טיפים לשינה בטיסות     

טיפים לשינה בטיסות – המדריך המלא
מאתאמנון כרמל 


אחרי קרוב ל-200 טיסות בשנה וחצי האחרונות, התבקשתי לתת טיפים כיצד להעביר את הטיסה בנעימים, ובעיקר בשינה עמוקה. עם כל ה- 1.88 מטר שלי די קשה לי להירדם בטיסות, ועם זאת אני מצליח לרוב להעביר את הזמן מבלי לאבד את השפיות. הבסיס לכך הוא ההבנה שטיסה היא סיוט שעובר הכי טוב אם מצליחים להירדם לכמה שיותר זמן.


טיפים לשינה בטיסות
"לישון כמו תינוק" או לישון כמו חתול... בטיסה זה קצת קשה אבל אפשרי  (צילום: CC yoppy)
כתבה על הטסת חיות מחמד
 

על מנת לעשות זאת, יש להתכונן בהתאם

דבר ראשון, כדאי לנסות ולקחת טיסות לילה, בהן מגיעים ליעד מוקדם בבוקר (היזהרו מלהגיע מוקדם מידי! - אין מה לעשות ב- 4 בבוקר ברומניה, בדקתי את זה...). כשטסים במשך הלילה, העייפות עושה את שלה, וישנים טוב יותר.
 
לבשו לבוש נוח ונעים - חולצת כותנה, מכנסיים נוחות וכו`. אם יש לכם חגורה לוחצת או עניבה, מומלץ לאפסן אותן בתיק בזמן הטיסה. כדאי גם להקפיד על גרביים נוחות, אסטתיות, ועבות במקצת, במיוחד אם יושבים ביציאת חירום, משום שקר מאוד ברגליים במושבים אלו.
 
מה שמביא אותי לנושא חשיבות המיקום: נסו תמיד לקבל כיסא ביציאת חירום שם יש מקום לרגליים, במיוחד אם אתם גבוהים. הכי טוב - יציאת חירום + חלון. על מנת לתפוס מקום טוב בטיסה, כדאי להיות בשדה התעופה לפחות שעתיים וחצי - שלוש שעות לפני הטיסה, אלא אם יש לכם "נוסע מתמיד זהב" וסידרו לכם מקום טוב מראש. בעונת התיירות (ממאי עד אוקטובר), כדאי בכל מקרה להגיע מוקדם משום שהתורים עצומים וזה לא שווה את העצבים שלכם.
בהנחה שלא קיבלתם מושב ביציאת חירום (הכיסאות המבוקשים ביותר במטוס), קחו חלון ולא מעבר, כי כל מי שעובר במעבר ייתקע בכם, וזה עלול לגרום להתמוטטות עצבים.
אתר לבדיקת מושבי המטוס
כתבות על יעדי טיול מומלצים


ביטוח
 

עוד כמה מילים לגבי יציאת חירום

לא כל יציאות חירום היא טובה ונוחה. במטוסים הגדולים מושיבים את התינוקות בד"כ ברביעייה (או השלישייה) האמצעית ביציאת החירום, כלומר מקום בו יש יחסית מקום לרגליים וניתן לקום ולצאת בקלות יחסית, אבל לא ליד דלתות החירום שבאמת חייבות להיות מאויישות באנשים בוגרים וכשירים פיסית. התוצאה היא נסיעה רצופת זעקות שבר ואובדן של תינוקות מסכנים שהלחץ באוזנים גורם להם לזעוק מרה במשך כל הטיסה. אני תמיד מרחם על ההורים המסכנים של התינוקות האלו. זו עבודה ממש מתסכלת וקשה...
 
ואפרופו - דווקא המקומות בהם מושיבים את התינוקות (כלומר במרכז המטוס), הם מאוד בעייתים לאנשים גבוהים כמוני כי מולך יש קיר ואין כלל מקום לרגליים, מה שגורם לך להתייסר בכאבים. במושב רגיל לפחות יש את האפשרות להכניס את הרגליים מתחת למושב שלפניך.
 
בעייה נוספת ביציאת חירום, דווקא כן זו שליד הדלת, היא שמכיוון שזה אחד המקומות היחידים בהם ניתן לעמוד מבלי להפריע במעבר, רבים (ובעיקר בטיסות אל ומישראל) נוטים להיעמד לך בדיוק על הראש ו"להתקרקר" במשך שעות בזמן שאתה מנסה לישון. הם גם יתָקעו בך כל 5 דקות ויעירו אותך בדיוק כשתירדם וגם נורא יעלבו אם תבקש מהם לחפש מקום אחר לדון בו על הסדרה "מיכאלה" או על פרשת השבוע.
 
סכנה נוספת ואחרונה, נפוצה דווקא במטוסים קטנים יותר, בהם ביציאת החירום לא ניתן להשעין את המושב לאחור על מנת לאפשר מעבר "בטוח" יחסית ליציאת החירום. משמעות הדבר היא כיסא רגיל ללא מקום לרגלים שגם לא יכול להישען לאחור. שומר נפשו ירחק...
 

לפני ההמראה

עם העלייה למטוס כדאי לבקר בשירותים - בשלב הזה הם עדיין נקיים וכדאי לרוקן את השלפוחית לפני הישיבה הארוכה. באותה הזדמנות לשטוף פנים ולהתארגן לקראת שינה... קחו בחשבון שאם יושבים ליד חלון יש להקים שני אנשים על מנת ללכת שוב לשירותים, ולכן עדיף לקום כמה שפחות (וכן, אני מודע לעובדה שזה לא בריא, אבל זה פרקטי).
 
לפני שאתם מתיישבים, קחו מתיק היד את כל מה שתצטרכו למשך הטיסה (ספר + ערכת השינה שתוסבר בהמשך). אל תקחו יותר מידי דברים, משום שהם יכבידו על ה"כיס" שלפניכם והתוצאה היא שהכסא של הנוסע מלפנים יתקרב אליכם עוד יותר...
 
אני ממליץ בחום להכין "ערכת שינה". קחו נרתיק קטן, ושימו בתוכו כרית מתנפחת (מומלץ לחפש משהו טוב ואיכותי שעולה קצת יותר ומחזיק הרבה יותר...), אטמים לאוזניים (חשוב!!) וכיסוי עיניים. לי אישית יש גם עט על מנת למלא טפסי ביקורת גבולות (למי שלא זוכר בעל פה את המספר ותאריכי ההוצאה של הדרכון, מומלץ לקחת גם את הדרכון עצמו), ואפילו בקבוק וויסקי קטנטן. יש לקחת בחשבון שכריות מתנפחות נוטות להתנפח עוד יותר בגובה הטיסה, לכן כדאי לנפח אותן רק חלקית בתור שלב ראשון.
 
בזמן הישיבה, הורידו נעליים, והתכסו בשמיכה שנותנים בד"כ בטיסות. את קצות השמיכה דחפו אל מתחת לידיים, כך שהיא לא תחליק בזמן שאתם תחלמו... בקשו כרית נוספת מהדייל/ת עם התחלת הטיסה. שימו כרית אחת על הקיר, על מנת לרכך את המשענת שביניכם לקיר. את הכרית השנייה העמידו ביניכם לבין הכסא שליד. זה אומר שלא תוכלו להשתמש במשענת השנייה, אבל מצד שני לא יתקעו בכם מרפקים בכל 5 דקות, ותרגישו הרבה פחות את הנוסע שלידכם. אם אתם לא מסתדרים עם הידיים כי אין לכם מספיק מקום, שלבו אותן.
 
הטיפ הבא ישמע מוזר, אבל הוא חשוב: הדקו את החגורה. לא חזק מידי, אבל הדקו אותה כך שלא תחליקו קדימה במושב. הסיבה לכך היא שאם תחליקו קדימה, הרגליים שלכם יתקרבו יותר מידי לכסא שלפניכם, ומבלי שתבינו איך ולמה, תתעוררו ותמצאו את הברכיים שלכם בתוך האף.
 
עבור טיסות ארוכות, (מעל ל- 6 שעות, או במילים אחרות, מעבר לאירופה), ניתן לקנות מראש כדורי שינה ללא מרשם שנקראים Unisom ועושים עבודה נפלאה. לקחתי את הכדור הזה רק פעמיים-שלוש, והוא די חזק ועובד יופי. ואני מזהיר שוב: לא לנסות בטיסות קצרות, גם לא חצי כדור! עשיתי את הטעות הזו בטיסה לברצלונה (חצי כדור) והסתובבתי יום שלם כמו זומבי...
 
קחו איתכם גם ספר (עדיף שלא יהיה עבה וכבד מידי), וכך תוכלו להתעורר ולהעביר את הזמן בקריאה - חוויה מומלצת בכל מקרה.
 
טיפ נוסף - אם אתם מצוננים או סתם סובלים מגודש באף, הטיסה עלולה להיות ממש מסוכנת. קחו איתכם אוטריווין (תרופה לפתיחת האף שנמכרת ללא מרשם רופא בכל רשתות הפארם) ושחררו את האף הסתום לפני ההמראה. ככה גם תבטיחו לעצמכם שינה נוחה יותר וללא נחירות...
 
שינה עריבה וטיסה נעימה!
 
 

מידע נוסף על טיסות לחו"ל

עוד באתר


אמנון כרמל
 
אודות הכותב
אמנון כרמל, איש היי-טק וחוקר בתחומי תרבויות, עתידנות והפילוסופיה של הטכנולוגיה. ממקומו בסידני אוסטרליה, הוא יוצא בזמנו החופשי להסתובב ברחבי העולם ומשתדל ללמוד עד כמה שאפשר על האנשים הטכנולוגיה ומה שביניהם.


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר