בוליביה – יעדים ואתרים מרכזיים
מאת: רוני זהבי


בוליביה, המדינה הגבוהה והמבודדת ביותר בדרום אמריקה, היא יעד מושך עבור מטיילים רבים, ומציעה טרקים מאתגרים בהרים מושלגים, ג'ונגלים וביצות, מדבר מלח עצום, ערים סואנות ועיירות צבעוניות.


בכתבה זו מרוכזות האטרקציות הבולטות ואתרי התיירות החשובים של בוליביה.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

סוראטה - בירת הטרקים של בוליביה (צילום: mark goble)
סלאר דה אויוני, מדבר המלח הגדול בעולם (צילום: Samuel Scrimshaw)
טיוואנאקו, האתר הארכיאולוגי החשוב של התרבות האינדיאנית העתיקה (צילום: Thomas BONNIN)
לה פאס, עיר הבירה הלא רשמית של בוליביה (צילום: David Almeida)
שייט בפאמפאס (צילום: Brennan Paezold)
העיר פוטוסי, בירת המכרות של בוליביה (צילום: roman korzh)
"עמק הירח" מחוץ ללה פאס (צילום: David Almeida)
פסטיבל השטן בעיירה אורורו (צילום: Fernando Martin Palermo)


מפת בוליביה והיעדים המרכזיים במדינה, לפי סדר הופעתם בכתבה
 

דרום אמריקהלה פאס – עיר הבירה הלא רשמית של בוליביה

העיר החשובה בבוליביה שמשמעות שמה הוא "השלום". לה פאס (La Paz) אינה הבירה הרשמית של בוליביה, אך בה נמצא המרכז האדמיניסטרטיבי ולכן אנשים רבים ואף בוליביאנים רבים מתייחסים אליה כבירת בוליביה. היא נחשבת לבירה (האדמיניסטרטיבית) הגבוהה ביותר בעולם – 3,600 מ' מעל פני הים.

לה פאס היא עיר צפופה ורוחשת, ההסתובבות בה היא כמו הסתובבות בשוק גדול. הגובה הרב מקשה על ההליכה בעיר, בעליות ובירידות ברחובותיה המשופעים. למרות זאת, האטרקציה המרכזית בלה פאס היא שוטטות ברחובות, המאפשרת התבוננות בנוף האנושי הצבעוני שלה. כדאי להסתובב בשווקים השונים ובעיקר בשוק המכשפות (Mercado de las Brujas). כדאי לבקר גם ברובע הקולוניאלי ובמוזיאונים השונים (מוזיאון טיוואנאקו, מוזיאון טאמבו קירקינצ'ו, מוזיאון המוזיקה של ארנסטו קאבור).

ככל שיורדים במורדות העיר, מגיעים לשכונות העשירות יותר, שנהנות מאוויר פחות דליל ומעט יותר חם. ליד השכונה העשירה ביותר יש אזור גאולוגי מעניין הנקרא עמק הירח (Valle de la Luna). הסחף, הבלייה, המים והרוחות יצרו צורות מעניינות בסלעים, ממש כמו טיול על הירח. אפשר גם לצאת שם לטיול טרקטורונים. מהעיר לה פאס אפשר לצאת למגוון טרקים ברכס המלכותי וגם לרכיבת האופניים הידועה במורד "דרך המוות" המפורסמת.
לה פאס, בוליביה
לה פאס, עיר הבירה האדמיניסטרטיבית של בוליביה (צילום: Snowscat)
 
עמק הירח בלה פאז, בוליביה
נוף עמק הירח הסמוך ללה פאס (צילום: אביב וייס)
 

אגם טיטיקקה

על הגבול בין פרו לבוליביה, נמצא האגם הגבוה ביותר בעולם שניתן לשוט בו – אגם טיטיקקה (גובה 3,850 מ'). בצד הבוליביאני, שוכנת לחופו העיירה קופקבנה (Copacabana). מהעיירה אפשר לשוט במעבורת או בסירות אל אי השמש (Isla del Sol) ואי הירח (Isla de la Luna). לפי האמונות האינדיאניות העתיקות, באי השמש נולדו בני האדם ומהם נוצרה התרבות בהרי האנדים. שם גם נוצרה השמש. אולי זו הסיבה לזריחות ולשקיעות היפהפיות שאפשר לראות מהאי, מעל האגם.

כ- 15 ק"מ מחוף אגם טיטיקקה, נמצא האתר הארכיאולוגי החשוב של התרבות האינדיאנית העתיקה: טיוואנאקו (Tiwanaku). תרבות זו שלטה ברמה הבוליביאנית והשפיעה על אזורים נרחבים בהרי האנדים במאות הראשונות לספירה. ממנה צמחה תרבות האינקה. באתר נמצאים שרידים מרשימים של מקדשי טיוואנאקו ושל מונוליתים דמויי אדם.
לינה בעיירה קופקבנה
 
אגם טיטיקקה בבוליביה
מעבורות אל אי השמש באגם טיטיקקה, מהיעדים הבולטים של בוליביה (צילום: CC Dan Lundberg)
 

סוראטה  בירת הטרקים של בוליביה 

העיירה הקטנה סוראטה (Sorata), השוכנת בגובה 2,800 מ', נחשבת לבירת הטרקים של בוליביה. ממנה אפשר לטפס לפסגות המושלגות ולטייל בין הלגונות הכחולות. העיירה עצמה שקטה ומשעממת, אולם היא ממוקמת בנוף הנחשב ליפה ביותר בבוליביה. סוכנויות טיולים בעיר מציעות מידע על טיולים עצמאיים באזור, החל מטיולים קצרים של יום-יומיים ועד לטיולים ארוכים של כעשרה ימים.
 
העיירה סוראטה בבוליביה
סוראטה  בירת הטרקים של בוליביה (צילום: CC Alberto Rossettini)
 

סלאר דה אויוני 

מדבר סלאר דה אויוני (Salar de Uyuni) הוא מדבר המלח המפורסם בדרום בוליביה המקיף 12,000 קילומטרים רבועים של מישור לבן מסנוור. סביבו תופעות טבע מרשימות נוספות – סלעים בצורות מעניינות, לגונות צבעוניות, גייזרים ואמבטיות בוץ מבעבעות, מעיינות חמים לרחצה, גבעת קקטוסים ענקיים, ועוד.
 
מדבר המלח סלאר דה אויוני, בוליביה
מדבר המלח העצום סלאר דה אויוני (צילום: CC Fritz Chavez)
 

סוקרה  הבירה הרשמית של המדינה

הבירה הרשמית של בוליביה נקראת על שם המצביא ששחרר את בוליביה: דון אנטוניו חוסה דה סוקרה (Don Antonio Jose de Sucre). זוהי עיר קולוניאלית יפה בגובה של 2,800 מ', רגועה וקלאסית יותר מלה פאס הסואנת. העיר היא מרכז תרבות והשכלה, ולומדים בה סטודנטים בוליביאנים רבים.
 
שעתיים נסיעה מסוקרה נמצא הכפר טרבוקו (Tarabuco), הידוע בשל האריגה העדינה והמיוחדת שאנשיו מצטיינים בה. מומלץ במיוחד לבקר בכפר ביום ראשון שהוא היום בו מתקיים שוק אליו מגיעים מכל בסביבה.
לינה בעיר סוקרה

העיר סוקרה, הבירה הרשמית של בוליביה
העיר סוקרה, הבירה הרשמית של בוליביה (צילום: CC roman korzh)

קוצ'במבה  בירת העמק

בירת העמק הבוליביאני קוצ'במבה (Cochabamba) המהווה את מרכז דוברי הקצ'ואה, שפת האינדיאנים של העמקים. ממוקמת בעמק פורה וירוק, בין שדות וגבעות, בגובה 2,500 מ'. זוהי עיר פחות גבוהה ממרבית ערי בוליביה הגדולות, לכן אפשר ליהנות בה ממזג אוויר נעים וחמצן לנשימה. קוצ'במבה היא עיר השוק הגדולה ביותר בבוליביה.
לינה בעיר קוצ'במבה
 
שוק בקוצ'במבה, בוליביה
קוצ'במבה  עיר השוק הגדולה ביותר בבוליביה (צילום: CC Antoine 49)
 

סנטה קרוז  ברזיל הקטנה

העיר המאוכלסת ביותר בבוליביה היא בועה "ברזילאית" בתוך בוליביה. סנטה קרוז דה לה סיירה (Santa Cruz de la Sierra) נמצאת במזרח בוליביה, בשפלה, לכיוון הגבול עם ברזיל. היא בירת המחוז העשיר ביותר בבוליביה, מחוז סנטה קרוז. העושר ממש מורגש ברחובות העיר, כך שמדי פעם אפשר לשכוח שנמצאים בבוליביה: מכוניות נוצצות, בחורות יפות, דיסקוטקים, בתי קפה קטנים עם מוזיקת ג'אז ברקע, ואפילו מזג אוויר נעים ולא קיצוני. מהעיר אפשר לצאת לטיולים במגוון הפארקים הלאומיים הטרופיים הסמוכים.
לינה בעיר סנטה קרוז

סנטה קרוז, המחוז העשיר ביותר בבוליביה
סנטה קרוז דה לה סיירה היא בירת המחוז העשיר ביותר בבוליביה (צילום: CC Sam Beebe)
 מכרות הכסף של פוטוסי 

פוטוסי (Potosi), בירת המכרות בגובה 3,800 מ', הייתה בעבר העיר הגדולה ביותר בארצות אמריקה. את התפתחותה המהירה היא חבה למכרות הכסף שפתחו הספרדים מייד עם הגעתם לבוליביה. מכרות הכסף הללו היוו מקור משמעותי בהתעשרותו של בית המלוכה הספרדי, ובד בבד היוו יעד מרכזי להעבדתם בפרך של האינדיאנים שהתגוררו באזור. היום נשארו מכרות אבץ ובדיל בלבד, אולם אפשר לצאת לסיור במכרות כדי לראות איך עד היום הבוליביאנים עובדים שם כבר מגיל צעיר, בעבודה פיזית כמעט לא הגיונית, תמורת משכורת רעב.

בפוטוסי ניתן לראות את שרידי העושר הקולוניאלי לצד הזנחה פושעת של השלטונות את האוכלוסייה האינדיאנית הענייה. כאן נמצא גם מוזיאון של מטבעות הזהב והכסף הראשונים שהוטבעו ביבשת אמריקה בתקופה הקולוניאלית.
לינה בעיר פוטוסי

עובדי מכרות בפוטוסי, בוליביה
עובדי מכרות בפוטוסי  עבודה פיזית כמעט לא הגיונית (צילום: Pedro Henrique Santos)

אורורו וקרנבל השטן

אורורו (Oruro), עיר מכרות במרכז האלטיפלאנו סחוף הרוחות, בגובה של 3,800 מטר, ידועה בעיקר בזכות קרנבל השטן. זהו פסטיבל אינדיאני צבעוני וסוחף המתקיים בעיר בפברואר, בזמן הקרנבל בברזיל (ובעולם הקתולי בכלל). זו עיר אינדיאנית מאוד, המרוחקת כשלוש שעות נסיעה מלה פאס. כמו העיר פוטוסי, גם אורורו הוקמה והתפתחה סביב המחצבים הרבים באזור. הספרדים חפרו במקום מכרות והעבידו את האינדיאנים בפרך כדי להתעשר מאוצרות הטבע העשירים. בעיר נמצאת כנסייה חשובה של בתולת הכורים, אליה עולים לרגל האינדיאנים העובדים במכרות כדי לקבל ברכה למציאת מחצבים והגנה מפני מפולות.
 
קרנבל השטן בעיירה אורורו, בוליביה
קרנבל השטן בעיירה אורורו (צילום: CC Fernando Martin Palermo)
 

הג'ונגל האמזוני

בצפון בוליביה, בלב מחוז בני (Beni), שוכנת עיירת הג'ונגל השלווה רורנבקה (Rurrenabaque). מהעיירה אפשר לצאת לטיולים בג'ונגל או בביצות הפאמפאס (Pampas). העיירה שוכנת על שפת נהר בני (Rio Beni) אליו זורם נהר טואיצ'י (Rio Tuichi) המפורסם בקרב המטיילים הישראלים, והיא מקום נהדר להפשיר בו מהכפור של האלטיפלאנו, במזג האוויר הטרופי. בג'ונגל ניתן לטייל בצמחייה הסבוכה של יער הגשם הטרופי ואפשר לראות קופים, תוכים וציפורים מיוחדות. בביצות הפאמפאס שטים בסירה או בקנו ומטיילים ברגל, בין תנינים, קפיברות, אנקונדות, עופות' ואם מתמזל המזל אפשר לפגוש גם בטפיר.
לינה בעיירה רורנבקה
 
שייט בביצות הפאמפאס בבוליביה
שייט בביצות הפאמפאס בבוליביה, אטרקציה ייחודית ומהנה (צילום: אביב וייס)


נטע דגני
 
אודות הכותבת
רוני זהבי, מדריכה בחברה הגיאוגרפית- ברק אפיקבהרי האנדים של פרו ובוליביה. רוני מובילה טיולים עם "נשמה", הרבה מעבר לטיול הקלאסי ולידע הפורמלי. זוהי חוויה של להיות חלק אמיתי מהתרבות האינדיאנית הקסומה.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר