טיול במחוז סאסקס – 
אנגליה הכפרית מדרום ללונדון
מאת: טל אופיר 


עבור רבים מהתיירים – אנגליה היא לונדון, ולונדון היא אנגליה. מבלי לגרוע מאומה מקסמה של הבירה הנפלאה, אם תרצו להירגע מעט משאונה של העיר הגדולה, מחכים לכם נופים כפריים קסומים ורגועים, רק ארבעים דקות נסיעה ממנה.


אציע לכם כאן להרחיק אך מעט מלונדון, ולגלות את קסמו של מחוז סאסקס (Sussex) ההיסטורי, בטיול יום מלונדון או טיול רגוע של מספר ימים.

1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

מצוקי שבע האחיות בחוף הדרומי של אנגליה (צילום: Nick Rowland)
הגבעות המוריקות של South Downs (צילום: SimonPRBenson)
טירת היבר הציורית, טירת ילדותה של אן בולין (צילום: Steve Slater)
המזח של עיר החוף התוססת ברייטון (צילום: Hert Niks)
ארמון הרויאל פביליון בברייטון (צילום: dmitrynaumov)
פארק הגנים המלכותי בשפילד (צילום: Maureen Barlin)
העיר העתיקה לואיס (צילום: GianlucaFF)

40 דקות ממרכז לונדון

שוו בנפשכם טירות קטנות וציוריות, תעלות מים סביבן ושער עץ ענק מורד בשלשלאות. קרבות אבירים על סוסים, מבוך שיחים, גן ורדים, סמטאות עם בתים עקומים, בני 800 שנה ויותר. רכבת קיטור מתחילת המאה הקודמת, אגמים, יערות-עד עם עצים עתיקים, צבאים מקפצים בין העצים. "פיש אנד צ'יפס" ובירה מקומית מעולה בפאב היסטורי, טקס תה אנגלי בטירה עתיקה. מזח שנמתח לתוך הים ובסופו לונה פארק קטן, וצוקי הגיר המפורסמים של החוף הדרומי.
 
כל זה והרבה יותר  רק שעה נסיעה ברכבת או ברכב ממרכז לונדון. מחוז סאסקס (המחולק רשמית לשני מחוזות: מערב סאסקס ומזרח סאסקס) משתרע על פני 3,780 קמ"ר, דרומית-מזרחית ללונדון, מדרום לפרברי העיר ועד קו החוף הדרומי של אנגליה. הוא נחשב אחד המחוזות העשירים ביותר במדינה, הן מבחינת נופיו, הן בטבע שהוא מציע, והן בהיסטוריה עשירה ומפוארת.
לינה במחוז סאסקס


מפת דרום-מזרח אנגליה עם יעדי הטיול במחוז סאסקס המוזכרים בכתבה ומלון המתאים לטיול כוכב ביעדים הללו – מלון אשדאון פארק
 

 ברירת מחדל
ביתם של מלכי אנגליה ובני האצולה

באלף השנים האחרונות התגוררו במחוז סאסקס רוב המלכים ובני האצולה האנגלית. עדיין ניתן למצוא באזור זה את כל סוגי הבתים האנגלים העתיקים, החל מבתים מימי הביניים, דרך תקופת טיודור (מאות 15-16), התקופה הג'ורג'יאנית (מאות 18-19), התקופה הוויקטוריאנית (מאה 19), התקופה האדוארדית (תחילת המאה ה-20) ועד בתים מתחילת המאה הנוכחית. באזור זה מרוכזות מרבית האחוזות הגדולות והעשירות באנגליה כולה, וגם כיום מתגוררים בו רבים מעשירי אנגליה.
 
אל מחוז סאסקס ניתן להגיע מלונדון ברכב, בנסיעה של כשעה על כביש מספר 22A, או ברכבת, מתחנת הרכבת ויקטוריה במרכז לונדון. אופי הכבישים הכפריים ופיזור האטרקציות ברחבי המחוז, אינו נוח לטיול בתחבורה ציבורית, וכדי להגיע לכל המקומות ופינות החמד צריך רכב שכור או הסעה. האזור איננו מתויר יחסית ונחשב לאחד המחוזות היפים ביותר באנגליה.
 
 

שלוש דקות של נופים קסומים בסאסקס, אחד המחוזות היפים באנגליה
 

מסעות הציד ביער אשדאון

במרכז המחוז, על פני גבעות נמוכות, משתרע יער אשדאון (Ashdown Forest). כאן נהגו לקיים מלכי אנגליה מסעות ציד, ואת בתי הציד שלהם ניתן לראות עד היום בכמה מהכפרים העתיקים. באותם ימים, אם היו תופסים אנשים רגילים צדים צבאים, היו מוציאים אותם להורג בעריפת ראשם בכיכר העיר. היער הוא ביתם של סנאים, צבאים, שפנים ובעלי חיים רבים אחרים, נחלים זורמים בו ומנקודות גבוהות נשקפת תצפית מרהיבה על כל האזור. מסלולי הליכה רבים פזורים ברחבי היער, ואפשר גם לרכב על סוסים, ולהרגיש קצת כמו בני האצולה.
 
היער יפהפה בכל עונות השנה: באביב הוא פורח במרבדים כחולים-סגולים של פרחי פעמונית (Blue Bells), ושיחי פטל עם פרי בשל בכל פינה; בקיץ שולט הירוק, העצים בשיא פריחתם ואת מרבדי הפרחים מחליפים מרבדי שרכים (Ferns); בסתיו הופכים העלים אדום-כתום-צהוב של שלכת; ובחורף עוטה היער יופי של כפור ושלג, היורד כשבועיים שלושה בשנה, והשבילים המפותלים נראים כמו מערות לבנות מארץ הפנטזיה.
כתבה על אירועים מיוחדים בדרום אנגליה

יער אשדאון, סאסקס
יער אשדאון, סאסקס
יער אשדאון פורח באביב עם מרבד סגול של פרחי פעמונית, ובסתיו נצבע בגווני השלכת (צילום: CC Tom Lee)
 

עלילות פו הדב וכריסטופר רובין ביער אשדאון

בכפר הארטפילד (Hartfield), בשולי יער אשדאון, התגורר א.א. מילן עם בנו היחיד כריסטופר רובין. בטיולים בשבילי היער העתיקים, עם בנו ועם דב הצעצוע שלו, נולדו בדימיונו הסיפורים על פו הדב. כיום ניתן לבקר בבית תה עם חנות מזכרות של פו הדוב (Pooh Corner), שם תקבלו מפה והסברים איך להגיע לגשר המקלות של פו, לחורשת מאה העצים, ואפילו תוכלו למצוא את הדלת לבית של פו מתחת לעץ הגדול.

על הקיר בבית הספר האנתרופוסופי ליד הכפר בו התגורר, תלוי צילום בשחור-לבן מתחילת המאה, בו מביים א.א. מילן הצגת ילדים בבית הספר. הילדים לבושים בתחפושות של פו, קנגרו, חמור ודמויות נוספות מהספר, והילד שמשחק את כריסטופר רובין הוא לא אחר מאשר בנו – כריסטופר רובין.
 
לא הרחק מביתו של פו הדב, בכפר גרומברידג' (Groombridge), צולם הסרט גאווה ודעה קדומה (Pride and Prejudice). ניתן לבקר בבית בו צילמו את הסרט ולהצטלם במרכז שדרת העצים, בדיוק כמו הצילום על כריכת הספר והסרט. הבית היפהפה (Groombridge Place) מוקף תעלת מים קלאסית, וניתן גם להיכנס לגנים של הבית (בתשלום). באותו כפר נמצא גם פארק היער הקסום (Enchanted Forest), בו ניתן לחוות שייט תעלות קצר, לטייל בשבילי חבלים תלויים בין העצים, להתנדנד בנדנדות ענק, התלויות על עצים גבוהים במיוחד, ולחזות במופע ציפורי טרף (מתאים לילדים עד גיל 12).

הפינה של פו הדב, הארטפילד
חנות המזכרות של פו הדב בכפר הארטפילד, בו התגורר א.א. מילן עם בנו כריסטופר רובין (צילום: DimiTalen)

הכפר גרומברידג'
הבית היפה בכפר גרומברידג', בו צולם הסרט גאווה ודעה קדומה (צילום: Poliphilo)
 

שעשועים וקרבות אבירים בטירת היבר

כ-10 ק"מ צפונית מהארטפילד, בכפר היבר (Hever) שבמחוז קנט הסמוך, נמצאת טירת ילדותה של אן בולין, אשתו השנייה של הנרי השמיניטירת היבר (Hever Castle) הקטנה והציורית מוקפת תעלת מים עם גשר עץ מעליה וגנים יפים. חדרי הטירה נשמרו כפי שהיו, ושחקנים לבושים בבגדי התקופה רוקדים לצלילי מוסיקה חיה מהמאה ה-16. מספר פעמים בשנה, בימי הקיץ, מתקיימים בטירה מופעי שחזור של קרבות אבירים על סוסים. זהו אירוע יוצא דופן שבאים לראותו אלפי אנשים, מקומיים ותיירים. השחקנים  רוכבי סוסים מקצועיים ופעלולנים  מבצעים קרבות הפלה ברומח (Jousting), חרבות, כידונים, וחץ וקשת, לקול צהלותיהם של המלך והמלכה, הצופים בהם מבימת המלוכה. ממש כמו פעם.
 
ילדים וילדים בנפשם ימצאו עניין רב במבוך המים, בו כל דריכה על המרצפת הלא נכונה תזכה אותם בשפריץ מים קר ומרענן. ופארק הרפתקאות מעץ ברוח הנרי השמיני. האחרים יסתפקו במבוך שיחים קלאסי, כמו בסרטים, גנים מלכותיים מרהיבים, גן ורדים, אגם גדול עם סירות ומסעדה לארוחה קלילה. השהות במרחבי הטירה אורכת כשלוש עד ארבע שעות מהנות.

טירת היבר, סאסקס
טירת היבר הקטנה והציורית, טירת ילדותה של אן בולין (צילום: grahamheywood)

קרבות אבירים בטירת היבר, סאסקס
מגוון הרפתקאות מחכות לכם בטירת היבר, כולל קרבות רומח בין אבירים (צילום: CC Peter Trimming)
 
רכבת קיטור לפארק הגנים המלכותי

רכבת הקיטור המפורסמת בלובל (Bluebell Railway) עושה דרכה לאורך 18 קילומטר, מהעיר איסט גרינסטד (East Grinstead) עד שפילד פארק (Sheffield Park), והיא עוצרת בכמה תחנות לאורך יער אשדאון. הקטרים והקרונות האותנטיים בני כמאה שנה, והנסיעה ברכבת ההיסטורית היא חוויה מיוחדת במינה. אנשי הצוות לבושים במדים ובגדים מתחילת המאה ה-20, שחקנים מחופשים מסתובבים בין הנוסעים, העשן, המראות, הקולות והריחות, מרגישים כמו חלק מסרט קלאסי מרתק. אפשר לנסוע בכיוון אחד ולרדת בסוף הקו, או לעשות מסלול הלוך ושוב, האורך כשעה וחצי. בתחנת שפילד פארק יש תצוגת קטרים שניתן לבקר בה.
 
ממש ליד התחנה הסופית בשפילד פארק, נמצא פארק הגנים המלכותי (Sheffield Park and Garden), שבו עצים ענקיים, פרחים, צמחייה עוצרת נשימה, אגמים ומפלי מים. הפארק יפהפה בכל עונות השנה ומומלץ ביותר לבקר בו. הגנים שייכים ל- National Trust, ארגון הגג של גני הממלכה הרשמיים. אחד המבקרים היותר ידועים שהגיעו לגנים היתה המלכה ויקטוריה בכבודה ובעצמה, שבאה עם כל פלמייתה לביקור בפארק בשנת 1897.

רכבת בלובל, סאסקס
רכבת הקיטור בלובל, כמו לפני מאה שנה (צילום: CC John Walton)

שפילד פארק, סאסקס
פארק הגנים המלכותי בשפילד פארק (צילום: CC Alan Shearman)
 

העיר לואיס ומצוקי הגיר

בנסיעה דרומה לכיוון החוף הדרומי של אנגליה, כדאי לבקר בעיר לואיס (Lewes), עיר עתיקה שבמרכזה טירה שנבנתה במאה ה-11, רחובות צרים וציוריים, גלריות, מדרחוב וגשר אבן מעל הנהר שחוצה את העיר. במקום מסעדה בשם בילס (Bill’s), המגישה אוכל טרי וטעים, ונמצאת כמה מטרים מהגשר העתיק.
 
העיר בנויה בעמק החוצה את גבעות South Downs, גבעות הגיר היפהפיות שמשתרעות על פני מאות קילומטרים, לכל אורך חופי דרום-מזרח אנגליה. על הגבעות יש הרבה שבילי הליכה מקסימים, עם נופים עוצרי נשימה. ניתן לעלות למצפה על הצוקים התלויים מעל העיר, לתצפית על כל האזור  מראה מרהיב.
 
הגבעות מסתיימות במצוקי הגיר המפורסמים של חופי דרום-מזרח אנגליה, ששיאם מצוקי שבע האחיות (Seven Sisters), הנמצאים דרום-מזרחית ללואיס. אלו הצוקים הכי מרשימים של חופי אנגליה הדרומית והם נמצאים בפארק הקרוי על שמם – פארק שבע האחיות.
לינה באזור העיר לואיס
 
לואיס, סאסקס
העיר העתיקה לואיס, בחוף הדרומי של אנגליה (צילום: Wirestock)

צוק שבע האחיות, דרום אנגליה
מצוקי שבע האחיות המרשימים והמפורסמים (צילום: Diego Torres)

ברייטון העתיקה והצעירה

נסיעה מערבה לאורך קו החוף מביאה אותנו לעיר ברייטון (Brighton), עיר חוף קלאסית ועתיקה של אנגליה. מומלץ לטייל במזח ברייטון (Brighton Pier) המפורסם, לאורך הטיילת הארוכה שבה גלריות אומנים רבות, ברחובות הצרים בעלי חנויות קטנות ומקוריות. אווירה צעירה ותוססת מושכת לעיר צעירים רבים, הבאים ללמוד בשתי האוניברסיטאות או לעבוד בחברות אינטרנט ועיצוב רבות שצצו בה בשנים האחרונות. לא לשכוח לבקר בארמון ההודי המדהים (Royal Pavilion), שבנה המלך אדוארד השביעי למאהבת שלו.
 
אפשר לטייל בבריטון יום שלם ועדין לא להספיק לראות הכול. לילדים מציעה העיר מוזיאון ימי עם אקווריום גדול, פארק שעשועים על המזח, מתקנים רבים על החוף ובחורף גם זירה גדולה של החלקה על הקרח, למרגלות הארמון ההודי. כל שנה במשך שלושה שבועות בחודש מאי מתקיים בעיר פסטיבל ברייטון, בו נערכים מופעים רבים של מוסיקה, תיאטרון, מחול וקרקס, אירועים לכל משפחה ותצוגות אומנות, המתקיימות בגלריות ובתי אומנים שפתוחים לקהל.
בתי מלון בברייטון  |  כתבה על ברייטון
 
המזח של ברייטון, סאסקס
המזח של ברייטון, עיר חוף תוססת בדרום מחוז סאסקס (צילום: CC Alex DROP)

ארמון Royal Pavilion, ברייטון, סאסקס
ארמון ההודי Royal Pavilion, אותו בנה המלך אדוארד השביעי למאהבת שלו (צילום: dmitrynaumov)


מלון מומלץ בעיר ברייטון

מלון לאונרדו רויאל ברייטון ווטרפרונט (Leonardo Royal Hotel Brighton Waterfront) ממוקם על הטיילת של ברייטון, בקרבת המזח ואתרי תיירות נוספים, במרחק קילומטר מתחנת הרכבת. המלון החדיש הוא אחד היחידים בעיר שבו מיזוג אוויר, וכן בריכה מקורה ומרכז בריאות וספא. אורחי המלון נהנים מחניה מוזלת בחניון התת קרקעי, וזהו יתרון גדול בעיר שהחניה במרכזה לא פשוטה. ילדים מתקבלים בברכה ואף זוכים למחירים נוחים (הקטנים בחינם!).
 
המלצה על מלון במרכז ברייטון, אנגליה
מלון לאונרדו רויאל ברייטון ווטרפרונט – מיקום מושלם על הטיילת של ברייטון
 

המלצה על מלון המתאים לטיול כוכב ביעדי הכתבה

מלון אשדאון פארק (Ashdown Park Hotel) ממוקם ביער אשדאון, במרחק נסיעה של שעתיים דרומית ללונדון, ועד שעה נסיעה מכל היעדים המוזכרים בכתבה, כולל מצוקי שבע האחיות, היעד הדרומי ביותר בכתבה. מדובר במלון יפהפה, ברמת 4 כוכבים, בבניין היסטורי מהמאה ה-19, מוקף גנים, מגרשי ספורט ומגרשי גולף. במלון יש גם בריכה מקורה, מרכז ספא, מסעדה מצוינת, חדרים זוגיים וסוויטות, היכולים להתאים גם למשפחות.
 
מלון מומלץ לטיול כוכב במחוז סאסקס
מלון אשדאון פארק – מלון מקסים במיקום נפלא לטיולי כוכב במחוז סאסקס


מידע נוסף

כתבות נוספות על אנגליה


טל אופיר
 
אודות הכותבת
טל אופיר, גרה עם משפחתה בכפר במחוז סאסקס, בדרום אנגליה. החלה לשתף אנשים ביופיו של המקום, וכיום היא מתכננת, מתאמת, מדריכה ומלווה מטיילים ישראלים. הטיולים הם אישיים, תפורים לכל כיס ולאופי המטיילים.
תה אנגלי עם נענע - אנגליה הכפרית בליווי והדרכה של ישראלים מקומיים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר