האי סקאי – נופים קסומים בערפל
מאת: נעה שוורץ


בביקורנו האחרון באי סקאי זרחה עלינו השמש. צילמתי וצילמתי בהתלהבות את הנוף שטוף האור, עד שבן זוגי הפטיר: עוד יאשימו אותך במצג שוא עם התמונות האלה... ואכן, ימי שמש כאלה נדירים באי עוד יותר משהם נדירים בסקוטלנד כולה. אבל למרות מזג האוויר המדכא לפעמים, זהו מקום קסום שאסור לפספס.


אין ספק ש"האי הערפילי" הוא אחד המקומות היפים בסקוטלנד, וככזה הוא זוכה למספר גבוה של מבקרים, למרות נטייתו להיות גשום ומכוסה ערפל. הנופים המרהיבים, בעלי החיים – במים, באוויר וביבשה – ומסלולי ההליכה היפים מושכים לכאן אוהבי טבע רבים, ובשנים האחרונות גם חובבי אוכל גורמה.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

העיירה פורטרי, היישוב הגדול באי סקאי (צילום: benedek)
הרי קווירנג, מהנופים היפים ביותר באי (צילום: Nick Fox)
באי סקאי מפרצים, אגמים וחופים יפהפיים (צילום: undefined undefined)
עמק הפיות המקסים (צילום: elxeneize)
טיול אל בריכות הפיות (צילום: elxeneize)
תצפית אל "האיש הזקן של סטור", מהנופים האיקוניים של האי סקאי (צילום: HarryJBurgess)
כפר הדייגים הקטן אלגול (צילום: benedek)
ניסט פוינט, הנקודה המערבית ביותר באי שניתן להגיע אליה ברכב (צילום: Anita Sagastegui)
טירת דאנוויגן (צילום: nataliyahora)


יעדים בכתבה: גשר סקאי (A), ברודפורד (B), אלגול  (C), מסלול בריכות הפיות (D), פורטרי (E), מפל מילט (F), 
סטאפין (G), עמק הפיות (H), דאנוויגן (I), ניסט פוינט (J), מלון ומסעדת קינלוך לודג' (K), מסעדת שלוש הארובות (L)


 ברירת מחדל
הנופים הדרמטיים של האי סקאי

האי סקאי (Isle of Skye) הוא האי הגדול מבין האיים ההברידיים הפנימיים (Inner Hebrides), אל מול חופי סקוטלנד המערביים. ניתן למצוא בו נופים מהמגוונים והדרמתיים ביותר בממלכה המאוחדת כולה, וקו חוף מרשים ויפה, עטור מפרצים. הרי קוּלין (Cuillin HIlls), המכסים את חלקו המרכזי של האי, נראים כמעט מכל פינה בו ונחשבים שרשרת ההרים היפה בבריטניה.
 
ה"עיר הגדולה" של סקאי היא פורטרי (Portree), והיא למעשה עיירת דייגים, בה מתרכזת כרבע מאוכלוסיית האי, כ- 2,500 תושבים (באי כולו יש פחות מ-10,000 תושבים). העיירה השניה בגודלה וחשיבותה היא ברודפורד (Broadford) הנמצאת על הכביש הראשי לפורטרי.
לינה באי סקאי  |  לינה בעיירה פורטרי  |  לינה בעיירה ברודפורד


העיירה פורטרי, האי סקאי
בעיירת הדייגים פורטרי מתגוררת כרבע מאוכלוסיית האי (צילום: Alexey Fedoren)
 

החיים במרחק שעתיים וחצי מהסופרמרקט

למרות המשיכה הגדולה של תיירים לאי סקאי, אין בו אווירה ממוסחרת, וזאת הזדמנות לראות איך חיה אוכלוסיה במקום נידח, יחסית. בעלת הבית בבית ההארחה בו שהינו באזור פורטרי, סיפרה שלקניות שהיא עורכת פעם בחודש היא חייבת לנסוע לאינברנס (Inverness), מרחק נסיעה של כשעתיים וחצי לכל כיוון. היא נוסעת דרך גשר סקאי (Skye Bridge), המחבר את האי לסקוטלנד היבשתית (שגם היא בעצם חלק מאי גדול...). באי יש רק כמה מינימרקטים, וחלק גדול משכניה עושים בדיוק כמוה. צריך לזכור שחלק מהתושבים גרים אף רחוק יותר וזמן הנסיעה מביתם לאינברנס ארוך אף יותר.
 
קצת לפני ביקורנו שם התפרסמה בעיתונים כתבה על תושבת האי, שהצליחה לשכנע את רשת הסופרמרקטים הגדולה ASDA להרחיב את אזורי ה"משלוח עד הבית" שלהם גם לסקאי. ASDA הסכימו, אבל הם מביאים את ההזמנות רק פעמיים בשבוע ולנקודה אחת בלבד – המרכז הקהילתי בעיירה ברודפורד, לשם נאלצים התושבים להגיע. ועדיין, זהו שיפור ניכר, החוסך כחמש-שש שעות נסיעה.
כתבות נוספות על סקוטלנד

גשר סקאי
גשר סקאי, המחבר את האי לסקוטלנד "היבשתית" (צילום: lucentius)
 

פסטיבל הדחלילים של סקאי

מתוך הבידוד נולד צורך בחיי קהילה שיעניקו תמיכה חברתית, ולפעמים גם ריגושים. כך נוצר לפני מספר שנים פסטיבל הדחלילים (Tattie Bogal Festival) בחלקו המערבי של האי. הפסטיבל, פרי מוחה הקודח של תושבת המקום, הפך מייד ללהיט ונערך בכל קיץ (מסוף יוני עד סוף ספטמבר). הוא כולל סדנאות הכנה של דחלילים ודמויות שונות, וכן פעילויות משפחתיות, ששיאן בערב ריקודי עם סקוטים מסורתיים (Ceilidh) לקראת סיום הפסטיבל בסוף ספטמבר. בין לבין, אפשר לנסוע לאורך "מסלול הדחלילים" ולהתרשם מהיצירתיות וחוש ההומור של המקומיים.

פסטיבל הדחלילים, האי סקאי, סקוטלנד
פסטיבל הדחלילים, נוצר מתוך הבידוד על האי (צילום: CC cisko66)
 
 
מצגת תמונות מפסטיבל הדחלילים של סקאי, מומלץ לפתוח רמקולים
 

הכפר של הנופים והקולנוע

אלגול (Elgol) הוא כפר דייגים וחקלאים קטן, הנמצא בקצה הכביש הבודד המוביל מברודפורד מערבה. הקהילה הכוללת אותו ואת כל ה"מיני-כפרים" באזור, מונה כארבעים תושבים בלבד. למרות מיקומו הנידח מוכר הכפר לתיירים, בזכות הנופים היפים של הרי קוּלין הנשקפים מעבר למפרץ. סירות לוקחות את התיירים לשיט במפרץ,  וכך השם "אלגול" מתקשר אצל רבים עם "נופים יפים ושייט". אצלנו הוא ייזכר תמיד בגלל הקולנוע.
 
בעל בית הקפה המקומי סיפר לנו כי מדי פעם מגיע למקום בית קולנוע. מה זאת אומרת מגיע? ובכן, מגיעה משאית ופורקת אוהל מתנפח, שבו כבר קיימים כסאות קולנוע "בילט-אין" ומסך הקרנה גדול. אנשי הקהילה מתאספים ובאים להעביר ערב בקולנוע... שבסיומו הכול מתקפל שוב על המשאית ונעלם, עד הפעם הבאה.
אז אם במקרה אתם מגיעים לאלגול ורואים משאית ענק פורקת אוהל משונה – קנו שקית פופקורן וצפו לחוויה מיוחדת במינה.

הכפר אלגול, סקאי
כפר הדייגים הקטן אלגול (צילום: undefined undefined)


שייט לכפר הדייגים אלגול ומראה החופים סביבו
 

הדינוזאורים של האי סקאי

החיים במקום מבודד מביאים עימם גם נינוחות שלא מוצאים באזורים עירוניים או מרכזיים יותר. כך, מוזיאון הדינוזאורים בעיירה סטאפין (Staffin), אינו פתוח בשעות בהן הוא אמור להיות פתוח על פי הפרסום. אנחנו מחפשים כניסה אחרת, דופקים ומצפצפים, אבל ייתכן מאוד שמנהל המוזיאון החליט שזהו יום יפה מדי בשביל לשבת בתוך מבנה סגור, ויצא לדוג. האמת? אפשר להבין אותו.
 
אם כבר הזכרנו דינוזאורים, זה המקום לציין שנמצאו על האי עדויות רבות להימצאותם של דינוזאורים בעבר הרחוק, עד כדי כך שיש המכנים אותו "אי הדינוזאורים". כמות השרידים והמאובנים שנמצאה בסקאי היא הגדולה ביותר שנמצאה בסקוטלנד, והממצא המרגש ביותר הוא טביעת הרגל הדינוזאורית הקטנה ביותר שנמצאה אי פעם. ממצא נוסף הוא מקבץ של טביעות הרגל הגדולות ביותר של דינוזאורים שנמצאו אי פעם, והוא מתוארך ללפני 165 מיליון שנה. לאורך החוף המזרחי של האי, צפונית לפורטרי (בעיקר בחצי האי Trotternish), מצויים שלטים רבים המספרים על הממצאים הללו.
 
גם בחוף של סטאפין יש שילוט המראה על הכיוון בו נמצאה טביעת רגל מרשימה. למרות זאת קשה מאוד למצוא אותה, הן משום שחלק מהזמן הסלע נמצא מתחת למי הגאות, והן משום שהמקומיים שומרים על מיקומה באדיקות ומעמידים פנים שאין להם מושג במה מדובר.

עקבות דינוזאור באי סקאי
עקבות דינוזאורים בחופי העיירה סטאפין (צילומים: CC Neil Clark, Lakeland Photos)
 

הפיות של האי סקאי

למרבה המזל יש עוד כמה דברים לראות בסקאי מלבד דינוזאורים נכחדים. פיות, למשל. המקום המפורסם ביותר המתקשר עם פיות נמצא די קרוב לסטאפין ונקרא – כמה מפתיע – עמק הפיות (Fairy Glen, נכתב גם Faerie Glen). זהו אזור של גבעות קטנות, עם פסגות דמויות חרוט משונן, הנראות כמו מבצרים קטנים מעולמם של ההוביט ושר הטבעות. הגבעות הן בגובה של 2 עד 10 מטר והאזור כולו משתרע על שטח של כ-15 קמ"ר. הקרקע מכוסה בשכבת דשא ירוקה, הרבה מאוד גללי כבשים, ופטריות צהובות משונות. במרכז ה"עמק", בתוך הנוף המשונה הזה, נמצא מעגל אבנים בצורת ספירלה. על פי האגדה, יתגשמו כל מאווייה הכמוסים של הנערה אשר תרקוד בתוך הספירלה כשהיא עירומה...
 
מקום אחר, פחות מפורסם אבל לא פחות יפה הוא מסלול בריכות הפיות (Fairy Pools) בגלנבריטל (Glenbrittle). זהו חלק ממסלול הליכה ארוך יותר, הנמשך אל הרי קולין היפים. בחלק זה של המסלול הנחל חצב באבן בריכות סלע יפהפיות, שהמים בהן צלולים לחלוטין וצבעם טורקיז ותכלת, והן מקושרות זו לזו בסדרה של מפלים קטנים. אם יש פיות בעולמנו, כאן הן כנראה מתרחצות ונהנות מהחיים...

עמק הפיות, האי סקאי
עמק הפיות, עם מעגלי אבנים וגבעות הנראות כמו מבצרים (צילום: Wirestock)

בריכת הפיות, האי סקאי
מסלול בריכות הפיות, מפלים ובריכות טורקיז יפהפיות (צילומים: Mediterranean, elxeneize)
 

המפל והחצאית הסקוטית

אם כבר הגעתם עד כאן – המשיכו מעט הלאה בכביש והגיעו לחוף גלנבריטל, שהוא המקום בו ההבדלים בקו החוף בין שיא הגאות לשיא השפל הם הגדולים ביותר. אם תגרדו מעט את שכבת החול העליונה, תגלו שהחול מתחתיה – שחור.
 
אך חלק גדול מרצועת החוף של האי סקאי אינו חופים נוחים, אלא מצוקים תלולים. התמונה המפורסמת ביותר מסקאי שייכת כנראה למפל מילט (Mealt Falls), הנופל ישר לים על רקע הצוקים, כ-3 ק"מ דרומית לעיירה סטאפין. היות והצורה של הצוקים מזכירה את הקפלים בחצאית הסקוטית – הקילט (Kilt) המפורסם (וחלילה מלומר skirt) – נקראים הצוקים קילט רוקס (Kilt Rock) והמפל עצמו ידוע יותר בכינויו מפל קילט (Kilt Waterfall).

מפל מילט, האי סקאי
מפל מילט (או קילט) נופל לים מהצוקים המרשימים של קו החוף (צילום: Sky Blue)
 

המגדלור של הדייגים

בצידו האחר של האי – הצד הצפון-מערבי, שוב נראה צוקים, אבל במראה מרוכך יותר. ניסט פוינט (Neist Point) הוא הנקודה המערבית ביותר באי שכביש מגיע אליה. אזור שקט, רגוע וירוק כיאה לסקוטלנד, ממנו אפשר לראות את האיים ההברידיים החיצוניים ביום בהיר (ונדיר...). אם המקום נראה לכם מוכר – כנראה שלא טעיתם  כאן צולמו סצנות בסרט "לשבור את הגלים".
 
מדרגות תלולות הורידו אותנו ממגרש החניה לשביל יפה, המקיף את הסלע והמגדלור הניצב עליו. אני חייבת להתוודות שאת הקטע האחרון, המוביל למגדלור, שאף הוא היה תלול למדי, סקרתי במעשיות אופיינית וראיתי לא את הירידה כי אם את העלייה בחזרה... וכך יצא שראינו את המגדלור מרחוק בלבד. מי שבכל זאת מגיע עד אליו, שלא יצפה להיכנס פנימה כי המקום אינו פתוח למבקרים. המגדלור נבנה בשנת 1909 ופעל עד 1990, אז הפך לאוטומטי – דבר שביטל את הצורך במגורי עובדים ואיפשר למכור את הקוטג'ים הצמודים אליו, שכיום מושכרים לתיירים ונופשים.
 
בן זוגי לא היה מוטרד מההליכה המעט מאומצת, אלא היה מרוכז יותר בספורט אחר: אנשים רבים ירדו בשביל עם חכות. מסתבר שהאזור שופע מינים שונים של דגים והוא פופולרי מאוד לדיג. אם גם אצלכם יש דייגים נלהבים במשפחה, הביאו אותם לכאן עם חכה וסל פיקניק והם יהיו מאושרים. אגב, את הסל אין צורך לסחוב במדרגות – בצמוד להן נמצאת מעין מעלית עץ קטנה לנשיאת סחורות וחפצים, המופעלת על ידי גלגלת. עוד שריד מעולם שהולך ונעלם.

ניסט פוינט, האי סקאי, סקוטלנד
ניסט פוינט, האי סקאי
ניסט פוינט והמגדלור בנקודה המערבית ביותר באי סקאי (צילומים: CC Modes Rodríguez, Shaiith)

עוד ממגוון האפשרויות באי סקאי

האי סקאי מציע מגוון אפשרויות לשייט בסירות שונות, בגדלים שונים ובאזורים שונים של האי. חלקן יוצאות לצפות בדולפינים ובעונה גם בלווייתנים, וחלקן יוצאות לשייט רגוע יותר, כמו השיט הקצר והנעים לצפייה במושבת כלבי-ים, היוצא מגני טירת דאנוויגן (Dunvegan). הטירה עצמה מרשימה מאד, בעיקר בזכות המיקום שלה על צוק מעל הים.

נקודת עניין נוספת בכפר דאנוויגן היא ביתו של הענק אנגוס מק'אסקיל (Giant Angus MacAskill), שהופיע גם בקרקס המפורסם של בארנום, יחד עם הגמד טום "אצבעוני". מומלץ גם לבקר במזקקת הוויסקי טאליסקר (Talisker Distillery) שבכפר קארבוסט (Carbost). נכנסנו אליה בשמחה, ויצאנו ממנה אפילו עוד יותר עליזים.

 
טירת דאנויגן, האי סקאי
טירת דאנוויגן, מרשימה בעיקר בזכות המיקום שלה על צוק מעל הים (צילום: nataliyahora)
 

ארוחת גורמה עם לורד (ואפשר גם לישון איתו...)

מבחינתנו שום ביקור באי סקאי לא יהיה מושלם ללא ביקור באחד משני מוסדות קולינריים גדולים, ורצוי בשניהם. אמנם בשתי המסעדות המחירים ממש לא זולים, אבל לאוהבי האוכל הטוב שבינינו התמורה עולה על העלות.
 
היעד הראשון – מסעדה שזכתה בכוכב מישלן – מלון ומסעדת קינלוך לודג' (Kinloch Lodge Hotel and Restaurant), באזור Sleat בדרום האי. מלון זה היה מעון ציד של הלורד מק'דונלד, שעמד בראש שבט המק'דונלדים של האי סקאי. הלורד הנוכחי נשוי לליידי קלייר, טבחית-שפית מוערכת, שכתבה הרבה ספרי בישול ומנהלת במקום גם בית ספר לבישול (למעוניינים, אפשר לבוא לכמה ימים מרוכזים).

ביחד הם מנהלים כאן מלון בוטיק יוקרתי ומפנק, וכמובן – את המסעדה. 
כמיטב מסורת האירוח של השבטים בסקוטלנד, כאורחים במסעדה תקבלו, מלבד האוכל והיינות המצוינים, גם את הבונוס הנוסף של שיחה עם כבוד הלורד, הנוהג לצאת אל האורחים ולהחליף איתם כמה מילים.

מלון ומסעדת קינלוך לודג'
 
מלון מומלץ באי סקאי, סקוטלנד

מלון ומסעדת קינלוך לודג'  מלון 4 כוכבים ומסעדת כוכב מישלן

 
המסעדה השנייה גם היא צמודה למלון בוטיק קטן, ונמצאת בחלקו הצפוני של האי, בכפר קולבוסט (Colbost) (בקרבת טירת דאנוויגן). מסעדת שלוש הארובות (The Three Chimneys) מגדירה את עצמה כ"מסעדה עם חדרים". בעלי המסעדה מתגאים בשימוש שהם עושים בעיקר בתוצרת מקומית – קודם כול מחומרים המצויים באי סקאי ורק אחר כך מוצרים המגיעים מאזורים אחרים בסקוטלנד. האוכל, כאמור, מעולה.
 
מסעדת שלוש הארנבות, האי סקאי, סקוטלנד
מסעדת שלוש הארובות, בישול מתוצרת מקומית (צילום: נעה שוורץ)


כשהבטן שבעה לאחר ארוחת גורמה והנפש רגועה מכל הטבע, הירוק, המים והשקט – זה הזמן להרים כוסית טאליסקר, הוויסקי המקומי, ולברך: סלונג'! לחיים!

 

מידע נוסף

לינה באי סקאי 
השכרת רכב בבריטניה

כתבות נוספות על סקוטלנד

סיור באדינבורו: הטעמים והמראות
גלאזגו – מעיר שחורה לבירת תרבות
היילנדס – אזור ההר של סקוטלנד       
טיול עם ילדים בדרום סקוטלנד
איי אורקני – האיים המסתוריים של סקוטלנד

נעה שוורץ
 
אודות הכותבת
נעה שוורץ, יועצת טיולים, מתמחה בבריטניה (אנגליה, וויילס ובעיקר סקוטלנד). כותבת בפורומי תיירות תחת השם Noa Scotland. חיה עם משפחתה בבריטניה במשך 13 שנה, מתוכן 9 שנים בסקוטלנד, ולמעלה מארבע שנים בסין. מכורה לנסיעות, טיולים, ומפגשים עם אנשים, תרבויות ואוכל מכל העולם. סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר