סקוטלנד – כתבות, המלצות ומסלולי טיול בסקוטלנד

סקוטלנד – כתבות, המלצות ומסלולי טיול בסקוטלנד
צילום: Jörg Angeliבעמוד זה ריכזנו עבורכם את כל הכתבות על סקוטלנד, עם מידע על מסלולים מומלצים, אטרקציות מרכזיות, אתרים חשובים, תרבות והמלצות.איך מתחילים לתכנן טיול בסקוטלנד?
לפני שתקראו את הכתבות הרבות שהכנו עליה, צפו ב- 10 יעדים מומלצים בסקוטלנד.
מידע על המקומות המוזכרים בסרטון תוכלו למצוא בכתבות שלנו.סקוטלנד היא השנייה בגודלה מבין ארבע האומות המרכיבות את הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד, הכוללת גם את אנגליהוויילס וצפון אירלנד (שאנו נכנה כאן בקיצור  הממלכה המאוחדת, או יותר בקיצור בריטניה).
 
מפת מדינות בריטניה  דגל סקוטלנד
מדינות בריטניה ודגל סקוטלנד (מקור: d-maps.com)
 
 

סקוטלנד, אנגליה, ומה שבינהן

סקוטלנד נמצאת בצפון-מערב אירופה, בשליש הצפוני של האי הבריטי, והיא משתרעת על פני 78,387 קמ"ר. מלבד סקוטלנד היבשתית, שגם היא בעצם אי (גדול), מול חופי סקוטלנד לא פחות מ- 790 איים קטנים, בהם האיים הצפוניים, איי אורקני והאיים ההיברידיים, שהקרוב מהם ליבשת הוא האי סקאי.
 
עד תחילת המאה ה-18, אז אוחדו ממלכות אנגליה וסקוטלנד, הייתה סקוטלנד מדינה עצמאית. גם כיום יש לסקוטלנד אוטונומיה רבה בניהול עינייניה הפנימיים, עם פרלמנט וממשלה משלה. 5 מיליון תושבי סקוטלנד שולחים גם נציגים לפרלמנט הבריטי, בהתאם לחלקם בכלל תושבי הממלכה המאוחדת.
 
סקוטלנד היא מדינה הררית ברובה, אך הריה אינם גבוהים. ההר הגבוה ביותר – בן נביס (Ben Nevis), הנמצא באזור ההיילנדס (Highlands), גובהו 1,344 מטר, והוא הפסגה הגבוהה ביותר באיים הבריטיים כולם. מדרום להיילנדס, בדרומה של סקוטלנד, אזור מישורי יותר, בו שוכנות שתי הערים הגדולות במדינה – אדינבורו וגלאזגו.
כתבה על איי אורקני  |  כתבה על האי סקאי
 
נגן חמת חלילים בטירת דאנוטר, סקוטלנד
נופים ירוקים, טירות עתיקות וחמת חלילים  סקוטלנד במיטבה (צילום: Lukassek)
 

 ברירת מחדלעריה הגדולות של סקוטלנד

רבים מתחילים את הטיול בסקוטלנד בעיר הבירה אדינבורו, שהעיר העתיקה שלה משמרת מאות שנות היסטוריה, ונשלטת על ידי טירה מרשימה. כל שנה בחודש אוגוסט מתקיים בעיר פסטיבל האומנות הגדול בעולם.
 
רק שעה נסיעה מערבה נמצאת העיר הגדולה בסקוטלנד – גלאזגו, שבעשורים האחרונים שינתה פניה מעיר תעשייתית, ענייה ואפורה, לעיר יפה, נקייה ומרתקת. פניה נצבעו ירוק עם גנים רבים, מבנים היסטוריים שופצו והפכו למקומות בילוי, תרבות ומוזיאונים במגוון תחומים, שרבים מהם פותחים את שעריהם לקהל בחינם.
כתבה על אדינבורו  |  כתבה על גלאזגו
 
טירת אדינבורו, בירת סקוטלנד
טירת אדינבורו  לחזור אל ימי הביניים בבירת סקוטלנד (צילום: Jörg Angeli)

מוזיאון קלווינגרוב, גלאזגו
מוזיאון קלווינגרוב, אטרקציה מרכזית בעיר גלאזגו (צילום: CC Nathan Hughes Hamilton)
 

סקוטלנד – הרים, אגמים ומפלצת אחת

מעט צפונה מקו אדינבורו-גלאזגו מתחיל האזור ההררי של סקוטלנד, הנקרא היילנדס (Highlands), כי אולי נכון יותר לכנות כך הרים בגובה של מעט יותר מאלף מטר. בין הגבעות המיוערות בצפיפות, שוכנים מספר אגמים מרשימים, הקרויים בסקוטלנד "לוך".
 
הלוך הגדול מכולם  לוך לומונד (Loch Lomond), נמצא במרכזה של שמורת טבע הנושאת את שמו – הפארק הלאומי לוך לומונד והטרוסקס (Loch Lomond and the Trossachs National Park). הלוך המפורסם מכולם  לוך נס (Loch Ness), שהוא האגם השני בגודלו בסקוטלנד, ידוע יותר דווקא בזכות המפלצת הנחבאת במימיו העמוקים, למרות שזו לא נראתה כבר 1,500 שנה (אם נראתה בכלל...).
על הפארק הלאומי לוך לומונד והטרוסקס

אגם לוך נס, היילנדס
לוך נס, האגם המפורסם בסקוטלנד (צילום: CC Terry Ott)

טירת איילין דונאן, סקוטלנד
טירת איילין דונאן בהיילנדס של סקוטלנד, מהטירות המצולמות במדינה (צילום: CC Phillip Capper)
 

מתי לתכנן טיול לסקוטלנד?

העונה הטובה ביותר לתכנן בה טיול לסקוטלנד, מבחינת מזג האוויר, היא הקיץ – בחודשים יוני עד אוגוסט. אך אליה וקוץ בה – מפאת העונה הקצרה ויעילותם של הסקוטים (יעילות, לא קמצנות!), לא קל למצוא לינה בחודשים אלו, אם לא טרחתם והזמנתם מראש.

החודשים מאי וספטמבר, מעט יותר קרירים, אך גם הם נוחים מבחינת מזג האוויר, אבל הרבה פחות עמוסים ומעניקים את הבונוס של חילופי העונות בטבע. רוב שירותי התיירות פותחים שעריהם לאחר חג הפסחא (אמצע אפריל) ונסגרים באמצע אוקטובר.
 
גשם וערפל צפויים בסקוטלנד בכל ימות השנה, אך יש ללמוד לקבל אותם באהבה, כחלק מהנוף והחוויה, כי הרי הם אלו שהופכים את סקוטלנד לירוקה כל כך.
 

מידע נוסף  על סקוטלנד

בריטניה לפי האומות המרכיבות אותה

כתבות נוספות על סקוטלנד
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר