קיימברידג' לכל המשפחה –
טיול אל תוך דפי ההיסטוריה
מאת: יעל גתי


בדרך כלל כשמדברים על העיר קיימברידג', מייד חושבים על האוניברסיטה המפורסמת שלה. העיר והאוניברסיטה העתיקה הן אכן ישויות מאוחדות, בלתי ניתנות להפרדה, ועובדה זו מקנה לה את קסמה וייחודה. אך ביקור בקיימברידג' טומן בחובו גם הנאה מיופייה של העיר המיוחדת שמחוץ לאוניברסיטה, וגם סיפורים היסטוריים מרתקים.


ניתן לחוות את קיימברידג' בטיול יום מלונדון, שבמרחק קצר מאוד  רק 50 דקות נסיעה ברכבת ישירה  יוציא אתכם ממסלול התיירות השחוק, וייקח אתכם אחורה בזמן.
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

שייט פאנטינג רגוע על נהר קאם, חוויה משפחתית מגבשת (צילום: Mike McBey)
טריניטי קולג', מהיוקרתיים בקולג'ים של קיימברידג' (צילום: Fernando García Redondo)
מוזיאון הזואולוגיה, אחד מני רבים בקיימברידג' (צילום: Orangeaurochs)
קפלת קינגס קולג', מהמבנים היפים באוניברסיטת קיימברידג' (צילום: Tim Alex)
הקפלה מרהיבה גם מבפנים (צילום: Billy Wilson)
המרכז להיסטוריה של המחשבים (צילום: Robin Parker)
אופניים הם הדרך הפופולרית להתנייד בקיימברידג' (צילום: Alphotographics)


מפת אנגליה ועליה הערים לונדון, ומצפון לה – קיימברידג'
(להגדלה לחצו על הפינה העליונה)
 

 ברירת מחדלקיימברידג' – סיפורה של אוניברסיטה

אחד הסיפורים המעניינים בתולדותיה של העיר, וגם מה ששינה את גורלה, הוא סיפור הקמת אוניברסיטת קיימברידג' (Cambridge) בשטחה: הימים הם ימי הביניים, לפני יותר מ-800 שנה, ואל העיר מגיעים פליטים – סטודנטים שברחו מהעיר האוניברסיטאית אוקספורד. הם מגיעים לכאן לאחר שמלומדי האוניברסיטה הוותיקה מואשמים במוות מסתורי של אישה פשוטת עם, וכתוצאה מתסיסת הציבור נגדם – אוניברסיטת אוקספורד נסגרת לתקופה של חמש שנים. בזמן זה הסטודנטים הקימו את המוסד בקיימברידג', ושתי האוניברסיטאות הפכו ליריבות מרות, ולמעשה – נותרו כאלה עד עצם היום הזה.

מבניה העתיקים של האוניברסיטה נראים כארמונות שנלקחו הישר מתוך סיפורי האגדה, או לפחות מתוך ספרי הארי פוטר של ג'יי קיי רולינג. למעשה, יש הטוענים שמבני הקולג'ים הם שנתנו לסופרת את ההשראה למבנה בית הספר לקוסמים שמככב בסדרת הספרים המצליחה. כל קולג' מתהדר בצריחים משוננים, גשרים מיוחדים ומגדלי שעון – המהדהדים בכל שעה עגולה. אך הדבר המרשים ביותר הוא החצרות הפנימיות המפוארות, הנסתרות מן העין, בהן מזרקות, מדשאות רחבות ידיים וגינות מטופחות.
בתי מלון בקיימברידג'  |  כתבה על טיול לאוקספורד וקיימברידג'
 
הקולג'ים של קיימברידג'
מבנהו המרהיב של קולג' סנט ג'ונס (צילום: יעל גתי)
 

המקום שבו הומצא ה-DNA

מעבר ליופייה הארכיטקטוני, ספוג ההיסטוריה, אוניברסיטת קיימברידג' מתגאה גם בהישגיה האקדמיים, ונתפסת בעולם כמוסד מוביל וחדשני. במרוצת השנים נערכו בין כותלי המקום כמה מחקרים ששינו את האופן שבו אנחנו תופסים היום את המציאות, כמו למשל – גילוי מבנה סליל הד.נ.א (DNA).

אין זה מפתיע שעל בוגריה ניתן למנות מדענים ואישים מפורסמים כמו צ'ארלס דרווין ואייזיק ניוטון, וכן שחקנים, משוררים ופוליטיקאים ידועים. עובדה מרשימה נוספת היא שאוניברסיטת קיימברידג' מובילה בכמות מקבלי פרס נובל: 121 (!) פרסים נכון לשנת 2022. לשם השוואה – אוניברסיטת אוקספורד, יריבתה משכבר הימים, זכתה "רק" ב-73 פרסים עוד אותה שנה.

הגשר המתמטי, קיימברידג'
לפי אחד המיתוסים הידועים, את הגשר המתמטי בקיימברידג' עיצב ובנה אייזיק ניוטון, ללא ברגים (צילום: Chris Boland)
 

חוויית המוזיאון הפתוח ושייט על הנהר

מרכז העיר העתיק של קיימברידג' הוא קטן ומרכז בו את האתרים שדרכם עוברת ההיסטוריה של אנגליהממש כמו במוזיאון פתוח, אך כזה שנוצר באופן טבעי בזכות מבנה העיר. שעתיים של שיטוט בסמטאות הקטנות ובאזור השוק העתיק מספיקות כדי לראות את רוב שכיות החמדה שיש לעיר להציע, כולל הליכה על הגשרים שעל נהר קאם (Cam). שייט על נהר זה, שחוצה את העיר, מאפשר למבקרים ליהנות מהמראות המרהיבים של הקולג'ים מצידם האחורי (היכן שנמצאות החצרות שלהם), ומהפארק היפה המכונה בקס (Backs).

השייט על הנהר מתבצע לרוב באמצעות סירות עץ מסורתיות, בהן חותרים קדימה עם מוט ארוך שנקרא "פאנט" (
Punt) – ומכאן נגזר הפועל המתאר סוג כזה של בילוי: "פאנטינג". ניתן לשכור סירה קטנה (המתאימה לעד חמישה אנשים) ולהתנסות בפאנטינג בעצמכם – חוויה מאתגרת ומשמחת במיוחד. רק זהירות לא להתנגש בסירות אחרות...

אפשרות נוספת היא להצטרף לאחת מסירות התיירים הגדולות (עד 12 אנשים) עם מדריך מקצועי. ללא ספק זוהי אחת החוויות הנפלאות והאטרקציה התיירותית הכיפית ביותר של העיר. לאחר שממצים את השייט בנהר אפשר להמשיך לאזור השוק, ולהיכנס לאחד הקולג'ים.
כתבות נוספות על יעדי טיול באנגליה
 
שייט על נהר קאם, קיימברידג'
פאנטינג על נהר קאם, חוויה מאתגרת ומשמחת במיוחד (צילום: יעל גתי)
 

מבני הקולג'ים המומלצים לביקור

הקולג' הגדול והמרשים מכולם הוא טריניטי קולג' (Trinity College) שנמצא ברחוב טריניטי. מומלץ להיכנס ולהסתובב במרכז הקולג', שם נמצאת החצר-מוקפת-הבניינים הגדולה באירופה. העץ שמימין לכניסה הראשית לקולג' הוא עץ תפוחים, שלפי האגדה נלקח מזרעי העץ שתחתיו ישב ניוטון, כאשר הבריק במוחו רעיון כוח הכבידה. מעל הכניסה ניצב פסלו של הנרי השמיני – מייסד הקולג'. בידו הימנית הוא מחזיק רגל עץ של כיסא, שסטודנטים שובבים תקעו בה, במקום החרב היפה שהייתה שם קודם לכן.

מומלץ לבקר בספריית רן (
Wren Library) שבקולג', הפתוחה לקהל ללא תשלום. בספריה, שנבנתה על ידי הארכיטקט המפורסם ביותר בבריטניה – כריסטופר רן (בנה גם את קתדרלת סנט פול בלונדון), תוכלו למצוא את כתבי היד המקוריים של אייזק ניוטון, א.א. מילן שכתב את סדרת פו הדב, ואחרים.

עבור חובבי הויטראז'ים, מומלץ לבקר גם בקינגס קולג' (King's College). גולת הכותרת של קולג' זה היא הקתדרלה המרשימה שלו, אותה ניתן לראות במלוא תפארתה גם מהרחוב שליד הכניסה הראשית אליו  King's Parade, וגם מהחלק האחורי והפוטוגני יותר של הקולג', באזור Queen's Road, שבעברו השני של הנהר.

בניית הקתדרלה ארכה כמאה שנה, והיא מכילה עיטורי אבן רבים וכן ויטראז'ים המתארים סיפורים מהתנ"ך ומהברית החדשה, וקמרוני המניפה הגדולים בעולם על התקרה. הכניסה היא בתשלום, אלא אם תגיעו למקום בשעות אחר הצהריים בהן מתקיימת במקום שירת מקהלה (כדאי לברר מראש באתר האינטרנט של הקולג') – אז המקום פתוח לקהל הרחב. כך תוכלו להרוויח גם ביקור במקום בחינם וגם שירת מקהלה.
 
סיור בקיימברידג'
הכניסה לטריניטי קולג' המרשים, שבאוניברסיטת קיימברידג' (צילום: יעל גתי)
 

מסלול אופניים – מקיימברידג' לגרנצ'סטר

הדבר הבולט ביותר לתייר שמגיע לעיר, היא כמות רוכבי האופניים (ולא חשמליים) ברחובות. העיר כולה מרושתת במסלולים מיוחדים לרוכבים, ותרבות הנהיגה מכבדת ומותאמת לרוכבי האופניים. ניתן לשכור זוג אופניים ולצאת לסיבוב במרכז העיר, וניתן גם לצאת אל המרחבים הפתוחים – לכיוון הכפר גרנצ'סטר (Grantchester), הסמוך לקיימברידג' ושווה ביקור בפני עצמו.

המסלול מקיימברידג' לגרנצ'סטר היה נקודת הפתיחה של הטור דה פראנס בשלב השלישי של המרוץ. זוהי דרך יפה מאד לאורך הנהר, וסיומה בכפר עתיק ומרהיב אשר שימש השראה ללהקת פינק פלויד (אשר חלק מחבריה גדלו בקיימברידג') לכתוב את השיר Grantchester Meadowsנקודת התחלת המסלול היא רחבת הדשא הגדולה של פארקרס פיס (Parker's Piece) – מקום לידתו של משחק הכדורגל. ניתן להבחין שם במונומנט המספר את סיפור המצאת המשחק.
כתבה על טיולי כוכב מקיימברידג'

פארקרס פיס, קיימברידג'
פארקרס פיס, מקום לידתו של משחק הכדורגל (צילום: CC Fernando García Redondo)
 

אטרקציות משפחתיות נוספות

לקיימברידג' יש הרבה מה להציע מעבר לבניינים עתיקים. יש בה פעילויות רבות שמתאימות לכל גיל, וגם כאלה שמכוונות לצעירים יותר במשפחה. אפשר למשל לשכור סירה ולתת למתבגרים לנסות להשיט אותה בעצמם.

בנוסף יש בקיימרידג' מוזיאונים מקסימים בתחומים שונים שמהם ייהנו גם הגדולים וגם הקטנים. המוזיאון להיסטוריה של המחשבים (The Centre for Computing History) הוא דוגמה טובה: מדובר במוזיאון חדשני מסוגו, וביקור בו הוא חובה לכל הגיימרים באשר הם, ולחובבי משחקי המחשב בכלל. במוזיאון מותר לשחק בכל עמדות משחקי הווינטג', וניתן להתנסות בכתיבת שפות תכנות ראשוניות כמו DOS. ביקור במוזיאון מתאים גם להורים אשר ייהנו להיזכר בילדותם וגם לילדים אשר ייהנו להתנסות במשחקים, וילמדו על התפתחות הטכנולוגיה מאז ועד היום.
 
טיול משפחתי בקיימברידג'
סיור בקיימברידג' משלב טבע, תרבות וגסטרונומיה, עם אטרקציות שמתאימות לכל המשפחה (צילום: יעל גתי)
 כמה מיוחד – ככה קרוב: פחות משעה ברכבת ישירה מלונדון

האנגלים המציאו את הרכבות ועל כך גאוותם. בזכות יכולות התחבורה והשנוע שלהם, הפכו בזמנו לאימפריה ושלטו בחצי עולם. בכל רחבי אנגליה תוכלו למצוא מוזיאוני רכבות המתארים את התפתחות הרכבות מימי רכבת הקיטור והפחם ועד הרכבות המהירות של ימינו.

חוויות הנסיעה ברכבת אל מחוץ ללונדון נוחה וקלה. מתחנת הרכבת המרכזית שבעיר, "קינגס קרוס", ניתן להגיע לכל יעד ברחבי הממלכה, כולל קיימברידג'. מבנה תחנת הרכבת עצמו מרשים מאוד ומומלץ להעיף מבט למעלה, אל התקרה מחליפת הצבעים. עוד בתחנה – האטרקציה המרכזית לחובבי ספרי הארי פוטר. כאן, ליד חנות המזכרות של
הארי פוטר, ניתן להצטלם עם עגלת מזוודות שנכנסת לתוך הקיר, ברציף מספר 9 ו- 3/4.
 

במהלך הנסיעה יתגלו לעיניכם מבעד לחלון המרחבים הירוקים של אנגליה וחיות משק כגון סוסים, כבשים וחזירים שנהנים ללחח את מרחבי הדשא העצומים. בימי החורף הקרים נוהגים להלביש את הסוסים בשמיכות סקוטיות משובצות, מראה מקסים ומשובב. ניתן להגיע לקיימברידג' גם מתחנת ליברפול סטריט, שגם היא ממוקמת במרכז לונדון.

טיפים לנסיעה: כדאי לצאת לדרך אחרי שעות העומס, קרי אחרי השעה 9:15, כך יהיה לכם מקום לשבת וגם תשלמו פחות על הכרטיס. הרכבת המהירה לקיימברידג', שהנסיעה בה אורכת כ-50 דקות, יוצאת לדרך פעמיים בשעה מתחנת קינגס קרוס. יתר הרכבות הן מאספות וזמן הנסיעה בהן ארוך יותר. בסופי השבוע (בימים שבת וראשון) מחיר הכרטיס מוזל. קבוצות של שלושה אנשים ומעלה, זוכות גם הן למחיר קבוצתי משתלם. כדאי לרכוש כרטיס קבוצתי שכזה בקופה הראשית בתחנה.

מדריך לביקור הראשון בעיר לונדון  |  בתי מלון במרכז לונדון
 
רציף מספר 9 ו- 3/4 בתחנת קינגס קרוס, לונדון
רכבות מהירות לקיימברידג' יוצאות מתחנת קינגס קרוס בלונדון,
שם מחכה אטרקציה לחובבי הארי פוטר
 (צילום: CC City.and.Color)
 

הטעמים של קיימברידג'

מומלץ להסתובב באזור השוק ולשוטט בין הסמטאות הצרות, לספוג את אווירת המקום וליהנות מבתי הקפה והחנויות. תוך שיטוט, כדאי לאתר את רחוב בנט (Bene't St), בו שוכנת הגלידריה הנהדרת ג'קס גלאטו (Jack's Gelato), בה מכינים גלידה בעבודת יד מהמרכיבים המשובחים ביותר שיש ובטעמים שמשתנים בכל יום. ניתן להתמוגג כאן מטעמים מיוחדים, כמו למשל קרמל בלסמי מלוח, סורבה רוברב ורדים, ביסקוויט קינמון , שוקולד לבן עם הל, ועוד. תענוג!

מקום נוסף וייחודי בקיימברידג' הוא בר הג'ין של מזקקת הג'ין הראשונה באנגליה (נקראת "מזקקת קיימברידג'" או "מעבדת הג'ין של קיימברידג'", Cambridge Gin Laboratory). המזקקה עצמה נמצאת בגרנצ'סטר, אבל חדר התצוגה נמצא במרכז העיר. ג'ין הוא משקה אלכוהולי מבוסס על דגנים, בתוספת תבלינים, בעיקר ערער, ובקיימברידג׳ מוסיפים לו צמחים הגדלים באחו. האנגלים, ובמיוחד האנגליות, ידועים בחיבתם הרבה למשקה, ואפילו טבעו את המונח "ג'ין או'קלוק" (שעת הג'ין). בביקור במקום ניתן  להכיר את תהליך הייצור ולטעום את סוגי הג'ין השונים.
 
ואם כל זה לא הספיק כדאי לעבור על הדרך בפיצביליס (Fitzbillies), המאפייה האייקונית של העיר, ברחוב טרומפינגטון (Trumpington St). כאן כדאי לטעום את ה"צ'לסי באן" – מאפה שמרים, עם רוטב דביק אלוהי שזכה בפרסים רבים. את המאפה מיצרים על פי מתכון מיוחד שעבר מדורי דורות.
 

הטעמים של קיימברידג'
מארז ממעבדת הג'ין של קיימברידג' וצ'לסי באנס דביקות ממאפיית פיצביליס
(צילומים: CC Rutherfords Punting, Dunk)
 

קיימברידג' – עיר של חדשנות והתחדשות

בשנים האחרונות הפכה קיימברידג' למרכז של תעשיות היי-טק. חברות ענק כגון אמזון, אפל, קוולקום, וכמובן ארם הבריטית, פתחו פה מרכזים. בתוך עשר שנים צמח האזור המקיף את קיימברידג' ונפתחו בו מעל ל-250 חברות שונות. לא בכדי מכנים אותו אנשי העסקים: "Silicon Fen(על משקל "Silicon Valley"). במרכז המדע של העיר הוקם קמפוס ביו-רפואי שעוסק במחקר סרטן, ופיתוח תרופות חדשניות.

אין ספק שביקור בעיר קיימברידג' מספק הצצה אל עיר שכבר מעל ל-800 שנה מצליחה להיות חדשנית ומובילה, ומשלבת היסטוריה ומסורת בריטית – יחד עם רב-תרבותיות וצבעוניות בינלאומית. סיור בעיר, במיוחד אם הוא בעברית, סוחף אל ההיסטוריה והארכיטקטורה של העיר, ומתאים למשפחות ולכל הגילים.


מלון מומלץ בקיימברידג'

מלון גונוויל (Gonville Hotel), שנמצא ממש במרכז קיימברידג', ובמרחק הליכה קצר מכל נקודות העניין בעיר, הוא מלון בסגנון בוטיק וברמת 4 כוכבים. חדרי המלון נעימים ומודרניים, מסעדת המקום מגישה ארוחות בסנון בריטי וכן ארוחות בוקר קונטיננטליות טעימות, בהתאמה אישית. כיאה למסורת האנגלית, אחר הצהריים מוצע לכל האורחים תה. האווירה במקום משפחתית וחדר אחסון מוצע לאורחים, שיוכלו להשאיר בו את מטלטליהם למשמורת, ולנצל היטב את היום האחרון של הטיול (שירות זה אינו מובן מאליו באנגליה).

מלון גונוויל, קיימברידג'
מלון גונוויל המקסים במרכז קיימברידג', ניחן באווירה נעימה ומפנקת
 

מידע נוסף

בתי מלון בקיימברידג' 
בתי מלון במרכז לונדון
השכרת רכב בבריטניה

כתבות נוספות

טיולי כוכב מקיימברידג'
טיול לאוקספורד וקיימברידג'
טיול עם ילדים בלונדון
מרכזי אומנות לכל גיל בלונדון


יעל גתי
אודות הכותבת
יעל גתי, מדריכת סיורים והבעלים של חברת קיימברידג' בעברית מתגוררת בעיר, ומאוהבת ביופיה, באווירה ובסיפורים ההיסטורים המרתקים. יעל שמה לה למטרה לחשוף את המבקרים הישראליים אל העיר, המשלבת חוויה אורבנית ומרחבים ירוקים. כאם לשלושה, המכירה את האתגרים בטיול עירוני עם ילדים, היא יצרה את הסיור המשפחתי והחוויתי, להורים וילדים בגילאי 4 עד 12.
  סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר