גלאזגו – בירת התרבות בסקוטלנד

העיר גלאזגו – מעיר שחורה לבירת תרבות
מאת: נעה שוורץ 


במשך שנים השם  גלאזגו היה מקושר עם פשע, מלחמת כנופיות ולכלוך. עיר שחורה, תרתי משמע, שכל אדם בר-דעת ימנע מלהתקרב אליה. לא עוד.


בכתבה זו אנסה לספר על אחדים מאתריה היפים של גלאזגו (Glasgow), העיר הגדולה ביותר בסקוטלנד, בתקווה לשנות את התפיסה שהיא "לא שווה שיקדישו לה זמן".
 
גלאזגו, סקוטלנד
הגלריה לאמנות קלווינגרוב, אטרקציה מרכזית בגלזגו  (צילום: cattan2011) 
 

מעיר שחורה לבירת תרבות

בסוף שנות השמונים של המאה הקודמת היתה עדנה לעיר גלאזגו - אנשים חכמים ונמרצים בעירייה החליטו לשנות את מצב הדברים. שיטור מוגבר "ניקה" את הרחובות ועשה חלק ניכר מהעבודה. החלק השני היה עבודת ניקיון כפשוטו - בניינים שהיו שחורים מפיח, תוצאה של מאות שנות הסקה בפחם, קורצפו ונוקו ואף נצבעו מחדש, והפלא ופלא – מרכז העיר השחור והמדכא הפך להיות לבן ומצוחצח.
בד בבד דאגו לפתח גנים ופארקים, מחסנים ישנים הפכו לתיאטראות, גלריות ומקומות בילוי. אזור המזחים הנטוש, במקום בו שכנה בעבר תעשיית המספנות המפוארת של העיר, פותח והפך לאזור נדל"ני מבוקש.
ההצלחה היתה מהירה למדי, ובשנת 1990 נבחרה  גלאזגו כבירת התרבות של אירופה – תואר מכובד ונחשב, שגם עזר בבניית האמון בשינוי, אצל תושבי העיר בפרט, ותושבי בריטניה בכלל.
 
השאר, כמו שאומרים, זה היסטוריה... כי העיר ממשיכה להתפתח ולעניין. השם הטוב שנבנה לה נשמר ואף גדל, וכיום נחשבת  גלאזגו בעיני תושבי בריטניה כעיר יפה, מעניינת ותרבותית, מקום אטרקטיבי שכדאי לבקר בו.
למרות זאת נדמה כי מטיילים רבים מישראל לא שמעו על  גלאזגו ואחוז ניכר מהמבקרים בסקוטלנד מדלג על העיר, וחבל.
בתי מלון בעיר גלאזגו


יעדים בכתבה: קתדרלת גלאזגו (A), כיכר ג'ורג' (B), פרינסס סקוור (C), בית התה ווילו (D), 
בית התה ווילו (E), מוזיאון קלווינגרוב (F), מוזיאון ריברסייד (G), הבית לשוחרי אמנות (H), 
אוסף בארל (I), ארמון העם וגני החורף (J), האמדן פארק (K), מלון דאבל-טרי ביי הילטון (L)

 
 

 ברירת מחדל 

כיכר ג'ורג' בלי ג'ורג'...

יחד עם היותה של  גלאזגו עיר גדולה ותוססת, כמו כל עיר אירופאית אחרת, עם תיאטראות טובים (שמארחים, בין היתר, הרבה הפקות מצליחות של הווסט אנד הלונדוני), מוזיאונים נחשבים, מסעדות מגוונות, ברים אופנתיים וחנויות טובות – קיימים בה גם אתרים המיוחדים רק לה.
 
המרכז הרשמי של העיר היא כיכר ג'ורג' (George Square), כיכר מלבנית, מוקפת בניינים גדולים ומרשימים. כמו כל כיכר עירונית מרכזית ומרווחת, גם כיכר ג'ורג' מהווה מידי פעם מקום משיכה להפגנות, תהלוכות ומסיבות רחוב.
 
הכיכר נבנתה במחצית השנייה של המאה ה-18, כאשר ניסו לתכנן חלק זה של העיר בסגנון הבנייה שתפס דווקא מהצד השני של האוקיינוס – רחובות מקבילים בדוגמת שתי וערב. היא נקראת על שם המלך ג'ורג' השלישי ופסל שלו היה אמור להיות מוצב במרכזה. אולם בעקבות מלחמת העצמאות האמריקאית, בתקופת שלטונו, וניצחונם של האמריקאים (שהשפיע כלכלית על סוחרי הטבק המקומיים), ובעקבות התפרצויות השיגעון של המלך, בוטלה התכנית ופסל של האיש שהכיכר נקראת על שמו מעולם לא הוצב בה. במקומו הוצב במרכזה פסל לזכרו של סר וולטר סקוט, המשורר והסופר הסקוטי. זהו, אגב, הפסל הראשון שנוצר אי פעם לזכרו של סקוט.
בתי מלון בקרבת כיכר ג'ורג במרכז גלזגו

כיכר ג'ורג', גלאזגו, סקוטלנד
כיכר ג'ורג' עם פסלו של וולטר סקוט במרכזה  (צילום: daniel068) 
 

בית העירייה הוויקטוריאני והמלכה ויקטוריה

לצידה המזרחי של כיכר ג'ורג נושק בית העיריה (City Chambers), בנין מרשים ומפואר מהתקופה הוויקטוריאנית. בשנת 1888 הוא נפתח באופן רשמי על ידי המלכה ויקטוריה בכבודה ובעצמה. הבנין עוצב בסגנון ניאו קלאסי, אבל לא נשמרו הקווים הנקיים המאפיינים את הסגנון, וניתן למצוא כאן גם השפעות של הרנסאנס האיטלקי ועודף קישוטים, שהיו מקובלים בבריטניה בתקופה הוויקטוריאנית.
 
אולם הכניסה בנוי כמו אולם תווך של כנסייה: אולם מלבני ארוך, שמשני צדדיו התרחבויות למסדרונות, בצורה שלמעשה מזכירה צלב. בכניסה פסיפס בצורת סמל העיר גלאזגו, מורכב מארבעה ציורים: ציפור, עץ, פעמון ודג, המתייחסים לאירועים שקשורים בקדוש סנט מנגו, פטרונה (הקדוש המגן) של העיר.
גרם מדרגות שיש רחב ומפואר מוביל לקומות הבאות. את שאר הבנין מומלץ לראות בסיור מודרך, בן 45 דקות, המתקיים פעמיים ביום (חינם, אין צורך בהזמנה מוקדמת).
 
בית העירייה, גלאזגו, סקוטלנד
בית העיריה של גלאזגו, נפתח על ידי המלכה ויקטוריה  (צילום:  AndrewH324) 

המבנים העתיקים ביותר בגלאזגו

במרחק כ- 15 דקות הליכה מזרחה לכיכר ג'ורג', החלק העתיק ביותר של  גלאזגו, כולל ארבעה אתרים מעניינים: הקתדרלה, בית הבישוף, מוזיאון הדתות ע"ש סנט מנגו, ובית הקברות - ה"נקרופוליס".
 
ליד בית החולים העתיק (Royal Infirmary) ניצבת קתדרלת  גלאזגו המרשימה. היא נבנתה בסוף המאה ה-6 ותחילת המאה ה-7, על ידי הקדוש מנגו (St Mungo), שהיה למעשה מייסדה של העיר, לאחר שהתיישב כאן והביא את תלמידיו ומעריציו למקום. הקתדרלה, אם כך, היא לא רק המבנה (הציבורי) העתיק בעיר, למעשה היא נקודת ההתחלה של העיר. לא בכדי היא נקראת גם קתדרלת סנט מנגו.
 
מול הקתדרלה נמצא בית הבישוף (Provand's Lordship), בית המגורים העתיק ביותר בגלאזגו, היחיד ששרד מימי הביניים. הוא נבנה על ידי הבישוף של  גלאזגו בשנת 1471, כחלק מבית חולים, ומאוחר יותר שימש מעון הכמרים של הקתדרלה. ניתן לבקר בבית, ולצפות בריהוט העתיק שלו (הכניסה חינם).
מאחורי בית הבישוף גן חדש יחסית – St. Nicholas Garden – גן צמחי תבלין וצמחים רפואיים, בהם גם כאלו שהיו בשימוש במאה ה-15. הקמת הגן התייחסה למטרה הראשונה של הבית: בית חולים.
 
ממול נמצא מוזיאון הדתות (St Mungo Museum of Religious Life and Art), אחד משני מוזיאונים בעולם כולו המוקדשים לנושא הדת, ומיוצגות בו כל הדתות העיקריות. הוא כולל גן זן בודהיסטי (הראשון בבריטניה), פסל עליו חרוטים פסוקים מהאיסלם, "השלד המרקד" ממקסיקו, ועוד.
 
מאחורי מוזיאון הדתות נמצא בית הקברות (Glasgow Necropolis), שבו כמה מבני מאוזוליאום מעניינים. הקבורה הראשונה שנערכה בבית הקברות, שהוקם בתוך פארק גדול, היתה של יהודי - תכשיטן בשם ג'וזף לוי - בשנת 1832. הסיור בבית הקברות מעניין ונותן גם אפשרות להשקיף על העיר מגבוה, שכן הוא ממוקם על גבעה.

קתדרלה, גלאזגו, סקוטלנד
קתדרלת  גלאזגו, מכאן צמחה העיר  (צילום: Michael D Beckwith) 
 

גלאזגו לשוחרי אמנות

אי אפשר לבקר ב גלאזגו, בלי להיתקל בהתייחסויות למעצב הנודע, בן העיר, צ'ארלס רני מקינטוש (Charles Rennie Mackintosh). מקינטוש (1868- 1928) היה ארכיטקט, מעצב, צייר ואמן, המייצג העיקרי של סגנון האר-נובו בבריטניה. אשתו היתה האמנית מרי מקדונלד, ובני הזוג עבדו בשיתוף פעולה על פרויקטים רבים.
 
המפורסם שבהם הוא הבית לשוחרי אמנות (House for an Art Lover), שתכננו ביחד. הם הכינו תכניות לעיצוב בית, מבחינה ארכיטקטונית ועיצוב הפנים (כולל כל הרהיטים), לתחרות שהוכרזה על ידי מגזין עיצוב גרמני בשנת 1901. למרות שהתכניות נפסלו עקב איחור בהגשה, הן זכו בפרס שהילל את האופי הייחודי של העיצוב, ואת האחידות בין התכנון החיצוני והפנימי.
 
בשנות ה-80 הוחלט להשתמש בתכניות כדי לבנות את הבית, ובשנת 1989 התחילה הבניה, שהתבססה על התכניות המקוריות, תוך התאמה לדרישות הבנייה של סוף המאה ה-20. המבקרים יכולים לראות בכל חדר את התכניות המקוריות ולהתרשם כיצד אמנים בני זמננו ביצעו את העבודות. בקומת הקרקע בית קפה מקסים, שחולש גם על חלק מהגן, וביום שמש נחמד לשבת בו לארוחה קלה.
הבית נמצא בשולי פארק בלהוסטון (Bellahouston Park) המקסים, שבו גם גינה מרהיבה מוקפת חומה, להגנה מהרוחות הסקוטיות העזות. בחלק שמאחורי הבית נמצא פארק שעשועים מקסים ומיוחד לילדים, עם מתקני שעשועים יצירתיים במיוחד, פסלים סביבתיים מעניינים, אומגה, מנהרות ובולי עץ לטיפוס.

הבית שלוחרי אמנות, גלאזגו, סקוטלנד
הבית לשוחרי אמנות, סגנון של תחילת המאה ה-20  (צילום: נעה שוורץ)
 

אמנות עם תה וקניות

שני אתרים נוספים בגלאזגו (ויש עוד....) קשורים במקינטוש. בית הספר לאמנות (Glasgow School of Art), המקבילה המקומית ל"בצלאל", שהכניסה לביקור בו רק במסגרת סיור מודרך (בתשלום).
 
שני בתי התה ווילו (Willow Tea Rooms) עוצבו על ידי מקינטוש, שהיה אחראי גם לריהוט. מלבד העובדה שהם מגישים תה אחר הצהריים טעים, המקום מהווה מוקד משיכה עקב הייחוס העיצובי. הם קרובים מאד זה לזה, ברחובות ניצבים (Sauchiehall 217, 97 Buchanan).
הרחובות הללו, יחד עם רחוב ארגייל (Argyle) הסמוך, מהווים את רחובות הקניות הראשיים של העיר. שני הראשונים הם ברובם מדרחוב ובפינת המפגש שלהם נמצא מרכז קניות גדול - Buchanan Galleries.
בהמשכו של רחוב ארגייל נמצא מרכז קניות וותיק יותר, St. Enoch Shopping Centre.
 
אבל מרכז הקניות המקסים ביותר, השווה ביקור גם למי שלא מתעניין בקניות, הוא פרינסס סקוור (Princes Square)  ברחוב Buchanan. כיכר עירונית אמיתית, אם כי קטנה למדי, שהפכה למרכז קניות מעוצב בהשראת מקינטוש. כדאי לבקר ולהתרשם מכל הפריטים הקטנים המרכיבים את העיצוב, כמו המוטיב החוזר של הוורד המקינטושי המפורסם. מומלץ מאד לעלות לקומה העליונה, לנקודת תצפית טובה על מרכז הקניות כולו, ובעיקר על קומת הבסיס ורצפת המוזאיקה שלה.
 
בית התה ווילו, גלאזגו, סקוטלנד
אחד משני בתי התה ווילו, לשתות תה עם ייחוס עיצובי  (צילום: marsroverdriver) 

ארמון-מוזיאון לאמנות

המוזיאון העשיר ביותר באוצרות אמנות, הוא גם המפואר ביותר. מוזיאון קלווינגרוב (Kelvingrove Art Gallery and Museum) נבנה כ"ארמון לאמנות" בשנת 1901, בתחומי פארק קלווינגרוב, ליד נהר קלווין. הכניסה הראשית שלו פונה אל הפארק ולא אל הרחוב, וכך היא תוכננה. אלא שעובדה זו נראתה מוזרה לציבור והולידה אגדה אורבנית, הטוענת שהמבנה הוקם בכיוון הפוך למתוכנן, וכי הארכיטקט היה כל כך נסער כשגילה את הטעות, עד כי קפץ אל מותו מהקומה השישית.
 
המוזיאון הענק מכיל אוסף אדיר של יצירות אמנות, פסלים, תמונות, מוצגי טבע, כלי נשק ושריון, כל נגינה ועוד. באולם הכניסה ניתן למצוא עוגב כנסייתי עצום מימדים, שגילו כגיל המוזיאון. מדי יום בשעה 13:00 (15:00 בימי ראשון) אפשר ליהנות שם מ-30 דקות של רסיטל לעוגב, חינם אין כסף. הכניסה למוזיאון אף היא חינם – כמו כל המוזיאונים הציבוריים בעיר.
 
גלאזגו, סקוטלנד
מוזיאון קלווינגרוב, אוסף נדיר של יצירות אמנות  (צילום: StaraBlazkova)
 
מוזיאון התחבורה וספינת המפרש

מוזיאון ריברסייד (Riverside Museum) הוא מוזיאון חדש (נפתח ב-2011), בעל ארכיטקטורה מרהיבה, על שפת הנהר קלייד (Clyde), החוצה את  גלאזגו. משכנו החדש של מוזיאון התחבורה של העיר, מציג לצד כלי תחבורה שונים, גם דגם של רחובות העיר, בסגנון שהיה מקובל בין השנים 1885-1930, וחנויות משנת 1930 ואילך. הכניסה חופשית.
 
במשך מאות בשנים (כנראה כבר מהמאה ה-15) היה נהר קלייד מרכז מספנות חשוב, בו נבנו אלפי ספינות. הספינה גלנלי (Glenlee) - ספינת מפרש גדולה, מהסוג המכונה באנגלית Tall Ship - נבנתה שם בשנת 1896 כספינת משא, שחצתה את האוקיינוסים והובילה סחורות מבריטניה לכל רחבי העולם. בהמשך נמכרה הספינה לחברה איטלקית ואחר כך לחברה ספרדית, ובשנות ה-30 של המאה ה-20 התגלגלה להיות ספינת צי ולהשתתף במלחמת האזרחים הספרדית.
 
כיום הספינה סוגרת מעגל - היא עוגנת מול מוזיאון ריברסייד, על נהר קלייד עליו נבנתה, ומשמשת כמוזיאון. ניתן להיכנס לכל אחד מחלקי הספינה, לגעת, למשש ולהתנסות בפעילויות שונות. מתנדבים בבגדים תקופתיים מסבירים ועונים על שאלות. פעם בשבוע יוצא סיור מודרך בספינה (ללא צורך בהזמנה מראש). הביקור בספינה, כמו גם הסיור המודרך, ללא תשלום.
 
הספינה גלנלי, גלאזגו, סקוטלנד
הספינה גלנלי, סוגרת מעגל במקום בו נבנתה לפני למעלה ממאה שנה (צילום: ליסה אורן)

אוסף האמנות ובעלי האחוזה

אוסף בארל (Burrell Collection), הוא מוזיאון מרשים הנמצא כ-5 ק"מ ממרכז העיר (עדיין בתחומי  גלאזגו). אוסף האמנות, שלא היה מבייש אף מוזיאון לאומי בעולם, היה כולו בבעלותו הפרטית של אייל הספנות סר וויליאם בארל. הוא ואשתו הורישו את האוסף לאנשי גלאזגו (The people of Glasgow), אבל הציבו תנאים: שה"אנשים של  גלאזגו" לא ייאלצו לשלם עבור הצפייה באוסף, ושהאוסף יוצג במרחק 10 מייל (16 ק"מ) מהעיר, על מנת להגן עליו מזיהום האוויר הנורא שהיה בגלאזגו בתחילת המאה ה-20.
 
במשך למעלה מ-20 שנה (!) חיפשו מנהלי העיזבון מקום מתאים, עד שבשנת 1967 הושאר בירושה לעיר פארק פולוק (Pollok), המרוחק 5 ק"מ בלבד מהמרכז. מנהלי העיזבון החליטו שהמקום עונה על הדרישות ושניתן להתגמש בנושא המרחק. הוצא מכרז לתכנון מוזיאון שיכיל את כל הפסלים, התמונות, הקרמיקה, שערי האבן העתיקים ושאר פריטי האוסף, ועדיין יתמזג עם הסביבה ולא "יפריע", והתוצאה - יפהפיה. המוזיאון נפתח בשנת 1983, והכניסה, כמובן, חינם לכולם.
 
בפארק הענק עומד גם הבית המקסים של בעלי האחוזה– בית פולוק (Pollok House), וניתן לבקר גם בו (בתשלום). הוא מרוחק כ-10 דקות הליכה (בתוך הפארק) מהמוזיאון, ויש גם שאטל שאפשר להיעזר בו.
 
אוסף בארל, פארק פולוק , גלאזגו, סקוטלנד
אוסף בארל, אוסף מרשים במוזיאון המשתלב עם הסביבה  (צילום: nuklr.dave) 

חממות להנאת פשוטי העם

מוזיאון ארמון העם וגני החורף (People's Palace and Winter Gardens) נמצא במזרח העיר, בפארק רחב ידיים על הגדה הצפונית של נהר קלייד. הפארק העתיק ביותר בעיר הוקם באמצע המאה ה-15, והמוזיאון מספר את סיפורה של העיר גלאזגו ותושביה, החל מאמצע המאה ה-18 ועד סוף המאה ה-20.
בחממות הצמודות למוזיאון, בבתי זכוכית ענקיים, צומחים עצי דקל וצמחים טרופיים, כמקובל בחממות באחוזות אנשי האצולה העשירים, אלא שכאן הם תוכננו להנאתם של פשוטי העם. במקום פועל גם בית קפה והכניסה חינם.

גלאזגו, סקוטלנד
גשר על נהר קלייד החוצה את גלאזגו (צילום: ליסה אורן)
 

איך אפשר בלי כדורגל בגלאזגו?

בגלאזגו פועלות שתי קבוצות כדורגל ידועות, סלטיק וריינג'רס - היריבות המרות. אבל הביקור המוצע כאן הוא לא במקדשה של אחת מהקבוצות, אלא במרכז המוקדש לאוהדי כל הקבוצות הסקוטיות כולן - חוויית האמדן (Hampden Experience), הנמצא בהאמדן פארק (Hampden Park), איצטדיון הכדורגל הלאומי.
 
במרכז יש מוזיאון לתולדות הכדורגל בסקוטלנד, עם אלפי מוצגים הקשורים בספורט, בשחקנים ובציוד הנלווה. לצדו נמצא אולם התהילה (Hall of Fame), בו מונצחים שחקנים גדולים, מאמנים ובעלי תפקידים שונים שהצטיינו בדרכם. וכמובן, סיור "מאחורי הקלעים" באיצטדיון הכדורגל, המראה את האיצטדיון כפי שהשחקנים רואים אותו, החל מחדרי ההלבשה, דרך היציאה למגרש לקול שאגות הקהל, וכלה בבמה בה מוענקים הגביעים. חוויה לכל חובב כדורגל.

אצטדיון הכדורגל בגלאזגו, סקוטלנד
אצטדיון הכדורגל הלאומי בגלאזגו, מקדש לאוהדי כל הקבוצות הסקוטיות  (צילום: daniel0685) 
 

איך מגיעים לגלאזגו?

לגלאזגו (ולסקוטלנד בכלל) אין טיסות ישירות מישראל, ולכן הטיסה מתבצעת ללונדון או לעיר מרכזית אחרת באירופה, ומשם בטיסת המשך לשדה התעופה של גלאזגו (Glasgow International Airport). המגיעים בטיסות הלואו קוסט של Ryan Air מאירופה, נוחתים בשדה התעופה Prestwick שמדרום-מערב לעיר, ויכולים להגיע לעיר ברכבת (יש להציג את כרטיס הטיסה בקופת הרכבת, על מנת לקבל הנחה של 50% ממחיר הנסיעה).
רכבת מלונדון מגיעה לתחנת Central, במרכז העיר, בנסיעה של 4-5 שעות.
גלאזגו מרוחקת כ-45 דקות נסיעה משדה התעופה הבינלאומי של אדינברו. רכבות תכופות נוסעות ממרכז אדינברו למרכז  גלאזגו, מהלך של כשעה נסיעה.
בתי מלון בקרבת תחנת הרכבת של גלאזגו

פארק בלהוסטון, גלאזגו, סקוטלנד
גן משחקים בפארק בלהוסטון, אחד מהגנים הרבים של העיר גלאזגו  (צילום: נעה שוורץ)
 

מלון מומלץ במרכז העיר גלאזגו

מלון דאבל-טרי ביי הילטון (DoubleTree by Hilton Glasgow Central) מדורג ברמת 4 כוכבים וממוקם במרכז גלאזגו, במרחק הליכה קצר (800 מ׳) מתחנת הרכבת המרכזית. החדרים גדולים ומפנקים, עם פינת ישיבה, שולחן, מיזוג וקומקום חשמלי, ויכולים להלין עד 4 אורחים (בסוויטות יש גם חדר שינה ומטבחון). לרשות האורחים בריכה מקורה לא גדולה, חדר כושר, סאונה, מסעדה ובר. השירות והאדיבות הבריטיים באים כאן למלוא הביטוי.

המלצה על מלון בגלאזגו, סקוטלנד   המלצה על מלון בגלאזגו, סקוטלנד
המלצה על מלון בגלאזגו, סקוטלנד   המלצה על מלון בגלאזגו, סקוטלנד
מלון דאבל-טרי ביי הילטון
 - מיקום מעולה במרכז העיר ובקרבת תחנת הרכבת

מידע נוסף

בתי מלון במרכז העיר גלאזגו
השכרת רכב בבריטניה

כתבות נוספות על סקוטלנד

סיור באדינבורו: הטעמים והמראות
היילנדס – אזור ההר של סקוטלנד
טיול עם ילדים בדרום סקוטלנד
האי סקאי – נופים קסומים בערפל
איי אורקני – האיים המסתוריים של סקוטלנד

נעה שוורץ
 
אודות הכותבת
נעה שוורץ, יועצת טיולים, מתמחה בבריטניה (אנגליה, וויילס ובעיקר סקוטלנד). כותבת בפורומי תיירות תחת השם Noa Scotland. חיה עם משפחתה בבריטניה במשך 13 שנה, מתוכן 9 שנים בסקוטלנד, ולמעלה מארבע שנים בסין. מכורה לנסיעות, טיולים, ומפגשים עם אנשים, תרבויות ואוכל מכל העולם. 
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר