בעקבות אוסקר ויילד בדבלין

טיול בעקבות אוסקר ויילד בדבלין
כתב וצילם: עוזי טאובר


ביום ללא שמש, אם כי לא קר במיוחד, ניצבתי מביט אל פסלו של הסופר הדגול אוסקר ויילד. משורר, מספר, ממציא אגדות ובעיקר אדם ייחודי, יוצא דופן, שנון ושנוי במחלוקת. אוסקר ויילד (1856 - 1900). מי מאיתנו לא שמע את שמו של האיש הזה, יליד דבלין, בירתה של אירלנד החופשית. רבים קראו בוודאי מספריו, מסיפוריו ומאגדותיו מבלי לדעת מי הכותב מאחוריהם. כמה מנכסי צאן הברזל של ספרות העולם במאה - 19 וה- 20 הם פרי יצירתו של אוסקר ויילד.
פסלו של אוסקר ויילד בדבלין, אירלנד
פסלו של אוסקר ויילד, דבלין
מפעם לפעם, כשאני מדריך קבוצה לאירלנד, אני מוביל את אנשיי אל הפארק היפה הזה, הניצב לו בלב הרובע הג'ורג'יאני באירלנד, רובע שתושביו האנגלו-אירים בנו אותו בעמל רב, במהלך המאה ה- 18, והוא מזכיר מאוד את בתיה של לונדון. אנו נאספים אל מול הפסל הזה, הניצב אל מול בית הולדתו של הסופר הדגול ואני מתאר למטייליי כיצד האירים של היום מתפארים ומתהדרים בבניהם המפורסמים, וכיצד הפכו גיבורי התרבות הנרדפים של העבר למורשת תרבות ומקור להכנסות מתיירות של היום. אוסקר ויילד הוא רק אחד מני אותם רבים.
הסופר שכתב את תמונתו של דוריאן גריי, את סידרת האגדות המשובחות אודות הנסיך המאושר, הענק וגנו ועוד כהנה וכהנה, היה בן דבלין אך בהחלט בעל חינוך אנגלי פרוטסטנטי. את יצירותיו פירסם, הן כעיתונאי והן כסופר, בעיקר בלונדון ושם גם זכה לתהילת עולם. לונדון היא גם העיר ששמה אותו ללעג ולקלס, בהאשימה אותו בניאוף עם גבר אחר (דבר שנחשב חטא בזמנו והיה אסור בתכלית האיסור).


הרצאות וקורסים

דבלין - עיר אפרורית

דבלין היא עיר הבירה של אירלנד והיא מונה כ- 2 מיליון תושבים (מבין 5 מיליון תושבי הרפובליקה האירית העצמאית). את מקומה בהיסטוריה רכשה דבלין כעיר מבצר וכמעוז שילטוני של האנגלו-נורמנים, אשר החלו כובשים נתחים מן האי האירי החל משנת- 1169, וככזאת שימשה עד שנת 1921, עת נכנע המושל הבריטי לפני מנהיג המתקוממים האירים, מייקל קולינס והעביר את מצודת העיר לידי האירים הלאומיים.
הרושם הראשוני שהעיר מעוררת בעיני המבקר הוא רושם די אפור, פשוט ואפילו מוזנח משהו. לא תמצאו בדבלין ארמונות פאר כמו בפריס או בלונדון. כנסיותיה פשוטות, בנויות בקו נורמני נקי ואינן משדרות עושר רנסאנסי בולט כפי שרואים בקתדרלות של רומא.
רחובותיה צנועים ומרכז העיר, המתוכנן ברובו בתכנון ג'ורג'יאני - אנגלי טהור ושדרותיו מהודרות ורחבות, קטן למדי. העיר מוקפת בשכונות מגורים רבות, רובן פשוטות, המעידות על הגירה מתמשכת לאורך ההיסטוריה של אנשי כפר אל העיר הגדולה. שכונות מגורים ענקיות הוקמו עבור כ- 12,000 פועלי מבשלת השיכר הגדולה גינס, אשר נטמעה בנוף הדבלינאי מזה כ- 250 שנה.
הנהר החוצה את העיר לשני חלקים, מצפון ומדרום, הוא נהר ליפי. מקורותיו צלולים ונובעים הרחק במערב אירלנד, אולם בלב העיר מי הנהר נראים שחורים ומטונפים. מכיוון שמשטר של גאות ושפל אופייני מאוד למקורות המים באירלנד, כמו גם לקווי הים לאורך חופיה, הרי ששרידים שחורים ומכוערים של שפל נראים על קיר התעלה הבנויה משני צידי הנהר.
מספר גשרים חוצים את הנהר ומחברים את שני חלקי העיר. המפורסם שבהם, גשר חצי פני (Ha'penny Bridge), שכאשר ניבנה ב- 1919, היה הראשון בגשרים שנועדו להולכי רגל. שומריו נהגו לגבות מחצית הפני מכל הולך רגל המבקש לחצות את הנהר על גבי הגשר ומכאן שמו.
גשר
גשר "חצי פני" (Ha'penny Bridge)

תנופת הפיתוח בדבלין

ב- 15 השנים האחרונות ניכרת כאן, וגם בשאר רחבי האי, המולה בלתי מוכרת. לאחר 730 שנות שקיעה, כיבוש ודיכוי, החלה אירלנד להתאושש מן ההלם הכלכלי והאסונות שפקדו אותה, ולצאת אל המרחב האירופאי כחברה מחוזקת מן המניין.
סדרה של תהליכים כלכליים והסכמים בין ממשלה אחראית, עובדים ומעסיקים, יצרו כאן הסכמים ברורים והוגנים, כמו גם מקומות עבודה אידיאליים. משקיעי חוץ החלו להזרים מהונם אל האי ומקימים חברות "הייטק", וכן תעשייה .מפוארת של תרופות. יתרה מכך, צאצאיהם של מהגרים איריים מכל רחבי ארה"ב, קנדה ואוסטרליה החלו שבים למולדת הוריהם, לשחזר חוות ירושה ישנות שננטשו ברחבי האי ולהקים לעצמם בית לתפארת.
בדבלין עצמה ניכרת המולת שיפוץ ובניה. את הרחוב הראשי ע"ש אוקונ'ל משפצים מזה שנתיים, מכשירים לאורכו מנהרות רכבת תחתית ומייפים את השדרה שבמרכזו.
העיר שוקקת עשרות אלפי תיירים, הנוהרים לבקר במכמניה המועטים, כמו, "טריניטי קולג", האוניברסיטה העתיקה ביותר באירלנד, הפארקים הירוקים שלה, מבשלת השכר "גינס", וכמובן, רחוב הקניות המהודר גראפטון.

פסלים וסיפורים בדבלין

מדריכי התיירים מכבירים סיפורים אודות גיבורים שונים שפסליהם ניצבים ברחבי העיר. הנה פסלה של הגברת מולי מלון, נערה שופעת, שספק אם הייתה כמותה, אשר נהגה לפני כמאה שנים למכור דגים טריים בכל יום, ואילו עם רדת ליל מכרה את מכמני גופה. אפילו שיר-עם מפורסם נוהגים האירים לזמר ליד פסלה ובוודאי שבכל פאב ופאב.
אם חוצים לצידו הצפוני של הנהר רואים את פסלו של דניאל אוקונ'ל, מורד אינטליגנטי שהפך סמל למאבקם של בני העם האיריים נגד הכובש הבריטי במאה ה- 19, ואשר דגל בהתנגדות בלתי אלימה, ואף הצליח לחולל תמורות ולהביא להכרה בזכויותיהם של האירים הקתוליים בפרלמנט האירי.
הלאה משם ניצב פסלו של ג'יימס ג'ויס, אחד מסופריה המפורסמים ביותר של אירלנד. בן דבלין שהאירים בזמנו לא ממש פרגנו לשיגיונותיו ולספריו, אשר נדד ברחבי העולם וכתב כמה מספרי המופת של המאה העשרים, כגון, יוליסס והדבלינאים. רק לאחר מותו ועם ההכרה העולמית במפעל הספרותי שלו הפכו פרנסי העיר את דמותו לגיבור תרבות ולמקור משיכה לאלפי תיירים חובבי ספרות, ההולכים במסלול מסומן המתואר בספרו הדבלינאים, ואפילו מוזיאון קטן יש על שמו.
פסל מולי מלון בדבלין, אירלנד
פסלה של מולי מלון (צילום: Tourism Ireland)
וכמובן, פסלו של אוסקר ויילד, צבוע, חושף מבט ציני ומלגלג של גיבורו, ומסתיר המון כישרון של סופר ענק, שלקחי אגדותיו הינם בבחינת ערכי יסוד של הציוויליזציה בעולמנו.
אז בואו כולנו נביט פעם נוספת באיש המיוחד הזה, נתחבט בלבטיו, ננסה לזרום עם מסריו ואלה מאיתנו שטרם הספיקו, הבה ונעוט על סיפוריו רבי המשמעות כי לעולם לא מאוחר.

בתי מלון מומלצים במרכז דבלין

שלושת בתי המלון שנביא כאן ממוקמים במרכז דבלין, במרחק הליכה מאתריה החשובים של העיר. יוקר המחייה באירלנד ובדבלין במיוחד גבוה מאד ולכן גם בתי המלון אינם זולים. חשוב לשים לב לתנאי הביטול והאם ארוחת בוקר כלולה במחיר.
מלון פיץ-ויליאם (The Fitzwilliam Hotel) הוא מלון 5 כוכבים, שכל חדריו ממוזגים, והוא מציע חנייה פרטית והסעות מ/אל שדה התעופה. מחיריו סבירים מאד למלון ברמתו, אך עם זאת אינם זולים.
מלון מאלדרון (Maldron Hotel Pearse Street) הוא מלון 4 כוכבים, הנותן תמורה מצוינת למחיר שהוא מאד נוח ביחס לדבלין. חדריו יכולים להלין עד 4 אורחים, והחנייה בו בתשלום (לא מומלץ רכב בדבלין).
מלון הדירות טמפל בר (Temple Bar Dublin City Apartments) מציע דירות מרווחות עם 1-3 חדרי שינה, מטבח מאובזר, פינת אוכל וסלון. כפי ששמו מרמז הוא קרוב לבר ולרובע טמפל המפורסם.
מידע נוסף
בתי מלון בדבלין - מחירים והזמנות
בתיי מלון באירלנד - מחירים והזמנות

כתבות נוספות על אירלנד
אירלנד - מידע וטיפים למטייל
אירלנד ארץ הבירה
אירלנד - אתרים נבחרים
דבלין - יעדים נבחרים


עוזי טאובר
 
אודות הכותב
עוזי טאובר, מדריך צלם וכותב. מדריך מזה שלושים שנה, בעל ניסיון רב וידע מקיף - גיאוגרפי, היסטורי ומדעי. מוביל קבוצות מטיילים בישראל ובעולם, מארגן קבוצת צלמים, לצילומי טבע ונוף עירוני.  כתב ארבעה ספרים שהאחרון שבהם "מציץ אל העולם". www.uzitauber.comמספר צפיות: 6538
23520
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר