יעדים נבחרים בעיר דבלין – בירת אירלנד
מאת: עוזי טאובר


דבלין, עיר הבירה של הרפובליקה האירית העצמאית, עם קרוב ל- 2 מיליון תושבים (כחצי מיליון בעיר עצמה והשאר במטרופולין), מהווה את הלב התרבותי, מסחרי, כלכלי וחברתי של אירלנד. 


כמעט מחצית מתושבי אירלנד מתגוררים בבירה, הממוקמת לחופיו המזרחיים של האי האירי, ואליה גם כנראה תגיעו בטיסה. בכתבה זו אציג סקירה של כמה מאתריה הבולטים של דבלין.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

גשר "חצי פני" מחבר בין גדות נהר ליפי החוצה את העיר (צילום: Mike O'Sullivan)
טריניטי קולג' (צילום: !PnP)
פסלו של אוסקר ויילד (צילום: anaxila)
הספריה העתיקה בטריניטי קולג' (צילום: David Iliff)
טירת דבלין (צילום: Jowaria)
חוויית מזיגה עצמית במבשלת גינס (צילום: Dan Mongosa)
פסלה של מולי מאלון (צילום: William Murphy)
פארק פיניקס הגדול בדבלין (צילום: William Murphy)

האתרים החשובים לביקור בדבלין על פי סדר הופעתם בכתבה (A-J) ושלושה בתי מלון מומלצים:

מלון דרורי קורט כולל דירות ברמת *3 (K), מלון הארד רוק דבלין ברמת *4 (L), מלון זנזיבר לוק עם יחידות סטודיו וסוויטת (M)


 ברירת מחדלהיסטוריה של 1000 שנה

דבלין (Dublin) הוקמה במאה ה- 10 על ידי הוויקינגים, שכבשו את חבל ארץ זה במהלך נדודי השוד שלהם. ראשית הייתה כאן היאחזות ובה נמל, ובהמשך התפתחה העיר ותושביה הפכו לסוחרים. במרוצת השנים נכנעו אחרוני הוויקינגים לשבטים האיריים והתמזגו בהם. 

דבלין הייתה גם למרכז הכיבוש האנגלי ובעיר יש מבני ציבור רבים ושכונות מגורים עם בתים בעלי סגנון בנייה אנגלי טהור. בנייניה של דבלין אפרוריים משהו, אם כי בעשורים האחרונים העיר מתפתחת בצעדי ענק ומהווה תחנת חובה לביקור באירלנד. אתריה המרכזיים כוללים בין היתר את טירת דבליןמבשלת השיכר "גינס"פארק פיניקס, כנסיות העיר ורחוב הקניות גראפטון.
בתי מלון בעיר דבלין
 
טירת דבלין, אירלנד
טירת דבלין. עיר עם היסטוריה של 1000 שנה (צילום: CC David Stanley)
 

טריניטי קולג' 

בשנת 1592 ציוותה המלכה אליזבת ה- 1 על הקמת האוניברסיטה הראשונה בדבלין, בה "ילמדו נבערי הארץ הזאת תורה ודעת", כך על פי דבריה. טריניטי קולג' (Trinity Collage) הוא המוסד האקדמי הוותיק ביותר בדבלין וכמעט כל אינטלקטואל אירי שני למד כאן. בין בוגרי הקולג' המפורסמים: ג'ונתן סוויפט (אשר לימים הפך לדיקן האוניברסיטה), אוסקר ויילד ורבים אחרים.

במתחם הקולג' יש מספר מבנים ופקולטות, אולם הקטע המעניין בו הוא הספרייה העתיקה של הקולג'. בספריה ניתן לראות את "The book of Kells
– ספר נזירי קדום משנת 800, המאוייר במאות ציורים צבעוניים ומתאר את אירועי הברית החדשה ופרקים נוספים. בספריה העתיקה ישנם כ- 2.5 מיליון כותרים, בהם נדירים ועתיקים ביותר. כמו כן ניתן לראות כאן נבל עתיק מן המאה ה- 14, אחד הבודדים ששרדו, לאחר שאליזבת ה- 1 ציוותה להשמיד את כלי הנגינה הסמליים של אירלנד, כמו גם לחסל את נגני הנבל.
 
טריניטי קולג', דבלין
אוניברסיטת טריניטי קולג', כמעט כל אינטלקטואל אירי שני למד כאן (צילום: CC ajay_suresh)
 

גשר "חצי פני" (Ha'penny Bridge)

אחד הגשרים הציוריים ביותר המתוחים מעל נהר ליפי (Liffey) עובר בלב העיר וחוצה אותה לרובע צפוני ולרובע דרומי. זהו גשר המתכת הראשון שהוקם בדבלין, בשנת 1916, אשר איפשר להולכי רגל לחצות את הנהר מצד לצד. עד אז ניתן היה לעשות זאת באמצעות סירות או מעבורות מיוחדות. הגשר, המהווה חלק בלתי נפרד מסמליה של דבלין האפרורית, נקרא בשם "חצי פני" (Ha'penny) בגלל המחיר (אגרת חצייה) אותו נדרש הולך הרגל לשלם כדי לעבור בו.
בתי מלון במרכז דבלין
 
גשר חצי פני, דאבלין, אירלנד
גשר "חצי-פני", המחיר אותו נדרש לשלם בעבר הולך רגל  (צילום: CC Patrick Franzis)
 

פסל אוסקר ויילד

בסמוך למוזיאון ההיסטורי העירוני המרשים, ובלב רובע המגורים הג'ורג'יאני בדבלין, מדרום לנהר, ניצב הבית בו נולד הסופר והמחזאי אוסקר ויילד (Oscar Wilde, 1856-1900). מול הבית, בצלע הפארק הירוק ניצב פסלו של הסופר, הנראה נשען אל הסלע ומחייך בציניות שהיתה כה אופיינית לו.
 
אוסקר ויילד, יליד דבלין וחניך טריניטי קולג', היה אנגלו-אירי שכתב מסות, סיפורים, אגדות ומחזות. בעיקר היה ידוע באימרותיו השנונות, המשמשות עד היום אמרות שפר מתוחכמות לכל מצב. ויילד הסתבך כאשר נודע כי נהג לקיים יחסי מין עם ידידו הקרוב, והושלך לכלא בפריz למשך שנתיים, בהם דעך נרו.

ספריו וסיפוריו הידועים, ביניהם "תמונתו של דוריאן גריי", "הנסיך המאושר", "הענק וגנו" ורבים אחרים, העניקו השראה לילדים ומבוגרים בעולם הקסום ומלא החכמה שהציגו בפני הקוראים.
פסלו של אוסקר ויילד בדבלין, אירלנד
פסלו של אוסקר ויילד, מול הבית בו נולד בדבלין  (צילום: CC Willian Murphy)
 

פסלו של ג'יימס ג'ויס

הפסל מוצב ברחוב הניצב לרחוב או'קונל, מצידו הצפוני של נהר ליפי. ג'יימס ג'ויס (James Joyce, 1882-1941) נחשב לאחד מגדולי הסופרים של המאה העשרים. דבלין היא העיר בה ניסה לראשונה את כוחו כסופר, ואולם נדחה על ידי מו"לים שונים. את העיר הוא לא ממש סבל, ואפילו עזב אותה בכעס ונדד ברחבי אירופה, בין פריז, ציריך ועוד. ספריו המפורסמים ביותר הם: "הדבלינאים", "דיוקנו של האמן כאיש צעיר" ו"יוליסס". סגנונו חריף ומיוחד, ומשלב הגיגים לצד תאורים יומיומיים ושימוש ניכר בזרם התודעה והחשיבה המוחצנת.
 
לאחר מותו, ולאחר שעלה לגדולה, מצאה לנכון העירייה להקים במקום פסל לזכרו, ואפילו מוזיאון הנושא את שמו. קיים גם מסלול טיול בדבלין העוקב אחר גיבורי ספרו "הדבלינאים". מדי שנה חוגגים האירים את "בלומסדיי" ב- 16 ביוני, התאריך בו אירעו האירועים החשובים של גיבור הספר "יוליסס", היהודי בלום.
 
פיסלו של ג'יימס ג'ויס בדבלין, אירלנד
פסלו של ג'יימס ג'ויס, בעיר בה התחיל לכתוב ולא ממש אהב  (צילום: עוזי טאובר)
 הפרלמנט האירי

בארמון הבנוי בסגנון ניאו-קלאסי, בעל כיפה וחזית המזכירים מקדש יווני, שוכן הפרלמנט האירי. בבניין, הנמצא בצד הדרומי של נהר ליפי, יושבים 166 חברי פרלמנט, אשר נבחרים אחת לארבע שנים. האגדה הישנה מספרת על פטריק הקדוש, אשר במאה ה- 5 לספירה החדיר את הנצרות לאירלנד הפגאנית באותות ובמופתים. אחד הקסמים שחולל היה גירוש מוחלט של הנחשים (סמלים פגאניים מובהקים) מאירלנד. אומרים כי בכל אירלנד בכל זאת ניתן למצוא 166 נחשים...
 
בניין הפרלמנט האירי, דבלין
בניין הפרלמנט האירי בסגנון ניאו-קלאסי המזכיר מקדש יווני  (צילום: CC Neeku Shamekh)
 

רחוב גראפטון

רחוב גראפטון (Grafton Street) הינו המדרחוב הראשי העובר בליבה המסחרי התוסס של דבלין, אחד משני רחובות הקניות החשובים במרכז דבלין (השני הוא רחוב הנרי). לאורך הרחוב שורה ארוכה של חנויות אופנה, מוזיקה, דוכני פרחים, מסעדות וברים, והוא מגיע לפארק ירוק ופורח בשם סנט סטפאנ'ס גרין (St Stephen's Green). קרוב לקצהו של המדרחוב נמצא מרכז קניות גדול בעל עיצוב ארט נובו מתכתי וזכוכיתי, אשר מצדיק ביקור בשל עיצובו, החנויות המגוונת שבו והמסעדות הרבות.
 
רחוב גראפטון בדבלין, אירלנד
לאורך רחוב גראפטון שורה ארוכה של חנויות אופנה, דוכני פרחים, מסעדות וברים (צילום: CC Patrick Franzis)
 

פסל מולי מאלון

פסלה של מולי מאלון (Molly Malone), נערה אירית משלהי המאה ה- 19 אשר ספק הייתה ספק אגדה, ניצב גאה וניבט אל עוברי האורח הממהרים אל רחוב גראפטון או לטריניטי קולג'. בפסל נראית גם עגלה עמוסת דגים, ואכן, מולי מאלון נהגה למכור ביום דגים, ואילו בלילה, מכרה את גופה למרבה במחיר. זהו אחד הפסלים אותם הקימה העירייה לקראת חגיגות ה- 1000 להיווסדה של העיר (בשנת 1988) לציון גיבורי התרבות שחיו והפכו לסמליה של העיר.

אחד משירי העם האיריים הנפוצים מספר את סיפורה של מולי מאלון. מסביב לפסלה מתגודדים דרך קבע חבורת נגנים קשישים המתופפים על התוף האירי (ה"בודראן"), בנוסף לשיכורים, צלמים ותיירים.
 
פיסל מולי מאלון, דבלין
 פסלה של מולי מאלון, נערה אירית שהפכה לאגדה  (צילום: Andy Sotiriou)
 

רובע טמפל בר

רובע המסעדות והפאבים התוסס והצבעוני ביותר בדבלין. ה"טמפל בר" (Temple Bar) נמצא בסמוך לגדה הדרומית של נהר ליפיעם רדת החשיכה מתחילים צלילי נגינה לבקוע מן הפאבים השונים במקום. יש פאבים המיועדים לתיירים, ויש גם איריים מקצוענים (אלו נמצאים בקומות הגבוהות יותר), בהם מופיעים "סאשנ'ס", הרכבים מאולתרים של כלי נגינה (כינור, אקורדיון, חליל ותוף "בודראן"), המקפיצים את הקהל במוסיקה החוזרת על עצמה במקצבים הולכים וגוברים. ברובע זה גם שפע מסעדות, שיכורים ו...כייסים. 
כתבה על המוזיקה האירית ותרבות הפאבים
 
טמפל בר, דבלין
הטמפל בר – מקדש הבירה הבלתי מעורער (צילום: CC Patrick Franzis)
 

מבשלת השיכר גינס

קשה להחמיץ את ארובת העשן המיתמר בלב העיר. קשה גם להחמיץ את המבנה הספיראלי הבנוי זכוכית בו נמצא המוזיאון המפורסם של מבשלת השיכר גינס (Guinness Storehouse). גינס היה אנגלו-אירי פיקח, אשר כבר לפני כ- 250 שנה חכר את אדמות האזור תמורת 99 לירות שטרלינג וייסד כאן את מבשלת השיכר הראשונה בעיר.

מאז ועד היום הפך המקום לרובע תעשייתי שוקק, ומסביבו הוקמו בתי המגורים של 12,000 הפועלים של מבשלת השיכר. המוזיאון במקום מציג את תהליך הכנת הבירה, את המכונות העתיקות, את הפרסומות הראשונות וגם מאפשר לטעום את הנוזל השחור והמריר, המהפנט את תושבי אירלנד והעולם כולו.

כתבה על אירלנד ארץ הבירה
 
מבשלת השיכר גינס בדבלין, אירלנד
מבשלת השיכר גינס, הראשונה בעיר דבלין   (צילום: CC Julie Kertesz)


בתי מלון מומלצים במרכז דבלין

שלושת בתי המלון שנביא כאן ממוקמים במרכז דבלין, במרחק הליכה מאתריה החשובים של העיר. יוקר המחייה באירלנד ובדבלין במיוחד גבוה מאוד ולכן גם בתי המלון אינם זולים. חשוב לשים לב לתנאי הביטול והאם ארוחת בוקר כלולה במחיר (אם כי ניתן להסתדר בלעדיה, בעיקר בדירות).

מלון דרורי קורט (Drury Court Hotel) מדורג ברמת 3 כוכבים ומציע חדרים זוגיים ודירות עם 1-3 חדרי שינה. הדירות כוללות גם מטבח, פינת אוכל וסלון, והן מאפשרות חיסכון בהוצאה על אוכל, או לחילופין להיעזר בבתי הקפה והמסעדות הרבות שבקרבתו.
מלון הארד רוק דבלין (Hard Rock Hotel Dublin) מדורג ברמת 4 כוכבים ומציע חדרים זוגיים, שחלקם נגישים, וכולם כוללים מקרר ואמצעים להכנת שתיה חמה. זהו מלון עם אווירה צעירה, עיצוב מודרני (בנושא מוזיקה) וצוות מאד שירותי, שהופך את השהות לחוויה.
מלון זנזיבר לוק (Zanzibar Locke) הוא מלון דירות ברמת 4 כוכבים, ממוקם על גדות נהר ליפי, ליד גשר האף-פני. הוא מציע יחידות סטודיו  (חלקן נגישות) וסוויטות, עם מטבחון קטן ומצויד. המלון מעוצב בצבעים רכים ונעימים וכולל דלפק קבלה, מסעדה וחדר כושר.
בתי מלון נוספם במרכז דבלין

מלון במרכז דבלין
מלון דרורי קורט - חדרים זוגיים ודירות ברמת 3 כוכבים ובמחיר הוגן

מלון מומלץ במרכז דבלין אירלנד
מלון הארד רוק דבלין
  - עיצוב מודרני בנושא מוזיקה ושירות מעולה ברמת 4 כוכבים

מלון דירות במרכז דבלין
מלון זנזיבר לוק
- יחידות סטודיו וסוויטות בעיצוב נעים ובמיקום מנצח

 

מידע נוסף

כתבות נוספות 


עוזי טאובר
 
אודות הכותב
עוזי טאובר, מדריך צלם וכותב. מדריך מזה שלושים שנה, בעל ניסיון רב וידע מקיף - גיאוגרפי, היסטורי ומדעי. מוביל קבוצות מטיילים בישראל ובעולם, מארגן קבוצת צלמים, לצילומי טבע ונוף עירוני.  כתב ארבעה ספרים שהאחרון שבהם "מציץ אל העולם". www.uzitauber.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר