איי אורקני – האיים המסתוריים של סקוטלנד
מאת: ד"ר רמי דברת 


מכירים טוב את אירופה? מכירים את האיים הנמצאים בתחומה?
גם אם התשובה לשתי השאלות חיובית, סביר להניח שעל איי אורקני עדיין לא שמעתם, וזה לא מפתיע. במושגים של אירופה, איי אורקני הם "סוף העולם, ימינה...".

איי אורקני, נמל סטרומנס, מעבורת לסקוטלנד
נמל סטרומנס, המפגש הראשון למגיעים במעבורת לאיי אורקני  (צילום: רמי דברת)
 
איי אורקני (Orkney Islands), מהצפוניים באיי אירופה, נמצאים מצפון לסקוטלנד. זוהי קבוצה של כ- 70 איים, שכ- 20 מתוכם מיושבים, הממוקמים 20 קילומטרים צפון-מזרחית לחופיה הצפוניים של סקוטלנד.
 

יעדים בכתבה: נמל סקארבסטר (A), סקארה ברי (B), בירסאי (C), טבעת ברודגאר (D), תל מיס האו (E), 
האבנים הניצבות בסטנס (F), קירקוול (G), סקפה פלו (H), כנסייה האיטלקית באי לם הולם (I)

 

 ברירת מחדל

הפלגה לאיי אורקני
איי אורקני מלאי הפתעות. כאשר עליתי למעבורת המפליגה מנמל סקארבסטר (Scrabster) בדרכה לעבר סטרומנס (Stromness), הנמל העיקרי באיים, לא שיערתי כי במקום כה נידח אמצא מיגוון כה גדול של אתרים, המשקפים היסטוריה עשירה במיוחד, נופים יפים ואנשים מאירי פנים.
 
החוויה מתחילה כבר בהפלגה, לאחר לילה במלון בעיירה המרוחקת סטרומנס, הנמצאת מספר קילמוטרים מהעיירה תורסו (Thurso). בנמל הזעיר של העיירה החלו להתאסף לאיטם נוסעי המעבורת - עירוב מעניין של תיירים ותושבים מקומיים, אשר רובם חזרו מ"יום סידורים" בסקוטלנד היבשתית.
 
ככל שאנו מתקרבים לאיים, מלווים אותנו סלעים דרמטיים, חלקם מהווים את קוי החוף של האיים וחלקם נמצאים ממש במים. המפורסם בין הסלעים הללו, מכונה האיש הזקן מהוי (Old Man of Hoy). עמוד סלע בגובה של 137 מטר, עשוי אבן חול ובזלת. סלע זה נחשב "עמוד הסלע הבודד, המפורסם והדרמטי בבריטניה כולה", ומבחינתי הוא היווה "קבלת פנים" ראויה לסיור באיים. במהלך ההפלגה בת 90 הדקות ,ראינו גם חיים במים וסביבתם - כלבי ים אשר שחו להם בקירבת החוף והמוני עופות-ים, אשר חלק מהן מקננוות בחגווי הסלעים.
לינה באיי אורקני

איי אורקני, הזקן מהוי, מעבורת לסקוטלנד
האיש הזקן מהוי, המפורסם בין הסלעים הדרמטיים לחופי איי אורקני  (צילום: רמי דברת)
 
הכפר שחשפה הסופה בחופי אורקני
בהכנסנו לנמל היעד, בעיירה סטרומנס, הנמצאת באי המרכזי בין איי אורקני, האי מיינלנד (Mainland), הבחנתי מרחוק בשורות בניינים ישנים אשר הזכירו לי במקצת את בתי העיר הנורבגית ברגן. הדמיון אינו מקרי. הויקינגים הגיעו לכאן החל מהמאה השמינית לספירה, התיישבו בחלק מהאיים וסיפחו אותם לנורבגיה במאה התשיעית. רק במאה ה- 15 הפכו האיים להיות חלק מסקוטלנד, וסימני הדרך הארכיטקטונים וההשפעות ניכרים בהם עד היום.
לינה בעיירה סטרומנס
 
אך ההיסטוריה האנושית של האיים מתחילה הרבה לפני הויקינגים. סופה עזה בחוף המערבי של האי מיינלנד, בשנות החמישים של המאה ה- 19, חשפה הריסות כפר ניאוליטי בן 5000 שנה, באתר הנקרא סקארה ברי (Skara Brae). בתחילה תיארכו את ההריסות לימי הביניים, אך בתחילת המאה העשרים נקבע באופן וודאי, כי מדובר בכפר מתקופת האבן. האתר, שהוא המרשים והשמור ביותר מסוגו באירופה כולה, הוכרז כאתר מורשת התרבות האנושית על ידי אונסק"ו.
האתר הארכיאולוגי כולל שמונה בקתות אבן מקוריות, משוחזרות בחלקן, חסרות גג, בעלות חלל מלבני אחד גדול, המחוברות ביניהן בשבילים. כאשר צעדתי על גג הזכוכית, אשר ניבנה מעל הבקתות, דרכו ניתן להסתכל על המתרחש בבקתות עצמן, היה נדמה לי שאני מציץ לתחום הפרט של האחר, גם אם כבר מזמן נפטר... כך ניתן לראות שרידי חללי אחסון, מעין מיטות וכסאות, כולם בנויים כמובן מאבן. נראה כי במקור החוף היה מרוחק מהבקתות מספר קילומטרים, כיוון שלא סביר כי היו מגורי קבע מסוג זה כה קרוב לחוף כפי שזה כיום.
 
איי אורקני, נמל סטרומנס, מעבורת לסקוטלנד  איי אורקני, סקארה ברי, סקוטלנד
בתי העיירה סטרומנס (מימין), כפר מתקופת האבן שחשפה סופה בחופי האי (משמאל)  (צילום: רמי דברת)

מעגלי האבנים של אורקני
באי המרכזי, שגודלו 523 קמ"ר, גם מספר אתרים נאוליתים נוספים. ניראה כי המרשים בהם הוא טבעת ברודגאר (Ring of Brodgar), גם הוא הוכר כאתר מורשת התרבות האנושית. כאשר אתה עומד בתוך המעגל, הנוצר על ידי 27 אבני ענק (מונוליתים), אתה שואל את עצמך, איך ולשם מה הוצבו שישים אבנים (במקור זה היה מספרן), שגובהן 2-5 מטר, במקום נידח זה. בעוד שלא ברור בדיוק כיצד הובאו לכאן האבנים והוצבו במקום לפני כ- 4500 שנה, הרי שברור שהן שימשו למטרות פולחן.
 
מעגלי אבנים דומים מאותן תקופות התגלו במספר מקומות אחרים באיים הבריטיים, ושניים נוספים - האבנים הניצבות בסטנס (Standing Stones of Stenness), ותל מיס האו (Maes Howe), נמצאים לא רחוק באי מיינלנד.

איי אורקני, טבעת ברודגר, סקוטלנד
טבעת ברודגאר, שישים אבני ענק ניצבות כאן כבר 4500 שנה (צילום: רמי דברת)
 

הוויקינג הקדוש והקתדרלה של אורקני
באיי אורקני נמצאו גם שרידי מבנים פיקטים (עם שהתגורר כאן עד המאה ה- 10), נורמנים ושבטים אחרים, אשר הגיעו בערך באותה תקופה גם לחלקים אחרים של סקוטלנד. אך ללא ספק, המורשת הבולטת והמרשימה ביותר היא זו מהתקופה הוויקינגית. הדוגמא המובהקת ביותר מתקופה זו נמצאת בעיר הגדולה באיים, המשמשת גם כעיר הבירה – קירקוול (Kirkwall). במרכזה של העיר (אם לישוב בן 9,000 תושבים מתאימה הגדרה זו...), שנבנתה על ידי הויקינגים במאה האחת עשרה, רחוב ראשי באורך למעלה מקילומטר.
 
הדוגמא הויקינגית המובהקת והחשובה ביותר באיים נמצאת כאן, בדמותה של קתדרלת מגנוס הקדוש (St Magnus Cathedral). מגנוס היה בן למשפחת ויקינגים, שליטי האי בתחילת המאה ה- 12. האגדות מספרות שהוא היה מעורב בסכסוכים משפחתיים על השליטה באי, ורצה לפתור את חילוקי הדעות בינו לבין אחיו בדרכי שלום ומתינות. במהלך אחד העימותים נרצח מגנוס על ידי אנשיו של אחיו, וכך הפך להיות הקדוש הנוצרי הראשון באיי אורקני. עלילותיו מסופרות בפירוט רב בסאגה של אורקני הקרויה אורקניינגה (Orkneyinga).
 
בניית הקתדרלה החלה כעשרים שנה לאחר מותו של מגנוס, בשנת 1137. עד היום היא ניצבת מעל בתי העיירה, על גווניה האדומים, דלתות הכניסה המקושתות, והחלון המרכזי העגול בסגנון גותי בחזית.
לינה בעיר קירקוול

איי אורקני, קירקוול- קתדרלת מגנוס  הקדוש, סקוטלנד
קתדרלת מגנוס הקדוש, דוגמא לסגנון הבנייה הויקינגי בעיירה קירקוול  (צילום: רמי דברת)
 
ארמונות הבישוף והרוזן של אורקני
במעלה הגבעה שליד הקתדרלה, ניתן להבחין בשני מבנים גדולים נוספים. הראשון הוא ארמון הבישוף (Bishop's Palace), בו התגורר הבישוף הויקינגי, שליטם הדתי של האיים. בארמון, אשר הוקם במאה ה- 12, ניתן לראות את שרידי האולמות בהם הוא נהג לשפוט בסכסוכים בין אזרחים.
 
מולו ניצב מבנה מרשים אחר - ארמון הרוזן (Earl's Palace), אחת הדוגמאות היפות ביותר של סגנון הרנסאנס בסקוטלנד כולה. הארמון האלגנטי נבנה בסוף המאה ה-16, כאשר האיים היו כבר בשליטתה של סקוטלנד.
כשאשתי הציצה מחלון הארמון בקומה השנייה ונפנפה לעברי בידיה, יכולתי לדמיין אותה במחלצות אציליות הולמות, מחכה לבן זוגה (אני), שישוב מסיור באדמותיו, רכוב על סוסו וחמוש בחרב (בפועל ניצבתי על רגליי, חמוש במצלמתי, ושבתי מסיור בארמון הבישוף...).
 
איי אורקני, ארמון הרוזן, קירקוול, סקוטלנד איי אורקני, ארמון הרוזן, קירקוול, סקוטלנד
ארמון הרוזן, האצילה הפרטית שלי בחלון הקומה השנייה  (צילום: רמי דברת)

המחסומים של צ'רצ'יל
אפשר לראות באיי אורקני גם עקבות היסטוריים מודרניים יותר, משתי מלחמות העולם. כך דרומית לקירקוול נוכל למצוא את סקפה פלו (Scapa Flow), נמל טבעי אשר שימש כבר את הויקינגים ולאחר מכן כאתר אסטרטגי בשתי מלחמות העולם. האנגלים חששו כי הצי הגרמני ינסה לתקוף את האיים הבריטיים מהים הצפוני, והם ריכזו כאן מספר גדול של כלי שייט צבאיים.
 
לקראת סיום מלחמת העולם הראשונה התרכזו כאן 74 כלי שייט צבאיים גרמנים, אשר טיבעו את עצמם (כמעט ללא אבידות בנפש), כדי שלא ליפול בידי האנגלים. חלק מספינות אלו עדיין שקועות במפרץ ומשמשות כיום כאחד מאתרי הצלילה המעניינים ביותר באיים הבריטיים.
 
מפרץ סקפה פלו חזר להיות "כוכב ראשי" בימי מלחמת העולם השנייה, אז הוא שב להיות מקום ריכוז חשוב לצי הבריטי. ב- 1939 הצליחו הגרמנים להטביע את המשחתת הבריטית The Royal Oak. כדי להגביל תנועה חופשית של צוללות גרמניות בין האיים, הורה צ'רצ'יל על בניית דרכים מוגבהות, סלולות על גושי בטון, אותם שיקעו בין האי מיינלנד לבין שלושה איים קטנים מדרום לו. בכבישים אלה, שאורכם 2.3 קילומטר, ניתן לנוע ברכב גם כיום, והם נקראים בשם מחסומי צ'רצ'יל (Churchill Barriers).

איי אורקני, נמעברי צ'רצ'יל, סקוטלנד
אחד ממחסומי צ'רצ'יל מימי מלחמת העולם השנייה, משמשים כיום למעבר בין האיים  (צילום: רמי דברת)
 
איי אורקני הקטנים
לאותה תקופה קשורה גם הכנסייה האיטלקית באי לם הולם (Lamb Holm), אי קטן ובלתי מיושב, המחובר למיינלנד בכביש על אחד ממחסומי צ'רצ'יל. הכנסייה הקטנה נבנתה במו ידיהם של השבויים האיטלקים, אשר שהו במקום בשנים 1943-1945 ובנו גם את המחסומים. בכנסייה בולטים ציורי קיר ומזבח אשר ניבנו בעמל רב. מספרים כי כמה מהשבויים חזרו מאיטליה לאחר שיחרורם, בכדי לסיים כהלכה את ציורי הקיר והעיטורים אשר על מזבח הכנסייה.
 
סביב לאי המרכזי (מיינלנד) פזורים איים נוספים, אליהם ניתן להגיע בשייט או טיסה. יוצא דופן הוא האי הקטנטן שליד הישוב בירסאי (Birsay), בחופיו הצפון-מערביים של מיינלנד. בעת שיא השפל ניתן לחצות ברגל את המרחק הקטן בינו לבין האי המרכזי, מהלך מספר מאות מטרים, ולראות שרידים מראשית תקופת הנצרות באי ושרידים פיקטים ונורמנים.

איי אורקני, האי הקטנטן שליד הישוב בירסאי, סקוטלנד  איי אורקני, הכנסייה האיטלקית, סקוטלנד
אי קטנטן אליו ניתן להגיע ברגל בשעות השפל, הכנסייה האיטלקית באי לם הולם  (צילום: רמי דברת)
 
תושבי אורקני החביבים
באי מיינלנד, הגדול באיי אורקני, מתגוררים מעל 20 אלף תושבים חביבים (לפחות אלה שאני פגשתי), כמו פיטר הגימלאי, אספן המכוניות הישנות, או הזוג החביב, בעלי הצימר בו התארחנו. מעניין לציין כי אנשי אורקני אינם רואים עצמם בני העם הסקוטי, ולכן הסממנים המובהקים של אזור ההרים בצפון סקוטלנד, כמו חצאיות הטרטן וחמת החלילים, אינם נחשבים כאן לסמלי תרבות. ענפי הפרנסה העיקריים הם משק חלב (הגלידה משובחת), חקלאות, דייג ותיירות.
 
בדרך חזרה, על המעבורת לסקוטלנד, חשבתי לעצמי – איזה איים "קטנים ומגניבים" הזדמן לי לראות.


מידע נוסף
לינה באיי אורקני
השכרת רכב בבריטניה
 
כתבות נוספות על סקוטלנד
סיור באדינבורו: הטעמים והמראות - חלק א'
גלאזגו – מעיר שחורה לבירת תרבות
היילנדס – אזור ההר של סקוטלנד 
טיול עם ילדים בדרום סקוטלנד
האי סקאי – נופים קסומים בערפל


רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת, חורש את העולם עם מצלמה ומעביר הרצאות חוויתיות על מסעות, תרבויות וטיולים בעולם. ניסיון עשיר בהרצאות למגוון של קהלים, מוסדות וגופים. מעביר קורסים בבית הספר המרכזי להשתלמויות של הסתדרות המורים. דוא"ל: ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר