www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:אתרים ויעדים מרכזיים בפרו
מאת: רוני זהבי


בכתבה זו ריכזתי את האתרים והיעדים המומלצים ביותר לטיול בפרו. בכל אחד מהם תמצאו גם הפניות לכתבות מפורטות על אותו אזור.יעדים מומלצים בפרו לפי סדר הופעתם בכתבה
 
לימה - בירת פרו
לימה (Lima) היא בירת פרו. היא עיר גדולה ומגוונת, כך שמצד אחד ניתן ליהנות בה מעולם מערבי מבחינת אפשרויות בילוי ותיירות ומצד שני היא מהווה את התמצית האנושית של פרו כולה, כך שניתן לפגוש בה עולמות מכל רחבי המדינה.
העיר שוכנת למרגלות הרי האנדים, על רצועת החוף של האוקייאנוס השקט, על גדת נהר רימק. על אף מזג האוויר הערפילי אפרורי שעוטף את העיר מרבית ימי השנה, ניתן ליהנות בה ממוזיאונים מרתקים, כנסיות, כיכרות, ארכיטקטורה קולוניאלית, שווקים, חיי לילה, מסעדות, ספורט אתגרי בקו המצוק לאורך החוף וקניונים.
לימה בירת פרו
לימה - רומא של דרום אמריקה
.
 
לימה בירת פרו
כיכר בעיר לימה  (צילום: אביב וייס)
 

אמריקה הלטינית
 
קוסקו והעמק הקדוש
קוסקו (Cusco) היא בירת אימפריית האינקה והעיר העתיקה ביותר ביבשת. פירוש שמה בקצ'ואה, שפת האינקה, הוא "טבור העולם". בתקופת האינקה היתה העיר הקדושה הזו מרכז הממלכה - ממנה יצאו הדרכים הסלולות לארבעת מחוזות הממלכה, בה היו מקדשי האלים ובה נערכו החגיגות המרכזיות. רחובותיה עדיין בנויים מאותן אבנים עתיקות, בנייה וירטואוזית שאפשרה למבנים בעיר לשרוד גם ברעידות אדמה. כשהגיעו הספרדים, הם בזזו את המקדשים, הרסו את המבנים ועל החורבות הם בנו קתדרלה קתולית. אולם לאבנים המסותתות של האינקה עדיין יש נוכחות בולטת ברחובות העיר.

קוסקו אמנם נמצאת על הרכס, אבל במרחק של פחות משעה נסיעה אפשר להגיע לעמק הקדוש של האינקה. בעמק, לאורך נהר האורובמבה, פזורים כפרים קטנים המתקיימים מחקלאות על-פי השיטות המסורתיות. למטיילים, העמק מציע מפגש מעניין עם שווקים, אתרים ארכיאולוגיים מתקופת האינקה ואפילו ראפטינג. אם יורדים מעט בגובה, מגיעים לנופים ירוקים יותר וטרופיים. בנוף הזה מתנשא אתר המאצ'ו-פיצ'ו המפורסם. ניתן להגיע אליו ברכבת או בטרק של כמה ימים.
 
מאצ'ו פיצ'ו, פרו
מאצ'ו-פיצ'ו  (צילום: אביב וייס)
 
אגם טיטיקקה והאיים הצפים
אגם טיטיקקה (Titicaca) הוא האגם הגבוה ביותר בעולם בו ניתן לשוט. נמצא על הגבול בין פרו לבוליביה. מעבר לאיים ה"סטנדרטיים" באגם, ניתן לבקר גם באיים הצפים. אלו איים מלאכותיים שנבנו על ידי תושביהם מצמח הטוטורה. באיים הצפים מתנהלים חיים שיתופיים מסורתיים ואפשר לשוט בניהם ברפסודות העשויות גם הן מצמח הטוטורה. היציאה לשיט בצד הפרואני של אגם טיטיקקה הוא מהעיר פונו. 
 
סירות הטוטורה גומא באגם טיטיקקה, פרו
סירות הטוטורה גומא באגם טיטיקקה  (צילום: אלון ציון)
 
הווארז בירת הטרקים של האנדים בפרו 
העיירה הווארז (Huaraz), בירת מחוז אנקאש מהווה עבור מטיילים רבים את בירת הטרקים הפרואנית. היא שוכנת בגובה 3,100 מעל פני הים ומוקפת בפסגות מושלגות, שהופכות את השהות בה לקסומה. באזורה ניתן למצוא את הפסגה הגבוהה ביותר בפרו - הוואסקארן, וכן את הפסגה הנחשבת כפסגה היפה ביותר בעולם - אלפאמיו. מהווארז ניתן לצאת למגוון טרקים, בדרגות קושי שונות ואורכי מסלול שונים. ניתן ליהנות גם מאטרקציות הרריות נוספות כמו טיפוס הרים, טיפוס קרח, סנפלינג מפלים וכדומה. חשוב לקחת בחשבון שהטיולים באזור מתקיימים ברום של מעל ל 4,000 מטר מעל פני הים, כך שרצוי להסתגל לגובה לפני שמתחילים במשימות טיפוס מאתגרות. ליד הווארז כדאי לבקר גם בצ'אווין.

הרי האנדים בפרו
במשעולי הרי האנדים (צילום: אלון ציון)


 
טרוחייו 
טרוחיו (
Trujillo) היא בירת החוף הצפוני והעיר השנייה בגודלה בפרו (ביחד עם ארקיפה), עם למעלה ממיליון תושבים. העיר יושבת בעמק צ'ימו שהיווה את מקום מושבם של שבטי החוף בני המוצ'ה (200 לפנה"ס – 700 לספירה) ושל בני הצ'ימו (900 - 1470 לספירה) שהיו מהשבטים האחרונים ליפול בידי ממלכת האינקה. בני הצ'ימו הקימו את בירתם צ'אן צ'אן לחוף הים של טרוחיו והיא נחשבת עד היום כעיר הבוץ הגדולה בעולם. באזור נערכות חפירות ארכיאולוגיות, בהן התגלו ממצאים רבים אודות תרבויות החוף של פרו. צפונית לטרוחיו התגלה קבר עתיק בן 1,500 שנה ובו שלד של אחד מאדוני האזור. הקבר, שלא נפל בידי הספרדים הכיל כמויות אדירות של זהב, כסף,תכשיטים, אריגים וכלי חרס. מכל הממצאים יכולים כיום הארכיאולוגים לבנות תמונה של החיים בתקופת המוצ'ה הקדומה. ליד הקבר נבנה מוזיאון "האדון של סיפאן" ובו מוצגים הממצאים הייחודיים.

כיום טרוחיו היא עיר עם מרכז קולוניאלי צבעוני, ואפשרות לראות פירמידות, ערי בוץ וחוף עם דייגים (Huanchaco) המשתמשים עדיין בסירות קנה כאבותיהם בני הצ'ימו.
 
מקדש הירח בטרוחיו, פרו
מקדש הירח בטרוחיו (צילום: אביב וייס)
  
נאסקא, איקה, פיסקו והחוף הדרומי
דרומית ללימה על קו החוף התפתחו תרבויות רבות לפני תקופת התפתחות תרבויות ההר. תרבויות איקה, פראקאס ונאסקה מהוות מקור לסקרנות ועניין רב. במדבר היבש נמצאת העיר נאסקא (
Nazca). היא מפורסמת בזכות קווי נאסקא - ציורי ענק על הקרקע, שעד היום סוגיית ההיווצרות שלהם אפופת מסתורין. את הקווים ניתן לראות ממגדל תצפית על הקרקע או מסיור אווירי במטוס קל. 
מרכזי היין של איקה (Ica) ופיסקו (Pisco) מהווים אבן מושכת, ולא פחות מכך, שמורת "גלפגוס לעניים" המציעה צפייה באריות ים, פינגווינים וחיות אחרות. מקור לעונג שונה במקצת, מהווים סיורי סקי החולות בדיונות שליד העיר איקה.
 קווי נאזקה, פרו
קווי נאסקא - ציור הקוף
ארקיפה וקניון קולקה
העיר אריקפה (Arequipa), היער השלישית בגודלה בפרו, מכונה "העיר הלבנה". ניכרת בה הארכיטקטורה הקולוניאליסטית ורבים מהבתים היפים בה משמשים כמוזיאונים וגלריות. באזור זה נמצאים אתרי טבע ידועים, כמו הר-הגעש אל מיסטי וקניון קולקה. קניון קולקה מגיע לעומק של 2,000 מטר - פי שניים מהגרנד-קניון בארה"ב. מושך אליו מטיילים רבים בשל תצפית הקונדורים Cruz Del Condor הממוקמת בנקודה הגבוהה ביותר מעל קניון קולקה. בשעות הבוקר המוקדמות ניתן לצפות באוכלוסיית הקונדורים החיה בקניון, בעודם מנצלים את האוויר העולה מן הקניון כדי לדאות. באזור ניתן לפגוש את ארבעת סוגי הגמליים הדרום אמריקאיים: אלפקה, לאמה, ויקוניה וגוואנקו.
 
 
קונדור בקניון קולקה, פרו
קונדור - הציפור הגדולה בעולם (צילום: אמיר גור)


כתבות נוספות 
חידת קווי נאסקה
חוויות בחוף הדרומי של פרו
טיול כוכב מקוסקו
בין שתי ערים - מצ'וקיקיראו ועד למאצ'ו פיצ'ו
יער הגשם הטרופי
מידע וטיפים למטייל בפרו
מידע וטיפים למטייל בלימה בירת פרו
גיאוגרפיה של פרו
המטבח הפרואני

נטע דגני
 
אודות הכותבת
רוני זהבי, מדריכה בחברה הגיאוגרפית- ברק אפיקבהרי האנדים של פרו ובוליביה. רוני מובילה טיולים עם "נשמה", הרבה מעבר לטיול הקלאסי ולידע הפורמלי. זוהי חוויה של להיות חלק אמיתי מהתרבות האינדיאנית הקסומה.
www.geotours.co.il

לקריאת כתבות נוספות של רוני
מספר צפיות: 16647
4192