היילנדס – אזור ההר של סקוטלנד
מאת: ד"ר רמי דברת


כאשר מדברים על "הנופים היפים ביותר באירופה", יש המזכירים את שוויץ ואוסטריה, אחרים מתפעלים מהפיורדים של נורווגיה, ולא פעם מוזכרים בהקשר זה נופי סקוטלנד. כל אחד וטעמו, אך אין ספק שבכל האמור ליופייה של סקוטלנד, הרי שהאזור היפה ביותר בה הוא "האזור הגבוה" – אזור ההיילנדס.


סקוטלנד נחלקת לשני אזורים: האזור הגבוה, הנקרא היילנדס (Highlands), והאזור הנמוך – לואולנדס (Lowlands). לראשון תוקדש כתבה זו.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

נופי ההיילנדס הקסומים (צילום: Fabesh)
לוך נס, מוזמנים לחפש את המפלצת... (צילום: Terry Ott)
בן נוויס, הפסגה הגבוהה בבריטניה (צילום: JanBer405)
גלנפינן לשפת אגם שיל (צילום: Tamara Kulikova)
חמת חלילים, מזוהה במידה רבה עם ההיילנדס (צילום: Javier Rodríguez)
טירת דונרובין מהמאה ה-19 (צילום: Paul Wordingham)
פר היילנד מקומי (צילום: Rixie)
מרוץ בלתבושת מסורתית במשחקי ההיילנדס (צילום: Gregor Dodson)
בהיילנדס מאות טירות ואלפי אגמים (צילום: braisseara)

טיול בסקוטלנד עם אלילי מזג האוויר

האזור הגבוה משתרע על פני כ- 40% משטחה של סקוטלנד, אך מתגוררים בו רק כ- 20% מתושבי המדינה. החיים בו איטיים יותר מאשר באזור הנמוך, על עריו הגדולות אדינבורו וגלזאגו, הכבישים צרים ומפותלים, אך הנופים – הנופים מרהיבים.
 
אך אליה וקוץ בה  כדי ליהנות מהנופים צריך מזל. כוונתי לא רק למזל הטוב אשר בעזרתו יתאפשר לנו להגיע לחבל ארץ יפהפה זה, אלא למזל המתבטא ב"התנהגות טובה" של אלילי מזג האוויר... כי זאת לדעת, מזג האוויר הוא כה הפכפך, כך ששמחת בוקר של שמיים כחולים ושמש זורחת, עלולה להתחלף באחת לאכזבה נוכח גשמי זעף וערפל סמיך, היכולים לעטוף את המראות היפים כחצי שעה לאחר מכן.
 
כך, כאשר אנחנו מצוידים בסקרנות, מצד אחד, ומוכנים לתעלולי מזג האוויר, מצד שני, יצאנו לשיטוטים ממונעים ורגליים.
לינה באזור היילנדס


מפת סקוטלנד עם יעדי הטיול באזור ההיילנדס המופיעים בכתבה, ושלושה מקומות לינה מומלצים:
אחד באזור אגם לוך נס  פוירס ביי קאנטרי האוס, ושניים בעיר המרכזית אינוורנס  מלון AC מריוט  |  מלון הדירות ארט האוס

 

 ברירת מחדל
המפלצת מלוך נס

נראה שהסקרנות תבוא על סיפוקה כאשר נבקר באגם נס, או כפי שהוא נקרא בגאלית סקוטית  לוך נס (Loch Ness). אמנם לוך לומונד (Loch Lomond) הוא האגם הגדול ביותר ואולי אף היפה ביותר בין אגמי סקוטלנד, אך לא תמצאו בו מפלצות ואפילו לא טירה ציורית. את שני אלו תוכלו למצוא באגם נס. מלבד זאת, המהדרין יאמרו כי אגם לומונד, המרוחק כ-20 ק"מ מפרבריה של גלאזגו, נמצא במקרה הטוב באזור ה"שער" לאזור ההר ולא באזור ההר ממש.
 
אם נחזור לאגם נס, הרי שפרסומו העיקרי לא בא לו בעקבות יופיו, אף לא בזכות היותו העמוק בין אגמי סקוטלנד, אלא בזכות האגדות המספרות שבמימיו חיה מפלצת, המכונה בחיבה נסי (Nessie). יש המאמינים כי היא דמויית נחש, בעלת צוואר ארוך "דינוזאורי". אמנם נמצא איור של נזיר מהמאה השמינית, אשר "ראה" את המפלצת, אך ה"עדות" המפורסמת של המפלצת היא מצילום משנת 1934 (בשחור-לבן, כמובן).

אך למרות מאמצים ניכרים, אשר כללו צלילות באגם, שימוש בצוללות בעלות סונאר מדויק ותוכנות מחשב מתוחכמות, הרי שלא נמצאה אף עדות מוצקה לקיום המפלצת. מה שברור הוא שנסי הביאה ברכה רבה לעולם התיירות המקומי, להקמת מוזיאונים ותעשיית מזכרות מפותחת, הכול סביב המפלצת המסתורית השוכנת במימי האגם. גם אם כבר אינכם ילדים... בוודאי תמצאו עניין בתצוגות בנושא, בכפר הקטן דרמנאדרוכיט (
Drumnadrochit), השוכן לחופי האגם.
לינה באזור אגם לוך נס

אגם לוך נס, היילנדס
לוך נס, האגם המפורסם בסקוטלנד (צילום: CC Terry Ott)


מלון מומלץ באזור לוך נס

פוירס ביי קאנטרי האוס (Foyers Bay Country House) הוא בית הארחה השוכן בבית ויקטוריאני משופץ בכפר הקטן פוירס אשר לגדות לוך נס, כ-40 דקות נסיעה מהעיר אינוורנס. בבית ההארחה שישה חדרים, חלקם עם נוף לאגם בעוד אחרים עם נוף ליער, וכן טרקלין משותף עם אח, בר עם מבחר משקאות, ומרפסת מקורה בה מוגשת ארוחת בוקר סקוטית או קונטיננטלית. ארוחת ערב זמינה בימי ב'-ו', ובאזור פועלות עוד כמה מסעדות. יש לציין כי המקום אינו מקבל אורחים מתחת גיל 16.
 
פוירס ביי קאנטרי האוס, היילנדס
פוירס ביי קאנטרי האוס, בית הארחה קטן ומקסים בקרבת האגם


הטירות של ההיילנדס

ליד לוך נס נמצא דוגמה מובהקת לסמל נוסף של סקוטלנד  טירות. סקוטלנד כולה, כמו חלקים אחרים של האיים הבריטיים, עשירה בטירות. בסקוטלנד למעלה מ- 2,000 טירות ושרידי טירות, רבות מהן באזור ההר. אחת היפות בהן היא הטירה הציורית שליד האגם, הנקראת בשם טירת אורקהארט (Urquhart Castle). היא הוקמה במאה ה-12 על ידי הסקוטים, והוחרבה כעבור כמאה שנים על ידי המלך האנגלי אדוארד הראשון (סממני היסטוריית היחסים המורכבים בין האנגלים והסקוטים, מוצאים ביטוי בשרידי מבנים רבים באזור).

בצורתה הנוכחית נבנתה הטירה במאה ה-15. במרכזה מבנה בן ארבע קומות, שבקצהו העליון מגדל שמירה, ובבסיסו חדר השומרים, השמור במצב טוב עד כדי כך שהייתי יכול להיזכר בשעות הארוכות בהן ביליתי בעצמי בשמירה צה"לית. 
מלבד חלקה זה הבנוי של הטירה חלקים אחרים שלה הרוסים, ומכיוון שהיא החליפה ידיים כל כך הרבה פעמים, קשה לשייך אותם לתקופה היסטורית ספציפית.
 
טירה מודרנית יותר ולא הרוסה, היא טירת דונרובין (Dunrobin Castle), ליד העיירה דורנוך (Dornoch), שבכנסייה שלה נישאה הזמרת מדונה. הטירה הוקמה במאה ה-19 על ידי הדוכס המקומי, על חורבות מגדל מהמאה ה-14. סיור בטירה מאפשר הצצה על האופן בו חיו עשירי סקוטלנד – חדרי הסבה רחבי ידיים, מרוהטים באיפוק מפואר, בין הפורטרטים של בני המשפחה מציצים ראשים מפוחלצים של צבאים ושל חיות אחרות, אשר ניצודו באזור ובאפריקה. היום הטירה משמשת לביקורים ואירועים  כך חולפת לה תהילת עולם...
 
טירת אורקהארט, אגם לוך נס, היילנדס
טירת אורקהארט לגדות אגם לוך נס (צילום: rfwil)
 
טירת דונרובין, היילנדס
טירת דונרובין, הצצה לאורח החיים של אצולת סקוטלנד (צילום: .Thomas H)
 

הטבע של ההיילנדס

בל נשכח כי הכוכב האמיתי של ההיילנדס הוא הטבע. כך נוכל להעפיל על פסגת ההר הגבוה ביותר בבריטניה, בן נוויס (Ben Nevis), המתנשא מעל העיירה פורט ויליאם (Fort William). הוא אמנם צנווע יחסית בגובהו, רק 1,344 מטר, אך המפנה הצפוני שלו מושלג רוב השנה. ההר וסביבותיו הם יעד פופולרי למטיילים, אשר צריכים להתחשב כאן באופן מיוחד בהפכפכות מזג האוויר, אשר הוא צפוי עוד פחות ככל שמתקרבים לפסגת ההר, לאחר 4-5 שעות הליכה מתחילת השביל.
 
גם מפלים רבים מזומנים למטייל בשבילי ההיילנדס של סקוטלנד. ברבים מהם שוצפים מים חומים, ספוגי אדמת סחף, על רקע של סלעי בזלת. אחד המרשימים בהם הוא מפל מסאך (Falls of Measach), 45 מטרים של מים הקוצפים לקניון Corrieshalloch Gorgeייתכן כי שמתם לב שהפסקתי לנסות ולכתוב חלק מהשמות הסקוטים העתיקים באותיות עבריות, שכן המשימה נראית כמעט בלתי אפשרית. מה שכן אפשרי הוא לצפות במפל המרשים הזה, מגשר התלוי בין שני צידי הקניון או מפלטפורמת תצפית, אשר נבנתה בדיוק למטרה זו, שמשניהם נשקף נוף יפה של המפל.
 
האגם, ההר והמפל אשר תוארו כאן הם רק דוגמאות, אמנם בולטות אך ספורות, לחגיגת הטבע באזור ההר, שהנוסע והמטייל הרגלי יכולים להתענג על רבים כמותם באזור ההיילנד.
לינה באזור העיירה פורט ויליאם

בן נביס, היילנדס
בן נוויס, ההר הגבוה בבריטניה, מהווה יעד פופולרי למטיילים (צילום: josefkubes)

מפל מסאך, היילנדס
מפל מסאך, מהמרשימים במפלי ההיילנדס (צילום: jaquesvandinteren)
 

השבטים של ההיילנדס

פן מעניין נוסף של האזור הוא הפן האנושי-תרבותי-היסטורי. בולט במיוחד הוא המבנה החברתי של השבטים, המכונים בסקוטית גאלית "קלאן" (Clan). הם התפתחו ממשפחות מורחבות, שתחילתן לפני כאלף שנים. בראש כל אחד מהם עומד ראש השבט, הצ'יף. מעבר ליריבויות הפנימיות בין השבטים, הם היוו גורם מתסיס ומתנגד לכל שליטי סקוטלנד, כולל המלכים הסקוטיים, שלא לדבר על התנגדותם העיקשת למלכים האנגלים. היום נותרו מהמסורת השבטית מספר סמלים מרכזיים אשר הבולטים שבהם – החצאית הסקוטית  הקילט (Kilt), חמת החלילים ומשחקי ההיילנדס.
 
החצאיות הסקוטיות עשויות בד צמר, הקרוי טרטן, ובמקור, כנראה במאה ה-16, השתמשו בהן גברים מטעמי נוחיות לעבודה ולהליכה באדמה בוצית. רק מאוחר יותר הן הפכו לסמל לאומי ושבטי. סמל נוסף, אשר עושים בו שימוש גם במקומות אחרים, אך הוא מזוהה במידה רבה עם ההיילנדס, הוא כלי הנגינה הקרוי חמת חלילים, שרחוק מלהזכיר חלילית או חליל צד. כלי נגינה משונה זה עשוי מארבעה מרכיבים: שק עור, צינור נשיפה (Blowpipe), חליל (Chanter) ושלושה חלילי ליווי (Drones). הצלילים שהוא מפיק נשמעים כמו שילוב בין חליל וחצוצרה, והמנגנים בו הם בדרך כלל גברים. מי שלא ראה גבר במיטב שנותיו, לבוש בחצאית צבעונית ומנגן שירי עם סקוטים עתיקים בחמת חלילים, לא ראה שמחה סקוטית מסורתית מימיו.

תזמורת חמת חלילים, סקוטלנד
חצאית סקוטית וחמת חלילים, מסורת סקוטית שנשמרת גם כיום (צילום: CC Angus Chan)

משחקי ההיילנדס

אם חפצתם ב"מנת מסורת" מרוכזת יותר, הרי שכדאי שתחזו בתחרויות ספורט, שונות מאוד מהמקובלות במחוזותינו, במסגרת משחקי ההיילנדס (Highland Games). מדובר באירועים תרבותיים וספורטיביים כאחד, היונקים ממקורות קלטיים וסקוטים עתיקים. כאן תוכלו לחזות בגברים עם חצאיות, המתחרים לצלילי חמת חלילים בענפי ספורט, חלקם מקובלים יותר וחלקם פחות מקובלים, כגון יידוי סלעים למרחק או ריצה עם קורת עץ כבדה וארוכה על כף היד. משחקים אלה נערכים בעיקר באזור ההר, אך במידה פחותה יותר גם בחלקים אחרים של סקוטלנד ובריכוזי מהגרים סקוטיים בעולם.
על משחקי ההיילנדס בפרת'
 
משחקי ההיילנדס
משחקי ההיילנדס, אירועי תרבות וספורט מסורתיים (צילום: CC Erik Paterson)
 

סרטון קצר ממשחקי ההיילנדס של סקוטלנד
 

אוכל סקוטי לאמיצים

אם אתם באמת אמיצים... לאחר שצפיתם במשחקים, אתם מוזמנים לטעום מטעמים סקוטיים מסורתיים, כמו האגיס (Haggis) – תערובת עשויה מאברים פנימיים של כבש, בצל, קמח שיבולת שועל, שומן ותבלינים, הנדחסים לתוך קיבת כבש ומבושלים כשלוש שעות.
 
הפעם גם ל"נסיין" אוכל ידוע כמוני, זה נראה יותר מדי, כך שהסתפקתי בפודינג שחור, שאינו בדיוק מנה אחרונה מתוקה, אלא נקניק העשוי מדם בהמה מוקרש. היה נדמה לי שהרבה מבטים חומלים הופנו לעברי מצידם של יודעי דבר, עת טעמתי מהרפרפת. קשה לומר שהייתה טעימה, אך... נשארתי בחיים.
גנים טרופיים בצפון הרחוק

כדי לסיים את הסיור באזור ההר הסקוטי בטעם טוב, עם שילוב מנצח בין אדם לטבע, שמנו פעמינו למקום מיוחד מאד, אינווריו גארדנס (Inverewe Gardens), גנים סובטרופיים לחופי צפון האוקיינוס האטלנטי, ליד הכפר Poolewe. מה לגנים סוב טרופיים כאן בצפון הרחוק? הגנים הוקמו כיוזמה פרטית בשנת 1862, אז ניטעו במקום מאות מינים סובטרופיים, אשר צומחים כאן במיקרו אקלים חם, אשר נוצר על ידי זרם הגולף החם, המחמם את החופים הקרים בדרך כלל.

בין השבילים הירוקים של הגנים, נזכרתי בשאלה שהצגתי כבר בתחילת הכתבה  האזור היפה ביותר באירופה? אולי כן ואולי לא, אך מה שברור הוא כי מיופיו של החלק הצפוני ביותר של האיים הבריטיים קשה להתעלם.

גני אינווריו, היילנדס
צמחייה טרופית בצפון הרחוק, גני אינווריו (צילום: CC smthng else)


מלונות מומלצים בעיר אינוורנס – "בירת ההיילנדס"

מלון AC מריוט אינוורנס (AC Hotel by Marriott Inverness) השוכן על נהר נס הוא המלון הגדול ביותר בעיר ומדורג ברמת 4 כוכבים. תמצאו כאן חדרים ממוזגים ומבודדי רעש, מסעדה המגישה ארוחות בוקר, צהריים וערב, בר לאונג' עם מגוון משקאות ומנות קטנות, חדר כושר, דלפק קבלה הפועל 24/7, חניה פרטית ועוד.

מלון הדירות ארט האוס (Art House Apartments) נהנה ממיקום מצוין במרכז העיר, מרחק הליכה קצר מנהר נס. במלון שמונה דירות מסוגננות ומוארות בגדלים שונים, עם סלון ומטבחון מאובזר, טלוויזיה עם שירותי סטרימינג וחניה פרטית. בקרבת המלון שפע של מסעדות, ברים ובתי קפה.

מלון AC מריוט אינוורנס, היילנדס
מלון הדירות ארט האוס, אינוורנס, היילנדס
מלונות מומלצים בקרבת מרכז העיר אינוורנס: מלון AC מריוט אינוורנס  |  מלון הדירות ארט האוס
 

מידע נוסף

לינה באזור היילנדס
השכרת רכב בבריטניה

כתבות נוספות

סיור באדינבורו בירת סקוטלנד
גלאזגו – מעיר שחורה לבירת תרבות
טיול עם ילדים בדרום סקוטלנד
האי סקאי – נופים קסומים בערפל
איי אורקני – האיים המסתוריים של סקוטלנד

רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת, חורש את העולם עם מצלמה ומעביר הרצאות חוויתיות על מסעות, תרבויות וטיולים בעולם. ניסיון עשיר בהרצאות למגוון של קהלים, מוסדות וגופים. מעביר קורסים בבית הספר המרכזי להשתלמויות של הסתדרות המורים. דוא"ל: ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר