איי אורקני – האיים המסתוריים של סקוטלנד
מאת: ד"ר רמי דברת


מכירים היטב את אירופה? מכירים את האיים הנמצאים בתחומה? גם אם התשובה לשתי השאלות חיובית, סביר להניח שעל איי אורקני עדיין לא שמעתם, וזה לא מפתיע. במושגים של אירופה, איי אורקני הם "סוף העולם ימינה".


איי אורקני (Orkney Islands), מהצפוניים באיי אירופה, נמצאים מצפון לסקוטלנד. זוהי קבוצה של כ-70 איים, שכ-20 מתוכם מיושבים, הממוקמים 20 ק"מ צפון-מזרחית לחופיה הצפוניים של סקוטלנד.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

עיירת הנמל סטרומנס, נקודת המוצא לטיול באיי אורקני (צילום: Nicola Colombo)
האיש הזקן מהוי, מעמודי הסלע הדרמטיים בבריטניה (צילום: Rab Lawrence)
ארמון הרוזן בעיר קירקוול, בירת איי אורקני (צילום: Gim42)
קתדרלת מגנוס הקדוש בעיר קירקוול (צילום: Rob Atherton)
שרידי הכפר הקדום סקארה ברי שמתוארך לתקופת האבן (צילום: Leamus)
האבנים הניצבות של סטנס (צילום: barbaraaaa)
צוקי מרוויק הד בצפון מיינלנד, האי המרכזי של אורקני (צילום: theasis)
הכנסייה האיטלקית באי הקטן לם הולם (צילום: Jule Berlin)
המזבח וציורי הקיר בכנסייה האיטלקית (צילום: BMPix)

מפת איי אורקני עם היעדים המוזכרים בכתבה, ומלון הדירות סבאי מיל השוכן כ-10 דקות נסיעה מהעיר קירקוול
 

 ברירת מחדלהפלגה לאיי אורקני

איי אורקני מלאי הפתעות. כאשר עליתי למעבורת המפליגה מנמל סקארבסטר (Scrabster) בדרכה לעבר סטרומנס (Stromness), הנמל העיקרי באיים, לא שיערתי כי במקום כה נידח אמצא מיגוון כה גדול של אתרים, המשקפים היסטוריה עשירה במיוחד, נופים יפים ואנשים מאירי פנים.
 
החוויה מתחילה כבר בהפלגה, לאחר לילה במלון בעיירה המרוחקת סטרומנס, הנמצאת מספר קילמוטרים מהעיירה תורסו (Thurso). בנמל הזעיר של העיירה החלו להתאסף לאיטם נוסעי המעבורת  עירוב מעניין של תיירים ותושבים מקומיים, אשר רובם חזרו מ"יום סידורים" בסקוטלנד היבשתית.
 
ככל שאנו מתקרבים לאיים, מלווים אותנו סלעים דרמטיים, חלקם מהווים את קווי החוף של האיים וחלקם נמצאים ממש במים. המפורסם בין הסלעים הללו, מכונה האיש הזקן מהוי (Old Man of Hoy). עמוד סלע בגובה של 137 מטר, עשוי אבן חול ובזלת. סלע זה נחשב "עמוד הסלע הבודד, המפורסם והדרמטי בבריטניה כולה", ומבחינתי הוא היווה "קבלת פנים" ראויה לסיור באיים. במהלך ההפלגה בת 90 הדקות ,ראינו גם חיים במים וסביבתם  כלבי ים אשר שחו להם בקירבת החוף והמוני עופות-ים, אשר חלק מהן מקננוות בחגווי הסלעים.
לינה באיי אורקני

סטרומנס, איי אורקני
עיירת הנמל סטרומנס, אליה מגיעה המעבורת (צילום: Nicola Colombo)

איי אורקני, הזקן מהוי
האיש הזקן מהוי, המפורסם בין הסלעים הדרמטיים לחופי איי אורקני (צילום: mentrea)
 

הכפר שחשפה הסופה בחופי אורקני

בהכנסנו לנמל היעד, בעיירה סטרומנס, הנמצאת באי המרכזי של איי אורקני  מיינלנד (Mainland), הבחנתי מרחוק בשורות בניינים ישנים אשר הזכירו לי במקצת את בתי העיר הנורווגית ברגן. הדמיון אינו מקרי. הוויקינגים הגיעו לכאן החל מהמאה השמינית לספירה, התיישבו בחלק מהאיים וסיפחו אותם לנורווגיה במאה התשיעית. רק במאה ה-15 הפכו האיים להיות חלק מסקוטלנד, וסימני הדרך הארכיטקטונים וההשפעות ניכרים בהם עד היום.
 
אך ההיסטוריה האנושית של האיים מתחילה הרבה לפני הוויקינגים. סופה עזה בחוף המערבי של האי מיינלנד, בשנות ה-50 של המאה ה-19, חשפה הריסות כפר נאוליתי בן 5,000 שנה, באתר הנקרא סקארה ברי (Skara Brae). בתחילה תיארכו את ההריסות לימי הביניים, אך בתחילת המאה העשרים נקבע באופן ודאי כי מדובר בכפר מתקופת האבן. האתר, שהוא המרשים והשמור ביותר מסוגו באירופה כולה, הוכרז כאתר מורשת התרבות האנושית על ידי אונסק"ו.

האתר הארכיאולוגי כולל שמונה בקתות אבן מקוריות, משוחזרות בחלקן, חסרות גג, בעלות חלל מלבני אחד גדול, המחוברות ביניהן בשבילים. כאשר צעדתי על גג הזכוכית, אשר נבנה מעל הבקתות, דרכו ניתן להסתכל על המתרחש בבקתות עצמן, היה נדמה לי שאני מציץ לתחום הפרט של האחר, גם אם כבר מזמן נפטר... כך ניתן לראות שרידי חללי אחסון, מעין מיטות וכיסאות, כולם בנויים כמובן מאבן. נראה כי במקור החוף היה מרוחק מהבקתות מספר קילומטרים, כיוון שלא סביר כי היו מגורי קבע מסוג זה כה קרוב לחוף כפי שזה כיום.
לינה בעיירה סטרומנס
 
סקארה ברי, איי אורקני
סקארה ברי, כפר מתקופת האבן שחשפה סופה בחופי האי (צילום: barbaraaaa)
 

מעגלי האבנים של אורקני

באי המרכזי, שגודלו 523 קמ"ר, גם מספר אתרים נאוליתים נוספים. נראה כי המרשים בהם הוא טבעת ברודגאר (Ring of Brodgar), גם הוא הוכר כאתר מורשת התרבות האנושית. כאשר אתה עומד בתוך המעגל, הנוצר על ידי 27 אבני ענק (מונוליתים), אתה שואל את עצמך, איך ולשם מה הוצבו 60 אבנים (במקור זה היה מספרן), שגובהן 2-5 מטר, במקום נידח זה. בעוד שלא ברור בדיוק כיצד הובאו לכאן האבנים והוצבו במקום לפני כ- 4,500 שנה, הרי שברור שהן שימשו למטרות פולחן.
 
מעגלי אבנים דומים מאותן תקופות התגלו במספר מקומות אחרים באיים הבריטיים, ושניים נוספים  האבנים הניצבות בסטנס (Standing Stones of Stenness), ותל מיס האו (Maes Howe), נמצאים לא רחוק באי מיינלנד.

טבעת ברודגר, איי אורקני
טבעת ברודגאר, שישים אבני ענק ניצבות כאן כבר 4,500 שנה (צילום: Jule Berlin)

האבנים הניצבות בסטנס, איי אורקני
האבנים הניצבות בסטנס, מעגל אבנים נוסף באי מיינלנד (צילום: theasis)
 הוויקינג הקדוש והקתדרלה של אורקני

באיי אורקני נמצאו גם שרידי מבנים פיקטים (עם שהתגורר כאן עד המאה ה-10), נורמנים ושבטים אחרים, אשר הגיעו בערך באותה תקופה גם לחלקים אחרים של סקוטלנד. אך ללא ספק, המורשת הבולטת והמרשימה ביותר היא זו מהתקופה הוויקינגית. הדוגמה המובהקת ביותר מתקופה זו נמצאת בעיר הגדולה באיים, המשמשת גם כעיר הבירה – קירקוול (Kirkwall). במרכזה של העיר (אם ליישוב בן 9,000 תושבים מתאימה הגדרה זו...), שנבנתה על ידי הוויקינגים במאה האחת עשרה, רחוב ראשי באורך למעלה מקילומטר.
 
הדוגמה הוויקינגית המובהקת והחשובה ביותר באיים נמצאת כאן, בדמותה של קתדרלת מגנוס הקדוש (St Magnus Cathedral). מגנוס היה בן למשפחת ויקינגים, שליטי האי בתחילת המאה ה-12. האגדות מספרות שהוא היה מעורב בסכסוכים משפחתיים על השליטה באי, ורצה לפתור את חילוקי הדעות בינו לבין אחיו בדרכי שלום ומתינות. במהלך אחד העימותים נרצח מגנוס על ידי אנשיו של אחיו, וכך הפך להיות הקדוש הנוצרי הראשון באיי אורקני. עלילותיו מסופרות בפירוט רב בסאגה של אורקני הקרויה אורקניינגה (Orkneyinga).
 
בניית הקתדרלה החלה כעשרים שנה לאחר מותו של מגנוס, בשנת 1137. עד היום היא ניצבת מעל בתי העיירה, על גווניה האדומים, דלתות הכניסה המקושתות, והחלון המרכזי העגול בסגנון גותי בחזית.
לינה בעיר קירקוול

קתדרלת מגנוס הקדוש, קירקוול, איי אורקני
קתדרלת מגנוס הקדוש, דוגמה לסגנון הבנייה הוויקינגי בעיירה קירקוול (צילום: Rob Atherton)
 

ארמונות הבישוף והרוזן של אורקני

במעלה הגבעה שליד הקתדרלה, ניתן להבחין בשני מבנים גדולים נוספים. הראשון הוא ארמון הבישוף (Bishop's Palace), בו התגורר הבישוף הוויקינגי, שליטם הדתי של האיים. בארמון, אשר הוקם במאה ה-12, ניתן לראות את שרידי האולמות בהם הוא נהג לשפוט בסכסוכים בין אזרחים.
 
מולו ניצב מבנה מרשים אחר  ארמון הרוזן (Earl's Palace), אחת הדוגמאות היפות ביותר של סגנון הרנסאנס בסקוטלנד כולה. הארמון האלגנטי נבנה בסוף המאה ה-16, כאשר האיים היו כבר בשליטתה של סקוטלנד. כשאשתי הציצה מחלון הארמון בקומה השנייה ונפנפה לעברי בידיה, יכולתי לדמיין אותה במחלצות אציליות הולמות, מחכה לבן זוגה (אני), שישוב מסיור באדמותיו, רכוב על סוסו וחמוש בחרב (בפועל ניצבתי על רגליי, חמוש במצלמתי, ושבתי מסיור בארמון הבישוף...).
 
ארמון הרוזן, קירקוול, איי אורקני
ארמון הרוזן, מהדוגמאות היפות ביותר של הרנסאנס בסקוטלנד כולה (צילום: CC Stuart Wilding)
 

המחסומים של צ'רצ'יל

אפשר לראות באיי אורקני גם עקבות היסטוריים מודרניים יותר, משתי מלחמות העולם. כך דרומית לקירקוול נוכל למצוא את סקפה פלו (Scapa Flow), נמל טבעי אשר שימש כבר את הוויקינגים ולאחר מכן כאתר אסטרטגי בשתי מלחמות העולם. האנגלים חששו כי הצי הגרמני ינסה לתקוף את האיים הבריטיים מהים הצפוני, והם ריכזו כאן מספר גדול של כלי שייט צבאיים.
 
לקראת סיום מלחמת העולם הראשונה התרכזו כאן 74 כלי שייט צבאיים גרמנים, אשר טיבעו את עצמם (כמעט ללא אבידות בנפש), כדי שלא ליפול בידי האנגלים. חלק מספינות אלו עדיין שקועות במפרץ ומשמשות כיום כאחד מאתרי הצלילה המעניינים ביותר באיים הבריטיים.
 
מפרץ סקפה פלו חזר להיות "כוכב ראשי" בימי מלחמת העולם השנייה, אז הוא שב להיות מקום ריכוז חשוב לצי הבריטי. ב- 1939 הצליחו הגרמנים להטביע את המשחתת הבריטית The Royal Oak. כדי להגביל תנועה חופשית של צוללות גרמניות בין האיים, הורה צ'רצ'יל על בניית דרכים מוגבהות, סלולות על גושי בטון, אותם שיקעו בין האי מיינלנד לבין שלושה איים קטנים מדרום לו. בכבישים אלה, שאורכם 2.3 קילומטר, ניתן לנוע ברכב גם כיום, והם נקראים בשם מחסומי צ'רצ'יל (Churchill Barriers).

מעבר צ'רצ'יל באיי אורקני
אחד ממחסומי צ'רצ'יל מימי מלחמת העולם השנייה, משמשים כיום למעבר בין האיים (צילום: CC stevekeiretsu)
 

איי אורקני הקטנים

לאותה תקופה קשורה גם הכנסייה האיטלקית באי לם הולם (Lamb Holm), אי קטן ובלתי מיושב, המחובר למיינלנד בכביש על אחד ממחסומי צ'רצ'יל. הכנסייה הקטנה נבנתה במו ידיהם של השבויים האיטלקים, אשר שהו במקום בשנים 1943-1945 ובנו גם את המחסומים. בכנסייה בולטים ציורי קיר ומזבח אשר נבנו בעמל רב. מספרים כי כמה מהשבויים חזרו מאיטליה לאחר שחרורם, כדי לסיים כהלכה את ציורי הקיר והעיטורים אשר על מזבח הכנסייה.
 
סביב לאי המרכזי (מיינלנד) פזורים איים נוספים, אליהם ניתן להגיע בשייט או טיסה. יוצא דופן הוא האי הקטנטן שליד הישוב בירסאי (Birsay), בחופיו הצפון-מערביים של מיינלנד. בעת שיא השפל ניתן לחצות ברגל את המרחק הקטן בינו לבין האי המרכזי, מהלך מספר מאות מטרים, ולראות שרידים מראשית תקופת הנצרות באי ושרידים פיקטים ונורמנים.

הכנסייה האיטלקית באי לם הולם, אורקני
הכנסייה האיטלקית באי לם הולם, אורקני
הכנסייה האיטלקית באי לם הולם, נבנתה בידי השבויים האיטלקים בעת מלחמת העולם השנייה
(צילומים: northlightimages, Flavio Vallenari)


המלצת לינה באיי אורקני

מלון הדירות סבאי מיל (Sebay Mill Holiday Apartments) מציע מיקום מבודד יחסית בקרבת מפרץ, בשטח העיירה Toab, כ-10 דקות נסיעה מקירקוול. במרבית הדירות שני חדרים (חלקם מחולקים לשתי קומות), לצד חדר מקלחת, סלון, מטבח מאובזר, טלוויזיה ואינטרנט אלחוטי, מכונת כביסה ומייבש, מכונת קפה ועוד.
מלון הדירות סבאי מיל, איי אורקני
מלון הדירות סבאי מיל, מיקום מבודד במרחק 10 דקות נסיעה מקירקוול


תושבי אורקני החביבים

באי מיינלנד, הגדול באיי אורקני, מתגוררים מעל 20 אלף תושבים חביבים (לפחות אלה שאני פגשתי), כמו פיטר הגמלאי, אספן המכוניות הישנות, או הזוג החביב בעלי הצימר בו התארחנו. מעניין לציין כי אנשי אורקני אינם רואים עצמם בני העם הסקוטי, ולכן הסממנים המובהקים של אזור ההרים בצפון סקוטלנד, כמו חצאיות הטרטן וחמת החלילים, אינם נחשבים כאן לסמלי תרבות. ענפי הפרנסה העיקריים הם משק חלב (הגלידה משובחת), חקלאות, דיג ותיירות.
 
בדרך חזרה, על המעבורת לסקוטלנד, חשבתי לעצמי – איזה איים "קטנים ומגניבים" הזדמן לי לראות.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על סקוטלנד

סיור באדינבורו בירת סקוטלנד
גלאזגו – מעיר שחורה לבירת תרבות
היילנדס – אזור ההר של סקוטלנד 
טיול עם ילדים בדרום סקוטלנד
האי סקאי – נופים קסומים בערפל

רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת מטייל בעולם עם מצלמה, ביקר עד כה ביותר מ-70 מדינות ברחבי העולם, והיד עוד נטויה...
מרצה באקדמיה בתחום הפסיכולוגיה הארגונית, בעל ניסיון עשיר בהרצאות למגוון קהלים, גופים ומוסדות
.
דוא"ל: 
ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר