לונדון הירוקה:
הפארקים והגנים היפים בבירת אנגליה
מאת: נטע קלימי עילם


לונדון היא מעין "לונה פארק" עירוני גדול, עם שלל מתקנים ואטרקציות אורבניות כמו מוזיאונים ותיאטראות, כיכרות סואנים, חנויות יוקרתיות ומסעדות מרובות כוכבים. אך לצד כל אלה, נפרשת לה בשקט ובשלווה לונדון הירוקה – עם אלפי פארקים יפים, גנים מרגיעים וריאות ירוקות הפזורות בכל רחבי העיר.


1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

הריאות הירוקות של לונדון הן חלק בלתי נפרד מהנוף העירוני (צילום: Alexey Fedoren)
פארק סנט ג'יימס, המלכותי בפארקים של לונדון (צילום: Neil Howard)
הייד פארק בשלכת (צילום: Garry Knight)
ריג'נטס פארק (צילום: Westersoe)
הגנים הבוטניים המלכותיים קיו (צילום: giampierotanda)
פגודת השלום בפארק באטרסי על גדות התמזה (צילום: George Johnson)
הגן היפני בהולנד פארק (צילום: VictorHuang)
סקיי גארדן - הגן הגבוה ביותר בלונדון (צילום: Martin Pettitt)
מאות צבאים רועים בפארק ריצ'מונד (צילום: AlePinna)

מפת לונדון ועליה הגנים והפארקים המוזכרים בכתבה (A-I), וגם מלון אחד עליו נמליץ כאן - מלון מנדוויל (K)
 

הרמוניה בלב ההמולה

כשחושבים על לונדון, לרוב עולים לראש הרחובות שטופי המכוניות, השלטים המרצדים בפיקדילי, הבניינים הקלאסיים, שכונות תוססות ושווקים עמוסי כל טוב. אבל כיף לפעמים לחמוק מההמולה העירונית, במיוחד כשהרגליים קצת עייפות, ולהיכנס אל בועה ירוקה.

מבחינת אדריכלות נוף, הגן האנגלי החל להתגבש בתחילת המאה ה- 18, כמעין תגובת נגד לקפדנות ולדיוק שאפיינו את הגנים הצרפתיים. הגן האנגלי מתוכנן כך שייראה טבעי יותר ובלתי פורמאלי, ולרוב יכלול אגם, שטחים ירוקים נרחבים, קבוצות עצים ומבנה אדריכלי כלשהו, והכול כדי ליצור מראה הרמוני ומשרה שלווה.
בתי מלון במרכז לונדון
 
הגן האנגלי מתוכנן ליצור הרמוניה ושלווה. ריג'נטס פארק, לונדון
הגן האנגלי מתוכנן ליצור הרמוניה ושלווה. ריג'נטס פארק (צילום: CC Márcio Cabral de Moura)


 ברירת מחדלאחת הערים הירוקות בעולם

השוואה זריזה לערים גדולות אחרות תראה שבירת אנגליה היא אחת הערים הירוקות בעולם, עם 3,000 גנים ופארקים וחלק עצום משטח העיר שמוקדש לשימוש ולהנאת הציבור. הפארקים מציעים שלל אפשרויות בילוי, כגון שחייה ושייט באגמים, טיולי אופניים, ביקור בחממות של פרחים, דוכני אוכל ובתי קפה, ופינות משחקים קסומות לילדים.

חלק מהגנים והפארקים פתוחים 24 שעות ביממה ולחלקם יש שעות פתיחה וסגירה. יש כל כך הרבה מהם שלהחליט באיזה מהם לבחור יכול להיות עניין לא פשוט. לכל שכונה יש את הריאות הירוקות שלה, לפעמים הן קצת נסתרות ולפעמים רחבות ידיים ומוכרות. בשביל לעשות לכם קצת סדר, אמליץ כאן על הפארקים והגנים המרכזיים היפים ביותר בלונדון, לפחות בעיניי.
כתבה על טיול בלונדון עם ילדים
 
אלפי פארקים, גנים וריאות ירוקות פזורים ברחבי העיר. פארק סנט ג'יימס, לונדון
אלפי פארקים, גנים וריאות ירוקות פזורים ברחבי העיר. פארק סנט ג'יימס (צילום: CC Antonio Garcia)
 

יחי המלך!

בשלב זה אפשר להקדים ולהודות למלוכה האנגלית על הפארקים הרבים כל כך ברחבי הבירה. בבעלות המלוכה היו בעבר שטחים עצומים ששימשו כאזורי ציד או גנים פרטיים. הבעלות המלכותית הביאה לשימור שטחים פתוחים רחבי ידיים גם במרכז העיר, שנמסרו בהדרגה לבעלות הציבור לאורך מאות השנים האחרונות.

ברחבי לונדון פזורים שמונה פארקים מלכותיים (Royal Parks), והם מבין הפארקים המרכזיים, הגדולים והמרהיבים בעיר. חמישה מהם נמצאים במרכז העיר ושלושה מעט יותר מרוחקים. הנה כמה מהם...
 
הייד פארק, לונדון
בזכות המלוכה נשמרו שטחים פתוחים רבים במרכז העיר. הייד פארק (צילום: Dan Pratt)
 

אי אפשר בלעדיהם: הייד פארק וגני קנזינגטון

הוא גדול ויפה ורואים אותו היטב גם מחלון המטוס כשנוחתים בהית'רו – הייד פארק (Hyde Park) ממלא את מרכז העיר כפארק ותיק שנפתח לציבור כבר בשנת 1637. האגם הגדול במרכזו נראה טבעי לגמרי אך זהו אגם מלאכותי שנבנה כך שייראה כאילו היה שם מאז ומעולם.

אפשר לבלות שעות בשבילי הפארק הגדול או לשוט בסירה באגם. בקיץ הוא פורח בשלל צבעים, ולמי שמגיע ללונדון בחודש דצמבר, יריד ה- Winter Wonderland שנערך בפארק (סמוך ל-Hyde Park Corner) הוא חוויה נהדרת. ביריד מתקני לונה פארק, דוכנים של אוכל טעים (כולל קרמבו בשלל טעמים) ואווירה של חורף. אם אתם מגיעים למספר ימים, נסו להגיע ליריד באמצע השבוע ולא בסוף השבוע שעמוס במבקרים רבים.

כשמזג האוויר נעים מומלץ לשכור אופניים ולנסוע בשבילי הפארק, ומשם להגיע לגני קנזינגטון (Kensington Gardens) שיוצרים ביחד עם הייד פארק ריאה ירוקה אחת. בגני קנזינגטון אפשר למצוא אגם וגנים מטופחים בממדים קטנים ורגועים יותר מאשר בהייד פארק. בקצה המערבי של הגן נמצא ארמון קנזינגטון שמזוהה עד היום עם הנסיכה דיאנה שהתגוררה בו. חלקים שונים בגנים מוקדשים להנצחתה.

ומה יש לעשות ליד הפארק: לבקר בגלריה סרפנטיין (Serpentine Gallery) שבה תצוגות מתחלפות של אומנות מודרנית, או לצאת לשיטוט וקניות באזור נייטסברידג' (Knightsbridge).
בתי מלון באזור הייד פארק
 
גני קנזינגטון, לונדון
גני קנזינגטון יוצרים ביחד עם הייד פארק ריאה ירוקה גדולה במרכז העיר (צילום: SangHyunPaek)

יריד ה- Winter Wonderland בהייד פארק
יריד ה- Winter Wonderland בהייד פארק הוא חוויה חורפית נהדרת עם מתקנים ודוכני אוכל (כולל קרמבו בשלל טעמים)
 (צילום: נטע קלימי עילם)
 

כל סוגי הספורט שבעולם: ריג'נטס פארק

ריג'נטס פארק (Regent's Park) בתכנונו של האדריכל הידוע ג'ון נאש נפתח לציבור בשנת 1835. את הפארק מקיפה מעין טבעת חיצונית באורך מרשים של 4.3 ק"מ וטבעת פנימית בתוך הפארק עצמו שנמתחת לאורך 1.3 ק"מ, ובה נמצאים גני המלכה מרי שבהם פורחים בעונה 30,000 ורדים מרהיבים. שטחים נרחבים בפארק מוקדשים לכל סוגי הספורט האפשריים כמעט.

בקיץ פותח את שעריו תיאטרון ייחודי שנמצא תחת כיפת השמיים (Regent's Park Open Air Theatre), והצופים יושבים במעין אמפי שמסביבו צמחייה ירוקה. במתחם התיאטרון אפשר למצוא גם דוכני מזון בהם אפשר לאכול לפני ההצגה. כדאי לבדוק מבעוד מועד את לוח המופעים.
 
גני המלכה מרי, ריג'נטס פארק, לונדון
עשרות אלפי ורדים פורחים בגני המלכה מרי בריג'נטס פארק (צילום: jjgervasi)


מומלץ להגיע לאזור תעלת ריג'נטס (Regent's Canal) שנמתחת בשוליים הצפוניים של הפארק. התעלה נבנתה בשנת 1816, ועל גדותיה בתים קטנים, בתי סירות צבעוניים שצפים בנהר וסירות שחותרות דרכן בתעלה. כל אלו נותנים תחושה של ביקור בכפר באמצע העיר.

ומה יש לעשות ליד הפארק: לטפס לגבעת פרימרוז ((Primrose Hill הצמודה לפארק שממנה ניתן לתצפת על אתרים מרכזיים בעיר. אפשר גם לבקר בגן החיות של לונדון (London Zoo) או במוזיאון שרלוק הולמס (Sherlock Holmes Museum) ברחוב בייקר, שניהם נמצאים ליד הפארק.
כתבה על טיול בלונדון למבקרים בה לראשונה
 
תעלת ריג'נטס, לונדון
תעלת ריג'נטס, תחושה של כפר באמצע העיר (צילום: נטע קלימי עילם)
 

המלכותי מכולם: פארק סנט ג'יימס

אפשר לומר שזהו המלכותי ביותר מבין הפארקים ואחד היפים ביותר בעיר. פארק סנט ג'יימס (St James's Park) האלגנטי והמטופח נמצא בחזית ארמון בקינגהאם. יש בו אגם עם עופות מים בכמות עצומה שמוסיפים לו המון חן. במהלך הביקור בפארק כדאי לצעוד על הגשרים שחוצים את האגם כי כל אחד מהם מציע זווית ראייה מעניינת לפארק וסביבתו. הפארק פתוח בכל יום עד חצות, וגם בשעות החשיכה ניתן לראות כאן אנשים מטיילים או עוסקים בספורט. בשל קרבתו לארמון, אזור הפארק מאובטח היטב.

ומה יש לעשות ליד הפארק: לבקר בחדרי המלחמה של צ'רצ'יל ((Churchill War Rooms שנמצאים בבניין בקצה הדרומי של הפארק. כאן ניתן להתהלך במרתפים מהם ניהלו הבריטים את הקרבות במלחמת העולם השנייה. המקום שמור היטב ומציע סיור עצמאי ומרתק עם הדרכה קולית (גם בעברית).
בתי מלון באזור פארק סנט ג'יימס
 
פארק סנט ג'יימס, לונדון
פארק סנט ג'יימס, מהיפים ביותר בעיר (צילום: Gagliardi Photography)
 

טיול מרגיע בגן היפני: פארק הולנד

נצא קצת מגני המלוכה ונעבור לכמה ריאות ירוקות מהיפות בעיר. פארק הולנד (Holland Park) היה אחוזה פרטית במשך מאות שנים ונפתח לציבור בשנת 1952. יש בו צמחייה מגוונת וגנים עם צבעונים וורדים שפורחים יפה בעונתם. גולת הכותרת של הפארק הוא הגן היפני (Kyoto Garden). אי של הרמוניה השופע בצמחייה נהדרת עם מפל, גשר מעל אגם, סלעים ופרחים, והכול בדייקנות יפנית שמשרה מייד רוגע ושלווה.

סמוך לקצה הצפוני של הפארק נמצא רחוב מיוחד –Holland Park Mews  – שהכניסה אליו היא דרך קשת יפה מאמצע המאה ה-19. כיום הוא רחוב מגורים יוקרתי ומבוקש אך פעם שימשו מבני המגורים האלו כאורוות. ההליכה ברחוב ללא ספק יוצקת תוכן אחר למושג "התחדשות עירונית".

ומה יש לעשות ליד הפארק: לבקר במוזיאון העיצוב (London Design Museum) שיש בו תערוכת קבע מעניינת ותערוכות מתחלפות. ממוזיאון העיצוב תוכלו לצאת לקניות ברחוב קנזינגטון היי (Kensington High Street), שאפשר למצוא בו את רוב הרשתות המוכרות אך עם הרבה פחות עומס מאשר ברחוב אוקספורד (Oxford). מהצד השני של הפארק תחכה לכם שכונת נוטינג היל (Notting Hill) היפה.
כתבה על מוזיאונים ומרכזי אומנות לכל הגילים
 
הגן היפני בפארק הולנד, לונדון
אי של הרמוניה. הגן היפני בפארק הולנד (צילום: CC Herry Lawford)
 

גבוה מעל העיר: המפסטד הית'

שכונת המפסטד (Hampstead) הצפונית מרוחקת מעט ממרכז העיר, עם בתים שרובם נמוכי קומה והרבה ירוק סביבם שמאפשרים לדמיין את הכפר שהיה כאן לפני שחובר לכרך הגדול. פארק המפסטד הית' (Hampstead Heath) שצמוד לשכונה הוא אחד היפים בעיר עם מראה קצת פראי והרבה טבע. בחודשי הקיץ כשחם אפשר בכיף לקפוץ לאגמים שבו. הפארק נמצא על גבעה ומציע תצפית נהדרת על העיר.

ומה יש לעשות ליד הפארק: לטייל בשכונת המפסטד ולשבת באחד מבתי הקפה בשכונה.

פארק המפסטד הית', לונדון
טבע פראי, אגמים ותצפית על העיר. פארק המפסטד הית' (צילומים: Brett Jordan, coldsnowstorm, agrobacter)
תצפית על התמזה: פארק באטרסי

אם מתחשק לכם טיול נינוח ותצפית יפה על נהר התמזה (Thames), פארק באטרסי (Battersea Park) הוא המקום בשבילכם. בפארק שנבנה באמצע המאה ה- 19 יש אגם, מתקני ספורט וגם גן חיות קטן. הוא שוכן על הגדה הדרומית של הנהר ומפורסם בשל פגודת השלום הניצבת על הטיילת ונבנתה על ידי נזירים בודהיסטים.

ומה יש לעשות ליד הפארק: אפשר לצאת מהפארק ולהמשיך מזרחה על הטיילת לאורך הגדה הדרומית של התמזה (לכיוון ה- London Eye). הפארק גם משתלב עם טיול בשכונת צ'לסי (Chelsea) הנמצאת בצד השני של הנהר, אליה מגיעים בחצייה רגלית של גשר אלברט (Albert Bridge) – אחד הגשרים היפים בלונדון.
כתבה על מסלול טיול בין הגשרים של לונדון
 
פגודת השלום בפארק באטרסי, על גדות נהר התמזה, לונדון
פגודת השלום בפארק באטרסי, על גדות נהר התמזה (צילום: CC Simon)
 

גנים בשמיים: סקיי גארדן

פולמוס אדריכלי ושורה של טעויות תכנוניות "תרמו" לבנייתו של הגן הגבוה ביותר בלונדון ואחת מנקודת התצפית היפות בעיר – סקיי גארדן (Sky Garden). בשנת 2014 הסתיימה בנייתו של בניין המשרדים ברחוב פנצ'רץ' (Fenchurch) שזכה מייד לכינוי "ווקי טוקי" על שם צורתו. עוד בעת הבנייה, התברר כי המבנה הקעור של חזית הבניין הופך אותה במשך כמה שעות ביום למראה עוצמתית המרכזת קרני אור אל הרחוב שמתחת לבניין.

סיפורים על "טיגון" והמסה של חפצים ברחוב החלו לצוץ במהרה. 
בדרך כלל האנגלים מחפשים כמה שיותר שמש אבל כאן נוצרה הבעיה ההפוכה של "זיהום אור". כדי לפתור את הבעיה, תיקנו את ראש המגדל על ידי הוספת מעין מעטפת בקומות העליונות שבהם חלונות מרצפה עד תקרה.
 
סקיי גארדן – אחת מנקודות התצפית היפות בלונדון
סקיי גארדן ברחוב פנצ'רץ' – אחת מנקודות התצפית היפות בלונדון (צילום: CC Gary Campbell-Hall)


במגדלי תצפית המבט תמיד נמשך החוצה, אך כאן גם פנים הבניין מיוחד מאוד. הגן הפנימי מרהיב, עם צמחייה דמוית ג'ונגל, פרחים ופינות ישיבה, והנוף שנשקף ממנו פשוט נהדר. בולטים במיוחד בנוף מצודת לונדון (Tower of London) וגשר המצודה (Tower Bridge) שנמצאים לא רחוק ממנו.

הכניסה לסקיי גארדן היא בחינם אך דורשת רישום של מספר ימים מראש (האתר די מבוקש אז הקפידו להירשם בזמן). דרך אחרת לבקר במגדל היא להזמין מקום באחת משתי המסעדות שנמצאות במתחם (Darwin Brasserie ו- Fenchurch Restaurant), מהן נשקף נוף יפה ואפשר להגיע מהן לגן עצמו. 

ומה יש לעשות ליד: לצאת לטיול בסיטי של לונדון (City of London), אזור המשרדים בו תוכלו להרגיש קצת "ניו יורק" ולצפות באדריכלות מודרנית מעניינת.
בתי מלון באזור הסיטי של לונדון
 
סקיי גארדן, לונדון
סקיי גארדן – הגן הגבוה ביותר בלונדון (צילום: orva studio)
 

הגנים הבוטניים הגדולים בעולם: קיו גארדנס

צ'ארלס נסיך וויילס ידוע כחובב גינון מושבע, ועד שיקבל את המלוכה הוא נראה מצטלם פעמים רבות ליד עצים וצמחים, כך שאין ספק שהגנים הבוטניים המלכותיים של קיו (Kew Royal Botanic Gardens) יקרים מאוד לליבו. הגנים הם הגדולים מסוגם בעולם והמגוון העצום והייחודי של צמחים שיש בגן הזה הפך אותו לאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. התכנון האדריכלי של החממות כאן יפה במיוחד והן מכילות צמחייה מכל רחבי העולם, כשבחוץ פרושים מרבדי פרחים לצד עצים, צמחייה מגוונת ומקורות מים.

מדי שנה בחודש דצמבר בשעות הערב מתקיים בגן אירוע "חג המולד בקיו" (Christmas at Kew) שהופך את הגן למכושף ממש. החממות, העצים וערוגות הפרחים מוארים בשלל פנסים, ופסלים מוארים מפוזרים ברחבי הגן. הביקור בגן המואר הוא חוויה נהדרת. יש לזכור להתלבש היטב כי בכל זאת דצמבר וקר. דוכני אוכל קטנים, יין חם ומרשמלו שניצלה על מדורות מוסיפים לאווירה.

הגנים מרוחקים ממרכז העיר ואם הגעתם עד לכאן ועוד יש לכם זמן, אפשר להמשיך ולטייל בפארק ריצ'מונד (Richmond Park), הגדול מבין שמונת הפארקים המלכותיים. בפארק זה רועים ללא הפרעה מאות צבאים והוא משמש כאתר חשוב לשימורם. זהו הטבע במיטבו ועדיין במרחק נסיעה ממרכז ההמולה.
 
קיו גארדנס, הגנים הבוטניים הגדולים מסוגם בעולם
קיו גארדנס, הגנים הבוטניים הגדולים מסוגם בעולם (צילום: CC Heather Smithers)
 

הגנים הבוטניים זוהרים בעשרות צבעים באירוע "חג המולד בקיו"
 

המלצה על מלון במיקום מעולה

אם תרצו להגיע לכל הגנים עליהם סופר כאן, רצוי שתלונו במיקום מרכזי עם תחבורה נוחה. על ההגדרה הזו עונה מלון מנדוויל (The Mandeville Hotel), מלון 4 כוכבים מעוצב, נעים ונקי, ממוקם בשכונת מרילבון וילג' (Marylebone Village) האופנתית, בלב הווסט אנד של לונדון. המיקום מצוין – צמוד לתחנת הרכבת בונד, 3 דקות הליכה מרחוב אוקספורד ו-5 דקות מהרכבת התחתית בונד. אזור שנעים לבלות בו בערב ואף לחזור אליו למנוחה באמצע היום  עם בתי קפה, ברים ומסעדות, תיאטראות, גלריות, חנויות רבות, כולל פריימארק (איך לא?...). 

מלון מנדוויל בלונדון
מלון מנדוויל
 – מיקום מצוין בלב הווסט אנד של לונדון


בעיר שיש בה כל כך הרבה מה לעשות, זה נראה אולי קצת מוזר לפנות זמן לטיול באיזה פארק, אבל זה ללא ספק כדאי. הפארקים והגנים ממש מזמינים להיכנס אליהם, להאט את הקצב, לחוות ולהתבונן, וגם שם תוכלו להרגיש היטב את לונדון ואת אנשיה. הם מתאימים לביקור בכל עונות השנה, אז קחו לכם שמיכה ואולי גם משהו לאכול, ובעיקר קחו את הזמן.

 

מידע נוסף

כתבות נוספות


נטע קלימי אודות הכותבת
נטע קלימי עילם היא בוגרת תואר שני במדעי המדינה, מדריכת טיולים שאוהבת להכיר ולהרחיב את הדיבור על ההיסטוריה והסיפורים שמאחורי הנופים והאנשים. מטיילת עם משפחתה בכל פינות הארץ וברחבי העולם, עם אהבה גדולה לצפון אמריקה. נטע כותבת על מסעותיה בבלוג שלה: I'm on Vacation 


נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר