הזמנות לחופשה שלך
אנדורה: נסיכות בפירנאים

אנדורה: נסיכות זעירה בהרי הפירנאים
מאת: כרמית וייס


אנדורה (Andorra) היא מדינה זעירה, השוכנת בדרום-מערב אירופה, על רכס הרי הפירנאים, "מכותרת" בין צרפת לספרד. עם שטח של 468 קמ"ר, כשליש משטחו של גוש-דן שלנו, אנדורה היא המדינה השישית הכי קטנה באירופה. במדינה ההררית, שרוב שטחה הוא הרים גבוהים, מתגוררים רק מעט יותר מ- 84 אלף תושבים, כמספר התושבים בעיר בינונית בישראל.
 
אנדורה על מפת אירופה
אנדורה על מפת אירופה 
 

ממלכת ההרים של אנדורה

עם גובה ממוצע של 1,996 מטר, וללא מישורים כלל, אנדורה היא ממלכת ההרים. היא שוכנת בלב רכס הרי הפירנאים, הרים סלעיים מכוסי יערות עד ל"קו העצים האלפיני", המכסים את כל שטחה. הגבוה בהרי אנדורה הוא הר קומה פדרוסה (Coma Pedrosa), המתנשא לגובה 2,942 מטר בצפון-מערב המדינה. אולי זה אוויר ההרים הצלול, אולי חווית הסקי הראשונה, אך לעולם לא אשכח את עוצמתם של ההרים המושלגים ממרומי אתר הסקי ואלנורד (Vallnord), שלמרגלות הר קומה פדרוסה.
 
השטח ההררי נחרץ רק בשלושה עמקים צרים, היוצרים צורה הדומה לאות Y. בעמק הצפון-מערבי זורם נהר ואלירה דל נורד (Valira del Nord), בעמק המזרחי זורם נהר ואלירה ד'אורינט (Valira d'Orient), ושניהם יחד מתנקזים אל נהר גראן ואלירה (Gran Valira), העושה דרכו דרומה אל ספרד. במפגש שלושת הנהרות שוכנת בירת אנדורה - אנדורה לה וולה (Andorra la Vella)*, שהיא עיר הבירה הגבוהה ביותר באירופה.
למעלה מ- 170 אגמים קטנים פזורים בהרים הגבוהים של אנדורה והופכים אותה לחגיגה לחובבי הטרקים. 
* בקטלאנית הלמד אינה נהגית, ולכן עיר הבירה מכונה בפיהם: אנדורה לה וייה.
לינה בעיר אנדורה לה ולה
מפה טופוגרפית של אנדורה
מפה טופוגרפית של אנדורה   (מקור: mappery)
 

מדרפט ג
 

האקלים באנדורה

בעמקים של אנדורה שורר אקלים ממוזג*, הדומה לזה של שכנותיה ספרד וצרפת, אך מעט קר יותר בשל גובהם של העמקים, שרובם בגובה של מעל 1,000 מטר. בהרים מעל גובה 2,000 מטר שורר אקלים אלפיני והם מכוסים בשלג כל חודשי החורף, בדרך כלל מנובמבר עד מאי.
אנדורה זוכה לממוצע משקעים של 1,000 מ"מ בשנה, העולה ככל שעולים בגובה. גשם יכול לרדת גם בחודשי הקיץ, מלווה לא אחת בסופות ברקים עזות (thunderstorms).
* אקלים ממוזג מאופיין בטמפרטורות נמוכות בחורף, טמפרטורות נוחות בקיץ וכמויות משקעים מרובות כל השנה.
 
אנדורה בחורף
אנדורה מכוסה  שלג מנובמבר עד מאי בהרים שמעל 2000 מ'   (צילום: CC Ferran Llorens) 
 

ההיסטוריה של אנדורה

האזור בו שוכנת כיום אנדורה נשלט בידי שליטים רבים, נוצרים ומוסלמים לסירוגין. בשנת 803 הכריז קרל הגדול על אנדורה כישות עצמאית, אחת ממספר ישויות שבראשן עמדו אצילים, ואשר היו כפופות לאימפריה הקרולינגית. אנדורה היא היחידה מאותן ישויות ששרדה עד ימינו. מאז, לאורך מאות בשנים, נשלטה אנדורה בידי רוזנים של בתי אצולה שונים ובישופים של הכנסייה הקתולית, בהסכמים שנחתמו מעת לעת. היא הועברה בתוך משפחות האצולה ובינהן בהסכמי נישואין, כנהוג באותה תקופה. במאה ה-16 עבר השלטון לידי מלך צרפת, כתוצאה מאותם הסכמי נישואין, וצרפת הפכה לאחת משני שליטי אנדורה, ביחד עם הכנסייה הקתולית.
 
כל אותן שנים נשארה אנדורה מחוץ למלחמות ששטפו את אירופה, ושמרה על נייטרליות ועצמאות. אולם בד בבד, המשיכו שליטיה לקיים בה משטר פיאודלי, שהשאיר אותה ענייה ומבודדת. רק בתחילת המאה ה-20 חוברה אנדורה עם כבישים לשכנותיה.
 
המפנה באנדורה החל בשנות השישים של המאה ה-20, עם התפתחות המסחר והתיירות, בעיקר תיירות הסקי, במקביל להאצה בתהליכים לכיוון דמוקרטיה. בשנת 1993 התקבלה חוקה, שהגדירה את אנדורה כדמוקרטיה פרלמנטרית. אמנם עדיין שלטו בה צרפת והכנסייה הקתולית, אך הכוח הביצועי הוענק לראש ממשלת אנדורה. באותה שנה הצטרפה אנדורה כמדינה לאו"ם.
 
בירת אנדורה - אנדורה לה וולה
בירת אנדורה - אנדורה לה וולה, עיר הבירה הגבוהה ביותר באירופה  (צילום: Andorra tourism)

 

השלטון באנדורה

למרות היותה מדינה עצמאית, עדיין משמשים נשיא צרפת ובישוף הכנסייה הקתולית של מחוזUrgell  בקטלוניה (ספרד) כשליטי אנדורה, מתוקף הסכמים היסטוריים. ככזו היא עדיין נחשבת נסיכות, אך סמכויות שני השליטים הן מוגבלות ביותר, והסמכויות הביצועיות נתונות בידי ראש משלת אנדורה.
הגוף המחוקק באנדורה הוא הפרלמנט, הנקרא "המועצה הכללית של העמקים", והוא מונה 28 חברים. חברי הפרלמנט נבחרים בבחירות ישירות למשך ארבע שנים. המועצה הכללית בוחרת את ראש הממשלה, וזה מנה את שרי הקבינט והמועצה המבצעת.
לאנדורה אין צבא, וביטחונה מופקד בידי צרפת וספרד.
 
אנדורה מחולקת לשבע רשויות מקומיות (Comú), הנקראות כל אחת על שם עיר המחוז שלה. רשויות אלו אחראיות למנהל האזרחי באזור, המנוהל על ידי מועצת הרשות (Consell del Comú), הנבחרת אחת לארבע שנים.
 
באנדורה למעלה מ- 170 אגמים קטנים
למעלה מ- 170 אגמים קטנים באנדורה מתכסים לבן בחורף   (צילום: CC Ferran Llorens) 
כתבה עם מסלול לאגמים של אנדורה
 

כלכלת אנדורה

מסוף המאה העשרים משגשגת כלכלת אנדורה. אחראים לכך בעיקר המסחר והתיירות (כ-60% מהתל"ג) ושירותי הפיננסים (16% מהתל"ג). אלו התפתחו בזכות מעמדה כ"מקלט מס" - מדינה ללא מסים (או עם מסים נמוכים ביותר), שהפך אותה גם ליעד קניות מועדף, בעיקר עבור תושבי המדינות השכנות. רק 2% משטחה של אנדורה ראוי לעיבוד חקלאי, והחקלאות תורמת כיום פחות מאחוז אחד מהתל"ג.
 
בשנת 2002 הוחלף המטבע באנדורה לאירו, במקביל להחלפתו אצל שתי שכנותיה – צרפת וספרד, שבמטבע שלהן השתמשה גם אנדורה. בזכות הצמיחה הכלכלית המואצת של סוף המאה ה-20 ותחילת המאה ה- 21, מהגרים לאנדורה רבים מתושבי המדינות השכנות – צרפת, ספרד ופורטוגל.
 
מפת אנדורה
מפת אנדורה  (להגדלה)
  

תושבי אנדורה

באנדורה מתגוררים מעט יותר מ-84 אלף תושבים, שרובם מתרכזים בעיר הבירה אנדורה לה ולה (Andorra la Vella) וסביבתה (23 אלף תושבים), ובעיר אסקאלדס (Escaldes) וסביבתה (16 אלף תושבים). מרכז מסחרי חשוב מהווה גם העיירה פאס דה לה קאסה (Pas de la Casa), השוכנת בקרבת הגבול עם צרפת ומתגוררים בה כשלושת אלפים תושבים.
 
רק 38% מתושביה של אנדורה הם בני אנדורה במקור, בעוד הרוב הם: ספרדים (32%), פורטוגזים (16%), צרפתים (6%) וזרים אחרים (8%). הדת השלטת באנדורה היא הנצרות הקתולית.
* נתונים מתוך אתר התיירות הרשמי של אנדורה, 2009.
 
השפה הרשמית באנדורה היא קטלאנית, השפה המדוברת בארצות הקטלוניות (אנדורה וחלקים בספרד וצרפת), אך רבים מהתושבים הם דוברי ספרדית, צרפתית ופורטוגזית. הקָטָלָאנִית היא שפה ממשפחות השפות הרומאניות, שהתפתחה מניבים מקומיים של לטינית שהיו בשימוש בחלק המזרחי של הרי הפירנאים.מלון מומלץ באנדורה

מלון אניוס-פארק (AnyosPark The Mountain & Wellness Resort) הוא מלון 4 כוכבים מפנק, הממוקם בכפר אניוס (Anyós) שבאנדורה. הדירות בגדלים שונים, יכולות להתאים גם למשפחות, כולן עם מטבח מאובזר, ריהוט עץ ומרפסות אל הנוף. למלון בריכה פנימית וחיצונית, מכון כושר, מגרשי ספורט ומרכז בריאות וספא, המציע מגוון טיפולי מרפא, פינוק ויופי. במתחם המלון 3 מסעדות ובר. שני מרחבי הסקי של אנדורה – ואל-נורד וגראנד-ואלירה נמצאים במרחק של 20-25 דקות נסיעה, בירת אנדורה במרחק 6 ק"מ, ואתר הסקי ארקאליס ואגמי טריסטאינה כ- 30 דקות.
מלון הדירות אניוס-פארק – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון מומלץ באנדורה בקרבת אתרי הסקי   מלון מומלץ באנדורה בקרבת אתרי הסקי   מלון מומלץ באנדורה בקרבת אתרי הסקי
מלון מומלץ באנדורה בקרבת אתרי הסקי   מלון מומלץ באנדורה בקרבת אתרי הסקי   מלון מומלץ באנדורה בקרבת אתרי הסקי

מלון דירות אניוס-פארק - מיקום מעולה כנקודת כוכב לאתרי הסקי ויעדי טיול באנדורה


 

מידע נוסף

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 32800
89120
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!