www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

טיול לאוקספורד וקיימברידג'


טיול לאוקספורד וקיימברידג'
מאת: סטיב אלן


אוקספורד וקיימברידג’ הן שתי ערים שנסמכות על האוניברסיטאות היוקרתיות שהוקמו בהן לפני מאות שנים. טיול בשתיהן מראה כי רב הדומה על השונה, ובכל זאת פעם בשנה הן מתחרות בחירוף נפש בתחרות סירות יוקרתית. כמו פיש אנד צ'יפס, בירה חמה, תה חזק עם חלב וכדורגל בגשם שוטף - תחרות החתירה השנתית בין אוניברסיטאות קיימברידג’ ואוקספורד, גם היא מאבני היסוד של התרבות האנגלית.


אוקספורד, בריטניה
אוקספורד. מבט על העיר   (צילום: סטיב אלן)
 
במשפחתי היינו מהמרים בחנות ההימורים השכונתית פעמיים בשנה: פעם במרוץ הסוסים השנתי, ה"גראנד נשיונל", ובפעם השנייה בתחרות החתירה הנערכת מדי שנה באביב, בין אוניברסיטת קיימברידג’ לאוניברסיטת אוקספורד. תחרות זו היא תמצית ההוויה של האליטה בחברה האנגלית. 
המשותף לשני מוסדות אלה לחינוך גבוה הוא המוניטין העולמי, המסורת העתיקה, ההיסטוריה העשירה, הארכיטקטורה המיוחדת והמיקום הנוח. לתייר המבקר בלונדון, שמעוניין לטייל במקומות מחוץ לעיר, קיימברידג’ ואוקספורד הן אפשרויות מצוינות לבילוי של יום.
 

לונדון (A), אוקספורד (B), קיימברידג' (C)  להגדלה לחץ למעלה משמאל


שייט תעלות
 
ספורט אקדמי רטוב
טעות גדולה לחשוב שקיימברידג’ ואוקספורד הן אוניברסיטאות רגילות. כל אחת מהן היא בעצם אוסף של קולג'ים שהקשר ביניהם רופף למדי. במשך 800 שנה האוניברסיטאות הללו מצחצחות ומבריקות מוחות צעירים מכל העולם. הודות לאופי בריטי ייחודי, המשלב מסורת עתיקת ימים, לימודים ברמה גבוהה ולעתים אקסצנטריות מעוררת השראה, נראה שאוקספורד וקיימברידג’ קיימות בממד אחר, בעולם אחר, מנותקות מהסביבה.
איפה עוד אפשר למצוא קולג' שהוקם בשנת 1379 ונקרא ה"קולג' החדש", או קולג' הנקרא ברייזנוז (Brasenoise) "אף נועז", או מוסד אקדמי, בו אין חובה לבוא להרצאות, לא מקבלים ציונים, הסטודנטים לא לומדים שום מקצוע שאינו קשור למקצועות הבחירה ונבחנים רק שלוש פעמים במשך כל שנות הלימודים. כפי שהגדיר זאת סטודנט אחד "פעם כדי להתקבל ועוד פעמיים כדי להשתחרר".
 
פרט ללימודים אקדמיים ברמה גבוהה ומסורת, לאוניברסיטאות של אוקספורד וקיימברידג’ יש המון במשותף, כולל ענפי ספורט פופולאריים כגון רוגבי, קריקט, וסוג של חתירה הנקרא פונטינג (Punting). הנהרות החוצים את שתי הערים - התמזה באוקספורד, נהר קאם בקיימברידג’ - מאפשרים לסטודנטים ולמבקרים לעסוק בספורט זה. הרעיון הוא לגעת בקרקע בעזרת מקל ארוך ולדחוף את הסירה בכיוון הזרם (בדיוק כמו בגונדולה). 
 
רוב המקומות המרכזיים באוקספורד ובקיימברידג’ נמצאים בקרבת הנהר ולכן מאוד נוח לשוט ולעצור בכל נקודה שבה רוצים. ניתן להשכיר סירות ולנסות לשוט לבד, אך ראו הוזהרתם, זה לא כל כך פשוט כמו שזה נראה והמון תיירים לא מנוסים נתקעים בשיחים שלאורך אחת הגדות, עד שמישהו בא לעזרתם. לפעמים המקל נתקע בקרקעית הנהר והסירה ממשיכה הלאה, והגרוע מכל - כשהמקל נתקע בקרקעית, החותר לא עוזב אותו, ו... הסירה ממשיכה הלאה בלעדיו.
  
קיימברידג, סירות על נהר קאם, בריטניה
קיימברידג, סירות על נהר קאם   (צילום: סטיב אלן)
 
"הנשיא, המורים והמלומדים באוניברסיטת אוקספורד"
אוקספורד (Oxford), המכונה "עיר הצריחים החולמים", על שום הצריחים הרבים שבה, שוכנת כ- 80 ק"מ צפונית-מערבית ללונדון, במחוז אוקספורדשייר (אוטובוס ישיר יוצא מתחנת ויקטוריה כל שעה והנסיעה נמשכת כשעה). בעיר חיים כ-134 אלף תושבים.
אוניברסיטת אוקספורד היא העתיקה ביותר בעולם דובר האנגלית. אין תאריך לייסודה של האוניברסיטה, מאחר ולא מדובר באירוע יחיד אלא בתהליך, אך ישנן עדויות המצביעות על כך שבמקום התקיימו לימודים כבר בשנת 1096. רק בשנת 1167, כאשר הנרי השני אסר על תלמידים אנגלים ללמוד באוניברסיטת פריס, החלה אוקספורד להתפתח במהירות כמוסד לימודי. בתקופה זו הוחל בהקמת בנייני לינה לתלמידים, כל אחד בהנהגתו של "מאסטר" (מאסטר=אדון, וזהו מקור הביטוי "תואר מאסטר"), שמאוחר יותר הפכו לקולג'ים.
 
מאז ותמיד שררה מתיחות בין התושבים המקומיים לבין הסטודנטים, שזכתה לכינוי "החליפות נגד העיר" (Gowns against Town). המשבר הגדול הראשון, אשר ארע בשנת 1209, כאשר שני סטודנטים הואשמו באונס, גרם לפיזורה של האוניברסיטה באוקספורד ולהקמת המתחרה הגדולה ביותר שלה, האוניברסיטה בקיימברידג’.
ב-20 ביוני 1214 שבה האוניברסיטה לאוקספורד עם מנדט שהושג על ידי ניקולס דה רומאניס, שליח האפיפיור. מעמדה של האוניברסיטה נקבע באופן סופי בשנת 1571, על ידי החוק לאיגוד שתי האוניברסיטאות, ושמה הרשמי הוא "הנשיא, המורים והמלומדים באוניברסיטת אוקספורד". בשנת 1878 פתחה האוניברסיטה את שעריה לנשים, אשר עבורן הוקמו קולג'ים מיוחדים, אולם הן החלו לזכות בתארים אקדמיים רק בשנת 1920, ורק בשנת 1974 בוטלה לחלוטין ההפרדה בין נשים לגברים.
 
באוקספורד למדו ארבעה מלכים בריטיים ולפחות שמונה מלכים שאינם בריטיים, 47 חתני פרס נובל (ביניהם מוהאנדס גנדי), 25 ראשי ממשלות בריטיים, נשיא ארצות הברית לשעבר (ביל קלינטון), עשרות סופרים (ביניהם גרהם גרין, טי. אס. אליוט, סמואל ג'ונסון, וג'ונתן סמית') ואפיפיור אחד.
בטיול קצר ברחובותיה העתיקים והצרים של אוקספורד אפשר לחלוף על פני אתרים הקשורים בשמותיהם של אישים מפורסמים: ביתו של אדמונד היילי, שגילה את כוכב השביט הקרוי על שמו, המוזיאון הציבורי העתיק ביותר בעולם, הפאב בו כתב ג'.ר.ר. טולקין את שר הטבעות, והפארק בו כתב צ'רלס דודג'סון את עליסה בארץ הפלאות.
אגב, עד היום אוקספורד היא בית ליצירות ספרותיות רבות. בשנת 1989 נמנו לא פחות מ- 533 רומנים שעלילתם מתרחשת באוניברסיטת אוקסופורד או קשורה אליה, ומאז מספרם רק עולה.
 אוקספורד, קולג' All Saints, בריטניה
אוקספורד, קולג' All Saints, נבנה בשנת 1438   (צילום: סטיב אלן)
 
אוקספורד - מסורת עשירה ומסורת של עושר
מכיוון שהאוניברסיטה והקולג'ים נבנו טיפין טיפין, על פני מאות שנים, אין כאן כל תכנון או סדר, אין מרכז, אין קמפוס, אין מתחם. האוניברסיטה נמצאת בכל מקום ובשום מקום. כל קולג' הוא ישות עצמאית ועולם בפני עצמו עם חדרי אוכל, אולמות ציבוריים, כנסיות, ספריות, מנהגים ואופי שונה. בכל קולג' לומדים בין 300 ל- 400 תלמידים בלבד, דבר היוצר אינטימיות, נאמנות וקשר הדוק בין הסטודנטים.
 
לאוקספורד יש מסורת עשירה אבל גם מסורת של עושר, ולמרות שהיום האוניברסיטה כבר אינה אריסטוקרטית ואֶלִיטִיסְטִית כבעבר, עדיין ניתן לחוש בהדים של המעמד הגבוה. על אף שהאוניברסיטה אינה פרטית היא מתנהגת ככזו, ולחלק גדול מהשטחים ומהבניינים הכניסה למבקרים מותרת רק בשעות מסוימות אחר הצהרים. אגב, הבניינים באוקספורד מעוטרים במרזבים, המעוצבים בצורת גרגווילים, שחלקם מוזרים ביותר ונראים אף מאיימים (כולל, לא עלינו, אחד שמכניס אצבע לאפו ואחד שעושה את צרכיו).
 
הוצאות התפעול של האוניברסיטה הן אסטרונומיות ומגיעות לכמיליארד דולר בשנה! אולם ההוצאות אינן רק לצרכים אקדמיים: האוניברסיטה מפעילה שלושה מוזיאונים, כנסיות, גן בוטני ותיאטרון.
אין מקום טוב יותר להבין בו את ההוצאה הכספית האדירה, הכרוכה בשמירה על המסורות העתיקות, מאשר בקומפלקס הנקרא ספריית בודליאן (Bodleian Library), אולי המוסד החשוב ביותר של אוניברסיטת אוקספורד, עם יותר משמונה מיליון ספרים וכתבי עט, הפזורים על פני 190 קילומטרים (!) של מדפים, בעשרה בניינים שונים. ספריית בודליאן לבדה מעסיקה 400 עובדים. עם כל כך הרבה עובדים אפשר היה לצפות לשירות יעיל וטוב, אבל גם פה המסורת שולטת: הזמנת ספר לעיון מתבצעת בדלפק מרכזי והוא יימסר לקורא לא לפני שיחלפו לפחות שעתיים מרגע ההזמנה.
  
אוקספורד, אחד ממאות הגרגווילים, בריטניה
אוקספורד, אחד ממאות הגרגווילים המעטרים את הביניינים   (צילום: סטיב אלן)
 
קיימברידג’ על גדות נהר קאם
העיר קיימברידג’ (Cambridge) שוכנת על גדות נהר קאם (Cam) במחוז קיימברידג’שייר, 80 ק"מ צפונית ללונדון. מתגוררים בה  110 אלף תושבים, כחמישית מהם סטודנטים (!).
אוניברסיטת קיימברידג’, הממוקמת כאמור במרכז העיר, נוסדה בשנת 1209, מה שהופך אותה לאוניברסיטה השניה שהוקמה בעולם דובר האנגלית (אחרי אוקספורד). בקיימברידג’ למדו יותר זוכי פרס נובל מאשר בכל אוניברסיטה אחרת בעולם, וגם חלק נכבד מהדמויות החשובות ביותר בהיסטוריה של המדעים מדויקים. בין המפורסמים שלמדו כאן אפשר למנות את אייזק ניוטון, צ'רלס דרווין, סטיבן הוקינג, א.א. מילן (מחבר ספרי פו הדב), בראם סטוקר (מחבר הספר דרקולה) והמשורר לורד ביירון.
בשנים האחרונות התפתחה קיימברידג’ למרכז ההיי-טק הראשי בבריטניה.
לינה בעיר קיימברידג'
 
רוב העיר בנויה על הגדה המזרחית של נהר קאם, ולהבדיל מהעיר אוקספורד, כמעט כל הבניינים המפוארים והחשובים שלה קשורים בצורה כזו או אחרת לאוניברסיטה.
מתוך 31 הקולג'ים, הפזורים בעיר, שלושה מיועדים כיום רק לנשים וארבעה לתלמידים מתקדמים בלבד, בעלי תואר MA לפחות. העושר והפאר של אוניברסיטת קיימברידג’ ניכרים בבניינים הפזורים ברחבי העיר ושייכים לאוניברסיטה. הבולטים שבהם:
¡         בניין פיטרהאוס (Peterhouse), הוותיק מבין הקולג'ים מהמאה ה-13.
¡         החצר הישנה והמטופחת של קווינס קולג' (Queens Collage), שנבנתה בשנת 1448.
¡         כנסייתו הגותית הענקית של קינגס קולג' (King's Collage), המכונה קינגס קולג' צ'אפל (Kings College Chapel). נבנתה במאה ה-15 ונחשבת לאחד המבנים הגותיים היפים ביותר בכל בריטניה.
¡         בניין הסנאט המרשים, שנבנה בשנים 1722 -1730 על ידי האדריכל גיבס, שהוא ה"פרלמנט של קיימברידג’" ובו מתקיימים טקסי סיום הלימודים.
 
קיימברידג', נהר קאם וכנסיית קינגס קולג'
קיימברידג', נהר קאם וכנסיית קינגס קולג'   (צילום: סטיב אלן)

 
מדשאת הכבשה של קיימברידג’
הפארקים, המדשאות והשטחים הפתוחים שמסביב לבניינים מעצימים את יופייה של העיר קיימברידג'. חצרות ציבוריות ופינות ירוקות, עם שמות מעוררי דמיון, כגון, "האדמה של לאמה" (Lamma's Land), "חתיכות ישו" (Christ's Pieces), ו"מדשאת הכבשה" (Sheep's Green).
הגן הבוטני של האוניברסיטה הוא אחד המפותחים באנגליה, ובמדינה בעלת מסורת עתיקה של גנים בוטניים זהו בהחלט הישג.
ה"בקס" (Backs) הוא פארק ירוק ומטופח המשקיף אל כמה מהקולג'ים המפורסמים. נהר קאם, הזורם בשטחי הפארק, הוא ציורי להפליא והגשרים הוונציאניים (אחד מהם נקרא "גשר האנחות") מוסיפים לפסטורליות של המקום.
  
גשר האנחות בקיימברידג', בריטניה
גשר האנחות בקיימברידג'   (צילום: סטיב אלן)
 
תרבות אוניברסיטאית בקיימברידג’
כמו באוקספורד, הדרך הנוחה ביותר לטייל בקיימברידג’ היא באופניים, אותם ניתן לשכור בכמה מקומות בעיר. בקיימברידג’ יש יותר מ- 20 מוזיאונים וגלריות, בהם מוזיאון פיצוויליאם (Fitzwilliam Museum), בו מוצג אוסף מצוין של חפצי אמנות ועתיקות מיוון, איטליה והמזרח התיכון. הקומפלקס הנקרא "מוזיאונים חדשים" (New Museums) כולל מספר מוזיאונים, בהם מוזיאון לזואולוגיה ומוזיאון לאנתרופולוגיה, מעבדות וחדרי לימוד.
 
כמו בכל עיר אוניברסיטאית תוססת המכבדת את עצמה, גם בקיימברידג’ יש אינספור פעילויות תרבותיות ומופעי מוסיקה מגוונים להפליא, הכוללים, מוסיקה עממית בריטית (folk music), רוק כבד, פאנק, רוק'נרול משנות ה-50 ועוד. לחובבי המוסיקה הקלאסית, מוצעים יותר מ- 25 מופעים מדי חודש, במקומות שונים בעיר, כולל בכנסייה המרשימה של הקינגס קולג'. בנוסף פועלים בקיימברידג’ תיאטראות רבים שנחשבים טובים במיוחד.
  
קיימברידג', קינגס קולג', בריטניה
קיימברידג', קינגס קולג'    (צילום: סטיב אלן)
 
חיי לילה (לא) סוערים בקיימברידג’
אפשר היה לצפות מעיר אוניברסיטאית לחיי לילה סוערים אבל קיימברידג’ קצת מאכזבת בכל הקשור למועדונים ולפאבים. המועדון הטוב ביותר נקרא הפֶז (The Fez) והוא מעוצב בסגנון מרוקאי, למרות שהמוסיקה כמובן מערבית לחלוטין. הפאב שמקבל את הציונים הגבוהים ביותר הוא חיה ותן לחיות (Live and Let Live), המציע מגוון רחב של בירות מקומיות ואוכל ברמה טובה. הפאב הכי מסורתי, שלא השתנה כבר יותר מ-50 שנה, הוא הצ'מפיון (The Champion), שממוקם במרכז העיר ומשרת בעיקר את התושבים המקומיים ולא את הסטודנטים.
 
השוק הפתוח לידע
מדי שבוע מתקיימים בקיימברידג’ שווקים שונים כגון שוק איכרים, שוק לעבודות יד, שוק עתיקות ושוק חפצי יד שנייה, ובכל חודש מתקיים שוק ספרים מיד שנייה. אחד ה"שווקים" היותר מעניינים ויוצאי הדופן נקרא השוק הפתוח לידע של קיימברידג’ (The Cambridge Open Knowledge Market), עם מגוון רחב של מומחים ואנשי מקצוע המתאספים כדי לבצע "סחר חליפין" של ידע. השוק פועל בחסות ארגון בשם "הבנק לידע כללי של קיימברידג’" ופתוח לקהל הרחב. הכניסה ללא תשלום.
 
החנות של אליס
באוקספורד ובקיימברידג’ יש המון חנויות קטנות ומיוחדות. אין ספק שהחנות המפורסמת ביותר באוקספורד היא החנות של אליס (Alice's Shop), בה כל הסחורה קשורה לעליסה בארץ הפלאות. החנות קיימת מאז שנת 1830 ואליס האמיתית הייתה קונה בה סוכריות מבושלות. בשנת 1965 הפכה החנות ל"חנות של אליס" ומדי שנה מבקרים בה למעלה מ- 500 אלף איש.
כתובת: 83 Aldate's St..
 
ספרים וענתיקות בקיימברידג’
עבור אספנים כרוניים החנות .Books and Collectables Ltd, שבמרכז העיר קיימברידג’, תספק את המנה הנדרשת של ענתיקות ופריטי יד שנייה. בין תחומי ההתמחות של החנות אפשר למנות:  קומיקס, תקליטי ויניל, תרבות הפופ וכמובן ספרות אקדמית מקורית.
כתובת:Units 7-8 Railway Arches, Coldham's Road
  
אוקספורד, תאטרון Sheldonian, בריטניה
אוקספורד, תאטרון Sheldonian , נבנה בשנת 1664    (צילום: סטיב אלן)
 
התפוח של ניוטון
מספר מיתוסים התפתחו סביב אוניברסיטת קיימברידג’ וההיסטוריה שלה. אחד מהם עוסק בגשר המתמטי (Mathematical Bridge) הסמוך לקווינס קולג', אשר עוצב, כביכול, על ידי אייזק ניוטון עצמו, באופן שיאפשר לו להחזיק מעמד ללא ברגים ובריחים. מסופר על חבורת סטודנטים ספקנים, שפירקו את הגשר, אך לא הצליחו להרכיבו מחדש. כמה חבל שהגשר נבנה 20 שנה לאחר מותו של ניוטון...
מיתוס נוסף הקשור בפיזיקאי הדגול, שמשרד התיירות של קיימברידג’ דאג לחלוב אותו עד הסוף, הוא העץ מתחתיו, כביכול, ישב ניוטון כאשר התפוח נפל על ראשו. העץ נמצא בחצר הפקולטה למתמטיקה ותוכלו לשבת מתחתיו, אם תמצאו מקום בין כל התיירים היפנים. סיפור עץ התפוח לא עובר את מבחן המציאות, מאחר ועל פי עדותו של ניוטון, הוא ישב במשרדו כאשר העלה את רעיון כוח המשיכה. אבל בקיימברידג’, כמו באוקספורד, מיתוסים ומסורת לא מתים בקלות.
 
תחרות החתירה השנתית על נהר תמזה
תחרות החתירה השנתית בין אוניברסיטאות אוקספורד וקיימברידג’ מתקיימת בנהר תמזה שבלונדון בעונת האביב. האירוע פופולארי לא רק בקרב הסטודנטים, ולפי אומדן לא רשמי כמיליון צופים גודשים את גדות הנהר וכתשעה מיליון צופים בתחרות בטלוויזיה.
התחרות הראשונה התקיימה בשנת 1829 ומאז 1856 היא מתקיימת מדי שנה, פרט להפסקה בשתי מלחמות העולם. שתי הקבוצות ידועות באופן מסורתי כ"כחולים" – קיימברידג’ בכחול בהיר ואוקספורד בכחול כהה. בשנים האחרונות היו כמה תחרויות דרמטיות, כולל התחרות הצמודה ביותר בשנת 2003 בה ניצחה קיימברידג’ ביתרון של 30 ס"מ בלבד.
אורך המסלול הוא 6,779 מטר: מפטני (Putney) שבדרום-מערב לונדון עד למורטלייק (Mortlake), מעט מערבה משם.
עד היום קיימברידג’ ניצחה 78 פעמים, אוקספורד 73 פעמים, ופעם אחת התחרות הסתיימה בתיקו (בגלל שהשופט נרדם).
הציטוט המפורסם ביותר הקשור לתחרות, שייך לשדר הרדיו של הבי.בי.סי. גיון סנייג', שאמר ברגע של התרגשות בלתי מרוסנת: "אני לא מצליח לראות מי מוביל, אבל זו כנראה או אוקספורד או קיימברידג’".
  
אוקספורד, סמל על אחד הביניינים
אוקספורד, סמל על אחד הביניינים  (צילום: סטיב אלן)

כתבות נוספות
מרכזי אמנות לכל גיל בלונדון
לונדון למתקדמים
לונדון בעקבות סופרים
עשר חוויות חובה לונדוניות
סאסקס - אנגליה הכפרית מדרום ללונדון
קוטסוולדס – אנגליה הכפרית ממערב ללונדון
ברייטון: מסעותי עם שלי
מחוז דבון: מסעותי עם שלי


סטיב אלן
 
אודות הכותב
סטיב אלן, צלם ועיתונאי.
את תמונותיו תוכלו לראות באתר www.stevephotography.com

לקריאת כתבות נוספות של סטיב.
מספר צפיות: 19234
3205