בוליביה - יעדים ואתרים מרכזיים
מאת: רוני זהבי


בכתבה זו רוכזו עבורכם אתרי התיירות החשובים של בוליביה.


 לה-פאז - עיר הבירה הלא רשמית של בוליביה
העיר החשובה בבוליביה שמשמעות שמה הוא "השלום". לה-פאז (La-Paz) אינה הבירה הרשמית של בוליביה, אך בה נמצא המרכז האדמיניסטרטיבי ולכן אנשים רבים ואף בוליביאנים רבים מתייחסים אליה כבירת בוליביה. היא נחשבת לבירה (האדמיניסטרטיבית) הגבוהה ביותר בעולם – 3,600 מ' מעל פני הים.
אגם טיטיקקה בבוליביה
שייט אל אי השמש באגם טיטיקקה, מהיעדים הבולטים של בוליביה  (צילום: CC Dan Lundberg)
לה פאז היא עיר צפופה ורוחשת, ההסתובבות בה היא כמו הסתובבות בשוק גדול. הגובה הרב מקשה על ההליכה בעיר, בעליות ובירידות ברחובותיה המשופעים. למרות זאת, האטרקציה המרכזית בלה פז היא שוטטות ברחובות, המאפשרת התבוננות בנוף האנושי הצבעוני של לה פז. כדאי להסתובב בשווקים השונים ובעיקר בשוק המכשפות. כדאי לבקר גם ברובע הקולוניאלי ובמוזיאונים השונים (מוזיאון טיוואנאקו, מוזיאון טאמבו קירקינצ'ו, מוזיאון המוזיקה של ארנסטו קאבור). ככל שיורדים במורדות העיר, מגיעים לשכונות העשירות יותר, שנהנות מאוויר פחות דליל ומעט יותר חם. ליד השכונה העשירה ביותר יש אזור גיאולוגי מעניין - עמק הירח. הסחף, הבלייה, המים והרוחות יצרו צורות מעניינות בסלעים, ממש כמו טיול על הירח. אפשר גם לצאת שם לטיול טרקטורונים.
מידע נוסף על לה-פאז ניתן לקרוא בכתבה לה פאז והאלטיפלאנו הבוליביאני באתר זה.
 
 
עמק הירח בלה פאז, בוליביה
נוף עמק הירח הסמוך ללה-פאז (צילום: אביב וייס)


יוון אופק
 
מהעיר לה-פאז אפשר לצאת למגוון טרקים ברכס המלכותי וגם לרכיבת האופניים הידועה במורד "דרך המוות" המפורסמת.
 
אגם טיטיקקה
על הגבול בין פרו לבוליביה, נמצא האגם הגבוה ביותר בעולם שניתן לשוט בו – אגם טיטיקקה (גובה 3,850 מ'). בצד הבוליביאני, שוכנת לחופו העיירה קופה-קבאנה. מהעיירה אפשר לשוט במעבורת או בסירות אל אי השמש (Isla del Sol) ואי הירח (Isla de la Luna). לפי האמונות האינדיאניות העתיקות, באי השמש נולדו בני האדם ומהם נוצרה התרבות בהרי האנדים. שם גם נוצרה השמש. אולי זו הסיבה לזריחות ולשקיעות היפיפיות שאפשר לראות מהאי, מעל האגם.
מידע נוסף על אי השמש בכתבה שקיעה באי השמש באתר זה.
 
כ- 15 ק"מ מחוף אגם טיטיקקה, נמצא האתר הארכיאולוגי החשוב של התרבות האינדיאנית העתיקה: טיוואנאקו. תרבות זו שלטה ברמה הבוליביאנית והשפיעה על אזורים נרחבים בהרי האנדים במאות הראשונות לספירה. ממנה צמחה תרבות האינקה. באתר נמצאים שרידים מרשימים של מקדשי טיוואנאקו ושל מונוליתים דמויי אדם.
 
אגם טיטיקקה בבוליביה
מעבורות אל אי השמש באגם טיטיקקה, מהיעדים הבולטים של בוליביה  (צילום: CC Dan Lundberg)
 
 
סוראטה - בירת הטרקים של בוליביה 
העיירה הקטנה סוראטה (Sorata) בגובה 2,800 מ' נחשבת לבירת הטרקים של בוליביה. ממנה אפשר לטפס לפסגות המושלגות ולטייל בין הלגונות הכחולות. העיירה עצמה שקטה ומשעממת, אולם היא ממוקמת בנוף הנחשב ליפה ביותר בבוליביה. סוכנויות טיולים בעיר מציעות מידע על טיולים עצמאיים באזור, החל מטיולים קצרים של יום-יומיים ועד לטיולים ארוכים של כעשרה ימים.
 
הנוף מהעיירה סוראטה בבוליביה
הנוף מהעיירה סוראטה (צילום: רוני זהבי)
 
סלאר דה אויוני 
מדבר הסלאר (Salar de Uyuni) הוא מדבר המלח בדרום בוליביה. 12,000 קילומטרים רבועים של מישור לבן מסנוור. סביבו תופעות טבע מרשימות נוספות – סלעים בצורות מעניינות, לגונות צבעוניות, גייזרים ואמבטיות בוץ מבעבעות, מעיינות חמים לרחצה, גבעת קקטוסים ענקיים... שלושה ימים מפתיעים של טיול ג'יפים עוצר נשימה.
מידע נוסף על הסלאר ניתן לקרוא בכתבה מדבר הסלאר ובאלבום אשליות אופטיות בסלאר.
 
פלמינגו באגם במדבר הסלאר בבוליביה
פלמינגו באגם במדבר הסלאר (צילום: רוני זהבי)

 
סוקרה - הבירה האמיתית והרשמית של המדינה
הבירה הרשמית של בוליביה, נקראת על שם המצביא ששחרר את בוליביה: דון אנטוניו חוסה דה סוקרה (Don Antonio Jose de Sucre). זוהי עיר קולוניאלית יפה בגובה של 2,800 מ', רגועה וקלאסית יותר מלה פז הסואנת. העיר היא מרכז תרבות והשכלה, כאן לומדים סטודנטים בוליביאנים רבים.
 
שעתיים נסיעה מסוקרה נמצא הכפר טראבוקו, הידוע בשל האריגה העדינה והמיוחדת שאנשיו מצטיינים בה. מומלץ במיוחד לבקר בכפר ביום ראשון שהוא היום בו נערך בכפר שוק אליו מגיעים מכל בסביבה.
 
קוצ'הבמבה - בירת העמק
בירת העמק הבוליביאני קוצ'הבמבה (Cochabamba) המהווה את מרכז דוברי הקצ'ואה, שפת האינדיאנים של העמקים. ממוקמת בעמק פורה וירוק, בין שדות וגבעות, בגובה 2,500 מ'. זוהי עיר פחות גבוהה מרבות מערי בוליביה הגדולות, לכן אפשר ליהנות בה ממזג אויר נעים וחמצן לנשימה. קוצ'הבמבה היא עיר השוק הגדולה ביותר בבוליביה.
 
שוק בקוצ'במבה בבוליביה
שוק בקוצ'במבה (צילום: יובל נעמן)
 
סנטה-קרוז  - ברזיל הקטנה
העיר המאוכלסת ביותר בבוליביה היא בועה "ברזילאית" בתוך בוליביה. סנטה-קרוז דה לה סיירה (Santa Cruz de la Sierra) נמצאת במזרח בוליביה, בשפלה, לכיוון הגבול עם ברזיל. היא בירת המחוז העשיר ביותר בבוליביה, מחוז סנטה-קרוז, שקורא בשנים האחרונות לשלטון עצמאי. העושר ממש מורגש ברחובות העיר, כך שמדי פעם אפשר לשכוח שנמצאים בבוליביה - מכוניות נוצצות, בחורות יפות, דיסקוטקים, בתי קפה קטנים עם מוזיקת ג'אז ברקע... ואפילו מזג אויר נעים ולא קיצוני. מהעיר אפשר לצאת לטיולים במגוון הפארקים הלאומיים הטרופיים הסמוכים.
 
מכרות הכסף של פוטוסי 
פוטוסי (Potosi), בירת המכרות בגובה 3,800 מ',  הייתה בעבר העיר הגדולה ביותר בארצות אמריקה. את התפתחותה המהירה היא חבה למכרות הכסף שפתחו הספרדים מייד עם הגעתם לבוליביה.  מכרות הכסף הללו היוו מקור משמעותי בהתעשרותו של בית המלוכה הספרדי ובד בבד, היוו יעד מרכזי להעבדתם בפרך של האינדיאנים שהתגוררו באזור. היום נשארו מכרות אבץ ובדיל בלבד, אולם אפשר לצאת לסיור במכרות, כדי לראות איך עד היום הבוליביאנים עובדים שם כבר מגיל צעיר, בעבודה פיזית כמעט לא הגיונית, תמורת משכורת רעב.
בפוטוסי ניתן לראות את שרידי העושר הקולוניאלי לצד הזנחה פושעת של השלטונות את האוכלוסייה האינדיאנית הענייה. כאן נמצא גם מוזיאון של מטבעות הזהב והכסף הראשונים שהוטבעו ביבשת אמריקה בתקופה הקולוניאלית.
 
אורורו וקרנבל השטן
אורורו  (Oruro), עיר מכרות במרכז האלטיפלאנו סחוף הרוחות, בגובה של 3,800 מטר, ידועה בעיקר בזכות קרנבל השטן. זהו פסטיבל אינדיאני צבעוני וסוחף המתקיים בעיר בפברואר, בזמן הקרנבל בברזיל (ובעולם הקתולי בכלל). זו עיר אינדיאנית מאד, כשלוש שעות נסיעה מלה-פאז. כמו העיר פוטוסי, גם אורורו הוקמה והתפתחה סביב המחצבים הרבים באזור. הספרדים חפרו במקום מכרות והעבידו את האינדיאנים בפרך כדי להתעשר מאוצרות הטבע העשירים. בעיר נמצאת כנסייה חשובה של בתולת הכורים, אליה עולים לרגל האינדיאנים העובדים במכרות כדי לקבל ברכה למציאת מחצבים והגנה מפני מפולות.
עוד על אורורו ניתן לקרוא בכתבה קרנבל השטן באורורו באתר זה.
 
קפיברה - המכרסם הגדול בעולם
קפיברה - המכרסם הגדול בעולם, החי רק בדרום אמריקה (צילום: רוני זהבי)
 
הג'ונגל האמזוני
בצפון בוליביה, בלב מחוז בני, שוכנת עיירת הג'ונגל השלווה רורנבקה. מהעיירה אפשר לצאת לטיולים בג'ונגל או בביצות הפאמפאס. העיירה שוכנת על שפת נהר הבני (Rio Beni) אליו זורם נהר הטואיצ'י המפורסם בקרב המטיילים הישראלים, והיא מקום נהדר להפשיר בו מהכפור של האלטיפלאנו, במזג האוויר הטרופי. בג'ונגל ניתן לטייל בצמחייה הסבוכה של יער הגשם הטרופי ואפשר לראות קופים, תוכים וציפורים מיוחדות. בביצות הפאמפאס שטים בסירה או בקנו ומטיילים ברגל, בין תנינים, קפיברות, אנקונדות, עופות ואם מתמזל המזל אפשר לפגוש גם בטפיר.
 
 
שייט בביצות הפאמפאס בבוליביה
שייט בביצות הפאמפאס בבוליביה, אטרקציה ייחודית ומהנה (צילום: אביב וייס)


נטע דגני
 
אודות הכותבת
רוני זהבי, מדריכה בחברה הגיאוגרפית- ברק אפיקבהרי האנדים של פרו ובוליביה. רוני מובילה טיולים עם "נשמה", הרבה מעבר לטיול הקלאסי ולידע הפורמלי. זוהי חוויה של להיות חלק אמיתי מהתרבות האינדיאנית הקסומה.
www.geotours.co.ilמספר צפיות: 13326
41520
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר