www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

יפן - טיול ביכורים     


יפן - טיול ביכורים
מאת: אילה דנון


טיול ליפן, ארץ השמש העולה מהווה עבור אנשים רבים סגירת מעגל והגשמת חלום. לבקר בארצה של "נוריקו סן" הקטנה, לראות את בתי העץ והקירות מנייר, לישון על פוטונים במלונות מסורתיים, לקוד קידות, לאכול KOBE BEEF, לצפות באופנה משוגעת, לנסוע במהירות של 350 קמ"ש ברכבת השינקנסן.


ואתם, על מה אתם חולמים לפני בואכם ליפן?


טיול ביפן - לאן?
המטייל המגיע לראשונה ליפן רוצה להיחשף למגוון חוויות תרבותיות, ואתרים. למרבה הצער, רוב המטיילים מגיעים ליפן לתקופה קצרה בלבד של 10 - 12 ימים בנטו. פרק הזמן הקצר הזה מציב אתגר למתכנני הטיולים שמחוייבים להביא את התייר למספר "אתרי חובה" ונותר בידיהם זמן מוגבל לחשיפה לעומק. בשל ייחודם ויופים, אתרי חובה אלה מהווים מוקדי עליה לרגל להמוני מבקרים – בעיקר לתיירים יפנים. ערים כמו: טוקיו, קיוטו והירושימה, ואתרי טבע כמו: האקונה, הר פוג'י וניקו יכללו בכל תוכנית טיול בסיסית. בטיולים ארוכים יותר מגיעים לטקיאמה שבאלפים היפנים ולאי מיאג'ימה. הר קויה הינו אתר מאוד מבוקש בקרב התיירות הזרה למרות הנגישות הקשה יחסית. בכל טיול כדאי ומומלץ לשלב ביקור באחת הטירות הפיאודליות: בד"כ מושכת טירת הימג'י המרשימה מבקרים רבים.

בהתאם לאילוצי הזמן ולאופי הטיול ניתן להגיע לאתרים רבים נוספים, כמו: טירת מצומוטו, שמורות טבע ותצפיות באלפים היפנים, מעיינות חמים ייחודיים, ביקור באחד ממפעלי הרכב המובילים, הכפר יאוצו ואתריו, האי מיקימוטו ומקדש איסה-שימה ISE-SHIMA, גנים ייחודיים כמו: KENROKUEN GARDEN בקנאזאוו'ה ו- KORAKUEN GARDEN שבאוקיאמה, והרשימה עוד ארוכה. לצערי, בטיול ראשון לארץ השמש העולה הזמן קצר מלהכיל את כל האתרים שצוינו.

הצלחתו של טיול ליפן תתבטא בשילוב הנכון של תכנון זמן אופטימאלי, הדרכה מעמיקה, רמת שליטה גבוהה בשטח ובשפה המקומית, וחשיפה לחוויות תרבותיות ייחודיות. כל אלה יוצרים תמהיל חווייתי עמוק של החוויה היפנית הראשונה. למבקרים שכבר חוו בפעם הראשונה את יפן וחולמים לצאת לגיחה נוספת, הייתי מציעה לצאת לטיול עומק ממוקד באזור מסוים או בנושא יחודי.


המזרח הרחוק

קיוטו - ברוכים הבאים לארץ השמש העולה
כתבה זו סוקרת את אחת הערים הקסומות ביותר ביפן - קיוטו: בתחילה יובא תיאור קצר של האתרים המתוירים ביותר בעיר. המשך הסקירה יתמקד במספר אתרים נוספים אותם מומלץ בחום לשלב בביקור הראשון או לשמור לגיחת העומק הבאה לארץ השמש העולה.

היתה זו משימה מורכבת לבחור מספר אתרים כה מצומצם. היות שהיריעה קצרה מלהכיל את כל צפונותיה של קיוטו, אנא רשמו לפניכם שאתרים אלה הם אך נגיעה קלה בעולם מופלא ועמוק.

קיוטו – העיר הקיסרית 
קיוטו שומרת לעצמה את תואר הכבוד של "בירתה התרבותית של יפן". משנת 794 לספירה ועד שנת 1868 קבע הקיסר את מקום מושבו בקיוטו. עם כינון ממשלתה המודרנית של יפן, הוחלט על מעבר הקיסר מקיוטו לטוקיו. למרות שמעמדה כבירה שלטונית ניטל ממנה לפני כ- 135 שנים, עדיין מאמינים תושבי קיוטו שאין זה אלא מצב זמני בלבד וכתרה יוחזר אליה. ביקור בקיוטו המודרנית מאפשר לנו הצצה להיסטוריה העתיקה של יפן: העיר מוקפת מצפון, ממזרח וממערב בהרים בהם פזורים מבנים ייחודיים, מקדשים, גינות רבות ופינות חמד. בקיוטו נבנו יותר מ- 2,000 מקדשים, מונצחות בה אומנויות מסורתיות מגוונות. היות שהעיר לא הופגזה במלחמת העולם השנייה, שימרה היא את אוצרותיה ומבניה. כיום, קיוטו היא כרך מודרני בו מתגוררים כ- מליון וארבע מאות אלף תושבים.

קיוטו – אתרי חובה בביקור ראשון
יופייה של קיוטו המסורתית מתגלה ברגע שאנו עוזבים את הרחובות הראשיים ומשוטטים בסמטאות וברובעים השקטים. יש להקדיש לעיר לפחות יומיים וחצי - שלושה של סיורים אינטנסיביים על מנת להכיר את אתריה המפורסמים ביותר. בביקור ראשון בעיר מומלץ לא לפסוח על אתרים כמו: טירת ניג'ו (NIJO) המרשימה, מקדש היאן (HEIAN) וגנו היפיפה. מקדש הזהב – KINKAKUJI וגן האבן – המפורסם RYOANJI. כדאי ומומלץ לסייר במקדש הכסף – GINKAKUJI המציע שיטוט קסום בשבילי הגן המשלב בתוכו את הגבעות העוטפות אותו ממזרח. נלך ב- "נתיב הפילוסופים" העובר לצד תעלה מלאכותית לאורכה נשתלו מאות עצי דובדבן הפורחים באביב במלוא תפארתם. ביקור מרשים אחר הוא במקדש "המים הטהורים" – KYOMIZUDERA, בו נחשפים למגוון האמונות הבודהיסטיות, והעממיות. השיטוט בסמטאות ציוריות המוליכות למרכז העיר היא חוויה יפה, אך היו מוכנים לכך שתמצאו עצמכם מוקפים תמיד בתיירים (יפנים בעיקר). במרכז העיר כדאי לבקר ברובע הבילויים המסורתי של – GION ולצפות בגיישות בדרכן לבתי התה, ולקנח בביקור בשוק המסורתי NISHIKI MARKET.

עד כה הוצגו "אתרי החובה" להם נוהגים להקדיש כשלושה ימי טיול מלאים בעיר. אתרים אלה הם קצה קצהו של יופי גדול שקיוטו יכולה להציע לנו. בהמשך אביא בפניכם ארבעה אתרים ואסקור מספר מוקדים אומנותיים מעניינים שיכולים להרחיב ולהעמיק את הכירותינו עם קיוטו הקסומה. אתרים אלה מצויינים בספרי הדרכה, אך לצערי, אין לרוב התיירים הזרים זמן להחשף אליהם. הבחירה היתה קשה מאוד ונותרו אתרים קסומים רבים שלא הוזכרו. עימם הסליחה...

ARASHIYAMA
כ- 50 דקות נסיעה מערבה ממרכז העיר, מגיעים לאיזור ARASHIYAMA איזור פתוח ומיוער למרגלות הגבעות על שפת נהר ה- OI-KAWA. מאז ומתמיד משך יופיו של האזור אנשי אצולה, נסיכים, אומנים ואנשי רוח. אראשיאמה ידועה בפריחת עץ הדובדבן באביב וביופי צבעי השלכת בסתיו, בעונות אלה מגיעים יפנים מקיוטו ומרחבי יפן להנות מהיופי המשכר. שיטוט של מספר שעות בינות מקדשים וגבעות הינה חוויה. ניתן לשלב גם שייט על הנהר. אחת מנקודות הציון החשובות באזור היא גשר TOGETSU KYO – "גשר חציית הירח". מקדש TENRYU JI, שהוקם לפני כ- 700 שנים, הוא אחד המקדשים הייחודיים באזור. המקדש נודע בגינתו היפה. בגבעות חבויים מקדשים רבים מאחוריהם מסתתרים סיפורים על דמויות מרתקות מההיסטוריה של יפן, שבחרו להגיע לחלק מרוחק זה של קיוטו כדי להתבודד. ניתן להגיע לביתו של OkochiDanjiro – שחקן מפורסם של סרטי סמוראים, לאחר הליכה של כ- 10 דקות ביער עצי במבוק, לבקר בבית ובגניו ולצפות ממנו על העיר. בנקודת המוצא, סמוך לגשר טוגצו, על אחת הגבעות נמצא IWATAYAMA MONKEY PARK בפארק זה נכנסים המבקרים, לתוך כלוב גדול ומתבוננים מתוך הסורגים על התנהגותם של בני דודנו הקופים. תשאלו מי צופה על מי?

OHARA
איזור כפרי, כשעה נסיעה צפונית לקיוטו. זכור לי שבביקורי הראשון באזור, החלטתי להקדיש לו כשעתיים בלבד. אך עם הגיעי אליו מצאתי עצמי שבוייה באווירה המסתורית האופפת את המקום. אנשים משוטטים בזוגות או ביחידות במשעולי האזור הכפרי, בין חצרות הבתים המסורתיים, מנווטים בין מקדש למקדש. עזבתי את אוהרה לאחר שיטוט של כ- 7 שעות עם הבטחה גדולה להעמיק בו יותר ויותר.
בכל הגבעות פזורים מקדשים רבים המשוייכים בעיקר לכתות פולחניות שונות של הבודהיזם. אחד המקדשים הגדולים באזור הוא SANZEN-IN המשוייך לכת ג'ודו. כת זו מאמינה בגן העדן הטהור. המקדש הוקם לפני יותר מ- 1,000 שנה ע"י נזיר שרצה להתרחק ממוקדי השלטון הכוחניים שבמרכז קיוטו. באולם המקדש ניצבים שלושה פסלי בודהה מרשימים, שתפקידם הוא להציל את העולם. גן המקדש נודע ביופי המיוחד, בעיקר בעונת השלכת. גני המקדשים מרהיבים ביופים הפשוט. אחד המקדשים המרוחקים הוא מקדש JAKKOIN. המקדש מספר את סיפורה הטראגי של בת למשפחת הייקה הסמוראית שנישאה לקיסר. היא נשאה את הצאצא למשפחה הקיסרית בזרועותיה וקפצה עימו לים, בקרב בו הובסה שושלת הסמוראים לבית הייקה. בזמן שתינוקה (קיסר תינוק) טבע, ניצלה האישה הודות לשערה הארוך שהציף אותה על פני המים. האשה התנזרה, גילחה את שערה ועברה לגור בהרי אוהארה במקדש JAKKOIN. האגדה מספרת שכאשר נפטרה, כיסו עננים סגולים את המערב ונשמעה מוסיקה מופלאה. גם כיום אופפת אווירה מסתורית את מקדש זה.

מקדש פושימי אינארי - FUSHIMIINARI
מקדש המשתרע על שטח גדול במורדות הר INARI דרומית לתחנה המרכזית של קיוטו. מקדש FUSHIMI הוא אחד מהמקדשים המקדשים את דמות השועל –(ביפנית – INARI). ביפן יש כ- 40,000 מקדשי INARI. החקלאים היפנים האמינו כבר מתקופות קדומות שהשועל הוא שליח ודובר של אל קציר האורז (הצלחת תנובת "משקה האלים" הוא יין האורז – הסאקה). האמונה בשועל הינה אמונה קדומה בישות המשנה צורתה מדמות אנושית לדמות חייתית של שועל. דמות זו אפופתמסתורין ונעה בין העולם האנושי לבין העולם הנצחי. על מורדות הר INARI הוקמו 5 מבנים השייכים למתחם מקדש FUSHIMI. אחת התופעות הייחודיות של מקדש זה היא דרך הגישה אליו והחיבור בין המקדשים. יותר מ- 10,000 שערים אדומים חוצים את ההר באורך של יותר מ- 4 ק"מ ויוצרים מעין "מנהרות מעבר" בין אזור הכניסה למבני המקדשים במעלה ובמורד ההר. שערים אלה נתרמו ע"י אנשי עסקים המבקשים "ברכה" בעסקים, ביטוי ל- "קציר" המודרני. מסלול ההליכה במקדש מרגש וייחודי. בראש השנה – מהלילה של ה- 31 בדצמבר – עד ה- 3 בינואר נוהרים יותר מ- 1.5 מליוני יפנים להתפלל לאושרם ולהצלחתם הכלכלית בשנת העסקים הקרובה. פסטיבלים אחרים נערכים בתאריכים המציינים ארועים הקשורים בתפילות לברכות לדמות "השועל" ולמחזוריות גידול האורז, עימם נמנים פסטיבל שתילת האורז ופסטיבל קציר האורז.

TEMPLE SAIHOJI – או בכינוי החיבה שלו: KOKEDERA =MOSS TEMPLE
מקום קסום בקצה מערב קיוטו. על המקדש וסביבתו קראתי ושמעתי רבות, בכל ביקורי בקיוטו רציתי להגיע לשם אך לא הצלחתי לשלב ביקור במקום. מספר המבקרים במקדש מוגבל ולכן יש להסדיר מראש אישור לביקור במקדש. הסיבה להגבלת מספר המבקרים נעוצה ברצון לשמר את מיני הטחב הייחודיים שבגן המקדש. לפני כשנתיים קיבלתי אישור להכנס למתחם. הגעתי לשם לאחר הליכה די ממושכת מתחנת הרכבת הקרובה. הדרך למקדש התפתלה למרגלות הגבעות, בסמטאות צרות בינות בתי העץ. בין בתי התושבים פזורות חלקות של חורשות עצי במבוק ודרכים פתלתלות מובילות למקדשונים רבים. לאחר שהצגתי את אישור הכניסה, הובלתי עם הקבוצה הקטנה להסבר של הנזיר, וללא אתראה מוקדמת חולקו לנו דפי סוטרות – אלה הם כתבי הקודש, וסט של מכחול ודיו, התיישבתי עם היפנים להעתיק את הסוטרה בכתב - הסימניות. בלטתי מאוד בגמלוניותי, בחברת היפנים המנוסים בכתיבת הקנג'י ו"שכני" לשורה ניסה לעזור לי לעבור על הסימניות הכתובות בדף הטיוטא. "ברוכה הבאה למקדש הטחב" אמרתי לעצמי ביאוש מה, אז איפה הטחב?. מקדש סייהוג'י – SAIHOJI - הוקם לפני כ- 1,200 שנה במאה השמינית לספירה. יותר מ- 500 מאות שנים לאחר מכן, שיקם הכוהן הראשי לבית פוג'יוו'ארה את המקדש כמקדש זן. גן הטחב שוחזר בהתאם לתכנון המקורי שלו. המתכנן MUSO KOKUSHI שהוכשר כמתכנן גני נופים השקיע את כל כולו בתכנון גן זה. הגן בנוי בשני מפלסים: עליון ותחתון. העליון בסגנון ה-"הגן היבש" – בו "צומחים" 6 סלעים עליהם צומח טחב. והתחתון: סגנון קלאסי של גן נופי סביב אגם בצורת הסימנית הסינית (קנג'י) של "לב". שטח הגן מכוסה ביותר מ- 120 מיני טחב ייחודיים! המהלך בגן יכול לדמיין לעצמו אין ספור צורות של חיות, אנשים ודמויות אגדתיות המגיחות מהטחב המכסה את הסלעים, השבילים, גזעי העצים וכל אלמנט אחר בגן. כמובן שלא עמדתי בלוחות הזמנים הנוקשים שהקצבתי לעצמי, שהיתי בגן הרבה זמן עד שהנזיר סימן לי שזמני עבר. בדרכי חזרה לתחנת הרכבת, נכנסתי לאחת מחורשות הבמבוק ששביל מזמין משך אותי להכנס אל אפלוליותה. השביל הוביל אותי למקדש זן קטן שנקרא JIZOIN TEMPLE - שכינוי החיבה שלו הוא "מקדש הבמבוק". בדרכי חזרה בשעות אחה"צ בעודי מחישה את צעדיי באפלוליות יער הבמבוק הרוחש, , חשתי בדמויות הטחב האגדתיות הדולקות בעקבותיי.

אומנויות וטכניקות מסורתיות בקיוטו
קיוטו היוותה בעבר ומהווה גם כיום, מרכז אומנות חשוב ביפן. סביב החצר הקיסרית הסתופפה האריסטוקרטיה החברתית של יפן במשך מאות שנים. מעמד זה נהנה מחיי עושר ורווחה בהשוואה לחיים בשכבות הנמוכות באוכלוסיה. הם חיו באחוזות יפות ובנו בתים איכותיים, בילו בטקסים, ולבשו בגדי פאר איכותיים ובמיטב האופנה. אומנים רבים, ואנשי מלאכה מיומנים מכל רחבי יפן סיפקו שירותים מגוונים לאוכלוסיה זו: חרשות העץ לבניית בתים ורהיטים, הכנת נייר ה- WASHI ומרכיבים אומנותיים כמו: חלונות ומחיצות ההפרדה (ביפנית - SHOJI ), מנורות נייר ופריטים אחרים. אומני הקרמיקה התמחו בהכנת כלים לטקסי התה ולסידורי הפרחים. אחרים עסקו בעיבוד כלים מעץ הבמבוק לפריטים אומנותיים שימושיים כמו: מברשות להקצפת התה, מסרקים, סיכות ופריטי נוי אחרים. בקיוטו חיו ציירים ואומני קליגרפיה רבים. מיטב אומני הקימונו ישבו בקיוטו: עסקו בעיצוב ותפירת הקימונו, אומנויות הריקמה והציור על בדי הקימונו. כל אלה ורבים אחרים חיו ופעלו בקיוטו במשך מאות שנים והעבירו את סודות אומנותם מדור לדור. כיום, מתעדים עשרות מוזאונים אומנויות וטכניקות מסורתיות מגוונות אלה. בחלקם ניתן להשתתף בסדנאות יצירה ולימוד טכניקות מסורתיות.  באופן טבעי, מוזיאונים קטנים ממוקמים ברובעים המתמחים באומנויות אלה. שיטוט ברובעים אלא מהווה חלון הצצה לבתי אומנים, לחנויות המתמחות בפריטי אומנות מקצועיים ולגלריות קטנות.בחרתי להביא בפניכם 4 מוקדי תרבות:

NATIONAL MUSEUM
הוקם בשנת 1889 כמוסד לאיסוף ושימור אוצרות אומנות. סיור במוזאון מעניק חוויית לימוד מקיפה של האמנות היפנית המסורתית. השילוב של התערוכות עם הסיורים בתצוגות הפתוחות בגנים משרה אווירה נינוחה.
במוזיאון מרוכזים יותר מ- 12,000 אוצרות אומנותיים בתחומים נרחבים: ארכאולוגיה, קרמיקה, פיסול, ציור, קליגרפיה, טקסטיל, עבודות לאקר ויצירות מתכת. המיצגים מרוכזים בשני מבנים עיקריים: מבנה לתצוגות קבועות ומבנה נפרד לתצוגות מתחלפות, שני גני המוזאון משמשים כמרחב לתצוגות ארכאולוגיות. במקביל להצגת המיצגים לציבור מתמקד המוזיאון במחקרים ובפרוייקטים לשימור.

FUREAI KAN – מוזיאון קיוטו לאומנויות מסורתיות
ממוקם בקומת המרתף של מתחם התערוכות הגדול בקיוטו: MIYAKO MESSE או בשמו הרשמי
Kyoto-Shi Kangyokan Hall, שנפתח ביולי 1996. במקום מוצגות יותר מ- 66 אומנויות מסורתיות שעדיין חיות ונושמות בקיוטו. המקום פעיל ושוקק חיים, ומתחלפות בו תצוגות רבות. מומלץ בחום לבדוק איזו פעילות מתקיימת שם בימי שהותכם בעיר. 
 

MIHOMUSEUM
מוזיאון ייחודי המהווה יצירה אדריכלית מרהיבה בפני עצמה. תוכנן ע"י האדריכל הסיני הידוע PEI, בשיתוף משרד תכנון אמריקאי ובביצוע יפני. סיפור חיפוש המקום לבניית המוזיאון ואופן בנייתו מרתק ומתועד בסרט קצר, בו ניתן לצפות במוזאון. מבנה המוזיאון ממוקם בתוך שמורת טבע. יותר מ- 80% משטח המבנה חבוי בתוך ההר, מעליו שוקמה הצמחיה הטבעית. שטחו הכולל של המוזיאון הוא מליון ואלפיים מ"ר, ושטח המבנה בלבד הוא 9,241 מ"ר. היזמים העומדים מאחורי מוזיאון זה הם בני כת דתית המאמינה בשלמות היופי ובאור (הילינג) ככוח ריפוי וטיהור.המאמינים, המונים כפי הנראה 450,000 איש, עוסקים בהילינג, אוכלים אוכל אורגני בלבד ומשמשים כ"מאירים". בניית המוזאון הושלמה בשנת 1996. רוב האוספים המוצגים במוזיאון מובאים מרחבי אסיה והעולם כולו ולא מתמקדים רק באומנות יפנית. במוזאון אוספים מגוונים: אומנות טקס התה, אומנות בודהיסטית, קרמיקה של העולם הקדמון. יותר מ- 2,000 פריטים שהובאו מאסיה ומתרבויות המערב. בנוסף לכך יש תערוכות מתחלפות.
בחירתם הקפדנית של הפריטים ומיקומם האסתטי בשילוב יופיו של המקום והנוף הנשקף מהחלונות הגדולים של המבנה גורמים למבקר לעמוד משתאה לנוכח המיצגים. 

NISHIJINTEXTILE CENTER
מרכז תצוגה לאומנות הטקסטיל המסורתית של אסכולת נישיג'ין: רובע NISHIJIN שבקיוטו מתמחה כבר כאלף שנים באומנות טוויית בדי משי לבגדי הקימונו של החצר הקיסרית. גם כיום ניתן ללמוד את טכניקת הטוויה ועיצוב דוגמאות הבדים. במרכז ניתן ללמוד את ההיסטוריה של הכנת הבדים, אופן עיצוב הדוגמאות ותפירת הקימונו או אביזרים מגוונים אחרים. ניתן להתנסות בטוויית בד ואף בלבישת קימונו בן 12 שכבות!! (בתשלום כמובן). במקום חנות למכירת תוצרת בדי ה- NISHIJIN. תצוגות אופנה של דוגמניות הבית הלובשות קימונו מרהיבים נערכות 6-7 פעמים ביום. שעות תצוגות האופנה מעודכנות בדף המידע.


מידע נוסף
בתי מלון ביפן - השוואת מחירים והזמנות
בתי מלון בטוקיו - השוואת מחירים והזמנות

כתבות נוספות
האלפים היפניים
נגיויה ומחוז הונשו
קיוטו
אוסקה ומחוז קנסאי
האי שיקוקו

כרמית וייס
 
אודות הכותבת
אילה דנוןגיאוגרפית, בוגרת תואר שני בגיאוגרפיה כלכלית. התגוררה ביפן, חיה את ההוויה היפנית ודוברת השפה. מייסדת יפן חוויה אחרתהמתמחה בארגון והדרכת טיולי עומק וייעוץ למטיילים ביפן. מרצה ומעבירה סדנאות עסקיות לחברות המעוניינות להעמיק את היכרותן עם תרבות העסקים ביפן.

לקריאת כתבות נוספות של אילה
מספר צפיות: 16571
2911