לונדון - 7 מרכזי אמנות לכל גיל
מאת: כלנית שכנר-לאופר


לונדון היא בירת תרבות ואמנות, ומרוכזות בה אין ספור סדנאות, מוזיאונים, תערוכות ויצירות ארכיטקטוניות. ביקור בעיר לא יכול שלא לעבור באחת מהן, כעת נותר רק לבחור. אם אתם שוחרי אמנות, ומחפשים גלריות מרתקות, קצת שונות ופחות מוכרות – הכתבה מיועדת לכם.


אם כבר ביקרתם בלונדון בוודאי יצא לכם להיחשף למוזיאונים המפורסמים בעיר, למשל, מאדאם טוסו, מוזיאון ההיסטוריה, מוזיאון הטבע, גלריית טייט ועוד. כעת הגיע הזמן לגלות נדבך נוסף של אמנות בעיר, ולפקוד גלריות מעט יותר מרוחקות ומעט פחות מוכרות לתייר הממוצע. בכתבה אספר לכם על שבעה מקומות נפלאים כאלה, שמתאימים גם לטיול עם ילדים (וילדים בנפשם), ושהכניסה אל רובם חופשית וללא תשלום.

1 / 5
2 / 5
3 / 5
4 / 5
5 / 5

גלריות האמנות בלונדון מצליחות לדבר אל הקהל הצעיר (צילום:)
בניינו המרשים של מוזיאון הורנימן (צילום באדיבות מוזיאון הורנימן)
תערוכה אדירה של כלי נשיפה (צילום באדיבות מוזיאון הורנימן)
ילדים מתרשמים מאמנות עכשווית (צילום באדיבות מוזיאון דוקלנדס)
הכותבת בפעולה - סיור עם קבוצה בגלריה בלונדון (צילום: כלנית שכנר לאופר)

מחנכים לאמנות מגיל ילדות - מרכז קמדן ארט

סמוך לשכונת המפסטד (Hampstead) הציורית, בצפון-מערב לונדון, אל מול המרכז היהודי החדש (The Jewish Community Centre), שוכן מרכז קמדן ארט (Camden Art Centre) המקסים, שמטרתו היא קידום החינוך לאמנות וחשיפת הקהל לאמנות עכשווית. המושג "אמנות עכשווית" מתייחס ליצירות העשויות מחומרים מהעולם המודרני, ובטכנולוגיות עדכניות - אמנות הפופ (Pop) היא דוגמה טובה לכך. המרכז מהווה מקום מפגש לאירועים, הרצאות, סדנאות תרבות והיסטוריה, אמנות וקולנוע, ומייבא תכניות העשרה וגיבורי תרבות, מוסיקה וספרות מישראל, זאת למען הקהל היהודי החי בלונדון. המרכז תומך באמנים מכל העולם בתכנית מיוחדת ויוקרתית, המאפשרת להם ללמוד ולהתפתח במרכז, כשבתמורה הם מעבירים סדנאות יצירה והרצאות לקהל הרחב ללא תשלום. בחלל הגלריה של המרכז מתארחות תערוכות המתחלפות אחת לחודשיים.
 
במחלקת החינוך של המרכז עורכים בימי ראשון מפגשים לכל הגילאים, שהכניסה אליהם חופשית. המפגשים מתאימים למשפחות עם ילדים, שייהנו להתנסות בהם ביצירה עם חומרים שונים. בשעות אחר הצהריים והערב מתקיימות במקום סדנאות קרמיקה, ציור ורישום, המיועדות לקהל מבוגר. האווירה במרכז מאוד נעימה ומזמינה ויש בו בית קפה חמוד וחנות ספרי אמנות מקסימה.
הכניסה חופשית.

אתר מרכז קמדן ארט

מפת הגלריות והמוזיאונים המתוארים בכתבה
(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)
 
 

הפרסול – בית לאמנות פלסטית

יחידת פרסול (Parasol Unit) היא מוסד לאמנות ללא מטרות רווח אשר מחויב לתמוך באמנים מקשת האמנות הפלסטית הכוללת: ציור, פיסול, מייצב, צילום, רישום ומולטימדיה. המוסד מספק לאמנים חלל מכובד להציג את יצירותיהם להנאת הקהל הרחב, המגיע אליהן מכל רחבי לונדון ובמיוחד מהשכונה השכנה, איסלינגטון האקני (Islington Hackney) השיקית. בעבר היה האקני אזור מנומנם וקשה למחייה, שמשך אליו אוכלוסיות חלשות בזכות הנדל"ן הזול יחסית. בעקבות האולימפיאדה שאירחה לונדון בשנת 2012, טופחה השכונה, הוקמו בה מתקני ספורט רבים, ויחד עם מגמת שינוי כללית שהחלה בעשורים האחרונים, הפך האזור לפנינה אמיתית - נפתחו בו הרבה בתי קפה אופנתיים, ברים ופאבים. לפרסול חלק נכבד בשינוי שעבר על האזור בזכות הנגשת העולם האמנותי לתושביו. במוסד נפתחות בכל שנה ארבע תערוכות מאתגרות ומעוררות מחשבה, המציגות עבודות של אמנים עכשוויים בינלאומיים, הפועלים באמצעי תקשורת שונים כגון: וידאו ארט, צילום ומולטי מדיה. המקום מעודד אמנים מתחומים שונים, סטודנטים לאמנות ותושבים לקחת חלק בסדנאות האמנים במקום ובהרצאות ההעשרה.

בכל שנה מעניק המוסד שלושה פרסים כספיים והזדמנות להציג גוף עבודות אמנות חדשות במשך חודש שלם בגלריה של המרכז לאמנים מתחילים וסטודנטים.
הכניסה חופשית.
אתר הפרסול 

סיור גלריות בלונדון, מוזיאון הפרסול
מותר לקשקש על הקירות! רק בפרסול  (צילום: באדיבות Parasol Unit) 


שייט תעלות
 

300 שנה של בתים

מוזיאון ג'פרי לבתים (The Geffrye Museum of the Home), שהוקם בשנת 1714, עוסק בנושא מקורי וקרוב לליבנו - הבית. המוזיאון מתפרס על פני 11 אולמות תצוגה, המסודרים באופן כרונולוגי של חדרים המרוהטים בסגנון התקופה החל מהמאה ה- 17 ועד ימינו. דרך המוצגים המעניינים אפשר לעקוב אחר ההיסטוריה הקונספטואלית והארכיטקטונית של מושג ה"בית". השינויים שהבית שלנו עבר במהלך 300 השנים האחרונות הושפעו רבות מחידושים טכנולוגיים, ומגמות חברתיות ומשפחתיות, ואלו באים לידי ביטוי ביצירות האמנות המייצגות את התקופות השונות. המוזיאון שוכן בבית מחסה( Almshouses), ששימש בעברו כבית מלאכה למתכות. הבניין, שנמצא ברחוב קינגסלנד (Kingsland Road) נבנה בשנת 1714, עבר גלגולים רבים מאז ולבסוף הפך בשנת 1930 למוזיאון כפי שהוא מוכר כיום. בנוסף לתערוכות הבתים הקבועות מתקיימות בו לעיתים תערוכות מתחלפות של אמנות עכשווית.
לינה ואירוח בלונדון
אתר מוזיאון ג'פרי לבתים
 
סיור גלריות בלונדון
חדר כתיבה והרהורים משנת 1830, במוזיאון ג'פרי לבתים  (צילום: Geffrye Museum of the Home - Chris Ridley)
 

היסטוריה ואגדות סביב הנהר

במוזיאון הזה, המהווה סניף של מוזיאון לונדון באזור הדוקלנדס (Docklands) שבמזרח לונדון, הילדים שבינינו ייהנו במיוחד. הסיפור ההיסטורי המתואר בו דרך אוסף המוצגים המגוון, עוקב אחר התפתחות אזור נמל לונדון, החל מהתקופה הרומית ועד לסגירת הנמל בשנות ה- 70 והקמת קומפלקס בנייני משרדים ומגורים נוצצים על שטחו. 12 האולמות כוללים, בין היתר, גלריה לילדים המשתרעת על פני שתי קומות ואזור אינטראקטיבי לילדים בשם מדלארקס (Mudlarks). התצוגה החדשה ביותר במוזיאון - "לונדון, סוכר ועבדות" - מגוללת את סיפור מעורבותה של לונדון בסחר העבדים. בגלריות יש שימוש נרחב בטכניקות תצוגתיות מתקדמות הכוללות קטעי וידאו ומולטימדיה, וכן אוסף גדול של חפצים היסטוריים, מודלים ותמונות. התצוגות מסודרות באופן כרונולוגי ובמקום ניתן להצטרף לסיורים מודרכים למשפחות, בהם "סיור בעקבות רוחות רפאים ואגדות עם סביב הנהר". המוזיאון אטרקטיבי במיוחד ולשמחתנו - הכניסה אליו חופשית.
כתבה על פניני אמנות באיטליה
אתר מוזיאון לונדון שבדוקלנדס
 
סיור גלריות בלונדון
במוזיאון מתחם אינטראקטיבי לאמנים הצעירים, בו הם יכולים התנסות בחומרים  (צילום באדיבות מוזיאון 
Docklands)
 

בחזרה לעבר – מוזיאון שכולו נוסטלגיה

מוזיאון הילדות (Museum of Childhood), שנמצא בצדה המזרחי של לונדון הוא שלוחה של מוזיאון האמנות הידוע, ויקטוריה ואלברט (V&A), שבמערב העיר. האזור הסמוך למוזיאון נחשב בעבר לשכונת מצוקה, "ביצה" (slums) בה לצעירים לא היה עתיד מזהיר או סיכוי לזכות בהשכלה, תרבות ואמנות. המוזיאון, שנוסד ב-1872 שם לו למטרה לחשוף את הילדים והצעירים המתגוררים במזרח העיר, ובפרט באזור שכונת באת'נל גרין (Bathenal Green), לעולם האמנות והחשיבה היצירתית. בשנים האחרונות האזור עבר מהפיכה - אוכלוסיות חדשות היגרו אליו וכיום הוא מאוכלס בעיקר על ידי אמנים ואנשי תרבות, שיכולים להרשות לעצמם ליצור ולחיות במקום. באופן טבעי הוא גם הפך למרכז בילויים שוקק, עשיר בחנויות בוטיק, סטודיו אמנים, מסעדות, בתי קפה ופאבים יפים ומעוצבים. למטייל, אחד היתרונות של האזור הוא מחירם הנמוך של בתי המלון והחדרים המושכרים בו. במוזיאון ניתן למצוא אוספים גדולים של צעצועים,  משחקי ילדים, תלבושות ותחפושות שנתפרו עבור ילדים מתחילת המאה הקודמת ועד היום. בשנת 2005  המוזיאון שופץ והתרחב וכיום הוא מציג גם תערוכות מתחלפות סביב נושא הילדות, וכן תכניות חינוך והעשרה לבתי ספר, לילדים ולמשפחות, ומייצגים שונים של אמנים מקומיים.
הכניסה למוזיאון - חופשית.
לינה בשכונת באת'נל גרין
סיור גלריות בלונדון, מוזיאון הילדות
וכמו כל סיור טוב - הוא מסתיים באזור ההסעדה המושקע (צילום באדיבות Museum of Childhood)
 

נא לגעת במוצגים!

מוזיאון הורנימן (The Horniman Musuem) ממוקם בדרום לונדון באזור פורסט היל (Forest Hill). הוא נפתח בסוף המאה ה- 19, בתקופה הוויקטוריאנית , כשסוחר התה פרדריק ג'ון הורנימן הציג לראשונה את אוסף הבית יוצא הדופן שלו לקהל הרחב. מאז, אוסף המוזיאון גדל פי עשרה וכולל אוספים מהחשובים בעולם של אנתרופולוגיה וכלי נגינה, וכן תצוגת אקווריומים של פרטים מתחום הביולוגיה, החי והצומח.
ייחודו של המוזיאון הוא בכך שמעבר לאוספים המגוונים שהוא מציג, הוא גם מאפשר לקהל המבקרים לגעת, למשש ולחקור מקרוב את האובייקטים השונים באופן חופשי. כך ניתן, למשל, להתנסות בכלי נגינה קדומים מתקופת מצריים העתיקה, או להכיר מקרוב כלי נגינה מסורתיים וכלים פופולריים משנות ה-80 (כמו סינתסייזר או גיטרה חשמלית). בנוסף, המוזיאון מציע פעילויות חינוכיות שונות לילדים ולמשפחות, בית קפה נחמד, חנות וגינה רחבת ידיים .
הכניסה חופשית.

כתבה על לונדון עם ילדים
אתר מוזיאון הורנימן
 
סיור גלריות עם ילדים בלונדון
המבקרים מוזמנים להתנסות במוצגים, מוזיאון הורנימן  (צילום באדיבות מוזיאון 
The Horniman Musuem)
 

הברביקן – פלא עולם מודרני

לאחר מלחמת העולם השנייה נותרה לונדון מופצצת ופצועה. או אז חברו להם כמה ארכיטקטים בעלי חזון ושמו להם למטרה לשפץ ולפתח את האזור שנותר הרוס. אחד מהפרויקטים השאפתניים ביותר שלהם (ויש שיאמרו - השאפתניים ביותר בתקופה זו בכלל) הוא הקמת מרכז ברביקן (Barbikcan), שלבסוף הפך לאחד מההישגים הארכיטקטוניים החשובים של המאה ה- 20. הרעיון היה להקים מתחם מגורים ענק שבמרכזו בית לתרבות. המבנה תפס במהרה את מקומו כאחד ממרכזי הכנסים והמולטי-ארט הגדולים באירופה, ואחת הדוגמאות הטובות ביותר בלונדון לארכיטקטורה ברוטלית. ה"ברוטליות" בסגנון ארכיטקטוני זה, מתבטאת בחשיפת חומרי הבנייה (בטון חשוף, לדוגמה), דבר שהקנה למבנים קור והיעדר חמימות.
ברביקן סנטר, סיור אמנות בלונדון
הברביקן מהאוויר - המרכז משתלב בנוף העירוני באופן מושלם  (צילום: Barbican/Morley von Sternberg)

נדרשו כעשר שנים כדי לבנות את המרכז, בעלות עצומה של  156 מיליון פאונד (אשר משתווים ל- 500 מיליון פאונד של היום). המרכז נחנך לבסוף על-ידי המלכה ב-1982, אשר הכריזה עליו כעל אחד מפלאי העולם המודרני. במרכז שתי גלריות – הגלריה העיקרית, Barbican Art Gallery, מציגה עבודות של אמנים בינלאומיים מובילים (הכניסה אליה חופשית מתחת לגיל 12) – שם גם עורכים לפעמית סדנאות ופעילויות למשפחות. הגלריה השנייה,The Curve, מציגה תערוכות של אמנים צעירים, והכניסה אליה חופשית בכל גיל.
 
סיור גלריות בלונדון, עם כלנית שכנר לאופר
הכותבת בסיור גלריות בלונדון, מכניסה את האורחים לחוויה האמנותית  (צילום: כלנית שכנר-לאופר)


מלון מומלץ במרכז לונדון

מלון רדיסון בלו (Radisson Blu Edwardian Mercer Street Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם בקרבת כיכר קובנט גרדן ותחנת הרכבת התחתית קובנט גרדן, במרכזו של אזור בילוי וקניות תוסס ולא רחוק מאתרי תיירות חשובים, כמו, כיכר טרפלגר, קרקס פיקאדילי, כיכר לסטר, רחוב אוקספורד, סוהו, הגלריה הלאומית ועוד. מסעדת המלון פונה לעבר כיכר סבן דיילס והיא ברמה גבוהה. המלון מציע חדרים זוגיים, חדרי משפחה ודירות סטודיו, שכולם ממוזגים. למרות שהוא זוכה לציוני אורחים גבוהים במיוחד, מחירו ממוצע ביחס למלונות לונדון.
מלון רדיסון בלו - השוואת מחירים והזמנות
מלון רדיסון בלו, מרכז לונדון   מלון רדיסון בלו, מרכז לונדון
מלון רדיסון בלו -  מיקום נוח באזור בילוי וקניות תוסס ולא רחוק מאתרי תיירות חשובים
 
 

מלון דירות מומלץ במרכז לונדון

מלון סיטאדינס טרפלגר סקוור (Citadines Trafalgar Square London) הוא מלון דירות ברמה גבוהה (4 כוכבים) ובמיקום מעולה במרכז לונדון. הוא ממוקם ברובע וסטמינסטר, במרחק 100 מ' מכיכר טרפלגר ו- 200 מ' מתחנת הרכבת התחתית Embankment. ארמון וסטמינסטר, גשר ווטרלו, קרקס פיקדילי ויעדי תיירות נוספים גם הם במרחק הליכה קצר. דירות סטודיו ודירות 1-2 חדרי שינה, מעוצבות ונקיות, ממוזגות, עם מטבחון מאובזר, מקרר ופינות ישיבה. המלון זוכה בחוות דעת טובות מאד מישראלים ששהו בו, ומחירו סביר בהחלט ביחס למלונות אחרים בלונדון.
מלון סיטאדינס טרפלגר סקוור - השוואת מחירים והזמנות
בתי מלון נוספים באזור וסטמינסטר
 
מלון סיטאדינס טראפלגר סקוור, מרכז לונדון   מלון סיטאדינס טראפלגר סקוור, מרכז לונדון
מלון סיטאדינס טרפלגר סקוור - מיקום מעולה, רמה גבוהה ומחיר סביר ביחס למלונות לונדון

מידע נוסף

בתי מלון במרכז לונדון - השוואת מחירים והזמנות

כתבות נוספות

מדריך לביקור ראשון בלונדון
לונדון עם ילדים
טיול ברובע גריניץ' של לונדון
ירידי אמנות בלונדוןכלנית שכנר-לאופר אודות הכותבת
כלנית שכנר-לאופר, צלמת/אמנית, בעלת תואר ראשון מהאקדמיה הגבוהה לאמנות בצלאל בירושלים, ותואר שני באמנות מאוניברסיטת  גולדסמית' בלונדון. יצירותיה הוצגו בתערוכות ובירידים עולמיים. כיום היא חיה ויוצרת בלונדון, מלמדת צילום ומדריכה סיורי גלריות בעיר, עם התמקדות בתחום האמנות העכשווית. לאתר של כלנית: www.calanitgallerytours.com
מספר צפיות: 6348
37580
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
הזמנה להיכרות עם רואנדה
סמינר זום והקלטות ללא תשלום
כן, רוצה להצטרף!