חוויות בחוף הדרומי של פרו
מאת: אביב וייס


רצועת החוף הצרה של דרום פרו, תחילתה לחוף אוקיינוס השקט, עם אחד מזרמי המים הקרים, המביא מים קפואים מאנטארקטיקה עד איי גלפאגוס, ועימו דגה מהעשירות בעולם. בין ההרים לאוקיינוס נפרסת רצועת חוף צרה, בה צמחו תרבויות רבות ובה המדבר היבש בעולם, בשל המים הקרים שאינם מתאדים.


פינגווינים, שמורת פאראקס גלאפגוס לעניים, פרו   שמורת פאראקס גלאפגוס לעניים, פרו 
פינגווינים במים הקפואים של חופי פרו  (צילום: אביב וייס)
 

החוף הדרומי של פרו, יעדים בכתבה זו: 
איקה (A), הוואקצ'ינה (B), פיסקו (C), שמורת פאראקס (D)
 

דרום אמריקה
 

דיונות החול של הוואקצ'ינה

לאחר נסיעה של כ- 16 שעות מהעיר  קוסקו (Cusco), הגענו לעיירה די מוזנחת ולא מרשימה במיוחד, האוטובוס עצר ומישהו מאחור אמר "איקה". בספרדית הקלוקלת שלנו הסברנו לנהג מונית שאנו מעוניינים לעשות סקי חולות באיקה, והוא שמח להסביר לנו שאם בענייני סקי חולות עסקינן, היעד שלנו הוא הוואקצ'ינה .
 
הוואקאצ'ינה (Huacachina) מרוחקת כחמישה קילומטרים מהעיר איקה (Ica). היא שוכנת למרגלות דיונות חול ענקיות, בהן עושים סקי חולות (Sand-board), אטרקציה המהווה מוקד משיכה לתיירים רבים. זהו נווה מדבר קסום, אגם טורקיז, המוקף עצי דקל ודיונות חול מדהימות, הנפרסות לאורך קילומטרים רבים.
 
זהו אתר תיירות נטו ובמקום תוכלו למצוא כמעט רק הוסטלים, מסעדות וחנויות לתיירים. העובדים ברובם גרים בעיר איקה. במרכז יש שוק קטן, בו מוכרים עבודות יד, בהן בעיקר תכשיטים ומזכרות. ההוסטלים מעוצבים ובנויים ברמה גבוהה, וכמעט לכולם יש בריכה ומסביבה כסאות שיזוף. בהוסטלים רבים יוכלו לסדר לכם סיור יינות ושוקולד באיקה, סקי חולות, ואת הסיור בשמורת הטבע פאראקס, ה"גלפאגוס לעניים".

בהוסטל סגרנו דיל שכלל: סקי חולות, סיור יינות ושוקולד וסיור ב"גלפאגוס לעניים". לאחר שסיימנו עם ענייני הבירוקרטיה, הבריח אותנו מזג האוויר החם לבריכה הנהדרת של ההוסטל. גובהו של האזור 400 מטר מעל פני הים, ובשל כך מזג האוויר החם האופייני לקו החוף של פרו.
לינה בעיר איקה
 
הוואקאצ'ינה, איקה, פרו
הוואקאצ'ינה, נווה מדבר קסום - אגם טורקיז, המוקף עצי דקל ודיונות חול מדהימות  (צילום: אביב וייס)
 

אם אין שלג, נגלוש על החולות

סיורי סקי החולות יוצאים בשעות הבוקר המוקדמות או אחר הצהריים, כיוון שביתר שעות היום, החול פשוט חם מדי. אנו יצאנו בשעה ארבע וחצי אחה"צ, בבאגי קטן של שלושה נוסעים ונהג (ישנם גם כאלו המתאימים לשישה איש).
לאחר ששילמנו "מס חולות" יצאנו לדרך, הנסיעה על דיונות הענק היא חוויה אמיתית. הבנים התלהבו מהנסיעה, אני קצת פחדתי. כשסיימתי לפחד, נוכחתי שהנסיעה היא פשוט אדירה, במיוחד בירידות ובקפיצות מעל "במפרים" של חול.
תחילה עצרנו מעל ירידה קצרה יחסית, עם תצפית יפה על כל האזור. היה זה שלב האימונים - קיבלנו הסברים מהמדריך וקדימה לדרך. בתחילה ניסינו כולנו לגלוש בעמידה (כמו שגולשים על סנובורד), אך המדריך לא הספיק להגיד "הוואקאצ'ינה" ואני כבר הייתי על הישבן.
 
סקי חולות בהוואקאצ'ינה, איקה, פרו
המדריך לא הספיק להגיד "הוואקאצ'ינה" ואני כבר הייתי על הישבן  (צילום: אביעד שטרנשוס)
 
לכן, בהחלטה משותפת של המדריך ושלי, הוחלט שיהיה עדיף לכולם שאני אעשה את הירידה "כמו שעושים המקצוענים האמיתיים"... כלומר, על הבטן. הבנים האמיצים התעקשו להמשיך לגלוש בניסיונות עמידה, אבל את מרבית זמנם בילו על הישבן, בעוד אני נהניתי מגלישה על הבטן, גלישה כייפית ומאוד מהירה בלי הרבה סיכוי ליפול.
 
המשכנו בנסיעה בחולות עד ל"ירידה הבינונית", שלב הביניים בתהליך האימון שלנו, במהלכו גם זכינו לראות שקיעה יפהפייה על הדיונות. להיות על הדיונה ולהסתכל מלמעלה על הירידה אותה אנו אמורים לרדת - היה מפחיד למדי. לא האמנתי שאני הולכת לעשות את זה. וכשהשמש נעלמה אט-אט, וביחד איתה נעלמו התירוצים שלי. הייתי חייבת לגלוש למטה, או שיכולתי פשוט להישאר תקועה על הדיונות לנצח. כמובן שבחרתי באופציה הראשונה והירידה היתה ממש ממש אדירה - מהירות מסחררת והמון חול שנכנס לפה (אי אפשר גם לצעוק וגם לסגור את הפה בו זמנית, זה לא הולך יחד, תאמינו לי ניסיתי). את הירידה הזאת עשינו פעמיים ומשם המשכנו ל"ירידה הגדולה". הפעם כבר פחות פחדתי, ירדתי ראשונה וקיבלתי את תפקיד הצלמת. היה מבדר מאוד לראות את החבר'ה דופקים גלגלונים, גלגולים וסיבובים, שלא היו מביישים מתעמלת קרקע בתחרות מועצות אזוריות...

לקינוח זכינו לתצפית מדהימה על האגם המואר בלילה, מחזה מרהיב בהחלט.
 
 סקי חולות בהוואקאצ'ינה, איקה, פרו   סקי חולות בהוואקאצ'ינה, איקה, פרו
גלגלונים בחולות איקה  (צילום: אביב וייס)
 
 

יין ושוקולד בסיור החטאים

בסיור במפעל השוקולד באיקה זכינו להצצה חטופה מבחוץ על מכונה וחצי של המפעל ועל כמה שוקולדיירים בפעולה, ומשם לקחו אותנו לחנות שוקולדים. מאכזב למדיי, ציפינו לטעימות (אוכלי חינם שכמונו).
סיור היין היה כבר יותר רציני. המקום הראשון בו ביקרנו היה יקב, בו הראו לנו את תהליך ייצור היין. מדריכה דוברת ספרדית הסבירה לנו על תהליך ייצור היין. לא הכול הבנו, אבל השלמנו באמצעות הדמיון. אגב את היין מכינים בחודש מרץ בלבד, כך שאם יזדמן לכם להגיע למקום בחודש זה, תוכלו להשתתף בפסטיבל היין של איקה. ראינו היכן דורכים על הענבים, את המסלול שעובר היין והיכן שומרים אותו. קיבלנו טעימות סוגי פיסקו (היין המיוצר במקום) וקנינו למזכרת בקבוק אחד וריבות. משם המשכנו ליקב נוסף בו ביקרנו בחדר מלא בכדי החרס, בהם נשמרים סוגי היין השונים. כאן כבר קיבלנו לטעום סוגי יינות רבים, שנמזגו בדרך מיוחדת דרך מקל במבוק. בסיום הסיור שהיה מעניין מאוד ובעיקר טעים, מסוחררים משהו... עשינו את דרכנו חזרה להוואקאצ'ינה.
 
סיור יינות באיקה פרו    סיור יינות באיקה פרו 
 זכינו לטעום סוגי יינות רבים, שנמזגו בדרך מיוחדת דרך מקל במבוק  (צילום: אביב וייס)
 
 
נווה המדבר של איקה
איקה היא נווה מדבר בדרום פרו, במורדות האנדים המערביים, באזור בו שגשגו תרבויות נאסקה, פראקס ו-ווארי. בזמן הכיבוש הספרדי. בזכות מזג אוויר הקריר והיבש הפך אזור איקה למרכז ייצור היין בפרו, וקיימים בה מספר יקבים גדולים וחשובים מאוד, אשר ניתן לבקר בהם.

העיר איקה ידועה למטיילים בעיקר בזכות נווה המדבר הקסום הוואקאצ'ינה (
Huacachina), המהווה אטרקציה הן באפשרות לרוגע מוחלט, והן בשל "סקי החולות" בדיונות הסמוכות. 
 
העיר איקה היא מרכזן של מספר תרבויות פרה-קולומביאניות שחיו באזור, שיצרו עבודות קרמיקה, אריגה וכלי נגינה מעצם וחרס, המוצגים במוזיאון שבעיר. מיוחדת יותר היא תצוגת המומיות, הממחישות קיום ניתוחי ראש שאנשים החלימו מהם, וכן את אידיאל היופי של ראש צר ומאורך, שהכריח קשירת מקלות עץ לצידי הראש בזמן גדילת הילד, ויצירת גולגולות מעוכות בצידיהן. במוזיאון מוצגים גם אריגים יפהפיים מתקופות שונות. זהו אחד המוזיאונים הביזאריים ביותר בהם תבקרו! 
 
שמורת פאראקס, גלאפגוס לעניים, פרו   שמורת פאראקס, גלאפגוס לעניים, פרו
אריות ים בשמורת פאראקס, גלאפגוס לעניים, פרו   שמורת פאראקס, גלאפגוס לעניים, פרו
עופות מים ואריות ים בשמורת פאראקס  (צילום: אביב וייס, אביעד שטרנשוס)
 

שמורת גלאפגוס לעניים

מהעיר פיסקו, הממוקמת צפונית לאיקה, מפליגים לשמורת הטבע הימית היחידה בפרו - שמורת פאראקס (Paracas National Reserve). בתחום השמורה נמצאת קבוצת איים, הנקראת איי בלסטס (Islas Ballestas), שמהווים יעד משיכה עיקרי לתיירים. איי בלסטס הקטנים, זכו לכינוי "גלאפגוס של פרו" או "גלאפגוס לעניים", בזכות מגוון בעלי חיים הרב. אטרקציה נחמדה למי שאינם יכולים להרשות לעצמם לבקר באיי גלאפגוס באקוודור. זהו אתר חביב לצפייה באריות ים, פינגווינים ועופות מים, ובהם שקנאים ופלמינגו. את הסיור ניתן להזמין באחת מסוכנויות הטיולים הרבות בפיסקו ואף באיקה ובהוואקאצ'ינה. 
 
לאחר הפלגה של כ-25 דקות, ברוח מקפיאת עצמות, נגלו לעינינו סלעים מרשימים המזדקרים מלב ים. על כל סלע שכזה, קנו להן משכן מאות ואלפי ציפורים, חדי העין וברי המזל יצליחו לראות ביניהן שקנאים ופלמינגו. על סלעים נוספים ועל החופים ראינו את אריות הים העצלנים, חיות מקסימות שרובצות כל היום בשמש, ועל סלעים אחרים פינגווינים חמודים שמדדים להם בעליצות.
הסיור בשמורה ערך כ- 35 דקות והיה חוויתי אך קצר מדי.
כתבה על איי גלאפגוס
 
  אריות ים בשמורת פאראקס, גלאפגוס לעניים, פרו
על סלעים נוספים ועל החופים ראינו את אריות הים העצלנים (צילום: אביב וייס)
 
פינגווינים בשמורת פאראקס, גלאפגוס לעניים, פרו
זהו אתר חביב לצפייה באריות ים, פינגווינים וכל מיני ציפורים  (צילום: אביב וייס)
 

פיסקו - העיר והליקר

רצועת החוף הדרומית מתאפיינת בגידול גפנים ויצור יין מצוין. פיסקו ("ציפור קטנה" בשפת הקצ'ואה), מתהדרת בהיותה יצרנית ליקרים ומקור שם המותג פיסקו סאוור - קוקטייל ליקר עם שוקולד, לימון, חלבון ביצה וסירופ מריר. לכבודו חוגגים בשבת הראשונה של פברואר את חג הפיסקו סאוור (National Pisco Sour Day).
עוד על משקה פיסקו סאוור כתבה על אוכל ומסעדות בפרו

באזור זה אתרים ארכיאולוגיים חשובים, של בני הפארקאס הקדומים, אשר חיו ברצועת החוף הדרומית של פרו בין המאות 2-7 לפני הספירה.
 
גלאפגוס לעניים, פרו
שמורת "גלפגוס לעניים" מציעה צפייה באריות ים, פינגווינים וחיות אחרות   (צילום: Esmée Winnubst)
 

יעדים נוספים בחוף הדרומי של פרו

לאורך מישור החוף, מגבול פרו עם צ'ילה בדרום ועד ללימה הבירה, ישנן אטרקציות תיירותיות נוספות רבות ובראשן:
קניון קולקה - ארצם של עופות הקונדור ונופי מצוקים דרמטיים. על הקניון אפשר לקרוא בכתבה נערת האלפקות מקניון קולקה
העיר ארקיפה עליה ניתן לקרוא בכתבה ארקיפה ומנזר סנטה קטלינה
העיר נאסקה וחידת הקווים המוזרים שצוירו במדבר, אתר המזמין פרשנות ייחודית, עליה ניתן לקרוא בכתבות חידת קווי נאסקה
  
ארקיפה, פרו, פרו
העיר ארקיפה - ארכיטקטורה קולוניאלית והרבה מוזיאונים וגלריות   (צילום: DocSlyper)

כתבות נוספות על דרום פרו

קווי נאסקה ואוצרות התרבויות העתיקות של פרו
יזראליטס - בני ישראל בנהר אורובמבה

כתבות נוספות על פרו

מסע קולינרי בפרו
אתרים ויעדים מרכזיים בפרו
טיול כוכב מקוסקו
קורדיירה בלאנקה - מסע ברכס הלבן

אביב וייס קראוס

אודות הכותבת

אביב וייס, מרפאה בעיסוק, הנגועה בחיידק הטיולים המשפחתי. טיילה במדינות רבות באירופה וארה"ב. כתרמילאית טיילה בהודו ונפאל וחרשה במשך 9 חודשים את דרום אמריקה.


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר