בעקבות אוסקר ויילד בדבלין

טיול בדבלין בעקבות אוסקר ויילד
מאת: עוזי טאובר


ביום ללא שמש, אם כי לא קר במיוחד, ניצבתי מביט אל פסלו של הסופר הדגול אוסקר ויילד. משורר, מספר, ממציא אגדות, ובעיקר אדם ייחודי, יוצא דופן, שנון ושנוי במחלוקת. מי מאיתנו לא שמע את שמו של האיש הזה, יליד דבלין, בירתה של אירלנד החופשית. רבים קראו בוודאי מספריו, מסיפוריו ומאגדותיו מבלי לדעת מי הכותב מאחוריהם. כמה מנכסי צאן הברזל של ספרות העולם במאות ה- 19 וה- 20 הם פרי יצירתו של אוסקר ויילד.


פסלו של אוסקר ויילד בדבלין, אירלנד
פסלו של אוסקר ויילד, דבלין (צילום: CC Michael Foley)
 

מפעם לפעם, כשאני מדריך קבוצה לאירלנד, אני מוביל את אנשיי אל פארק מריון סקוור (Merrion Square), הניצב לו בלב הרובע הג'ורג'יאני (Georgian Quarter) באירלנד, רובע שתושביו האנגלו-אירים בנו אותו בעמל רב, במהלך המאה ה- 18, והוא מזכיר מאוד את בתיה של לונדון. אנו נאספים אל מול הפסל הזה, הניצב אל מול בית הולדתו של הסופר הדגול ואני מתאר למטייליי כיצד האירים של היום מתפארים ומתהדרים בבניהם המפורסמים, וכיצד הפכו גיבורי התרבות הנרדפים של העבר למורשת תרבות ומקור להכנסות מתיירות של היום. אוסקר ויילד (Oscar Wilde, 1856-1900הוא רק אחד מני אותם רבים.
 
הסופר שכתב את תמונתו של דוריאן גריי, את סדרת האגדות המשובחות אודות הנסיך המאושר, הענק וגנו ועוד כהנה וכהנה, היה בן דבלין אך בהחלט בעל חינוך אנגלי פרוטסטנטי. את יצירותיו פירסם, הן כעיתונאי והן כסופר, בעיקר בלונדון ושם גם זכה לתהילת עולם. לונדון היא גם העיר ששמה אותו ללעג ולקלס, בהאשימה אותו בניאוף עם גבר אחר (דבר שנחשב חטא בזמנו והיה אסור בתכלית האיסור).

פסל של אוסקר ויילד והסופר האסטוני אדוארד ויילד בדבלין, אירלנד
פסל של אוסקר ויילד (מימין) והסופר האסטוני אדוארד ויילד בדבלין (צילום: CC William Murphy)
 

 ברירת מחדל
דבלין - עיר אפרורית

דבלין, עיר הבירה של אירלנד, מונה כ- 2 מיליון תושבים (מבין 5 מיליון תושבי הרפובליקה האירית העצמאית). את מקומה בהיסטוריה רכשה דבלין כעיר מבצר וכמעוז שלטוני של האנגלו-נורמנים, אשר החלו כובשים נתחים מן האי האירי החל משנת- 1169, וככזאת שימשה עד שנת 1921, עת נכנע המושל הבריטי לפני מנהיג המתקוממים האירים, מייקל קולינס והעביר את מצודת העיר לידי האירים הלאומיים.
 
הרושם הראשוני שהעיר מעוררת בעיני המבקר הוא רושם די אפור, פשוט ואפילו מוזנח משהו. לא תמצאו בדבלין ארמונות פאר כמו בפריז או בלונדון. כנסיותיה פשוטות, בנויות בקו נורמני נקי ואינן משדרות עושר רנסאנסי בולט כפי שרואים בקתדרלות של רומא. רחובותיה צנועים ומרכז העיר, המתוכנן ברובו בתכנון ג'ורג'יאני-אנגלי טהור ושדרותיו מהודרות ורחבות, קטן למדי. העיר מוקפת בשכונות מגורים רבות, רובן פשוטות, המעידות על הגירה מתמשכת לאורך ההיסטוריה של אנשי כפר אל העיר הגדולה. שכונות מגורים ענקיות הוקמו עבור כ- 12,000 פועלי מבשלת השיכר הגדולה גינס, אשר נטמעה בנוף הדבלינאי מזה כ- 250 שנה.
 
הנהר החוצה את העיר לשני חלקים, מצפון ומדרום, הוא נהר ליפי (Liffey). מקורותיו צלולים ונובעים הרחק במערב אירלנד, אולם בלב העיר מי הנהר נראים שחורים ומטונפים. מכיוון שמשטר של גאות ושפל אופייני מאוד למקורות המים באירלנד, כמו גם לקווי הים לאורך חופיה, הרי ששרידים שחורים ומכוערים של שפל נראים על קיר התעלה הבנויה משני צידי הנהר. מספר גשרים חוצים את הנהר ומחברים את שני חלקי העיר. המפורסם שבהם, גשר חצי פני (Ha'penny Bridge), שכאשר נבנה ב- 1919, היה הראשון בגשרים שנועדו להולכי רגל. שומריו נהגו לגבות מחצית הפני מכל הולך רגל המבקש לחצות את הנהר על גבי הגשר ומכאן שמו.
 
גשר חצי פני בדבלין, אירלנד
גשר חצי פני (Ha'penny Bridgeבדבלין (צילום: CC Bill Green)תנופת הפיתוח בדבלין

בעשורים האחרונים ניכרת כאן, וגם בשאר רחבי האי, המולה בלתי מוכרת. לאחר 730 שנות שקיעה, כיבוש ודיכוי, החלה אירלנד להתאושש מן ההלם הכלכלי והאסונות שפקדו אותה, ולצאת אל המרחב האירופאי כחברה מחוזקת מן המנייןסדרה של תהליכים כלכליים והסכמים בין ממשלה אחראית, עובדים ומעסיקים, יצרו כאן הסכמים ברורים והוגנים, כמו גם מקומות עבודה אידיאליים. משקיעי חוץ החלו להזרים מהונם אל האי ומקימים חברות "הייטק", וכן תעשייה מפוארת של תרופות. יתרה מכך, צאצאיהם של מהגרים איריים מכל רחבי ארה"ב, קנדה ואוסטרליה החלו שבים למולדת הוריהם, לשחזר חוות ירושה ישנות שננטשו ברחבי האי ולהקים לעצמם בית לתפארת.
 
בדבלין עצמה ניכרת המולת שיפוץ ובנייה. את הרחוב הראשי על שם א'וקונל משפצים מזה שנתיים, מכשירים לאורכו מנהרות רכבת תחתית ומייפים את השדרה שבמרכזו. העיר שוקקת עשרות אלפי תיירים, הנוהרים לבקר במכמניה המועטים, כמו טריניטי קולג' (Trinity College), האוניברסיטה העתיקה ביותר באירלנד, הפארקים הירוקים שלה, מבשלת השכר גינס (Guinness), וכמובן, רחוב הקניות המהודר גראפטון (Grafton).

רחוב גרפטון בדבלין, אירלנד
רחוב הקניות המהודר גראפטון בדבלין (צילום: CC Jeff Hanway)
 

פסלים וסיפורים בדבלין

מדריכי התיירים מכבירים סיפורים אודות גיבורים שונים שפסליהם ניצבים ברחבי העיר. הנה פסלה של הגברת מולי מלון (Molly Malone), נערה שופעת, שספק אם הייתה כמותה, אשר נהגה לפני כמאה שנים למכור דגים טריים בכל יום, ואילו עם רדת ליל מכרה את מכמני גופה. אפילו שיר-עם מפורסם נוהגים האירים לזמר ליד פסלה ובוודאי שבכל פאב ופאב.
 
פסלה של מולי מלון בדבלין, אירלנד
הפסל של מולי מלון, דבלין (צילום: CC Txemari)


אם חוצים לצידו הצפוני של הנהר רואים את פסלו של דניאל או'קונל, מורד אינטליגנטי שהפך סמל למאבקם של בני העם האיריים נגד הכובש הבריטי במאה ה- 19, ואשר דגל בהתנגדות בלתי אלימה, ואף הצליח לחולל תמורות ולהביא להכרה בזכויותיהם של האירים הקתוליים בפרלמנט האירי.

פסלו של דניאל או'קונל בדבלין, אירלנד
פסלו של דניאל או'קונל, דבלין (צילום: CC bikewobble)
 

הלאה משם ניצב פסלו של ג'יימס ג'ויס, אחד מסופריה המפורסמים ביותר של אירלנד. בן דבלין שהאירים בזמנו לא ממש פרגנו לשיגיונותיו ולספריו, אשר נדד ברחבי העולם וכתב כמה מספרי המופת של המאה העשרים, כגון יוליסס והדבלינאים. רק לאחר מותו ועם ההכרה העולמית במפעל הספרותי שלו הפכו פרנסי העיר את דמותו לגיבור תרבות ולמקור משיכה לאלפי תיירים חובבי ספרות, ההולכים במסלול מסומן המתואר בספרו הדבלינאים, ואפילו מוזיאון קטן יש על שמו.

פסלו של ג'יימס ג'ויס בדבלין, אירלנד
פסלו של ג'יימס ג'ויס, דבלין (צילום: CC Michael Foley)

 
וכמובן, פסלו של אוסקר ויילד, צבוע, חושף מבט ציני ומלגלג של גיבורו, ומסתיר המון כישרון של סופר ענק, שלקחי אגדותיו הינם בבחינת ערכי יסוד של הציוויליזציה בעולמנו. אז בואו כולנו נביט פעם נוספת באיש המיוחד הזה, נתחבט בלבטיו, ננסה לזרום עם מסריו ואלה מאיתנו שטרם הספיקו, הבה ונעוט על סיפוריו רבי המשמעות כי לעולם לא מאוחר. 

פסלו של אוסקר ויילד בדבלין, אירלנד
פסלו של אוסקר ויילד, דבלין (צילום: CC Willian Murphy)
 


בתי מלון מומלצים במרכז דבלין

שלושת בתי המלון שנביא כאן ממוקמים במרכז דבלין, במרחק הליכה מאתריה החשובים של העיר. יוקר המחייה באירלנד ובדבלין במיוחד גבוה מאוד ולכן גם בתי המלון אינם זולים. חשוב לשים לב לתנאי הביטול והאם ארוחת בוקר כלולה במחיר (אם כי ניתן להסתדר בלעדיה, בעיקר בדירות).

מלון דרורי קורט (Drury Court Hotel) מדורג ברמת 3 כוכבים ומציע חדרים זוגיים ודירות עם 1-3 חדרי שינה. הדירות כוללות גם מטבח, פינת אוכל וסלון, והן מאפשרות חיסכון בהוצאה על אוכל, או לחילופין להיעזר בבתי הקפה והמסעדות הרבות שבקרבתו.
מלון הארד רוק דבלין (Hard Rock Hotel Dublin) מדורג ברמת 4 כוכבים ומציע חדרים זוגיים, שחלקם נגישים, וכולם כוללים מקרר ואמצעים להכנת שתיה חמה. זהו מלון עם אווירה צעירה, עיצוב מודרני (בנושא מוזיקה) וצוות מאד שירותי, שהופך את השהות לחוויה.
מלון זנזיבר לוק (Zanzibar Locke) הוא מלון דירות ברמת 4 כוכבים, ממוקם על גדות נהר ליפי, ליד גשר האף-פני. הוא מציע יחידות סטודיו  (חלקן נגישות) וסוויטות, עם מטבחון קטן ומצויד. המלון מעוצב בצבעים רכים ונעימים וכולל דלפק קבלה, מסעדה וחדר כושר.
בתי מלון נוספם במרכז דבלין

מלון במרכז דבלין
מלון דרורי קורט - חדרים זוגיים ודירות ברמת 3 כוכבים ובמחיר הוגן

מלון מומלץ במרכז דבלין אירלנד
מלון הארד רוק דבלין
  - עיצוב מודרני בנושא מוזיקה ושירות מעולה ברמת 4 כוכבים

מלון דירות במרכז דבלין
מלון זנזיבר לוק
 - יחידות סטודיו וסוויטות בעיצוב נעים ובמיקום מנצח


מידע נוסף

כתבות נוספות על אירלנד

דבלין - יעדים נבחרים
אירלנד - מידע וטיפים למטייל
אירלנד - אתרים נבחרים
אירלנד - ארץ הבירה
המוזיקה האירית ותרבות הפאבים

עוזי טאובר
 
אודות הכותב
עוזי טאובר, מדריך צלם וכותב. מדריך מזה שלושים שנה, בעל ניסיון רב וידע מקיף - גיאוגרפי, היסטורי ומדעי. מוביל קבוצות מטיילים בישראל ובעולם, מארגן קבוצת צלמים, לצילומי טבע ונוף עירוני.  כתב ארבעה ספרים שהאחרון שבהם "מציץ אל העולם". www.uzitauber.com
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר