דבלין - יעדים נבחרים
מאת: עוזי טאובר


דבלין, עיר הבירה של הרפובליקה האירית העצמאית, עם קרוב ל- 2 מיליון תושבים (כחצי מיליון בעיר עצמה והשאר במטרופולין), מהווה את הלב התרבותי, מסחרי, כלכלי וחברתי של אירלנדבלב העיר עובר נהר ליפי החוצה אותה לרובע צפוני ולרובע דרומי.


כמעט מחצית מתושבי אירלנד מתגוררים בבירה, הממוקמת לחופיו המזרחיים של האי האירי, ואליה גם כנראה תגיעו בטיסה.
 
טריניטי קולג', דבלין
אוניברסיטת טריניטי קולג' בדבלין  (צילום: Miguel Ossorio)


אתרים לביקור בדבלין על פי סדר הופעתם בכתבה
 
דבלין (Dublin) הוקמה במאה ה- 10 על ידי הוויקינגים, שכבשו חבל הארץ זה במהלך נדודי השוד שלהם. לראשונה הייתה כאן היאחזות ובה נמל ובהמשך התפתחה העיר ותושביה הפכו לסוחרים. במרוצת השנים נכנעו אחרוני הוויקינגים לשבטים האיריים והתמזגו בהם. 
דבלין הייתה גם למרכז הכיבוש האנגלי ובעיר יש מבני ציבור רבים, וכן שכונות מגורים עם בתים בעלי סגנון בנייה אנגלי טהור. בנייניה של דבלין אפרוריים משהו, אם כי בשנים האחרונות העיר מתפתחת בצעדי ענק ומהווה תחנת חובה לביקור של לפחות, באירלנד. אתריה המרכזיים הם: הטירה העתיקהמבשלת השיכר "גינס"פארק פיניקס הגדול, כנסיותיה ורחוב הקניות גראפטון.
בתי מלון במרכז העיר דבלין

להלן סקירה של כמה מאתריה הבולטים של דבלין:
 

טריניטי קולג' 

בשנת 1592 ציוותה המלכה אליזבת ה- 1 על הקמת האוניברסיטה הראשונה בדבלין, בה "ילמדו נבערי הארץ הזאת תורה ודעת", כך על פי דבריה. טריניטי קולג' (Trinity Collage) הוא המוסד האקדמי הוותיק ביותר בדבלין וכמעט כל אינטלקטואל אירי שני למד כאן. בין בוגרי הקולג' המפורסמים: ג'ונתן סוויפט (אשר לימים הפך לדיקן האוניברסיטה), אוסקר ווילד ורבים אחרים.

במתחם הקולג' יש מספר מבנים ופקולטות, אולם הקטע המעניין בו הוא הספרייה העתיקה של הקולג'. בספריה ניתן לראות את "The book of Kells", ספר נזירי קדום משנת 800, המאוייר במאות ציורים צבעוניים, המתאר את אירועי הברית החדשה ופרקים נוספים. בספריה העתיקה ישנם כ- 2.5 מיליון כותרים, בהם נדירים ועתיקים ביותר. כמו כן ניתן לראות כאן נבל עתיק מן המאה ה- 14, אחד הבודדים ששרדו, לאחר שאליזבת ה- 1 ציוותה להשמיד את כלי הנגינה הסמליים של אירלנד, כמו גם, לחסל את נגני הנבל
 
טריניטי קולג', דבלין
אוניברסיטת טריניטי קולג', כמעט כל אינטלקטואל אירי שני למד כאן  (צילום: Priscila Valdelvira Salvador)
 

שייט נהרות
 

גשר "חצי פני" (Ha'penny Bridge)

 אחד הגשרים הציוריים ביותר המתוחים מעל נהר ליפי החוצה את דבלין. זהו גשר המתכת הראשון שהוקם בדבלין, בשנת 1916, אשר איפשר להולכי רגל לחצות את הנהר מצד לצד. עד אז ניתן היה לעשות זאת באמצעות סירות או מעבורות מיוחדות. הגשר, המהווה חלק בלתי נפרד מסמליה של דבלין האפרורית.
הגשר נקרא בשם "חצי פני" או באנגלית Ha'penny בגלל המחיר (אגרת חצייה) אותו נדרש הולך הרגל לשלם כדי לחצות את הנהר על פני הגשר.
 
גשר האף פני, דאבלין, אירלנד
גשר "חצי-פני", המחיר אותו נדרש לשלם בעבר הולך רגל   (צילום: Thpohl)
 
 

פסל אוסקר ויילד

בסמוך למוזיאון ההיסטורי העירוני המרשים, ובלב רובע המגורים הג'ורג'יאני בדבלין, מדרום לנהר, ניצב הבית בו נולד הסופר והמחזאי אוסקר ויילד (1856 - 1900).
מול הבית, בצלע הפארק הירוק ניצב פסלו של הסופר, הנראה נשען אל הסלע ומחייך בציניות שהיתה כה אופיינית לו.
אוסקר ויילד, יליד דבלין וחניך טריניטי קולג', היה אנגלו-אירי שכתב מסות, סיפורים, אגדות ומחזות. בעיקר היה ידוע באימרותיו השנונות, המשמשות עד היום אמרות שפר מתוחכמות לכל מצב. ויילד הסתבך כאשר נודע כי נהג לקיים יחסי מין עם ידידו הקרוב, והושלך לכלא בפריס למשך שנתיים, בהם דעך נרו.
ספריו וסיפוריו הידועים: תמונתו של דוריאן גריי, הנסיך המאושר, הענק וגנו ורבים אחרים, העניקו השראה לילדים ומבוגרים בעולם הקסום ומלא החכמה שהציגו בפני הקוראים
 
פיסלו של אוסקר ווילד בדבלין, אירלנד
פיסלו של אוסקר ווילד  (צילום: עוזי טאובר)
 
 

 פסלו של ג'יימס ג'ויס

הפסל מוצב ברחוב הניצב לרחוב או'קונל, מצידו הצפוני של נהר ליפי. ג'יימס ג'ויס (1882 - 1941) נחשב לאחד מגדולי הסופרים של המאה העשרים. דבלין היא העיר בה ניסה לראשונה את כוחו כסופר, ואולם נדחה על ידי מו"לים שונים. את העיר הוא לא ממש סבל, ואפילו עזב אותה בכעס ונדד ברחבי אירופה, בין פריס, ציריך ועוד. ספריו המפורסמים ביותר הם: "הדבלינאים", "דיוקנו של האמן כאיש צעיר" ו"יוליסס". סגנונו חריף ומיוחד, ומשלב הגיגים לצד תאורים יומיומיים ושימוש ניכר בזרם התודעה והחשיבה המוחצנת.
לאחר מותו, ולאחר שעלה לגדולה, מצאה לנכון העירייה להקים במקום פסל לזכרו, ואפילו מוזיאון הנושא את שמו. קיים גם מסלול טיול בדבלין העוקב אחר גיבורי ספרו "הדבלינאים". מדי שנה חוגגים האירים את "בלומסדיי" ב- 16 ביוני, התאריך בו אירעו האירועים החשובים של גיבור הספר "יוליסס", היהודי בלום.
 
פיסלו של ג'יימס ג'ויס בדבלין, אירלנד
פיסלו של ג'יימס ג'ויס  (צילום: עוזי טאובר)
 

הפרלמנט האירי

ארמון הבנוי בסגנון ניאו-קלאסי, בעל כיפה וחזית המזכירים מקדש יווני. בבניין הפרלמנט, השוכן אף הוא בצד הדרומי של נהר הליפי, יושבים 166 חברי פרלמנט, אשר נבחרים אחת לארבע שנים.
האגדה הישנה מספרת על פטריק הקדוש, אשר במאה ה- 5 לספירה החדיר את הנצרות לאירלנד הפאגאנית באותות ובמופתים. אחד הקסמים שחולל היה, גירוש מוחלט של הנחשים (סמלים פגאניים מובהקים) מאירלנד.
אומרים כי בכל אירלנד בכל זאת ניתן למצוא 166 נחשים...
 
בניין הפרלמנט האירי, דבלין
בניין הפרלמנט האירי בסגנון ניאו-קלאסי  (צילום: Neeku Shamekh)
 
 

רחוב גראפטון

רחוב גראפטון (Grafton Street) הינו המדרחוב הראשי העובר בלבה המסחרי התוסס של דבלין, אחד משני רחובות הקניות החשובים במרכז דבלין (השני הוא רחוב הנרי). תחילתו של הרחוב בפיסלה של מולי מלון (הנערה שנהגה למכור דגים ביום ואת גופה בלילה), לכיוון דרום, לאורך שורה ארוכה של חנויות אופנה, מוסיקה, דוכני פרחים, מסעדות ובארים, עד לפארק ירוק ופורח בשם "סנט סטפאנ'ס גרין".
קרוב לקצהו של המדרחוב נמצא מרכז קניות גדול בעל עיצוב ארט נובו מתכתי וזכוכיתי, אשר מצדיק ביקור בשל עיצובו, החנויות המגוונת שבו והמסעדות הרבות.
 
רחוב גראפטון בדבלין, אירלנד
רחוב גראפטון  (צילום: עוזי טאובר)
   

פסל מולי מאלון

פסלה של מולי מאלון (Molly Malone), נערה אירית אשר ספק הייתה ספק אגדה, ואשר שייכת לשלהי המאה ה- 19, ניצב גאה וניבט אל עוברי האורח הממהרים אל רחוב גראפטון או לטריניטי קולג'. בפסל נראית גם עגלה עמוסת דגים, ואכן, מולי מאלון שופעת האברים נהגה למכור ביום דגים, ואילו בלילה, מכרה את גופה למרבה במחיר. זהו אחד הפסלים אותם הקימה העירייה לקראת חגיגות ה- 1000 להווסדה של העיר(1988) , לציון גיבורי התרבות שחיו והפכו לסימלה של העיר.
אחד משירי העם האיריים הנפוצים מספר את סיפורה של מולי מאלון. מסביב לפסלה מתגודדים דרך קבע חבורת נגנים קשישים, מתופפים על התוף האירי, ה"בודראן", שיכורים, צלמים ותיירים
 
פיסלה של מולי מאלון והנגנים סביבו, דבלין
 פסלה של מולי מאלון והנגנים סביבו  (צילום: עוזי טאובר)
 
 

 רובע טמפל בר

רובע המסעדות והפאבים התוסס והצבעוני ביותר בדבלין. ה"טמפל אר" (Temple Bar) נמצא בסמוך לגדה הדרומית של נהר ליפי.
עם רדת החשיכה מתחילים צלילי נגינה לבקוע מן הפאבים השונים במקום. יש פאבים המיועדים לתיירים, ויש גם איריים מיקצוענים (אלו נמצאים בקומות הגבוהות יותר), בהם מופיעים "סאשנ'ס", הרכבים מאולתרים של כלי נגינה (כינור, אקורדיון, חליל ותוף "בודראן", המקפיצים את הקהל במוסיקה החוזרת על עצמה במקצבים הולכים וגוברים.
ברובע זה גם שפע מסעדות, שיכורים ו..כייסים
 
ברים באירלנד
הטמפל בר - מקדש הבירה הבלתי מעורער  (צילום: CC Heather R)
 

מבשלת השיכר "גינס"

קשה להחמיץ את ארובת העשן המיתמר בלב העיר. קשה גם להחמיץ את המבנה הספיראלי הבנוי זכוכית בו נמצא המוזיאון המפורסם של מבשלת השיכר גינס (Guinness Storehouse).
גינס היה אנגלו-אירי פיקח, אשר כבר לפני כ- 250 שנה חכר את אדמות האזור תמורת 99 לירות שטרלינג וייסד כאן את מבשלת השיכר הראשונה בעיר. מאז ועד היום הפך המקום לרובע תעשייתי שוקק, ומסביבו הוקמו בתי המגורים של 12,000 הפועלים של מבשלת השיכר. המוזיאון במקום מציג את תהליך הכנת הבירה, את המכונות העתיקות, את הפרסומות הראשונות וגם מאפשר לטעום את הנוזל השחור והמריר, המהפנט את תושבי אירלנד והעולם כולו.
כתבה על אירלנד ארץ הבירה
 
מבשלת השיכר גינס בדבלין, אירלנד
מבשלת השיכר גינס  (צילום: עוזי טאובר)

 


בתי מלון מומלצים במרכז דבלין

שלושת בתי המלון שנביא כאן ממוקמים במרכז דבלין, במרחק הליכה מאתריה החשובים של העיר. יוקר המחייה באירלנד ובדבלין במיוחד גבוה מאד ולכן גם בתי המלון אינם זולים. חשוב לשים לב לתנאי הביטול והאם ארוחת בוקר כלולה במחיר.
מלון פיץ-ויליאם (The Fitzwilliam Hotel) הוא מלון 5 כוכבים, שכל חדריו ממוזגים, והוא מציע חנייה פרטית והסעות מ/אל שדה התעופה. מחיריו סבירים מאד למלון ברמתו, אך עם זאת אינם זולים.
מלון מאלדרון (Maldron Hotel Pearse Street) הוא מלון 4 כוכבים, הנותן תמורה מצוינת למחיר שהוא מאד נוח ביחס לדבלין. חדריו יכולים להלין עד 4 אורחים, והחנייה בו בתשלום (לא מומלץ רכב בדבלין).
מלון הדירות טמפל בר (Temple Bar Dublin City Apartments) מציע דירות מרווחות עם 1-3 חדרי שינה, מטבח מאובזר, פינת אוכל וסלון. כפי ששמו מרמז הוא קרוב לבר ולרובע טמפל המפורסם.

המלצה על מלון בדבלין אירלנד   המלצה על מלון בדבלין אירלנד
המלצה על מלון בדבלין אירלנד   המלצה על מלון בדבלין אירלנד
המלצה על מלון דירות בדבלין אירלנד   המלצה על דירה בדבלין אירלנד
מלון פיץ-ויליאם (למעלה), מלון מאלדרון (באמצע), מלון הדירות טמפל בר (למטה)


 

עוזי טאובר
 
אודות הכותב
עוזי טאובר, מדריך צלם וכותב. מדריך מזה שלושים שנה, בעל ניסיון רב וידע מקיף - גיאוגרפי, היסטורי ומדעי. מוביל קבוצות מטיילים בישראל ובעולם, מארגן קבוצת צלמים, לצילומי טבע ונוף עירוני.  כתב ארבעה ספרים שהאחרון שבהם "מציץ אל העולם". www.uzitauber.comמספר צפיות: 15323
49160
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר