פני הארץ ותושביה של שוויץ
מאת: כרמית וייס


מתכננים טיול לשוויץ? בואו נעשה היכרות קצרה עם המדינה - היכן היא ממוקמת וכיצד היא נראית - כדי להבין טוב יותר כיצד לבנות את מסלול הטיול.


שוויץ היא מדינה לא גדולה, ששטחה 41,285 קמ"ר (כפול משטח ישראל), עם קרוב ל- 9 מיליון תושבים (פחות או יותר כמו בישראל), ועם צפיפות ממוצעת של 207 תושבים לקמ"ר (בדיוק חצי מישראל).
היא מוקפת במדינות גדולות ממנה (מלבד ליכטנשטיין הקטנטונת), עובדה שאולי מסבירה את הצורך שלה לשמור על צבא חזק ומאומן.
על צבא שוויץ בכתבה מידע כללי למטיילים בשוויץ
 
מטרהורן, צרמט, שוויץ
הר מטרהורן, ההר השביעי בגובהו בשוויץ (4,478 מ') והמצולם ביותר,
ממוקם על הגבול בין שוויץ לאיטליה,  כאשר צידו האחד שוויצרי והשני איטלקי  (צילום: vencavolrab)
 
בצפון גובלת שוויץ עם גרמניה, במערב עם צרפת, בדרום עם איטליה, ובמזרח עם אוסטריה וליכטנשטיין.
לשוויץ אין מוצא לים והיא נעזרת לשם כך בשכנותיה.
רכס הרי האלפים, עם 48 פסגות שגובהן מעל 4,000 מטרים, חוצה את שוויץ לאורכה בחלקה הדרומי. לאורך השנים שימשו מעברי ההרים שבתחומה של המדינה עורק מסחר חשוב בין דרום אירופה לצפונה.
כתבה על תכנון טיול בשוויץ


טיולי אופנייםחלוקה טופוגרפית של שוויץ

שוויץ מחולקת לשלושה אזורים טופוגרפים: הרי האלפים, המישור והרי היורה.
 

 

הרי האלפים של שוויץ

רכס הרי האלפים מכסה 60% משטחה של שוויץ, בחלקה הדרומי והמזרחי. שוויץ זכתה בכמות נכבדה של פסגות אדירות, שגובהן מעל 4,000 מ', ולא מעט קרחוני עד מכסים אותן. הפסגה הגבוהה ביותר בשוויץ היא פסגת דופורשפיצה (Dufourspitze), שגובהה 4,634 מטרים. היא נמצאת בדרום שוויץ ,על רכס מונטה רוסה (Monte Rosa), ממש על הגבול עם איטליה. באזור זה, השייך לקנטון וָאלֶה, ישנו הריכוז הגדול ביותר בשוויץ של פסגות שגובהן מעל 4,000 מ'.
 
רבים מהעמקים שבינות לפסגות ההרים, נוצרו על ידי קרחונים, והם מיושבים בדלילות. לפעמים תוכלו לראות כפר קטן על צלע ההר, כאשר קשה להבין איך בכלל מגיעים אליו. בחלק מהכפרים הללו חיים רועי הבקר רק בימי הקיץ, כאשר הם עולים עם עדריהם להרים.
מעברי הרים רבים בהרי האלפים קישרו ועדיין מקשרים את שוויץ עם המדינות השכנות, ומהווים נתיב תחבורה מרכזי בין דרום אירופה לצפונה. מרבית מעברי ההרים נסגרים בחורף בשל השלגים, וכיום ניתן לעבור מתחת לחלקם במנהרות, המקצרות את הדרך ומשאירות אותה פתוחה גם בחורף.
 
בקנטון וָאלֶה שבדרום-מערב שוויץ, נמצאות ארבעת הפסגות הגבוהות ביותר של האלפים השוויצרים : דופורשפיצה (Dufourspitze) בגובה 4,634 מ', דום (Dom) בגובה 4,545 מ', ווייסהורן (Weisshorn) בגובה 4,506 מ', ומטרהורן (Matterhorn) בגובה 4,478 מ'. הפסגות הללו הן חלק מ- 40 פסגות מעל גובה 4,000 מטר, ברכס הגבוה ביותר בשוויץ, רכס פנין (Pennine Alps). בשוויץ כולה 48 פסגות מעל גובה 4,000 מ'. פסגת יונגפראו (Jungfrau), המוכרת לתיירים רבים, היא רק במקום 29 ברשימה מכובדת זו, אך היא היחידה אליה היתן להגיע עם רכבת. מלבד הענקים הללו בשוויץ עוד למעלה מ- 300 פסגות שגובהן עולה על 3,000 מטרים.
 
מפה טופוגרפית של שוויץ
צילום לוויין של שוויץ - הדרום כולו מכוסה עם רכס האלפים,
כאשר ב
קנטון וָאלֶה נמצא ריכוז הרכסים הגבוהים ביותר (לבן בתמונה)
הרי היורה

רכס הרי היורה (Jura Mountains) משתרע בצפון-מערב שוויץ, לאורך 200 קילומטרים. הוא מקביל לגבול עם צרפת, בה נמצא חלקו האחר. הרכס מכסה 10% משטחה של שוויץ וגובהו המרבי הוא 1,600 מ'. הרי היורה הם הרים עתיקים מבחינה גיאולוגית, שנמצאו בהם לראשונה סלעים מתקופת היורה (לפני 145-208 מיליוני שנים) ומכאן שמם. לרבים מזכיר השם את סרטו של סטיבן שפילברג "פארק היורה", ואכן יש קשר בין השניים - הסרט עוסק בדינוזאורים שחיו בתקופת היורה.
אז דינוזאורים לא תיראו כאן, אבל נופים יפים, קניונים, יערות וכרמים על מדרונות ההרים, יש בשפע.
 
קְרֶה דֻו-וָאה (Creux du Vent)
מצוק "בור הרוחות" בהרי היורה מעל אגם נוישאטל, מראה קסום לעת זריחה  (צילום: Marco Ca)
 

השפלה של שוויץ 

השפלה של שוויץ (Mittelland) היא אזור מישורי, המשתרע בין הרי האלפים להרי היורה, ומכסה 30% משטחה. הוא לא ממש מישורי, והוא למעשה רמה בגובה 400-700 מטרים, אולם יחסית לשוויץ זהו מישור. באזור זה יש אגמים רבים, בעיקר למרגלות ההרים הגבוהים. שני האגמים הגדולים בשוויץ נמצאים באזור זה – אגם קונסטנץ (Lake Constance) בצפון-מזרח ואגם ז'נבה (Lake Geneva) בדרום-מערב.
אזור זה הוא האזור המפותח ביותר בשוויץ. הוא מיושב בצפיפות וכולל את כל הערים הגדולות: ציריך, ז'נבה, באזל, לוזאן, ברן, וינטרטור וסנט גאלן. גם מרבית מפעלי התעשייה של שוויץ מרוכזים באזור זה.
 
אגם קונסטאנץ
אגם קונסטנץ משותף לשוויץ וגרמניה,
ולמעשה זהו הוא שמו הגרמני של האגם, שהשוויצרים קוראים לו בודנזה (
Bodensee)   (צילום: smartin69)
 

הנהרות הגדולים של שוויץ

כל שלושת הנהרות הגדולים החוצים את שוויץ מוצאם בהרי האלפים, ברכס סנט גוטהרד.
♦ נהר האָרֶה (Aare), נחשב לנהר הלאומי של שוויץ, מאחר והוא זורם לאורך 296 ק"מ רק בשטחה של שוויץ. הוא מתחיל באלפים, חוצה את העיר ברן ונשפך אל תוך נהר הריין.
♦ נהר הריין (Rhein) זורם צפונה מהאלפים, לאורך 375 ק"מ, ונכנס אל תוך גרמניה. לפני הגבול עם גרמניה הוא יוצר את מפלי הריין, שהם המפלים הגדולים ביותר באירופה.
♦ נהר הרון (Rhone) זורם לאורך 265 ק"מ, מרכס סנט גוטהרד לכיוון מערב. הוא עובר דרך אגם ז'נבה וחוצה את הגבול לצרפת.
 
מפלי הריין, שוויץ
מפלי הריין המרשימים, לפני שנהר הריין עובר לגרמניה  (צילום: Michael Hausmann)
 

דמוגרפיה היא גם עניין של טופוגרפיה

בשוויץ נהוגות ארבע שפות רשמיות: גרמנית, צרפתית, איטלקית ורומנש. בבתי הספר חייב כל תלמיד ללמוד לפחות שתיים מהן. אנגלית היא רק השפה החמישית ולכן לא הרבה שוויצרים שולטים בה, אולם העוסקים במסחר ובתיירות בדרך כלל שולטים בה במידה טובה.
שלוש השפות הראשונות הובאו עם כניסתם של השבטים הגרמאניים שהתיישבו בשוויץ, והגיעו אליה מכיוונים שונים, כאשר כל אחד מהם מביא עימו שפה אחרת (ר' כתבה ההיסטוריה של שוויץ). שפת הרומנש היא שפתם של תושבי שוויץ הקדומים שדיברו לטינית.
64% מתושבי שוויץ הם דוברי גרמנית כשפת אם, כאשר רובם דוברי ניב (דיאלקט) של גרמנית שוויצרית. דוברי הגרמנית מרוכזים בצפון שוויץ, במרכזה ובמרבית חלקה המזרחי.
20% נוספים הם דוברי צרפתית, והם מרוכזים ב
מערב שוויץ ובקנטון וָאלֶה אשר בדרום-מערב שוויץ.
דוברי האיטלקית הם רק 6.5% , והם מרוכזים בקנטון טיצינו
 על גבול איטליה.
מיעוט קטן (0.5%) המרוכז בקנטון גראובינדן במזרח שוויץ, דובר את שפת הרומאנש (
Rumantsch), שהתפתחה מתוך השפה הלטינית.
כתבה על הקנטונים דוברי הצרפתית בשוויץ

ריבוי השפות יוצר ריבוי שמות ודרכי היגוי של שמות. גם בין דוברי הגרמנית תמצאו לעיתים שוני בין דוברי הגרמנית לדוברי הניב השוויצרי של הגרמנית, המבטאים את אותה מילה באופן שונה. אם תבקשו משני שוויצרים, דוברי ניב שונה של גרמנית, לומר מילה זהה, תזכו לחוויה משעשעת למדי.
 
בשוויץ חיים כיום זרים רבים, אשר רובם מגיעים אליה ככוח עבודה זול וחלקם נשארים בה כתושבי קבע. 26% מתושבי שוויץ הם זרים. בעיה זו מטרידה מאד את השוויצרים והם מנסים להתמודד איתה בדרכים שונות.

 
קנטון טיצ'ינו, שוויץ
הפרות השוויצריות, תושבות מכובדות של ארץ ההרים  (צילום: כרמית וייס)

שוויץ לפי אזורים


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר