ירידי האומנות של לונדון
מאת: כלנית שכנר-לאופר


לצד אתרי החובה, המוזיאונים והמסעדות המשובחות שלונדון מציעה למבקרים, מתקיימים בעיר לאורך כל השנה ירידי אומנות בינלאומיים, המייצגים את חזית האומנות העולמית בכל התחומים. מדובר בחוויה נפלאה וחגיגה שלא נגמרת עבור חובבי האומנות ובעלי הרוח היצירתית. 


בכל חודש מתקיים בלונדון יריד כזה או אחר, אומנות מקומית וכלל עולמית, יצירות מרהיבות ברמות מקצועיות שונות ובטווח מחירים רחב. כיצד לבחור את היריד שייקלע לטעמכם, מה לחפש כשכבר הגעתם אליו וכיצד להתנהל בו כדי לנצל את זמנכם בצורה יעילה? בכתבה אספר על מבחר ירידים מובילים ואתן כמה כללי אצבע למיצוי מיטבי של היריד הנבחר.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

יצירות מסוימות משלבות בהן את... האומן עצמו. מתוך לונדון ארט פייר (צילום: Mark Cocksedge)
היריד היוקרתי לונדון ארט פייר מהווה פלטפורמה עבור אספני אומנות מכל הרמות (צילום: Jpbowen)
אומנות מודרנית ביריד פריז ארט לונדון (צילום: Kristjan)
ביריד פריז ארט לונדון מיצגים מיוחדים בפשטותם (צילום: Lux & Jourik)
ביריד האפורדבל הופכים את חוויית רכישת האומנות למהנה ונגישה (צילום: Affordable Art Fair)
בחלק מהירידים דואגים גם לפינות יצירה לילדים (צילום: Affordable Art Fair)
ביריד פוטו לונדון השימוש בצילומים חורג מהעולם הדו-ממדי (צילום: כלנית שכנר-לאופר)
לא פחות מ- 75 גלריות בינלאומיות משתתפות ביריד פוטו לונדון (צילום: כלנית שכנר-לאופר)

איזה מין יריד אתה?

לפני שמחליטים באיזה יריד כדאי להשקיע את הזמן, מומלץ לבדוק לאיזה קהל יעד היריד מכוון ומה אופיו. באופן כללי מתחלקים הירידים לשלושה סוגים עיקריים:

1. יריד אומנות המציג את הגלריות המובילות והחזקות בעולם: ביריד מסוג זה לכל גלריה יש ביתן בו היא מציגה את "נבחרת האומנים" שלה, ואת העבודות הנבחרות של אותם אומנים. היתרון בירידים אלו הוא שהגלריות כבר עשו תהליך מיון מוקפד, ולכן איכות העבודות צפויה להיות ברמה מאוד גבוהה. יחד עם זאת  גם המחירים צפויים להיות גבוהים, וכדאי לבוא מוכנים נפשית (וכלכלית...) לכך, אם מעוניינים לרכוש יצירות.

2. יריד אומנות למען האומנים: ביריד מסוג זה האומנים מייצגים את עצמם ומציגים את עבודותיהם בביתנים השכורים. היתרון ביריד כזה הוא שניתן למצוא עבודות בטווח רחב של איכויות ומחירים. יתרון נוסף הוא שעל-פי רוב אפשר לפגוש את האומן שמאחורי היצירה, לדבר איתו, לשאול שאלות, לנהל משא ומתן על מחיר העבודה וכו'. זוהי הזדמנות מצוינת לקנות עבודות אומנות מאומנים שטרם הגיעו להכרה ציבורית רחבה, ועבודתם הנהדרת עדיין מוצעת במחיר שווה לכל כיס.

3. יריד אומנות נישתי: יריד אומנות מסוג זה מתמקד בנישה או דיסציפלינה אומנותית, כגון צילום, פיסול, ציור או הדפס. מדובר למעשה ביריד מקצועי, שמציג עבודות השייכות אך ורק לאותו ז'אנר אומנותי, ומושך אליו בדרך כלל אספנים של אותו הז'אנר, עסקני אומנות ואנשים שיודעים בדיוק מה הם מחפשים.
כתבה על מרכזי אומנות לכל גיל בלונדון

יריד לונדון ארט פייר
ביריד לונדון ארט פייר, לכל גלריה ביתן והמבקרים מסתובבים בין הביתנים (צילום: CC Nick Normal) 


 ברירת מחדללונדון ארט פייר – להתחיל את השנה עם יצירה חדשה

מדי שנה בחודש ינואר, מתקיים יריד האומנות היוקרתי לונדון ארט פייר (London Art Fair), המהווה פלטפורמה מקצועית ומקיפה עבור אספני אומנות מכל הרמות. ניתן למצוא ביריד יצירות אומנות מודרנית איכותיות של מיטב האומנים הבריטיים, ולצדן יצירות אומנים בינלאומיים עכשוויים ומובילים בעולם האומנות. בנוסף, ניתן למצוא גם עבודות המיוצגות על ידי גלריות צעירות המתמקדות בצילום עכשווי ובהדפס.

איכות העבודות המוצגות ביריד גבוהה מאוד, ומחירן בהתאם (המחירים יכולים להאמיר ל- 6 ספרות...). זהו יריד מקצועי יותר ומיועד לקניינים, לאספנים ולאוצרים רציניים, ולכן פחות עמוס במבקרים, גם בשעות השיא שלו.

כתובת: Business Design Centre, 52 Upper Street, London N1 0QH
בתי מלון במרכז לונדון

לונדון ארט פייר
דיוקנה המשכנע של אנגלה מרקל בלונדון ארט פייר (צילום: Mark Cocksedge)


הצצה ליריד האומנות לונדון ארט פייר, עם הסבר קצר מפי מנהלת היריד
 

פוטו לונדון – צילום עבור כולם

אם אתם חובבי קומפוזיציות פשוטות ותוססות, צילומי סלבריטאים, נופים ירוקים בולטים, רגעים אינטימיים בין בני זוג או צילומים המתעדים אירועים חדשותיים או היסטוריים בשחור לבן  ליריד פוטו לונדון (Photo London Fair) יש בהחלט משהו עבורכם.

היריד מתקיים בכל שנה בחודש מאי, על גדות נהר התמזה, בבניין סאמרסט האוס ( (Summerset Houseהיפהפה. הבניין, שמהווה משכן יוקרתי לאומנויות החזותיות, שימש במאה ה- 19 כמוסד האקדמיה המלכותית לאומנויות. בתחילת המאה ה- 20 הוא הפך לחלק מאוניברסיטת לונדון. בבניין זה ממש סר ג'ון הרשל (מחלוצי הצילום במאה ה- 18) טבע את המונח "צילום", בשנת 1839. עובדה זאת הופכת את הבניין למיקום ההגיוני ביותר עבור יריד הצילום הבינלאומי בלונדון.

מטרתו המקורית של היריד היא לספק פלטפורמה רחבה למדיום הצילום, באופן שיהלום את מעמדה של לונדון כבירת תרבות עולמית. היריד נוסד ב- 2015 והצליח לבסס את עצמו בהצלחה כאירוע חשוב ומשפיע בעולם הצילום. לצורך קידום והשבחת האירוע נרתמים בכל שנה גדולי המוחות הלונדוניים בתחום הצילום, השיווק והאספנות. יחד הם מצליחים למשוך אליהם את הצלמים המובילים בעולם, אוצרים מוכרים, סוחרי אומנות וכמובן  את הציבור הרחב, כדי לחגוג את נפלאות תחום הצילום – שמקומו בעולם האומנות (ובחיי היום יום) רק הולך וגדל.

ביריד ניתן לשוטט בין לא פחות מ- 75 (!) גלריות בינלאומיות המתמחות בצילום. ניתן גם לראות עבודות צילום שהושאלו מאוספי המוזיאונים הגדולים בלונדון ובעולם, וכן מאוספים של גלריות קטנות וגדולות במזרח העיר ובדרומה. היריד מהווה אבן דרך וזרז ליצירת קהילת צילום בינלאומית בלונדון, שמאופיינת בדינמיות ויצירתיות. במהלך שלושת ימי היריד מתקיימות שיחות, הרצאות וסימפוזיונים בנושאים הקשורים לצילום, בהנחיה ובהשתתפות צלמים מפורסמים, אוצרים חשובים ובעלי גלריות.

כתובת: Somerset House, Strand, London WC2R 1LA
כתבות נוספות על לונדון

פוטו לונדון
קיר צילומים ביריד פוטו לונדון (צילום: כלנית שכנר-לאופר)


ביריד פוטו לונדון ניתן לשוטט בין לא פחות מ- 75 גלריות בינלאומיות המתמחות בצילום
 

פריז ארט לונדון – יוקרה זו לא מילה גסה...

פריז ארט לונדון (Frieze Art London) היא קבוצת מדיה ואירועים שמוציאה לאור ארבעה מגזינים, המוקדשים לאומנות ולשוק האומנות המודרנית בלונדון ובעולם כולו. בשנת 2003 הקימה קבוצת יזמים זו את יריד האומנות היוקרתי "Frieze". מאז, בכל שנה מתקיים היריד בחודש אוקטובר בריג'נטס פארק (Regent's Park). עם הזמן היריד התרחב וגדל מאוד, וכיום הוא מחולק לשני מתחמים מרכזיים: הראשון הוא פריז לונדון (Frieze London) – יריד בינלאומי של אומנות עכשווית וצעירה; והשני הוא פריז מאסטרס (Frieze Masters) – יריד המוקדש כולו ליצירות אומנות מהתקופה העתיקה ועד לגדולי האומנים באומנות המודרנית.

כיום היריד מונה כ- 170 גלריות בינלאומיות ולצדן פרויקטים מיוחדים בראשותם של אומנים שונים, וכן מוצגים בו פרויקטים אומנותיים שונים המתמקדים ביצירת קשר בין האומנים לקהילה, פרויקטים חינוכיים המשלבים את הקהילה בעבודה אומנותית למען הקהילה ותמיכה באוכלוסיות חלשות. במהלך ימי היריד מתקיימות הרצאות של אוצרים חשובים, עסקנים, ואומנים מוכרים.

כתובת:  NW1 4NRSouth of The Regent’s Park with the entrance off Park Square West
כתבה על הגנים והפארקים היפים בלונדון

ירידי אמנות בלונדון, פריז ארט
חושבים מקורי, צעיר ועכשווי  יריד פריז ארט לונדון (צילום: Frieze Art London)


טעימה קטנה מיריד האומנות המודרנית פריז ארט לונדון
 אפורדבל ארט פייר – אתם יכולים להרשות את זה לעצמכם!

אם מתחשק לכם לבקר ביריד תוסס ומרענן, האפורדבל ארט פייר (Affordable Art Fair) הוא היריד בשבילכם. מדובר ביריד אומנות בינלאומי, פופולרי ועכשווי, שנודד בין ערים שונות ברחבי העולם. לאחר שהושק, בשנת 1999 בשכונת באטרסי פארק (Battersea Park) בלונדון, הוא התרחב לערים נוספות, בהן: בריסטול (Bristol), ניו יורק (New York), מילאנו (Milano), מאסטריכט (Maastricht), סינגפור (Singapore), הונג קונג (Hong-Kong), סיאול (Seoul), שטוקהולם (Stockholm), אמסטרדם (Amsterdam), בריסל (Brüssel), טורונטו (Toronto) והמבורג (Hamburg). הירידים מתקיימים מדי שנה (בחלק מהערים אפילו פעמיים בשנה) ואורכים ארבעה ימים.

במהלך ימי היריד מוצעות סדנאות אומנים ושיחות עם אומנים ואוצרים. האירוע התוסס משרת את הקהל הרחב, ובמתחם מוצעים גם שירותי שמרטפות והפעלות אומנותיות לילדים. פעילויות ההעשרה משרתות את מטרת היריד והיא  להפוך את חוויית רכישת האומנות למשהו כיפי, בלתי אמצעי, הנגיש לכל אדם. ברוח זו ניתן למצוא כאן עבודות אומנות של כ- 1,000 אומנים בתווך מחירים שנע מ- 500 פאונד ואף פחות, עד ל- 5,000 פאונד, תחת קורת גג אחת.  

היריד מתקיים בכל שנה באוקטובר וביוני, בשכונות באטארסי (Battersea) והמפסטד (Hampstead).

ירידי אמנות בלונדון, אפורדבל ארט פייר
מטבעו יריד האפורדבל מושך גם שוחרי אומנות צעירים ואמידים פחות (צילום: AAF)


מטרת יריד האפורדבל היא להפוך את חוויית רכישת האומנות למהנה ונגישה לכולם
 

כיצד לנצל את הזמן ולהפיק את המיטב מיריד האומנות הנבחר?

השוטטות ביריד אומנות בינלאומי גדול יכולה להיות מתישה לעיתים, ולהמם את עיני המתבונן. לכן, כדאי לעשות "שיעורי בית" לפני שמגיעים ליריד, ולהחליט מראש מה היינו רוצים לראות ולהשיג בו. אילו עבודות? אילו תחומים? האם אני רק רוצה "לשטוף את העיניים", או שמא לרכוש יצירת אומנות? אם כן, מהו התקציב שלי לרכישה?

המלצתי היא ללכת ליריד עם ראש פתוח, ולנסות לסרוק את המקום ברגע שנכנסתם (כפי שסורקים כשקוראים מגזין:
 מדפדפים על מנת "לקבל תחושה" של המגזין  כיצד הוא נראה, מהם תכני המדורים שלו וכו'). לאחר הסריקה הראשונית של המקום, תוכלו להתפנות למלאכת ה"חיפוש" של מה שאתם רוצים למצוא שם. רצוי לנצל את ההזדמנות הנדירה הזאת כדי לפגוש אוצרים שונים מכל העולם, עסקני אומנות בינלאומיים, סוכני אומנים ולדבר איתם.

ביקור ביריד אומנות הוא חוויה מיוחדת ומעשירה. ריבוי הירידים רק מעיד על העניין הרב שהמבקרים, בכל הגילים והמעמדות הכלכליים, מגלים בעולם האומנות בכלל, ובאומנות המודרנית בפרט. כולי תקווה שתמצאו בין מגוון האירועים את היריד שמתאים לכם, שתיהנו מהביקור ותצאו עם טעם של עוד... 


מלון מומלץ במרכז לונדון

מלון רדיסון בלו (Radisson Blu Edwardian Mercer Street Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם בקרבת כיכר קובנט גרדן ותחנת הרכבת התחתית קובנט גרדן, במרכזו של אזור בילוי וקניות תוסס ולא רחוק מאתרי תיירות חשובים, כמו, כיכר טרפלגר, קרקס פיקאדילי, כיכר לסטר, רחוב אוקספורד, סוהו, הגלריה הלאומית ועוד. מסעדת המלון פונה לעבר כיכר סבן דיילס והיא ברמה גבוהה. המלון מציע חדרים זוגיים, חדרי משפחה ודירות סטודיו, שכולם ממוזגים. למרות שהוא זוכה לציוני אורחים גבוהים במיוחד, מחירו ממוצע ביחס למלונות לונדון.
 
מלון רדיסון בלו, לונדון
מלון רדיסון בלו  מיקום נוח באזור בילוי וקניות תוסס ולא רחוק מאתרי תיירות חשובים
 

מלון דירות מומלץ במרכז לונדון

מלון סיטאדינס טרפלגר סקוור (Citadines Trafalgar Square London) הוא מלון דירות ברמה גבוהה (4 כוכבים) ובמיקום מעולה במרכז לונדון. הוא ממוקם ברובע וסטמינסטר, במרחק 100 מ' מכיכר טרפלגר ו- 200 מ' מתחנת הרכבת התחתית Embankment. ארמון וסטמינסטר, גשר ווטרלו, קרקס פיקדילי ויעדי תיירות נוספים גם הם במרחק הליכה קצר. דירות סטודיו ודירות 1-2 חדרי שינה, מעוצבות ונקיות, ממוזגות, עם מטבחון מאובזר, מקרר ופינות ישיבה. המלון זוכה בחוות דעת טובות מאד מישראלים ששהו בו, ומחירו סביר בהחלט ביחס למלונות אחרים בלונדון.
 
מלון סיטאדינס טרפלגר סקוור, לונדון
מלון סיטאדינס טרפלגר סקוור 
 מיקום מעולה, רמה גבוהה ומחיר סביר ביחס למלונות לונדון


מידע נוסף

בתי מלון במרכז לונדון 

כתבות נוספות

מדריך לביקור ראשון בלונדון
טיול יום לעיר קיימברידג'
לונדון עם ילדים
טיול ברובע גריניץ' של לונדון
סאסקס - אנגליה הכפרית מדרום ללונדון
קוטסוולדס – אנגליה הכפרית ממערב ללונדון


כלנית שכנר-לאופר אודות הכותבת
כלנית שכנר-לאופר, צלמת/אמנית, בעלת תואר ראשון מהאקדמיה הגבוהה לאמנות בצלאל בירושלים, ותואר שני באמנות מאוניברסיטת  גולדסמית' בלונדון. יצירותיה הוצגו בתערוכות ובירידים עולמיים. כיום היא חיה ויוצרת בלונדון, מלמדת צילום ומדריכה סיורי גלריות בעיר, עם התמקדות בתחום האמנות העכשווית. לאתר של כלנית: www.calanitgallerytours.com
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר