לונדון למתקדמים –
מקומות מיוחדים מחוץ למוקדי התיירות
מאת: סטיב אלן


תיירים רבים מבקרים מדי שנה בלונדון, אך לא רבים מכירים את פינות החמד הנסתרות, את המוזיאונים הקטנים, את המסעדות המיוחדות ואת האתרים המרתקים באמת שהיא מציעה לשוחריה. נכון שאין מנוס מלראות את ארמון באקינגהם ולטייל בין חלונות הראווה של רחוב אוקספורד, לפחות פעם בחיים (בכל הנוגע למוזיאון מדאם טוסו גם פעם בחיים היא לא חובה), אבל אחרי ש"חורשים" את מוקדי התיירות נשאלת השאלה מה הלאה. תיירים רבים מבקרים בבירה האנגלית יותר מפעם אחת ומפספסים את לונדון האמיתית.


לונדון היא עיר בלי מוקד מרכזי אחד ולכל אזור (ויש עשרות כאלה), יש אופי וחן מיוחדים לו. הבירה הבריטית היא מסה אורבנית תוססת, שקסמה טמון בכך שבכל פעם שנדמה לך שאתה מכיר אותה, היא מפתיעה אותך מחדש. בכתבה זו נגלה כמה מההפתעות הללו.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

תעלת ריג'נטס באזור "ונציה הקטנה" (צילום: Viv Lynch)
המקדש ההינדי הגדול ביותר מחוץ להודו נמצא בצפון-מערב לונדון (צילום: VictorHuang)
בית הקברות העתיק הייגייט (צילום: Luke Abrahams)
יעד חובה לכל חובב ביטלס... (צילום: claudiodivizia)
פארק הדוורים (צילום: Michael Gaylard)
בספריה הבריטית אוסף בן 150 מיליון פריטים (צילום: Szilas)
חנות הספרים העתיקה סטנפורדס (צילום: David Skinner)
מוזיאון סר ג'ון סואן (צילום: Gary Campbell-Hall)
אולד מיטר, אחד הפאבים העתיקים (והנסתרים) בלונדון (צילום: Viv Lynch)

פינות חמד נסתרות בלונדון

בשנות ה-70 וה-80 הייתה לונדון צל של עצמה. נראה היה שבגלל האבטלה הכבדה, האינפלציה המשתוללת והשפל הכלכלי הכבד לא תחזור העיר לעולם להיות מרכז בזירה הבינלאומית, אולם בשנות ה-90 לונדון חזרה, ובגדול. היום לונדון, כמו בריטניה כולה, נמצאת בעיצומו של גל התעוררות בכל התחומים. השגשוג הכלכלי והקדמה הטכנולוגית הפכו אותה למרכז תרבותי ואומנותי שאין שני לו בעולם.

הבירה האנגלית מציעה מגוון עשיר של פעילויות לכל טעם ולכל גיל. אפשר למצוא בלונדון למעלה מ-80 מוזיאונים קטנים וייחודים, בתי קברות שבהם קבורים אישים מפורסמים, מסעדות יוצאות דופן, שווקים מקומיים קטנים וחנויות מיוחדות. עוד מציעה העיר למבקרים בה פאבים ומועדונים, שאינם מופעים במדריכי הבילוי ונחשבים ל"סודיים", פינות חמד נסתרות וארכיטקטורה חדשה ומתקדמת.

בתי מלון במרכז לונדון  |  כתבה על מרכזי אמנות בלונדון
 

מפת לונדון עם יעדי הטיול המוזכרים בכתבה (להגדלה לחצו למעלה משמאל)
 

 ברירת מחדלבית קברות יצירתי

את סיורנו בכמה מהאתרים שנעלמו ממדריכי הטיולים הרגילים ואשר שוכנים בצפון העיר ובמרכזה נתחיל דווקא בנקודה שבה סיימו רבים וטובים את דרכם  בית הקברות הייגייט (Highgate Cemetery). בית קברות זה שוכן בצפון העיר ומחולק לשני אגפים: האגף המזרחי, שפתוח לקהל, והאגף המערבי, שבו ניתן לבקר רק בסיור מאורגן המתקיים פעם ביום. האגף המערבי הוותיק יותר הוקם בשנת 1839 ויש בו מצבות מדהימות ביופיין וביצירתיות שלהן, שחלקן מעוטרות בפסלים שונים ומשונים – פסנתרים, סוסים, מלאכים, כלבים, אריה (על קברו של מנהל קרקס) וחתולים. היער הסבוך שמסביב מוסיף לאווירה הייחודית של המקום.

באגף המזרחי ניצב הקבר המפורסם והמבוקר ביותר בכל אנגליה, קברו של קארל מרקס. האנדרטה שמעל לקבר מטופחת ויפה ועשרות הקומוניסטים שמגיעים לכאן מדי שנה מכל העולם דואגים למלאי טרי של פרחים. מסביב לקברו של מרקס נטמנו כמה עשרות מנהיגים שמאלניים וכמו כן אפשר לשוטט כאן בנינוחות בין קבריהם של מאות מפורסמים אחרים, בהם הסופרת ג'ורג אליוט (שם העט של מרי אן אוונס), המוסיקאי קרל רוזה והפיזיקאי מייקל פאראדיי.
כתובת: Swain's Lane, Highgate
איך מגיעים: רכבת תחתית לתחנת Archway Station (הקו השחור – Northern Line) ומשם הליכה של כ-15 דקות.
בתי מלון ברובע הייגייט  |  כתבות נוספות על לונדון
 
קברו של קארל מרקס בבית הקברות הייגייט
קברו של קארל מרקס בבית הקברות הייגייט (צילום: CC 
Ann Wuyts)

האגף המערבי של בית הקברות הייגייט
האגף המערבי של בית הקברות הייגייט, מצבות מרהיבות ביופיין (צילום: CC Kotomi)
 

ניסדן – המקדש ההינדי הגדול בעולם מחוץ להודו

מהמתים אל החיים. לונדון של ימינו היא שילוב של תרבויות שונות. רוב הלונדונים מתגאים בחברה החדשה שיצרו, שהיא מגוונת, פתוחה, קוסמופוליטית וסובלנית. אין דוגמה טובה לכך מאשר המקדש ההינדי שרי סיאמינאריון מנדיר (Shri Swaminarayan Mandir), שהאנגלים, מסיבות מובנות, מעדיפים לקרוא לו בפשטות "מקדש ניסדן" (Neasden Temple), על שם האזור בו הוא נמצא.

על פי ספר השיאים של גינס
, המקדש ההינדי שבצפון מערב לונדון הוא הגדול ביותר מחוץ להודו. 5,000 טון של שיש איטלקי ושל אבן סיד בולגרית הובאו להודו ו- 1,500 בעלי מלאכה חרתו בהן ועיצבו אותן. לאחר מכן הובלו ללונדון יותר מ-26 אלף גושי אבן מהוקצעים והורכבו מחדש תוך שלוש שנים. כיום מתהדר המקדש בעיצוב אקזוטי של צריחים לבנים בוהקים ועמודי שיש מבריקים, והכול עטוף באווירה רגועה ובשלווה הינדית טיפוסית. מאז הקמתו בשנת 1995 ביקרו במקדש יותר משלושה מיליון מבקרים, אשר רובם אינם בני הדת ההינדית.
כתובת: 22/24 Shaftesbury Road, Forest Gate
איך מגיעים: בתחנת האוטובוס הצמודה למקדש עוברים הקווים 206 ו-224.

המקדש ההינדי בניסדן, שרי סיאמינאריון מנדיר
המקדש ההינדי בניסדן, הגדול ביותר מחוץ להודו (צילום: VictorHuang)
 

מעבר החציה של הביטלס

הביטלס (להקת החיפושיות) היו אולי מליברפול אבל עטיפת אלבומם המפורסם ביותר, "אבּי רוד" (Abbey Road), צולמה בלונדון. מקור השם הוא באולפני "אבי רוד", שבהם הקליטו "ארבעת המופלאים" את האלבום. ביקור (וצילום) במעבר החציה המפורסם הסמוך לאולפנים הוא חוויה הכרחית לכל חובב מוסיקת פופ.
כתובת: 3 Abbey Road
איך מגיעים: הליכה קצרה מתחנת האנדרגראונד St. John's Wood (הקו האפור - Jubilee Line).
 
אבי רוד, לונדון
מעבר החציה המפורסם בעולם, סמוך לאולפני אבי רוד (צילום: CC 
Fabrizio Pece)
ונציה בלב לונדון

במרחק קצר מאולפני אבי רוד נמצאת תעלת ריג'נטס (Regent's Canal). בלונדון יש עשרות קילומטרים של תעלות מים, בהן ניתן לשוט בסירות מיוחדות. התעלה המרכזית יוצאת מנהר תמזה צפונה עד לפארק ריג'נטס (Regent's Park), אז היא מתחברת לזרוע פדינגטון של תעלת גרנד יוניון (Grand Union Canal), שבה אפשר להמשיך עד לוויילס שבמערב אנגליה. הצטלבות שתי התעלות נקראת ונציה הקטנה (Little Venice), אזור קטן ששטחו כקמ"ר וחצי, מפלט שלו בתוך העיר הסואנת. ההליכה לאורך התעלה היא חוויה בפני עצמה. מעניין להציץ בסירות שבהן גרים אנשים ורובם שמחים לנדב פרטים על אודות אורח חייהם בתעלות של אנגליה. חלקם עוגנים באותו מקום באופן קבוע, אך יש גם כאלה שמגיעים לביקור בעיר מכל רחבי אנגליה.
 
מערבית ל"ונציה הקטנה", ליד תחנת הרכבת קינגס קרוס (Kings Cross), שוכן מוזיאון התעלות של לונדון (London Canal Museum). המוזיאון מציג את ההיסטוריה של התעלות של בריטניה, שבמשך מאות שנים היו מדרכי התחבורה העיקריות במדינה, וידידותי במיוחד לילדים.
כתובת של מוזיאון התעלות: 12-13 New Wharf Road
הגעה לוונציה הקטנה: הליכה קצרה מתחנת האנדרגראונד Warwick Avenue (הקו החום – Bakerloo Line).
 
תעלת ריג'נט, ונציה הקטנה בלב לונדון
תעלת ריג'נטס  ונציה הקטנה בלב לונדון (צילום: ultraforma)
 

הספרייה החדשה – (כמעט) כל מה שתרצו לדעת

בקינגס קרוס נמצאת גם הספרייה הבריטית (The British Library) ובה אוסף בן 150 מיליון פריטים, הכולל בין השאר: 8 מיליון בולים, 4 מיליון מפות, הקלטות מתחילת המאה ה-19, המחברת של ליאונרדו דה וינצ'י, המהדורה הראשונה של עיתון טיימס משנת 1788, שירי הביטלס בכתב ידם של חברי ההרכב. בספריה נמצא גם המגנה כרטה  כתב הזכויות שהעניק, בעל כורחו, ג'ון מלך אנגליה לאצילי ממלכתו, בשנת 1215, בעקבות איומם לפתוח במרד. מסמך זה הגביל את סמכויות הכתר ונחשב לראשית המשפט החוקתי האנגלי. מדי יום מגיעים מעל 16 אלף מבקרים לעיין במוצגים, ופרט לחדרי העיון יש בספרייה הבריטית החדשה גם תערוכות מתחלפות בנושאים שונים ומגוונים.
כתובת: 96 Euston Road
איך מגיעים: הליכה קצרה מתחנת האנדרגראונד King's Cross St. Pancras.
 
הספריה הבריטית בלונדון
הספריה הבריטית  בולים, מפות, הקלטות, שירי הביטלס בכתב ידם, ומיליוני פריטים נוספים (צילום: CC Szilas)
 

אומנות, עתיקות ובלגן

ואם כבר מדברים על מוזיאונים קטנים, המוזיאון של סר ג'ון סואן (Sir John Soane's Museum) הוא אחד המעניינים והמשוגעים שבהם. ג'ון סואן נולד בשנת 1753 ובנה את ביתו ברחוב (או נכון יותר – כיכר) לינקולן אין פילדס (Lincoln's Inn Fields), כדי להציג לראווה את אוסף האומנות והעתיקות הפרטי שלו. האוסף מגוון ואדיר בממדיו והבלגן של המוצגים רק מוסיף לחן של המקום.
כתובת: 13 Lincoln's Inn Fields
איך מגיעים: הליכה קצרה מתחנת האנדרגראונד Holborn (הקו האדום – Central Line או הקו הכחול – Piccadilly Line).
 
מוזיאון סר ג'ון סואן בלונדון
מוזיאון סר ג'ון סואן, אוסף אומנות ועתיקות פרטי (צילומים: סטיב אלן, CC Kotomi)
 

פאבים עתיקים ופיוז'ן אסיאתי

לא רחוק מהמוזיאון של סר ג'ון סון שוכן אחד הפאבים העתיקים והנסתרים ביותר בעיר. "אולד מיטר" (Ye Olde Mitre) הוקם בשנת 1546 וקשה מאוד למצוא אותו בסמטה הצרה, שליד רחוב התכשיטים האטון גארדנס (Hatton Gardens), אבל המאמץ כדאי.
 
מי שמעדיף פאב שכונתי ויקטוריאני יתקשה למצוא מקום טוב יותר מסיטי של יורק" (Cittie of Yorke), השוכן מטרים ספורים מה"אולד מיטר". התקרות הגבוהות, המגיעות לממדים של כנסייה, הופכות את ה"יורק" למועמד רציני לתואר הפאב בעל עיצוב הפנים היפה ביותר בלונדון. הבירה מופלאה, הקהל צעיר ועליז, פאב בריטי טיפוסי בלי יומרות.
 
מי שמחפש חוויה קולוניאלית מסוג אחר ימצא את מבוקשו ב"ארכיפלגו" (Archipelago), המציעה בתפריט תנין למנה הראשונה, קנגורו למנה העיקרית ועקרב מצופה בשוקולד למנה אחרונה. התפאורה והעיצוב, כמו המנות, יוצאי דופן וייחודים. הבעיה היחידה של המקום היא במחירים שיכולים להגיע, כמו קפיצה של קנגורו, לשחקים.
 
הפאבים הלונדוניים אולד מיטר והסיטי של יורק
הסיטי של יורק (מימין) ואולד מיטר, מהפאבים העתיקים בלונדון (צילומים: CC Christine Matthews, The wub)
 

חנויות קטנות ומיוחדות

למרות שלונדון יקרה להפליא, מבקרים רבים עדיין מגיעים אליה כדי לערוך שופינג משובח. את הפריטים והמוצרים המעניינים באמת משיגים לאו דווקא בבתי הכולבו הגדולים אלא בחנויות הקטנות והמיוחדות. חנויות מוסיקה רבות מתמחות בסגנונות מסוימים, כמו למשל "דדי קול" (Daddy Kool) המתמחה במוסיקת רגאיי, "סול בראד'ר" (Soul Brother) למי שמעדיפים מוסיקת נשמה, ו"דרס סירקל" (Dress Circle), המתמחה במחזות זמר ובהצגות. פילוח דומה חל גם בכל הנוגע לספרים. החנות האהובה עליי היא "סטנפורדס" (Stanfords), שהוקמה בשנת 1853 על ידי מוכר מפות בשם אדוורד סטנפורד. החנות שוכנת באזור קובנט גארדן (Covent Garden) ומתמחה במפות, בספרי מסעות ובמדריכי טיולים.

מפות עתיקות יותר אפשר לראות בבית האגודה המלכותית הגיאוגרפית (Royal Geographical Society) שבקנסינגטון (Kensington). כזכור (או שלא) מסעו של פיליאס פוג ב"מסביב לעולם ב-80 יום" החל במשרדי האגודה וגם הסתיים בהם. עד לפני שנה היו משרדי האגודה והספרייה סגורים לקהל הרחב. היום אפשר לבקר בתערוכות מתחלפות ולהשתמש בחדר העיון כדי להציץ בשני מיליון הספרים, הצילומים והמפות הנמצאים במקום.
כתובת: 1 Kensington Gore
 
חנות הספרים סטנפורדס בלונדון
בחנות סטנפורדס העתיקה תמצאו מפות, ספרי מסעות ומדריכי טיולים (צילום: CC Thierry Gregorius)
 

לזכר הגיבורים הפשוטים

לונדון שופעת פינות ירוקות שקטות ואחת המעניינות ביותר שבהן היא פארק הדוורים (Postman's Park). הפארק הוקם בסוף המאה ה-19 על ידי סוציאליסט רדיקלי בשם ג'ורג' ווטס, שהגה רעיון להקים אנדרטה לזכר "הגיבורים הפשוטים". על קיר בפארק נתלו 34 לוחות אבן, עליהם נכתבו סיפורים טראגיים על אודות אנשים שאיבדו את חייהם בניסיון להציל אחרים. אגב, הפארק מככב בסרט "קרוב יותר" שבו השתתפו ג'וליה רוברטס ונטלי פורטמן.
מיקום: ביןKing Edward Street, Little Britain  ו- Angel Street.

פארק הדוורים בלונדון
פארק הדוורים, פינה ירוקה ושקטה (צילום: Ladiras)

פארק הדוורים בלונדון
כמה מסיפורי הגבורה בפארק הדוורים (צילום: CC Eric Parker)
 

הכניסה מותרת בליווי ילד בלבד

פארק מיוחד נוסף הוא קוראם פילדס (Coram's Fields), אולי הפארק היחידי בעולם שכניסת מבוגרים אליו מותרת אך ורק בליווי ילד! הפארק, שהוקם בשנת 1739, הוא חלק מפרויקט להצלת ילדי לונדון האבודים שבו החל תומס קורם. קורם, שהיה אדמירל בדימוס ללא ילדים, הקים יחד עם הצייר הוגרת' והמלחין הנדל את בית החולים פונדלינג (Foundling) לילדים.

בלונדון של המאה ה-18, יותר מ-1,000 תינוקות ננטשו ברחובותיה מדי שנה. עד לסגירתו בשנת 1953 טיפל בית החולים ביותר מ-27 אלף ילדים יתומים. הוגרת' תרם ציורים לקירות בית החולים וכך הפך המקום לגלריה לאומנות הראשונה בלונדון. המוזיאון של פונדלינג
(Foundling Museum), שנפתח לפני שנה, ממוקם ליד הפארק ומספר את סיפוריהם של ילדי לונדון האבודים. זהו מוזיאון מרתק ומרגש שמיועד במיוחד לילדים ובפארק עצמו יש פינת חי, מתקני שעשועים ובריכת ברווזים.
כתובת: 93 Guilford Street
איך מגיעים: הליכה קצרה מתחנת האנדרגראונד Russell Square (הקו הכחול – Piccadilly Line).
כתבה על טיול בלונדון עם ילדים

פארק קוראם פילדס בלונדון
פארק קוראם פילדסחלק מפרויקט להצלת ילדי לונדון האבודים (צילום: CC London looks)


מלון מומלץ במרכז לונדון

מלון מנדוויל (The Mandeville Hotel), מלון 4 כוכבים מעוצב, נעים ונקי, ממוקם בשכונת מרילבון וילג' (Marylebone Village) האופנתית, בלב הווסט אנד של לונדון. המיקום מצוין – צמוד לתחנת הרכבת בונד, 3 דקות הליכה מרחוב אוקספורד ו-5 דקות מהרכבת התחתית בונד. אזור שנעים לבלות בו בערב ואף לחזור אליו למנוחה באמצע היום  עם בתי קפה, ברים ומסעדות, תיאטראות, גלריות, חנויות רבות, כולל פריימארק (איך לא...). 

מלון מנדוויל בלונדון
מלון מנדוויל
 – מיקום מצוין בלב הווסט אנד של לונדון
 

מלון דירות מומלץ במרכז לונדון

מלון סיטאדינס טרפלגר סקוור (Citadines Trafalgar Square London) הוא מלון דירות ברמה גבוהה (4 כוכבים) ובמיקום מעולה במרכז לונדון. הוא ממוקם ברובע וסטמינסטר, במרחק 100 מ' מכיכר טרפלגר ו-200 מ' מתחנת הרכבת התחתית Embankment. ארמון וסטמינסטר, גשר ווטרלו, קרקס פיקדילי ויעדי תיירות נוספים גם הם במרחק הליכה קצר. דירות סטודיו ודירות 1-2 חדרי שינה, מעוצבות ונקיות, ממוזגות, עם מטבחון מאובזר, מקרר ופינות ישיבה. המלון זוכה בחוות דעת טובות מאד מישראלים ששהו בו, ומחירו סביר בהחלט ביחס למלונות אחרים בלונדון.
 
מלון סיטאדינס טרפלגר סקוור, לונדון
מלון סיטאדינס טרפלגר סקוור 
 מיקום מעולה, רמה גבוהה ומחיר סביר ביחס למלונות לונדון
 

מידע נוסף

בתי מלון במרכז לונדון
השכרת רכב באנגליה

כתבות נוספות

סיפור של אגמים באנגליה היפה

סטיב אלן
 
אודות הכותב
סטיב אלן, צלם ועיתונאי.
את תמונותיו תוכלו לראות באתר www.stevephotography.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר