www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

סקי באנדורה: סקירת אתרים


אתרי סקי באנדורה
מאת: כרמית וייס


באנדורה זכיתי לעשות את צעדי הסקי הראשונים שלי. לאחר אין-ספור נפילות אלגנטיות, עם שרירים דואבים, אך עם כל איברי שלמים... חזרתי נפעמת. כמו אהבה ראשונה, לעולם לא אשכח את אנדורה. ההרים המושלגים מכל עבר סגרו עלינו כמו בעולם אחר, ניתוק מוחלט בתוך נופים לבנים, כפרים זעירים ובתי אבן ציוריים. היו אלו שבעה ימים של אושר, בהם הדאגה היחידה שהטרידה אותי - מי יהיה הבא בתור שימצא את עצמו שרוע על השלג? (בדרך כלל... אני, כמובן)


אתר הסקי ארינסל, אנדורה
אתר הסקי ארינסל, תצפית על הרי הפירנאים המושלגים  (צילום: כרמית וייס)
 
 

החיים הטובים באנדורה

שטחה של אנדורה הררי כולו, כאשר ממוצע הגובה עומד על המספר המרשים 1996 מטר. עד לפני כשני עשורים היתה אנדורה מבודדת למדי. היא שכנה לה בבדידות מזהרת בין רכסי ההרים, ולא התערבה בהיסטוריה העקובה מדם של שכנותיה באירופה. אולם בשנים האחרונות יצאה אנדורה מבדידותה, בזכות התפתחות מרשימה של תעשיית התיירות ודרכי התחבורה אליה. עד כמה טובים החיים במדינה המקסימה הזו, יכולה אולי להעיד העובדה שתושביה הם בעלי תוחלת חיים מהגבוהות בעולם (מקום רביעי, 2010).
מידע נוסף בכתבה אנדורה: מידע כללי
 
בזכות מרחקי הנסיעה הקצרים והתושבים מסבירי הפנים, קל לתיירים להסתדר באנדורה. השפה הרשמית היא קטלאנית, אך רבים באנדורה דוברים גם ספרדית וצרפתית, וגם עם אנגלית אפשר להסתדר מצוין. חלק מהתיירים נמשכים אליה גם בזכות הקניות הפטורות ממס, אך אל תצפו למחירים זולים במיוחד. בדומה לכל דיוטי פרי, המחירים אינם תמיד זולים, להוציא את מחירי הטבק והאלכוהול.
 
ילדי גן הסקי בארינסל, אנדורה
ילדי גן הסקי בארינסל עם קולין, "המדריך הכי חתיך"   (צילום: כרמית וייס)
 
 

טיולי אופניים 
 

אתרי סקי באנדורה

באנדורה שני אזורי גלישת סקי, שכל אחד מהם מורכב ממספר אתרי סקי קטנים, שיש להם סקי פס משותף ולרוב גם חיבור של ממש. גולשים מתקדמים ייהנו מאתרים היכולים לספק תעסוקה לשבוע גלישה, ואילו גולשים מתחילים ממילא לא ינצלו את כל הגודל הזה בחופשתם הראשונה, אך יכולים ליהנות ממחיר נוח. עונת הגלישה באתרי הסקי של אנדורה מתחילה בדצמבר ונמשכת עד תחילת אפריל. גובהם של האתרים מבטיח שלג טוב לאורך כל העונה.
 
אתר הסקי הגדול מבין השניים הוא גראן ואלירה (Grand Valira), והוא נמצא במזרח אנדורה, בקרבת הגבול עם צרפת. אתר הסקי השני הוא ואל נורד (Vall Nord), אשר כפי שמרמז שמו, נמצא בחלקה הצפון-מערבי של אנדורה, בקרבת מפגש הגבולות עם ספרד וצרפת.
 
אתרי הסקי של אנדורה התברכו בצעירים רבים ובחיי לילה סוערים. בין הגולשים הרבה מאד בריטים ורוסים, המוסיפים לאתרים הרבה שמחת חיים וריח של אלכוהול...
המדריכים, שגם בהם לא מעט בני הממלכה המאוחדת, מכירים היטב את הרגלי השתייה ומזהירים את הגולשים שזה לא יסייע להם ביום המחרת. וגם כך, בכל יום יותר ויותר תלמידים בקבוצה לא הצליחו לגרד את עצמם מהמיטה בעקבות הבילוי הלילי. 
 
גראנד ולירה, 193 קילומטרים של סקי ברמה אירופאית
גראן ולירה, 193 קילומטרים של סקי ברמה אירופאית (צילום: Tourist office Grandvalira)
 

אתר הסקי גראן ואלירה

אזור הגלישה הגדול של אנדורה, גראן ואלירה (GrandValira), עומד בשורה אחת עם האתרים הגדולים של אירופה - בגודלו, ברמתו וגם במחיריו. הוא מציע לגולשים מסלולים באורך כולל של 193 קילומטרים, במתחם הגדול ביותר באנדורה ובהרי הפירנאים.
 
המסלול הגבוה ביותר במרחב הגלישה מתחיל בגובה 2,640 מטר, ואילו הנקודה הנמוכה ביותר באתר גובהה 1,710 מטר. לרשות הגולשים 66 מעליות סקי, מסלולים באורך 193 קילומטרים, מתוכם: 18 ירוקים, 38 כחולים, 32 אדומים ו- 22 שחורים. 40% מהמסלולים מכוסים על ידי תותחי שלג, המבטיחים כיסוי הולם בימים "קשים". באתר יש גם שני אצטדיונים לתחרויות סקי, ושלושה פארקים לחובבי האדרנלין.
 
מרחב הגלישה המקושר נפתח לראשונה בשנת 2003, בעקבות חיבורם של שני אתרים גדולים. הגישה למרחב הגלישה היא משש עיירות, הפזורות לאורכו של הכביש הראשי - Carretera General 2, המקשר את עיר הבירה לגבול הצרפתי. הכביש עושה דרכו בעמק המזרחי של אנדורה, לאורך נהר ואלירה ד'אוריינט (Valira d’Orient), הנשפך לנהר גראן ואלירה, שנתן לאתר את שמו.
 
מפת המסלולים של גראנד ואלירה
מפת המסלולים של גראן ואלירה (לחצו להגדלה
 
שש העיירות, מהן עולים לאתרים של גראן ואלירה, הן (ממערב למזרח):
אנקאמפ (Encamp), קאנילו (Canillo), אל טארטר (El Tarter), סולדאו (Soldeu), גרו רויג (Grau Roig) ופאס דה לה קאסה (Pas de la Casa).
כל אחת מהעיירות מציעה את כל השירותים להם זקוקים גולשי הסקי, ולחלקן אף ניתן לגלוש במסלולים היורדים היישר לעיירה. כולן הן אופציה טובה לקבוע בה את הבסיס לחופשה, כל אחת עם יתרונותיה וחסרונותיה.
העיירה הצרפתית פורט דה ניי (Porte des Neiges), שלצדה אתר סקי קטן, מקושרת עם גונדולה לגראן ואלירה ומהווה את נקודת הגישה השביעית במתחם (כיום אינה כלולה בסקי פס).
מפת העיירות של אתר הסקי גראן ואלירה 
בתי מלון מומלצים באתר הסקי גראן ואלירה

אציע כאן שלושה בתי מלון בעיירה  פאס דה לה קאסה, שהיא הקרובה ביותר לברצלונה, ולפיכך ישראלים רבים אוהבים לשהות בה. כל השלושה הם במיקום נוח ובקרבת מעליות הסקי.
מלון ספורטינג (
Hotel Sporting) -  מלון 4 כוכבים, עם חדרים ל- 1-4 אורחים וספא.
מלון קריסטינה (Hotel Cristina) - מלון 3 כוכבים קטן ומשפחתי, וגם בו חדרים ל- 1-4 אורחים.
מלון לה טרוי (
Hotel Les Truites) - מלון 3 כוכבים קטן ומשפחתי, עם חדרים ליחידים וזוגות.
* בשיא העונה (חורף) בחלק מבתי המלון דורשים מינימום 6 לילות.

מלון סקי מומלץ באנדורה   מלון סקי מומלץ באנדורה
מלון סקי מומלץ באנדורה   מלון סקי מומלץ באנדורה
מלון ספורטינג (למעלה)   מלון קריסטינה (למטה מימין |   מלון לה טרוי (למטה משמאל) 

אתר הסקי ואל נורד – שלושת האחים

אזור הסקי השני של אנדורה, ואל נורד (Vallnord), משותף לשלושה אתרי סקי קטנים, הנמצאים מצפון לבירה אנדורה לה-ולה. שלושת האתרים יחדיו מציעים לגולשים מסלולים באורך כולל של 90 קילומטרים, עם תצפיות נפלאות לעבר המדינות השכנות ספרד וצרפת.
שניים מהאתרים – פאל (Pal) וארינסל (Arinsal), מחוברים על ידי מעליות ומסלולי גלישה. האתר השלישי, ארקליס (Arcalís), מרוחק 20 קילומטרים משני חבריו, ומחובר אליהם עם אוטובוס הסקי (ski bus).
 
מפת המסלולים של ואל נורד, אנדורה
מפת המסלולים של ואל נורד (לחצו להגדלה) 
  
 

פאל וארינסל – התאומים הסיאמיים

אתרי הסקי פאל וארינסל, המחוברים זה לזה, מרוחקים כ- 20 דקות נסיעה צפונה מאנדורה לה-וולה. הם נמצאים מעל שני כפרים בעלי שמות זהים – פאל וארינסל. שני האתרים כמעט זהים בגודלם, אולם בפאל הגלישה היא בין עצים והמסלולים מפוזרים, בעוד מסלולי ארינסל חשופים יותר ומרוכזים יותר. משני האתרים יש נקודות תצפית נפלאות אל עבר הגבול עם ספרד ורכס הפירנאים הספרדי.
הגובה המקסימלי של האתר הוא 2,560 מטר, ומסלוליו יורדים עד לגובה 1,950 מטר (ארינסל) ו- 1,780 מטר (פאל). מסלול אחד בלבד (כחול) גולש לעמק ויורד לגובה 1,550 מטר.
 
בשני האתרים יחדיו פועלות 31 מעליות סקי, והם מציעים 42 מסלולים שאורכם 63 קילומטר, מתוכם: 7 ירוקים, 15 כחולים, 16 אדומים ו-4 שחורים. בכל אחד משני האתרים יש בית ספר לסקי, חנויות ציוד והשכרת ציוד, שמירת ציוד, גן סקי לקטנטנים, פארק שלג ומסעדות.
האתר של פאל-ארינסל אידאלי לגולשים בשלבי הגלישה הראשונים– מסלולי בית הספר קרובים למרכז ויש היצע עצום של מסלולים קלים, שחלקם אף מגיעים לאותן תצפיות בלתי נשכחות שהזכרתי בפתיח. המדריכים ברובם דוברי אנגלית, חלקם אף מגיעים ממולדת האנגלית, וכך גם חלק ניכר מהגולשים.
 
באתרי הסקי אין בתי מלון, אך בתי מלון רבים נמצאים בעיירות ובכפרים שבעמק, ושם גם מקומות הבילוי. אל שני האתרים ניתן להגיע עם רכב, בכביש תלול ומפותל למדי, או עם שתי גונדולות העולות מהכפר ארינסל והעיירה לה מאסאנה (La Massana). למי שמגיע ללא רכב, שתי העיירות הללו הן האופציה העדיפה למקום לינה, כדי לא להיות תלויים באוטובוס הסקי.
בתי האבן של הכפר פאל,אנדורה
הדרך לאתר הסקי פאל עוברת דרך בתי האבן של כפר זעיר בשם זהה  (צילום: כרמית וייס)
  

ארקליס – האח הקטן

ארקליס הוא אתר הסקי השלישי השייך לאזור הסקי המשותף ואל נורד, אך הוא אינו מחובר לשני האתרים האחרים. הוא מרוחק 14 קילומטרים מהעיירה אורדינו (Ordino), העיירה המרכזית בעמק. גובהו המקסימלי של האתר 2,625 מטר, ומסלוליו יורדים לגובה 1,940 מטר. הנקודה הגבוהה ביותר מאפשרת תצפית לעבר הרי הפירנאים הצרפתים.
 
בארקליס 15 מעליות סקי ו- 24 מסלולי גלישה, שאורכם 30 קילומטר, מתוכם: 6 ירוקים, 6 כחולים, 10 אדומים ו-2 שחורים. כמו כן יש באתר פארק שלג, מסלול מזחלות, בית ספר לסקי, חנות לקנייה והשכרת ציוד, שמירת ציוד, מסעדות וברים.
מפת אתרי הסקי של ואל נורד
  

חופשת סקי באנדורה

אם הגעתם לסעיף זה, כנראה שהשתכנעתם שאנדורה היא המקום המתאים עבורכם. אז בואו נראה איך מגיעים אליה. ברצלונה, בספרד השכנה, היא היעד הקרוב ביותר לאנדורה אליו יש טיסות מישראל, כולל טיסות שכר. מברצלונה לאנדורה המרחק הוא 200 קילומטרים - כשלוש שעות נסיעה.
בסופי השבוע מתמלאים האתרים גולשים רבים, המגיעים מהמדינות השכנות, בעיקר ספרדים, ואז הכבישים פקוקים למדי. בימים אלו כדאי להקפיד להגיע לאתרים מוקדם, לנוע כמה שפחות בכבישים שבין האתרים ולהתאזר במלאי גדול של סבלנות.
מידע נוסף בכתבה מידע למטייל באנדורה
 
ואל-נורד, אנדורה
ואל-נורד, תצפיות מרהיבות על הרי הפירנאים   (צילום: Tourist office Vallnord)
  
מספר חברות ישראליות מציעות דילים של "הכל כלול" לאנדורה. לגולשים מתחילים, שאינם מנוסים בארגון עצמי של חופשה, כדאי לנסוע בדרך זו, בתנאי שהם בודקים היטב ויודעים מה הם מקבלים (ישנן עדויות רבות על חבילות סקי בהן הוכנסו כל מיני "עזים", כגון בתי מלון גרועים ומרוחקים מהאתר).
גולשים עם מעט ניסיון או מעט אומץ, בהחלט יכולים להרכיב לבד את חופשתם, ולהוזיל בכך את העלויות בצורה משמעותית. אתרי האינטרנט של אתרי הסקי מספקים את כל המידע הדרוש, כולל מידע אודות בתי מלון, חנויות להשכרת ציוד ובתי ספר לסקי. כדאי לבדוק את המבצעים השונים של בתי המלון, המציעים לינה יחד עם סקי פס, השכרת ציוד והדרכה.
 
המחירים באנדורה התייקרו מאד בשנים האחרונות, עם המעבר לאירו ועם העלייה בגודלם של אתרי הסקי. עדיין למי שמחפש סקי מעט יותר בזול (ממש בזול לא תמצאו כנראה), המחירים כאן ממש שפויים. מחיר סקי פס בואל נורד הוא זול יחסית למדינות מערב אירופה, ואפילו זול מאד מחוץ לשיא העונה. לגולשים מתחילים וגולשים ברמת הביניים זוהי בחירה מצוינת.
 
 


מלון מומלץ בקרבת אתרי הסקי של אנדורה

מלון אניוס-פארק (AnyosPark The Mountain & Wellness Resort) הוא מלון 4 כוכבים מפנק, הממוקם בכפר אניוס (Anyós) שבאנדורה. הדירות בגדלים שונים, יכולות להתאים גם למשפחות, כולן עם מטבח מאובזר, ריהוט עץ ומרפסות אל הנוף. למלון בריכה פנימית וחיצונית, מכון כושר, מגרשי ספורט ומרכז בריאות וספא, המציע מגוון טיפולי מרפא, פינוק ויופי. במתחם המלון 3 מסעדות ובר. שני מרחבי הסקי של אנדורה – ואל-נורד וגראנד-ואלירה נמצאים במרחק של 20-25 דקות נסיעה, בירת אנדורה במרחק 6 ק"מ, ואתר הסקי ארקאליס ואגמי טריסטאינה כ- 30 דקות.
מלון הדירות אניוס-פארק – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון מומלץ באנדורה בקרבת אתרי הסקי   מלון מומלץ באנדורה בקרבת אתרי הסקי   מלון מומלץ באנדורה בקרבת אתרי הסקי
מלון מומלץ באנדורה בקרבת אתרי הסקי   מלון מומלץ באנדורה בקרבת אתרי הסקי   מלון מומלץ באנדורה בקרבת אתרי הסקי

מלון דירות אניוס-פארק - מיקום מעולה כנקודת כוכב לאתרי הסקי ויעדי טיול באנדורה


כתבות על הרי הפירנאים

כרמית וייס Carmit Weiss
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 
ליצירת קשר עם כרמית לחצו כאן

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 31398
8493