www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:שקיעה באי השמש
מאת: אמיר גור


על פי אחת האגדות הרווחות אצל בני האינקה, האדם נוצר באי השמש (Isla del Sol) שבאגם טיטיקקה, כשלוש מאות קילומטרים מדרום-מזרח לקוסקו. על פי האגדה האל קון-טיקי ויראקוצ'ה  (Apu Qun Tiqsi Wiraqutra) יצא מתוך האגם ויצר את האדם מתוך סלעים ואבנים. מייד לאחר מכן ברא את השמש, הירח והכוכבים ובכך גאל את כדור הארץ מהחושך התמידי בו היה שרוי.


מסע בעקבות תרבות האינקה שתחילתו באגם טיטיקקה
אדם אחד בשם מנקו קפק (Manco Capac) ואישה אחת, מאמא אוקיו (Mama Ocllo), נשלחו על ידי האל הבורא לקוסקו, שם החלו השניים את תרבות האינקה.
לא פלא אם כן, שהאגם הזה הוחזק כקדוש לבני האינקה - אבל לא רק להם. הרבה לפני שהאינקה יישבו את האי נכחו בו גם תרבויות אחרות, בהן בני האיימרה (Aymara) שקדמו לאינקה, ולמעשה צאצאיהם גרים בו ומסביב לאגם גם היום, ועדיין מחשיבים אותו לקדוש.
 
אגם טיטיקקה בבוליביה
אגם טיטיקקה האגם הגבוה בעולם (3,812 מעל פני הים) המקיים תנועת כלי שייט
 (צילום: אמיר גור)
 

אמריקה הלטינית

באגם טיטיקקה התחלתי את מסעי בעקבות תרבות האינקה.

האגם הזה נחשב לאגם הגבוה ביותר בעולם המקיים תנועת כלי-שייט. בעוד שהגדרה זו אולי מעורפלת משהו ולא מחייבת, גובהו של האגם הוא 3,812 מטרים מעל פני הים ושטחו 9,000 קמ"ר ואלו נתונים מרשימים מספיק. את האגם חולקות ביניהן בוליביה ופרו והוא מהווה מוקד משיכה לתיירים בזכות הנופים המרהיבים, התרבויות המרתקות הפזורות סביבו והעיירות השקטות והקסומות שלחופיו.
 
אגם טיטיקקה, קופקבנה, העיירה יומני, בוליביה
צ'ולה מקומית, הנושאת את משאה על גבה  
 (צילום: אמיר גור)
 
המעבורת מהעיירה הבוליביאנית קופה-קבנה הורידה אותי במפרץ קטן, למרגלות העיירה יומני שבדרום האי. מהמפרץ הזה אל העיירה, הנמצאת בפסגת האי (בגובה של 4,000 מטר), מוביל גרם מדרגות תלול, שנבנה לפני למעלה ממחצית המילניום. זהו האסקלרה דל אינקה ("מדרגות האינקה") שבנו האינקה כדי לחבר בין המפרץ בו הגעתי אני, כמו בני האינקה לפני, לבין מערכת הדרכים שעל פסגת האי.  
 
לטפס מדרגות הנמצאות בגובה 4,000 מטר
כשטיפסתי על המדרגות האלו, שעליהן טיפסו כ- 500 שנה לפני בני האינקה, הרגשתי היטב, ולא בפעם האחרונה, את השפעת הגובה הרב על הפיסיולוגיה של הגוף: בגלל האוויר הדליל בגבהים האלו, כל מאמץ קטן מניב סדרת התנשפויות מביכות. במעלה האסקלרה ולאחר עוד טיפוס דרך הכפר יומני העפלתי לפסגת האי, משם נשקף בפניי נוף מרהיב של אגם טיטיקקה. למעשה, למרות שזהו אגם גדול, הנופים בו מזכירים למדי נופים טיפוסיים למפרצים ונקיקים שבמזרח הים התיכון, חופי טורקיה ויוון.
 
המדרגות לעיירה יומני, אגם טיטיקקה בבוליביה
מטפסים בלי חמצן, עלייה בגרם מדרגות תלול עד לגובה 4,000 מעל פני הים  
(צילום: אמיר גור)

 
הסדרתי את הנשימה והתחלתי במסע יומי קצר לעבר צפון האי ורוקה סגרדה (הסלע הקדוש). לסלע הזה, שבעצם נתן לאגם את שמו ("טיטיקקה" הוא מעין עיוות של "סלע הפומה", בשפתם של בני האינקה), כנראה שיש צורה של פומה וכנראה שעליו ישב האל קון טיקי בזמן שעסק וטרח בפעילות החשובה של בריאת העולם, כפי שצוין בראשית המאמר.
 
לאורך הדרך צפונה על גבי הרכס, הבחנתי שישנו הבדל אחד גדול מהנופים המוכרים לי מהים התיכון: חלקים נרחבים מצלע הרכס ההררי מדורגים בצורה מלאכותית, האופיינית לחקלאות של בני האינקה. בכל רחבי האימפריה, היכן שיש הריסות של מבני אינקה ויישובים שבהם הם גרו, ההרים עמוסים לעייפה בטרסות רחבות, שמעצבות את פני ההרים מחדש. כך הופכים מדרונות תלולים לשדות חקלאיים רחבי ידיים ומערכות השקיה מורכבות ומדויקות להפליא, המומחיות הגדולה של האינקה, מספקות מים לכל הטרסות עד למרגלות ההר.
 
העיירה יומני, אגם טיטיקקה בבוליביה
הנשים המקומיות ה"צ'ולות" מציגות את מרכולתן  (צילום: אמיר גור)
 
עובדה נוספת ובולטת מאד, שהזכירה לי שאיני ביוון, הייתה הרכס המלבין שליווה אותי באופק המזרחי, מעבר לקצהו של האגם. חלק מהפסגות מתנשאות לגבהים של חמשת אלפים מטרים ויותר – זהו הרכס המלכותי - הקורדיליירה ריאל, רמת ההרים האדירים של בוליביהלאחר כשלוש שעות של הליכה על הרכס הצנוע יותר של איסלה דל סול הגעתי לאתר צ'ינקנה (Chincana), שמכונה גם "המבוך" – מבנה מתקופה שקדמה לאינקה הבנוי על צלע ההר מעל מפרץ קסום. 
 
אתר הצ'ינקנה המכונה גם
אתר הצ'ינקנה המכונה גם "המבוך"  (צילום: אמיר גור)
 
כדורגל בגובה 4,000 מטר
את הדרך חזרה לכפר יומני החלטתי לא לעשות על גבי הרכס הגבוה אלא מתחתיו, לאורך החוף המזרחי של האי, העובר דרך מספר כפרים מקומיים, המתפרנסים מחקלאות ומדיג. באחד מהכפרים ניסיתי את כוחי במשחק כדורגל עם נערים מקומיים, אבל לאחר מספר דקות הבנתי שאם פיפ"א (התאחדות הכדורגל העולמית) החליטה לפסול משחקים בינלאומיים מעל גובה 2,000 מטר (ובכך שללה מהנבחרת הבוליביאנית את הנשק הסודי שלה מול נבחרות עדיפות בהרבה, כגון ברזיל ו
ארגנטינה) אז גם לי מותר להתייאש. לאחר התנשפות והתנצלות חפוזה, השארתי את הנערים לשחק בגובה 4,000 מטר, כשברקע מתנשאות פסגות לבנות אל על. 
מששבתי אל מדרגות האינקה, בשעת בין ערביים, ישבתי שוב בפסגת האי וצפיתי בשמש השוקעת מאחורי האגם שבו היא, וכנראה שגם אני, נוצרנו. 
 
משחק כדורגל בגובה 4,000, בכפר ליד אגם טיטיקקה בבוליביה
כדורגל בגובה 4,000 מטר   (צילום: אמיר גור)
 

כתבות נוספות על בוליביה
בוליביה - יעדים ואתרים מרכזיים
לה-פאז והאלטיפלאנו הבוליביאני
מדבר הסלאר
בוליביה, קרנבל השטן של אורורו


אמיר גור
 
אודות הכותב
אמיר גור - מוביל ומדריך טיולי ספארי צלילה ושייט, ומתאים תכניות טיול לקבוצות ולמטיילים עצמאיים. ביולוג ימי בהכשרתו, כתב וצלם תת-ימי, מחבר הספר "מתחת למים - 44 אתרי צלילה בישראל" וכותב בלוג צלילה עתיר תוכן. 

אמיר עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של אמיר
מספר צפיות: 10457
2714