הזמנות לחופשה שלך

כל מה שרצית לדעת על שוויץ
מאת: כרמית וייס


שוויץ היא מדינה יפהפייה ומאד מיוחדת, מהמון בחינות, שבחלקן היא גם נבדלת משאר שכנותיה באירופה.


לנוסעים לשוויץ, או רק חולמים על נסיעה שכזו... מומלץ לקרוא את השורות הבאות, בהן ניסיתי לספר בקיצור על כמה ממאפינייה של המדינה שאני כל כך אוהבת.

עליית וירידת הבקר מההרים, שוויץ
מסורת בת מאות בשנים, תהלוכת ירידת הבקר מההרים בעיר אפנצל   (צילום: כרמית וייס)
מתוך כתבה על טיול עם ילדים במזרח שוויץ
 

26 קנטונים ו(רק) 7 שרים!

שוויץ היא פדרציה (איחוד) של 26 קנטונים, שהם בעלי אוטונומיה נרחבת בעינייני בריאות, חינוך וחוק. השלטון המרכזי, שמושבו בעיר הבירה ברן, אחראי לנושאי מדיניות חוץ, מדיניות מטבע, דואר, תקשורת וכדומה. לכל קנטון יש פרלמנט וממשלה משלו ולשלטון המרכזי יש פרלמנט וממשלה מרכזיים.

הפרלמנט של שוויץ (Bundesversammlung), שמושבו בעיר הבירה ברן, מורכב משני בתים, שנציגיהם נבחרים כל ארבע שנים:
Ständerat  מועצת המדינות (Council of States)  - בה מיוצגים 46 נציגים, שניים מכל קנטון ואחד מכל "חצי קנטון" (קנטונים קטנים).
Nationalrat האסיפה הלאומית (National Council) - בה 200 נציגים, הנשלחים מכל קנטון באופן יחסי למספר תושביו. 
הממשלה היא בת שבעה שרים (!), והיא נבחרת על ידי הפרלמנט כל ארבע שנים. ראש הממשלה נבחר מתוך שבעת חברי הממשלה, לכהונה של שנה אחת בלבד, ברוטציה. מאז שנת 1959 יש בשוויץ ארבע מפלגות בלבד.
 
משאלי העם הנהוגים בשוויץ יכולים לשנות החלטות של השלטון המרכזי. על מנת להכריז על משאל עם יכולה כל קבוצה של אזרחים לאסוף 50,000 חתימות, בתוך 100 ימים. במשאל העם יכול רוב פשוט (50%) של הבוחרים לבטל כל חוק של הפרלמנט. גם שמונה קנטונים שמתאגדים יחדיו יכולים להכריז על משאל עם לביטול חוק.
 
ברן, שוויץ
העיר ברןבניין הפרלמנט של שוויץ לעת ערב   (צילום: CC Axel Tschentscher)

טיולי אופנייםהקנטונים של שוויץ

שוויץ מורכבת מ- 26 קנטונים, אשר שישה מתוכם הם קנטונים קטנים מאד, הנחשבים "חצי קנטון". כל קנטון מחולק למספר רשויות מקומיות.
הקנטון עם מספר התושבים הקטן ביותר (15,000) הוא קנטון Appenzell Innerrhoden, שנוצר מחלוקתו לשניים של קנטון אפנצל. הקנטון עם מספר התושבים הגדול ביותר (1,253,500) הוא קנטון ציריך.
הקנטון בעל השטח הקטן ביותר (37 קמ"ר) הוא קנטון Basel-Stadt, אחד משני הקנטונים של אזור באזל, ואילו הגדול ביותר (7,105 קמ"ר) הוא קנטון גראובינדן (Graubünden) במזרח שוויץ.
כתבה על באזל  |  בתי מלון בבאזל

 
לכל קנטון חוקה, פרלמנט, ממשלה ובתי משפט משלו. כל הנושאים שאינם בסמכותו של השלטון המרכזי תלויים בהחלטות הקנטון. בכל הקנטונים מונהגת דמוקרטיה פרלמנטרית (הפרלמנט הוא מקור הכח), למעט שני קנטונים בהם מונהגת דמוקרטיה ישירה. בשני קנטונים אלו, Appenzell Innerrhoden וגלרוס, מתקבלות ההחלטות באסיפה כללית של התושבים (Landsgemeinden), הנערכת אחת לשנה.
לכל קנטון חוקים, מערכת בתי ספר ובריאות משלו. הקנטונים שונים זה מזה במידה ניכרת במסורת, במנהגים, בצורת הבניה, ובעוד מאפיינים רבים. בכל קנטון נהוגה שפה רשמית, מתוך אחת מארבע השפות הרשמיות של שוויץ - גרמנית, צרפתית, איטלקית ורומאנש. השוויצרים קנאים מאד לקנטון הולדתם.
עוד על הקנטונים של שוויץ בכתבה תכנון טיול בשוויץ
 
מחוז אפנצל,  שוויץ
נופי קנטון אפנצל בצפון-מזרח שוויץ, גבעות ירוקות וכפרים ציוריים   (צילום: כרמית וייס

כלכלת שוויץ

לשוויץ כלכלה חזקה ויציבה מזה שנים רבות, והיא מדורגת כאחת הכלכלות החזקות בעולם כולו. ענפי התעשיה העיקריים הם בנקאות, תיירות וייצור תרופות וכימיקלים. 
שוויץ היא מדינה קפיטליסטית, שרוב התעשיה שלה מצויה בידיים פרטיות. מיעוט המשאבים הטבעיים שלה חייב אותה להשקיע בתעשיה הדורשת דיוק ואיכות. השעון השוויצרי המפורסם הוא אכן אחד מענפי היצוא המובילים של שוויץ. גם השוקולד השוויצרי, הידוע באיכותו, הוא אחד מענפי התעשיה המובילים, לצד תעשיית המכונות, התרופות והנשק. לעומת זאת, הפרה השוויצרית הנודעת ושאר ענפי החקלאות, מעסיקים רק כעשרה אחוז מהתושבים, וחלקם בהכנסות קטן עוד יותר. מרבית החקלאות עוסקת בגידול בקר, שהחלב שלו משמש לייצור הגבינות השוויצריות המפורסמות.
מערכת הסעד השוויצרית היא מהמפותחות בעולם. למרות הרווחה הכלכלית רק 37% מתושבי שוויץ הם בעלי בתים משלהם, וכל השאר חיים בדירות שכורות. מאחר ודירות אלו נבנו לצרכי השכרה, ניתן לגור בהן ללא מגבלת זמן, ומשפחות רבות אינן מוצאות כדאיות בקניית בית משלהן.
 
רכבות בשוויץ
הרכבת השוויצרית, השקעות עתק ואיכות מעוררת קנאה
  (צילום: Swiss Travel)
מתוך הכתבה על מערכת הרכבות בשוויץ
חינוך בשוויץ

האחריות למערכת החינוך מוטלת בעיקר על הקנטונים, לצד אחריות מישנית של הרשויות המקומיות והמדינה, ומסיבה זו אין לשוויץ משרד חינוך. בתי הספר בשוויץ מחולקים ל:
 
Vorschulstufe - קדם בית ספר (גני ילדים).
Primarstufe - בית ספר יסודי.
Sekundarstufe I - בית ספר תיכון נמוך, השלב האחרון של חינוך החובה, עד כיתה ח'. מכין את התלמידים לאחד משני המסלולים בשלב הבא, וקובע אם יעברו למסלול הבגרות או למסלול המקצועי.
Sekundarstufe II - בית ספר תיכון גבוה. מחולק לשני מסלולים – לימודים לבגרות (מיעוט) והכשרה מקצועית (הרוב), הכוללת גם עבודה כשוליה במקצוע הנבחר. 90% מהתלמידים בשוויץ מסיימים שלב זה עם תעודת בגרות או תעודת מקצוע, בתום 10 עד 12 שנות לימוד (בהתאם למסלול בו בחרו).
Tertiärstufe - הכשרה מקצועית גבוהה (התמחויות) ואוניברסיטאות.
 
סיון, עמק הרון, שוויץ
החינוך השוויצרי בהחלו מעורר קנאה, ילדות בקנטון ואלה בדרום שוויץ   (צילום: כרמית וייס)

צבא שוויץ

מדוע צריך צבא בשוויץ? אתם בוודאי תוהים, הרי היא שומרת על ניטרליות ולא הייתה מעורבת במלחמות מזה עידן ועידנים. ובכן, שוויץ, השולטת על מעברי ההרים האסטרטגיים של הרי האלפים, מוקפת מדינות גדולות וחזקות, ולכן הקפידה תמיד על צבא חזק. בשנת 2003 הוחלט על הקטנה משמעותית של הצבא, אך עדיין נהוג גיוס חובה לכל הגברים. אלו שאינם יכולים לשרת מסיבה כלשהי מחויבים בשרות אזרחי (מעין שרות לאומי). עבור הבנות הגיוס הוא התנדבותי והן יכולות לשרת בכל תפקיד, כולל תפקידים קרביים. הגברים משרתים 18 עד 21 שבועות, ולאחר מכן הם משרתים שלושה שבועות כל שנה עד גיל 26. לאחר גיל 26 הם ממשיכים לשרת במילואים עד גיל 32. רק אחוז קטן מהחיילים, ביחידות היותר מקצועיות, משרתים תקופה ארוכה יותר. 
 

גופים בינלאומיים שבסיסם בשוויץ

בשוויץ מרוכזים מוסדות של אירגונים בינלאומיים רבים בזכות היותה מדינה נייטראלית. המפורסם מכולם הוא ארגון הצלב האדום, אשר הוקם בז'נבה ושם מרכזו עד היום. למרות שחלק ניכר ממוסדות האו"ם נמצאים אף הם בשוויץ, היא הצטרפה לארגון רק בשנת 2002. שוויץ גם אינה חברה באיחוד האירופי, משום שתושביה דחו את ההצטרפות במשאל עם. למרות זאת היא מקיימת קשרים הדוקים עם חברות האיחוד ומעבירה סיוע כלכלי לחברות החלשות שלו.

ז'נבה, הצלב האדום
מוזיאון הצלב האדום בז'נבהמקום מושבו של הארגון  (צילום:  MICR photo Alain Germond ©)
 

איכות סביבה שוויצרית

השוויצרים מקפידים מאד לשמור על הסביבה, וכמו כל דבר שהם עושים, הם עושים זאת עד הסוף. מרבית האנרגיה מיוצרת בשוויץ על ידי מפעלים הידרואלקטריים. זה לא חוכמה כשיש לך כל כך הרבה מים, אבל זה בהחלט דורש השקעה עצומה. מרבית התעשיה השוויצרית היא תעשיה קלה, שאינה מזהמת את הסביבה. השוויצרים מפרידים אשפה למיחזור בקפדנות רבה, מזה שנים רבות, ואחוז ניכר מהאשפה הולך למיחזור (פסולת אורגנית לקומפוסט, נייר, פלסטיק, מתכת). בחלק ניכר מהקנטונים האשפה הביתית, שאינה למיחזור, נזרקת רק בשקי אשפה ששולם עליהם מראש, או שהודבקו עליהם מדבקות המעידות על תשלום. תשלום זה נותן תמריץ כלכלי למחזר כל מה שניתן.
בשוויץ חוקי בניה קפדניים, המסייעים בשמירה על הצביון הכפרי של הכפרים והעיירות (בניה מעץ, בניה נמוכה וכד'). גם על היערות שומרים בעזרת חוקים המקפידים שלא יופר האיזון בין כריתת העצים לנטיעת עצים חדשים. מנהרות רבות נחצבות עבור כבישים ורכבות, כדי לא לפגוע ביופי של הנוף. ואם חשבתם שהאדניות הפורחות המעטרות כל חלון ומרפסת, והגינות המושקעות, באות להם בקלות, זה ממש לא כך. מרבית הצמחייה אינה שורדת את הקור של החורף, ובאביב שותלים השוויצרים החרוצים שתילים חדשים מהמשתלה, בשלל צבעים, שהופכים את בתיהם חגיגה לעיניים.
 
עם הקפדה כזו על הסביבה, מה הפלא ששוויץ נראית כמו... שוויץ!
 

מידע נוסף

שוויץ לפי אזורים


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 28931
93470
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!