סיור באדינבורו: הטעמים והמראות - חלק ב'
מאת: יפה כפיר


לאחר שביקרנו בטירת אדינבורו, בכתבה הראשונה: סיור באדינבורו: הטעמים והמראות - חלק א', נמשיך ונרד אל העיר, ונבקר בכמה מהאתרים החשובים בה. את הסיור נסיים בשתי תצפיות נפלאות.


אדינבורו סקוטלנד
אדינבורו - לחזור אל ימי הביניים  (צילום: apasciuto)


יעדים בכתבה: טירת אדינבורו (A), קאמרה אובסקורה והמרכז למורשת הויסקי הסקוטי (B),
ארמון הולירוד (C), תצפית 'הכסא של ארתור' בגני הולירוד (D), המוזיאון הלאומי של סקוטלנד (E),
הגלריה הלאומית של סקוטלנד (F), תצפית 
גבעת קלטון (G),  מלון אפקס ווטרלו פלייס (H), מלון הדירות דה רוטלנד (I)

 

 ברירת מחדל

רויאל מייל – בחזרה אל ימי הביניים

מהטירה מתפתל רחוב עתיק, תלול ומרוצף באבן, המקשר בינה לבין הארמון המלכותי המהודר, במורד הגבעה. הרויאל מייל (Royal Mile) מקשר בין סמלי השלטון הישנים: המצודה - זכר לשלטון הצבאי, והכנסיות - זכר לכוחה של הדת בסקוטלנד בעבר הרחוק, לבין ארמון הולירוד (Holyrood Palace) שבתחתית הרחוב, זכר לכוחם של מלכי סקוטלנד ולמאבק בשלטון האנגלי.
בתי מלון בקרבת רחוב הרויאל מייל
 
הרחוב, שאורכו מייל אחד, מחליף את שמו פעמים אחדות: ראשיתו ברחוב קאסל היל (Castle Hill), המתחלף לרחוב לואנמרקט (Lawnmarket), שוב מתחלף להיי סטריט (High Street) וסופו ברחוב קנונגייט (Canongate).
 
ההליכה ברויאל מייל מחזירה אותי אל ימי הביניים: ריצוף באבנים גדולות, מבואות מקומרים המובילים אל סמטאות צרות, תלולות מאד, הצונחות במדרון אל הגן שבעמק. עיקר קסמו של הרחוב הוא במראה הבניינים העתיקים, החנויות הקטנטנות, המרתקות בתכולתן: מזכרות, צילומים, עתיקות, ספרים ישנים, כלי נשק ועוד ועוד. כדאי מאד להציץ בפתחים הקמורים ולרדת אל הסמטאות הצדדיות, בסופן אפשר למצוא חצר פנימית יפהפייה או תצפית מרהיבה על העיר (לעיתים הכניסה בתשלום).

בתי מלון במרכז אדינבורו


סרט קצר וידאו על אדינבורו והרויאל מייל
 

מגדל התצפית והקמרה אובסקורה

בראש הרויאל מייל, בקרבת הכניסה למצודה, בראש מגדל התצפית, אתר מומלץ לילדים ומבוגרים כאחד. קאמרה אובסקורה (Camera Obscura & World of Illusions) היא הפתעה בלתי צפויה, מקום שונה ומיוחד, לא מסוג הדברים שמצפים להם ברחוב עתיק. זהו פריסקופ ישן נושן, שכולו עדשות גדולות ומראות, המאפשר הצצה אמיתית על הרחוב מצידו השני של העמק. על משטח גדול, סביבו עומדים המבקרים, מוקרנים מראות מהגן הגדול שבעמק. מדהים לראות את האנשים הרחוקים נעים בבהירות על המשטח, באמצעים כל כך פשוטים. דברי הקריינות ברקע מבדרים ומצחיקים, והחוויה כולה מחזירה אותנו לימים קדומים, טרום העזרים הדיגיטליים.
 
בשש קומות המגדל מציגים את תולדות הצילום, לצד תערוכה מרתקת של עולם האשלייה, באמצעות מראות, הולוגרמות, עיבודי מחשב ותצוגה בתלת מימד. במקום גם סקירה על ההתפתחות של סקוטלנד. האטרקציה הגדולה היא באזור הכיפה במגדל התצפית, שם באמצעות הטכניקה הישנה של המצלמה והפריסקופ, אפשר לראות מראה פנורמי מרתק, 360 מעלות מהנעשה כמעט בכל רחבי העיר. מהתצפית בגג נשקף נוף עוצר נשימה של המצודה והעיר החדשה (פתוח גם בשעות הערב המאוחרות).
 

טעימות של ויסקי סקוטי

המרכז למורשת הוויסקי הסקוטי (Scotch Whisky Heritage Centre), הנמצא בקרבת המצודה, הוא אתר מאד תיירותי אך מעניין. הביקור המודרך (באנגלית, כמובן) עוסק בתהליך ייצור הוויסקי, למן השעורה ועד הבקבוק, ברצף הממחיש את התהליך, ויש בו גם מראות, קולות וריחות. בחלקו השני של הביקור, עולים לנסיעה בקרונית דמוית חבית, על פני תצוגות חמודות הממחישות את תהליך הייצור.
בסוף הביקור אפשר לטעום מהוויסקי, ויש גם חנות גדושה במשקאות, ומסעדה עם אוכל סקוטי מסורתי, מלווה בוויסקי, כמובן.


סרט וידאו קצר על המרכז למורשת הויסקי הסקוטי

 
 

ארמון מלכי סקוטלנד ומלכת הסקוטים

בקצה הרויאל מייל, בתחתית עיר העתיקה, נמצא ארמון מלכי סקוטלנד – ארמון הולירוד (Holyrood Palace). מן הארמון הזה שולטים מלכי אנגליה גם כיום, באופן סמלי, על העם הסקוטי. כל שנה באה לכאן המלכה לביקור אצל נתיניה הסקוטיים, עוזבת את לונדון ומשתכנת בארמון לזמן מה עם הפמלייה המלכותית.
 
שמו של הארמון מתחבר גם להיסטוריה שלנו: הולי רוד (Holy Rood) הוא הכינוי לשרידים קדומים של "הצלב האמיתי", עליו נצלב ישו בירושלים. שריד כזה, כך על פי האמונה, הובא לבירת סקוטלנד על ידי הנסיכה מרגרט, אותה הזכרנו בסיפור המצודה, ממכורתה הונגריה. שריד הצלב נלקח ללונדון כמו אבן סקון, אבל הוחזר לסקוטלנד, ושמור היטב בבירת הסקוטים. אגדה אחרת מספרת שהצלב הקדוש הופיע כאן יום אחד, בין קרניו של אייל ענק, בשורה נוצרית לסקוטים הקדומים שהיו עובדי אלילים.
 
הדיירת המפורסמת ביותר בארמון הייתה מרי מלכת הסקוטים, אחותה למחצה ויריבתה העיקשת והנואשת של המלכה  אליזבת הראשונה מאנגליה. מאבק האיתנים בין שתי הנשים הסתיים בניצחונה המוחלט של  אליזבת, הרווקה הקשוחה, על מרי הסקסית והמורדת.
המסורת מספרת שפעמיים בשנה נהגה מרי להתרחץ, באמבט גדול מלא ביין. 26 בקבוקים של יין משובח שימשו לרחצה, שלאחריה יצקו שוב את היין אל הבקבוקים, לשימושם של המשרתים ומעריצי המלכה. סיפור חייה של מרי סוער ומרתק, וקבע את גורלה של סקוטלנד להיות בת חסותה של אנגליה. סופה היה טרגי – ראשה נערף בפקודתה של אליזבת במצודה של לונדון.

 
 
יופיין ועצמתן של מרי ואליזבת בקדימון לסרט מרי מלכת הסקוטים, בכיכובן של גלנדה ג'קסון וונסה רדגרייב
 
  

מוזיאון סקוטלנד ובובי הכלב הנאמן

המוזיאון הלאומי של סקוטלנד (National Museum of Scotland) שוכן במבנה מרהיב, חדיש ויפהפה, גדול ומרתק, בנוי מאבן בהירה. הוא נפתח בשנת 1998, ונחשב לאבן חן בתוך שלל המבנים המרשימים בעיר אדינבורו. המוזיאון מרשים מאד מבחוץ, אך מצטיין במיוחד בעיצוב פנים מקסים. יש בו הכל, ולכל טעם: היסטוריה, אנתרופולוגיה, אמנות ואומנות. המוזיאון נמצא ברחוב צ'מברס (Chambers Street), בלב העיר העתיקה ומהלך דקות אחדות מהרויאל מייל.

בקרבת המוזיאון, בקרן הרחובות George IV Bridge ו- Candlemakers Row, ניצב אחד הפסלים הנוגעים ללב בעולם כולן – פסלו של בובי הכלב הנאמן (Greyfriars Bobby). בובי היה כלבו של שוטר (או שמא היה זה גנן), שמת מצער בזמן הלוויה של בעליו האהוב (או אולי שמר על הקבר שנים רבות, בציפייה לשובו) שמו של הבעלים היה ג'ון גריי, ולסיפור גרסאות רבות, אך הוא תמיד נוגע ללב - סיפור של אהבה ונאמנות לנצח, עד המוות.

 
בובי הכלב הנאמן, אדינבורו, סקוטלנד
בובי הכלב הנאמן, סיפור של אהבה ונאמנות  (צילום: flicker, Bods share alikeCC
 

גני פרינסס והגלריה לאמנות

רחוב פרינסס מפריד בין העיר העתיקה לחדשה, ומכאן גם שם הגן הענק המפריד בין השתיים –  גני פרינסס סטריט (Princes Street Gardens). זהו פארק ציבורי, פתוח לכל והוא מרהיב ביופיו.  ראשיתו בתכנון העירוני של סוף המאה ה- 18 וראשית המאה ה- 19, הקמת העיר החדשה וניקוז אגם נור (Nor Loch), אשר היה כאן פעם. האגם יצר מכשול לצמיחת העיר צפונה וגם צבר זיהום משנים של הזנחה. המפעל כולו היה קשור למהפכה התעשייתית, ראשית עידן הקיטור וקו הרכבת אדינבורו-גלאזגו, שנבנה באמצע המאה ה- 19.
 
בכניסה המזרחית לגנים מונומנט מרהיב על שם וולטר סקוט, בן המאות 18-19, הסופר והמשורר החשוב ביותר שצמח בסקוטלנד. בגנים גם שעון פרחים מרהיב. הוא כאן משנת 1903, ומדי שנה הוא מייצג בפרחים נושא אחר, כמו המשחקים האולימפיים בלונדון, למשל. בימי הקיץ מופיעים בכל פינות הגן אמנים רבים – מנגנים מוסיקה סקוטית, משחקים במשחקים ומרתקים את הקהל.
 
בנינים גדולים ומרהיבים, בסגנון נאו קלאסי, שוכנים בלב הפארק. המוסד החשוב בהם הוא הגלריה הלאומית לאמנות (Scottish National Gallery), מוזיאון גדול ומרתק לחובבי אמנות הציור, המציג אוסף גדול של אמנות -  יצירות מופת של פאבלו פיקאסו, ז'ורז' בראק, מונדריאן, אנרי מאטיס, אנדי וורהול, רוי ליכטנשטיין, יצירות קוביסטיות ואמנות מרוסיה וצרפת של ראשית המאה העשרים. אוסף מרשים מאד, והזדמנות לספוג הרבה יופי של אמנים מוכרים וידועים בתולדות האמנות האירופאית והעולמית. בקרבת הגלריה נמצא גן פסלים יפה, עם יצירות גדולות ומרשימות של הנרי מור ויוצרים מפורסמים אחרים.

 
אדינבורו, סקוטלנד, וולטר סקוט מונומנט   אדינבורו, סקוטלנד, וולטר סקוט מונומנט
המונומנט של וולטר סקוט, מגדל תצפית שלמרגלותיו פסלו של הסופר והמשורר הסקוטי (צילום: יפה כפיר)
 

העיר החדשה שיצאה מהחומות

בצדו השני של הגן, על מישור רח בידיים, פרוסה העיר החדשה, הגו'רג'יאנית. עיר שתוכננה כולה רחובות רחבים וישרים וככרות גדולות ויפות. היא חדשה באופן יחסי, ועיקרה בתים גדולים מהמאה ה- 19, למגורים ועסקים.
           
כמו ירושלים במאה ה- 19, גם אדינבורו יצאה מהחומות אשר סגרו עליה במאה ה- 18. גם כאן הייתה צפיפות ובעיות של תברואה, וגם תחרות גדולה לתכנון העיר החדשה. התכנית שנבחרה היא רשת רחובות מסודרת, שהתאימה לרוח התקופה. היו אלה ימים של מחשבה רעננה, פורצת, והמעבר לעיר החדשה התאים לרוח "עידן הנאורות" (age of enlightment), תקופה אליה קשורה ההתפתחות התרבותית של אדינבורו החדשה. אדינבורו היתה למרכז של השכלה, חכמה ודעת - אתונה של הצפון.

 
אדינבורו, סקוטלנד, שעון פרחים, גני פרינסס
שעון הפרחים בגני פרינסס, בשנת 2012 הוקדש לאולימפיאדת לונדון (צילום: יפה כפיר)
 

פסטיבל התרבות של אדינבורו       

אדינבורו לובשת חג כל שנה בחודש אוגוסט, ואין בה מקום לינה אחד פנוי. שוחרי תרבות מהעולם כולו עולים אליה לרגל לקחת חלק בחגיגה התרבותית של קונצרטים, הצגות והופעות מכל סוג: קלסיקה רוק ואופרה. במהלך כל ימי הפסטיבל הרחובות הומים אדם, ותיירים מכל קצות העולם גודשים את המסעדות, בתי המלון והאולמות. ברחובות שחקנים לרוב, חלקם לבושים בבגדי תיאטרון צבעוניים ומקסימים. בכל קרן רחוב נגנים שמקדמים את מופעי הערב, להנאת התיירים.
 
פסטיבל אדינבורו של חודש אוגוסט הוא מהפסטיבלים הגדולים ביותר בעולם התיאטרון והמוסיקה, ויש בו כל טוב: מוסיקה קלאסית, ריקוד קלאסי ומודרני, סרטי קולנוע, סדרות טלוויזיה חדשות, מופעים לילדים, ספרי שירה, סיפורת ועוד. הוא מושך אליו את הלהקות החשובות ביותר בעולם.
 
לבו של הפסטיבל הוא מצעד התזמורות הצבאיות – מיליטרי טאטו (Royal Edinburgh Military Tattoo), המתקיים בטירה בשעות הערב, כל ערב. נגני חמת חלילים מכל הארצות בהן שלטה אי פעם האימפריה, מתקבצים למופע עוצר נשימה של תזמורות צבאיות, הצועדות בסך לקול תופים וחמת חלילים, כולם לבושים חצאיות סקוטיות (קילט) ותלבושות מסוגננות.
על הפסטיבל והמצעד בכתבה טיול עם ילדים בסקוטלנד
 
המצעד הצבאי, אדינבורו, סקוטלנד
המצעד הצבאי בטירת אדינבורו, שיאו של הפסטיבל  (צילום: flicker, Defence Images share alikeCC
 

נקודות תצפית על אדינבורו

כסאו של ארתור (Arthur's Seat) היא נקודת תצפית הנמצאת בלבו של פארק הולירוד (Holyrood Park), בשולי העיר, מקום לתושבים לטייל ולנשום אויר, בסופי שבוע וימי חופשה. התצפית אל העיר היא מרשימה, והביקור דורש זמן והליכה ברגל, שכן חלקים בפארק סגורים לתנועת מכוניות. בפארק סנאים, פרחים רבים, ספסלים, דשא רך, ירוק מאד כל השנה, תיאטרון פתוח למופעים תוססים בימי הקיץ, מבנים היסטוריים אחדים וקסם רב.
 
גבעת קלטון (Calton Hill) היא עוד נקודת תצפית מרהיבה, הנמצאת במרחק הליכה מקצהו של רחוב פרינסס, וניתן להגיע אליה ברגל, בהליכה מתונה של כחצי שעה מן המונומנט של וולטר סקוט שברחוב זה. בנוסף לתצפית אל לב העיר, יש במקום תצפית מרהיבה אל המרחבים מנגד, מצפון לעיר: המפרץ עליו יושבת אדינבורו (Firth of Forth) ואל הגשרים הגדולים, גשר המכוניות וגשר מסילת הברזל האדום המפורסם, אשר חוצים את המפרץ הצר והארוך. בין המבנים על הגבעה מצפה כוכבים, מונומנט להנצחת האדמירל נלסון ועוד. בין היתר יש גם מונומנט לאומי, שבנייתו לא הסתיימה, שנבנה כחיקוי לפרתנון של אתונה ושמו "הבושה של אדינבורו".
 
יופיה של אדינבורו שובה את הלב, ומקורו גם באוויר הנקי באופן מיוחד ובאור החזק המאיר את המבנים היפים. זהו יופי שקשה לתאר במילים.

 
כסאו של ארתור, אדינבורו, סקוטלנד
תצפית מטירת אדינבורו על כסאו של ארתור' בפארק הולירוד  (צילום: flicker, SwaloPhoto share alikeCC
 

בתי מלון מומלצים במרכז העיר אדינבורו

מלון אפקס ווטרלו (Apex Waterloo Place Hotel) ממוקם במרכז אדינבורו, בקרבת הטירה, הרויאל מייל, רחוב פרינסס ותחנת הרכבת, ומדורג ברמת 4 כוכבים. חדריו אינם מאד גדולים, מלבד הסוויטות שהן מרווחות הרבה יותר, אך הם מרוהטים בסגנון אלגנטי מפנק, ממוזגים, עם פינת ישיבה, מקרר ואפשרות להכנת שתיה חמה. למלון גם בריכת שחיה מקורה, ספא, חדר כושר, מסעדה, בר וארוחת בוקר עשירה מאד ביחס לנהוג בסקוטלנד. היחס של עובדי המלון ראוי לציון והם נכונים לכל עזרה.
מלון הדירות דה רוטלנד (The Rutland Hotel & Apartments) ממוקם מצידו השני, המערבי, של רחוב פרינסס, ליד גני פרינסס, טירת אדינבורו ואזור הקניות של אדינבורו. הוא מציע חדרים זוגיים גדולים, סוויטות מפנקות ודירות עם 1-2 חדרי שינה, הכוללות גם מטבח.
בתי מלון נוספים במרכז אדינבורו

המלצה על מלון באדינבורו, סקוטלנד
מלון אפקס ווטרלו
 - מלון מפנק בקרבת אתרי מרכז אדינבורו

מלון דירות מומלץ באדינבורו, סקוטלנד
מלון הדירות דה רוטלנד - חדרים זוגיים, סוויטות ודירות ברחוב הקניות של אדינבורו
יפה כפיר אודות הכותבת
יפה כפיר, חובבת הרפתקאות בלתי צפויות ומסעות של אישה אחת לבד, למקומות רחוקים. מדריכה טיולים, מרצה, מצלמת וכותבת. 
למסע האישי של יפה כפיר
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר