הגשרים של לונדון –
מסלול טיול לאורך התמזה
מאת: נטע קלימי עילם


שלושים וחמישה גשרים מחברים בין גדות נהר התמזה בלונדון, חלקם בני 200 שנה ויותר, כל אחד מהם מספר את סיפור התקופה שבה הוא נבנה, וטומן בחובו פרק בהיסטוריה של העיר. טיול בין הגשרים האייקוניים של לונדון הוא אחד המסלולים היפים בבירת אנגליה: לאורך התמזה, בעיקר על הגדה הדרומית, נפרשות טיילות רחבות ידיים, משובצות בספסלים ופנסי רחוב יפים. ובשעות אחר הצהריים, כשהשמש מאירה ממערב, מראה הנהר יפה במיוחד.


בכתבה זו נכיר כמה מהגשרים הבולטים במרכז העיר – מגשר אלברט במערב לגשר המצודה במזרח, ביניהם מפרידים כ-10 ק"מ. אפשר לתכנן יום טיול שלם שכולו ליד הנהר, או לבקר כל יום בקטע אחר וליהנות מהאטרקציות הרבות שבקרבת התמזה.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

הגשרים של נהר התמזה, מסלול טיול יפה החוזר אחורה בזמן (צילום: ZoltanGabor)
גשר ווסטמינסטר והארמון המפורסם על שמו הוא קרוי (צילום: Vladislav Zolotov)
גשר אלברט, מהיפים בגשרים של לונדון (צילום: AmArtPhotography)
גשר המצודה – המוכר והמתויר מכולם – כפי שנשקף ממצודת לונדון (צילום: bukki88)
גשר לונדון בגרסתו הנוכחית, הרבה פחות מרשימה מקודמיו (צילום: ultraforma)
גשר המילניום, המוביל אל קתדרלת סנט פול (צילום: Gagliardi Photography)
גשר למבת' על רקע ארמון ווסטמינסטר (צילום: rabbit75_ist)
גשר ריצ'מונד הוותיק מכולם, בקצה המערבי של העיר (צילום: GordonBellPhotography)


מפת העיר לונדון עם הגשרים המוזכרים בכתבה
 (ממוספרים 1-8), יעדי טיול בקרבתם,
ושני בתי מלון מומלצים על גדת הנהר: מלון לונדון מריוט קאונטי הול ומלון סי קונטיינרס לונדון
 

 ברירת מחדלגשר אלברט – בין צ'לסי לבאטרסי

גשר אלברט ((Albert Bridge מחבר בין שכונת צ'לסי (Chelsea) היוקרתית לשכונת באטרסי (Battersea) בצד הדרומי של הנהר. הוא נחשב לאחד הגשרים היפים של לונדון, ונקרא על שמו של הנסיך אלברט, בעלה של המלכה ויקטוריה.

הגשר נפתח בשנת 1873, ועקב בעיות יציבות עבר מספר שינויים שהפכו אותו לגשר תלוי למחצה. המכוניות שהופיעו במאה ה-20 הציבו אתגר נוסף ליציבות הגשר ובעקבותיו הוספו לגשר תומכות בטון. כך נוצר עם השנים גשר משולב – מחובר בכבלים ונתמך על ידי עמודי בטון. העמודים שעל הגשר מחופים פרזול יפהפה והנוף ממנו נהדר. בשעות הלילה הגשר מואר בלא פחות מ-4,000 נורות לד והמראה קסום.

שימו לב לתאי תשלום אגרת המעבר שנמצאים בשני עברי הגשר. גשר אלברט הוקם כגשר אגרה, אך לאחר שנים של חוסר רווחיות נרכש על ידי העירייה ונפתח למעבר חופשי ללא תשלום. למרות שתאי האגרה נותרו ללא שימוש הם הושארו במקומם וכיום הם היחידים מסוגם בלונדון כולה.
כתבות נוספות על לונדון
 
גשר אלברט, לונדון
גשר אלברט נחשב לאחד היפים בעיר, במיוחד בשעות הלילה (צילומים: iluhanos, Tomas004)


ומה יש לעשות ליד?
בצידו הצפוני של גשר אלברט נמצאת הטיילת של שכונת צ'לסי, שאמנם אינה מיוחדת אך אפשר להרחיב את הטיול לשכונה עצמה ולרחוב הראשי שלה (King's Road), ולהוסיף ביקור בגלריית סאצ'י (Saatchi Gallery). אם תגיעו לכאן בשבת, בכיכר הדוכס מיורק (Duke of York Square) שממול הגלריה, פועל בין עשר לארבע אחד משוקי האוכל הטעימים שיש לעיר להציע.

בצד הדרומי של הגשר שוכן פארק באטרסי (Battersea Park), עם הפגודה המיוחדת שנמצאת סמוך לנהר. בקצה המזרחי של הפארק נמצאת תחנת הכוח באטרסי (Battersea Power Station) המחודשת, שנפתחה בשנת 2021 כמתחם בילוי וקניות שוקק, המשמר אלמנטים מהתחנה שפעלה כאן בעבר. ליד תחנת הכוח בדימוס נמצא גשר נוסף, זהו גשר צ'לסי (Chelsea Bridge) שנבנה בשנת 1937. הגשר עצמו די חסר ייחוד אבל הוא ממלא תפקיד חשוב בתשתית התחבורה בעיר.
בתי מלון בשכונת צ'לסי  |  בתי מלון בשכונת באטרסי

גשר צ'לסי ותחנת הכוח באטרסי, לונדון
גשר צ'לסי ותחנת הכוח באטרסי, המשמשת כיום כמתחם בילוי וקניות שוקק (צילום: claudiodivizia)
 

גשר למבת' וגשר ווסטמינסטר

נמשיך במורד הנהר לכיוון גשר למבת' (Lambeth Bridge). הגשר המקורי נבנה בשנת 1862 כגשר תלוי, אך הטלטולים הרבים הפחידו את הסוסים, שסירבו לעלות עליו. הסופר צ'ארלס דיקנס לא הוסיף הרבה למוניטין של הגשר אחרי שכינה אותו "המכוער ביותר שנבנה אי פעם". אחרי שהסוסים החרימו את הגשר הוא נותר לשימוש הולכי רגל בלבד, ובשנת 1932 הוחלף למבנה שאנו רואים היום – גשר ברזל עם חמש קשתות.

הגשר הבא במסלולנו הוא גשר ווסטמינסטר ((Westminster Bridge שנבנה בין השנים 1739 ל- 1750 והיה לגשר השני של לונדון. עד להקמתו השתמשו המחוקקים שרצו לחצות את הנהר בשירות מעבורות – סירות קטנות שחצו מצד לצד, ללא לו"ז מסודר. כדי לאפשר להם להגיע בקלות מהצד השני של הנהר וכדי לשים סוף לאיחור לדיונים בפרלמנט תוכנן לבנות גשר עץ, שהקמתו מומנה מהגרלות לוטו שהתקיימו במיוחד לטובת העניין. בחורף הקשה של 1739-40 קפא הנהר והתומכות של גשר ווסטמינסטר ניזוקו, מה שהוביל להקמתו של גשר לבנים יפה בעל 15 קשתות. בעקבות שחיקה ובעיות מבניות הוחלף הגשר שוב בשנת 1862 לגרסתו הנוכחית – גשר ברזל עם שבע קשתות.
 
גשר למבת', לונדון
גשר למבת' הנוכחי החליף את "הגשר המכוער ביותר שנבנה אי פעם", לדברי צ'ארלס דיקנס (צילום: Gagliardi Photography)

גשר ווסטמינסטר, לונדון
גשר ווסטמינסטר ומאחוריו ארמון ווסטימנסטר ושעון הביג בן (צילום: William87)
 

ומה יש לעשות ליד?
שני הגשרים, ווטסמינסטר ולמבת', דומים מאוד אחד לשני, וביניהם, בגדה המערבית, שוכן ארמון ווסטמינסטר – מקום מושבם של שני בתי הפרלמנט של בריטניה. שימו לב שגשר ווסטמינסטר צבוע בירוק – צבעם של המושבים בבית הנבחרים (House of Commons), ואילו בגשר למבת' אלמנטים אדומים – כצבע המושבים בבית הלורדים (House of Lords). לצד ארמון ווסטמינסטר נמצאים כמה מיעדי הטיול המובילים בעיר, כולל מנזר ווסטמינסטר (Westminster Abbey), הביג בן (Big Ben) ועוד.

בגדה המזרחית של גשר ווסטמינסטר נמצאות כמה אטרקציות פופולריות, ביניהן האקווריום של לונדון (SEA LIFE London Aquarium), הצינוק של לונדון (The London Dungeon) – חוויה אינטראקטיבית המציגה סיפורים מעברה האפל של העיר ומשלבת אימה והומור, ומעל כולם – הגלגל הענק לונדון איי (London Eye) המעניק תצפית נפלאה מגובה 135 מטרים.
בתי מלון באזור ווסטמינסטר
עוד על אזור ווסטמינסטר בכתבה: מדריך לביקור ראשון בלונדון

ארמון ווסטמינסטר, לונדון
לונדון איי
משני עברי גשר ווסטמינסטר אטרקציות רבות, כמו ארמון ווסטמינסטר ולונדון איי (צילומים: נטע קלימי עילם)


מלון מומלץ ליד גשר ווסטמינסטר

מלון לונדון מריוט קאונטי הול (London Marriott Hotel County Hall) ממוקם בבניין היסטורי על הגדה המזרחית ליד גשר ווסטמינסטר, עם נוף נהדר אל עברו השני של הנהר. זהו מלון 5 כוכבים עם חדרים מרווחים ומוארים בעיצוב מודרני, שירות אדיב ונעים, מרכז כושר ובריכת שחייה מקורה גדולה, בר ושתי מסעדות. שתי תחנות אנדרגראונד נמצאות במרחק 5 דקות הליכה.

מלון לונדון מריוט קאונטי הול
מלון לונדון מריוט קאונטי הול, 5 כוכבים בבניין היסטורי ליד גשר ווסטמינסטר


גשר ווטרלו – "גשר הנשים"

מעט צפונה יותר, על עיקול הנהר, נמצא גשר ווטרלו (Waterloo Bridge) שבנייתו הושלמה בשנת 1945, אשר החליף את גשר האבן המקורי שנבנה בשנת 1817. בעבר היה הגשר מחובר ישירות לסטרנד (The Strand, הרחוב המפורסם המחבר בין כיכר טרפלגר לסיטי של לונדון) – וכך גם היה שמו המקורי, אך עם השנים והבנייה של רציפי ויקטוריה ניתק הרצף. תקופת בנייתו של הגשר חפפה למלחמת העולם השנייה, ובעוד הגברים היו עסוקים בלחימה, הנשים הפשילו שרוולים, אספו חצאיות וסייעו רבות במאמצי הבנייה. כהכרה בתרומתן, עד היום מכונה הגשר – "The Ladies Bridge".
 
גשר ווטרלו, לונדון
גשר ווטרלו, מכונה "גשר הנשים" כהכרה בתרומתן של נשות העיר בבנייתו בזמן מלחמת העולם השנייה (צילום: allou)


ומה יש לעשות ליד?
במורד הסטרנד שוכנת כאמור כיכר טרפלגר (Trafalgar Square) – הכיכר הגדולה בלונדון שיש המחשיבים אותה כלב הפועם של העיר. כ-200 מ' צפונה נמצאת כיכר לסטר (Leicester Square) השוקקת – המרכז של רובע התיאטראות המפורסם ווסט אנד (West End).
בתי מלון באזור ווסט אנד

כיכר טרפלגר, לונדון
כיכר טרפלגר הסואנת, לא הרחק מגשר ווטרלו (צילום: Chunyip Wong)
גשר המילניום – "הגשר המתנדנד"

גשר המילניום (Millennium Bridge) היה אחד הפרויקטים המרכזיים של העיר לציון סוף האלף השני, כשהרעיון בבסיסו היה לבנות גשר הולכי רגל צר ואלגנטי, שבשום נקודה בו לא יחסום את הנוף לנהר או לגדותיו. זהו הגשר היחיד בלונדון שנבנה במאה ה-20 מבלי להחליף גשר ישן יותר, והאזור בו הוא עומד סומן לראשונה כמתאים לגשר כבר בשנת 1854.

גשר המילניום נחנך ביום קיץ שמשי וחגיגי ביוני 2000, אשר התחיל במצעד צדקה על הגשר, שהגיב בטלטלה קלה מצד לצד. כעבור מספר שעות, כאשר הותר לציבור הרחב לעלות על הגשר, הוא כבר היטלטל באופן שלא ניתן היה להתעלם ממנו. למרות שלא נשקפה סכנת קריסה, גשר המילניום נסגר לחלוטין למשך כשנתיים של בדיקות ותיקונים ונפתח שוב מחדש רק בשנת 2002. גם אחרי שהתייצב, הכינוי "הגשר המתנדנד" (Wobbly Bridge) לא עזב אותו עד עצם היום הזה.
 
גשר המילניום, לונדון
גשר המילניום, צר ואלגנטי עם נוף ללא הפרעה (צילום: Pio3)


ומה יש לעשות ליד?
משני עברי הגשר ניצבים שני בניינים איקוניים: בגדה הצפונית – קתדרלת סנט פול (St Paul Cathedral) המרשימה – מקום מושבו של הבישוף מלונדון; ובגדה הדרומית – תחנת כוח לשעבר שהפכה עם השנים למוזיאון טייט לאומנות מודרנית (Tate Modern). במבט לאחור ההחלטה להקים תחנת כוח ממול הקתדרלה החשובה הזו נראית תמוהה למדי, במיוחד בהתחשב בעובדה שהוקמה מאוחר יחסית, בשנת 1960. התחנה התגלתה מהר מאוד כמזיקה לסביבה ודי מיותרת, ובמקומה שוכן היום אחד המוזיאונים הפופולריים בעולם, המושך אליו כ-4 מיליון מבקרים בשנה.

בסמוך לטייט מודרן נמצא תיאטרון הגלוב של שייקספיר (Shakespeare's Globe) – שחזור מדויק של תיאטרון הגלוב המקורי (The Globe Theatre) שהציג בזמנו את יצירותיו של המחזאי האנגלי. בגלוב תערוכה המוקדשת לשייקספיר, סיורים מודרכים, והפקות של מחזות שייקספיריים בין מאי לאוקטובר.
כתבה על סיור בלונדון בעקבות סופרים וספרים

קתדרלת סנט פול, לונדון
בגדה הצפונית של גשר המילניום מחכה לכם קתדרלת סנט פול היפהפייה (צילום: Pio3)


מלון מומלץ בקרבת גשר המילניום

מלון סי קונטיינרס לונדון (Sea Containers London) הוא מלון 5 כוכבים השוכן על גדת התמזה, במרחק הליכה קצר מגשר המילניום, מתחנת אנדרגראונד ומתחנת רכבת אל שדה התעופה לוטון. במלון המעוצב תמצאו מגוון חדרים וסוויטות עם נוף לנהר או לעיר, ספא מפנק, אולם קולנוע קטן, בר קוקטיילים מצוין, מסעדה ובר על הגג עם מרפסת הצופה לנהר.

מלון סי קונטיינרס לונדון
מלון סי קונטיינרס לונדון, 5 כוכבים במרחק דקות ספורות מגשר המילניום


גשר לונדון – לא מה שחשבתם

הדבר הראשון שצריך להגיד על גשר לונדון (London Bridge) – לא, זה לא הגשר היפה עם שני המגדלים שמופיע בכל התמונות, אלא הגשר ליד, שלמען האמת, די מכוער... הגשר הראשון בעיר נבנה קצת אחרי שהרומאים כבשו את אנגליה והקימו את לונדוניום בשנת 43 לספירה, והוא היה ממוקם קרוב מאוד למיקומו הנוכחי של גשר לונדון. מה עלה בגורלו של הגשר הזה אחרי שהרומאים עזבו בתחילת המאה ה-5 אינו ברור.

הוורסיה המשמעותית הראשונה של גשר לונדון נבנתה בשנת 1209, וידועה כ- Old London Bridge. בדומה לגשרים נוספים באירופה בתקופה ההיא, היו לו שימושים נוספים מלבד מעבר בין גדות הנהר – כולל בתים, כנסיות, חנויות ועסקים שונים. למעשה, הגשר היה כל כך עמוס עד שנותר מעבר ממש צר ולפעמים הייתה נדרשת שעה ארוכה כדי לחצות אותו. העניין נפתר באופן חלקי על ידי הטלת מס מעבר והסדרת כיווני התנועה: מי שחצה מדרום לצפון נצמד לצד מערב ומי שחצה מצפון לדרום נצמד לצד מזרח. ייתכן שהסדרי התנועה הללו הם הסיבה לכך שהאנגלים נוסעים בצד שמאל של הכביש, אך הדעות חלוקות אם זהו אכן המקור לכך.

גשר לונדון והסיטי של לונדון
גשר לונדון בגרסתו העדכנית והלא מרשימה במיוחד... (צילום: vislit)
 

גשר האבן שרד למרבה הפלא כ-600 שנה וביסס את המותג "גשר לונדון". הוא נשאר הגשר היחיד שעל התמזה כשקורותיו כרוכות היטב בהיסטוריה האנגלית, גם כשלונדון התרחבה וגדלה. אחת הסיבות לכך היא הרווחים הגדולים שנצברו מהטלת מס על חציית הגשר והרצון של מועצת העיר לשמור על מקור ההכנסות מניב וללא תחרות. רק בשנת 1750 נבנה בעיר גשר נוסף – גשר ווסטמינסטר. בשנות ה-20 של המאה ה-19 הוחלט לבנות גשר חדש שיחליף את גשר ימי הביניים העמוס והעתיק. גשר אבן בעל חמש קשתות נבנה לצידו של הגשר הישן, שפורק עם פתיחת "גשר לונדון החדש" (New London Bridge) בשנת 1831.

הגרסה העדכנית של גשר לונדון, עשויית הבטון והמתכת, הוקמה בשנת 1973. כבר בתחילת שנות השישים הגיעו פרנסי העיר למסקנה שצריך להחליף את גשר האבן שהחל לשקוע עקב שימוש מוגבר, והחלו לחפש אחר מקורות מימון. המסקנה הייתה – רילוקשיין! הגשר הוצע למכירה ונמכר ליזם אמריקאי שביקש להעתיקו אל מעבר לאוקיינוס האטלנטי. לבנה אחר לבנה פורק הגשר, כל עשרת אלפים לבני הגרניט החיצוניות סומנו בקפדנות, הועמסו על אוניה ששטה עד קליפורניה דרך תעלת פנמה, ומשם במשאיות עד אריזונה. כך, בשנת 1971, זכה אגם הוואסו (Lake Havasu) להתהדר בגשר מ"היבשת הישנה".

לאורך השנים גשר לונדון נהרס ונבנה ושונה פעמים רבות, כך ש- London Bridge is Falling Down הוא לא סתם שיר ילדים – אלא תיאור די מדויק. לא בטוח שהאנגלים נגמלו מהנטייה להרוס את גשר לונדון ולבנותו מחדש, ואולי עוד כמה שנים כבר נראה שם גשר שונה...

גשר לונדון באגם הוואסו, אריזונה, ארצות הברית
גשר לונדון "החדש" מהמאה ה-19 הועתק כמעט בשלמותו לאריזונה, אל אגם הוואסו (צילום: Sanghwan Kim)


ומה יש לעשות ליד?
בגדה הצפונית נפרש הסיטי של לונדון (City of London) – הרובע הפיננסי של העיר, עטור גורדי השחקים. אחד מבנייני המשרדים הללו, המכונה "ווקי טוקי" על שם צורתו הייחודית, מארח בקומה ה-43 את אחת מנקודות התצפית היפות בעיר – סקיי גארדן (Sky Garden). הגן המקורה יפהפה וכולל צמחייה דמוית ג'ונגל, ומבעד לחלונות הזכוכית הגדולים נשקף נוף נהדר של העיר. מרפסת תצפית נוספת המשקיפה על לונדון ב-360 מעלות נמצאת במגדל השארד (The Shard), הניצב בעברו הדרומי של גשר לונדון. כ-5 דקות הליכה משם נמצא אחד השווקים הגדולים, הוותיקים והאהובים בעיר – בורו מרקט (Borough Market).
להרחבה על סקיי גארדן בכתבה של נטע על הפארקים והגנים היפים בלונדון

מגדל השארד ובניין הווקי טוקי, לונדון
משני עברי גשר לונדון נמצאות תצפיות יפות על העיר:
אחת במגדל השארד (מימין) והשנייה בסקיי גארדן שבראש בניין ה"ווקי טוקי" 
(צילומים: ChrisHepburn, Starcevic)
 

גשר המצודה – מסמלי עיר הבירה

אין צורך להציג את הגשר היפה הזה, בעיצוב נאו-גותי מעט קיטשי ודי מקסים, שכנפיו מתרוממות 800 פעמים בשנה כדי לאפשר לכלי שייט לעבור דרכו. קשה לדמיין את לונדון בלי גשר המצודה (Tower Bridge), שלמרות שהוא אחד הגשרים האחרונים שנבנו בעיר הוא כנראה המפורסם מכולם.

הגשר המרשים נחנך ביוני 1894, בנוכחות הנסיך והנסיכה מוויילס, לצד שורת מכובדים נוספים. שמונה שנים קודם לכן, בטקס הנחת אבן הפינה, כמעט ונהרג מתכנן הגשר כאשר חלק מכני נפל עליו. כסמל העיר, גשר המצודה תמיד מושך תשומת לב ובאופן מסורתי לוקח חלק באירועים מרכזיים. בשנת 1977, למשל, כחלק מהחגיגות לציון 25 שנות כהונתה של המלכה אליזבת' (Silver Jubilee), נצבע בצבעי אדום-לבן-כחול, ובשנת 2012 היה חלק מטקס פתיחת האולימפיאדה וחמש הטבעות האולימפיות נתלו עליו.

בעלות של כ-12 פאונד למבוגר (וכ-6 פאונד לילדים בגילי 5-15) תוכלו להיכנס לסיור עצמי בגשר, לבקר בחדרי המנועים, לטפס במעלה המגדלים ולהתהלך בגשרים העיליים המחברים ביניהם ומתהדרים ברצפת זכוכית עבה עם נוף ישיר לנהר מגובה 42 מטר.
 
גשר המצודה, לונדון
גשר המצודה  לא גשר לונדון כפי שרבים טועים לחשוב... (צילום: RichardLey)


ומה יש לעשות ליד?
גשר המצודה קרוי על שמה של מצודת לונדון (Tower of London) השוכנת בגדה הצפונית של הנהר. אחד האתרים המפורסמים ביותר בעיר נבנה לפני כאלף שנה ושימש בין היתר כמבצר, ארמון, מחסן נשק, גן חיות ובית כלא. כיום הוא אתר מורשת עולמית המושך אליו כ-3 מיליון מבקרים בשנה – רבים מהם מגיעים לראות את אוסף תכשיטי הכתר המרהיבים. בגדה הדרומית נמצא פארק קטן ונחמד (Potters Fields Park) עם נוף יפה לגשר ולמצודה.
בתי מלון באזור מצודת לונדון

מצודת לונדון
מצודת לונדון – מהאתרים המפורסמים והעתיקים ביותר בעיר (צילום: Lunamarina)
 

בונוס – גשר ריצ'מונד בקצה העיר

אם לא הספיקו לכם הגשרים של מרכז העיר, נמליץ על ביקור בגשר הלונדוני הוותיק ביותר מעל התמזה – גשר ריצ'מונד (Richmond Bridge), שנבנה בין השנים 1774-1777. אין מיקום טוב לגשר עתיק כזה מאשר ריצ'מונד, השכונה היפה והמעט כפרית שבקצה המערבי של לונדון רבתי. השכונה האריסטוקרטית והמטופחת התפתחה באופן מואץ במאות 17-18 והגשר נבנה במקום בו פעל קו מעבורת שחיבר בין שתי גדות הנהר. כדי לממן את הגשר, נגבתה במשך כמעט מאה שנה אגרת חציה מהעוברים עליו. הגשר עבר הרחבה בשנות השלושים של המאה ה-20 אבל בסך הכול שמר על העיצוב המקורי שלו.

גשר ריצ'מונד, לונדון
גשר ריצ'מונד, הוותיק ביותר בעיר (צילום: נטע קלימי עילם)


ומה יש לעשות ליד?
ריצ'מונד היא שכונה יפהפייה, והמיקום שלה משלב באופן נהדר גם עיר וגם וטבע. בטיילת המקסימה שלה מגוון מסעדות ובתי קפה עם נוף לנהר, ובסמוך לגשר מספר חברות מציעות סיור במעבורת לכיוון הסכרים בהמשך הנהר. אפשרות מהנה נוספת היא לשכור אחת מסירות העץ הקשורות לצד הטיילת ולשוט בנהר באופן עצמאי. מומלץ לשלב את הטיול בריצ'מונד עם ביקור בגני קיו – הגנים הבוטניים המלכותיים (Royal Botanic Gardens, Kew) שנמצאים במרחק תחנת אנדרגראונד אחת.
* ריצ'מונד היא התחנה האחרונה בכיוון דרום-מערב של הדיסטריקט ליין – הקו הירוק של הרכבת התחתית. 

הגנים הבוטניים המלכותיים קיו, לונדון
הגנים הבוטניים המלכותיים קיו, מרחק תחנה אחת מריצ'מונד (צילום: anutr's Images)


גשרים רבים עוברים מעל התמזה ומחברים את שני חלקי העיר העצומה הזו. לעיתים, תשומת לב מעטה ניתנת לגשרים שנחצים בחופזה מדי יום, אך הגשרים הם דרך נוספת לספר את סיפורה של העיר והם מקום נהדר לטייל ולתצפת על כל מה שמסביבם. אז כשנגיע לגשר כנראה שנחצה אותו, נתבונן על הנוף וגם ננסה לענות על השאלה המסקרנת: לאיזה כיוון בעצם זורם התמזה?
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


נטע קלימי אודות הכותבת
נטע קלימי עילם היא בוגרת תואר שני במדעי המדינה, מדריכת טיולים שאוהבת להכיר ולהרחיב את הדיבור על ההיסטוריה והסיפורים שמאחורי הנופים והאנשים. מטיילת עם משפחתה בכל פינות הארץ וברחבי העולם, עם אהבה גדולה לצפון אמריקה. נטע כותבת על מסעותיה בבלוג שלה: I'm on Vacation 


נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר