הירושימה ומיאג'ימה
מאת: דני אורבך


הירושימה היא עיר נעימה ומסודרת, מודרנית מאוד, אליה מגיעים משתי סיבות עיקריות: מוזיאון השלום (לזכר פצצת האטום) והאי המקסים מיאג'ימה שליד העיר.


שמה של העיר הירושימה (Hiroshima), הממוקמת במזרח האי הונשו (Honshu), מוכר לרובנו מספרי ההיסטוריה.

הירושימה, יפן
העיר הירושימה וכיפת הפצצה  תזכורת לימים קשים (צילום: Crash Test Mike)

 

הירושימה ופצצת האטום

מוזיאון השלום נבנה כיד זיכרון לפצצה האטומית שהטילו האמריקאים על הירושימה והתוצאות האיומות בעקבותיה. הגישה היפנית השליטה במוזיאון היא גישה של צער, מחאה כנגד הנשק הגרעיני, אך חוסר עוינות כלפי האמריקאים עצמם. התצוגה מתמקדת בסבל האדיר שהסבה פצצת האטום, ובנזק שפצצות האטום גורמות לאנושות באופן כללי.
 
באופן מפתיע, המוזיאון אינו מתעלם מהזוועות שחוללה יפן עצמה, ומדגיש גם את "אונס נאנג'ינג" ב-1937 (טבח ואונס בקנה מידה גדול ממדים שביצעו היפנים באזרחים סינים בו נרצחו רבבות אזרחים בשיטות מזוויעות, ונאנסו אלפים מנשות העיר). במוזיאון גם מכתבים של ראש עיריית הירושימה לראשי מדינות המחזיקות נשק גרעיני, מחאות חסרות תועלת אך מרגשות כנגד תפוצת הנשק הגרעיני בעולם. ישראל, דרך אגב, לא קיבלה מכתבים כאלו משום מה. ליד המוזיאון נמצאת הכיפה האטומית (The Bomb Dome), הבניין שמעליו התפוצצה הפצצה.
 

מסלול הטיול, שתחילתו בטוקיו ובאזור טוקיו (A) והמשכו באלפים היפניים (B+C), נגויה ומרכז הונשו (D),
קיוטו וסביבתה (E), אוסקה וצפון קנסאי (F), הירושימה ומייאגימה (G+H), האי שיקוקו (I), וצפון האי הונשו (J)
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה
 

"כיפת הפצצה" במוקד פארק השלום

בניגוד למה שכתוב בספרי לימוד מסוימים, הבניין לא היה כנסייה או מקדש בודהיסטי, אלא הלשכה המחוזית של הירושימה לקידום התעשייה. מכיוון שהבניין היה מתחת למוקד הפיצוץ, ההדף לא הפיל אותו. כל יושביו נהרגו והוא נשרף, אך השלד שרד ומשמש כתזכורת אילמת לזוועה של פצצת האטום. מסביב לבניין ולמוזיאון נמצא פארק השלום היפה, עם אש תמיד שתכובה כאשר יושמדו כל כלי הנשק הגרעיניים בעולם (נראה שהיא עתידה להישאר דולקת זמן רב).
 
כיפת הפצצה בהירושימה
כיפת הפצצה בהירושימה (צילום: דני אורבך)


 ברירת מחדל
 
האנדרטה המרגשת ביותר בפארק היא בלי ספק "אנדרטת סדאקו", שנבנתה לזכר הילדים שנספו בפצצת האטום. סאסאקי סאדאקו הייתה ילדה יפה ואתלטית, ספורטאית, ששרדה את פצצת האטום עצמה כביכול ללא פגע, אך נפטרה מלוקמיה שנים לאחר מכן. סדאקו, על מיטת חוליה, קיפלה עגורים לבנים מנייר, שנחשבים במסורת היפנית כסמל לבריאות. עד היום, מקפלים עגורים בטקסים לזכרה. פסל סדאקו נבנה ביוזמת בני כיתתה, ויש עליו הקדשה פרי עטו של הפיזיקאי היפני זוכה פרס נובל, יוקאווה הידקי.

אנדרטת סדאקו, הירושימה
אנדרטת הנערה סדאקו ועגורי האוריגמי (צילום: דני אורבך)
 

חג רוחות הנפטרים – חג האובון

זמן קצר לפני בואנו לעיר, חגגו התושבים המקומיים, כמו היפנים כולם, את חג האובון (Obon), החג המרכזי בקיץ. בחג האובון מקבלים היפנים את פני רוחות הנפטרים, במיוחד במשפחות שחו ואבל טרי. קבלת רוחות הנפטרים נעשית באמצעות ריקודים מיוחדים, קישוט הקברים וניקויים. ואכן, בבתי קברות בהירושימה, מקושטים הקברים בקישוטי אוֹבּוֹן ססגוניים. במקומות רבים רואים פסלים עם סינרים אדומים, תחת הכותרת גִ’יזוֹ. זהו הבודהא הפטרון של הילדים המתים, או עוברים שהופלו, והוא נפוץ מאד ברחבי יפן.
 
 
הצבאים במיאג'ימה  
(צילום: דני אורבך)
 מיאג'ימה Miajima

אתר תיירותי אחר, משמח יותר, בסביבתה של הירושימה, הוא האי מִיאג'ימָה (Miyajima), ממנו ניתן לראות את אחד הנופים היפים ביותר ביפן. האי עצמו מקודש, ויש בו מקדש גדול הנמצא על שפת הים. למקדש, כמו לרוב מקדשי השינטו היפנים, שער טורי אדום וגדול, הנמצא בתוך הים ממש. השער האדום הזוהר, הטובל בים הכחול, נחשב כאמור לאחד משלושת הנופים היפים ביותר ביפן. באי עצמו יש הרים ויערות עבותים וכאשר מטפסים על ההר, יש ממש תחושה שלאי מקולל מסרטי אינדיאנה ג'ונס. כמו בעיר נארה, משוטטים צבאים חופשיים ברחבי העיר. הם אוכלים הכול, בדגש על הכול, ובמיוחד ניירות.
ה"טורי" הענק בפתח האי מיאג'ימה (צילום: דני אורבך)

 

מידע נוסף

כתבות נוספות


דני אורבך
 
אודות הכותב
ד"ר דני אורבך, בעל תואר דוקטור להיסטוריה מאוניברסיטת הרווארד וחוקר הפיכות, התנקשויות פוליטיות, התנגדות צבאית ביפן, סין, גרמניה ושאר העולם. מחבר הספר ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר פוסט-דוקטורנט בתוכנית ללימודי יפן-ארה"ב באוניברסיטת הרווארד. בעל הבלוג "הינשוף".
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר