אירלנד - כל ההמלצות
צילום: Ron Cogswellבירה דבלין Dublin
ערים מרכזיות קורק Cork, גולווי Galway, לימריק Limerick, ווטרפורד Waterford.
משטר רפובליקה
אוכלוסיה 4.8 מיליון תושבים
שטח 70,280 קמ"ר
אקלים אקלים - ממוצע 7 מעלות בינואר ו- 19 מעלות באוגוסט
שפה אנגלית, אירית (גאלית)
דתות

נוצרים קתולים 78%, הכנסייה של אירלנד 3%

קהילה יהודית כ- 1,200 יהודים
מטבע אירו
הפרשי שעות (ללא שעון קיץ) 2-
קוד גישה טלפוני 353+
סיומת אינטרנט ie

כאן תמצאו כתבות והמלצות ליעדי טיול באירלנד, שנכתבו ע"י מדריכי טיול מנוסים.


אירלנד
נערות בפסטיבל סנט פטריק, חגיגה מסורתית המתקיימת באירלנד כל שנה באמצע מרץ (צילום:
Tourism Ireland)

מי את אירלנד?

הרפובליקה של אירלנד משתרעת על פני שטח של 70,280 קמ"ר, המהווים חמש שישיות משטחו של האי אירלנד. בחלקו הצפון-מזרחי של האי, על פני שישית משטחו, שוכנת צפון אירלנד, השייכת ל "ממלכה המאוחדת של בריטניה" (United Kingdom).

האי אירלנד נמצא מצפון לאירופה המערבית, ממערב לאי של בריטניה, כשהם מופרדים על ידי: הים האירי, התעלה הצפונית ותעלת סיינט ג'ורג'.
שטחו של האי, 84,421 קמ"ר, מעמיד אותו במקום השלישי בין איי אירופה (לאחר בריטניה הגדולה ואיסלנד). אורכו (מצפון לדרום) 485 ק"מ, רוחבו (ממזרח למערב) 275 ק"מ, ואורך קו החוף 1,448 ק"מ.
גשר האף פני, דאבלין, אירלנד
גשר "חצי-פני" המפורסם בעיר דבלין בירת אירלנד (צילום: Thpohl)

הרצאות וקורסים
אירלנד, בריטניה ומה שביניהן

קצת קשה להבין מה קורה שם בחלוקה בין שני האיים ובריבוי השמות בהם נוהגים להשתמש. אז בואו נעשה קצת סדר.
במאה ה- 12 פלשו האנגלים לאי אירלנד, בו ישבו שבטים קלטים וגאלים. בשנת 1801 אוחדה אירלנד עם "הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה", שכללה את אנגליה וסקוטלנד, וכתוצאה מכך נוצרה "הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה ואירלנד".

לאחר מלחמת העולם הראשונה החלו לאומנים איריים למרוד בשלטון הבריטי, ושנתיים מאוחר יותר, ב- 6 לדצמבר 1921, לאחר מאבקי גרילה קשים, קיבלו 26 מחוזות בדרום אירלנד את עצמאותם.
בהסכם העצמאות ניתנה לששת המחוזות הנותרים, אשר בצפון אירלנד, האפשרות לבחור אם להצטרף לאירלנד או להישאר חלק מהממלכה המאוחדת. ששת המחוזות של צפון אירלנד בחרו להישאר ב"ממלכה המאוחדת של בריטניה" וכך פוצל האי בינה לבין מדינת אירלנד החופשית.
העיר דבלין היא בירתה של הרפובליקה של אירלנד.
מצוקי מוהר, אירלנד
מצוקי מוהר לחופי האטלנטי בצדו המערבי של האי האירי (צילום: Giuseppe Milo)


מה בין העם האירי לעם היהודי?

רוב העם האירי חי מחוץ לגבולות אירלנד ובכך הוא מזכיר את העם היהודי. באירלנד חיים 4 מיליון אירים ובצפון אירלנד 1.7 מיליון, בעוד שבארצות הברית מתגוררים למעלה מ- 30 מיליון אירים, וקהילות גדולות קיימות גם בבריטניה ובקנדה. מצב זה נוצר בעיקר כתוצאה מתקופת "רעב תפוחי האדמה הגדול", בשנת 1846, שהיה ארוע טראומטי בחיי העם האירי. הגורם העיקרי לרעב היתה פיטריה שהתפשטה באי ופגעה ברוב היבול החקלאי, ובראשו תפוחי האדמה, פריט המזון הבסיסי באירלנד. כתוצאה מהרעב, שנמשך שלוש שנים, מתו כחצי מיליון איש ומיליונים אחרים היגרו לארה"ב, בריטניה, קנדה ואוסטרליה.

המהגרים האירים שימרו את תרבותם וכך הפיצו אותה בכל המקומות אליהם הגיעו. המוזיקה האירית המסורתית מנוגנת על ידי להקות מכל רחבי העולם, ואף על ידי להקות ישראליות. באירלנד נפוצה מאד תרבות הפאבים והבירה.
אך אירלנד היא לא רק פאבים ובירה. מקרב העם האירי יצאו כותבים חשובים רבים: ג'ונתן סוויפט, אוסקר וויילד, ג'ורג' ברקלי, וחתני פרס נובל לספרות: וויליאם בטלר ייטס, ג'ורג' ברנרד שו, סמואל בקט ושימוס היני .
העיר גאלווי, אירלנד
בתיה הצבעוניים של העיר גאלווי לחופי האטלנטי (צילום: Miguel Mendez)

בירה וטיול באירלנד

המנטליות האירית העליזה, הפאבים והבירה הם חלק בלתי ניפרד מטיול באירלנד. המדינה, שנחשבה נחשלת למדי עד לפני שנים לא רבות, נתנה קפיצה מרשימה מבחינה כלכלית ותעשייתית, ומחקה במידה רבה את תדמיתה זו. הגשמים הרבים היורדים כמעט כל השנה באירלנד (1000-2000 מ"מ בשנה), מקשים על הביקור בה, אך הם גם מכסים את האי בצבע הירוק שאנו כל כך אוהבים. המצוקים הרבים שלחופי אירלנד מהווים את אחד היעדים התיירותיים המבוקשים בעולם כולו.

בקיץ שורר באי מזג אויר נעים לטיולים, שרק לעיתים רחוקות מטפס עד לשלושים מעלות, והשקיעה המאוחרת מאפשרת לטייל בשיא הקיץ עד קרוב לחצות באור מלא.

כתבה על אירלנד ארץ הבירה
גינס, אירלנד
בירה גינס - המותג המזוהה עם אירלנד ומיוצר בדבלין הבירה (צילום:
CC Connor Turner)

לפני נסיעה לאירלנד - המלצה על ספר ובתי מלון

הרומן "האפר של אנג'לה", מאת פרנק מק'קורט, הוא סיפור אמיתי ושובה לב, המתאר, ממבט עיניו של ילד, את החיים הקשים באירלנד בתחילת המאה הקודמת. פרנק, אשר נולד למהגרים אירים בארצות הברית, חזר עם הוריו לאירלנד, וסבל יחד עם מישפחתו מעוני קשה ביותר. בספר הוא מתאר את חייו בעיירה לימריק שבדרום אירלנד, בצורה כזו שגם בסיפוריהם הקשים ביותר הוא שומר על אופטימיות ותמימות מקסימה של ילד צעיר. ספר זה זכה בפרסים רבים, ביניהם פרס פוליצר.
ספר ההמשך "ככה זה", הוא תיאור נפלא של שנותיו הראשונות בניו יורק, שהיו אף הן רצופות קשיים רבים.
כדאי מאד לקרוא את הספר, אם אתם נוסעים לאירלנד כחומר רקע, וגם אם לא. זהו ספר מהיפים והמרשימים שקראתי.

שלושת בתי המלון הבאים ממוקמים במרכז דבלין, במרחק הליכה מאתריה החשובים של העיר. יוקר המחייה באירלנד ובדבלין במיוחד גבוה מאד ולכן גם בתי המלון אינם זולים. חשוב לשים לב לתנאי הביטול והאם ארוחת בוקר כלולה במחיר.

המלצה על מלון בדבלין אירלנד המלצה על מלון בדבלין אירלנד
מלון פיץ-ויליאם
(The Fitzwilliam Hotel) - מלון 5 כוכבים עם חנייה פרטית והסעות מ/אל שדה התעופה

המלצה על מלון בדבלין אירלנד המלצה על מלון בדבלין אירלנד
מלון מאלדרון
(Maldron Hotel Pearse Street) - מלון 4 כוכבים שמחיריו נוחים ורמתו מצוינת

המלצה על מלון דירות בדבלין אירלנד המלצה על דירה בדבלין אירלנד
,מלון הדירות טמפל בר
(Temple Bar Apartments) - דירות 1-3 חדרי שינה, מטבח וסלון, ברובע טמפל הפופולרי

כתבות על צפון אירלנד
כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 52504
139310
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר