סיפור של אגמים בצפון-מערב אנגליה
מאת: נטע קלימי עילם


מתוך תמונת הטבע הבתולית של אזור האגמים בצפון-מערב אנגליה, נולדו הסופרים והמשוררים האנגלים הגדולים ונכסי צאן הברזל שמלווים עד היום מיליוני חולמים, אוהבי ספרות, דמיון ופסטורליה, ברחבי העולם.  


"איזה תענוג", אמרה אליזבט בנט לדודתה, "כי הרי מה הם גברים לעומת סלעים ואבנים", כך כששמעה את התכנית המתגבשת לנסוע למחוז האגמים בצפונה של אנגליה. בסופו של דבר לדאבונה הרב לא הגיעה ליזי, אל מחוז האגמים (ג'ין אוסטין "גאווה ודעה קדומה").

אך אנחנו כן. בכתבה נטייל בעקבות יוצרים נבחרים וסביבת חייהם, באחד האזורים היפים ביותר באנגליה.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

שקיעה על אגם וינדרמיר  (צילום: cattan2011)
העייר וינדרמיר  (צילום: Jorge Franganillo)
ערפילי בוקר על אגם וינדרמיר (צילום: Neil Howard)
מזח על  אגם קוניסטון (צילום: Samuel Bailey)
הכפר הקטן גראסמר לחופי אגם גראסמר  (צילום: Samuel Bailey)
מפל מעל אגם גראסמר (צילום: נטע קלימי עילם)
אי קטן בלב אחד האגמים (צילום: נטע קלימי עילם)
סיור בגונדולת קיטור (צילום: Mark Fosh)
באזור טיולים רגליים בנופים מרהיבים (צילום: נטע קלימי עילם)


העיר מנצ'סטר (A) והיעדים המוזכרים בכתבה במחוז האגמים שבצפון-מערב אנגליה

(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)


 ברירת מחדלברוכים הבאים לארץ הכבשים

מחוז האגמים Lake District)) של אנגליה נמצא  בקאמבריה ((Cumbria - מחוז בעל צביון כפרי, בצפון מערב אנגליה, על גבול סקוטלנד. רוב שטחו מוגדר בתור הפארק הלאומי של מחוז האגמים (Lake District National Park). האזור מאופיין בגבעות מוריקות, שדות חקלאיים ושטחי מרעה, הנחצים על ידי נהרות ואגמים. מלונדון תימשך הנסיעה צפונה בערך כחמש שעות, ממנצ'סטר או מליברפול – כשעתיים.

אין כאן נוף דרמטי או  יוצא דופן. אלו המורגלים בנופיה של אירופה הקלאסית לא ימצאו אותם כאן. ההרים אינם גבוהים ולמעשה פסגת ההר הגבוה ביותר – סקאפל (Scafell) – מתנשאת לגובה של 978 מ' בלבד. מקורות המים מרשימים למדי: באזור שישה-עשר אגמים ושטח האגם הגדול ביותר - ווינדרמר (Windermere) הינו 14.8 קמ"ר. מיקומו על גבול סקוטלנד הפך אותו לזירת קרבות במהלך ההיסטוריה ועדויות לכך אפשר למצוא במבצרים ובחומות ההגנה שפזורות באזור. הכפרים מסביב, ששמרו על צביונם מן העבר, מיושבים בדלילות – למעשה זהו אחד האזורים הדלילים ביותר מבחינת אוכלוסייה באנגליה כולה.

מה שיש כאן, ובכמויות עצומות, אלו הן כבשים, מסוגים שונים, פזורות על שטחי המרעה, על שיפולי ההרים ולצדי הדרכים. זהו מקום בו השלם גדול מסך חלקיו – השילוב בין העצים, המים, הגבעות ובעלי החיים שסביב, יוצר יופי מיוחד, נגיש, שמזמין את המטייל לגלות אותו.
 

הליכה היא הספורט הנפוץ ביותר באזור. החנויות במרכז העיירות מלאות בציוד טיולים, ומשפחות אנגליות על ילדיהן ובעיקר על כלביהן מגיעות לכאן לצעוד במגוון עצום של מסלולי טיול. כל הדרוש הוא מפה, נעליים טובות וכמובן – מעיל גשם.
לינה במחוז האגמים  |  כתבה על טיול באנגליה הכפרית
 
מחוז האגמים, אנגליה
גבעות מוריקות מעל אגם קוניסטון  (צילום: נטע קלימי עילם)
 

ארץ הסופרים והמשוררים

זוהי אנגליה במיטבה, מקום בו פעלו סופרים ומשוררים לאורך שנים ארוכות והותירו אחריהם אוצרות תרבות וקשר בלתי נפרד לספרות ולשירה האנגלית.
לא קשה לדמיין מדוע – הפסטורליות, הירוק, השלווה והאוויר הנקי מביאים איתם את צלילות המחשבה. ואולי דווקא בגלל שהנופים כאן אינם דרמטיים – הטבע מזמין לטיול נינוח, שאינו מאתגר ומשאיר זמן למחשבות.
 

היערות העבותים, הירוקים תמיד בשל הגשם הרב שיורד כאן, הם כר פורה לדמיון. מבעד למעטה הערפל נרקמים סיפורים, ומול האח בבתים הוויקטוריאניים, עם כוס תה או משקה מחמם, ניתן לחבר שורה ועוד שורה לכדי יצירה שתמזג לתוכה את ארץ האגמים.

העבר עדיין אוחז באזור שנשתמר להפליא – בין היתר בזכות היותו אזור מוגן, ונראה כי לא השתנה דבר מאז פסעו הסופרים והמשוררים בין בתי הצפחה הקטנים שבמרכזי הכפרים. אותן דמויות תרבות אייקוניות משכו אחריהן לאזור את האליטה, ושימרו ביצירותיהן את הטבע היפה והטהור. 
כתבה על לונדון - בעקבות סופרים וספרים
 
מחוז האגמים, אנגליה
קצה המזח הוא המקום הטוב ביותר לחשוב ולרענן את המחשבה, אל מול מי האגם הכחולים  (צילום: נטע קלימי עילם)
 

תן לטבע להיות המורה שלך – וויליאם וורדסוורת'

הכפר הקטן גראסמר (Grasmere) שוכן לגדות אגם הנושא את אותו שם. הכפר והאזור שסביבו נחשבים למחוזו של המשורר ווילאם וורדסוורת' (William Wordsworth).

ויליאם – מחשובי השירה הרומנטית האנגלית, נולד בשנת 1770 בקוקרמאות' (Cockermouth) שבמחוז קמברלנד, מרחק 45 ק"מ מהכפר. כשנה וחצי לאחר מכן נולדה אחותו הצעירה – דורותי, שתלווה אותו במשך כל חייו. היא גם תכתוב יומן שיתעד את קורותיהם. מותם של ההורים כאשר שני הילדים היו צעירים קרבה אותם מאוד אחד אל השנייה.

לאחר שטייל ברחבי אירופה העביר חלק ניכר מחייו בכפר גראסמר, בבית הידוע בכינויו "בית היונה" (Dove Cottage). סביבו התקבצו עוד מספר משוררים בני התקופה הרומנטית: סמואל טיילור קלריג' (Samuel Taylor Coleridge), רוברט סותי (Robert Southey) ותומס דה קווינסי ) (Thomas De Quincey. חבורה זו, שנודעה גם כחובבת שימוש באופיום כונתה: "משוררי האגמים" (Lakeland Poets).
 
הסיור המאורגן בקוטג' הצנוע והשמור להפליא בו התגורר – מעניין מאוד. בקומה השנייה אפשר לראות אפילו את "תעודת המעבר" (הדרכון של ימים עברו) ואת המזוודה ששימשה אותו בנסיעותיו. הביקור בבית הוא מסע בזמן אל שלהי המאה ה- 18 וגם מי שאינו בקיא ביצירותיו של המשורר ייהנה ממנו. בסמוך לבית נמצא מוזיאון ובו כתבי יד מקוריים ופריטים אישיים נוספים של המשורר. 
 
בשנת 1810 הוא פרסם את ספרו: "מדריך דרך מחוז האגמים", שפתח את האזור לתיירים. על כפרו הקטן גארסמר אמר משפט כה אנגלי: The most loveliest spot that man has found’" - המקום היפה ביותר שהאדם מצא. בטיפוס על הרכס שמעל הכפר נשקף נופו של האגם הזעיר, בו אפשר לשוט בסירה או בקיאק.

האי שבמרכז האגם היה אחד המקומות החביבים על וורדסוורת', שבערוב ימיו מונה להיות המשורר הלאומי של אנגליה. הוא נפטר בגיל 80, כאשר שישים שנה מחייו התגורר במחוז האגמים. לאחר שנים רכשו צאצאיו את הקוטג', שנמצא עד היום בבעלות המשפחה, והמקום הפך למוזיאון כבר בשנת 1891.

אנו ממשיכים בטיולינו אל עבר אגם ווינדרמר.
לינה באזור הכפר גראסמר 

 
מחוז האגמים, אנגליה   מחוז האגמים, אנגליה
מימין - בית היונה (צילום: CC Christine Hasman) משמאל - נחל שנשפך אל אגם גראסמר  (צילום: נטע קלימי עילם)
 

פשיטדת ארנבים – ביאטריס פוטר 

הכביש המתפתל אל עבר אגם ווינדרמיר, מביא אותנו אל ממלכת הארנבים של ביאטריס פוטר (Beatrix Potter).

פיטר הארנבון חי לו עם אמו ושלושת אחיו למרגלות עץ אשוח. בקשה אחת הייתה לאם: "אל תכנסו לגנו של מר מקרוגר". לאמא היו את כל הסיבות בעולם לבקש זאת ובעיקר זו – אביהם של הארנבונים מצא את עצמו משמש כמילוי לפשיטידה לאחר שנכנס לגן. שלא כמו אחיו הצייתנים, פיטר השובב רץ הישר אל... גנו של מר מקרוגר. סופו של הסיפור הוא שלאחר שמילא בטנו בירקות וכמעט נתפס על ידי מר מקרוגר, נחלץ פיטר מהגן וסיים את היום כשהוא נזוף, אך שוכב בבטחה עם כוס תה קמומיל במיטה.

 
את הסיפור הקסום הזה וסיפורי ילדים רבים נוספים, כתבה ביאטריס פוטר ממרחביה הירוקים של קאמבריה - המקום בו בילתה את מיטב שנותיה הפוריות כסופרת, כמאיירת וכפעילה לשמירת הטבע.
 

פרומו לסרט "מיס פוטר" שמבוסס על סיפור חייה של ביאטריס 
 
פוטר נולדה בלונדון בשנת 1866 למשפחה אמידה למדי. במהלך ילדותה נהגה המשפחה לערוך ביקורים באזור. ארנבים, קיפודים וחיות אחרות היו חבריה במהלך ביקורים אלו, בהם גם התפתחה אהבתה לאזור וההבנה שצריך לשמר את יופיו מפני נזקי הזמן והקדמה.

מכתבים מאוירים וכרטיסי ברכה עם דמותם של ארנבים התגבשו לכדי סיפורו של פיטר הארנב, אך כתב היד נדחה על ידי כל המו"לים אליהם היא שלחה אותו. לבסוף החליטה פוטר להוציא את הספר בעצמה. כ- 250 עותקים הודפסו במהדורה הראשונה ובמהרה הודפסו עותקים נוספים.

עם השנים רכשה פוטר מספר חוות גדולות באזור וגידלה בהן עדרי כבשים מזן הרדוויק – הייחודי לאזור האגמים. במותה בגיל 77 הורישה פוטר את השטח העצום שבבעלותה לגוף ציבורי שישמור על האדמות, בצירוף ההנחיה לגדל עליהן רק את זן הכבשים אותו אהבה. בשנת 2006 צולם הסרט על חייה בשם "מיס פוטר" ואת דמותה גילמה השחקנית רנה זלוואגר (Renée Zellweger).
 

מחוז האגמים, אנגליה
"היל טופ" - ביתה הדרמטי של הסופרת ביאטריס פוטר  (צילום: CC Richerman)

 

פעילויות ואטרקציות סביב האגם

פוטר התגוררה בבית שנקרא היל טופ (Hill top), בכפר סאווריי (Sawrey) – לא רחוק מאגם וינדרמיר.

סביב האגם פזורים אתרים הקשורים למורשתה של פוטר, וחנויות המזכרות באזור מלאות בדמויות מספריה. בגלריית ביאטריס פוטר ((Beatrix Potter Gallery אפשר לראות סקיצות וציורי מים שציירה בהשפעת הטבע. אם מטיילים באזור עם ילדים, מומלץ להגיע לפארק השעשועים והאטרקציות, ע"פ סיפורי הארנב:The World of Beatrix Potter.

אגם וינדמיר, אזור האגמים בצפון אנגליה
ערפילי בוקר על אגם ווינדרמיר   (צילום: CC Richard Walker)
 
באגם עצמו, הגדול מבין אגמי האזור שמנקז לתוכו נהרות רבים, פזורים כ- 18 איים, ביניהם משייטות סירות קטנות. האגם ארוך וצר, וזכה לפופולריות רבה עם השלמת בנייתה של מסילת הרכבת המובילה אליו, בשנת 1847. לגדות האגם שוכנת העיירה בואנס און וינדרמר (Bowness on Windermere), בה מוצעת גם פעילות ימית מגוונת. אם תבחרו להישאר כאן ללינת לינה - מלון Bowness Bay Suites ממוקם במרחק הליכה קצר מהאגם ומרציף הסירות ומציע חדרים מרווחים, מפנקים ומקסימים.
מלון מומלץ באגם וינדמיר   מלון מומלץ באגם וינדמיר
מרחק הליכה קצר מהאגם ורציף הסירות, Bowness Bay Suites

מחוז האגמים, אנגליה
בוקר טוב עולם, יש ברבורים (וברווזים) באגם ווינדרמיר... (צילום: נטע קלימי עילם)
 

הבית מעל האגם – ג'ון רסקין

נסיעה מערבה מביאה אותנו אל אגם קוניסטון (Coniston), המקום בו בילה את מירב שנותיו ג'ון רסקין ((John Ruskin – אושיית תרבות, משורר, אמן ומוביל דעה, המזוהה עם התקופה הוויקטוריאנית. רסקין נולד בלונדון בשנת 1819, לאב שעסק בסחר ביין ונהג לקחת איתו את משפחתו לנסיעות העסקים. בבגרותו הוא ניהל חיים פרטיים סוערים ונישואין שעלו על שרטון.

כשנתיים לאחר שמונה לפרופ' לאומנות באוניברסיטת אוקספורד, בשנת 1872, הוא רכש בית מידות בשם ברנטווד (Brantwood) בצדו המזרחי של אגם קוניסטון. על אף שנראה, לדבריו של רסקין, כ"חורבה", הוא נרכש בשל הנוף היפה הנשקף ממנו. כנראה שהיה זה מעבר נחוץ שכן הוא הביא את רסקין לגל של יצירה פורה. אנשי מפתח בתרבות ובאומנות של אותה תקופה "עלו אליו לרגל", והוא הפך למעורב יותר ויותר בשמירה על הטבע של האזור.

יש שאומרים שברנטווד הוא הבית אשר זכה לאחד הנופים היפים באנגליה כולה. גם כיום – הבית נותר דומה מאוד לאיך שנראה בתקופה שרסקין התגורר בו. הוא מלא בציוריו, ובחפצים אותם אסף במסעותיו. במקום סטודיו לאומנות בת זמננו, חנות ספרים ובית קפה.
 
אגם קוניסטון, עליו צופה הבית, הוא האגם השלישי בגודלו מבין אגמי מחוז האגמים והוא יושב בעמק שצורתו U.

באגם ניתן לצאת לשייט בגונדולה ייחודית הפועלת על קיטור ולה תחנות עצירה שונות לאורך האגם. הגונדולה זהה בעיצובה ובטכניקת השייט לזו שנבנתה בשנת 1859 באישורו של רסקין. השייט בגונדולה הוא גם הדרך המומלצת להגיע לביקור בבית.
לינה באזור אגם קוניסטון
 
מחוז האגמים, אנגליה
ברנטווד - בית החלומות של רסקין  (צילום: CC ByMyself)
 
 

מסלול טיול באזור האגמים

המרחק בין האגמים המתוארים בכתבה אינו גדול ואפשר לתכנן מסלול שעובר ביניהם, לפי העדפותיכם. מחוז האגמים כולל גם את העיירה קזיק (Keswick) שמרכזה תוסס והביקור בה ובסביבתה מומלץ מאוד.

רוגע, שלווה ויופי מיוחד יהיו מנת חלקם של המבקרים כאן. בתי המלון בסביבה קטנים, רובם בבתי אחוזה ששימרו את הוד העבר, והעיירות המורגלות בתיירות מלאות במסעדות ובפאבים. אפשר לבקר בבתי הסופרים, המשוררים ושאר אנשי הרוח ואפשר פשוט להיות כמותם לרגע – לנעול נעלי הליכה וכיסוי כנגד הגשם, לצאת אל הטבע, לגמוע בעיניים את הירוק והמים ואז אולי לתת למחשבות לחבר איזה סיפור. 

 

מידע נוסף

כתבות נוספות


נטע קלימי אודות הכותבת
נטע קלימי עילם היא בוגרת תואר שני במדעי המדינה, מדריכת טיולים שאוהבת להכיר ולהרחיב את הדיבור על ההיסטוריה והסיפורים שמאחורי הנופים והאנשים. מטיילת עם משפחתה בכל פינות הארץ וברחבי העולם, עם אהבה גדולה לצפון אמריקה. נטע כותבת על מסעותיה בבלוג שלה: I'm on Vacation 


נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר