הזמנות לחופשה שלך

סקוטלנד: ריכוז כתבות
צילום: apasciutoבמדור זה רוכזו כתבות על סקוטלנד. טיולים מומלצים בסקוטלנד, אטרקציות מרכזיות, אתרים, תרבות והמלצות.


סקוטלנד היא השנייה בגודלה מבין ארבע האומות המרכיבות את הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד, הכוללת גם את אנגליהוויילס וצפון אירלנד (שאנו נכנה כאן בקיצור - הממלכה המאוחדת, או יותר בקיצור בריטניה).
 
מפת מדינות בריטניה  דגל סקוטלנד
מדינות בריטניה ודגל סקוטלנד  (מקור: d-maps.com)

סקוטלנד, אנגליה, ומה שבינהן
סקוטלנד נמצאת בצפון-מערב אירופה, בשליש הצפוני של האי הבריטי, והיא משתרעת על פני 78,387 קמ"ר. מלבד סקוטלנד היבשתית, שגם היא בעצם אי (גדול), מול חופי סקוטלנד לא פחות מ- 790 איים קטנים, בהם האיים הצפוניים, איי אורקני והאיים ההיברידיים, שהקרוב מהם ליבשת הוא האי סקאי.
כתבה על איי אורקני  |  כתבה על האי סקאי
 
עד תחילת המאה ה-18, אז אוחדו ממלכות אנגליה וסקוטלנד, היתה סקוטלנד מדינה עצמאית. גם כיום יש לסקוטלנד אוטונומיה רבה בניהול עינייניה הפנימיים, עם פרלמנט וממשלה משלה. 5 מיליון תושבי סקוטלנד שולחים גם נציגים לפרלמנט הבריטי, בהתאם לחלקם בכלל תושבי הממלכה המאוחדת.
 
סקוטלנד היא מדינה הררית ברובה, אך הריה אינם גבוהים. ההר הגבוה ביותר – בן נביס (Ben Nevis), הנמצא באזור ההיילנדס (Highlands), גובהו 1344 מטר, והוא הפסגה הגבוהה ביותר באיים הבריטיים כולם. מדרום להיילנדס, בדרומה של סקוטלנד, אזור מישורי יותר, בו שוכנות שתי הערים הגדולות במדינה – אדינבורו וגלאזגו.
 
אדינבורו סקוטלנד
בירת סקוטלנד, העיר אדינבורו - לחזור אל ימי הביניים  (צילום: apasciuto)
 

 ברירת מחדל

עריה הגדולות של סקוטלנד
רבים מתחילים את הטיול בסקוטלנד בעיר הבירה אדינבורו, שהעיר העתיקה שלה משמרת מאות שנות היסטוריה, ונשלטת על ידי טירה מרשימה. כל שנה בחודש אוגוסט מתקיים בעיר פסטיבל האמנות הגדול בעולם.
כתבה על אדינבורו
על פסטיבל התיאטרון בכתבה זו
 
רק שעה נסיעה מערבה נמצאת העיר הגדולה בסקוטלנד – גלאזגו, שבעשורים האחרונים שינתה פניה מעיר תעשייתית, ענייה ואפורה, לעיר יפה, נקייה ומרתקת. פניה נצבעו ירוק עם גנים רבים, מבנים היסטוריים שופצו והפכו למקומות בילוי, תרבות ומוזיאונים במגוון תחומים, שרבים מהם פותחים את שעריהם לקהל בחינם.
כתבה על גלאזגו
 
גלאזגו, סקוטלנד
הגלריה לאמנות קלווינגרוב, אטרקציה מרכזית בעיר גלזגו   (צילום: cattan2011) 

הרים, אגמים ומפלצת אחת
מעט צפונה מקו אדינבורו-גלאזגו מתחיל האזור ההררי  של סקוטלנד, הנקרא היילנדס (Highlands), כי אולי נכון יותר לכנות כך הרים בגובה של מעט יותר מאלף מטר. בין הגבעות המיוערות בצפיפות, שוכנים מספר אגמים מרשימים, הקרויים בסקוטלנד "לוך".
 
הלוך הגדול מכולם - לוך לומונד Loch Lomond), נמצא במרכזה של שמורת טבע הנושאת את שמו - הפארק הלאומי לוך לומונד והטרוסקס (Loch Lomond and the Trossachs National Park). הלוך המפורסם מכולם - לוך נס (Loch Ness), שהוא האגם השני בגודלו בסקוטלנד, ידוע יותר דווקא בזכות המפלצת הנחבאת במימיו העמוקים, למרות שזו לא נראתה כבר 1,500 שנה (אם נראתה בכלל...).
על הפארק הלאומי לוך לומונד והטרוסקס

איי אורקני, נמל סטרומנס, מעבורת לסקוטלנד
נמל סטרומנס, המפגש הראשון למגיעים במעבורת לאיי אורקני  (צילום: רמי דברת)
 

מתי לטייל בסקוטלנד?


העונה הטובה ביותר לטיול בסקוטלנד, מבחינת מזג האוויר, היא הקיץ – בחודשים יוני עד אוגוסט. אך עליה וקוץ בה – מפאת העונה הקצרה ויעילותם של הסקוטים (יעילות, לא קמצנות!), לא קל למצוא לינה בחודשים אלו, אם לא טרחתם והזמנתם מראש.
החודשים מאי וספטמבר, מעט יותר קרירים, אך גם הם נוחים מבחינת מזג האוויר, אבל הרבה פחות עמוסים ומעניקים את הבונוס של חילופי העונות בטבע. רוב שירותי התיירות פותחים שעריהם לאחר חג הפסחא (אמצע אפריל) ונסגרים באמצע אוקטובר.
 
גשם וערפל צפויים בסקוטלנד בכל ימות השנה, אך יש ללמוד לקבל אותם באהבה, כחלק מהנוף והחוויה, כי הרי הם אלו שהופכים את סקוטלנד לירוקה כל כך.
 

סרט וידאו מושקע (ולא קצר...) על האטרקציות התיירותיות של סקוטלנד, והסברים מעניינים באנגלית (מובנת...)

 

מידע נוסף

בריטניה לפי האומות המרכיבות אותה

כתבות נוספותמספר צפיות: 29793
129490
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!