יעדים נבחרים לטיול באירלנד

יעדים חשובים לטיול באירלנד
מאת: עוזי טאובר


בכתבה זו אביא מידע על יעדי התיירות הנבחרים של אירלנד.


מצוקי מוהר, אירלנד
מצוקי מוהר על החוף המערבי של אירלנד, מאתרי התיירות הפופולריים באי  (צילום: JoachimKohlerBremen)


יעדים חשובים לביקור באירלנד, על פי סדר הופעתם בכתבה

 

שייט נהרות
 

דבלין בירת אירלנד

עיר הבירה של הרפובליקה האירית העצמאית, מונה כחצי מיליון תושבים, ועם המטרופולין שלה כ- 2 מיליון תושבים (מתוך קרוב ל- 5 מיליון תושבים באירלנד כולה) ומהווה את הלב התרבותי, מסחרי, כלכלי וחברתי של אירלנד. בלב העיר עובר נהר ליפי החוצה אותה לרובע צפוני ולרובע דרומי.

העיר דבלין 
(Dublin) הוקמה במאה ה- 10 ע"י הוויקינגים, שכבשו את חבל הארץ הזה במהלך נדודי השוד שלהם. לראשונה הייתה כאן היאחזות עם נמל ובהמשך התפתחה העיר ותושביה הפכו לסוחרים. במרוצת השנים נכנעו אחרוני הוויקינגים לשבטים האיריים והתמזגו בהם.
דבלין הייתה גם למרכז הכיבוש האנגלי ובעיר יש מבני ציבור רבים, וכן שכונות מגורים בעלות סגנון בנייה אנגלי טהור. בנייני העיר אפרוריים משהו, אם כי בשנים האחרונות היא מתפתחת בצעדי ענק ומהווה תחנת חובה לביקור (לפחות בן יומיים) באירלנד. אתריה המרכזיים של דבלין הם הטירה העתיקה, מבשלת השיכר "גינס", פארק פיניקס הגדול, כנסיותיה ורחוב הקניות גראפטון.   
כתבה על יעדים מרכזיים בדבלין
 
גשר האף פני, דאבלין, אירלנד
גשר "חצי-פני" בדבלין בירת אירלנד והעיר הגדולה בה  (צילום: Thpohl)
 בתי מלון מומלצים במרכז דבלין

שלושת בתי המלון שנביא כאן ממוקמים במרכז דבלין, במרחק הליכה מאתריה החשובים של העיר. יוקר המחייה באירלנד ובדבלין במיוחד גבוה מאד ולכן גם בתי המלון אינם זולים. חשוב לשים לב לתנאי הביטול והאם ארוחת בוקר כלולה במחיר.

המלצה על מלון בדבלין אירלנד   המלצה על מלון בדבלין אירלנד
מלון פיץ-ויליאם
  (The Fitzwilliam Hotel- מלון 5 כוכבים עם חנייה פרטית והסעות מ/אל שדה התעופה

המלצה על מלון בדבלין אירלנד   המלצה על מלון בדבלין אירלנד
 מלון מאלדרון
 (Maldron Hotel Pearse Street- מלון 4 כוכבים שמחיריו נוחים ורמתו מצוינת

המלצה על מלון דירות בדבלין אירלנד   המלצה על דירה בדבלין אירלנד
,מלון הדירות טמפל בר
 (Temple Bar Apartments- דירות 1-3 חדרי שינה, מטבח וסלון, ברובע טמפל הפופולרי 

מצוקי מוהר לחופי האוקיינוס האטלנטי

280 ק"מ מפרידים בין דבלין, לחופיו המזרחיים של האי, לבין שרשרת נישאה ונשגבה של מצוקים, הניצבים כחומה בצורה בצידו המערבי של האי, כשפניהם אל האוקיינוס האטלנטי. מצוקי מוהר (Cliffs of Moher), מהאתרים המיוחדים ביותר בעולם, ובוודאי באירלנד, משתרעים לאורך כ- 8 ק"מ ומתנשאים לגובה של כ- 200 מ' מעל פני גלי האוקיינוס. הצוקים תלולים וזקופים והגישה אליהם היא לאורך טיילת נאה, המציעה תצפית על מכלול המצוקים והאוקיינוס הכחול.
 
המצוקים בנויים משכבות מגוונות של סלעי גיר, שבינות להם מקננים עופות, שצריחותיהם מעניקית נופך רומנטי ומסתורי לביקור. חבל הארץ נקרא "קונאחט" והוא ידוע כאיזור טרשי ומצוקי, שקשה מאוד לגדל בו גידולים חקלאיים. מצד שני, האתר הפך למוקד משיכה תיירותי ומסביבו צצו כפרי אירוח, עיירת גולף ושירותי תיירות מגוונים.
 
 מצוקי מוהר, אירלנד
מצוקי מוהר, סלעי אבן גיר המתנשאים לגובה 200 מטר לאורך כ- 8 קילומטר (צילום: Giuseppe Milo)

העיר היפה גולוויי 

100 ק"מ צפונה, מצדו השני של המפרץ, שוכנת העיר גולוויי (Galway), עיר צבעונית ויפה, המונה כ- 80,000 תשבים ומשמשת גם בירת חבל קונאחט. במרכז העיר עוברים כמה רחובות צבעוניים במיוחד, ובראשם הרחוב הראשי, הקרוי "שופ סטריט", רחוב הקניות. לאורכו של הרחוב יש חנויות ובתי כלבו, ובעיקר פאבים נהדרים, בהם ניתן ללגום בירה מעולה ולהאזין למוסיקה אירית מקפיצה.
 
גולוויי ידועה גם בפסטיבליה הצבעוניים במיוחד, הנערכים לאורך כל השנה. העיר שוכנת על שפת מפרץ גולוויי צופה אל האקיינוס האטלנטי ויש בה נמל קטן. היא מהווה מרכז תיירות חשוב לכל המבקשים לבקר בחבל קונמארה ההררי בצפון מערב אירלנד.

בעיר יש כמה כנסיות יפות, אשר באחת מהן התפלל קולומבוס לפני צאתו למסעו השני אל האיים הקריביים. כמו כן יש בה שרידים של רובע ספרדי ישן, הניבט אל שפך נהר "קוריב", הנשפך אל האוקיינוס. על גדות הנהר, באיזור השפך, מתרכזים עשרות ברבורים.
 
העיר גאלווי, אירלנד
בתיה הצבעוניים של העיר גולוויי לחופי האטלנטי  (צילום: Miguel Mendez)
 

 

 

העיירה הקטנה אדאר

העיירה הקטנה אדאר (Adare), מונה רק קצת יותר מ- 1,000 תושבים, ונמצאת על אם הדרך הראשית המחברת בין העיר לימריק (Limerick) לעיר קילארני (Killarney), בדרום מערב אירלנד. בעיירה יש כיכר מרכזית צמודה לכנסייה עתיקה ומרשימה, וכן שרידי מצודת דרכים עתיקה. בין מאפייניה אפשר גם לראות קוטג'ים שוויצריים ובתי מגורים צבעוניים, המקורים בגגות קש ומקושטים בגינות נאות.
 
בסמוך לכיכר משתרע פארק ירוק עם מזרקות, ספסלים ופביליונים נאים, שיפה לטייל בו ולנוח מנסיעה ארוכה בין מרכז אירלנד לחבל הדרום מערבי. 
 
 העיירה אדאר, אירלנד
גגות קש וגינות מאפיינים את בתי העיירה הקטנה אדאר  (צילום: Jerzy Strzelecki)
 
 

מצודת בונראטי ופארק בונראטי

לא הרחק מהעיירה אדאר שוכנת מצודת בונראטי (Bunratty Castle), מצודת דרכים עתיקה, מן המאה ה- 10, הניצבת לבטח על גדות נהר ראט. במצודה, המתנשאת בלב פארק גדול הנקרא באותו שם, יש אוסף מרשים של חדרים, כלי מלחמה, כלי בית, ציורים ופסלים מתקופת ימי הביניים ועד המאה ה- 17.
בעלי המצודה נחשבו בין הלוחמים הנועזים ביותר באירלנד, ועמדו לא אחת מול ניסיונות הכיבוש של נסיכויות איריות אחרות. לאחר הכיבוש האנגלי עברה המצודה לידי האנגלים ובעליה הפך מ"צ'יפטיין" (מנהיג אירי מקומי) למנהיג הממונה מטעם.
אפשר להצטרף לסיור מודרך (באנגלית) ברחבי המצודה.
 
פארק פולקלור גדול וציורי מקיף את מצודת בונראטי. בפארק יש תצוגות שונות המציגות את אורח החיים האירי לדורותיו. כך, למשל, אפשר לראות כאן רחוב אופייני מעיירה אירית, ובו בית ספר, נפחיה, מאפיה ושאר בעלי מלאכה. אפשר לסייר בין המבנים השונים ברחבי הפארק, מבנים המייצגים צורות בנייה כפריות שרווחו באירלנד, דוגמת ה"טאצ'קוטג" - בית אבן כפרי מקורה בקש.
אגף נפרד מיוחד ל"טינקלר'ס", הצוענים האירים. אלו נוהגים עד היום להתנועע ברחבי האי על גבי קרוניות מסע עשויות עץ (בתמונה). יש גם יריד צועני קבוע המתקיים בקונמארה מידי שנה.
בכניסה לפארק בונראטי יש מתחם גדול ובו מסעדות וחנויות מזכרות.
 
לאחר מצור ארוך, שהטילו הפרוטסטנטים האנגלים על מצודת העיר, נכנעו הקתולים ואולצו לעזוב את אירלנד. מול המצודה, המשמשת כיום מוזיאון, ניצבת "אבן ההסכמה" עליה נחתם הסכם הכניעה. אל המצודה ניתן להגיע במעבר על גשר נאה
העיר מהווה לא יותר מאשר תחנת דרכים בטיול באירלנד, בואכה דרום מערב ל"טבעת קרי" היפה.    
 
ממצודת בונארטי, אירלנד
מצודת בונראטי, אוסף מרשים של חדרים, כלי מלחמה, כלי בית, ציורים ופסלים   (צילום: Fabian Walden)

מצודת בלארני והחלום של יעקב אבינו

בלב פארק לאומי גדול וירוק ניצבת מצודת אבן נישאה ועתיקה. מצודת בלארני (Blarney Castle) הרוסה למדי, אך מהווה נדבך חשוב בדברי ימיה הארוכים והלוחמניים של אירלנד. בעבר הייתה המצודה שייכת ללורד אירי עשיר ושמו בלארני, אשר נדרש להעבירה לידי המלכה אליזבת במאה ה- 16. התחמקויותיו של הלורד וצחות לשונו גרמו למלכה להבין כי הוא מוליך אותה שולל, וברוגז רב היא הגדירה את דבריו - It is just Blarny, דהיינו, הכל שטויות (מכאן, "בלוני" באנגלית אמריקאית).

בראש המצודה קבועה אבן עתיקה, אשר על פי המסורת הייתה האבן עליה חלם יעקב אבינו את חלומו המפורסם. האבן הובאה על ידי הצלבנים לסקוטלנד ותקופה ארוכה הכתירו עליה מלכים. כל המנשק את האבן, יזכה, על פי האמונה, ליכולת דיבור רהוטה. מסביב למצודה פארק ירוק ויפה ובו עצים עתיקים וממצאים מן התקופה האירית הקדומה.
 
מצודת בלרני, אירלנד
 מצודת בלארני בלב הפארק המקיף אותה  (צילום: klndonnelly)

 

עוזי טאובר
 
אודות הכותב
עוזי טאובר, מדריך צלם וכותב. מדריך מזה שלושים שנה, בעל ניסיון רב וידע מקיף - גיאוגרפי, היסטורי ומדעי. מוביל קבוצות מטיילים בישראל ובעולם, מארגן קבוצת צלמים, לצילומי טבע ונוף עירוני.  כתב ארבעה ספרים שהאחרון שבהם "מציץ אל העולם". www.uzitauber.comמספר צפיות: 22703
54910
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר