טיסות לואו קוסט        

טיסות לואו קוסט
מאת: מאור גורין 


טיסות לואו קוסט נכנסו לראשונה לשוק התעופה בישראל בשנת 2009, אז החלה חברת איזי ג'ט להפעיל טיסות מוזלות ללונדון וז'נבה. מאז חדירת הטיסות הללו לשמי ישראל הולכת וגוברת.


 עם זאת, חשוב מאוד לדעת - טיסות לואו קוסט שונות בשלל מאפיינים, חלקם מהותיים מאוד, מהטיסות הסדירות ה"רגילות". לפני שאתם מזמינים כרטיס טיסה מוזל, ליעד כזה או אחר, חשוב שתבינו מה משמעות ההזמנה שאתם מבצעים.

טיסת לואו קוסט' thzh dwy
המטוס הכתום של איז'י ג'ט, חלוצת טיסות הלואו-קוסט לישראל, עם לונדון וז'נבה,
וכיום מפעילה טיסות ליעדים רבים בבריטניה
איטליה, ספרד, פורטוגל, הולנד ועוד    (צילום: easyJet)
 

הכלל הבסיסי: כל שירות עולה כסף

זהו, למעשה, המאפיין המרכזי של חברות הלואו קוסט: כל שירות שתרצו לקבל במהלך הטיסה, יעלה לכם כסף. כלומר, כרטיס הטיסה אותו הזמנתם מעניק לכם זכות לשבת במטוס, ותו לא. במילים אחרות - שירות הלואו קוסט מעניק לכם טיסה בלבד.
 
חברות הלואו קוסט מנסות לחסוך כסף בכל דרך אפשרית – גם כדי להציע לכם מחיר נמוך מאוד, וגם כדי להפוך את השירות לרווחי מבחינתן. לכן, הן פשוט משילות מעליהן את כל מה שנראה בסיסי ומובן מאליו בטיסות הסדירות.
אבל, החיסכון לא מתבטא רק בשירות עצמו. ישנם לא מעט שיקולים אחרים שמבצעות חברות הלואו קוסט, במטרה לחסוך בעלויות, אשר יש בהם כדי להשפיע על הטיסה שלכם. שימו לב היטב לכל סעיף, ותבינו בדיוק מה מחכה לכם.
חשוב להבין - זה לא כזה נורא, רק כדאי לדעת מראש, כדי לא להתאכזב.
 

ביטוח
אין ארוחות חינם

ובמקרה הזה, ממש לא מדובר במטאפורה: אם עד היום התרגלתם לקבל לפחות סנדוויץ' בטיסה, או אפילו ארוחה מלאה, טיסות הלואו קוסט מכינות לכם הפתעה - גם עבור הכריך הקטן ביותר, תצטרכו כנראה לשלם.
 
זה ממש לא נגמר כאן: משקאות לנוסעים, צפייה בסרטים ואפילו שימוש באוזניות, גוררים לרוב תשלום במסגרת טיסות לואו קוסט, בעבר היו חברות ששקלו אף לגבות כסף עבור הכניסה לתא השירותים במטוס...
 

טיסות בשעות 'מתות' ונחיתה בשדות תעופה משניים

דרך נוספת, יעילה מאוד יש לומר, לחיסכון בעלות הטיסה עבור החברה המפעילה, היא טיסה בשעות שאינן שעות השיא בענף התעופה, כלומר – בשעות הערב המאוחרות או הבוקר המוקדמות. כך מבטיחה החברה ניצול מקסימלי של צי המטוסים, כמו גם תעריפי טיסה נמוכים יותר. פעמים רבות תגיעו ליעד בשעת לילה מאוחרת, או תמריאו ממנו בשעת בוקר מוקדמת, מה שיחייב אתכם ללינה בקרבת שדה התעופה.
 
בנוסף, טיסות לואו קוסט ינחתו לרוב בשדות תעופה משניים (לדוגמא, לוטון (Luton) או גטוויק (Gatwick ) ולא הית'רו (Heathrow ) – הגדול בנמלי התעופה של לונדון), משום שבהם מיסי הנמל נמוכים בהרבה. לעיתים, מפעילי שדות התעופה הללו אף יסבסדו את מחיר הטיסה, כדי לעודד את הגברת התנועה אליו. אגב, נוהל זה יוזיל משמעותית גם את המחירים שאתם תשלמו, כמובן.

טיסת לואו קוסט ללונדון
שדה התעופה גטוויק ליד לונדון בו נוחתים מטוסי איזי ג'ט, לא שדה התעופה הראשי (צילום: Chris Sampson)
 

בונים על מושב ספציפי? תתחילו לרוץ!

עוד דרך לייעל את התהליכים ולחסוך, היא מדיניות חברות הלואו קוסט שלא לאפשר הזמנת מקומות מראש, במעמד ההזמנה. בדרך זו, מבטיחה החברה הגעה מוקדמת של הנוסעים אל שער העלייה למטוס, משום שסדר הישיבה הוא בבחינת 'כל הקודם זוכה'. נראה אתכם מאחרים לעלות למטוס במצב כזה...
 
כמובן שכל נוסע יכול לקבוע בכל זאת את המושב בו ירצה לשבת, אך גם פעולה כזו תגרור אחריה תשלום נוסף. בעלי מוגבלויות ונשים עם ילדים יעלו לרוב ראשונים למטוס, בכדי שיוכלו לבחור במושב נוח עבורם.
 

טיסות ישירות בלבד, במטוסים מסוימים מאוד

עוד דרך לייעול הליכי טיסות לאו קוסט, היא טיסה ישירה, ללא עצירות ביניים או מסלולים מורכבים מידי. ממריאים מנקודה אחת, נוחתים בנקודה אחרת. כל מייל מיותר הוא אסון מבחינת החברות הללו.
 
היעילות לא נגמרת כאן - חברות הלואו קוסט מקפידות לטוס לכל היותר בשני סוגים של מטוסים, וזאת כדי לחסוך בהכשרות של צוות האוויר על מטוסים חדשים. גם העסקת הצוות עצמו חסכונית מאוד, כאשר דיילי האוויר יכולים לעמוד גם בשער העלייה למטוס ואף לנקותו לפני ואחרי הטיסה.

טיסת לואו קוסט
חברת וויז אייר משתמשת רק במטוסי Airbus A321 (בתמונה)  ו- A320,
וטסה בעיקר ליעדים במזרח אירופה, כמו בודפשט, וילנה, ורשה, יעדים רבים ברומניה ועוד
 (צילום: Wizz Air)
 

טיסות לואו קוסט – רק בהזמנה דרך האינטרנט

לא קשה להבין מדוע עניין זה נחשב לחיסכון עצום עבור חברות התעופה. כמעט כל חברות הלואו קוסט מאפשרות להזמין מקומות במטוס רק דרך אתר האינטרנט שלהן, מה שחוסך מבחינתן הקמת מוקד שירות לקוחות והעסקת עשרות ומאות טלפַנים.
 
בנוסף, בכל הזמנה של טיסות לואו קוסט יקבלו הנוסעים כרטיס אלקטרוני, אותו הם יכולים להדפיס בבית, מהמחשב. כך חוסכת החברה את הנפקת הכרטיסים בעצמה ואת זמן ההמתנה של הנוסעים לקבלת הכרטיס. עבור הנוסעים מדובר גם כן בבונוס לא קטן כלל, אשר מקצר משמעותית את תהליך ההזמנה כולו.
 
שינויים בטיסה מחויבים בתשלום, ולא ניתן לבטל

בניגוד להזמנת הטיסות בחברות תעופה גדולות וסדירות, חברות הלואו קוסט אינן מקלות על נוסעים המעוניינים לשנות את פרטי הטיסה, מבחינת התאריך ושעת ההמראה. כל שינוי כזה יגרור אחריו תשלום נוסף.
 
אם זה לא מספיק, הרי שמדיניות הביטול של חברות אלו פשוט לא קיימת. אדם אשר רוצה לבטל את הזמנתו לא יקבל החזר על כך, ללא קשר למועד הביטול. לכן, אם החלטתם להזמין טיסת לואו קוסט כלשהי, כדאי שתהיו בטוחים בכך במאַת האחוזים. מיד לאחר מכן מומלץ לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל, הכולל סעיף 'ביטול נסיעה'.
 

רוצים לטוס הכי בזול? הזמינו כרטיסים מראש

התרגלתם שכדי להשיג כרטיסים מוזלים, צריך לחכות לרגע האחרון? אז כאן, כדאי שתשכחו מזה. ככל שתזמינו את הטיסה במועד יותר מוקדם – והכוונה כאן היא גם לחצי שנה מראש – כך תזכו בכרטיסים מוזלים יותר.
 
חברות המפעילות טיסות לואו קוסט, רוצות להבטיח כמה שיותר זמן מראש שהמטוס שלהן יהיה מלא. מילויו ברגע האחרון כבר פחות ישתלם להן. לכן, אם החלטתם להזמין טיסה כזו בסמוך למועד ההמראה, אל תתפלאו לגלות שהמחיר שלה גבוה אפילו ממחירי הטיסות הסדירות לאותו יעד.

טיסת לואו קוסט
חברת הלואו קוסט האירית ריינאייר, מהגדולות בחברות התעופה בעולם,
טסה מישראל ליעדים רבים באיטליה וגרמניה, אירלנד, צרפת ועוד 
 (צילום: Ryanair)
 

עוד כמה פרטים שחשוב לזכור

בטיסות לואו קוסט כל המטוס נחשב כמחלקה אחת – מחלקת תיירים בלבד. למעט חברות אחדות, לא תמצאו מחלקות עסקים בטיסות אלו. כמו כן, המרחק בין שורות המושבים יהיה לרוב קטן.
 
לפני שאתם ניגשים להזמנת טיסת לואו קוסט, זכרו עוד שני דברים חשובים: ראשית, חברות הלואו קוסט מציעות לרוב כרטיסי טיסה לכיוון אחד, ולא הלוך-חזור, כנהוג בעולם התעופה. שנית, לעיתים המחירים הנקובים אינם כוללים מיסי נמל וכדומה, ולכן עליכם לוודא היטב, לפני התשלום, מהו המחיר הסופי.
 
 
טיסה נעימה, וזולה...

מידע נוסף על טיסות לחו"ל

תקשורת וגלישה בחו"ל
הטסת חיות מחמד

טיפים לשינה בטיסות


עוד באתר

כתבות לפי מדינות
כתבות לפי סוגי טיולים


אודות הכותב
מאור גורין, בעל אתר פורטל טיסות, מומחה לשיווק תירות אונליין.
 סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר