הזמנות לחופשה שלך

שוויץ: פני הארץ ותושביה
מאת: כרמית וייס


שוויץ היא מדינה קטנה, ששטחה 41,285 קמ"ר (כפול משטחה של מדינת ישראל), מקנה לה את המקום ה- 133 בין מדינות העולם כולו. 7.5 מיליון תושבים חיים בשוויץ (כמו במדינת ישראל), בצפיפות ממוצעת של 187תושבים לקמ"ר.


מכל עבר מוקפת שוויץ במדינות גדולות ממנה בהרבה (מלבד ליכטנשטיין הקטנטונת), עובדה שאולי מסבירה את הצורך שלה לשמור על צבא חזק ומאומן. בגבולה הצפוני היא גובלת עם גרמניה, בגבולה המערבי עם צרפת, בדרומי עם איטליה ואילו במזרחי עם אוסטריה וליכטנשטיין. לשוויץ אין מוצא לים והיא נעזרת לשם כך בשכנותיה ובנהר הריין.
 
רכס הרי האלפים, עם פסגות הגבוהות מ- 4,000 מטרים, חוצה את שוויץ לאורכה בחלקה הדרומי. לאורך השנים שימשו מעברי ההרים שבתחומה של המדינה עורק מסחר עיקרי בין דרום אירופה לצפונה. 
 
      מטרהורן, צרמט, שוויץ
על הגבול בין שוויץ לאיטליה, הר מטרהורן שצידו האחד שוויצרי והשני איטלקי  (צילום: כרמית וייס)


טיולי אופניים
 
חלוקה טופוגרפית של שוויץ
שוויץ מחולקת לשלושה אזורים טופוגרפים: הרי האלפים, המישור והרי היורה.

 

 
הרי האלפים של שוויץ
רכס הרי האלפים מכסה 60% משטחה של שוויץ, בחלקה הדרומי והמזרחי. שוויץ זכתה בכמות נכבדה של פסגות אדירות, שגובהן מעל 4,000 מ', ולא מעט קרחוני עד מכסים את פסגותיהן. הפסגה הגבוהה ביותר בשוויץ היא פסגת דופורשפיצה (Dufourspitze), שגובהה 4,634 מטרים. היא נמצאת בדרום שוויץ ,על רכס מונטה רוסה (Monte Rosa), ממש על הגבול עם איטליה. באזור זה, השייך לקנטון וָאלֶה, ישנו הריכוז הגדול ביותר בשוויץ של פסגות שגובהן מעל 4,000 מ'.
 
רבים מהעמקים שבינות לפסגות ההרים, נוצרו על ידי קרחונים, והם מיושבים בדלילות. לפעמים תוכלו לראות כפר קטן על צלע ההר, כאשר קשה להבין איך בכלל מגיעים אליו. בחלק מהכפרים הללו חיים רועי הבקר רק בימי הקיץ, כאשר הם עולים עם עדריהם להרים.
מעברי הרים רבים בהרי האלפים קישרו ועדיין מקשרים את שוויץ עם המדינות השכנות, ומהווים נתיב תחבורה מרכזי בין דרום אירופה לצפונה. מרבית מעברי ההרים נסגרים בחורף בשל השלגים, וכיום ניתן לעבור מתחת לחלקם במנהרות, המקצרות את הדרך ומשאירות אותה פתוחה גם בחורף.
 
בקנטון וָאלֶה שבדרום-מערב שוויץ, נמצאות ארבעת הפסגות הגבוהות ביותר של האלפים השוויצרים : דופורשפיצה (Dufourspitze) בגובה 4,634 מ', דום (Dom) בגובה 4,545 מ', וויסהורן (Weisshorn) בגובה 4,506 מ', ומטרהורן (Matterhorn) בגובה 4,478 מ'. הפסגות הללו הן חלק מ- 40 פסגות מעל גובה 4,000 מטר, ברכס הגבוה ביותר בשוויץ, רכס פנין (Pennine Alps). בשוויץ כולה 48 פסגות מעל גובה 4,000 מ', ופסגת יונגפראו (Jungfrau), המוכרת לתיירים כה רבים, היא רק במקום 29 ברשימה מכובדת זו. מלבד הענקים הללו בשוויץ עוד למעלה מ- 300 פסגות שגובהן עולה על 3,000 מטרים.
 

מפה טופוגרפית של שוויץ, בדרום-מערב נמצאים הרכסים הגבוהים ביותר, מעל 4,000 מטרים

 
הרי היורה
רכס הרי היורה, בצפון מערב שוויץ, אורכו 200 קילומטרים. הוא מקביל לגבול עם צרפת, בה נמצא חלקו האחר. הרכס מכסה 10% משטחה של שוויץ וגובהו המרבי הוא 1,600 מ'. הרי היורה הם הרים עתיקים מבחינה גיאולוגית, שנמצאו בהם לראשונה סלעים מתקופת היורה (לפני 145-208 מיליוני שנים) ומכאן שמם. לרבים מזכיר השם את סרטו של סטיבן שפילברג "פארק היורה", ואכן יש קשר בין השניים - הסרט עוסק בדינוזאורים שחיו בתקופת היורה. אז דינוזאורים לא תיראו כאן, אבל נופים יפים, קניונים, יערות וכרמים על מדרונות ההרים, יש בשפע.
 
השפלה של שוויץ (Mittelland)
זהו האזור המישורי של שוויץ, המשתרע בין הרי האלפים להרי היורה, ומכסה 30% משטחה. הוא לא ממש מישורי, והוא למעשה רמה בגובה 400-700 מטרים, אולם יחסית לשוויץ זהו מישור. באזור זה יש אגמים רבים, בעיקר למרגלות ההרים הגבוהים. שני האגמים הגדולים בשוויץ נמצאים באזור זה – אגם קונסטנץ בצפון-מזרח ואגם ז'נבה בדרום-מערב.
 
אזור זה הוא האזור המפותח ביותר בשוויץ. הוא מיושב בצפיפות וכולל את כל הערים הגדולות: ציריך, ז'נבה, באזל, לוזאן, ברן, וינטרטור, סנט גאלן.. גם מרבית מפעלי התעשייה של שוויץ מרוכזים באזור זה.
 

אגם באזור השפלה למרגלות האלפים   (צילום: הילה וייס)

 
הנהרות הגדולים של שוויץ
כל שלושת הנהרות הגדולים החוצים את שוויץ מוצאם בהרי האלפים, ברכס סנט גוטהרד. נהר האָרֶה (Aare), נחשב לנהר הלאומי של שוויץ, מאחר והוא זורם לאורך 296 ק"מ רק בשטחה של שוויץ. הוא מתחיל באלפים, חוצה את העיר ברן ונשפך אל תוך נהר הריין. נהר הריין (Rhein) זורם צפונה מהאלפים, לאורך 375 ק"מ, ונכנס אל תוך גרמניה. לפני הגבול עם גרמניה הוא יוצר את מפלי הריין המפורסמים, שהם המפלים הגדולים ביותר באירופה. נהר הרון (Rhone) זורם לאורך 265 ק"מ, מרכס סנט גוטהרד לכיוון מערב. הוא עובר דרך אגם ז'נבה וחוצה את הגבול לצרפת.
 
הערים הגדולות בשוויץ
ציריך (Zurich) עם 336 אלף תושבים
ז'נבה (Geneva) 173 אלף תושבים
באזל (Basel) עם 168 אלף תושבים
לוזאן (Lausanne) עם 129 אלף תושבים
ברן (Berne) עם 122 אלף תושבים

בתי מלון בציריךבתי מלון בברן
 

נהר הריין יוצר את מפלי הריין  (צילום: כרמית וייס)

 
דמוגרפיה היא גם עניין של טופוגרפיה
בשוויץ נהוגות ארבע שפות רשמיות: גרמנית, צרפתית, איטלקית ורומנש. בבתי הספר חייב כל תלמיד ללמוד לפחות שתיים מהן. אנגלית היא רק השפה החמישית ולכן לא הרבה שוויצרים שולטים בה, אולם העוסקים במסחר ובתיירות בדרך כלל שולטים בה במידה סבירה ואף יותר.
שלושת השפות הראשונות הובאו עם כניסתם של השבטים הגרמאניים שהתיישבו בשוויץ, והגיעו אליה מכיוונים שונים, כאשר כל אחד מהם מביא עימו שפה אחרת (ר' כתבה ההיסטוריה של שוויץ). שפת הרומנש היא שפתם של תושבי שוויץ הקדומים שדיברו לטינית.
64% מתושבי שוויץ הם דוברי גרמנית כשפת אם, כאשר רובם דוברי ניב (דיאלקט) של גרמנית שוויצרית. דוברי הגרמנית מרוכזים בצפון שוויץ, במרכזה ובמרבית חלקה המזרחי. 20% נוספים הם דוברי צרפתית, והם מרוכזים במערב שוויץ ובקנטון וָאלֶה (בגרמנית: ואליס) בדרום-מערב שוויץ. דוברי האיטלקית הם רק 6.5% , והם מרוכזים בקנטון טסין (באיטלקית: טיצינו) על גבול איטליה. מיעוט קטן (0.5%) המרוכז בקנטון גראובינדן, דובר את שפת הרומאנש (Rumantsch), שהתפתחה מתוך השפה הלטינית.

ריבוי השפות יוצר ריבוי שמות ודרכי היגוי של שמות. למשל, קנטון "וָאלֶה", נקרא כך על ידי דוברי הצרפתית ואילו דוברי הגרמנית (שהם המיעוט בו) קוראים לו "ואליס". גם בין דוברי הגרמנית תמצאו לעיתים שוני בין דוברי הגרמנית לדוברי הניב השוויצרי של הגרמנית, המבטאים את אותה מילה באופן שונה. אם תבקשו משני שוויצרים, דוברי ניב שונה של גרמנית, לומר מילה זהה, תזכו לחוויה משעשעת למדי.
 
בשוויץ חיים כיום זרים רבים, אשר רובם מגיעים אליה ככוח עבודה זול וחלקם נשארים בה כתושבי קבע. 20% מתושבי שוויץ הם זרים. בעיה זו מטרידה מאד את השוויצרים והם מנסים להתמודד איתה בדרכים שונות.
 

מרמוט חביב, אחד מתושבי הקבע בהרים  (צילום: כרמית וייס)

שוויץ לפי אזורים


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 18047
59560
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!