סקירת אתרי סקי באנדורה
מאת: כרמית וייס


באנדורה זכיתי לעשות את צעדי הסקי הראשונים שלי. לאחר אין-ספור נפילות אלגנטיות, עם שרירים דואבים, אך עם כל איברי שלמים... חזרתי נפעמת. כמו אהבה ראשונה, לעולם לא אשכח את אנדורה. הרי הפירנאים המושלגים סגרו עלינו כמו בעולם אחר, ניתוק מוחלט בתוך נופים לבנים, כפרים זעירים ובתי אבן ציוריים. היו אלו שבעה ימים של אושר, בהם הדאגה היחידה שהטרידה אותי – מי יהיה הבא בתור שימצא את עצמו שרוע על השלג? (בדרך כלל, אני...)


אתר הסקי גראנד ואלרה, אנדורה
אתר הסקי גראן ואלירה באנדורה, מתאים לכל רמות הגלישה  ממתחילים ועד מקצוענים (צילום: GrandValira)
 

החיים הטובים באנדורה

שטחה של אנדורה הררי כולו, כאשר ממוצע הגובה עומד על המספר המרשים 1996 מ'. עד לפני כשני עשורים היתה אנדורה מבודדת למדי. היא שכנה לה בבדידות מזהרת בין רכסי ההרים, ולא התערבה בהיסטוריה העקובה מדם של שכנותיה באירופה. אולם בשנים האחרונות יצאה אנדורה מבדידותה, בזכות התפתחות מרשימה של תעשיית התיירות ודרכי התחבורה אליה. עד כמה טובים החיים במדינה המקסימה הזו, יכולה אולי להעיד העובדה שתושביה הם בעלי תוחלת חיים מהגבוהות בעולם.
 
בזכות מרחקי הנסיעה הקצרים והתושבים מסבירי הפנים, קל לתיירים להסתדר באנדורה. השפה הרשמית היא קטלאנית, אך רבים באנדורה דוברים גם ספרדית וצרפתית, וגם עם אנגלית אפשר להסתדר מצוין. חלק מהתיירים נמשכים אליה גם בזכות הקניות הפטורות ממס, אך אל תצפו למחירים זולים במיוחד. בדומה לכל דיוטי פרי, המחירים אינם תמיד זולים, להוציא את מחירי הטבק והאלכוהול.
מידע נוסף בכתבה אנדורה - מידע כללי
 
אתר הסקי גראנד ואלרה, אנדורה
אין ספק שהחיים טובים... מסעדת הרים באתר הסקי גראן ואלירה (צילום: GrandValira)
 

טיולי אופנייםאתרי סקי באנדורה

באנדורה שני אזורי גלישת סקי, שכל אחד מהם מורכב ממספר אתרי סקי קטנים, שיש להם סקי פס משותף ולרוב גם חיבור של ממש. גולשים מתקדמים ייהנו מאתרים היכולים לספק תעסוקה לשבוע גלישה, ואילו גולשים מתחילים ממילא לא ינצלו את כל הגודל הזה בחופשתם הראשונה, אך יכולים ליהנות ממחיר נוח. עונת הגלישה באתרי הסקי של אנדורה מתחילה בדצמבר ונמשכת עד תחילת אפריל. גובהם של האתרים מבטיח שלג טוב לאורך כל העונה.
 
אתר הסקי הגדול מבין השניים הוא גראן ואלירה (Grand Valira), והוא נמצא במזרח אנדורה, בקרבת הגבול עם צרפת. אתר הסקי השני הוא ואל נורד (Vall Nord), אשר כפי שמרמז שמו, נמצא בחלקה הצפון-מערבי של אנדורה, בקרבת מפגש הגבולות עם ספרד וצרפת.
 
אתרי הסקי של אנדורה התברכו בצעירים רבים ובחיי לילה סוערים. בין הגולשים הרבה מאד בריטים ורוסים, המוסיפים לאתרים הרבה שמחת חיים וריח של אלכוהול...
המדריכים, שגם בהם לא מעט בני הממלכה המאוחדת, מכירים היטב את הרגלי השתייה ומזהירים את הגולשים שזה לא יסייע להם ביום המחרת. וגם כך, בכל יום יותר ויותר תלמידים בקבוצה שלנו לא הצליחו להוציא את עצמם מהמיטה בעקבות הבילוי הלילי. 
 
בית ספר לסקי אורדינו-ארקאליס, אנדורה
אתר הסקי אורדינו-ארקליס, אתר קטן המתאים במיוחד למתחילים (צילום: Ordino-Arcalis)
 

אתר הסקי גראן ואלירה

אזור הגלישה הגדול של אנדורה, גראן ואלירה (GrandValira), עומד בשורה אחת עם האתרים הגדולים של אירופה - בגודלו, ברמתו וגם במחיריו. הוא מציע לגולשים 118 מסלולים באורך כולל של 220 ק"מ, במתחם הגדול ביותר באנדורה ובהרי הפירנאים.
 
המסלול הגבוה ביותר במרחב הגלישה מתחיל בגובה 2,640 מטר, ואילו הנקודה הנמוכה ביותר באתר גובהה 1,710 מטר. חלק ניכר מהמסלולים מכוסים על ידי תותחי שלג, המבטיחים כיסוי הולם בימים "קשים". באתר יש גם שני אצטדיונים לתחרויות סקי, בהם מתקיימות תחרויות גלישה בינלאומיות, ושלושה פארקים לחובבי האדרנלין.
 
מרחב הגלישה המקושר נפתח בשנת 2003, בעקבות חיבורם של שני אתרים גדולים. הגישה למרחב הגלישה היא משש עיירות, הפזורות לאורכו של הכביש הראשי - Carretera General 2, המקשר את עיר הבירה לגבול הצרפתי. הכביש עושה דרכו בעמק המזרחי של אנדורה, לאורך נהר ואלירה ד'אוריינט (Valira d’Orient), הנשפך לנהר גראן ואלירה, שנתן לאתר את שמו.
 
אתר הסקי גראנד ואלרה, אנדורה
אתר הסקי גראן ואלירה, האתר הגדול ביותר באנדורה ומהגדולים באירופה כולה (צילום: Canon)
 

העיירות של גראן ולירה

שש העיירות, מהן עולים לאתרים של גראן ואלירה, הן (ממערב למזרח):
אנקאמפ (Encamp), קאניו (Canillo), אל טארטר (El Tarter), סולדאו (Soldeu), גרו רויג (Grau Roig) ופאס דה לה קאסה (Pas de la Casa).
כל אחת מהעיירות מציעה את כל השירותים להם זקוקים גולשי הסקי, ולחלקן אף ניתן לגלוש במסלולים היורדים היישר לעיירה. כולן הן אופציה טובה לקבוע בה את הבסיס לחופשה, כל אחת עם יתרונותיה וחסרונותיה.
העיירה הצרפתית פורט דה ניי (Porte des Neiges), שלצדה אתר סקי קטן, מקושרת עם גונדולה לגראן ואלירה ומהווה את נקודת הגישה השביעית במתחם (אינה כלולה בסקי פס).
מפת העיירות של אתר הסקי גראן ואלירה 

אתר הסקי גראנד ואלרה, אנדורה
לא רק סקי... מגלשת הרים בגראן ואלירה - לא חייבים להיות גולשי סקי (צילום: GrandValira)

אתר הסקי גראנד ואלרה, אנדורה   אתר הסקי גראנד ואלרה, אנדורה
גם גלישה באבובים  (צילום: GrandValiraומזחלות רתומות לכלבי האסקי (צילום: Rodrigo Gómez Sanz)

בתי מלון מומלצים באתר הסקי גראן ואלירה

אציע כאן שלושה בתי מלון בעיירה  פאס דה לה קאסה, שהיא הקרובה ביותר לברצלונה, ולפיכך ישראלים רבים אוהבים לשהות בה. כל השלושה הם במיקום נוח ובקרבת מעליות הסקי.
מלון ספורטינג (
Hotel Sporting) -  מלון 4 כוכבים, עם חדרים ל- 1-4 אורחים וספא.
מלון קריסטינה (Hotel Cristina) - מלון 3 כוכבים קטן ומשפחתי, וגם בו חדרים ל- 1-4 אורחים.
מלון לה טרוי (
Hotel Les Truites Adults only) - מלון 3 כוכבים קטן ומשפחתי, עם חדרים ליחידים וזוגות (מבוגרים בלבד).
* בשיא העונה (חורף) בחלק מבתי המלון דורשים מינימום 6 לילות.

מלון מומלץ לסקי באנדורה, פאס דה לה קאסה
מלון ספורטינג - מלון 4 כוכבים

מלון מומלץ לסקי באנדורה, פאס דה לה קאסה
מלון קריסטינה - מלון 3 כוכבים

מלון מומלץ לסקי באנדורה, פאס דה לה קאסה
מלון לה טרוי - מלון למבוגרים בלבד

אתר הסקי ואל נורד – שלושת האחים

אזור הסקי השני של אנדורה, ואל נורד (Vallnord), משותף לשלושה אתרי סקי קטנים, הנמצאים מצפון לבירה אנדורה לה-ולה. שלושת האתרים יחדיו מציעים לגולשים מסלולים באורך כולל של 90 ק"מ, עם תצפיות נפלאות לעבר המדינות השכנות ספרד וצרפת.
שניים מהאתרים – פאל (Pal) וארינסל (Arinsal), מחוברים על ידי מעליות ומסלולי גלישה. האתר השלישי, ארקליס (Arcalís), מרוחק 20 קילומטרים משני חבריו, ומחובר אליהם עם אוטובוס הסקי (ski bus).
 
מפת אתרי הסקי של ואל נורד - פאל (A), ארינסל (B) וארקליס (C)
 
סרטון בן 3 דקות הסוקר את חלקיו השונים של אתר הסקי ואל נורד, מלווה בנופים קסומים ומוסיקה נעימה
 פאל וארינסל – התאומים הסיאמיים

אתרי הסקי פאל וארינסל, המחוברים זה לזה, מרוחקים כ- 20 דקות נסיעה צפונה מאנדורה לה-וולה. הם נמצאים מעל שני כפרים בעלי שמות זהים – פאל וארינסל. שני האתרים כמעט זהים בגודלם, אולם בפאל הגלישה היא בין עצים והמסלולים מפוזרים, בעוד מסלולי ארינסל חשופים יותר ומרוכזים יותר. משני האתרים יש נקודות תצפית נפלאות אל עבר הגבול עם ספרד ורכס הפירנאים הספרדי.
הגובה המקסימלי של האתר הוא 2,560 מ', ומסלוליו יורדים עד לגובה 1,950 מ' (ארינסל) ו- 1,780 מ' (פאל). מסלול אחד בלבד (כחול) גולש לעמק ויורד לגובה 1,550 מ'.
 
בשני האתרים יחדיו פועלות 31 מעליות סקי, והם מציעים 42 מסלולים שאורכם 63 ק"מ. בכל אחד משני האתרים יש בית ספר לסקי, חנויות ציוד והשכרת ציוד, שמירת ציוד, גן סקי לקטנטנים, פארק שלג ומסעדות.
האתר של פאל-ארינסל אידאלי לגולשים בשלבי הגלישה הראשונים– מסלולי בית הספר קרובים למרכז ויש היצע עצום של מסלולים קלים, שחלקם אף מגיעים לאותן תצפיות בלתי נשכחות שהזכרתי בפתיח. המדריכים ברובם דוברי אנגלית, רבים מהם אף מגיעים ממולדת האנגלית, וכך גם חלק ניכר מהגולשים.
 
באתרי הסקי אין בתי מלון, אך בתי מלון רבים נמצאים בעיירות ובכפרים שבעמק, ושם גם מקומות הבילוי. אל שני האתרים ניתן להגיע עם רכב, בכביש תלול ומפותל למדי, או עם שתי גונדולות העולות מהכפר ארינסל והעיירה לה מאסאנה (La Massana). למי שמגיע ללא רכב, שתי העיירות הללו הן האופציה העדיפה למקום לינה, כדי לא להיות תלויים באוטובוס הסקי.
 
  ילדי גן הסקי בארינסל, אנדורה
ילדי גן הסקי בארינסל עם קולין, "המדריך הכי חתיך" (צילום: כרמית וייס) 

אתר הסקי ארינסל, אנדורה
הכפר המקסים ארינסל, בדרך לאתר הסקי הקרוי על שמו (צילום: donchili)
 

ארקליס – האח הקטן

ארקליס הוא אתר הסקי השלישי השייך לאזור הסקי המשותף ואל נורד, אך הוא אינו מחובר לשני האתרים האחרים. הוא מרוחק 14 קילומטרים מהעיירה אורדינו (Ordino), העיירה המרכזית בעמק. גובהו המקסימלי של האתר 2,600 מ', ומסלוליו יורדים לגובה 1,940 מ'. הנקודה הגבוהה ביותר מאפשרת תצפית לעבר הרי הפירנאים הצרפתים.
 
בארקליס 15 מעליות סקי ו- 24 מסלולי גלישה, שאורכם 30 ק"מ. כמו כן יש באתר פארק שלג, מסלול מזחלות, בית ספר לסקי, חנות לקנייה והשכרת ציוד, שמירת ציוד, מסעדות וברים.
אתר הסקי אורדינו ארקאליס, אנדורה
אתר הסקי ארקליס  הקטן בין אתרי הסקי של אנדורה (צילום: OrdinoArcalis)
  

חופשת סקי באנדורה

ברצלונה, בספרד השכנה, היא היעד הקרוב ביותר לאנדורה אליו יש טיסות מישראל, כולל טיסות שכר. מברצלונה לאנדורה המרחק הוא 200 קילומטרים - כשלוש שעות נסיעה. אך בסופי השבוע מתמלאים האתרים גולשים רבים, המגיעים מהמדינות השכנות, בעיקר ספרדים, ואז הכבישים פקוקים למדי. בימים אלו כדאי להקפיד להגיע לאתרים מוקדם, לנוע כמה שפחות בכבישים שבין האתרים ולהתאזר במלאי גדול של סבלנות.
מידע נוסף בכתבה מידע למטייל באנדורה
 
מספר חברות ישראליות מציעות דילים של "הכל כלול" לאנדורה. לגולשים מתחילים, שאינם מנוסים בארגון עצמי של חופשה, כדאי לנסוע בדרך זו.
גולשים עם מעט ניסיון או מעט אומץ, יכולים להרכיב לבד את חופשתם, ואולי אף להוזיל את העלויות. אתרי האינטרנט של אתרי הסקי מספקים את כל המידע הדרוש, כולל מידע אודות חנויות להשכרת ציוד ובתי ספר לסקי.
המחירים באנדורה התייקרו מאד  עם המעבר לאירו ועם העלייה בגודלם של אתרי הסקי. עדיין למי שמחפש סקי מעט יותר בזול, המחירים כאן ממש שפויים.


מלון מומלץ בקרבת כל אתרי הסקי של אנדורה

מלון מג'יק סקי (Hotel Màgic Ski) הוא מלון 4 כוכבים מודרני, השוכן בעיירה לה מסאנה (La Massana), ליד הרכבלים לאתר הסקי פאל-ארינסל (ואל נורד). המלון מציע חדרים לזוגות ומשפחות, מתקני ספא, חדר משחקים, מסעדה וחניה. העיר אנדורה לה ולה, מרחב הסקי גראנד-ואלירה, ואגמי טריסטאינה נמצאים כולם במרחק 20-30 דקות נסיעה.

מלון מומלץ באנדורה בקרבת אתרי הסקי
מלון מג'יק סקי
 – מיקום מעולה כנקודת כוכב לאתרי הסקי ויעדי טיול באנדורה


כתבות על הרי הפירנאים

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר