טיול באזור הקוטסוולדס –
אנגליה הכפרית ממערב ללונדון
מאת: סטיב אלן 


הפעם בטיול לבריטניה החלטתי שהגיע הזמן להגיח מעט מהעיר האפורה ולטעום את טעמם של החיים האנגליים "האמיתיים": היכן שלמסורת ולהיסטוריה יש עדיין נוכחות חיה, מקומות שבהם תה אנגלי וסקונס פופולריים יותר ממקדונלד'ס, וכבשים הרועות באחו אינן רק תמונות מסרט.


במשך שנים התמקדו כל גיחותיי לאנגליה בעירו של הביג בן, היא לונדון שעל שפת התמזה. הרב-תרבותיות, הקוסמופוליטיות והתזזית הבלתי פוסקת של הבירה היו לי לחם חוק. הפעם הותרתי את הערפיח הלונדוני מאחוריי ויצאתי מערבה לאזור הקוטסוולדס (Cotswolds), לחפש אחר אנגליה הישנה.

קוטסוולדס, אנגליה
באזור קוטסוולדס שוכנים כפרי אבן יפהפיים בינות גבעות נמוכות (צילום: Neil Howard) 
 

טיול בכפרים היפים בעולם

כ-150 קילומטרים ממערב ללונדון משתרע אזור הקוטסוולדס, שם שוכנים הכפרים היפים ביותר בעולם. כפרים מאבן אפרפרה-צהבהבה, החבויים בלב הגבעות הנמוכות ונשקפים אל נופים נרחבים שיד אדם לא נגעה בהם מעולם.
 
חבל הארץ קיבל את שמו מדירי האבן לכבשים (קוטס), שהיו עמוד התווך של כלכלת האזור, ומן הגבעות המשתפלות שבו (וולדס), ובתרגום חופשי, "גבעות הדירים". האזור משתרע על פני שני מחוזות – אוקספורדשייר (Oxfordshire) וגלוסטרשייר (Gloucestershire). מהעיר אוקספורד, במזרח, עד העיר גלוסטר (Gloucester), במערב;  מהעיר באת' (Bath), בדרום, עד העיר סטרטפורד אפון אייבון (Stratford upon Avon), בצפון.
לינה בעיר באת'  |  לינה בעיר סטרטפורד אפון אבון
 

יעדים בקוטסוולדס המוזכרים בכתבה זו: באת' (A), פונדק קינגס ארמס (B), טטברי (C),
מלון קינגס הד (D), צ'ירנצ'סטר (E), סטו (F), ברודווי (G), פונדק ליג'ון ארמס (H), מלון באראסט בארן (I), סטרטפורד אפון אבון (J)
 

 ברירת מחדל
העיר באת' – השער אל הקוטסוולדס

עיר הזהב באת' (Bath) מכונה כך על שום בתיה הבנויים אבן זהובה. היא מהווה את השער אל הקוטסוולדס, וקיימת כבר יותר מאלפיים שנה. היא נבחרה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, בזכות כמה מהאתרים הארכיטקטוניים החשובים ביותר באירופה שנמצאים בה, ובהם גם בניין הסהר המלכותי והמרחצאות הרומיים.

בניין הסהר המלכותי (Royal Crescent) הוא מתחם מלכותי בן 30 בניינים, הניצב מאחורי 114 עמודים יוניים, ונחשב ליפה ביותר באירופה. בבניין הראשון הוקם לימים מוזיאון, שבו אפשר להתרשם מחיי העשירים של באת' במאה ה-18.

בניין הסהר המלכותי בעיר באת', אתר מורשת עולמית של אונסק"ו

המעיינות החמים היחידים בבריטניה

בבאת' נמצאים גם המעיינות החמים היחידים בבריטניה, שהתפרצו מתוך קרום כדור הארץ לפני כמיליון שנה. לפי האגדה, בשנת 500 לפני הספירה חלה הנסיך בלאדוד, מי שעתיד להיות אביו של המלך ליר, בצרעת, עזב את חצר המלוכה והפך לרועה חזירים נודד. באחד הימים, כשעבר עם עדרו באזור באת', הבחין בלאדוד שאחד החזירים, שסבל ממחלת עור, מתפלש בבוץ ארוכות. לאחר כמה ימים נרפא החזיר לחלוטין, ובלאדוד החליט לנסות את שיטת הטיפול הייחודית על עצמו. הוא צלל לתוך הבוץ, והפלא ופלא, יצא כשעורו צח כעורו של תינוק.
 
מאוחר יותר הקימו הרומאים בבאת' אתר מרפא, הראשון באנגליה, בנו מרחצאות, מקדש ותיאטרון והפכו את העיר למרכז של נופש ובילוי.
 
באת', קוטסוולדס
גשר פולטני על נהר אייבון בעיר באת' (צילום: Joseph Mayans)


מלון מומלץ בקרבת המעיינות החמים של באת'

מלון המפטון ביי הילטון באת' סיטי (Hampton By Hilton Bath City) הוא מלון 4 כוכבים מודרני, הממוקם במרכז העיר, במרחק 300 מ' מהמרחצאות הרומיים המפורסמים. כל החדרים ממוזגים, כוללים אמצעים להכנת קפה ותה, וחלקם נגישים. 

מלון מומלץ בעיר באת', אנגליה, בריטניה
מלון המפטון ביי הילטון באת' סיטי – במיקום מצויון לטיול רגלי באתרי מרכז העיר באת'


שדות, מבצרים וכנסיות צמר

"בן קוטסוולדס אמיתי יכול לעשות כל דבר עם אבן חוץ מאשר לאכול אותה", אומר הפתגם. ואכן, בני הפלך חצבו מאבן הגיר המפורסמת של המקום בתים, בקתות וקירות אבן, כדי לתחום את השדות המעטרים את פני הנוף. האבן הנאה הזו נדדה למרחקים, וממנה נבנו קתדרלת סנט פול בלונדון, קתדרלת מלבורן באוסטרליה ורבים מהקולג'ים של אוקספורד.
 
אדמת קוטסוולדס הייתה מעובדת במשך אלפי שנים. ראשי חצים מאבן צור של ציידים-לקטים מלפני 6,000 שנה נמצאו בה, ומבצרים מתקופת האבן והברונזה פזורים על פני כל האזור, פרי עבודתם של אנשי העידן הניאוליתי. באותה תקופה אף החלו בבירוא היערות שכיסו את כל האזור. אך כמו בחלקים רבים אחרים של בריטניה, גם כאן היו אלה הרומאים שהותירו את החותם הגדול ביותר. שניים מהכבישים שסללו, דרך פוס ודרך ארמין, הם נתיבי תחבורה חשובים גם היום. במהלך המאה השביעית כבשו הסקסונים את האזור, ורוב שמות המקומות הם סקסוניים במקורם. כל היערות שהותירו הניאוליתים נעלמו בשל שיטת העיבוד החקלאי של השדות הפתוחים, אולם היה זה הצמר שהביא לאזור שגשוג, שעדיין ניתן לראות בכנסיות הצמר, מבנים מעוטרים שנבנו ב"כספי הצמר".

קוטסוולד, אנגליה
כבשים וגדרות אבן בשדות קוטסוולדס (צילום: CC Patrick Gruban)

רוחות מלכותיות בטטברי

בנסיעתי צפונה ירדתי מהכביש המהיר אל הכבישים הצדדים, שביניהם נחבאים כפריה הציוריים של קוטסוולדס. ככל שהתקדמתי הפכו השבילים צרים יותר. קירות האבן הצרים, עם גדרות השיחים והעצים המיתמרים אל על, הלכו והתקרבו לשפת הכביש. הרגשתי כמעט כאילו הדופק שלי מואט, עד שעמדתי בפתחה של העיירה טטברי (Tetbury).
 
במשך זמן מה אפשר היה לפגוש בטטברי את הנסיך צ'רלס מוויילס יחד עם הנסיכה דיאנה, קונים סוכריות לוויליאם ולהנרי בחנות הממתקים המקומית. כמה מהחנויות בטטברי מעוטרות עד היום בציור של שלוש נוצות יען, סמלו המסורתי של הנסיך מוויילס. הזוג המלכותי התגורר בבית הייגרוב, כשני קילומטרים מחוץ לעיירה, אולם מותה של ליידי די לא מפריע לכמה מהתושבים להישבע שהיא עדיין נראית פה ושם. בכלל, אם אינכם מאמינים בקיומן של רוחות, תיחשבו ליוצאי דופן בחלק זה של אנגליה.
 
טטברי היא פנינה ארכיטקטונית של ממש, ובשנת 1971 הוחלט לשמר אותה. חלקה המרכזי של העיירה לא השתנה במידה רבה מהמאות ה- 16 וה-17, וחלקים אחרים מקורם עוד בימי הביניים. מרכז טטברי הוא המרקט הול (Market Hall), צומת של ארבעה כבישים עמוסים, המשווים למרכז המולה שגדולה על העיירה הקטנה בכמה מידות. ההול נבנה בשנת 1655 והורחב ב-1740, כדי לשכן את הכלא המקומי. בכיפה על גג ההול קבועה שבשבת רוחות בצורת זוג דולפינים, אולם איש אינו זוכר מדוע. בקרבת ההול עומד הצ'יפינג, שם אנגלו-סקסוני נפוץ ברחבי הקוטסוולדס לשוק. בדומה לרוב כיכרות השוק העתיקות, גם הצ'יפינג משמש כיום מגרש חניה.

לא רחוק משם, במורד גבעה תלולה, נמצא רחוב מימי הביניים, הצ'יפינג סטפס (Chipping Steps), שמשני צדדיו בקתות אבן מהזמן ההוא. בקצה הרחוב עומד ההורספול-בוטום, שם היתה בריכת מים גדולה שבה הוטבעו סוחרים נוכלים כשהם קשורים לשרפרף. מהבריכה ההיא לא נותרה אלא פיסת אדמה מלאה בפסולת, שבה ניצבות מכלאות שוק הבקר.
טטברי, קוטסוולדס
צ'יפינג סטפס, רחוב מימי הביניים בעיירה טטברי (צילום: ChrisAt) 
 

פונדקים ומסבאות

במהלך מסעי החלטתי "לחנות" בכמה פונדקים ישנים ומסבאות טיפוסיות. אחד מהם היה פונדק קינגס ארמס (The Kings Arms) בעיירה טטברי. "ברוך הבא הביתה", בירך אותי הבעלים כשנכנסתי דרך הדלת הצרה, "תיזהר על הראש, הדלתות בקוטסוולדס נועדו לגמדים. אתה יודע שבתקופה האליזבתנית היה הגובה הממוצע נמוך ב-50 סנטימטרים לעומת היום?".
 
ידעתי מייד שאסתדר מצוין עם מארחי. לאחר שנרשמתי בקבלה, ליווה אותי מר היגינס לחדרי בקומה העליונה. הקורות הנמוכות ולוחות העץ שהקיפו את מיטת האפיריון,שעמדה במרכז החדר, שיוו לחדר מראה של מוצג מוזיאוני. באותו לילה הכה הגשם על גג האבן והרוח יללה בחוזקה, אך בבוקר השמש זרחה מבעד לחלון הקטן. הסטתי את הווילונות ואת פני קידמו הוורדים בגינה והתריסים הירוקים של הבקתות ברחוב ממול, שנצצו בשמש. נראה כי לכל בית בקוטסוולדס יש גינת ורדים עם צמחים מטפסים, הרהרתי ביני וביני.

פונדק קינגס ארמס, טטברי, קוטסוולדס
פונדק קינגס ארמס
 – יפה, נקי ובמיקום מצוין לטיול באזור קוטסוולדס
 

פונדק דרכים מימי צ'ארלס הראשון

ההיסטוריה של העיר צ'ירנצ'סטר (Cirencester) מתחילה עוד בימי הרומאים, אז הייתה העיר השנייה בגודלה בבריטניה אחרי לונדון. הכנסייה המקומית ניצבת בגאון במרכז העיירה. ממגדל הכנסייה, שגובהו כ-50 מטרים, אפשר להשקיף על העיר העתיקה ועל מגדל 12 הפעמונים העתיק ביותר באנגליה. צ'ירנצ'סטר הייתה גם תחנת דרכים חשובה לכרכרות, ועדיין נותרו בה כמה פונדקי דרכים עתיקים. במלון קינגס הד (Kings Head Hotel) טוענים שהמלך צ'ארלס הראשון חנך את הבית, ואכן ניתן למצוא בו יסודות עץ משנת 987 לספירה.
 
כנסיית צ'ירנצ'סטר, קוטסוולדס
ממגדל כנסיית צ'ירנצ'סטר ניתן להשקיף על העיר העתיקה (צילום: fotoVoyager) 

מלון קינגס הד, צ'ירנצ'סטר, קוטסוולדס
מלון קינגס הד – לישון כמו מלך...

 
הקוטסוולדס גדוש בבתי אחוזה מפוארים, שרבים מהם פתוחים לקהל. צ'ירנצ'סטר פארק, ביתו של הלורד באתהרסט, המופרד מהעיר על ידי גדר עצי הטקסוס הגדולה ביותר בעולם, דווקא סגור למבקרים, אולם ניתן לטייל בשטחי האחוזה, אשר בגינותיה אפשר ליהנות מגינון סימטרי מרהיב.
לינה בעיר צ'ירנצ'סטר

צ'ירנצ'סטר, קוטסוולדס
בתי אבן עתיקים בעיר צ'ירנצ'סטר (צילום: Kay Ransom Photography) 

תה של אחרי הצהריים בעיירה סטו

העיירה סטו, או בשמה המלא סטו על הוולד (Stow-on-the-Wold), הנקודה הגבוהה ביותר ברמת הקוטסוולדס, כ-250 מטרים מעל פני הים, היא מרכז עתיקות חשוב באנגליה. אם אתם חשים שאתם עומדים להתעלף לאחר שניסיתם לקנות שכיית חמדה אחת או שתיים, סביר להניח שהמחיר הוא שגרם לכך, לאו דווקא חוסר בחמצן. במרכז העיירה כיכר ריקה, בה נערכו בעבר ירידי כבשים, ושם גם הוקעו האסירים קבל עם ועדה.

החניתי את המכונית וטיילתי ברגל במורד הרחוב הראשי. סטו היא מקום שוקק חיים להפליא. במשך מאות שנים נערכו בעיירה ירידי סוסים שנתיים, ועד היום באים לכאן סוחרים צוענים. קשה להבחין בין החנויות ובין בתי המגורים בעיירה, כיוון שלכולם חלונות הפונים לחזית בקרבת המדרכה.
 
חנות עתיקה אחת משכה את עיני במיוחד. כאשר נכנסתי פנימה צלצל פעמון, אך איש לא קיבל את פני. שוטטתי בין העתיקות בלי הפרעה, מיששתי קנקני נחושת וכסאות מרופדים בעור, בחנתי ספלי פיוטר כבדים, נקשתי במחבתות פליז והתפעלתי מרהיטי עץ אלון מהתקופה היעקובינית, כולם דחוסים יחד בחלל הקטן של החנות. בסופו של דבר הגיחה בעלת החנות מחדר אחורי, גברת קשישה ונמוכת קומה שהזכירה לי מייד את מיס מרפל מספרי אגתה כריסטי. שוחחנו על מזג האוויר (איך לא?), והיא התלוננה על כך שעל הרחוב משתלטים בהדרגה אנשים צעירים ועשירים מלונדון. לא קניתי עתיקות, מה שלא מנע מהמארחת שלי להגיש לי ספל תה חזק וטוב, עם חלב כמובן, וגם עוגיות ריבה טעימות תוצרת בית.
 
בכל אזור הקוטסוולדס ישנם בתי תה המגישים Cream Teas. הכוונה היא לא רק למשקה אלא לארוחת "התה", שבמושגים אנגליים היא ארוחת ביניים, לפעמים אפילו במקום ארוחת הערב, שאוכלים בסביבות חמש אחר הצהריים. ה- Cream Teas כולל קנקנן תה עם "סקונס" חמאה, ריבה, ומעין שמנת מוקצפת בטעם וניל. חותכים את הסקונס לשתיים ומורחים את החמאה, הריבה והשמנת על הסקונס. את אחד הטובים מצאתי בכיכר המרכזית של סטו.
לינה בעיירה סטו

סטו על הוולד, קוטסוולדס
העיירה סטו על הוולד, מרכז עתיקות חשוב באנגליה (צילום: GordonBellPhotography) 

תה וסקונס אנגלי
ארוחת התה כוללת גם סקונס, חמאה, ריבה ושמנת (צילום: Shane Global) 
 

הסוויטה של המלכה

בסוף המאה ה-19 וראשית המאה ה-20 היתה קוטסוולדס מחוז מבוקש לסופרים, ציירים ואומנים אחרים, שמצאו כאן תפאורת רקע מתאימה. גם יצרני רהיטים, אורגים ובעלי מלאכה שונים, קבעו כאן את מושבם. הכפר ברודוויי (Broadway) העניק השראה לכמה וכמה סופרים ואומנים. כפי שמרמז שמו, ברודוויי (באנגלית דרך רחבה) הנו רחוב אחד ארוך שמשני צדדיו עצי אגוז אדמדמים ובתי אבן בגוון התירס.
לינה בכפר ברודווי
 
הכפר ברודוויי נמצא על הדרך הראשית מלונדון לוורצ'סטר (Worcester), מה שהפך את הכפר לתחנת דרכים משגשגת לכרכרות. כ-40 פונדקים פעלו במקום, שלושה מהם קיימים עד היום. אם אתם אוהבים לישון בחדריהם של אנשים מפורסמים, תוכלו להגשים את משאלתכם בפונדק ההומה בן 400 השנה, פונדק ליג'ון ארמס (The Lygon Arms Hotel). הפונדק היה תמיד אקסקלוסיבירק העשירים באמת יכלו להרשות לעצמם ליהנות מהמותרות שהציע. אחד מהם הוא אוליבר קרומוול, המדינאי הבריטי המפורסם, שלן במקום בשנת 1651. תמורת סכום כסף מופקע ממש אתם יכולים לקבל את הסוויטה שבה לנה המלכה בכבודה ובעצמה.


מלון ליג'ון ארמס, ברודווויי, קוטסוולדס
מלון ליג'ון ארמס בכפר ברודוויי, שהעניק השראה לכמה סופרים ואומנים (צילום: The Lygon Arms Hotel

מלון ליג'ון ארמס, ברודוויי, קוטסוולדס
מלון ליג'ון ארמס, לישון בחדר של המלכה ולחוש במשק כנפי ההיסטוריה
 

מאנגליה הכפרית חזרה למקדונלד'ס

לאחר שלושה ימים שבהם דילגתי בין פלגי מים ואדמות מרעה, הגעתי לקצה הקוטסוולדס. הנחתי מאחורי את הגבעות המשתפלות ברכות, חולף על פני מקדולנד'ס ושלט דרכים, עליו נכתב: "נא לא לנהוג לאט בנתיב המהיר". הבנתי שחזרתי לאנגליה של המאה ה-21.
 
אבל לפני שאני עולה על הכביש המהיר בין בירמינגהם ללונדון, נשארתי שני לילות נוספים במלון באראסט בארן (Baraset Barn Hotel), מלון כפרי מקסים ליד העיר סטרטפורד אפון אייבון, למתוח עוד קצת את השלווה הזו.

מלון כפרי ליד העיר סטרטפורד אפון אבון
מלון באראסט בארן  בקצה הצפוני של אזור קוטסוולדס
 

מידע נוסף

השכרת רכב בבריטניה
בתי מלון במרכז לונדון

כתבות נוספות

מדריך לביקור הראשון בעיר לונדון
אזור האגמים בצפון אנגליה
סאסקס - אנגליה הכפרית מדרום ללונדון
טיול יום מלונדון אל קנטרברי


סטיב אלן
 
אודות הכותב
סטיב אלן, צלם ועיתונאי.
את תמונותיו תוכלו לראות באתר www.stevephotography.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר