7 מרכזי אומנות בלונדון שעוד לא הכרתם
מאת: כלנית שכנר-לאופר


לונדון היא בירת תרבות ואומנות, ומרוכזות בה אין-ספור סדנאות, מוזיאונים, תערוכות ויצירות ארכיטקטוניות. ביקור בעיר לא יכול שלא לעבור באחת מהן, כעת נותר רק לבחור. אם אתם שוחרי אומנות, ומחפשים גלריות מרתקות, קצת שונות ופחות מוכרות – הכתבה מיועדת לכם.


אם כבר ביקרתם בלונדון, בוודאי יצא לכם להיחשף למוזיאונים המפורסמים בעיר, כמו מאדאם טוסו, מוזיאון ההיסטוריה של הטבע, גלריית טייט ועוד. כעת הגיע הזמן לגלות נדבך נוסף של אומנות בעיר, ולפקוד גלריות מעט יותר מרוחקות ומעט פחות מוכרות לתייר הממוצע. בכתבה אספר לכם על שבעה מקומות נפלאים כאלה, שמתאימים גם לטיול עם ילדים (וילדים בנפשם), ושהכניסה אל רובם חופשית וללא תשלום.

משחקים במוצגים במוזיאון הורנימן
במוזיאון הורנימן, כמו במוזיאונים אחרים שנמליץ כאן, המבקרים מוזמנים להתנסות במוצגים (צילום: CC Ludovic Des Cognets)
 
מפת הגלריות והמוזיאונים המתוארים בכתבה
(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)

מחנכים לאומנות מגיל ילדות – מרכז קמדן ארט

סמוך לשכונת המפסטד (Hampstead) הציורית, בצפון-מערב לונדון, אל מול המרכז לתרבות יהודית (Jewish Cultural Centre - JW3), שוכן מרכז קמדן ארט (Camden Art Centre) המקסים, שמטרתו היא קידום החינוך לאומנות וחשיפת הקהל לאומנות עכשווית. המושג "אומנות עכשווית" מתייחס ליצירות העשויות מחומרים מהעולם המודרני, ובטכנולוגיות עדכניות  אומנות הפופ (Pop Art) היא דוגמה טובה לכך. המרכז מהווה מקום מפגש לאירועים, הרצאות, סדנאות תרבות והיסטוריה, אומנות וקולנוע, ומייבא תוכניות העשרה וגיבורי תרבות, מוסיקה וספרות מישראל, זאת למען הקהל היהודי החי בלונדון. המרכז תומך באומנים מכל העולם בתוכנית מיוחדת ויוקרתית, המאפשרת להם ללמוד ולהתפתח במרכז, כשבתמורה הם מעבירים סדנאות יצירה והרצאות לקהל הרחב ללא תשלום. בחלל הגלריה של המרכז מתארחות תערוכות המתחלפות אחת לחודשיים.
 
במחלקת החינוך של המרכז עורכים בימי ראשון מפגשים לכל הגילים, שהכניסה אליהם חופשית. המפגשים מתאימים למשפחות עם ילדים, שייהנו להתנסות בהם ביצירה עם חומרים שונים. בשעות אחר הצהריים והערב מתקיימות במקום סדנאות קרמיקה, ציור ורישום, המיועדות לקהל מבוגר. האווירה במרכז נעימה ומזמינה ויש בו בית קפה חמוד וחנות ספרי אומנות מקסימה.

מרכז קמדן ארט, לונדון
מרכז קמדן ארט, לחשוף את הקהל לאומנות עכשווית (צילום: CC Camden Arts Centre) 
 

 ברירת מחדלהפרסול – בית לאומנות פלסטית

קרן "יחידת פרסול" לאומנות עכשווית (Parasol unit foundation for contemporary art) היא ארגון ללא מטרות רווח אשר מחויב לתמוך באומנים מקשת האומנות הפלסטית הכוללת: ציור, פיסול, מיצב, צילום, רישום ומולטימדיה. הקרן מספקת לאומנים חלל מכובד להציג בו את יצירותיהם (בצמוד לכיכר פיצרוי  Fitzroy Square Garden) להנאת הקהל הרחב, המגיע אליהן מכל רחבי לונדון ובמיוחד מהשכונה השיקית השכנה איסלינגטון האקני (Islington Hackney). בעבר היה האקני אזור מנומנם וקשה למחייה, שמשך אליו אוכלוסיות חלשות בזכות הנדל"ן הזול יחסית. בעקבות האולימפיאדה שאירחה לונדון בשנת 2012, טופחה השכונה, הוקמו בה מתקני ספורט רבים, ויחד עם מגמת שינוי כללית שהחלה בעשורים האחרונים, הפך האזור לפנינה אמיתית  נפתחו בו הרבה בתי קפה אופנתיים, ברים ופאבים.

לפרסול חלק נכבד בשינוי שעבר על האזור בזכות הנגשת העולם האומנותי לתושביו. במוסד נפתחות בכל שנה ארבע תערוכות מאתגרות ומעוררות מחשבה, המציגות עבודות של אומנים עכשוויים בינלאומיים, הפועלים באמצעי תקשורת שונים כגון: וידאו ארט, צילום ומולטימדיה. המקום מעודד אומנים מתחומים שונים, סטודנטים לאומנות ותושבים לקחת חלק בסדנאות האומנים במקום ובהרצאות ההעשרה. בכל שנה מעניק המוסד שלושה פרסים כספיים והזדמנות להציג גוף עבודות אומנות חדשות במשך חודש שלם בגלריה של המרכז לאומנים מתחילים ולסטודנטים.

מיצג ביחידת פרסול, לונדון
מיצגים ביחידת פרסול. תומכים באומנים מקשת האומנות הפלסטית (צילום: CC Steenie04) 
 

300 שנה של בתים

מוזיאון הבית (Museum of the Home, לשעבר מוזיאון ג'פרי  Geffrye Museum) עוסק בנושא מקורי וקרוב לליבנו  הבית. המוזיאון מתפרס על פני 11 אולמות תצוגה, המסודרים באופן כרונולוגי של חדרים המרוהטים בסגנון התקופה החל מהמאה ה-17 ועד ימינו. דרך המוצגים המעניינים אפשר לעקוב אחר ההיסטוריה הקונספטואלית והארכיטקטונית של מושג ה"בית". השינויים שהבית שלנו עבר במהלך 300 השנים האחרונות הושפעו רבות מחידושים טכנולוגיים, ומגמות חברתיות ומשפחתיות, ואלו באים לידי ביטוי ביצירות האומנות המייצגות את התקופות השונות.

המוזיאון שוכן בבית מחסה (Almshouses) ששימש בעברו כבית מלאכה למתכות. הבניין, שנמצא ברחוב קינגסלנד (Kingsland Road) נבנה בשנת 1714, עבר גלגולים רבים מאז ולבסוף הפך בשנת 1930 למוזיאון כפי שהוא מוכר כיום. בנוסף לתערוכות הבתים הקבועות מתקיימות בו לעיתים תערוכות מתחלפות של אומנות עכשווית.
בתי מלון בלונדון
 
מוזיאון הבית, לונדון
חדר כתיבה והרהורים משנת 1830, במוזיאון הבית (צילום: CC Kotomi)
 

היסטוריה ואגדות סביב הנהר

במוזיאון הדוקלנדס של לונדון (Museum of London Docklands), המהווה סניף של מוזיאון לונדון באזור ה"דוקלנדס" (אזור הרציפים הישן) שבמזרח לונדון, הילדים שבינינו ייהנו במיוחד. הסיפור ההיסטורי המתואר בו דרך אוסף המוצגים המגוון, עוקב אחר התפתחות אזור נמל לונדון, החל מהתקופה הרומית ועד לסגירת הנמל בשנות ה-70 והקמת קומפלקס בנייני משרדים ומגורים נוצצים על שטחו. 12 האולמות כוללים, בין היתר, גלריה לילדים המשתרעת על פני שתי קומות ואזור אינטראקטיבי לילדים בשם מדלארקס (Mudlarks). 

בגלריות יש שימוש נרחב בטכניקות תצוגתיות מתקדמות הכוללות קטעי וידאו ומולטימדיה, וכן אוסף גדול של חפצים היסטוריים, מודלים ותמונות. התצוגות מסודרות באופן כרונולוגי ובמקום ניתן להצטרף לסיורים מודרכים למשפחות, בהם "סיור בעקבות רוחות רפאים ואגדות עם סביב הנהר". אחת התצוגות המעניינות במוזיאון  "לונדון, סוכר ועבדות" – מגוללת את סיפור מעורבותה של לונדון בסחר העבדים. המוזיאון אטרקטיבי במיוחד ולשמחתנו  הכניסה אליו חופשית.
דגם גשר לונדון במוזיאון דוקלנדס
דגם גשר לונדון ההיסטורי מימי המאה ה-16 במוזיאון דוקלנדס (צילום: 
CC Ben Sutherland)

סיור גלריות בלונדון
במוזיאון דוקלנדס מתחם אינטראקטיבי לאומנים הצעירים, בו הם יכולים התנסות בחומרים
(צילום: 
Museum of London Docklands)
 

להצית את היצירתיות והדמיון

מוזיאון Young V&A (לשעבר V&A Museum of Childhood), שנמצא בצידה המזרחי של לונדון, הוא שלוחה של מוזיאון האומנות ויקטוריה ואלברט (Victoria and Albert Museum) שבמערב העיר. האזור הסמוך למוזיאון נחשב בעבר לשכונת מצוקה, בה לצעירים לא היה עתיד מזהיר או סיכוי לזכות בהשכלה, תרבות ואומנות. ב-1872 הוקם מוזיאון הילדות במטרה לחשוף את הילדים והצעירים המתגוררים במזרח העיר, ובפרט באזור שכונת בת'נל גרין (Bethnal Green), לעולם האומנות והחשיבה היצירתית. האזור עבר מהפכה לאחר שאוכלוסיות חדשות היגרו אליו וכיום הוא מאוכלס בעיקר על ידי אומנים ואנשי תרבות, שיכולים להרשות לעצמם ליצור ולחיות במקום. באופן טבעי הוא גם הפך למרכז בילויים שוקק, עשיר בחנויות בוטיק, סטודיו אומנים, מסעדות, בתי קפה ופאבים יפים ומעוצבים. למטיילים, אחד היתרונות של האזור הוא מחירם הנמוך של בתי המלון והחדרים המושכרים בו. 

המוזיאון שהציג אוספים גדולים של צעצועים, משחקי ילדים, תלבושות ותחפושות עבר מתיחת פנים מסיבית ונפתח מחדש תחת השם Young V&A. מטרת המוזיאון המחודש היא להצית את היצירתיות והדמיון בקרב דור העתיד של בריטניה, והוא מורכב משלוש גלריות בחלל אחד גדול המוקדשות למשחק, דמיון ועיצוב. במוזיאון הצבעוני אינספור מיצגים אינטראקטיביים והזדמנויות לשחק, לבנות, לעצב, ליצור וללמוד, והכניסה  בחינם.
 
מוזיאון Young V&A חושף את הילדים לעולם האומנות והחשיבה היצירתית
 

נא לגעת במוצגים!

מוזיאון הורנימן (Horniman Museum and Gardens) ממוקם בדרום לונדון באזור פורסט היל (Forest Hill). הוא נפתח בסוף המאה ה-19, בתקופה הוויקטוריאנית, כשסוחר התה פרדריק ג'ון הורנימן הציג לראשונה את אוסף הבית יוצא הדופן שלו לקהל הרחב. מאז, אוסף המוזיאון גדל פי עשרה וכולל אוספים מהחשובים בעולם של אנתרופולוגיה וכלי נגינה, וכן תצוגת אקווריומים של פרטים מתחום הביולוגיה, החי והצומח.

ייחודו של המוזיאון הוא בכך שמעבר לאוספים המגוונים שהוא מציג, הוא גם מאפשר לקהל המבקרים לגעת, למשש ולחקור מקרוב את האובייקטים השונים באופן חופשי. כך ניתן, למשל, להתנסות בכלי נגינה קדומים מתקופת מצריים העתיקה, או להכיר מקרוב כלי נגינה מסורתיים וכלים פופולריים משנות ה-80 (כמו סינתסייזר או גיטרה חשמלית). בנוסף, המוזיאון מציע פעילויות חינוכיות שונות לילדים ולמשפחות, בית קפה נחמד, חנות וגינה רחבת ידיים.
כתבה על ביקור בלונדון עם ילדים
 

מוזיאון הורנימן והגנים היפים סביבו בדרום לונדון
 

הברביקן – פלא עולם מודרני

לאחר מלחמת העולם השנייה נותרה לונדון מופצצת ופצועה. או אז חברו להם כמה ארכיטקטים בעלי חזון ושמו להם למטרה לשפץ ולפתח את האזור שנותר הרוס. אחד מהפרויקטים השאפתניים ביותר שלהם (ויש שיאמרו  השאפתניים ביותר בתקופה זו בכלל) הוא הקמת מרכז ברביקן (Barbican), שלבסוף הפך לאחד מההישגים הארכיטקטוניים החשובים של המאה ה-20.

הרעיון היה להקים מתחם מגורים ענק שבמרכזו בית לתרבות. המבנה תפס במהרה את מקומו כאחד ממרכזי הכנסים והמולטי-ארט הגדולים באירופה, ואחת הדוגמאות הטובות ביותר בלונדון לארכיטקטורה ברוטלית. ה"ברוטליות" בסגנון ארכיטקטוני זה, מתבטאת בחשיפת חומרי הבנייה (בטון חשוף, לדוגמה), דבר שהקנה למבנים קור והיעדר חמימות.
 
מרכז הברביקן בלונדון
הברביקן, מתחם מגורים ענק שבמרכזו בית לתרבות (צילום: CC Geoff Henson)


נדרשו כעשר שנים כדי לבנות את המרכז, בעלות עצומה של 156 מיליון פאונד (אשר משתווים לכ-500 מיליון פאונד של היום). המרכז נחנך לבסוף על ידי המלכה אליזבת' ב-1982, אשר הכריזה עליו כעל אחד מפלאי העולם המודרני. במרכז שתי גלריות: הגלריה העיקרית  Barbican Art Gallery, מציגה עבודות של אומנים בינלאומיים מובילים, ושם גם עורכים לפעמים סדנאות ופעילויות למשפחות. הגלריה השנייה  The Curve, מציגה תערוכות של אומנים צעירים.
 
סיור גלריות בלונדון, עם כלנית שכנר לאופר
הכותבת בסיור גלריות בלונדון, מכניסה את האורחים לחוויה האומנותית (צילום: כלנית שכנר-לאופר)


מלון מומלץ במרכז לונדון

מלון רדיסון בלו (Radisson Blu Edwardian Mercer Street Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם בקרבת כיכר קובנט גרדן ותחנת הרכבת התחתית קובנט גרדן, במרכזו של אזור בילוי וקניות תוסס ולא רחוק מאתרי תיירות חשובים, כמו, כיכר טרפלגר, כיכר פיקדילי, כיכר לסטר, רחוב אוקספורד, סוהו, הגלריה הלאומית ועוד. מסעדת המלון פונה לעבר כיכר סבן דיילס והיא ברמה גבוהה. המלון מציע חדרים זוגיים, חדרי משפחה ודירות סטודיו, שכולם ממוזגים. למרות שהוא זוכה לציוני אורחים גבוהים במיוחד, מחירו ממוצע ביחס למלונות לונדון.
מלון רדיסון בלו, לונדון
מלון רדיסון בלו  מיקום נוח באזור בילוי וקניות תוסס ולא רחוק מאתרי תיירות חשובים
 

מלון דירות מומלץ במרכז לונדון

מלון סיטאדינס טרפלגר סקוור (Citadines Trafalgar Square London) הוא מלון דירות ברמה גבוהה (4 כוכבים) ובמיקום מעולה במרכז לונדון. הוא ממוקם ברובע וסטמינסטר, במרחק 100 מ' מכיכר טרפלגר ו-200 מ' מתחנת הרכבת התחתית Embankment. ארמון וסטמינסטר, גשר ווטרלו, כיכר פיקדילי ויעדי תיירות נוספים גם הם במרחק הליכה קצר. דירות סטודיו ודירות 1-2 חדרי שינה, מעוצבות ונקיות, ממוזגות, עם מטבחון מאובזר, מקרר ופינות ישיבה. המלון זוכה בחוות דעת טובות מאוד, ומחירו סביר בהחלט ביחס למלונות אחרים בלונדון.
 
מלון סיטאדינס טרפלגר סקוור, לונדון
מלון סיטאדינס טרפלגר סקוור 
 מיקום מעולה, רמה גבוהה ומחיר סביר ביחס למלונות לונדון


מידע נוסף

בתי מלון במרכז לונדון

כתבות נוספותכלנית שכנר-לאופר אודות הכותבת
כלנית שכנר-לאופר, צלמת/אמנית, בעלת תואר ראשון מהאקדמיה הגבוהה לאמנות בצלאל בירושלים, ותואר שני באמנות מאוניברסיטת  גולדסמית' בלונדון. יצירותיה הוצגו בתערוכות ובירידים עולמיים. כיום היא חיה ויוצרת בלונדון, מלמדת צילום ומדריכה סיורי גלריות בעיר, עם התמקדות בתחום האמנות העכשווית. לאתר של כלנית: www.calanitgallerytours.com
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר