גריניץ' הימית – טיול בין דפי ההיסטוריה
מאת: ירדן גור


קומפלקס הבניינים שברובע גריניץ' הציורי, הכולל את בית המלכה, מצפה הכוכבים המלכותי, המכללה הימית, המוזיאון הימי ופארק גריניץ', מסמל יותר מכול את תור הזהב הבריטי – תקופה של התעצמות ושליטה ברחבי תבל והתפתחות מדעית וגיאוגרפית מרתקת.


כשמגיעים לגריניץ' הלב מתרחב וחיוך נמתח על הפנים. לעומת ההמולה הלונדונית, לרובע זה קצב משלו. הבניינים ההיסטוריים משווים לו קסם מיוחד, וממש כאן עובר קו האורך שממנו מתחילים לחשב את השעה בכל מקום בעולם – דבר שאינו פשוט כלל, כפי שאספר בכתבה.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

גריניץ' הימית – פנינת היסטוריה יפה ומרתקת (צילום: Daboost)
המוזיאון הימי הלאומי (צילום: nataliiazhekova)
מצפה הכוכבים המלכותי של גריניץ' (צילום: Leonid Andronov)
בית המלכה, המבנה הראשון באנגליה שעוצב בסגנון הרנסאנס האיטלקי (צילום: Wirestock)
מי שיגיע לכאן בחודשי האביב יזכה לחזות בפריחת הדובדבן (צילום: Bart Versteeg)
רגל פה רגל שם... על המרידיאן הראשי – קו אורך אפס (צילום: nataliiazhekova)
מבט מנהר התמזה אל ארמון המלכה והמכללה הימית המלכותית (צילום: coldsnowstorm)
מוזיאון הספינה קאטי סארק (צילום: clubfoto)


מפת גריניץ' ועליה נקודות העניין המתוארות בכתבה
(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)


 ברירת מחדלגריניץ' – הישגים בכל התחומים

גריניץ' היפהפייה, שמשרה אווירה של עיירה עתיקה, היא למעשה רובע של לונדון, והחלק שמכונה גריניץ' הימית (Maritime Greenwich) הוא האזור שבו מרוכזים המבנים שיחד זכו להיות אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. להבדיל מאתרי מורשת אחרים, המתהדרים בהיבט אחד של ייחודיות היסטורית או בתופעת טבע יוצאת דופן, בגריניץ' קשה לשים את האצבע על הישג בודד שהופך את המתחם לבעל ערך בינלאומי. במקום זה, חברו להן יחדיו כמה סיבות טובות לצורך קבלת התואר, בשנת 1997.

אם נתחיל מן המובן מאליו – צריך רק להביט סביב כדי להתרשם מהיצירתיות והחדשנות הארכיטקטונית שהופגנה בעיצוב בית המלכה, המוזיאון הימי, האקדמיה הימית והפארק המקיף אותם. סגנון הבנייה מייצג 200 שנה של פטרונות בריטית, והמבנים מהווים את נקודת שיא הקריירה של הארכיטקטים איניגו ג'ונס (
Inigo Jones) וכריסטופר רן (Christopher Wren). המתחם כולו בנוי כיצירת אומנות ענקית.

במצפה הכוכבים המלכותי בא לידי ביטוי תחום חשוב לא פחות, של מרוץ חסר פשרות לפיתוח המדעי שהצעיד את העולם קדימה אל תוך המאה ה-19: פיתוח הכרונומטר הימי – השעון הימי המדויק הראשון.

בתי מלון ברובע גריניץ'
 
גריניץ' הימית
גריניץ' הימית, פנינה היסטורית במרחק חצי שעה נסיעה ממרכז לונדון (צילום: GoranQ)
 

בית המלכה – כשהכתר חושק באומנות

ביתה של המלכה (The Queen's House) נבנה לכבוד אן מדנמרק – אשתו של המלך ג'יימס הראשון, בשנת 1616. סגנון הבנייה החדשני יחסית לתקופה, התבטא בעיצוב חיצוני מרובע וסימטרי ושימוש בחומרי הגלם המתקדמים ביותר שהיו בנמצא. לאחר שהושלם היה בית המלכה למבנה הראשון באנגליה שעוצב בסגנון הרנסאנס האיטלקי.

כשמביטים בו מבחוץ, קשה לנחש את שמתחולל בפנים – חגיגה אומנותית בה נפגשים על הקירות הציירים המובילים במאות 17-18, בעיצוב תקופתי השואב את המבקר אל העבר. זה מתחיל בריצוף המשובץ המוקפד, ממשיך בריהוט המלכותי ובציורי הקיר המרשימים, ומסתיים ביצירת המופת שבאולם המרכזי – עיטורים אבסטרקטיים על הקירות ועל התקרה, "מודרניים" באופיים, שלא נראו לפני כן בשום מקום אחר (לפחות לא בגבולות העולם הנוצרי). מבחינות רבות בית המלכה היה פורץ דרך בתקופתו, ועזר לעצב את הטעם העיצובי האירופאי במאות הבאות.

לא בכדי הבית גדוש באומנות, שהרי המלכה אן הייתה "פטרונית האומנות" של הממלכה הבריטית, אך היא לא הספיקה ליהנות ממנו תקופה ארוכה, שכן נפטרה כמה שנים לאחר בנייתו. כיום משמש הבית לתצוגת הציורים המרתקת של המוזיאון הסמוך אליו 
 המוזיאון הימי הלאומי (National Maritime Museum), המציג היבטים שונים של שירות בים, לאורך ההיסטוריה. המוזיאון מעניין ביותר וכדאי להקדיש לו כמה שעות.
כתבה על מרכזי אמנות לכל גיל בלונדון
 

סיור בבית המלכה בגריניץ'  סרטון המעביר היטב את האווירה 
 

הארמון שהיה לבית חולים שהיה לאקדמיה הימית

סמוך לבית המלכה, לגדות נהר התמזה, עומד מבנה עתיק הרבה יותר, ששורשיו נעוצים עמוק בהיסטוריה האנגלית. למעשה, ארמון זה היה למקום מושבם העיקרי של מלכי אנגליה וצאצאיהם במשך 200 שנה, החל משנת 1447, עת הוחרם מבעליו בשל סכסוך עם המלכה מרגרט מאנז'ו. הבניין עצמו נהרס ברובו ועבר תהפוכות רבות מאז, ובשנת 1694 הוסב, לפקודתה של המלכה מרי השנייה, לבית חולים למלחי הצי המלכותי.

אחת האנקדוטות המשעשעות הכרוכות בבניית המבנה החדש הן שמיקומו, על קו המים, הסתיר לבית המלכה את הנוף, ולכן הוחלט לפצל את המבנה לשניים, ובמרכזו ליצור רווח שיאפשר תצפית ישירה מבית המלכה על הנהר – כך הוא זכה לעיצוב הסימטרי המעניין. זאת ללמדנו, אם עד כה היה לנו ספק, שבאנגליה לוקחים ברצינות את בקשותיהם של בני המלוכה. בהמשך, נסגר בית החולים הימי, המבנה שופץ והוסב למכללה הימית המלכותית (Old Royal Naval College), ובימינו הוא משמש כאחד ממבני אוניברסיטת גריניץ'
 
המכללה הימית המלכותית בגרינץ'
המכללה הימית המלכותית הישנה שימשה בעבר כמקום מושבם של מלכי אנגליה (צילום: chrisdorney)
 

המקום שבו מתחיל הזמן

עם כל המבנים היפים, מוקד המשיכה העיקרי לגריניץ' הוא מצפה הכוכבים המלכותי (Royal Observatory) השוכן בלב הפארק, המוזיאון שבתחומו, וקו אחד יחיד ומיוחד – שחוצה את העולם לשניים. "קו גריניץ'" המדובר, הוא המרידיאן (קו האורך) שזכה להיות "קו אורך אפס", כלומר – שממנו מתחילים "לספור" את השעות. המרידיאן הראשי (Prime Meridian) הוא נקודת הייחוס העולמית, והוא נבחר באופן שרירותי כמעט, בשנת 1884.

העולם חולק ל-24 מרידיאנים ראשיים (משום שיש 24 שעות ביממה), כאשר תנועה של 15 מעלות מזרחה מקו גריניץ' – מוסיפה שעה בזמן ביחס לשעה בגריניץ', ותנועה של 15 מעלות שלמות מערבה – מפחיתה שעה ביחס לשעה בגריניץ'. אחת האטרקציות במקום היא להצטלם כאשר רגל אחת במזרח ורגל אחת במערב, ממש מעל הקו. במרפסת קו האורך אפשר לצפות על בית המלכה, שניצב ממש בקו ישר למרכז המוזיאון, באופן סימטרי ומעורר השראה.

כדי להגיע למצפה צריך לחצות את פארק גריניץ' ולהעפיל לגבעה.
הפארק רחב הידיים מסמל לא רק יופי וחיבור האדם עם הטבע, אלא גם משמר בתחומו כמה עצים עתיקים ונדירים, בני מאות שנים. הטיפוס יכול להיות מאתגר לילדים קטנים ולמי שאינו בכושר – אך אפשרי ונגיש. מרשים מאוד להסתכל על המבנה מלמטה, ואם יש זמן – לערוך הפסקת פיקניק למרגלות ההר.
כתבה על סיור בלונדון למתחילים

אתרים מרכזיים בגרינץ'
כותבת שורות אלה על קו האפס! כך נראה המרידיאן הראשי, שמסומן בפס מתכת במתחם המצפה המלכותי (צילום: ירדן גור)
 

קווי אורך – הסיפור בקיצור

מדוע קיבלו קווי האורך תשומת לב מוגברת וכיצד גורלה של האימפריה הבריטית נכרך במציאת שיטה טובה למדידת הקווים? ובכן, התקופה היא תחילת המאה ה-18, ועיקר התפתחותה של האימפריה תלוי בתנועת ספינותיה בים, אך למרבה התסכול – הנווטים לא מצליחים לאתר את מיקומם המדויק, מהרגע שהיבשה נעלמת מן האופק, מפני שהם יודעים לקבוע רק מהו קו הרוחב שבו הם נמצאים. בעיה זו הובילה לתאונות מצערות וכישלון במשימות לאומיות ועל כן, בשנת 1714, הציע הפרלמנט הבריטי סכום עתק לאדם שימצא שיטה מדויקת ואמינה לקביעת קו האורך בים.

מי שהרים את הכפפה היה ג'ון הריסון (
John Harrison) הצעיר, בן למשפחת נגרים עם חיבה יתרה לשעונים. הוא אמנם החל בפיתוח בצעירותו, אך בפרס זכה רק בשנת 1773, והוא בן 75 (בעזרת בנו). דגמי הכרונומטר הימי שעיצב ובנה, עומדים היום במרכז מוזיאון המצפה המלכותי, פעילים ומתקתקים, נקיים ומבריקים, עד שקשה להאמין שהם נעשו בעבודת יד עדינה ומדויקת, במשך חיים שלמים.  

במוזיאון ניצב גם הדגם
H4, שיצא למסעו השני של קפטן ג'יימס קוק – גדול חוקרי הארצות הבריטיים. קוק עשה בו שימוש נרחב בניווטים ושרטט לפיו מפות רבות. עם שובו בשנת 1775 הגדיר קוק את הכרונומטר כ"מורה הדרך הנאמן ביותר שלנו, תחת כל תנאי מזג האוויר".
 
מצפה הכוכבים המלכותי בגריניץ'
הכיפה במצפה המלכותי נפתחת בלילות לצפייה בכוכבים (צילום: chrisdorney)
 

מסביב למרכז הימי – השכונה והשוק

באופן טבעי, מחוץ לבית המלכה התפתחה שכונה שנשאה את אותו קסם וסגנון. עד היום בתיה מעוצבים כמיטב מסורת המאות 17-18, והיא משובצת בחנויות עתיקות, בתי קפה ומסעדות, שכולן משמרות את רוחה ההיסטורי של השכונה. רק מעצם הטיול ברחובות גריניץ', מתחנת הרכבת ועד למרכז העניינים, מתחילים להישאב אל אווירת אותה תקופה.

כמובן שכמו כל עיירה עתיקה שמכבדת את עצמה, גם ברובע גריניץ' ניתן למצוא שוק עתיקות, ובו פריטי יד שנייה מגוונים, החל מבובות וצעצועים וכלה בדגמי סירות בבקבוק ושעונים ימיים. בהיקף השוק נפתחו חנויות מיוחדות במינן, של עבודות יד, בגדים מעוצבים, תיקים ייחודיים וחנות קטנה ומטריפה לפאדג' בריטי מקורי. בחנות מכינים את הקינוח המתקתק לעיני הלקוחות, שגם מוזמנים לטעום כאוות נפשם מכל אחד מהסוגים, והריחות ממלאים את רחבת השוק המקורה וקשה לעמוד בפניהם.

כתבה על ירידי אמנות בלונדון
 
אתרים מרכזיים בגרינץ'
מצליחים להריח את הפאדג'? מימין ניתן לראות פס שטרם נחתך, בטעם קרמל מלוח (צילום: ירדן גור)
הספינה קאטי סארק

ישנם מוזיאונים שחלק מהחוויה היא עצם הביקור בהם. כזה הוא מוזיאון הספינה קאטי סארק (Cutty Sark), אשר בפינה הצפון-מערבית של מתחם גריניץ' הימית. זהו אתר חובה לכל מי שמגיע לרובע, במיוחד אם הוא עושה את זה עם ילדים. המוזיאון הוא למעשה הספינה עצמה – מוגבהת מפני האדמה בכשלושה מטרים. הספינה, מסוג "קליפר", יוצרה בסקוטלנד בשנת 1869, ושימשה כאוניית סוחר במשך כמעט מאה שנה. במוזיאון מוצגים חיי הימאים, הסחורות שהועברו, מסלולי ההפלגות, חדרי אנשי הצוות, הסיפון על מפרשיו הרבים, מערכת ההגה והתרנים.

הביקור משלב חוויה אינטראקטיבית, עם קטעי וידאו שמוקרנים על גבי שקי תבואה, ספסלים זזים שמדמים את תנועת הספינה בים, מיקרופונים שמהם בוקעים רעשי הספינה והרבה הסברים ידידותיים למבקר. בנוסף, מספר פעמים ביום יוצא סיור מודרך ללא תשלום, אותו מעביר שחקן הלבוש בבגדי הקפטן של הספינה, שמתאר את החיים בים מנקודת מבטו של יורד ים ותיק, תוך שהוא עובר בכל חלקי הספינה, מספר אנקדוטות מעניינות ושואל שאלות את הקהל. כשמסתיים הסיור – כולם רוצים להיות יורדי ים!

 
מוזיאון הספינה קאטי סארק בגריניץ'
מוזיאון הספינה קאטי סארק, אשר שימשה כאוניית סוחר במשך כמעט מאה שנה (צילומים: CC Juan Enrique Gilardi)


בית מלון מומלץ בגריניץ'

אם מחליטים לבלות ברובע גריניץ' יותר מיום אחד, אפשר לחסוך את הנסיעות ולגלות את חיי הלילה בגריניץ' (רמז  הם אלגנטיים יותר ואינטנסיביים פחות מאשר במרכז לונדון, ומהנים מאוד), וללון במקום. בית מלון חביב במחיר הוגן הוא סטייסיטי אפרטהוטלס (Staycity Aparthotels Greenwich High Road). המלון נראה פשוט למדי מבחוץ, אך החדרים מסוגננים ומעוצבים באופן מרווח ונוח. בכל חדר מיני-מטבחון, מסך שטוח ופינת ישיבה. ארוחות הבוקר מוגשות לכל חדר, מתוך תפריט ובשעה שנוחה לאורחים. בית המלון ממוקם באזור שקט יחסית, וההליכה ממנו לאטרקציות המרכזיות היא בין 5-15 דקות. 
מלון סטייסיטי אפרטהוטלס, גריניץ'
מלון סטייסיטי אפרטהוטלס
  למעוניינים ליהנות מהאווירה המיוחדת של גריניץ' גם בלילה
 

במרחק של כחצי שעה נסיעה ברכבת ממרכזה ההומה של לונדון, נמצאת פנינה היסטורית ששואבת את המבקרים בה לתקופת זמן אחרת, ליקום מקביל שעדיין חי ונושם את הרפתקאות הים, אל גריניץ' היפהפייה.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


ירדן גור
 
אודות הכותבת
ירדן גור - אוהבת ים וטבע, מדריכת צלילה וטיולים בעולם. בעבר התגוררה במקסיקו ובארה"ב. כיום משתדלת להגיע ולטייל בכל מקום שבו ניתן לצלול.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר