מדריך למטייל בחצי האי גאוור בוויילס
כתב וצילם: ד"ר עדי ארמוני


גאוור הינה שמורת טבע מדהימה ביופייה, בדרומה של ויילס, אשר אינה מוכרת למטייל הישראלי. היא מציעה חופים יפים, טירות מקסימות, מערות והרבה הרבה ירוק. זהו אתר טיולים אידיאלי למשפחות עם ילדים קטנים, לאוהבי הליכות בנוף פסטורלי, מטפסי צוקים, חובבי שיט וגולשי גלים ורוח.
 
חצי האי גאוור (Gower Peninsula) שוכן בדרום ויילס (Wales) ליד העיר סוונסי  (Swansea), מרחק שעה נסיעה מקרדיף (Cardiff) או שלוש שעות מנמל התעופה הית'רו שליד לונדון. אורכו של חצי האי גאוור כ- 25 ק"מ.
 
 חופי חצי האי גוואר, ויילס
החופים הקסומים של חצי האי גאוור בדרומה של ויילס  (צילום: kodachrome25) 
 
אני ממליץ לבלות בגאוור יום או יומיים. ברצוני לציין שרשימה זו הינה תקציר בלבד. אני ממליץ למתעניין להשתמש במפות, באינטרנט ובמדריכי טיולים בריטים. מטרת התקציר הינה להזמין את המטייל הישראלי לטייל בחצי האי גאוור. בניתי מסלול המיועד לבעלי רכב, אך גם מטיילים המגיעים לגאוור ללא רכב יוכלו להגיע בקלות לכל אחד מהיעדים, בעזרת אוטובוס מספר 118 שיוצא מהעיר סוונסי (Swansea).
המקומות המומלצים ביותר, לטעמי, הם כפר הדייגים ממבלס (Mumbles), חוף הים קסוול (Caswell), חוף "שלושת הצוקים" (Three Cliffs Bay), רוסילי (Rhossili) וטירת וובלי (Weobely Castle).


יעדים בכתבה: סוונסי  (A), ממבלס (B), חוף הים קסוול (C), חוף "שלושת הצוקים" (D), רוסילי (E), טירת וובלי (F)

 ברירת מחדלכפר הדייגים ממבלס

נתחיל את טיולינו בממבלס (Mumbles), כפר דייגים קטן ונעים. על מנת להגיע אליו יש לצאת מהאוטוסטרדה ולרדת אל העיר סוונסי (Swansea). ממבלס שוכנת בקצה העיר סוונסי. האטרקציות המרכזיות בכפר הן שני האיים המרהיבים בקצהו והטירה. הטירה, שנבנתה במאה ה- 12, שוכנת על גבעה ומשקיפה על המפרץ. מרחק ההליכה בין הטירה לאיים, לאורך הטיילת, הוא 10 דקות. בכפר מסעדות רבות. אני ממליץ לעצור לקפה ועוגה בבית-הקפה ורדי אשר נמצא במחצית הדרך בין הטירה לאיים. בסמוך לאיים יש מסעדה איטלקית טובה בשם קסטלמרה.
כדאי לבלות בממבלס שעה-שעתיים.
 
כפר הדייגים ממבלס, ויילס
המזח בכפר הדייגים ממבלס, מומלץ לעצור לקפה ועוגה  (צילום: ianwool)
 

צוקים ומערות בחוף קסוול

מרחק 10 דקות נסיעה מהכפר ממבלס נמצא חוף קסוול (Caswell). זהו חוף מרהיב ומומלץ מאוד לילדים קטנים. האטרקציות בחוף כוללות צוקים יפים ומערות. על החוף בית קפה חביב.
תוכלו לבלות בחוף בין 10 דקות ל- 5 שעות, תלוי במזג האוויר ובמצב הרוח. ביום יפה אפשר להנות על החוף שעות רבות. ילדים קטנים יתלהבו מכוכבי הים שימצאו על החוף ומהטיפוס על הסלעים. עבור גולשים זהו חוף אידיאלי.
הגישה אל החוף נוחה ולידו יש חנייה מסודרת, שירותים ומקלחות.
 
חוף קסוול, ויילס
שקיעה על חוף קסוול, גישה נוחה וחנייה מסודרת  (צילום: leighcol)
 

החוף היפה בעולם

חוף שלושת הצוקים (Three Cliffs Bay) הוא לדעתי הוא החוף היפה בעולם (!!!). הגישה אל חוף זה הינה רגלית בלבד. ההליכה אינה קשה כלל, אך היא אורכת כחצי שעה. לעניות דעתי זהו המקום היפה ביותר בוויילס. החוף מעניין במיוחד למטייל הישראלי, אשר מכיר את חופי הים התיכון ואיננו מורגל לנוף כה דרמטי של חוף ים.
האטרקציות בחוף הינן: שלושת הצוקים, עליהם ניתן לטפס עם או בלי ציוד, מערות קסומות, חיות ים שונות, חול נעים וההרגשה המיוחדת של פיסת טבע בתולית.
בחוף זה אין שירותים או מים.
הדרך הנוחה ביותר להגיע אל החוף, היא דרך הכפר פרקמיל. הכפר מרוחק כ- 15 דקות נסיעה מקסוול. יש לחנות במגרש החנייה בכניסה לכפר. ממגרש החנייה יש להיכנס בשביל ימינה לתוך היער. תוך דקה או שתיים תמצאו את עצמכם בתוך ואדי. ההליכה בואדי נעימה והנוף יפה. אחריי כעשר דקות הליכה תראו משמאלכם, על ראש ההר, חורבות טירה עתיקה מהמאה ה- 12. מומלץ לטפס על ההר ולבקר בטירה, שהנוף ממנה אל הואדי והחוף עוצר נשימה. לאחר כעשרים דקות הליכה נוספות בואדי תגיעו אל החוף.
אורך הטיול: בין שלוש לחמש שעות.
 
חוף שלושת הצוקים, ויילס, אנגליה
שלושת הצוקים על שמם נקרא החוף, לדעתי החוף היפה בעולם  (צילום: TonyBaggett)
 

ציפורים וכלבי ים

רוסילי (Rhossili) הוא חוף יפה מאוד ובקצהו אי. עיקר הטיול היא ההליכה לאורך המסלול. ההליכה קלה מאוד ואורכת, לכל היותר, חצי שעה לכל כיוון והנוף מרהיב. המעונינים יכולים לרדת לחוף (בתחילת המסלול) או לרדת אל האי בסוף המסלול. אל האי ניתן להגיע רק בזמן השפל ויש לברר מתי השפל בשיאו. הדרך אל האי כרוכה בחציית דרך, שאינה נוחה להליכה, והיא אורכת כ- 20 דקות. על האי מקננות ציפורים שונות בהן תוכלו לצפות וניתן לראות ממנו כלבי-ים.
משך הנסיעה מפרקמיל לרוסילי הוא כעשרים דקות. ברוסילי תמצאו מגרש חנייה גדול, מסעדה ושירותים.
כדאי לשהות במקום שעתיים עד חמש שעות.
 
 חוף רוסילי, סוונסי, וויילס
מסלול ההליכה בחוף רוסילי, חצי שעה לכל כיוון בנוף מרהיב  (צילום: rockschaf)

חוף רוסילי, סוונסי, וויילס
 המעונינים יכולים לרדת לחוף בתחילת המסלול, או לרדת אל האי בסוף המסלול  (צילום: leighcol)
 

טירת וובלי

הנסיעה מרוסילי לטירת וובלי (Weobley Castle) אורכת כרבע שעה. הטירה הקטנה, שנבנתה במאה ה- 14, שוכנת בצפון חצי האי גאוור, על ראש גבעה והיא משקיפה על העמק והמפרץ.  אפשר להסתפק בחצי שעה עד שעה של ביקור בטירה. הכניסה לטירה דרך חווה פרטית ובתשלום.
 
טירת וובלי, חצי האי גאוור, ויילס
טירת וובלי, משקיפה על העמק והמפרץ  (צילום: Steve Rigg)
 
בחצי האי גאוור מקומות נוספים יפים רבים מאוד, אותם אזכיר בקיצור: האבן של ארתור, טירת אוקסוויץ', חוף אוקסוויץ' והחוף בפורט-אינון.
כל המקומות שהוזכרו בכתבה, למעט טירת וובלי, מחוברים לאורך החוף. מיטיבי לכת יכולים להתחיל את הטיול בממבלס וללכת עד לרוסילי לאורך החוף, בטיול של יום שלם. מטיילים שמגיעים לגאוור ללא רכב ולנים בפורט-איינון יכולים ללכת ברגל לאורך החוף לרוסילי או לחוף שלושת הצוקים.
 

מקומות לינה בחצי האי גאוור

אני ממליץ ללון בכפר ממבלס. בכפר זה מלונות רבים, מסעדות וחנויות, כך שהשהייה קלה ונוחה. בנוסף לכך יש אכסניות רבות, קוטג'ים, מלונות וקמפינג ברחבי חצי האי גאוור. בפורט-אינון ישנה אכסניית-נוער זולה והיא מומלצת לבעלי תקציב נמוך. זוהי גם נקודת מוצא נוחה לשאר המקומות ברחבי גאוור.

מסעדות בחצי האי גאוור

בממבלס ישנן מסעדות רבות מכל הסוגים (אוכל בריטי, הודי, איטלקי, סיני ועוד), אך גם במקומות אחרים ברחבי הגאוור תמצאו היכן לסעוד. אפשרות זולה יותר היא לאכול בפאבים. 
 
חוף קסוול, ויילס
שקיעה  מרהיבה של חורף על חוף קסוול  (צילום: R Clare)
 
 

מידע נוסף

כתבות על אנגליה

אנגליה הכפרית - מדרום ללונדון

יעדים נוספים 

כתבות על סקוטלנד
כתבות על אירלנד

עדי ערמוני
 
אודות הכותב
ד"ר עדי ארמוני, דוקטור לפיסיקה, מכהן כפרופסור חבר באוניברסיטת סוונסי, ויילס. בתפקידו הקודם עבד מספר שנים כעמית מחקר במרכז האירופאי למחקר פיזיקת החלקיקים שבז'נבה (C.E.R.N). מאז שנת 2004 מתגורר עם משפחתו בסוונסי. האתר של עדי
 
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר