הר הגעש סקורג'ימה באי קיושו –
הדרומי באיים המרכזיים של יפן
מאת: יובל נעמן


ביום 10 במרץ 2009, בשעה 5:22 בבוקר, התעוררו אנשי העיר קגושימה לשמע רעש אדיר. מהר הגעש הסמוך סקורג'ימה פרצה לבה בדרכה אל הים, כשעמוד אש ועשן בגובה 1,200 מטר, התנשא מעל ההר. אבנים הועפו למרחק של שני קילומטר מהלוע הפעיל.


הר הגעש סקורהג'ימה מהעיר קאגושימה
תושבי ה
עיר קגושימה ממשיכים לחיות למרגלות הר הגעש סקורג'ימה, שהוא פעיל ובועט  (צילום: RONLIQ)

האי הגעשי קיושו

האי קיושו (Kyūshū) הוא השלישי בגודלו בין איי יפן. עם שטח של 36.7 אלף קמ"ר, הוא גדול כמעט כפליים משטחה של מדינת ישראל, ויחד עם שלושה איים נוספים, שהגדול בהם הוא האי הונשו (Honshu), אליו הוא מחובר בגשרים ומסילות רכבת, הוא מהווה את ה"מיין-לנד" של יפן. מדרום לו נפרשת אל תוך ים סין המזרחי, שרשרת איי אוקינאווה (Okinawa), המגיעים כמעט עד טאיוואן.

האי הוא כר נרחב לפעילות געשית, כאשר הר הגעש אסו (Mount Aso) הוא בעל שטח עצום, הגדול ביפן ואחד הגדולים בעולם, והר הגעש סקורג'ימה (Sakurajima) הוא הר געש פעיל, חי ובועט.
כתבה על איי אוקינאווה והאיים הדרומיים
 
הר הגעש אסו, האי קיושו
נקודת תצפית על הקלדרה הרותחת של הר הגעש אסו, אחד הגדולים בעולם 
 (צילום: ymgerman)


הר הגעש סקורג'ימה (A) ויעדים באי קיושו המוזכרים בכתבה

המזרח הרחוקההר שהפך אי לחצי-אי

סקורג'ימה (Sakurajima), שפירושו "אי פריחת הדובדבן", מסגיר אך מעט מאופיו העצבני, כאחד מלמעלה מ- 100 הרי געש פעילים מאד הפזורים ביפן כולה. הוא מתנשא לגובה 1,117 מטר מעל פני מפרץ קגושימה, שבמרכזו הוא שוכן, משקיף על העיר קגושימה (Kagoshima), בדרום האי קיושו. הוא נושף בכל יום אבק ואפר, המכסה את המכוניות ואת העיר כולה, בשכבת אבק טורדנית, ממנה מנסים התושבים להיפטר כל יום. מספר התפרצויות קטנות של ההר מתרחשות מידי יום ביומו, פולטות עשן המיתמר מעליו בקביעות.
זהו הר שכבות (Stratovolcano) העשוי שכבות של לבה ואפר, אשר יוצרות קונוס, בדומה להר פוג'י אשר באזור טוקיואלו הרים יפים מאד, אבל בעלי פוטנציאל פיצוץ רב עד מאוד.
 
בעבר הר הגעש היה אי מנותק מהיבשת (מכך נובע שמו), מתרומם מהים של מפרץ קגושימה, עד שב- 1914 התפרץ ושפך כ- 3 מיליארד טון של לבה רותחת, אשר יצרה דייק שחיבר אותו אל היבשת והפך אותו לחצי-אי. היתה זו ההתפרצות הגעשית העזה ביותר ביפן כולה, במהלך המאה ה- 20.
בתי מלון בעיר קגושימה  |  כתבה על אזור טוקיו

הר הגעש סקוריג'מה, האי קיושו
נקודת תצפית למרגלות הר סקורג'מה, מותר להתקרב רק עד 2 ק"מ 
 (צילום: show999)
 
קטע מיו​מני:
"במהלך הטיול בקיושו, הידועה כארץ 'האנשים טובי הלב ביותר ביפן', עדיין לא נוכחתי בזאת. אבל היום דווקא נתקלתי בכמה מהם: הבחור שלקח אותי בטרמפ ראשון, הזמין אותי גם לארוחת בוקר, הוציא אותי מהעיר לכביש הראשי, ועצר עבורי טרמפ לעיר הבאה. הדרך התגלתה כאחת הדרכים היפות ביותר בהן נסעתי בטיולי ביפן. זהו שילוב של נוף הררי מיוער, אל מול טכנולוגיה של בניית כבישים. הדרך בחלקה כלל לא נוגעת בפני הקרקע, כשחציית הר מתבצעת רק בגשרים ומנהרות  כמו במשחק הילדים 'חבלים וסולמות', וזה מדהים!"
 

דיווח בטלוויזיה היפנית משנת 2006 על התפרצות חריגה של הר הגעש סקורג'ימה
 

קגושימה - נאפולי של המזרח

קגושימה (Kagoshima) היא העיר הגדולה של דרום קיושו, ממנה יוצאות הפלגות לאיי הדרום המרוחקים - איי אוקינאווההעיר, בה מתגוררים 650 אלף תושבים, מכונה "נאפולי של המזרח", בעיקר בשל הים, הנמל והר הגעש המאיים מעל. תושבי העיר עורכים מעת לעת תרגילי פינוי, ונבנו בה מספר מקלטים שבהם הם יכולים למצוא מקלט בפני נפולת של התפרצות געשית.
האפר הוולקני, המעיב על חיי האנשים בבירת המחוז קגושימה, הוא גם ברכה לחקלאות המקומית. בחוות ירקות בסמוך להר, כתוצאה מהאפר הוולקני העשיר, מגדלים את הצנונים הגדולים בעולם  16 סנטימטר קוטרם ומשקלם 45 קילוגרם!

גם העיר קירישימה (Kirishima), בצידו הצפוני של המפרץ, מטפחת תיירות ענפה סביב הרי הגעש והפארק הלאומי Kirishima-Kinkowan National Park, אשר מצפון לה. בשטחו של הפארק, על פני שטח של 365 אלף קמ"ר פזורים הרי געש, אגמים קטנים ואונסנים - מרחצאות גיאו-תרמיים.
כתבה על תרבות המעיינות החמים ביפן

קירישימה, האי קיושו
שקיעה מעל העיר קירישימה ופריחת שיחי הרודודנדרון 
 (צילום: takafumi99)
 
קטע מיו​מני:
"צפיתי מראש את הבעיות. המקום בו ירדתי הוא כניסה לכביש צדדי, ממנה ישנה הליכה ארוכה ביותר למקום סביר לתפוס בו טרמפים, העמידה הכמעט אינסופית, בצפייה לרכב שיעבור וקשיי ההתקשורת ביפנית. לאחר כשעה וחצי, עצר לי בחור טוב לב, ולמרות שהוא התכוון לנסוע רק מרחק קצר, הוא לקח אותי את כל הדרך עד מרכז השמורה, ממנו מתחילים את הטיול בסביבה. השעה הייתה עדיין שעה מוקדמת והחלטתי להשאיר את הציוד, להסתער בצעדי ריצה על המסלול בן ארבעת הקילומטרים ולהמשיך הלאה עוד היום."
"מסלול מדהים בינות לועות וולקניים עתיקים, מהם פרצה פעם אימת האדמה, והיום הם סידרה של אגמים שלווים ויפים. סוף הטיול הוא אזור של פיות געשיים, מהם פורצים מי גופרית, מראה שהחזיר אותי באחת לדפי הנסיך הקטן, ניקיון לועות הרי הגעש ו'ילדים, הישמרו מפני עצי הבאובאב'. לועות זעירים ופעורים של אמא אדמה, בדמות הרי געש קטנים, שמראים כמה זועפת וזועמת יכולה האדמה להיות, ואסור להרגיז אותה..."
 
פארק קירישימה, האי קיושו
הפארק הלאומי קירישימה, 
סידרה של אגמים שלווים ויפים  (צילום: Leung Cho Pan)
 

ההר קובר את סביבתו

הדרך הנוחה ביותר לבקר בהר סקורג'ימה היא עם מעבורות המפליגות מרחק 3.5 ק"מ מהעיר סקורג'ימה. להר שלושה מוקדים, שהנמוך בהם (Minami-dake peak) הוא כרגע הפעיל ביותר. אסור להתקרב אל ההר יותר ממרחק של 2 ק"מ, ויש מספר נקודות תצפית מהן ניתן לראותו. בנמל המעבורת תמצאו מרכז מבקרים, המציע סיורים רגליים, באופניים או באוטובוס תיירים. גם פארק שירויאמה (Shiroyama Park) בעיר קגושימה מציע תצפית יפה על ההר והמפרץ.

אחד המראות המרשימים באגן הלבה השחור סביב ההר, הוא שער מקדש קורוקאמי (Kurokami Buried Shrine Gate), למרגלות ההר ממזרח, שהתנוסס פעם לגובה 4 מטר, אבל ההתפרצויות קברו אותו, כך שרק ראשו עדיין בולט מעל הקרקע.
 
קטע מיו​מני:
"הלכתי לביקור באטרקציה התיירותית של קגושימה. הגן שבכל התמונות נראה כל כך צבעוני ויפה, אל מול לועו המעשן של סקורג'ימה. אך לרוע מזלי, כאשר ההר מדבר בשפתו, השמים מזעיפים פנים. אין עננים, אין תכול שמיים, יש רק ענן אובך אפור-שחור, המרחף מעל העיר, כמו הענן שריחף מעל עיר אחרת באי קיושו - העיר נגסאקי - בשנת 1945..."
 
הר הגעש סקורהג'ימה מהעיר קאגושימה
תצפית מפארק שירויאמה בעיר קגושימה לעבר המפרץ והר הגעש סקורג'ימה  (צילום: Leung Cho Pan)

שער מקדש קורוקאמי, הר הגעש סקורהג'ימה, האי קיושו, יפן
שער מקדש קורוקאמי שנקבר תחת האפר למרגלות הר הגעש סקורג'ימה  (צילום: Leung Cho Pan)העיירה איבוסוקי וסאונת החול

מעט דרומה מקגושימה, לאורך מפרץ קאגושימה, נמצאת העיירה איבוסוקי (Ibusuki)זוהי עיירת נופש, הסמוכה לים, מתחתיה גועשת פעילות וולקנית, שילוב זה מציע סאונת חול ייחודית. בלבוש חלוק בלבד, נקברים למשך זמן מה בחול, שעקב הקירבה לים והפעילות הגיאותרמית, חם מאוד. שורה של מרחצאות משלימים את החוויה. 
 
אחרי שמתפשטים ולובשים חלוק, יוצאים לחוף הים, לבורות שנחפרו מראש, בהם שוכבים. נשים עם אתי-חפירה, עורמות חול על הלקוחות, שרק ראשם מבצבץ מחוץ לחול, וכאן מתחיל הבישול האיטי... בסאונה אפשר להתגרד, להסתובב, או לעשות כל דבר אחר, אבל בסאונת החול משקל החול הרותח יושב על הגוף ומבשל באיטיות את הגוף כולו...
לינה בעיירת הנופש איבוסוקי
 
העיירה איבוסוקי והחול החם, האי קיושו, יפן
מגרש החול של העיירה איבוסוקי, "נקברים" בחול הוולקני החם   (צילום: Leung Cho Pan)

העיירה איבוסוקי והחול החם, האי קיושו, יפן
שקיעה נפלאה לחופי העיירה איבוסוקי, בדרום האי קיושו   (צילום: kanonsky)
 
אנשי קגושימה יודעים, שלא רחוק היום, ועירם גם היא תימחק על ידי השכן בצילו הם חיים, וכמו אנשי פומפיי, חוגגים את חייהם כאילו אין מחר.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב.

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר