קנטרברי הקסומה:
טיול יום אל בירת הכנסייה של אנגליה
מאת: נטע קלימי עילם


הנרי השמיני הסתובב בין חדרי ארמונו כשהוא חסר מנוחה, אחרי שאיגרת נוספת הגיעה מהוותיקן. המרחק הרב בין רומא ללונדון לא הפריע לאפיפיור לנסות ולהשליט את סמכותו הדתית על ענייני הממלכה, ועוד יותר מכך – גם על יחסיו האישיים של הנרי עם נשותיו באופן שלא תאם את רצונותיו של המלך הכול-יכול. מחלוקת זו הובילה לניתוק מהוותיקן וביססה את הכנסייה האנגליקנית כזרם דתי עצמאי ומוביל, ואת הארכיבישוף מקנטרברי כאחד האנשים החזקים ובעלי ההשפעה באנגליה כולה.


מעמדה של העיר הקטנה בדרום האי הבריטי נשמר גם בחלוף 500 שנה, והקתדרלה המרשימה – מקום מושבו של הארכיבישוף – היא האטרקציה המרכזית בטיול לקנטרברי.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

קתדרלת קנטרברי – האטרקציה המרכזית בעיר (צילום: claudiodivizia)
הקתדרלה המרשימה היא מרכז הכנסייה האנגליקנית (צילום: Tangkwa_Nikon)
ניתן לצאת לשייט רגוע על נהר סטור הזורם בתוך העיר (צילום: MEDITERRANEAN)
חלק מהבניינים במרכז העיר שרדו מהמאה ה-16 (צילום: claudiodivizia)
קנטרברי – עיר עם היסטוריה עשירה ואווירה צעירה (צילום: Alexey Fedoren)
רחוב High – מדרחוב עמוס בחנויות ומקומות בילוי (צילום: Ray in Manila)
מגדל ווסטגייט – שריד מימי הביניים ובו מוזיאון ומרפסת תצפית (צילום: Alexey Fedoren)
מוזיאון, ספרייה, גלריה לאומנות ולשכת תיירות – The Beaney House Of Art & Knowlege (צילום: spacetrash)

קנטרברי – יעד נהדר לטיול יום מלונדון

יום טיול מחוץ ללונדון הוא משהו שאני מאוד אוהבת לעשות. יום שמתחיל בתחנת רכבת הומה עם לוחות אלקטרוניים שמציגים את היעדים השונים אליהן יוצאות הרכבות, וכל מה שצריך הוא לעלות על רכבת ולהגיע ליעד חדש או מוכר ואהוב.

קנטרברי (Canterbury) נמצאת במחוז קנט ((Kent שבדרום-מזרח אנגליה והיא יעד מעולה לטיול יום מלונדון. זוהי עיר קומפקטית שכל אתריה המרכזיים נמצאים במרחק הליכה קצר אחד מהשני, כך שגם טיול של חצי יום יספיק לכם כדי לחוות את האווירה המיוחדת שלה.

רכבת מהירה שתיקח אתכם מלונדון לקנטרברי תוך שעה יוצאת מתחנת סנט פנקרס (St Pancras), אבל אפשר לקחת בנוחות גם רכבת קצת יותר איטית שיוצאת מתחנת ויקטוריה (Victoria). ישנן שתי תחנות רכבת – קנטרברי מזרח וקנטרברי מערב – ושתיהן במרחק הליכה ממרכז העיר. הגעה ברכב שכור היא אפשרות נוספת, אם כי כנראה לא תקצר לכם את זמן הנסיעה.
אפשרויות לינה בקנטרברי


מפת דרום-מזרח אנגליה עם הבירה לונדון (A) ויעדי הטיול בעיר קנטרברי (B-J)

 

 ברירת מחדלעיר אוניברסיטאית עם היסטוריה עתיקה

עדויות להתיישבות בקנטרברי נמצאו עוד מתקופת הברזל, עת שימש המקום כיישוב קלטי מרכזי. במאה הראשונה לספירה הנוצרית השתלטו הרומאים על היישוב, הרחיבו אותו ובנו בו מקדשים, בתי מרחץ, תיאטרון ומבני ציבור, והעיר הקטנה הוקפה חומה עם 7 שערים. לאחר מאות שנים ועם הגעת אנשי דת מרכזיים לאזור, הפכה קנטרברי להיות מוקד דתי חשוב. 

מרכזה העתיק של העיר מוקף היום בשרידי חומות מימי הביניים שנבנו על בסיס החומות מהתקופה הרומית, ומבין שבעת השערים המקוריים נותר על תילו השער המערבי המרשים. ברחובות העיר משתלבים היטב בניינים עתיקים עם בנייה מודרנית יותר, וחלק מהבניינים ששרדו מהמאה ה-16 מאופיינים במרפסות בולטות הבנויות מעץ. הכיכר המרכזית של העיר, המציגה שילוב של ישן וחדש, נמצאת כאן כבר 800 שנה.

קנטרברי היא מרכז אוניברסיטאי חשוב באנגליה ובערך רבע מתושביה הם סטודנטים שמוסיפים אווירה צעירה ותוססת למרכז העיר. יש משהו רגוע בערי אנגליה ההיסטוריות שהן גם ערים אוניברסיטאיות, וקנטרברי אינה שונה. ההיסטוריה שניבטת מחזיתות הבתים, קצב ההליכה של העוברים והשבים, החנויות המיוחדות ובתי הקפה שמלאים בסטודנטים, והתחושה שכאן לא צריך לרוץ, אפשר גם סתם לשוטט בנינוחות וליהנות מהעיר.
טיול לערים האוניברסיטאיות המפורסמות אוקספורד וקיימברידג'
 
מרכז העיר קנטרברי
קנטרברי, מחוז קנט
האווירה הרגועה של קנטרברי מאפשרת טיול נעים ונינוח (צילומים: Chbec, william87)
 

קתדרלת קנטרברי – גולת הכותרת

התחנה הראשונה והחשובה היא ביקור במבנה האייקוני ביותר של קנטרברי – הקתדרלה (Canterbury Cathedral), שנמצאת במרחק קצר מהמדרחוב החוצה את מרכז העיר. ניתן לאתר את מקורות הקתדרלה בשנת 597 לספירה, כאשר אוגוסטינוס הקדוש שנשלח מרומא על ידי האפיפיור גרגוריוס הגיע לראשונה לחופי קנט, הקים במקום כנסייה והיה לארכיבישוף הראשון של קנטרברי. עד מהרה הפך תפקיד זה לבעל חשיבות גדולה בעולם הנוצרי.

במאה ה-12 יצא שמה של הקתדרלה למרחקים בעקבות רצח הארכיבישוף תומס בקט על ידי נאמניו של המלך הנרי השני. לאחר הירצחו הפך בקט לקדוש, מה שהוביל לשמועות אודות ניסים ונפלאות שמתרחשים במתחם הכנסייה. במהרה הפך האזור ללהיט בקרב עולי הרגל של התקופה, שתרמו לפיתוח מואץ של העיר הקטנה. 400 שנה לאחר מכן הפך הנרי השמיני את הקתדרלה לאתר חשוב ביותר מבחינה דתית ולמרכז הכנסייה האנגליקנית. את עולי הרגל של אז החליפו תיירים רבים שבאים ליהנות מיופייה של קנטרברי ומההיסטוריה העשירה שלה.

הקתדרלה הגותית שמוכרת כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, ראתה לאורך השנים שינויים במראה שלה, וניצלה בנס מהפצצות במהלך מלחמת העולם השנייה שכוונו ישירות אליה וגרמו לנזק כבד ברחבי העיר. פנים הקתדרלה מרשים ויפה עם חלונות ויטראז' יפהפיים. הכניסה למתחם כרוכה בתשלום ופרט לקתדרלה מעניין להסתובב בחצר היפה שמקיפה אותה. בחצר הקתדרלה נמצא פסל ייחודי – Canterbury War Horse Memorial – מחווה לכל בעלי החיים שלקחו חלק במלחמות בריטניה ובראשם הסוסים, שבמלחמת העולם הראשונה עוד מילאו תפקיד חשוב במערך הצבאי.
 
קתדרלת קנטרברי
קתדרלת קנטרברי
קתדרלת קנטרברי המרהיבה  מבחוץ ומבפנים (צילומים: Richard Banton, claudiodivizia)
 

אטרקציות בקנטרברי – מהקתדרלה והלאה

במרחק קצר מהקתדרלה, בסמטת Butchery Lane נמצא המוזיאון הרומי (Canterbury Roman Museum) שממוקם בשרידי בית רומאי שעיקר ממצאיו התגלו במהלך המאה ה-19, כשבוצעו בעיר עבודות תשתית. אפשר למצוא שם תצוגה של חפצים מהתקופה הרומית כמו מטבעות וכלי חרס, מערכת חימום תת-קרקעית עתיקה ופסיפס יפה שהשתמר היטב.

לא הרחק משם שוכן בית ויקטוריאני מקסים בלב המרכז ההיסטורי של העיר, ושמו The Beaney House of Art & Knowledge. בתוך המבנה תמצאו מוזיאון קטן, ספרייה, גלריית אומנות, ואת לשכת התיירות של קנטרברי. הליכה קצרה נוספת מובילה למגדל המערבי של חומת העיר – המגדל היחיד שנשאר עומד על תילו. הטיפוס עליו מוביל אל מרפסת עם תצפית פנורמית, ואל מוזיאון ווסטגייט (Westgate Towers Museum & Viewpoint) המציג את סיפור ההיסטוריה של המגדל.
 
מגדל ווסטגייט, קנטרברי
המגדל המערבי של חומת העיר  היחיד שנותר על תילו (צילום: Alexey Fedoren)

 
את הבית העקום (The Crooked House) שנמצא במפגש הרחובות פאלאס וקינג אי אפשר לפספס – זהו בית עץ שנוטה על צידו ואתר צילום פופולרי בעיר. הבית הציורי, שנראה כאילו יצא מסט הצילומים של סרטי הארי פוטר, החל בנטייתו הימנית לאחר שינויים שנעשו במבנה הארובה שלו. הארובה התמוטטה סופית ב-1988 ומאז הבית מוחזק מבפנים על ידי מוטות פלדה. בקומת הקרקע של הבית פועלת חנות ספרים נחמדה.
 
בתים מיוחדים בקנטרברי
שניים מהמבנים המיוחדים בעיר  The Beaney (מימין) והבית העקום (צילום: נטע קלימי עילם)


קנטרברי יושבת על גדות נהר סטור (Great Stour) ומספר חברות מציעות שייט במימיו הרגועים של הנהר ומבט אל העיר מכיוון המים. לאחר השייט זה הזמן להסתובב במרכז העיר וליהנות מסצנת המסעדות המפותחת של קנטרברי. שוק איכרים קטן בשם The Goods Shed פועל כאן מדי יום (פרט ליום שני) ובו מסעדה העושה שימוש בתוצרת מקומית.
 
נהר סטור עובר דרך קנטרברי
שייט במימיו הרגועים של נהר סטור – דרך מצוינת לגלות פינות קסומות בקנטרברי 
(צילומים: Leonid Andronov, MEDITERRANEAN)
טיפים והמלצות לביקור בקנטרברי

♦ סיורים מודרכים בקנטרברי יוצאים מדי יום מהכניסה לקתדרלה, אך מכיוון שהמרכז המתויר הוא די קטן קל להתמצא בו גם ללא סיור. הערך המוסף בסיורים הוא בעיקר למי שמחפש מידע היסטורי.
♦ ברחובות הקטנים במרכז העיר תמצאו חנויות קטנות מיוחדות וגם סניפים של רשתות מוכרות שכיף להיכנס אליהן בלי ההמולה המאפיינת את החנויות הגדולות של לונדון.
♦ פסטיבל קנטרברי (Canterbury Festival) מתקיים מדי שנה בסביבות אוקטובר-נובמבר ובמסגרתו נערכים קונצרטים של מוסיקה קלאסית, מוסיקת עולם, מיצגי אומנות והופעות תיאטרון.
♦ אפשר לשלב טיול בקנטרברי עם ביקור באזור הצוקים הלבנים של דובר (White Cliffs of Dover) שנמצאים במרחק של כ-30 ק"מ מהעיר.
 
הצוקים הלבנים של דובר
הצוקים הלבנים של דובר  רק 30 ק"מ מקנטרברי (צילום: asmithers)
 

קנטרברי מציעה את הטוב מכל העולמות. זוהי עיר יפה המשלבת היסטוריה מעניינת ואווירה צעירה, ועם הקרבה ללונדון וקלות הטיול ברחבי העיר נקבל את המיטב של אנגליה ביום טיול מהנה.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


נטע קלימי אודות הכותבת
נטע קלימי עילם היא בוגרת תואר שני במדעי המדינה, מדריכת טיולים שאוהבת להכיר ולהרחיב את הדיבור על ההיסטוריה והסיפורים שמאחורי הנופים והאנשים. מטיילת עם משפחתה בכל פינות הארץ וברחבי העולם, עם אהבה גדולה לצפון אמריקה. נטע כותבת על מסעותיה בבלוג שלה: I'm on Vacation 


נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר