www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:חוויות בחוף הדרומי של פרו
מאת: אביב וייס


רצועת החוף הצרה במיוחד של דרום פרו, תחילתה במערב היבשת לחוף אוקיינוס השקט, באחד מזרמי המים הקרים במיוחד, זרם פרו (זרם הומבולדט), המביא מים קפואים מאנטארקטיקה עד לאיי גלפאגוס, ואיתו דגה מהעשירות בעולם. מיד עם פגישתו ביבשת, עולה הטופוגרפיה לגובהי הרכס הלבן - הקורדיירה בלנקה, על פני עשרות קילומטרים בודדים, ביוצרה את אחד השיפועים הגבוהים שקיימים בעולמנו. בין ההרים לאוקיינוס נפרסת רצועת חוף צרה, בה צמחו תרבויות רבות, ובה המדבר היבש בעולם, עקב המים הקרים שאינם מתאדים.


 
בכתבה זו יובאו רשמי ביקור של תרמילאית צעירה, בחלק מאתרי חוף פרו הדרומי, הנמצאים בדרכם של המטיילים מקוסקו ללימה.
 
פינגווינים, שמורת פאראקס גלאפגוס לעניים, פרו  שמורת פאראקס גלאפגוס לעניים, פרו 
פינגווינים במים הקפואים של חופי פרו  (צילום: אביב וייס)
 

החוף הדרומי של פרו, יעדים בכתבה זו: 
איקה (A), הוואקצ'ינה (B), פיסקו (D), שמורת פאראקס (E)
 

אמריקה הלטינית
 
פרידה מקוסקו
יום א', קוסקו (Cusco)
בהחלטה של הרגע האחרון החלטתי להקדים את הנסיעה שלי מערבה לאיקה (Ica) ולפיסקו (Pisco), על החוף הדרומי של פרו. לא קל לעזוב את הנוחות ואת חיי הלילה של קוסקו שכבר הספקתי להתרגל אליהם, אבל יש עוד הרבה חוויות בדרך. יום אחד וכל כך הרבה דברים לעשות: לארגן יום הולדת לחברה, לקנות דברים לנסיעה, לארוז לארגן, ואיך לא - דווקא ביום הזה רוב החנויות היו סגורות. אחרי חגיגת יום ההולדת הקטנה שלנו, יצאנו עם כל החבר'ה לאכול במסעדת הבית של פיסטוק, אחת מהמסעדות הרבות שמגישות אוכל ישראלי בקוסקו (כבר אמרתי שיהיה קשה לעזוב את קוסקו?). עד שקיבלנו את האוכל נהיה ממש מאוחר ולבסוף מצאנו את עצמנו רצים למונית שתיקח אותנו לתחנה המרכזית בקוסקו, ומאיצים בנהג ברחבי קוסקו. בדרך כלל צריך להתחנן לנהגים המקומיים שיסעו קצת יותר לאט, או פשוט לעצום עיניים ולהתפלל חזק כל הדרך, הפעם בירכנו על הנסיעה המהירה. בשעה שש, השעה בה האוטובוס לאיקה היה אמור לצאת, עוד היינו במונית, אבל אלוהי האוטובוסים היה בצד שלנו הפעם והספקנו לאוטובוס.
 
סקי חולות בהוואקצ'ינה, איקה, פרו 
חולות איקה, בחוף הדרומי של פרו  (צילום: אביב וייס)
 
הוואקצ'ינה אהובתי
יום ב', איקה (Ica)
בשעה עשר בבוקר, לאחר נסיעה של כ-16 שעות, הגענו לעיירה די מוזנחת ולא מרשימה במיוחד, האוטובוס עצר ומישהו מאחור אמר "איקה". לנו זה נראה כמו עצירה מקרית ולכן המשכנו במשחקי הקלפים הסוערים שלנו באוטובוס. כבדרך אגב דיברנו עם אחד הנוסעים, ומתברר שהעיירה המשמימה שעברנו כרגע אכן היתה איקה... ואנו מיהרנו לבקש מהנהג לעצור. מזל שבפרו לא מקבלים קנסות על עצירה שלא בתחנה (ע"ע אגד). למזלנו מיד כשירדנו אסף אותנו נהג מונית. הסברנו לו בספרדית הקלוקלת שלנו שאנחנו מעוניינים לעשות סקי חולות באיקה, והוא שמח להסביר לנו שאם בענייני סקי חולות עסקינן, היעד שלנו הוא הוואקצ'ינה (Huacachina).
 
הוואקאצ'ינה מרוחקת כחמישה קילומטרים מהעיר איקה, היא שוכנת למרגלות דיונות חול עצומות ממדים, בהן עושים סקי חולות (Sand-board), אטרקציה המהווה מוקד משיכה לתיירים רבים וביניהם לא מעט ישראלים. זהו נווה מדבר קסום, אגם טורקיז, המוקף עצי דקל ודיונות חול מדהימות, הנפרסות לאורך קילומטרים רבים.
 
הוואקאצ'ינה, איקה, פרו
הוואקאצ'ינה, נווה מדבר קסום - אגם טורקיז, המוקף עצי דקל ודיונות חול מדהימות  (צילום: אביב וייס)
 
זהו אתר תיירות נטו ובמקום תוכלו למצוא כמעט רק הוסטלים, מסעדות וחנויות לתיירים. העובדים ברובם גרים בעיר איקה.
במרכז יש שוק קטן, בו מוכרים עבודות יד, בהן בעיקר תכשיטים ומזכרות. ההוסטלים מעוצבים ובנויים ברמה גבוהה, וכמעט לכולם יש בריכה ומסביבה כסאות שיזוף. בהוסטלים רבים יוכלו לסדר לכם סיור יינות ושוקולד באיקה, סקי חולות, ואת הסיור בשמורת הטבע פאראקס, ה"גלפאגוס לעניים".
בהוסטל סגרנו דיל שכלל: סקי חולות, סיור יינות ושוקולד וסיור ב"גלפאגוס לעניים" בסכום של 105 סולס לאדם. לאחר שסיימנו עם ענייני הבירוקרטיה, הבריח אותנו מזג האוויר החם לבריכה הנהדרת של ההוסטל. גובהו של האזור 400 מטר מעל פני הים, ובשל כך מזג האוויר החם האופייני לקו החוף של פרו.
 
הוסטל בהוואקאצ'ינה, איקה, פרו
מזג האוויר החם הבריח אותנו לבריכה הנהדרת של ההוסטל  (צילום: אביב וייס)
 
אם אין שלג, נגלוש על החולות
סיורי סקי החולות יוצאים בשעות הבוקר המוקדמות או אחר הצהריים, כיוון שביתר שעות היום, החול פשוט חם מדי. אנו יצאנו בשעה ארבע וחצי אחה"צ, בבאגי קטן של שלושה נוסעים ונהג (ישנם גם באגים המתאימים לשישה איש).
לאחר ששילמנו "מס חולות" בסך 3.30 סולס יצאנו לדרך, הנסיעה על דיונות הענק היא חוויה אמיתית. הבנים התלהבו מהנסיעה, אני קצת פחדתי. כשסיימתי לפחד, נוכחתי שהנסיעה היא פשוט אדירה, במיוחד בירידות ובקפיצות מעל "במפרים" של חול.
תחילה עצרנו מעל ירידה קצרה יחסית, עם תצפית יפה על כל האזור. היה זה שלב האימונים - קיבלנו הסברים מהמדריך וקדימה לדרך. בתחילה ניסינו כולנו לגלוש בעמידה (כמו שגולשים על סנובורד), אך המדריך לא הספיק להגיד "הוואקאצ'ינה" ואני כבר הייתי על הישבן.
 
סקי חולות בהוואקאצ'ינה, איקה, פרו
המדריך לא הספיק להגיד "הוואקאצ'ינה" ואני כבר הייתי על הישבן  (צילום: אביעד שטרנשוס)
 
לכן, בהחלטה משותפת של המדריך ושלי, הוחלט שיהיה עדיף לכולם שאני אעשה את הירידה "כמו שעושים המקצוענים האמיתיים"... כלומר, על הבטן. הבנים האמיצים התעקשו להמשיך לגלוש בניסיונות עמידה, אבל את מרבית זמנם בילו על הישבן, בעוד אני נהניתי מגלישה על הבטן, גלישה כייפית ומאוד מהירה בלי הרבה סיכויים ליפול.
 
המשכנו בנסיעה בחולות עד ל"ירידה הבינונית", שלב הביניים בתהליך האימון שלנו, במהלכו גם זכינו לראות שקיעה יפהפייה על הדיונות. להיות על הדיונה ולהסתכל מלמעלה על הירידה אותה אנו אמורים לרדת - היה מפחיד למדי. לא האמנתי שאני הולכת לעשות את זה. וכשהשמש נעלמה אט-אט, וביחד איתה נעלמו התירוצים שלי. הייתי חייבת לגלוש למטה, או שיכולתי פשוט להישאר תקועה על הדיונות לנצח. כמובן שבחרתי באופציה הראשונה והירידה היתה ממש ממש אדירה: מהירות מסחררת והמון חול שנכנס לפה (אי אפשר גם לצעוק וגם לסגור את הפה בו זמנית, זה לא הולך יחד, תאמינו לי ניסיתי). את הירידה הזאת עשינו פעמיים ומשם המשכנו ל"ירידה הגדולה". הפעם כבר פחות פחדתי, ירדתי ראשונה וקיבלתי את תפקיד הצלמת. היה מבדר מאוד לראות את החבר'ה דופקים גלגלונים, גלגולים וסיבובים, שלא היו מביישים מתעמלת קרקע בתחרות מועצות אזוריות... לקינוח נסענו לתצפית מדהימה על האגם המואר בלילה, מחזה מרהיב בהחלט.
 
 סקי חולות בהוואקאצ'ינה, איקה, פרו סקי חולות בהוואקאצ'ינה, איקה, פרו
גלגלונים בחולות איקה   (צילום: אביב וייס)
 
 
יין ושוקולד בסיור החטאים
יום ג'
מונית שלקחה אותנו מההוסטל הביאה אותנו למפעל השוקולד באיקה, בו זכינו להצצה חטופה מבחוץ על מכונה וחצי של המפעל ועל כמה שוקולדיירים בפעולה, ומשם לקחו אותנו לחנות שוקולדים. מאכזב למדיי, ציפינו לטעימות (אוכלי חינם שכמונו).
סיור היין היה כבר יותר רציני. המקום הראשון בו ביקרנו היה יקב, בו הראו לנו את תהליך ייצור היין. מדריכה דוברת ספרדית עשתה לנו סיור ביקב והסבירה לנו על תהליך ייצור היין. לא הכול הבנו, אבל השלמנו באמצעות הדמיון. אגב את היין מכינים בחודש מרץ בלבד, כך שאם יזדמן לכם להגיע למקום בחודש זה, תוכלו להשתתף בפסטיבל היין של איקה. ראינו היכן דורכים על הענבים, את המסלול שעובר היין והיכן שומרים אותו. קיבלנו טעימות של כל מיני סוגי פיסקו (היין המיוצר במקום) וקנינו למזכרת בקבוק אחד וריבות. משם המשכנו ליקב נוסף בו ביקרנו בחדר מלא בכדי החרס, בהם נשמרים סוגי היין השונים. כאן כבר קיבלנו לטעום סוגי יינות רבים, שנמזגו בדרך מיוחדת דרך מקל במבוק. בסיום הסיור שהיה מעניין מאוד ובעיקר טעים, מסוחררים כמעה עשינו את דרכנו חזרה להוואקאצ'ינה.
 
סיור יינות באיקה פרו  סיור יינות באיקה פרו 
 קיבלנו לטעום סוגי יינות רבים, שנמזגו בדרך מיוחדת דרך מקל במבוק   (צילום: אביב וייס)
 
 
עוד אודות איקה
איקה היא נאת מדבר בדרום פרו במורדות האנדים המערביים, באזורבו שגשגו תרבויות נאסקה, פראקס ו-ווארי. בזמן הכיבוש הספרדי, בשנת 1563, הקים לואיס ג'רונימו דה קאבררה את העיר איקה. עקב מזג האוויר הקריר והיבש הפך אזור איקה למרכז ייצור היין בפרו, וקיימים בה מספר יקבים גדולים וחשובים מאוד, אשר ניתן לבקור בהם.
העיר איקה ידועה למטיילים בעיקר בזכות נווה המדבר הקסום, הוואקאצ'ינה (
Huacachina), המרוחק כחמישה קילומטרים מן העיר, ומהווה אטרקציה הן באפשרות לרוגע מוחלט, והן בשל "סקי החולות" בדיונות הסמוכות.
מידע על העיר איקה
 
העיר איקה היא מרכזן של מספר תרבויות פרה-קולומביאניות שחיו באזור, שיצרו עבודות קרמיקה, אריגה וכלי נגינה מעצם וחרס, המוצגים במוזיאון שבעיר. מיוחדת יותר היא תצוגת המומיות, הממחישות קיום ניתוחי ראש שאנשים החלימו מהם, וכן את אידיאל היופי של ראש צר ומאורך, שהכריח קשירת מקלות עץ לצידי הראש בזמן גדילת הילד, ויצירת גולגולות מעוכות בצידיהן. במוזיאון מוצגים גם אריגים יפיפיים מתקופות שונות. זהו אחד המוזיאונים הביזאריים ביותר בהם תבקרו!
כתובת Prolg. Ayabaca 8 block s/n San Isidro  טלפון +(51)-34-234383 
דוא"ל susarce@hotmail.com  
 
שמורת פאראקס, גלאפגוס לעניים, פרו שמורת פאראקס, גלאפגוס לעניים, פרו
אריות ים בשמורת פאראקס, גלאפגוס לעניים, פרו שמורת פאראקס, גלאפגוס לעניים, פרו
אריה ים, ציפורים ועופות מים בשמורת פאראקס  (צילום: אביב וייס, אביעד שטרנשוס)
 
גלאפגוס לעניים
יום ד' חמש בבוקר, אוטובוס לעיר פיסקו (Pisco).
השכמנו קום ועלינו על האוטובוס לפיסקו, שם גרה אחותו של בעל ההוסטל, שתיקח אותנו לשמורת פאראקס. שוב כמעט פספסנו את התחנה בה היינו אמורים לרדת, אבל הפעם צלחנו את המשימה. בנקודה בה ירדנו חיכה לנו ואן מפואר ואחות לא סימפטית במיוחד. היא ובעלה לקחו אותנו לבית שלהם, שם השארנו את המוצ'ילות הכבדות, ומיניבוס לקח אותנו לנמל פיסקו, ממנו יוצאת ההפלגה.
 
פיסקו היא עיירת דייג, שבסמוך אליה נמצאת שמורת הטבע הימית היחידה בפרו - שמורת פאראקס Paracas National Reserve)). בתחום השמורה נמצאת קבוצת איים, הנקראת איי בלסטס (Islas Ballestas), והם מהווים יעד משיכה עיקרי לתיירים. איי בלסטס הקטנים, זכו לכינוי "גלאפגוס של פרו" או "גלאפגוס לעניים" בשל מגוון בעלי חיים החיים עליהם. סיור באיים יכול להיות אטרקציה נחמדה לחובבי בעלי חיים, שאינם יכולים להרשות לעצמם לבקר באיי גלאפגוס באקוודור. זהו אתר חביב לצפייה באריות ים, פינגווינים וכל מיני ציפורים בהם שקנאים, קונדורים ופלמינגו. את הסיור ניתן להזמין באחת מסוכנויות הטיולים הרבות בפיסקו ואף באיקה ובהוואקאצ'ינה. הסוכנות תדאג להסעה לנמל של פיסקו, ומשם תצאו בסירה לסיור של כשעה בין האיים הקטנים, עליהם עשרות אלפי ציפורים ואריות ים המתחממים בשמש. 
 
הפלגנו בסירה קטנה ומהירה ביותר. הגלים, הרוח והמהירות הפכו את הנסיעה למקפיאה אבל כייפית. לאחר הפלגה של כ-25 דקות, ברוח מקפיאת עצמות, נגלו לעינינו סלעים מרשימים המזדקרים מלב ים. על כל סלע שכזה, קנו להן משכן מאות ואלפי ציפורים, חדי העין וברי המזל יצליחו לראות ביניהן שקנאים, קונדורים ופלמינגו. סלע אחד היה גדול במיוחד ועליו היו עשרת אלפים ציפורים (ספרנו).
 
על סלעים נוספים ועל החופים ראינו את אריות הים העצלנים, חיות מקסימות שרובצות כל היום בשמש, ועל סלעים אחרים פינגווינים חמודים שמדדים להם בעליצות.
הסיור בתוך השמורה ערך כ-35 דקות והיה נהדר ומאוד חוויתי, אך מעט קצר מדי לטעמנו.
 
   אריות ים בשמורת פאראקס, גלאפגוס לעניים, פרו
על סלעים נוספים ועל החופים ראינו את אריות הים העצלנים (צילום: אביב וייס)
 
לאחר שחזרנו חזרה לחוף, המשכנו במיניבוס (בו הורדנו את הגיל הממוצע בכמה שנים טובות) לסיור באזור אחר של השמורה, האזור המדברי דרומית לפיסקו. ביקרנו במוזיאון (שלא הרשים אותנו במיוחד) ובו הסברים החיות ועל הסביבה. מהמוזיאון הלכנו לתצפית ממגדל תצפית גבוה על להקות פלמינגו, אבל הם היו מעטים ורחוקים מדי. משם המשכנו בנסיעה למצוק יפהפה, המזדקר מעל הים, ממנו היינו אמורים לראות דולפינים. בסוף ראינו רק ציפורים אבל גם זה היה נחמד. נסיעה נוספת באזור המדברי והגענו לרצועת חוף קטנה, שם אכלנו ארוחת צהריים במסעדת מאכלי ים.
 
פינגווינים בשמורת פאראקס, גלאפגוס לעניים, פרו
זהו אתר חביב לצפייה באריות ים, פינגווינים וכל מיני ציפורים   (צילום: אביב וייס)
 
עוד אודות אזור פיסקו
רצועת החוף הדרומי מתאפיינת בגידול גפנים ויצור יין מצוין. פיסקו ("ציפור קטנה" בשפת הקצ'ואה), מתהדרת בהיותה יצרנית ליקרים ומקור שם המותג פיסקו סאוור - קוקטייל ליקר עם שוקולד, לימון, חלבון ביצה וסירופ מריר. לכבודו חוגגים בשבת הראשונה של פברואר את חג הפיסקו-סאוור (National Pisco Sour Day). בסמוך לעיר נמצאת שמורת הטבע הימית היחידה בפרו, פארקאס. זו אחת משמורות הטבע החופיות הפעילות והמגוונות ביותר בעולם. ניתן לראות בשמורה מיני חיות ימיות כגון: לווייתנים, אורקות, אריות ים, צבי ים, תמנונים, ועוד שלל יונקים אשר שוכנים הן בים והן על החוף. כמו כן זהו גן עדן של עופות ימיים רבים. החוף המדברי מוצף בבעלי חיים. כמו כן ניתן למצוא באזור אתרים ארכיאולוגיים חשובים, של בני הפארקאס הקדומים, אשר חיו ברצועת החוף הדרומית של פרו בין המאות 2-7 לפני הספירה.

 

שייט בין איי בלסטס בשמורת פאראקס, גלאפגוס לעניים, פרו
שייט בין איי בלסטס (צילום: אביעד שטרנשוס)

מכיוון שהסיור באיים קצר ופיסקו היא עיירה די משעממת, מומלץ לצאת מוקדם בבוקר מאיקה, המרוחקת כשעה וחצי נסיעה, ולחזור לאיקה בתום הסיור, או להמשיך באוטובוס ללימה (כ- 4.5 שעות נסיעה).
 
כשלבסוף הגענו ללימה, נדהמנו פתאום לראות כבישים מהירים, מחלפים, קניונים, גורדי שחקים, חנויות יוקרה ומסעדות ג'נק-פוד, בקיצור מערבי לחלוטין. ציביליזציה - עבור מי שאך שב מחמישה חודשים של טיול במחוזותיה הרחוקים של דרום אמריקה.
רק אז פתאום הבנתי כמה זמן הייתי בעולם אחר וכמה מדהים העולם הזה. החוויות שלי מארבעה ימים ממלאות דפים שלמים. הטבע, הנופים והאנשים לאורך כל הדרך, היו מדהימים ועשו את החוויה הזו לנפלאה.
 
מפת החוף הדרומי של פרו, מארקיפה ללימה
מפת החוף הדרומי של פרו, מארקיפה ללימה
 
מגבול פרו עם צ'ילה בדרום ועד ללימה הבירה, ישנן אטרקציות תיירותיות רבות ובראשן:
  • קניון קולקה - ארצם של חסידות הקונדור הגדולות בעולם ונופי מצוקים דרמטיים. על הקניון אפשר לקרוא בכתבה נערת האלפקות מקניון קולקה באתר זה. 
  • העיר ארקיפה עליה ניתן לקרוא בכתבה איפה הן הנזירות כולן? באתר זה.
  • העיר נאסקה וחידת הקווים המוזרים שצוירו במדבר, אתר המזמין פרשנות ייחודית, עליה ניתן לקרוא בכתבות חידת קווי נאסקה ו-נאסקה ואוצרות התרבויות העתיקות של פרו באתר זה.
  • העיר איקה ותרבותה העתיקה, כמו גם דיונות חול חשופות, בהן ניתן לעשות סקי חול.
  • העיר פיסקו, בסמוך לה נמצאת שמורת פראקס ובה איי בלסטס, בהם מאפשר זרם המים הקפוא התפתחות חיות ימיות רבות, שהעניקו לשמורה את הכינוי "גלפאגוס לעניים".
  
כתבות נוספות על דרום פרו
חידת קווי נאסקה
קווי נאסקה ואוצרות התרבויות העתיקות של פרו
יזראליטס - בני ישראל הרוחניים בנהר אורובמבה
נערת האלפקות מקניון קולקה

כתבות נוספות על פרו
בין שתי ערים - מצ'וקיקיראו ועד למאצ'ו פיצ'ו
אתרים ויעדים מרכזיים בפרו
טיול כוכב מקוסקו
טרקים בפרו בוליביה ואקוודור
קורדיירה-בלאנקה, מסע ברכס הלבן

אביב וייס קראוס אודות הכותבת
אביב וייס, מרפאה בעיסוק, הנגועה בחיידק הטיולים המשפחתי. טיילה במדינות רבות באירופה וארה"ב. כתרמילאית טיילה בהודו ונפאל וחרשה במשך 9 חודשים את דרום אמריקה.
לקריאת כתבות נוספות של אביב
מספר צפיות: 12232
2881