מסלולים מהעיר קיימברידג' –
טיול כוכב באזור הכפרי של אנגליה
מאת: יעל גתי


האסוציאציה הראשונה שקופצת לראש, כאשר שומעים את השם "קיימברידג'", היא כמובן – האוניברסיטה שבשטחה. אך גם בתוך העיר וגם סביבה, ישנם מסלולי טיול מרתקים, טבע כפרי וקסום ומגוון פעילויות שאינן קשורות בהכרח למוסד הוותיק והמכובד.


ביקור בקיימברידג׳, הנמצאת במרחק של 50 דקות נסיעה ברכבת ישירה מלונדון, טומן בחובו גם הנאה מהעיר המיוחדת הזו, גם סיפורים היסטוריים מרתקים וגם – אפשרויות לטיולי כוכב היוצאים ממנה, במרחקים קצרים ונוחים. בכתבה אספר על חלק מהאפשרויות הללו, שיכולות להתאים לטיול בן כמה ימים באזור.
 
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

דשנות ונינוחות בחוות החיות (צילום: Karen Roe)
טיול רגוע לשפת הנהר (צילום: Karen Roe)
כנסיית סנט אנדרו וסנט מרי בגרנצ'סטר (צילום: Alex Brown)
צבעי החורף היפהפיים מחמיאים לצמחייה הבריטית (צילום: Karen Roe)
נהר קאם, החולף בקיימבקידג' ובסביבתה (צילום: Alex Brown)
אתרים במסלול הטיול בעיר קיימברידג' (צילום: Nelo Hotsuma)


קיימברידג' והאתרים הסמוכים לה, המתוארים בכתבה
(להגדלה לחצו על הפינה העליונה)
 

 ברירת מחדלמסלול עירוני בקיימברידג' – בין "פשוטי העם" לבין "בעלי הגלימות"

אם טרם ביקרתם בעיר, עוד לפני שאתם יוצאים ממנה לתור את סביבתה, מומלץ מאוד להכיר אותה מקרוב, לבקר במוסדותיה, במוזיאונים (שהכניסה לרובם היא ללא עלות) וברחובות העתיקים. מסלול טיול עירוני קלאסי יכלול בו גיחה להכרת המבנים המפוארים של האוניברסיטה, שכל אחד מהם מתגאה בצריחיו הגבוהים, בשעונים עתיקים ובחצרות פנימיות בהן מזרקות וגינות מושקעות. ניתן לשלב במסלול הפלגה על נהר קאם  (Cam)החוצה את העיר, וביקור בשוק הימי-ביניימי.

לחובבי האמנות מומלץ להקדיש כשלוש-ארבע שעות למוזיאון פיצוויליאם
(Fitzwilliam museum). המוזיאון הוא מעין "פיצוי" שהעניקה האוניברסיטה לתושבי העיר, לאחר שנים של מתח מתמיד בין "פשוטי העם", הלא משכילים, לבין אנשי האוניברסיטה – שמכונים "בעלי הגלימות" (ובאנגלית זה נשמע טוב יותר: "Town And Gown"). 

המוזיאון היפהפה שוכן במבנה מפואר, ובחצרו ניצב פסל ברזל מרשים של הנרי מור (Henry moore) – הפסל הבריטי המפורסם, וארבעה אריות ש"שומרים" על המקום. התצוגות במוזיאון מרשימות מאוד: יותר מחצי מיליון חפצי אמנות, החל מחפצים ממצריים ויוון העתיקה, עד לחפצי אמנות מסין ומיפן, לצד תערוכות ציורים של אמנים יידועי שם כגון דגה, קלוד מונה ורובנס. במוזיאון מציגות גם תערוכות מתחלפות של אמנות עכשווית.
כתבה על קיימברידג' לכל המשפחה
 
שייט על נהר הקאם
שייט עצמאי על נהר קאם (בשיטה שנקראת פאנטינג), קיימברידג' (צילום: יעל גתי)
 

לינה בעיר ומסלולי טיול מחוץ לה

כשרוצים להכיר מקום מקרוב – צריך פשוט לשהות בו. לשמחתנו בקיימברידג' יש מגוון בתי מלון ודירות להשכרה, וגם אם הגעתם מלונדון ברכבת, ניתן לשכור רכב ולצאת איתו לאתרים שסביב. שימו לב שהנהיגה היא בצד שמאל של הכביש, אך זה דבר שמתרגלים אליו די מהר, באופן מפתיע, והוא לא מהווה מכשול.

בסוף כל יום טיול אפשר לחזור לעיר, כבטיול כוכב, וליהנות בה מאירועים שונים, מסעדות טובות ואווירה מיוחדת. בהמשך אסקור כמה מן האתרים המיוחדים ביותר מחוץ לעיר, שאף ביקור אינו שלם בלעדיהם.

בתי מלון בקיימברידג'  |  כתבות על לונדון
 

ניו מרקט – עיר מרוצי הסוסים

על גבול המחוזות סאפולק וקיימברידג׳שייר, רק כעשרה ק"מ מקיימברידג', נמצאת העיירה האטרקטיבית ניו מרקט (Newmarket) המוכרת גם  כבירת מרוצי הסוסים העולמית. הביקור באצטדיון המרוצים המרשים Newmarket Rowley Mile Course, בעל ההיסטוריה המרתקת, אינו דומה לשום חוויה אחרת. אפשר לצפות במרוץ וליהנות מהאווירה המחשמלת, ואפשר גם, כמובן, להמר על הסוס המנצח ולקחת חלק פעיל בחגיגה. מה שבטוח הוא, שהעיצוב המרשים של האצטדיון ואווירת המרוצים תישאר עמכם זמן רב לאחר הביקור.

ביולי ניתן לשלב את הביקור עם פסטיבל המוסיקה של אומנים עכשוויים שנערך ממש כאן, בזירת המרוצים, בכל שנה. בנוסף, ניתן לבקר במרכז המורשת למרוצי סוסים שנמצא בתוך האורוות לשעבר של המלך צ'ארלס השני. במרכז ישנן  שלוש אטרקציות עיקריות: מוזיאון מרוצי הסוסים העולמי, הגלריה לאמנות הספורט ומרכז אימון לסוסי מרוץ.
 
אצטדיון מירוצי סוסים בניו-מרקט
יום חווייתי במיוחד, עם הרבה אקשן והתרגשות, באצטדיון מרוצי הסוסים - ה"רולי מייל"  (צילום: CC Alarnsen)
 

שימור אתרים בהתנדבות

הנשיונל טראסט (National trust) הוא ארגון צדקה שהוקם בסוף המאה ה- 19, ומופעל בעיקר על ידי מתנדבים בתחומים שונים. הארגון שם לו למטרה לשמר אחוזות, מבנים וגנים היסטוריים, ולהפכם לאתרים פתוחים לציבור הרחב. האתרים ששיפץ ושימר פזורים ברחבי אנגליה, ושניים מוצלחים במיוחד נמצאים לא הרחק מקיימברידג', במרחק של כ- 7 ק"מ.

האתר הראשון הוא אנגלסי אבי (
Anglesey Abbey) שמהווה הצצה לתרבות הגינון האנגלי המשגע, ולסגנון החיים של הלורדים והדוכסים שחיו פה החל מהמאה ה-12 ועד לשנת 1966. סביב הבית גנים יפהפיים וטחנת קמח פעילה. אורך הביקור הוא כחצי יום לפחות ומומלץ לוודא מראש שהתחנה פעילה ביום ההגעה והאחוזה פתוחה למבקרים. המסלול באתר מתחיל בגינה מטופחת ובה צמחים מיוחדים כגון פעמוני גשם, ושיחי אש (המלבלבים בימות החורף דווקא), ועצים שמקורם בהרי ההימלאיה, בעלי גזעים לבנים וארוכים.

הדרך מובילה אל טחנת הקמח, שם המתנדבים הנחמדים שמחים לתת למבקרים להפעיל את הטחנה באמצעות לחיצת כפתור המסובב את גלגלי השיניים. לאחר ההפעלה עולים לראש המגדל של הטחנה וצופים במנגנון הטוחן את גרגירי החיטה לקמח, ממש מקרוב. בקומה התחתונה הילדים יכולים להתנסות בטחינה של הגרגרים על ידי סיבוב של אבן ריחיים ולסיום ניתן גם לרכוש חבילות קמח מלא שנטחן במקום.

מהטחנה ממשיכים לאורך הנהר, בין עצים ומדשאות עצומות, אל תוך גינת פסלי השיש המרשימים, ולכיוון האחוזה עצמה. באחוזה מוצגים חפצי אמנות מיוחדים, ריהוט וציורים עתיקים, חדרי שינה, אמבטיות, מגורי המשרתים והמטבח. הכל שמור בצורה מושלמת וחיה וממש ניתן לדמיין את הלורדים שחיו באחוזה הזו. משפחות עם ילדים יכולות להמשיך מכאן על השביל המוביל אל אזור המשחקים המצוין שנמצא במקום, ששיאו הוא בית העץ הגבוה, עליו הילדים אוהבים לטפס. מומלץ להצטייד ליום זה במצרכים לפיקניק, מפני שבמזג אוויר טוב – זהו המקום המושלם לערוך אחד כזה.

אנגלסי אבי
כמו באגדות - ההליכה אל האחוזה חולפת בין עצים מכושפים ומשחקים של אור וצל  (צילום: CC sps1955)
 

 אחוזת ווימפול וחוות החיות

מעבר לגנים היפים, לאגמון הקטן ולאחוזה המפוארת, הביקור באחוזת ווימפול (Wimpole Home Farm) הוא פשוט חוויה משפחתית נהדרת, שנמצאת במרחק של כ- 20 דקות נסיעה מקיימברידג'. מהכניסה הראשית ניתן להגיע אל החווה בטרקטור גדול המסיע את המבקרים, או ללכת ברגל כ- 10 דקות בתוך מסלול טבעי ומטופח.

בחוות החיות אפשר ליהנות ממפגש עם מגוון חיות חווה כגון: פרות, כבשים, חמורים, חזירונים, סוסים, סוסי פוני ועוד. במקום מתקיימות פעילויות הקשורות בחיי החווה. ניתן לצפות בהאכלה של החזירים, ולהתנסות בחליבה. לעיתים יש גם טיפול וסירוק של סוסי הפוני.

סמוך לחווה ישנם שני גני משחקים גדולים. אחד מהם חדש ומושקע ובעל מתקני שעשועים מעולים. בשני – הרבה טרקטורי צעצוע שניתן לנהוג בהם, חבילות חציר, וכמובן – בית קפה להורים שמשקיפים מהצד.

האחוזה עצמה גם היא מרשימה ובעלת היסטוריה מפוארת. במהלך השנים היא החליפה בעלים רבים עד שהאחרונה שבהם (בתו של הסופר והעיתונאי המפורסם – רודיארד קיפלינג), תרמה אותה לארגון הנשיונל טראסט. בתשלום סמלי אפשר להצטרף לסיור מודרך באחוזה, ולהגיע לכל החדרים המעניינים – כולל זה שאירח את המלכה ויקטוריה לשני לילות בשנת 1843. 

ווימפול אסטייט
ווימפול אסטייט - סימטריה מרשימה ומוקפדת, הטובלת בנוף ירוק עז  (צילום: CC Karen Roe)
 מסלול אופניים וטיול בכפר גרנצ'סטר

הכפר המיוחד והקסום גרנצ'סטר (Granchester) נמצא רק כשלושה ק"מ מקיימברידג', ודרך נינוחה מובילה אליו, לאורך הנהר. ניתן לצעוד בה ברגל או לשכור אופניים בתחנת הרכבת של קיימברידג׳ וברחבי העיר (מדובר באופניים צהובות של חברת OFO – יש לעשות מנוי לפני כן ועלות ההשכרה היא כ- 70 פני לחצי שעה). המסלול מתחיל בשמורת הטבע העירונית לאמס לנד (Lammas Land), ממנה ממשיכים לאורך הנהר אל תוך השדות הפתוחים, לכיוון הכפר גרנצ'סטר. הקצב תלוי בצועדים או ברוכבים, אך מאחר שמדובר במסלול קצר ושטוח, ההליכה בדרך כלל אורכת כ- 30 דקות, והרכיבה – כרבע שעה.
 
אל הכפר העתיק בעל גגות הקש המסורתיים מגיעים בדיוק לשעת הארוחה (כל שעה היא שעה טובה לארוחה כאן...). הפאבים האותנטיים מגישים אוכל אנגלי ובירות מקומיות, ומומלץ לקנח ב"סקונס" (מעין מאפה בריטי מסורתי המוגש לצד ריבה וקרם חמאה) בגינת התה "The Orchard", תחת עצי התפוחים.

לאחר מכן הכי טוב למדוד את הרחובות בטיול רגלי או באופניים. המקום מעורר השראה וניתן בקלות להבין מדוע הפך לאבן שואבת לאמנים ואנשי רוח (כמו וירג׳יניה וולף ורופרט ברוק), ומדוע בחרו להתגורר בו לא מעט זוכי פרס נובל. גם חברי להקת פינק פלויד (שחלקם גדלו בקיימברידג׳) שאבו ממנו השראה בעת שכתבו את השיר "
Grantchester Meadows".

גרנצ'סטר
הכפר גרנצ'סטר הקסום, ממלא השראה בתמונות "גלויה" נדירות  (צילום: CC Juan Delgado)


בעיר קיימברידג׳ וסביבתה כדאי להגיע ולשהות כמה ימים, וכך ליהנות הן מביקור בעיר עצמה ובקולג'ים העתיקים והמפורסמים שלה, והן בלא מעט אתרי תרבות, מורשת והיסטוריה בריטית, הנמצאים במרחק נסיעה של עד חצי שעה ממנה. הטיול חווייתי ומעשיר, ובהחלט מתאים גם למשפחות שמחפשות חופשה איכותית מהנה!


בתי מלון מומלצים בקיימברידג'

כל ימי הטיול בקיימברידג' וסביבתה יכולים לצאת מהעיר קיימברידדג' עצמה. יש לשים לב שלקראת העונה היא מתמלאת ורצוי לשריין מקום מראש. מסיבה זו הבאנו שני בתי מלון בשתי רמות שונות:
מלון גונוויל (The Gonville Hotel) הבוטיקי – ברמת 4 כוכבים, שנמצא ממש במרכז קיימברידג', ובמרחק הליכה קצר מכל נקודות העניין בעיר, מסעדת המקום מגישה ארוחות בסגנון בריטי וכן ארוחות בוקר קונטיננטליות טעימות.
 
מלון הולידיי אין קיימברידג'  (Holiday Inn Cambridge) ברמת 4 כוכבים, אהוב מאוד על משפחות, מפני שהוא מציע חדרים מרווחים ונוחים, ובמקום יש מסעדה שמגישה תפריט מגוון, מרכז קניות צמוד, חניה חופשית וגישה נוחה ומהירה לכביש A14. מיקומו של המלון, כשלושה ק"מ ממרכז העיר, אינו מאפשר הגעה לעיר ברגל, אך בתוך המלון עצמו אפשר למצוא את רוב השירותים המשלימים לטיול, כולל מועדון ספורט עם בריכה מקורה, ג'קוזי, חדר כושר ובר חביב. 
 
הולידיי אין קיימברידג'   הולידיי אין קיימברידג'
למעלה – מלון גונוויל המקסים, שניחן באווירה נעימה ומפנקת.
למטה  מלון הולידיי אין קיימברידג' המרוחק מהמרכז אך נוח, נקי ומציע חוויה משלימה לכל המשפחה!


מידע נוסף

בתי מלון בקיימברידג' 
בתי מלון במרכז לונדון
השכרת רכב בבריטניה

כתבות נוספות

קיימברידג' לכל המשפחה
טיול בלונדון עם ילדים
מחוז סאסקס מדרום ללונדון
טיול יום מלונדון אל קנטרברי

יעל גתי
אודות הכותבת
יעל גתי, מדריכת סיורים והבעלים של חברת קיימברידג' בעברית מתגוררת בעיר, ומאוהבת ביופיה, באווירה ובסיפורים ההיסטורים המרתקים. יעל שמה לה למטרה לחשוף את המבקרים הישראליים אל העיר, המשלבת חוויה אורבנית ומרחבים ירוקים. כאם לשלושה, המכירה את האתגרים בטיול עירוני עם ילדים, היא יצרה את הסיור המשפחתי והחוויתי, להורים וילדים בגילאי 4 עד 12.
  
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר