סיור באדינבורו: הטעמים והמראות - חלק א'
מאת: יפה כפיר 


אדינבורו שלי היא טעמו של ויסקי סקוטי בימים קרים, לחים ומוכי רוחות. גברים בחצאית קפלים (קילט), גרביים עד הברך, גלימה גדולה כבדה, זרוקה על הכתף, וכובע. הכל עשוי מצמר משובץ, עבה וחם, זכר לימים בהם היו הסקוטים עם רועים נודד על הרמות הגשומות. אדינבורו היא גם מוסיקה קצבית ומנגינת חמת חלילית צורמת, דיבור עם ר' מתגלגלת במבטא קשה להבנה, וגם בדיחות על קמצנות או חסכנות מוגזמת.


אדינבורו סקוטלנד
 עיר יפהפייה ומסבירת פנים, ללכת בה ברגל ולהתאהב  (צילום: barnyz)
 
היום הכל אחרת. הסקוטים של היום אינם לובשים עוד גלימות צמר משובצות ולא רועים את הכבשים בגשם. אדינבורו של היום איננה עוד בירה של עם רועים, היא עיר גדולה בכל מובן ויש בה קסם מיוחד. זו עיר יפהפייה ומסבירת פנים, ללכת בה ברגל, ולהתאהב.
 

העיר העתיקה, העיר החדשה ומה שבינהן

קל להתמצא בעיר אדינבורו (Edinburgh). היא פרושה משני צדיו של גן גדול בתוך העמק, הנקרא גני פרינסס סטריט (Princes Street Gardens). משני צדיו חלקי העיר כמו שתי אחיות: העיר העתיקה מעל, והחדשה על המישור, מעבר לרחוב המרכזי – רחוב פרינסס (Princes Street).
 
העיר העתיקה גבוהה, על צוק: קשישה, כהה, צופנת סוד. הרחוב המרכזי שלה, הרויאל מייל (Royal Mile), יורד מן המצודה אשר בראש הצוק, אל ארמון הולירוד (Palace of Holyroodhouse). הרחוב תלול וצר, ולאורכו בתים וכנסיות, פאבים עתירי היסטוריה, בנינים עתיקים לרוב, וסיפורים מרתקים בכל מבנה כמעט, בכל פינה.
בתי מלון בקרבת רחוב הרויאל מייל

מנגד, העיר החדשה - יפהפיה עם הבטחה לשפע חנויות, תרבות, נוף פתוח, בניינים יפים ותצפיות נהדרות. הרחוב המרכזי שלה - רחוב פרינסס, הוא רחוב הקניות הגדול של סקוטלנד כולה, ומרחובות המסחר הידועים של בריטניה. בתי כלבו ענקיים של רשתות ידועות, וגם נקודות חן סקוטיות, להזכיר לנו שאנו בעיר הבירה של העם הסקוטי.
בתי מלון בקרבת רחוב פרינסס
 


יעדים באדינבורו המוזכרים בכתבה:
גני פרינסס סטריט (A), טירת אדינבורו (B), הרויאל מייל (C), ארמון הולירוד (D),

מלון אפקס ווטרלו פלייס (E), מלון הדירות דה רוטלנד (F)

 

 ברירת מחדלמזכרות מאדינבורו

במסעותי אני אוהבת במיוחד קניות, ושמחה לקנות מזכרות יפות ונחמדות בדוכנים, לשוטט בבתי כלבו גדולים ועצומים. מכל אלה יש באדינבורו שפע רב. העיר העתיקה רצופה בחנויות קטנות ומקסימות, ודוכנים עם מזכרות מפתות. אך המרשים מכל לאוהבי השופינג הוא רחוב הקניות הגדול של אדינבורו - רחוב פרינסס, שנחשב לאחד מרחובות המסחר היפים בבריטניה הגדולה. מצדו האחד משקיף הרחוב אל הגן הגדול , ובצידו השני חנויות ובתי כלבו נהדרים, בהם אפשר להתחבא בשעות של גשם.
 
הרחוב מציע את כל המוצרים של לונדון הרחוקה ובתי הכלבו הגדולים שלה, שכולם מיוצגים ברחוב הזה. מאדינבורו אני חוזרת הביתה עם ויסקי סקוטי משובח, עוגיות חמאה מרובעות, פריכות וטעימות, ובעיקר עם צילומים רבים, כדי לשמר את טעם הביקור בעיר המיוחדת הזו.
 
אדינבורו, סקוטלנד, גני פרינסס
גני פרינסס לאורך רחוב פרינסס, מפרידים בין העיר העתיקה לחדשה (צילום: יפה כפיר)
 

טירת אדינבורו

מעל הגן, בראש העיר העתיקה, מתנוסס מבצר שחור ומאיים, טירת אדינבורו (Edinburgh Castle). הטירה היא נקודת ההתחלה שלנו לסיור בעיר העתיקה. היא שולטת שלטון ללא מצרים על העיר כולה. הצוק עליו יושבת הטירה גבוה ונישא, סלעים שחורים ובראשם טירה גדולה, מבצר שחור אפל קודר וגבוה. פעם, בימי קדם הייתה כאן פעילות געשית סוערת, אך מאז שקטה האדמה, והמצודה, היושבת במקום הגבוה ביותר בעיר, זוכרת בדממה את תולדותיה של ארץ הסקוטים. קרבות רבים התחוללו כאן, אך היום המצודה שקטה נותרו רק זכרונות למלחמות.
 
בראשית העלייה התלולה אל המצודה נמצאת הרחבה הגדולה (Esplanade), שם מתחלף משמר המצודה מדי שעה, לשמחת התיירים, שהחיילים מרשים להם להצטלם איתם. בקצה המזרחי של הרחבה ישנו לוח קטן, תזכורת עצובה למצבן של הנשים באדינבורו בימים קדומים, ומזרקה קטנה של מים. במאות ה-15 עד ה-18 הועלו על המוקד באדינבורו 300 נשים באשמת כישוף. לעתים קרובות חנקו אותן קודם, ואחר כך שרפו את גופתן.
עולים לאט, העלייה תלולה. מימין העיר כולה פרושה בעמק, ומעבר לה המפרץ הגדול – מפרץ פורת' (Firth of Forth). במעלה הדרך פוגשים גם את סוללת התותחים מילס מאונט (Mills Mount Battery), שיורה בכל יום בשעה אחת בצהריים.
 
בדרך אל המצודה, מצד ימין, קפלה קטנה ואפלולית, בנויה מאבנים כהות. המבנה הצנוע של קפלת מרגרט הקדושה (St Margaret's Chapel) נבנה במאה ה-12 והוא הבניין העתיק ביותר באדינבורו. זיכרון לאשה צנועה וטהורת מידות, שחיה כאן במצודה לפני יותר מתשע מאות שנה. היא היתה נסיכה אנגליה, שנישאה לאציל אנגלי, ואיתו ברחה לסקוטלנד, מאימתו של וויליאם הכובש. מרגרט הייתה ידועה במידותיה הטובות ולבה הרחום. היא מתה כאן, בטירה, ימים אחדים לאחר שנודע לה על מות בעלה בקרב, והפכה עם השנים לקדושה בחסד האפיפיור ברומא.

אדינבורו, סקוטלנד, טירת אדינבורו
טירת אדינבורו, שולטת על העיר מגובה המצוק  (צילום: יפה כפיר)
 
  

אבן ההכתרה של מלכי סקוטלנד

בראש הגבעה חצר גדולה בנויה אבן, מוקפת מבנים רבים ומרשימים. אנחנו נתרכז כאן בחלקים החשובים והמסקרנים ביותר של הטירה.
 
בחדר האוצרות, החדר החשוב ביותר בטירה, שמורים תכשיטי הכתר הסקוטי ואבן ההכתרה של מלכי סקוטלנד, הקרויה אבן סקון (Scone). זוהי אבן פשוטה, מסותתת, גדולה וכבדה, רבת משמעות להיסטוריה ולגורל העם הסקוטי. כשהסקוטים היו עם עצמאי בהרים הרחוקים, והאנגלים עדיין לא שלטו בהם, הייתה זו האבן עליה ישבו מלכי סקוטלנד ביום הכתרתם, ולכן היא מכונה גם "אבן ההכתרה" (Coronation Stone).
 
המסורת אומרת שיעקב אבינו הניח את ראשו על אבן זו בלילה בו חלם על הסולם והמלאכים. מסורת אחרת מיוחסת לקולומבה הקדוש, האיש שהביא במאה השישית את הנצרות מאירלנד לסקוטלנד עובדת האלילים. אם טיילתם באירלנד, ונישקתם את האבן הקבועה בראש מצודת בלארני, דעו שיש המספרים שהאבן שם היא שבר של האבן באדינבורו.

אדינבורו, סקוטלנד, גברים בחצאית
גבר בחצאית משובצת (וזוג רגליים שעירות...), מסמליה של אדינבורו וסקוטלנד כולה (צילום: יפה כפיר)
 

אבן ההכתרה עוברת לאנגליה

האבן שימשה כאבן הכתרה מאז הכתרתו של הראשון במלכי סקוטלנד, בשנת 847. במנזר סקון בו נשמרה.
בשנת 1296 נתפסה האבן על ידי מלך אנגליה אדוארד הראשון, כשלל מלחמה, ונלקחה למנזר וסטמינסטר בלונדון, שם היא הוכנסה לבסיסו של כיסא עץ המכונה "כסא אדוארד הקדוש", עליו הוכתרו מלכי אנגליה, בריטניה הגדולה והממלכה המאוחדת. מעשה זה סימל באופן חד ואכזרי את העובדה שאנגליה שולטת בסקוטלנד, ומלכיה מניחים את ישבנם המלכותי על אבן ההכתרה של מלכי סקוטלנד.
 
בעקבות מאבק הדמים בין מרי מלכת הסקוטים (היפהפיה החושנית)  ואליזבת (הבתולה הנחושה והאהובה על עמה), הומלך בנה של מרי, ג'יימס השישי, מלך סקוטלנד, כמלך אנגליה בשם ג'יימס הראשון. מאז שבו למעשה מלכי סקוטלנד להיות מומלכים על האבן, אבל – בלונדון. בעקבות חוק האיחוד (1707) אוחדו שתי הממלכות לממלכה אחת, שנקראה ממלכת בריטניה הגדולה.

אבן סטון, אבן ההכתרה, טירת אדינבורו, סקוטלנד
העתק של אבן סקון - אבן ההכתרה, במנזר סקון  (מקור: ויקימדיה)
 

אבן ההכתרה חוזרת לסקוטלנד

בחג המולד, 25 בדצמבר 1950, נכנסו סטודנטים סקוטים למנזר וסטמינסטר וגנבו את האבן, במטרה להשיבה לסקוטלנד. ממשלת הממלכה המאוחדת הורתה על חיפוש אחר האבן, מחסומים הוצבו לאורך הדרכים בין אנגליה וסקוטלנד, אך האבן לא נמצאה. הסטודנטים הניחו את האבן על המזבח במנזר ארברות' (Arbroath Abbey) באפריל 1951, מתוך הנחה שהכנסייה לא תשיב את האבן לאנגליה. אולם למגינת לבם, עם גילוי האבן היא הושבה למנזר וסטמינסטר.
 
בשנת 1996 עשתה ממשלת אנגליה מחווה גדולה לעם הסקוטי, והיא הורתה שהאבן תישמר בסקוטלנד ותושב ללונדון לצורך טקסי ההכתרה. ביולי 1996 הושבה האבן לסקוטלנד, והועברה לחדר אוצרות העם הסקוטי בטירת אדינבורו, שם היא מוצגת כיום‏‏.
 

הכתר ותכשיטי המלוכה הסקוטיים

בחדר האוצרות מוצג עם שאר תכשיטי בית המלוכה גם הכתר של מלכי סקוטלנד. הכתר עתיק מאד: הוא נחבש לראשונה על ראשו של ג'יימס החמישי, לרגל הכתרת רעייתו השנייה מארי דה גיז כמלכה. הטקס נערך במנזר הולירוד באדינבורו, בשנת 1540. בכתר נעשה שימוש גם בעת הכתרת מרי מלכת הסקוטים, בשנת 1543, וכן בשנת 1567 בעת הכתרת בנה ג'יימס השישי, לימים ג'יימס הראשון, מלך אנגליה.
 
אל החצר המרכזית נפתחים עוד שני אולמות גדולים.
המוזיאון לתולדות המלחמות של סקוטלנד ובריטניה, בו מרוכזים אותות כבוד ואיזכורי קרבות, בהם היה מעורב הצבא הסקוטי, בהם קרבות רבים גם במזרח התיכון.
 
מצידה השני של הרחבה אולם מרשים מאד, מהמאה ה- 16, אולם הארועים של הטירה – האולם הגדול (Great Hall). הוא בנוי כולו אבן ומצטיין בתקרה יפהפייה, בנוייה קימורים צולבים, המאפשרים מפתח ענק ומימדים גדולים.

אדינבורו, סקוטלנד, גני פרינסס
נגני תופים וחמת חלילים בגני פרינסס, לבה של אדינבורו (צילום: יפה כפיר)
 

מלון ומלון דירות מומלצים במרכז העיר אדינבורו

מלון אפקס ווטרלו (Apex Waterloo Place Hotel) ממוקם במרכז אדינבורו, בקרבת הטירה, הרויאל מייל, רחוב פרינסס ותחנת הרכבת, ומדורג ברמת 4 כוכבים. חדריו אינם מאד גדולים, מלבד הסוויטות שהן מרווחות הרבה יותר, אך הם מרוהטים בסגנון אלגנטי מפנק, ממוזגים, עם פינת ישיבה, מקרר ואפשרות להכנת שתיה חמה. למלון גם בריכת שחיה מקורה, ספא, חדר כושר, מסעדה, בר וארוחת בוקר עשירה מאד ביחס לנהוג בסקוטלנד. היחס של עובדי המלון ראוי לציון והם נכונים לכל עזרה.
מלון הדירות דה רוטלנד (The Rutland Hotel & Apartments) ממוקם מצידו השני, המערבי, של רחוב פרינסס, ליד גני פרינסס, טירת אדינבורו ואזור הקניות של אדינבורו. הוא מציע חדרים זוגיים גדולים, סוויטות מפנקות ודירות עם 1-2 חדרי שינה, הכוללות גם מטבח.
בתי מלון נוספים במרכז אדינבורו

המלצה על מלון באדינבורו, סקוטלנד
מלון אפקס ווטרלו
 - מלון מפנק בקרבת אתרי מרכז אדינבורו

מלון דירות מומלץ באדינבורו, סקוטלנד
מלון הדירות דה רוטלנד - חדרים זוגיים, סוויטות ודירות ברחוב הקניות של אדינבורולחלקה השני של הכתבה: סיור באדינבורו: הטעמים והמראות - חלק ב'

מידע נוסף

בתי מלון באדינבורו
השכרת רכב בבריטניה

כתבות נוספות על סקוטלנד

גלאזגו – מעיר שחורה לבירת תרבות
היילנדס – אזור ההר של סקוטלנד   
טיול עם ילדים בדרום סקוטלנד
האי סקאי – נופים קסומים בערפל
איי אורקני – האיים המסתוריים של סקוטלנד

barnyz
 


יפה כפיר אודות הכותבת
יפה כפיר, חובבת הרפתקאות בלתי צפויות ומסעות של אישה אחת לבד, למקומות רחוקים. מדריכה טיולים, מרצה, מצלמת וכותבת. 
למסע האישי של יפה כפיר
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר