לונדון עם ילדים – הרפתקה עירונית בסגנון בריטי
מאת: ירדן גור


לונדון היא עיר מרגשת, רומנטית, מרחיבת אופקים, מלאה בהפתעות קטנות וגדולות, ובתושבים מסבירי פנים – ששמחים לעזור ולענות על כל שאלה. העיר בעלת ההיסטוריה המפוארת מצליחה לשבות בקסמה גם את הצעירים שבחבורה.


ואיך היא עושה את זה? כנראה שמדובר בשילוב בריא בין מוזיאונים מושקעים במיוחד, כיכרות תוססות על שלל החנויות שסביבן, הצגות בקנה מידה עולמי, טבע עירוני ואוכל טעים! בכתבה – כמה רעיונות לבניית טיול מותאם לילדים, אך כמובן שיש עוד אפשרויות רבות ומגוונות, וזה עוד לפני שהזכרנו את הערים הסמוכות ללונדון...
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

תמונה משפחתית על רקע ארמון בקינגהאם (צילום: ירדן גור)
טבע עירוני - סנאי נהנה מבוטן שקיבל מילדים (צילום: ירדן גור)
טבילה באנדרטת הנסיכה דיאנה - הייד פארק (צילום: ירדן גור)
הפלגה קסומה על הנהר (צילום: ירדן גור)
ראש לווייתן מרשים במוזיאון הטבע (צילום: ירדן גור)
נהג חדש! ועוד באוטובוס... (צילום: ירדן גור)
מזרקת משחק בכיכר ראסל - תענוג בקיץ (צילום: ירדן גור)


מפת מרכז לונדון ועליה האתרים המוזכרים בכתבה
להגדלה - לחצו על הפינה העליונה

 

 ברירת מחדל
 

הריאות הירוקות – ההנאה כולה שלנו

להתחיל ולצמצם את חוויות העיר לכדי אתרים בודדים שהם בגדר "חובה" – זו משימה כמעט בלתי-אפשרית, אך ניתן להבחין במוטיבים חוזרים, ששווה "לטעום" מכל אחד מהם בעת הביקור, ובכך לצאת בתחושה מסוימת של מיצוי (ועם חשק לעוד...). אחד המוטיבים הבולטים בעיר הוא היותה "עיר ירוקה" – המטפחת בקרבה כ- 30 פארקים (!), ובהם אגמים, שדרות עצים ארוכות, מדשאות רחבות ידיים, אנדרטאות ופסלים רבים.

הפארק המוכר ביותר, ובין הגדולים ביותר בעיר, הוא הייד-פארק (
Hyde Park), עם שטח של 2.5 קמ"ר. הפארק הוא אחד מן הגנים המלכותיים של לונדון, ובמרכזו נמצא אגם הסרפנטיין (Serpentine), בו התקיימו תחרויות השחייה במים פתוחים ושלב השחייה בטריאתלון, באולימפיאדה של 2012. אפשר לצאת עם הילדים ליום שלם של שיטוט בפארק המרשים הזה, כאשר לוקחים בחשבון שחצייתו מקצה לקצה עשויה לקחת זמן (כתלות באורך רגלי הקטנטנים). כמה אתרים בהייד-פארק מתאימים במיוחד לצעירים שבחבורה, בהם המזרקה לזכרה של הנסיכה דיאנה (Princess Diana Memorial Fountain), שנמצאת בפינתו הדרומית-מערבית של הפארק. בימים חמימים, פושטים הילדים את הבגדים, וקופצים לשכשך רגליים בתעלה המובילה את המים במסלול מעגלי. מסביב מדשאות מוריקות עליהן ניתן לערוך פיקניק, ומצפון לה, ברבורים שטים באגם, ממתינים לפרוסות לחם נדיבות מידי הילדים. פינה קסומה נוספת, גם היא על שם הנסיכה דיאנה, נמצאת בצדו השני של הפארק – שם הוקם גן שעשועים מושקע, שבלבו "אנייה טרופה", וסביב לה מתקני עץ מיוחדים, תניני אבן וטיילת עץ.

פארק נוסף, אהוב ויפה במיוחד, הוא פארק סיינט ג'יימס (
St. James's Park),שנמצא ברובע וסטמינסטר (Westminster) המלכותי של העיר. מאחר שהפארק גובל בארמון בקינגהאם (משכנה של אליזבת השנייה, מלכת בריטניה), ניתן בהחלט לשלב את הביקור בו עם ביקור מוקדם בארמון. ביום בו ישנם חילופי משמר של שומרי המלכה – ההמולה רבה במיוחד, ומאחר שמומלץ לתפוס מקום כשעה לפני שמתחיל הטקס, האירוע מתאים רק לילדים גדולים וסבלניים. ילדים צעירים יותר נהנים מעצם הביקור בארמון מבחוץ, ומהמפגש עם השומרים האייקוניים, גם אם הוא דרך גדר. האטרקציה המרכזית בפארק – מעבר לאגם המקסים שבלבו ולמסלול הטיול סביבו – הם הסנאים המתוקים שמתרוצצים על הדשא. מי שמביא איתו חופן בוטנים (עם קליפה) – זוכה ליחס מועדף מצדם.
כתבה על הגנים והפארקים היפים בלונדון  | 
בתי מלון סמוך להייד-פארק
 
ג'יימס פארק
מאכילים יונים, ברווזים, אווזים, סנאים, ולמעשה - כל מי שרוצה, בג'יימס פארק  (צילום: ירדן גור)
 

גן החיות והאקווריום של לונדון – לילדים אוהבי בעלי חיים וטבע

בקצהו הצפוני של פארק ריג'נטס (Regent's Park) היפהפה – ששווה ביקור בפני עצמו, נמצא גן החיות של לונדון (ZSL London Zoo), שהחל את דרכו בשנת 1828כאוסף בעלי חיים למטרות מחקר, ומנוהל עד היום על ידי האגודה הזואולוגית של לונדון.

ניתן להעביר יום שלם ברחבי הפארק, ומומלץ מאוד להגיע עם הפתיחה – כדי לנצל את היום עד תומו, וכדי להימנע מעומס מבקרים. האטרקציות המרכזיות בפארק (ויש לא מעט) הן "חוף הפינגווינים", בו עשרות פרטים מפגינים כישוריהם אל מול הצופים בהם דרך דופן שקופה, "גן העדן לפרפרים" – שממוקם בחממה המעוצבת כזחל ענק, ומהווה ביתם של מיני פרפרים ועשים רבים. שימו לב שהאקלים הותאם לתנאי המחייה העדינים של המעופפים, ותתכוננו להשיל שכבות...

אטרקציות נוספות עבור הילדים הן ממלכת הגורילות (במיוחד בשעת ההאכלה), מתחם דרקון הקומודו, "לתוך אפריקה" – מתחם המאפשר לצפות בג'ירפות בגובה העיניים, בית הזוחלים, וכמובן – מתחם החרקים (האמיצים מוזמנים להיכנס לאזור שורץ עכבישים...).

בצדה האחר של לונדון, לגדתו הדרומית של נהר התמזה (
River Thames) העובר בעיר, ומול גשר וסטמינסטר, גלגל הענק "לונדון-איי" (שלטעמי אינו מומלץ לילדים), הביג-בן ובית הפרלמנט, נמצא האקווריום של לונדון (SEA LIFE London Aquarium). מדובר באחד האקווריומים הגדולים באירופה, המחזיק בכ- 500 מיני בעלי חיים ויצורים ימיים, שמוצגים בכ- 65 תצוגות המחקות בתי גידול מגוונים ברחבי העולם. אחד מיתרונותיו הבולטים הוא שהוא מוכוון ילדים, מיועד לקהל צעיר ומדבר בשפתו, כך שילדים ובני נוער בכל הגילאים מפיקים מהביקור הנאה רבה ולומדים ממנו הרבה.

את הביקור בשני הגנים מומלץ לתכנן מראש, ולהזמין כרטיסים ייעודיים ליום ההגעה דרך האתרים. זה מבטיח הנחה צנועה (אבל למה לא לחסוך אם אפשר?), וכן את זה שלא תיאלצו לעמוד בתור עם הילדים, ושבוודאות תוכלו להיכנס ביום הרצוי.

בתי מלון בקרבת ריג'נטס פארק וגן החיות
 
גן החיות  גן החיות
נמר מנומנם וצב ערני... גן החיות של לונדון - למידה משולבת הנאה לכולם  (צילומים: ירדן גור)
 

מוזיאונים לילדים בלונדון – לומדים ונהנים!

עבור שוחרי הידע ואוהבי הטבע – אחת מגולות הכותרת בטיול, הוא הביקור במוזיאון להיסטוריה של הטבע (Natural History Museum), שהכניסה אליו, כמו למוזיאונים נוספים בעיר, היא ללא עלות. עובדה זו אינה משפיעה על האיכות וההשקעה הרבה הניבטת מכל פינה. במוזיאון מוצגים כ- 70 מיליון מוצגים שונים, הקשורים למדעי החיים ולמדעי כדור הארץ, ומסווגים לחמישה נושאים עיקריים: בוטניקה אנטומולוגיה, מינרלוגיה, פלאונטולוגיה וזואולוגיה.

אחד ממוקדי המשיכה הבולטים של המוזיאון הוא אוסף מאובני הדינוזאורים, הכולל שלדים שונים של מגוון מינים. מומלץ להגיע למוזיאון מעט לפני הפתיחה (ב-10:00 בדרך כלל), ומיד בתחילת הביקור לכוון לאזור זה. הוא אמנם נמצא בלב המוזיאון, אך הופך להיות צפוף ועמוס מהר מאוד...

מוזיאון הטבע נמצא ב"דרך התערוכות" (
Exhibition Road), וסמוך לו נמצא מוזיאון המדע (Science Museum), שגם הוא אהוב מאוד על הצעירים שבחבורה. באמצעים אינטראקטיביים, קולנוע תלת-ממדי ומוצגים אטרקטיביים נוספים, המוזיאון מצליח להנגיש לילדים נושאים כמו "מודל ה-DNA", "המסע אל החלל", היסטוריית מאיצי החלקיקים ואופן פעולתו של מנוע הקיטור הראשון.

מוזיאון חביב נוסף, המדבר אל הילדים הצעירים שבחבורה, הוא מוזיאון התחבורה (
London Transport Museum), שנמצא בכיכר קובנט גארדן (Covent Garden). כאן אפשר להתחקות אחר ההיסטוריה של התחבורה בלונדון, החל מ"האוטובוס הראשון" – שהיה למעשה כרכרה משודרגת, וכלה באנדר-גראונד של ימינו. במוזיאון ניתן לעלות לכלי הרכב השונים, "לנהוג" באוטובוס, ליהנות ממשחקים שונים ומעבר בין התחנות, שבכל אחת מהן הילדים מחתימים את מפת הביקור שקיבלו בכניסה.

בכיכר עצמה מומלץ לבקר בחנות "המומינים" המקסימה, המוקדשת לסדרה המצוירת (בקומה העליונה), בשוק ג'ובילי המיוחד (
Jubilee Market), וליהנות מהופעות רחוב מרתקות. 
כתבה על מרכזי אמנות לכל גיל בלונדון  |  בתי מלון ליד קובנט גארדן
 
מוזיאון ההיסטוריה של הטבע, לונדון  מוזיאון ההיסטוריה של הטבע, לונדון
כיכר קובנט גרדן  מוזיאון התחבורה, לונדון
למעלה: שני ענקים מעולם הטבע, במוזיאון ההיסטוריה של הטבע
למטה מימין  קובנט גארדן, ומשמאל – מוזיאון התחבורה שנמצא באותה כיכר 

(צילומים: ירדן גור)
 

מחזות זמר לילדים ברובע וסט אנד

אחת האטרקציות לילדים ולמבוגרים כאחד בביקור בלונדון, היא בילוי משותף בהפקה ברמה בינלאומית, באחד התיאטראות המפוארים שברובע וסט אנד (West End). עבור ילדים צעירים מומלץ ללכת ל"מלך האריות". מחזה זה הוא עיבוד מושקע, צבעוני ומטריף לסרט וולט-דיסני האהוב, ורוב הטקסטים והשירים בו, משחזרים את הסרט אחד לאחד. המחזמר "אלאדין" – גם הוא מומלץ מאוד עבור צעירים, וילדים גדולים יותר בוודאי ייהנו גם מ"וויקאד" ("מרושעת"), "מטילדה" ו"בית הספר לרוק" (School of Rock).  

חשוב מאוד לזכור שהעם הבריטי אינו מעריך הפרעות, צחקוקים ודיבורים במהלך ההצגות. באולם סדרנים שתפקידם להוציא ולטפל בכל מפגע ציבורי – גם כאשר מדובר בילד המתוק והמחונך ביותר (בדרך כלל)...  

הביקוש לכרטיסים בשעות נוחות ובדיוק בטווח תאריכי הטיול – גדול על ההיצע, לכן מומלץ לרכוש את הכרטיסים מראש, למרות הפיתוי בכרטיסי "רגע אחרון" שנמכרים במקום. כאשר מטיילים ללא הילדים – זו אפשרות לא רעה, אך כאשר מתלווים זאטוטים לטיול – רצוי שהדברים יהיו סגורים מראש.

 
מחזות זמר בלונדון
"גלגל החיים"  מתוך המחזמר "מלך האריות" בווסט אנד (צילום: CC Terterian)
 

כיכרות וחנויות בלונדון

לונדון היא עיר של כיכרות, וכל כיכר בה בעלת אופי, ריחות וצבעים ייחודיים. הכיכר האטרקטיבית ביותר עבור ילדים היא ללא ספק כיכר לסטר (Leicester Square). הסיבה לכך הן חנויות הענק שנמצאות במרכזה: חנות LEGO בת שתי קומות של מוצרים מכל הקטגוריות והסוגים, בובות ענק מלגו, רכבת שניתן להיכנס ולהצטלם בתוכה (עשויה מלגו) ועוד, וחנות ה-M&M הסמוכה – לה ארבעה מפלסים שמשגעים את כל החושים. כבר בכניסה לחנות עולה ניחוח סוכריות השוקולד הנפלא, ובקומה התחתונה – מיכלי ענק עמוסים בסוכריות, מכל הצבעים והסוגים, וניתן למלא שקיות ולהכיר סוגים שלא משווקים בארץ.  

כיכר טרפלגר (
Trafalgar Square) – גם היא חלק ממרכזה התיירותי של לונדון, אהובה מאוד בקרב הילדים, הודות לאווירה השורה בה, למונומנטים המרשימים ולהיסטוריה המרתקת, ולהזדמנות הפז לטפס על פסל ענק של אריה... במרכז הכיכר מתנשא עמוד בגובה של 50 מ', שבראשו פסלו של האדמירל נלסון – מי שהיה אחראי לניצחונה של בריטניה על כוחות צרפת וספרד, בקרב טרפלגר, בשנת 1805, וגם נהרג בו.

כיכר פיקדילי (
Piccadilly Circus) שברובע וסטמינסטר, היא מקום מצוין לבלות בו בערב, בין מופעי רחוב נהדרים לשלטי ניאון ענקיים ובוהקים. מדובר בחוויה בפני עצמה, רק קחו בחשבון שמדובר בכיכר צפופה במיוחד, כך שצריך להשגיח באלף עיניים על הילדים הצעירים, שנמשכים לאורות...
בתי מלון סמוך לכיכר לסטר


לונדון
ארבעה מפלסים מדיפים ריח שוקולד M&M, וגם – כל מוצר שניתן למתג עם לוגו הסוכריות המוכר (צילום: CC Terterian)
 

גיבורי ילדות ברחבי לונדון

לגילאים שונים מתאימות אטרקציות שונות, ולונדון יודעת לספק הרבה מהן, ולכולם. עבור הילדים הגדולים יותר, שכבר מכירים את הנפשות הפועלות – מומלץ לשבץ בתכנית ביקור בהרפתקה של שרק (Shrek's Adventure), שנמצא בבית העירייה של לונדון. מדובר בחוויית ארבעת הממדים בנושא הסרט שרק של אולפני הקולנוע DreamWorks, המפגישה את הילדים עם דמויות שונות וסיפורי אגדות, תוך "נסיעה" באוטובוס, בתוך העולם המצויר.

הארי פוטר הוא גיבור נוסף שאפשר לבקר בלונדון. אולפני האחים וורנר (Warner Bros. Studio) פותחים את שעריהם אל הסודות שמאחורי צילומי הסרט, הטריקים שעושים קסמים ומסעו של הארי פוטר לאורך סדרת הספרים. גם כאן, מומלץ להגיע רק עם ילדים שמכירים את הדמויות ואת העלילה.

עבור הילדים הצעירים יותר, אפשר לעבור בהזדמנות בתחנת הרכבת פדינגטון, ברציף 1 (מתחת לשעון הגדול), ולפגוש בדוב האהוב, גיבור ספרי הילדים.

 
לונדון פדינגטון
פוגשים את הדוב פדינגטון, ונשארים לשיחה קלה והחלפת רשמים (צילום: ירדן גור)
 
 

תחבורה ציבורית עם ילדים – אתגר או הנאה צרופה?

עבור מי שאינו מורגל בטיול עירוני, עצם המחשבה על התניידות עם ילדים קטנים ברחבי העיר, ברכבת התחתית או באוטובוס – עלולה להישמע מאיימת. הניסיון מראה שדווקא עבור הילדים מדובר בחוויה טובה ומעשירה, עם הזדמנות לנווט יחד איתכם את הדרך במפת הרכבות, לקחת אחריות ולהכיר אמצעי תחבורה שונים. אין מה לדבר שגם הנסיעה ב"אוטובוס קומותיים" נתפסת אצלם (וגם אצלנו) ככיף גדול, במיוחד כאשר מזדמן להם לתפוס את המקומות בספסל הראשון מול החלון הענק. בונוס נוסף הוא שהנסיעה בכל אמצעי התחבורה הציבורית היא חינמית עבור ילדים עד גיל 11.

החיסרון בשימוש באמצעי התחבורה הציבוריים הוא ההליכות בין האטרקציות לבין התחנות. בנושא זה מומלץ להתייעץ תמיד עם נותני השירות בתחנות האנדר-גראונד, הזמינים כמעט בכל שעה, ושמחים להכווין למסלול הקצר ולתחנה הקרובה ביותר ליעד.

כתבה על טיול יום לעיר קיימברידג'
 
לונדון אנדרגראונד
נסיעה ברכבת התחתית היא שיעור על החיים, על ניווט עירוני וגיבוש משפחתי (צילו: ירדן גור)
 

לינה עם ילדים בלונדון

כדי לחסוך לרגליים הקטנות את ההליכות המיותרות בתחילת היום, לתחנת הרכבת התחתית הקרובה, מומלץ כבר מראש למצוא את המלון הקרוב ביותר לאחת התחנות (רצוי כזו שעוברים בה קווים מרכזיים). שימו לב שאלה הם בתי המלון שמתמלאים ראשונים, לכן כדאי להקדים ולהזמין מקום מיד כשידועים תאריכי הטיול. 

בית מלון שעונה על הקריטריונים האלה, מציע חדרי משפחה מרווחים, מיקום נהדר ומחיר סביר יחסית, הוא
מלון מרמייד סוויט (Mermaid Suite Hotel), שנמצא כחמש דקות הליכה מתחנת הרכבת בונד סטריט (Bond street) ומכיכר אוקספורד.
 
לונדון  לונדון
מלון מרמייד סווייט הצנוע – שני בניינים בהם סוויטות משפחתיות פשוטות, קרובות למרכז ולרכבת


מלון מומלץ נוסף הוא מלון רדיסון בלו  (Radisson Blu Edwardian Mercer Street Hotel) בדרגת 4 כוכבים, הממוקם בקרבת הכיכר ותחנת הרכבת התחתית קובנט גרדן. מסעדת המלון פונה לעבר כיכר סבן דיילס והיא ברמה גבוהה. המלון מציע חדרים זוגיים, חדרי משפחה ודירות סטודיו, שכולם ממוזגים. למרות שהוא זוכה לציוני אורחים גבוהים במיוחד, מחירו ממוצע ביחס למלונות לונדון.
 
מלון רדיסון בלו – מיקום נוח באזור בילוי וקניות תוסס ולא רחוק מאתרי תיירות חשובים


לונדון אינה עיר שניתן למצות בביקור אחד, וגם לא בעשרה. בכתבה העליתי נקודות עניין ואתרים עבור ילדים, ונאלצתי לוותר על לא מעט אתרים מקסימים ואטרקציות נוספות כמו שייט על התמזה, קניות ושווקים, ביקור במצודות, ארמונות וגלריות אמנות. אחרי שהילדים יתאהבו בעיר, תוכלו לשוב ולתכנן את הטיול הבא – ברמת מורכבות גבוהה ומאתגרת יותר.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות

טיול יום מלונדון לקיימברידג'

ירדן גור
 
אודות הכותבת
ירדן גור - אוהבת ים וטבע, מדריכת צלילה וטיולים בעולם. בעבר התגוררה במקסיקו ובארה"ב. כיום משתדלת להגיע ולטייל בכל מקום שבו ניתן לצלול.
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר