הזמנות לחופשה שלך
יעדי טיול מומלצים באירלנד

טיול באירלנד – יעדים מומלצים
מאת: עוזי טאובר


האי האירי רווי הגשמים עשיר בשטחים ירוקים ונופים פראיים, מעוטר בטירות ושרידים היסטוריים, ומציע מגוון יעדי טיול מהנים ומעניינים. בכתבה זו אביא מידע על יעדי תיירות נבחרים ברחבי אירלנד.


1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

מצוקי מוהר המרהיבים מול האוקיינוס האטלנטי (צילום: Marlis Borger)
מצודת בלארני הסמוכה לעיר קורק (צילום: Donncha O Caoimh)
נהר שאנון העובר דרך העיר לימריק (צילום: William Murphy)
טריניטי קולג' המפורסם בדבלין (צילום: K. Mitch Hodge)
מצודת בונראטי העתיקה מהמאה ה- 10 (צילום: Charles Gattis)
העיירה אדאר מתאפיינת בבתי אסן עם גגות קש (צילום: Finn Terman Frederiksen)
בתים צבעוניים בעיירה גולוויי (צילום: Chan Hyuk Moon)
גשר "חצי פני" מעל נהר ליפי החוצה את דבלין (צילום: Nico Kaiser)


יעדים מומלצים באירלנד, על פי סדר הופעתם בכתבה

 

 ברירת מחדלדבלין בירת אירלנד

העיר דבלין (Dublin) הוקמה במאה ה- 10 על ידי הוויקינגים, שכבשו את חבל הארץ הזה במהלך נדודי השוד שלהם. ראשית הייתה כאן היאחזות עם נמל, ובהמשך התפתחה העיר ותושביה הפכו לסוחרים. במרוצת השנים נכנעו אחרוני הוויקינגים לשבטים האיריים והתמזגו בהם. דבלין הייתה גם למרכז הכיבוש האנגלי ובעיר יש מבני ציבור רבים, וכן שכונות מגורים בעלות סגנון בנייה אנגלי טהור.

בלב העיר עובר נהר ליפי (Liffey) החוצה אותה לרובע צפוני ולרובע דרומי. בנייני העיר אפרוריים משהו, אם כי בעשורים האחרונים היא מתפתחת בצעדי ענק ומהווה תחנת חובה לביקור (לפחות בן יומיים) באירלנד. אתריה המרכזיים של דבלין הם הטירה העתיקה, מבשלת "גינס", פארק פיניקס הגדול, כנסיות העיר ורחוב הקניות גראפטון.

עיר הבירה של הרפובליקה האירית העצמאית מונה כחצי מיליון תושבים, ועם המטרופולין שלה כשני מיליון תושבים (מתוך קרוב ל- 5 מיליון תושבים באירלנד כולה). דבלין מהווה את הלב התרבותי, מסחרי, כלכלי וחברתי של אירלנד
כתבה על יעדים מרכזיים בדבלין
 
גשר האף פני, דאבלין, אירלנד
גשר "חצי-פני" בדבלין בירת אירלנד והעיר הגדולה בה (צילום: CC Bill Green)
 

מצוקי מוהר לחופי האוקיינוס האטלנטי

כ- 280 ק"מ מפרידים בין דבלין, הנמצאת לחופיו המזרחיים של האי, לבין שרשרת נישאה ונשגבה של מצוקים הניצבים כחומה בצורה בצידו המערבי של האי, כשפניהם אל האוקיינוס האטלנטי. מצוקי מוהר (Cliffs of Moher), מהאתרים המיוחדים ביותר בעולם, ובוודאי באירלנד, משתרעים לאורך כ- 8 ק"מ ומתנשאים לגובה של כ- 200 מ' מעל פני גלי האוקיינוס. המצוקים תלולים וזקופים והגישה אליהם היא לאורך טיילת נאה, המציעה תצפית על מכלול המצוקים והאוקיינוס הכחול.
 
המצוקים בנויים משכבות מגוונות של סלעי גיר, שבינות להם מקננים עופות, שצרחותיהם מעניקות נופך רומנטי ומסתורי לביקור. חבל הארץ נקרא קונאחט (Connacht) והוא ידוע כאיזור טרשי ומצוקי, שקשה מאוד לגדל בו גידולים חקלאיים. מצד שני, האתר הפך למוקד משיכה תיירותי ומסביבו צצו כפרי אירוח, עיירת גולף ושירותי תיירות מגוונים.
 
 מצוקי מוהר, אירלנד
מצוקי מוהר, סלעי אבן גיר המתנשאים לגובה 200 מטר לאורך כ- 8 קילומטר (צילום: CC Giuseppe Milo)

העיר היפה גולוויי 

100 ק"מ צפונה, מצדו השני של המפרץ, שוכנת העיר גולוויי (Galway), עיר צבעונית ויפה, המונה כ- 80,000 תשבים ומשמשת גם בירת חבל קונאחט. במרכז העיר עוברים כמה רחובות צבעוניים במיוחד, ובראשם הרחוב הראשי, הקרוי "שופ סטריט", רחוב הקניות. לאורכו של הרחוב יש חנויות ובתי כלבו, ובעיקר פאבים נהדרים, בהם ניתן ללגום בירה מעולה ולהאזין למוסיקה אירית מקפיצה.
 
גולוויי ידועה גם בפסטיבלים הצבעוניים במיוחד, הנערכים בה לאורך כל השנה. העיר שוכנת על שפת מפרץ גולוויי (Galway Bay), צופה אל האוקיינוס האטלנטי ויש בה נמל קטן. היא מהווה מרכז תיירות חשוב לכל המבקשים לבקר בחבל קונמארה (Connemara) ההררי בצפון מערב אירלנד.

בעיר יש כמה כנסיות יפות, אשר באחת מהן התפלל קולומבוס לפני צאתו למסעו השני אל האיים הקריביים. כמו כן, יש בה שרידים של רובע ספרדי ישן, הניבט אל שפך נהר קוריב (Corrib) הנשפך אל האוקיינוס. על גדות הנהר, באיזור השפך, מתרכזים עשרות ברבורים.
 
העיר גאלווי, אירלנד
בתיה הצבעוניים של העיר גולוויי לחופי האוקיינוס האטלנטי (צילום: CC Rory Hennessey)
 

העיירה הקטנה אדאר

העיירה הקטנה אדאר (Adare), מונה רק קצת יותר מ- 1,000 תושבים, ונמצאת על אם הדרך הראשית המחברת בין העיר לימריק (Limerick) לעיר קילארני (Killarney), בדרום מערב אירלנד. בעיירה יש כיכר מרכזית צמודה לכנסייה עתיקה ומרשימה, וכן שרידי מצודת דרכים עתיקה.

בין מאפייניה של העיירה אפשר גם לראות קוטג'ים שוויצריים ובתי מגורים צבעוניים, המקורים בגגות קש ומקושטים בגינות נאות. בסמוך לכיכר משתרע פארק ירוק עם מזרקות, ספסלים ופביליונים נאים, שיפה לטייל בו ולנוח מנסיעה ארוכה בין מרכז אירלנד לחבל הדרום מערבי. 
 
 העיירה אדאר, אירלנד
גגות קש וגינות מאפיינים את בתי העיירה הקטנה אדאר (צילום: CC Adam Jones)
 
מצודת בונראטי ופארק בונראטי

לא הרחק מהעיירה אדאר שוכנת מצודת בונראטי (Bunratty Castle) – מצודת דרכים עתיקה, מן המאה ה- 10, הניצבת לבטח על גדות נהר ראלטי (Ralty). בעלי המצודה נחשבו בין הלוחמים הנועזים ביותר באירלנד, ועמדו לא אחת מול ניסיונות הכיבוש של נסיכויות איריות אחרות. לאחר הכיבוש האנגלי עברה המצודה לידי האנגלים ובעליה הפך מ"צ'יפטיין" (מנהיג אירי מקומי) למנהיג הממונה מטעם. במצודה יש אוסף מרשים של חדרים, כלי מלחמה, כלי בית, ציורים ופסלים מתקופת ימי הביניים ועד המאה ה- 17. ניתן להצטרף לסיור מודרך (באנגלית) ברחבי המצודה.
 
פארק פולקלור גדול וציורי מקיף את מצודת בונראטי, ובו תצוגות שונות המציגות את אורח החיים האירי לדורותיו. כך, למשל, אפשר לראות כאן רחוב אופייני מעיירה אירית, ובו בית ספר, נפחיה, מאפיה ושאר בעלי מלאכה. אפשר לסייר בין המבנים השונים ברחבי הפארק, מבנים המייצגים צורות בנייה כפריות שרווחו באירלנד, דוגמת בתי אבן כפריים מקורים בקש (Thatched Cottages). אגף נפרד מיוחד לצוענים האירים ("Tinkers"). אלו נוהגים עד היום להתנועע ברחבי האי על גבי קרוניות מסע עשויות עץ. יש גם יריד צועני קבוע המתקיים בקונמארה מדי שנה. בכניסה לפארק יש מתחם גדול ובו מסעדות וחנויות מזכרות.
 
לאחר מצור ארוך שהטילו הפרוטסטנטים האנגלים על מצודת העיר, נכנעו הקתולים ואולצו לעזוב את אירלנד. מול המצודה, המשמשת כיום מוזיאון, ניצבת "אבן ההסכמה" עליה נחתם הסכם הכניעה. אזור מצודת בונראטי מהווה לא יותר מאשר תחנת דרכים בטיול באירלנד, בואכה דרום מערב לטבעת קרי (RIng of Kerry) היפה.    
 
ממצודת בונארטי, אירלנד
מצודת בונראטי, אוסף מרשים של חדרים, כלי מלחמה, כלי בית, ציורים ופסלים (צילום: CC Fabian Walden)

מצודת בלארני והחלום של יעקב אבינו

בלב פארק לאומי גדול וירוק בסמוך לעיר קורק (Cork) ניצבת מצודת אבן נישאה ועתיקה. מצודת בלארני (Blarney Castle) הרוסה למדי, אך מהווה נדבך חשוב בדברי ימיה הארוכים והלוחמניים של אירלנד. בעבר הייתה המצודה שייכת ללורד אירי עשיר ושמו בלארני, אשר נדרש להעבירה לידי המלכה אליזבת במאה ה- 16. התחמקויותיו של הלורד וצחות לשונו גרמו למלכה להבין כי הוא מוליך אותה שולל, וברוגז רב היא הגדירה את דבריו  It is just Blarny"", דהיינו, הכול שטויות (מכאן, "בלוני" באנגלית אמריקאית).

בראש המצודה קבועה אבן עתיקה, אשר על פי המסורת הייתה האבן עליה חלם יעקב אבינו את חלומו המפורסם. האבן הובאה על ידי הצלבנים לסקוטלנד ותקופה ארוכה הכתירו עליה מלכים. כל המנשק את האבן, יזכה, על פי האמונה, ליכולת דיבור רהוטה. מסביב למצודה פארק ירוק ויפה ובו עצים עתיקים וממצאים מן התקופה האירית הקדומה.
 
מצודת בלרני, אירלנד
 מצודת בלארני בלב הפארק המקיף אותה (צילום: CC DmRodionov)


בתי מלון מומלצים במרכז דבלין

שלושת בתי המלון שנביא כאן ממוקמים במרכז דבלין, במרחק הליכה מאתריה החשובים של העיר. יוקר המחייה באירלנד ובדבלין במיוחד גבוה מאוד ולכן גם בתי המלון אינם זולים. חשוב לשים לב לתנאי הביטול והאם ארוחת בוקר כלולה במחיר.

 
מלון פיץ-וויליאם
 (The Fitzwilliam Hotel מלון 5 כוכבים עם חנייה פרטית והסעות מ/אל שדה התעופה

 
מלון מאלדרון (Maldron Hotel Pearse Street– מלון 4 כוכבים שמחיריו נוחים ורמתו מצוינת

המלצה על מלון דירות בדבלין אירלנד  המלצה על דירה בדבלין אירלנד
מלון הדירות טמפל בר
 (Temple Bar District Apartments– דירות 1-3 חדרי שינה, מטבח וסלון, ברובע טמפל הפופולרי
 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על אירלנד


עוזי טאובר
 
אודות הכותב
עוזי טאובר, מדריך צלם וכותב. מדריך מזה שלושים שנה, בעל ניסיון רב וידע מקיף - גיאוגרפי, היסטורי ומדעי. מוביל קבוצות מטיילים בישראל ובעולם, מארגן קבוצת צלמים, לצילומי טבע ונוף עירוני.  כתב ארבעה ספרים שהאחרון שבהם "מציץ אל העולם". www.uzitauber.comמספר צפיות: 24362
68310
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!