טיול באדינבורו בירת סקוטלנד – חלק א'
מאת: יפה כפיר 


אדינבורו שלי היא טעמו של ויסקי סקוטי בימים קרים, לחים ומוכי רוחות. גברים בחצאית קפלים (קילט), גרביים עד הברך, גלימה גדולה כבדה, זרוקה על הכתף, וכובע. הכול עשוי מצמר משובץ, עבה וחם, זכר לימים בהם היו הסקוטים עם רועים נודד על הרמות הגשומות. אדינבורו היא גם מוסיקה קצבית ומנגינת חמת חלילית צורמת, דיבור עם ר' מתגלגלת במבטא קשה להבנה, וגם בדיחות על קמצנות או חסכנות מוגזמת.


היום הכול אחרת. הסקוטים של היום אינם לובשים עוד גלימות צמר משובצות ולא רועים את הכבשים בגשם. אדינבורו של היום איננה עוד בירה של עם רועים, היא עיר גדולה בכל מובן ויש בה קסם מיוחד. זוהי עיר יפהפייה ומסבירת פנים, ללכת בה ברגל, ולהתאהב.
 
אדינבורו, בירת סקוטלנד
עיר יפהפייה ומסבירת פנים, ללכת בה ברגל ולהתאהב (צילום: barnyz)
 

העיר העתיקה, העיר החדשה ומה שביניהן

קל להתמצא בעיר אדינבורו (Edinburgh), בירת סקוטלנד השוכנת בדרום-מזרח המדינה. היא פרושה משני צדדיו של גן גדול בתוך העמק, הנקרא גני פרינסס סטריט (Princes Street Gardens). חלקי העיר כמו שתי אחיות: העיר העתיקה מעל, והחדשה על המישור, מעבר לרחוב המרכזי – רחוב פרינסס (Princes Street).
 
העיר העתיקה גבוהה, על צוק: קשישה, כהה, צופנת סוד. הרחוב המרכזי שלה, הרויאל מייל (Royal Mile), יורד מן המצודה אשר בראש הצוק, אל ארמון הולירוד (Palace of Holyroodhouse). הרחוב תלול וצר, ולאורכו בתים וכנסיות, פאבים עתירי היסטוריה, בניינים עתיקים לרוב, וסיפורים מרתקים בכל מבנה כמעט, בכל פינה.

מנגד, העיר החדשה  יפהפייה עם הבטחה לשפע חנויות, תרבות, נוף פתוח, בניינים יפים ותצפיות נהדרות. הרחוב המרכזי שלה  רחוב פרינסס, הוא רחוב הקניות הגדול של סקוטלנד כולה. בתי כלבו ענקיים של רשתות ידועות, וגם נקודות חן סקוטיות, להזכיר לנו שאנו בעיר הבירה של העם הסקוטי.
בתי מלון בקרבת רחוב פרינסס  |  בתי מלון בקרבת רחוב הרויאל מייל
 


מפת העיר אדינבורו עם יעדי הטיול המוזכרים בכתבה זו ובכתבה הבאה בסדרה
ושני מלונות מומלצים:
 מלון אפקס ווטרלו פלייס  |  מלון הדירות דה רוטלנד
 

 ברירת מחדלמתחילים את הסיור בטירת אדינבורו

מעל הגן, בראש העיר העתיקה, מתנוסס מבצר שחור ומאיים – זוהי טירת אדינבורו (Edinburgh Castle). הטירה היא נקודת ההתחלה שלנו לסיור בעיר העתיקה. היא שולטת שלטון ללא מצרים על העיר כולה. הצוק עליו יושבת הטירה גבוה ונישא, סלעים שחורים ובראשם טירה גדולה, מבצר שחור אפל קודר וגבוה. בימי קדם הייתה כאן פעילות געשית סוערת, אך מאז שקטה האדמה, והמצודה, היושבת במקום הגבוה ביותר בעיר, זוכרת בדממה את תולדותיה של ארץ הסקוטים. קרבות רבים התחוללו כאן, אך היום המצודה שקטה ונותרו בה רק זיכרונות למלחמות.
 
טירת אדינבורו
טירת אדינבורו, נקודת ההתחלה לסיור בעיר העתיקה (צילום: CC Craig Cormack)
 

תצפית על העיר מהמצודה

בראשית העלייה התלולה אל המצודה נמצאת הרחבה הגדולה (Esplanade), שם מתחלף משמר המצודה מדי שעה, לשמחת התיירים, שהחיילים מרשים להם להצטלם איתם. בקצה המזרחי של הרחבה ישנו לוח קטן, תזכורת עצובה למצבן של הנשים באדינבורו בימים קדומים, ומזרקה קטנה של מים. במאות ה-15 עד ה-18 הועלו על המוקד באדינבורו 300 נשים באשמת כישוף. לעיתים קרובות חנקו אותן קודם, ואחר כך שרפו את גופתן. עולים לאט, העלייה תלולה. מימין העיר כולה פרושה בעמק, ומעבר לה המפרץ הגדול מפרץ פורת' (Firth of Forth). במעלה הדרך פוגשים גם את סוללת התותחים של מילס מאונט (Mills Mount Battery), ואת התותח שיורה בכל יום בשעה אחת בצהריים (One O’Clock Gun).
 
טירת אדינבורו
משקיפים על העיר ממרומי טירת אדינבורו (צילום: CC Matthew Hartley)

ירי התותח בטירת אדינבורו
ירי התותח מתבצע מדי יום באחת בצהריים (צילום: CC Scouse Smurf)
 

קפלת מרגרט הקדושה

בדרך אל המצודה, מצד ימין, קפלה קטנה ואפלולית, בנויה מאבנים כהות. המבנה הצנוע של קפלת מרגרט הקדושה (St Margaret's Chapel) נבנה במאה ה-12 והוא העתיק ביותר באדינבורו. זיכרון לאישה צנועה וטהורת מידות, שחיה כאן במצודה לפני יותר מ-900 שנה. היא הייתה נסיכה אנגליה, שנישאה לאציל אנגלי, ואיתו ברחה לסקוטלנד, מאימתו של ויליאם הכובש. מרגרט הייתה ידועה במידותיה הטובות וליבה הרחום. היא מתה כאן, בטירה, ימים אחדים לאחר שנודע לה על מות בעלה בקרב, והפכה עם השנים לקדושה בחסד האפיפיור ברומא.

קפלת מרגרט הקדושה בטירת אדינבורו
קפלת מרגרט הקדושה מהמאה ה-12, המבנה העתיק ביותר באדינבורו (צילום: CC ozz13x)
 

אבן ההכתרה של מלכי סקוטלנד

בראש הגבעה חצר גדולה בנויה אבן, מוקפת מבנים רבים ומרשימים. אנחנו נתרכז כאן בחלקים החשובים והמסקרנים ביותר של הטירה. בחדר האוצרות, החדר החשוב ביותר בטירה, שמורים תכשיטי הכתר הסקוטי ואבן ההכתרה של מלכי סקוטלנד, הקרויה אבן סקון (The Stone of Scone) וגם אבן הגורל (Stone of Destiny). זוהי אבן פשוטה, מסותתת, גדולה וכבדה, רבת משמעות להיסטוריה ולגורל העם הסקוטי. כשהסקוטים היו עם עצמאי בהרים הרחוקים, והאנגלים עדיין לא שלטו בהם, הייתה זו האבן עליה ישבו מלכי סקוטלנד ביום הכתרתם, ולכן היא מכונה גם אבן ההכתרה (Coronation Stone).
 
המסורת אומרת שיעקב אבינו הניח את ראשו על אבן זו בלילה בו חלם על הסולם והמלאכים. מסורת אחרת מיוחסת לקולומבה הקדוש, האיש שהביא במאה השישית את הנצרות מאירלנד לסקוטלנד עובדת האלילים. אם טיילתם באירלנד, ונישקתם את האבן הקבועה בראש מצודת בלארני, דעו שיש המספרים שהאבן שם היא שבר של האבן באדינבורו.

העתק של אבן ההכתרה, סקוטלנד
העתק של אבן הגורל  אבן ההכתרה, במנזר סקון (צילום: CC Aaron Bradley)
 

אבן ההכתרה עוברת לאנגליה

האבן שימשה כאבן הכתרה מאז הכתרתו של הראשון במלכי סקוטלנד, בשנת 847. במנזר סקון בו נשמרה. בשנת 1296 נתפסה האבן על ידי מלך אנגליה אדוארד הראשון, כשלל מלחמה, ונלקחה למנזר וסטמינסטר בלונדון, שם היא הוכנסה לבסיסו של כס ההכתרה (Coronation Chair), המכונה גם כס אדוארד הקדוש (St Edward's Chair), עליו הוכתרו מלכי אנגליה, בריטניה הגדולה והממלכה המאוחדת. מעשה זה סימל באופן חד ואכזרי את העובדה שאנגליה שולטת בסקוטלנד, ומלכיה מניחים את ישבנם המלכותי על אבן ההכתרה של מלכי סקוטלנד.
 
בעקבות מאבק הדמים בין מרי מלכת הסקוטים (היפהפיה החושנית) ואליזבת (הבתולה הנחושה והאהובה על עמה), הומלך בנה של מרי, ג'יימס השישי, מלך סקוטלנד, כמלך אנגליה בשם ג'יימס הראשון. מאז שבו למעשה מלכי סקוטלנד להיות מומלכים על האבן, אבל – בלונדון. בעקבות חוק האיחוד (1707) אוחדו שתי הממלכות לממלכה אחת, שנקראה ממלכת בריטניה הגדולה.

כס אדוארד הקדוש
בעת הכתרת המלך מוכנסת אבן ההכתרה לכס אדוארד הקדוש,
כפי שניתן לראות בציורו של דאגלס מקפירסון משמאל
(צילום מימין: CC Darkmaterial)
 

אבן ההכתרה חוזרת לסקוטלנד

בחג המולד, 25 בדצמבר 1950, נכנסו סטודנטים סקוטים למנזר וסטמינסטר וגנבו את האבן, במטרה להשיבה לסקוטלנד. ממשלת הממלכה המאוחדת הורתה על חיפוש אחר האבן, מחסומים הוצבו לאורך הדרכים בין אנגליה וסקוטלנד, אך האבן לא נמצאה. הסטודנטים הניחו את האבן על המזבח במנזר ארברות' (Arbroath Abbey) באפריל 1951, מתוך הנחה שהכנסייה לא תשיב את האבן לאנגליה. אולם למגינת ליבם, עם גילוי האבן היא הושבה למנזר וסטמינסטר.
 
בשנת 1996 עשתה ממשלת אנגליה מחווה גדולה לעם הסקוטי, והורתה שהאבן תישמר בסקוטלנד ותועבר ללונדון לצורך טקסי ההכתרה. ביולי 1996 הושבה האבן לסקוטלנד, והועברה לחדר אוצרות העם הסקוטי בטירת אדינבורו, שם היא מוצגת כיום‏‏.
הכתר ותכשיטי המלוכה הסקוטיים

בחדר האוצרות מוצג עם שאר תכשיטי בית המלוכה (The Honours of Scotland) גם הכתר של מלכי סקוטלנד. הכתר העתיק נחבש לראשונה על ראשו של ג'יימס החמישי, לרגל הכתרת רעייתו השנייה מארי דה גיז כמלכה. הטקס נערך במנזר הולירוד באדינבורו, בשנת 1540. בכתר נעשה שימוש גם בעת הכתרת מרי מלכת הסקוטים, בשנת 1543, וכן בשנת 1567 בעת הכתרת בנה ג'יימס השישי, לימים ג'יימס הראשון, מלך אנגליה.
 
אל החצר המרכזית נפתחים עוד שני אולמות גדולים. ראשון הוא מוזיאון המלחמה הלאומי (National War Museum), בו מרוכזים אותות כבוד ואיזכורי קרבות, בהם היה מעורב הצבא הסקוטי, בהם קרבות רבים גם במזרח התיכון. מצידה השני של הרחבה אולם מרשים מאוד, מהמאה ה-16, אולם האירועים של הטירה – האולם הגדול (Great Hall). הוא בנוי כולו אבן ומצטיין בתקרה יפהפייה, בנוייה קימורים צולבים, המאפשרים מפתח ענק וממדים גדולים.

האולם הגדול בטירת אדינבורו
האולם הגדול, אולם האירועים המרשים של טירת אדינבורו (צילום: CC Matthew Hartley)


כתר מלכי סקוטלנד ואבן ההכתרה מוצגים בחדר האוצרות שבטירה


בחלקה השני של הכתבה נמשיך את הסיור באדינבורו עם אתרים מעניינים נוספים ותצפיות נהדרות.


מלונות מומלצים במרכז העיר אדינבורו

מלון אייפקס ווטרלו (Apex Waterloo Place Hotel) ממוקם במרכז אדינבורו, בקרבת הטירה, הרויאל מייל, רחוב פרינסס ותחנת הרכבת, ומדורג ברמת 4 כוכבים. חדריו אינם מאוד גדולים, מלבד הסוויטות שהן מרווחות הרבה יותר, אך הם מרוהטים בסגנון אלגנטי מפנק, ממוזגים, עם פינת ישיבה, מקרר ואפשרות להכנת שתייה חמה. למלון גם בריכת שחייה מקורה, ספא, חדר כושר, מסעדה, בר וארוחת בוקר עשירה מאוד ביחס לנהוג בסקוטלנד. היחס של עובדי המלון ראוי לציון והם נכונים לכל עזרה.

מלון הדירות דה רוטלנד (The Rutland Hotel & Apartments) ממוקם מצידו השני, המערבי, של רחוב פרינסס, ליד גני פרינסס, טירת אדינבורו ואזור הקניות של אדינבורו. הוא מציע חדרים זוגיים גדולים, סוויטות מפנקות ודירות עם 1-2 חדרי שינה, הכוללות גם מטבח.
בתי מלון נוספים במרכז אדינבורו

המלצה על מלון באדינבורו, סקוטלנד
מלון אייפקס ווטרלו
  מלון מפנק בקרבת אתרי מרכז אדינבורו

מלון דירות מומלץ באדינבורו, סקוטלנד
מלון הדירות דה רוטלנד  חדרים זוגיים, סוויטות ודירות ברחוב הקניות של אדינבורומידע נוסף

בתי מלון באדינבורו
השכרת רכב בבריטניה

כתבות נוספות על סקוטלנד

גלאזגו – מעיר שחורה לבירת תרבות
היילנדס – אזור ההר של סקוטלנד   
טיול עם ילדים בדרום סקוטלנד
האי סקאי – נופים קסומים בערפל
איי אורקני – האיים המסתוריים של סקוטלנדיפה כפיר אודות הכותבת
יפה כפיר, חובבת הרפתקאות בלתי צפויות ומסעות של אישה אחת לבד, למקומות רחוקים. מדריכה טיולים, מרצה, מצלמת וכותבת. 
למסע האישי של יפה כפירסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר