מסלולים מהעיר קיימברידג' –
טיול כוכב באזור הכפרי של אנגליה
מאת: יעל גתי


בקיימברידג' וסביבתה כדאי לבלות מספר ימים, וכך ליהנות הן מביקור בעיר עצמה ובקולג'ים העתיקים והמפורסמים שלה, והן בלא מעט אתרי תרבות, מורשת והיסטוריה בריטית, הנמצאים במרחק נסיעה של עד חצי שעה ממנה. הטיול באזור חווייתי ומעשיר, מתאים גם למשפחות, ומציע מסלולי טיול מרתקים, טבע כפרי וקסום, ומגוון פעילויות מהנות.


1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

אחוזת אנגלסי אבי מוקפת גנים יפהפיים ולצידה טחנת קמה פעילה (צילום: Roger Ward)
שדרה מכושפת בגני אנגלסי אבי (צילום: ukgardenphotos)
מרוצי סוסים בניומרקט, חוויה מלאת אקשן (צילום: Richard Humphrey)
כנסיית סנט אנדרו וסנט מרי בכפר גרנצ'סטר (צילום: Alex Brown)
אחוזת ווימפול, בעלת היסטוריה מפוארת (צילום: Karen Roe)
דשנות ונינוחות בחוות החיות של ווימפול (צילום: Karen Roe)
בטיול בקיימברידג' עצמה מומלץ לשלב שייט רגוע על הנהר (צילום: Mike McBey)
במוזיאון פיצוויליאם בקיימברידג' חפצי אומנות מרחבי העולם (צילום: Judy Dean)

מסלול עירוני בקיימברידג' – בין "פשוטי העם" לבין "בעלי הגלימות"

אם טרם ביקרתם בעיר, עוד לפני שאתם יוצאים ממנה לתור את סביבתה, מומלץ מאוד להכיר אותה מקרוב, לבקר במוסדותיה, במוזיאונים (שהכניסה לרובם היא ללא עלות) וברחובות העתיקים. מסלול טיול עירוני קלאסי יכלול ביקור בכמה מהמבנים המפוארים של האוניברסיטה, שכל אחד מהם מתגאה בצריחיו הגבוהים, בשעונים עתיקים ובחצרות פנימיות בהן מזרקות וגינות מושקעות. ניתן לשלב במסלול שייט נעים על נהר קאם  (Cam)החוצה את העיר, וביקור בשוק ימי-הביניים.

לחובבי האמנות מומלץ להקדיש כשלוש-ארבע שעות למוזיאון פיצוויליאם
(Fitzwilliam Museum). המוזיאון הוא מעין "פיצוי" שהעניקה האוניברסיטה לתושבי העיר, לאחר שנים של מתח מתמיד בין "פשוטי העם", הלא-משכילים, לבין אנשי האוניברסיטה – שמכונים "בעלי הגלימות" (ובאנגלית זה נשמע טוב יותר: "Town And Gown"). 

המוזיאון היפהפה שוכן במבנה מפואר, ובחצרו ניצב פסל ברזל מרשים של הנרי מור (Henry Moore) – הפסל הבריטי המפורסם, וארבעה אריות ש"שומרים" על המקום. התצוגות במוזיאון מרשימות מאוד: יותר מחצי מיליון חפצי אומנות, החל מחפצים ממצרים ויוון העתיקה, עד לחפצי אומנות מסין ומיפן, לצד תערוכות ציורים של אומנים יידועי שם כגון דגה, קלוד מונה ורובנס. במוזיאון מוצגות גם תערוכות מתחלפות של אומנות עכשווית.
כתבה על טיול משפחתי בקיימברידג'  |  כתבה על טיול לאוקספורד וקיימברידג'
 
שייט על נהר הקאם
שייט עצמאי על נהר קאם (בשיטה שנקראת פאנטינג), קיימברידג' (צילום: יעל גתי)

מוזיאון פיצוויליאם בקיימברידג'
במוזיאון פיצוויליאם מעל חצי מיליון חפצי אומנות, ותצוגות של אומנות עכשווית (צילום: CC Michael Brace)


 ברירת מחדללינה בעיר ומסלולי טיול מחוץ לה

כשרוצים להכיר מקום מקרוב – צריך פשוט לשהות בו. לשמחתנו בקיימברידג' יש מגוון בתי מלון ודירות להשכרה, וגם אם הגעתם מלונדון ברכבת, ניתן לשכור רכב ולצאת איתו לאתרים שסביב. שימו לב שהנהיגה היא בצד שמאל של הכביש, אך זה דבר שמתרגלים אליו די מהר, באופן מפתיע, והוא לא מהווה מכשול.

בסוף כל יום טיול אפשר לחזור לעיר, כבטיול כוכב, וליהנות בה מאירועים שונים, מסעדות טובות ואווירה מיוחדת. בהמשך אסקור כמה מן האתרים המיוחדים ביותר מחוץ לעיר, שאף ביקור אינו שלם בלעדיהם.

בתי מלון בקיימברידג'  |  כתבות על לונדון


קיימברידג' והאתרים הסמוכים לה, המתוארים בכתבה
(להגדלה לחצו על הפינה העליונה)
 

ניומרקט – עיר מרוצי הסוסים

על גבול המחוזות סאפוק וקיימברידג'שייר, כ-10 ק"מ מקיימברידג', נמצאת העיירה האטרקטיבית ניומרקט (Newmarket) המוכרת גם כבירת מרוצי הסוסים העולמית. הביקור באצטדיון המרוצים המרשים Newmarket Rowley Mile Course, בעל ההיסטוריה המרתקת, אינו דומה לשום חוויה אחרת. אפשר לצפות במרוץ וליהנות מהאווירה המחשמלת, ואפשר גם, כמובן, להמר על הסוס המנצח ולקחת חלק פעיל בחגיגה. מה שבטוח הוא, שהעיצוב המרשים של האצטדיון ואווירת המרוצים תישאר עימכם זמן רב לאחר הביקור.

ביולי ניתן לשלב את הביקור עם פסטיבל המוסיקה של אומנים עכשוויים שנערך ממש כאן, בזירת המרוצים, בכל שנה. בנוסף, ניתן לבקר במרכז המורשת למרוצי סוסים שנמצא בתוך האורוות לשעבר של המלך צ'ארלס השני. במרכז ישנן שלוש אטרקציות עיקריות: מוזיאון מרוצי הסוסים העולמי, הגלריה לאuמנות הספורט ומרכז אימון לסוסי מרוץ.
 
אצטדיון מרוצי סוסים בניומרקט
יום חווייתי ורווי אקשן באצטדיון מרוצי הסוסים בניומרקט (צילום: CC Andrew Stawarz)
 

שימור אתרים בהתנדבות

הנשיונל טראסט (National Trust) הוא ארגון צדקה שהוקם בסוף המאה ה-19, ומופעל בעיקר על ידי מתנדבים בתחומים שונים. הארגון שם לו למטרה לשמר אחוזות, מבנים וגנים היסטוריים, ולהופכם לאתרים פתוחים לציבור הרחב. האתרים ששיפץ ושימר פזורים ברחבי אנגליה, ושניים מוצלחים במיוחד נמצאים לא הרחק מקיימברידג', במרחק של כ-7 ק"מ.

האתר הראשון הוא אנגלסי אבי (
Anglesey Abbey) שמהווה הצצה לתרבות הגינון האנגלי המשגע, ולסגנון החיים של הלורדים והדוכסים שחיו פה החל מהמאה ה-12 ועד לשנת 1966. סביב הבית גנים יפהפיים וטחנת קמח פעילה. אורך הביקור הוא כחצי יום לפחות ומומלץ לוודא מראש שהטחנה פעילה ביום ההגעה והאחוזה פתוחה למבקרים. המסלול באתר מתחיל בגינה מטופחת ובה צמחים מיוחדים כגון פעמוני גשם, ושיחי אש (המלבלבים בימות החורף דווקא), ועצים שמקורם בהרי ההימלאיה, בעלי גזעים לבנים וארוכים.

בטחנת הקמח, הנקראת Lode Millהמתנדבים הנחמדים שמחים לתת למבקרים להפעיל את הטחנה באמצעות לחיצת כפתור המסובב את גלגלי השיניים. לאחר ההפעלה עולים לראש המגדל של הטחנה וצופים במנגנון הטוחן את גרגירי החיטה לקמח, ממש מקרוב. בקומה התחתונה הילדים יכולים להתנסות בטחינה של הגרגרים על ידי סיבוב של אבן ריחיים ולסיום ניתן גם לרכוש חבילות קמח מלא שנטחן במקום.

מהטחנה ממשיכים לאורך הנהר, בין עצים ומדשאות עצומות, אל תוך גינת פסלי השיש המרשימים, ולכיוון האחוזה עצמה. באחוזה מוצגים חפצי אומנות מיוחדים, ריהוט וציורים עתיקים, חדרי שינה, אמבטיות, מגורי המשרתים והמטבח. הכול שמור בצורה מושלמת וחיה וממש ניתן לדמיין את הלורדים שחיו באחוזה הזו. משפחות עם ילדים יכולות להמשיך מכאן על השביל המוביל אל אזור המשחקים המצוין שנמצא במקום, ששיאו הוא בית העץ הגבוה, עליו הילדים אוהבים לטפס. מומלץ להצטייד ליום זה במצרכים לפיקניק, מפני שבמזג אוויר טוב – זהו המקום המושלם לערוך אחד כזה.

אחוזת אנגלסי אבי
אחוזת אנגלסי אבי, הצצה לחיי האצולה הבריטית (צילום: CC David Nicholls)

פסל בגני אנגלסי אבי
בגני אנגלסי אבי פזורים פסלים מרשימים (צילום: CC Rob Noble)
אחוזת ווימפול וחוות החיות

מעבר לגנים היפים, לאגמון הקטן ולאחוזה המפוארת, הביקור באחוזת ווימפול (Wimpole Estate) הוא פשוט חוויה משפחתית נהדרת, שנמצאת במרחק של כ-20 דקות נסיעה מקיימברידג'. מהכניסה הראשית ניתן להגיע אל החווה בטרקטור גדול המסיע את המבקרים, או ללכת ברגל כ-10 דקות בתוך מסלול טבעי ומטופח.

בחוות החיות אפשר ליהנות ממפגש עם מגוון חיות חווה כגון: פרות, כבשים, חמורים, חזירונים, סוסים, סוסי פוני ועוד. במקום מתקיימות פעילויות הקשורות בחיי החווה. ניתן לצפות בהאכלה של החזירים, ולהתנסות בחליבה. לעיתים יש גם טיפול וסירוק של סוסי הפוני. סמוך לחווה ישנם שני גני משחקים גדולים: באחד מתקני שעשועים מעולים ובשני – הרבה טרקטורי צעצוע שניתן לנהוג בהם, חבילות חציר, וכמובן – בית קפה להורים שמשקיפים מהצד.

האחוזה עצמה גם היא מרשימה ובעלת היסטוריה מפוארת. במהלך השנים היא החליפה בעלים רבים עד שהאחרונה שבהם (בתו של הסופר והעיתונאי המפורסם – רודיארד קיפלינג), תרמה אותה לארגון הנשיונל טראסט. בתשלום סמלי אפשר להצטרף לסיור מודרך באחוזה, ולהגיע לכל החדרים המעניינים – כולל זה שאירח את המלכה ויקטוריה לשני לילות בשנת 1843. 

אחוזת ווימפול
ווימפול אסטייט  סימטריה מרשימה ומוקפדת, הטובלת בנוף ירוק עז (צילום: CC Karen Roe)
 

מסלול אופניים וטיול בכפר גרנצ'סטר

הכפר המיוחד והקסום גרנצ'סטר (Grantchester) שוכן במרחק של כ-3 ק"מ מקיימברידג', ודרך נינוחה מובילה אליו לאורך נהר קאם. ניתן לצעוד בה ברגל או לשכור אופניים בתחנת הרכבת של קיימברידג' וברחבי העיר. המסלול מתחיל בשמורת הטבע העירונית לאמאס לנד (Lammas Land), ממנה ממשיכים לאורך הנהר אל תוך השדות הפתוחים, לכיוון הכפר גרנצ'סטר. הקצב תלוי בצועדים או ברוכבים, אך מאחר שמדובר במסלול קצר ושטוח, ההליכה בדרך כלל אורכת כ-30 דקות, והרכיבה – כרבע שעה.
 
אל הכפר העתיק בעל גגות הקש המסורתיים מגיעים בדיוק לשעת הארוחה (כל שעה היא שעה טובה לארוחה כאן...). הפאבים האותנטיים מגישים אוכל אנגלי ובירות מקומיות, ומומלץ לקנח ב"סקונס" (מעין מאפה בריטי מסורתי המוגש לצד ריבה וקרם חמאה) בגינת התה "The Orchard", תחת עצי התפוחים.

לאחר מכן הכי טוב למדוד את הרחובות בטיול רגלי או באופניים. המקום מעורר השראה וניתן בקלות להבין מדוע הפך לאבן שואבת לאומנים ואנשי רוח (כמו וירג'יניה וולף ורופרט ברוק), ומדוע בחרו להתגורר בו לא מעט זוכי פרס נובל. גם חברי להקת פינק פלויד (שחלקם גדלו בקיימברידג') שאבו ממנו השראה בעת שכתבו את השיר "
Grantchester Meadows".

בית בכפר גרנצ'סטר
הבית הקרוי Old Vicarage בכפר הקסום גרנצ'סטר,
אשר היווה השראה למשורר רופרט ברוק
 (צילום: CC Howard Somerville)


מלון מומלץ בקיימברידג'

מלון גונוויל (Gonville Hotel), שנמצא ממש במרכז קיימברידג', ובמרחק הליכה קצר מכל נקודות העניין בעיר, הוא מלון בסגנון בוטיק וברמת 4 כוכבים. חדרי המלון נעימים ומודרניים, מסעדת המקום מגישה ארוחות בסנון בריטי וכן ארוחות בוקר קונטיננטליות טעימות, בהתאמה אישית. כיאה למסורת האנגלית, אחר הצהריים מוצע לכל האורחים תה. האווירה במקום משפחתית וחדר אחסון מוצע לאורחים, שיוכלו להשאיר בו את מטלטליהם למשמורת, ולנצל היטב את היום האחרון של הטיול (שירות זה אינו מובן מאליו באנגליה).

מלון גונוויל, קיימברידג'
מלון גונוויל המקסים במרכז קיימברידג', ניחן באווירה נעימה ומפנקת


מידע נוסף

בתי מלון בקיימברידג' 
בתי מלון במרכז לונדון
השכרת רכב בבריטניה

כתבות נוספות

קיימברידג' לכל המשפחה
טיול בלונדון עם ילדים
מחוז סאסקס מדרום ללונדון
טיול יום מלונדון אל קנטרברי

יעל גתי
אודות הכותבת
יעל גתי, מדריכת סיורים והבעלים של חברת קיימברידג' בעברית מתגוררת בעיר, ומאוהבת ביופיה, באווירה ובסיפורים ההיסטורים המרתקים. יעל שמה לה למטרה לחשוף את המבקרים הישראליים אל העיר, המשלבת חוויה אורבנית ומרחבים ירוקים. כאם לשלושה, המכירה את האתגרים בטיול עירוני עם ילדים, היא יצרה את הסיור המשפחתי והחוויתי, להורים וילדים בגילאי 4 עד 12.
  סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר