ויילס – כתבות, המלצות ומסלולי טיול בוויילס

ויילס – כתבות, המלצות ומסלולי טיול בוויילס
צילום: Daniel Seßlerכאן תמצאו כתבות על ויילס – המלצות למתכננים טיול בוויילס, מסלולי טיול נבחרים ואטרקציות מרכזיות.אז איפה מומלץ לטייל בוויילס?
לפני שתקראו את הכתבות שהכנו כאן, צפו בסרטון על 10 היעדים המומלצים של ויילס.
מידע על כמה מהמקומות המוזכרים בסרטון תוכלו למצוא בכתבות שלנו.ויילס (Wales) היא השלישית בגודלה מבין ארבע האומות המרכיבות את הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד, הכוללת גם את אנגליהסקוטלנד וצפון אירלנד (שאנו נכנה כאן בקיצור - הממלכה המאוחדת, או יותר בקיצור בריטניה). יחד עם שתי הראשונות היא חולקת את האי הבריטי, ומשתרעת על פני שטח של 20,779 קמ"ר (דומה לשטח מדינת ישראל), בחלקו הדרום-מערבי.

מפת מדינות בריטניה
מפת 4 האומות המרכיבות את בריטניה + אירלנד ששותפה לאי האירי  (מקור: d-maps.com)
 

ויילס, בריטניה, ומה שבינהן

מטיילים שיחצו את הגבול מאנגליה לוויילס, יחושו בהבדל – פני הארץ הופכים הרריים וסלעיים יותר, ומיושבים בדלילות. הההרים של ויילס היו מעוזם של השבטים הקלטיים שישבו באי הבריטי, בעוד במקומות אחרים באי הם נטמעו בקרב הסקסוניים. רק במאה ה- 16 סופחה ויילס לאנגליה, על ידי המלך הנרי השמיני, וכך נוצרה הממלכה המאוחדת. למרות זאת, חלק מ- 3 מיליון תושבי ויילס עדיין דובר וולשית, שהיא השפה הרשמית בנוסף לאנגלית, וכל השלטים במדינה כתובים בשתי השפות.
 
ויילס שולחת נציגים לפרלמנט הבריטי, והיא כפופה לו, אולם כיום שמורה לה אוטונומיה מסויימת בניהול ענייניה הפנימיים, על ידי אסיפה לאומית וממשלה משלה, הנבחרים אחת ל- 4 שנים. 3 מיליון תושבי ויילס כולם דוברים אנגלית, אך כרבע מהם דוברים גם וולשית, שפה הנלמדת בכל בתי הספר. שתי השפות הן שפות רשמיות בוויילס, ושלטי הדרכים וחלק מתפריטי המסעדות כתובים בשתי השפות.
 
לאחר כמה מאות שנות איחוד עם השכנה הגדולה והחזקה אנגליה, הולכים ומתרבים הקולות הקוראים להיפרד ממנה.  חוסר החיבה ההדדי בין הוולשים לאנגלים גלוי לעין, ולקרוא לוולשי אנגלי הוא עלבון גדול עבורו.

הדרקון של ויילס ופארק סנודניה בוויילס
סמל הדרקון של ויילס ונופי פארק סנודוניה (
Snowdonia), אחד משלושת הפארקים הלאומיים של ויילס (צילום: russwitherington)

חצי האי גוואר, ויילס, טיול לוויילס
החופים הקסומים של חצי האי גאוור בדרומה של ויילס (צילום: kodachrome25) 

 ברירת מחדל
הרים, חופים ו... כבשים

לוויילס קו חוף ארוך ומפורץ, המשתרע על פני 1,200 ק"מ, אך רוב שטחה הררי, בעיקר במרכז ובצפון. הנקודה הגבוהה ביותר (1,085 מטר) נמצאת בצפון המדינה, והיא נקראת סנודון (Snowdon), שפירושו "גבעת השלג". זוהי גם הנקודה הגבוהה ביותר בחלק של האי הבריטי שמדרום לסקוטלנד, ונקודת תצפית פופולרית למטיילים, המעפילים אליה ברכבת שיניים או במספר מסלולים רגליים.
 
פסגת סנודן היא חלק מהפארק הלאומי סנודוניה (Snowdonia), אחד משלושה פארקים לאומיים בווילס וחמישה אזורים שהוגדרו "בעלי יופי מיוחד" (Area of Outstanding Natural Beauty), שאחד מהם הוא חצי האי גאוור (Gower Peninsula), בדרום
כתבה על חצי האי גאוור
 
78% משטחה של ויילס הוא שטח חקלאי, אך רק חלק קטן ניתן לעיבוד, והרוב הם שטחי מראה טבעיים. לפיכך פרות, ובעיקר כבשים רועות באחו, הם חלק מהנוף הוולשי.

טנבי Tenby, טיול לויילס
המפרץ והנמל של העיר טנבי (Tenby) בדרום ויילס  (צילום: Tim-Hill) 
 

מתי כדאי לתכנן טיול בוויילס?

ויילס היא אחת המדינות הגשומות באירופה. פסגת סנודן היא שיאנית המשקעים באי הבריטי, עם 3,000 עד 5,000 מ"מ בשנה, אולם באזורים הנמוכים הכמות קטנה הרבה יותר. מזג אוויר רטוב ורוחות אינם חזיון נדיר בוויילס, אך הקיץ נעים (9-19 מעלות צזליוס בממוצע) והחורף מתון (1-9 מעלות צלזיוס בממוצע). מזג האוויר מתון יותר ממה שהיינו מצפים בקו רוחב כה צפוני, בזכות הזרם הצפון אטלנטי החמים, זרוע של זרם הגולף. בחודשי הקיץ יורדים 80-110 מ"מ של גשם בממוצע חודשי, ואילו בחורף המשקעים יכולים להגיע ל- 170 מ"מ בממוצע חודשי ואף יותר.
 
החודשים יוני עד אוגסט הם הזמן הבטוח ביותר מבחינת מזג האוויר לטיול בוויילס, אך בשל עומס המטיילים יש להזמין מקומות לינה זמן רב מראש. אפריל-מאי וספטמבר-אוקטובר, פחות צפופים וגם הם מציעים מזג אוויר נעים. כתוצאה ממיקומה הצפוני של ויילס, היא זוכה בשיא הקיץ ל- 17 שעות של אור, ואילו בשיא החורף זורחת השמש 7.5 שעות בלבד. 

המצוקים של ויילס
כמו השכנה אנגליה, גם ויילס התברכה בקוו חוף עם צוקים מרשימים של אבן גיר (צילום: diego_torres) 

Caernarfon Castle, טירת קרנארבון, טיול לוויילס
טירת קרנארבון ( Castell Caernarfon), בעיר באותו שם בצפון-מערב ויילס (צילום: photocluster) 
 

מידע נוסף לתכנון טיול בוויילס

בתי מלון בוויילס
השכרת רכב בבריטניה

כתבות נוספות על בריטניה

כתבות על אנגליה
כתבות על סקוטלנד
כתבות על צפון אירלנד
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר