סקי באירופה:
מעצמות הסקי של האלפים
מאת: כרמית וייס


הרי האלפים הם רכס ההרים הגבוה ביותר באירופה ולכן הוא מציע את אתרי הסקי הגבוהים ביותר והגדולים ביותר, ומכאן שגם הטובים ביותר באירופה. מבין שמונה המדינות החולקות בינהן את רכס האלפים, לקחו לעצמן את החלק הארי צרפת, איטליה, אוסטריה ושוויץ, והפכו ל"מעצמות סקי". הן השאירו רק נתח קטנטן לגרמניה וסלובניה, בהן יש רק אתרי סקי קטנים.


אז מה מציעות לנו "מעצמות הסקי" הללו?
 
סקי באישגל
אתר הסקי אישגל באוסטריה - מרחב גלישה גדול עם אינסוף אפשרויות (צילום: ליאת בן צור)

 
אירופה היא היעד הפופולרי ביותר אליו יוצאים הישראלים לחופשות סקי. היא קרובה ויש אליה טיסות זולות, יש בה היצע עצום של אתרי סקי ומגוון גדול שיכול להתאים לכל סגנון וכמעט לכל כיס.
מלבד אתרי הסקי בהרי האלפים תוכלו למצוא אתרי סקי גם בצפון אירופה – נורווגיה, פינלנד ושוודיה, אך אלו רחוקים, קטנים ויקרים. אתרי הסקי של אנדורה, טורקיה ומזרח אירופה, הם אמנם קטנים יותר, אך הם בהחלט אופציה שכדאי לשקול, בעיקר אם אתם רק בשלבים הראשונים של לימוד הסקי או אם תקציבכם מצומצם. 
 
לכן הפעם נתרכז בצרפת, איטליה, שוויץ ואוסטריה. בכל אחת מארבע המדינות הללו יש עשרות אתרי סקי. כיום מאוחדים מרבית האתרים באזורי סקי משותפים, מה שמצמצם מעט את ההתלבטות. 
כתבה על אתרי סקי באנדורה
 
סקי סרפאוס-פיס-לאדיס
תופסים שמש באחת ממסעדות ההרים הנפלאות על מסלולי הסקי של סרפאוס-פיס-לאדיס באוסטריה (צילום: כרמית וייס)


טיולי אופנייםהיכן אתרי הסקי הטובים ביותר?

כאמור, אתרי הסקי בצרפת, איטליה, אוסטריה ושוויץ הם ברמה גבוהה, הן מבחינת תחזוקת האתר והן ברמת השירותים הנילווים.
בתחזוקת האתר אנו כוללים את מעליות הסקי, האם צריך לעמוד בתורים, תחזוקת המסלולים, עד כמה הם ארוכים ורחבים, האם חתולי השלג עוברים עליהם כל לילה כדי לשבור את הקרח וליישר אותם, האם השילוט ברור.
מסעדות ההרים הן תוספת מבורכת לכל אתר סקי, וכמה שיותר, כך יותר טוב.
חשובים לא פחות השירותים הנילווים, הכוללים השכרת ציוד, הדרכה לסקי וסנובורד, לינה, אוכל, קניות, ספא, שירותים לילדים ועוד.
יש גולשים שבשבילם לא פחות חשוב מהסקי, הא"פרה-סקי", שהוא כל מה שעושים אחרי הסקי, אבל בעיקר הכוונה לחגיגות בבארים, בפאבים ובמועדונים.
 
צרפת ידועה באתרי הסקי גדולים מאד ומתוחזקים ברמה הגבוהה ביותר, עיירות הסקי ברובן נבנו במיוחד למען גולשי הסקי, והן מציעות את הנוחות המירבית. שאר המדינות מצמצמות פערים במהירות, וכיום מרבית האתרים הם ברמה מעולה. מגמת איחוד האתרים ממילא יוצרת אתרים ענקיים, שגולש ממוצע לא ממצה בשבוע.
 
צרפת, תשתיות מצויינות באתרי הסקי
רכבל כסאות עם 8 מושבים, תשתיות מצויינות באתרי הסקי של צרפת (צילום: Bruno Longo)
 

ההבדלים בין אתרי הסקי

ההבדל המשמעותי ביותר בין צרפת לשלושת האחרות הוא במבנה האתרים, שמאפשרים "סקי אין/אאוט". בעוד בצרפת נבנו עיירות הסקי למעלה על ההר, יחד עם האתר עצמו, בשלושת האחרות נבנו האתרים מעל העיירות, שהיו שם הרבה לפניהם. בעיירות אלו לנים ומהן עולים כל בוקר במעליות הסקי. לכן, בעוד גולש הסקי הצרפתי יוצא מפתח המלון, מרכיב מגלשיים ומתחיל לגלוש, הגולש האוסטרי/איטלקי/שוויצרי צריך לעלות לאתר ברכבל, שלא תמיד קרוב למקום הלינה שלו. בסוף היום הגולש הצרפתי גולש ישר מהמסלול אל דלת המלון, בעוד הגולש האוסטרי/איטלקי/שוויצרי, שוב צריך לעשות כברת דרך. 

יש שיראו בכך חסרון ויש שדווקא יראו בכך יתרון, לגור בעיירה אלפינית יפה, לטייל ברחובות ולנסוע בנוף הקסום שבין העיירות.
* על סקי אין/אאוט בכתבה מונחים בסיסיים בסקי
 
רכבת כבלים, סקיוולט
כל בוקר עולים מהעיירות שבעמק עם רכבלים וגם פוניקולר אחד, אתר הסקי סקיוולט באוסטריה (צילום: כרמית וייס)
 

לאוהבי הבילויים הליליים

הבילויים אחרי הסקי מכונים "אפרה-סקי", והם נמשכים אל תוך השעות הקטנות של הלילה. האפרה-סקי של האוסטרים הוא ללא ספק הטוב מכולם. הבילוי מתחיל עוד לפני סגירת הרכבלים, כשהגולשים נאספים לפאבים ולבארים שליד המעליות, עם מוסיקה קצבית, אלכוהול ואווירה שמחה ומשוחררת. וכך, כשהם כבר "מתודלקים", עוברים כולם אל מקומות הבילוי שבעיירות וחוגגים עד השעות הקטנות של הלילה.
במדינות השכנות בדרך כלל קשה למצוא את אותה אוירה נהנתנית.
 
אתר הסקי סנט אנטון - אוסטריה ידועה בחיי לילה סוערים
חגיגות לילות באתר הסקי סנט אנטון  אוסטריה ידועה בחיי לילה סוערים (צילום: TVB St. Anton am Arlberg)
 

כמה שיותר גדול יותר טוב

גולשים מנוסים מחפשים בדרך כלל אתרים גדולים, בהם יוכלו לגלוש שבוע שלם מבלי לחזור על אותם מסלולים. לכן אתרים קטנים מתאחדים עם שכניהם, ובכך יוצרים מרחבי סקי ענקיים. חלקם מתאחדים ממש לאתר סקי אחד, שכל אזורי הגלישה שלו מקושרים אחד לשני עם מסלולים ומעליות סקי. במקרה כזה ונוצר מרחב גלישה אחד ענק. במקרים אחרים ניתן למצוא מספר אתרים, שיש להם סקי פס משותף, אך הם אינם מקושרים ביניהם.
 
אתר הסקי צרמט (שוויץ) ואתר הסקי צ'רביניה (איטליה)
אתר הסקי צרמט (שוויץ) ואתר הסקי צ'רביניה (איטליה),
מרחב גלישה משותף עם הסקי פס היקר ביותר באירופה 
(צילום: liver-Ritz)
האתרים בעלי מרחב הגלישה המשותף הגדול ביותר

בין מרחבי הגלישה שמקושרים על ידי מסלולים ומעליות, ללא כל צורך בנסיעה, יש שלושה שהם ענקים של ממש:

מרחב הגלישה פורט דה סוליי (Portes du Soleil), צרפת ושוויץ

מאגד בתוכו 14 אתרי סקי, משני צידי הגבול צרפת שוויץ, וטוען למסלולים באורך 650 ק"מ. המרחב כולל שמונה אתרים צרפתים ועוד שישה אתרים שוויצרים, המקושרים עם מסלולים ומעליות.

מרחב הגלישה של שלושת העמקים (Les Trois Vallées), צרפת

מרחב הגלישה הצרפתי מורכב מארבעה אתרי סקי גדולים ואיכותיים, ומציע מסלולים באורך 600  ק"מ. ארבעת האתרים המרכיבים אותו - ואל טורנס, לה מנוייר, מריבל וקורשוול, מקושרים זה לזה עם מעליות סקי ומסלולים.
 

מרחב הגלישה פרדיסקי (Paradiski), צרפת

אי שם אחרי שני הענקים הללו נמצא פרדיסקי גם הוא בצרפת, המאגד את לז ארק עם לה פלאן, ומציע מסלולים באורך 425 קילומטרים. שני האתרים מחוברים בינהם עם גונדולה ענקית.
 
ואל ת'ורנס
אחד מארבעה אתרי הסקי של מרחב הגלישה שלושת העמקים  אתר הסקי ואל טורנס בצרפת (צילום: Val Thorens)
 

סקי פס משותף שמאפשר גלישה במספר הקילומטרים הגדול ביותר

הכוונה לאתרים שאין חיבור מעליות או מסלולים בינהם, וכאן אציין את שני הגדולים, האחד באוסטריה והשני באיטליה.
 

זלצבורג סופר סקי קארד (Salzburg Super Ski Card)

במקום הראשון בקטגוריה זו, ללא תחרות כרגע, נמצא זלצבורג סופר סקי קארד, המאגד 23 אתרי סקי אוסטרים, מאזור זלצבורג וטירול, עם מסלולים באורך כולל של 2,750 !! קילומטרים. מרבית האתרים אינם מקושרים בינהם, חלקם קטנים ואחרים גדולים מאד.
 

דולומיטי סופר סקי פאס (Dolomiti Superski pass)

המפורסם והוותיק מכולם, בקטגוריה זו, הוא הסקי פס המשותף של הדולומיטים - דולומיטי סופר סקי, המאפשר גלישה ב- 12 אזורי סקי שונים, הנמצאים כולם בהרי הדולומיטים האיטלקים. כאן מציעים לנו מסלולים באורך 1,200 ק"מ.

כל מי שרוצה לגלוש במסלול סלה רונדה (Giro del Sellaronda), המסלול המעגלי המפורסם, חייב לרכוש את הסקי פס הזה. במסלולי סלה רונדה ומסלולים נוספים באזור זה ניתן לגלוש ברציפות, אולם כדי להגיע לחלק מהאתרים האחרים, כמו קורטינה, יש צורך בנסיעה, לעיתים נסיעה ארוכה ומתישה.
 
העיירה פלאן די גראלבה, סלה רונדה, איטליה
עיירה על אחד ממסלולי סלה רונדה במרחב הגלישה דולומיטי סופר סקי, איטלה (צילום: כרמית וייס)
 

אתרי סקי קיץ

מספר אתרי סקי באירופה מציעים גלישת קיץ על קרחון. חשוב להבין שגלישה כזו היא בכל מקרה על מספר מסלולים מוגבל ובתנאי שלג פחות טובים מאשר בחורף. בדרך כלל זה יהיה שלג מהודק, עם יותר קרח, ומשעות הצהריים השלג עלול להיות עיסתי. לעיתים יורד שלג גם בקיץ בגבהים הללו ואז התנאים משתפרים מעט. אלו תנאים שמתאימים לגולשים מנוסים, ובכל מקרה לא למתחילים.
אבל בכל זאת, אם הגעתם לכאן בטיול הקיץ שלכם, יש מספר אתרים עם קרחון שכדאי לכם להכיר:
אוסטריה שטובאי, הינטרטוקס (באתר של מיירהופן), קפרון וזולדן.
צרפת ואל דיזר,טין, לה דוז אלפ.
שוויץ צרמט, סאס-פה, לה דיאבלרה.
איטליה צ'רביניה, פאסו טונלה.
 
לפני שאתם מגיעים בקיץ, חשוב מתמיד לבדוק מה תנאי הגלישה, אלו מעליות ומסלולים פתוחים, האם המסעדות פתוחות וכו'. 
 
פסגת קרחון הינטרטוקס, מאיירהופן, אוסטריה
גולשים על פסגת קרחון הינטרטוקס (צילום: כרמית וייס)
לגלוש מגובה 3,268 מ' עד לגובה 1,500 מ', אל תחנת הרכבל התחתונה באתר הסקי מיירהופן, אוסטריה
 

מה מציעים אתרי הסקי בקיץ

כשהלבן של החורף מפנה את מקומו לפריחה ולזרימת המים של האביב, לפרות שעולות לאחו ולירוק האין סופי של הקיץ, זה הזמן לחזור שוב להרים. אם אתם נמנים על אוהבי הטיולים כדאי לכם מאד להגיע לכאן גם בקיץ. חלק ניכר מהמעליות, שמשמשות את הגולשים בחורף, פועלות גם בקיץ ומעלות מטיילים רבים להרים. מלבד אין ספור מסלולי הליכה מגוונים, תוכלו ליהנות מתצפיות נוף נפלאות ושפע של אטרקציות לכל גיל. משפחות עם ילדים ישמחו לגלות כאן פארקי שעשועים מכל המינים והסוגים, מגלשות הרים, ספורט אתגרי, מערות שלג, מוזיאונים קטנים ועוד. מסעדות ההרים והפנסיונים הם מקום נפלא לשבת ולתפוס שלווה בשמש, ואף להישאר ללינת לילה.

התשתית התיירותית המפותחת של עיירות הסקי משרתת גם את תיירי הקיץ, והמחירים בדרך כלל זולים יותר בעונה זו (עונת השיא היא בחורף). גם חלק ממדריכי הסקי עושים בעונה זו הסבה למדריכי טיולים וספורט אתגרי. כולם צריכים להתפרנס גם בקיץ, ולכן סביב עיירות הסקי התפתחו אפשרויות בילוי ונופש רבות כל כך.
 
  
חורף וקיץ על מצוקי פסגת סשדה, מעל עמק ואל גארדנה בהרי הדולומיטים (צילום: כרמית וייס )
 

כתבות נוספותכרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר