מידע כללי למטיילים באירלנד

מידע כללי למטיילים באירלנד


לפני שאתם נוסעים לאירלנד בוודאי תרצו ללמוד עליה מעט – מהי הנקודה הגבוהה ביותר, כמה גשם יורד, באיזה מטבע משתמשים, האם היא שייכת לאיחוד האירופי ואיזה מותג הכי מזוהה איתה?


בירה גינס באירלנד
בירה גינס, המותג המזוהה עם אירלנד ומיוצר בדבלין הבירה (צילום: 
CC larrymac)
 

הגאוגרפיה של אירלנד

האי של אירלנד מוקף בשרשרת הרים לאורך החוף, המקיפים מישור פנימי קעור, שאינו עולה בגובהו על 150 מטרים מעל פני הים. מרבית שטחו של האי מכוסה כרי דשא וצמחייה ירוקת עד, שהקנו לאי את הכינוי "אי האזמרגד" (Emerald Isle). שטחים נרחבים באי מכוסים בביצות כבול. ההר הגבוה ביותר באי, Carrauntoohil, הנמצא בצפון־מערב, גובהו 1,041 מ'.

בצפון מזרח האי משתרעת רמה בזלתית, בשם רמת אנטרים, המגיעה לגובה של 550 מ'. בחלקו המזרחי של האי אין מפרצים רבים, אך צדו המערבי רצוף במפרצים בעלי נוף מקסים, אשר הידועים והגדולים בהם הם:
מפרץ גולווי (Galway) ומפרץ דונגאל (Donegal). באי אגמים ונחלים רבים. נהר שאנון, הארוך בנהרות אירלנד, חוצה את האי מצפון-מערב לדרום, לאורך 385 קילומטרים.
כתבה על יעדים נבחרים באירלנד  |  כתבה על אירלנד ארץ הבירה
 
מפת האי אירלנד
מפת האי האירי עם המדינות 
אירלנד וצפון-אירלנד


 ברירת מחדלמזג האוויר באירלנד

האקלים באי מושפע מאוד מהזרם הצפון-אטלנטי, שהוא ההמשך הצפון-מערבי של זרם הגולף המגיע מהים הקריבי. חום המים בזרם גורם למזג אוויר מתון יחסית. הקיץ אינו חם  15 עד 20 מעלות צלזיוס בממוצע, אם כי הטמפרטורה יכולה להגיע גם ל- 30 מעלות צ'לזיוס. בחורף מגיעות הטמפרטורות לעתים לקיפאון, כאשר הטמפרטורה המממוצעת היא 5-8 מעלות צ'לזיוס, אך השלג נדיר. גשם יורד כמעט כל השנה, במשך 275 ימים בממוצע. במערב האי יכול הגשם להגיע אף ל- 2,000 מילימטר בשנה, אך במזרח כמות המשקעים נמוכה יותר, ומגיעה ל- 1,000 מילימטרים בשנה.

מצוקי מוהר באירלנד
מצוקי מוהר (צילום: CC Enrico Strocchi)
 

הממשל באירלנד

אירלנד היא רפובליקה, עם מערכת פרלמנטרית וממשלה. נשיאה של אירלנד, המשמש כראש המדינה, נבחר לתקופה בת שבע שנים, ויכול להיבחר רק פעם אחת. תפקידו של הנשיא הוא סמלי ברובו, אך עדיין יש לו מספר תפקידים וסמכויות על פי החוקה, בביצועם הוא נעזר בגוף מייעץ בשם "מועצת המדינה". ראש הממשלה ממונה על ידי הנשיא, לפי המלצת הפרלמנט, ולכן הוא על פי רוב מנהיג מפלגת הרוב בפרלמנט, או מנהיג קואליציה של מפלגות המהוות רוב.

הפרלמנט ובו שני בתים, מורכב מהבית העליון, הסנאט, ומהבית התחתון, ה"דול" (
Dáil). בסנאט שישים חברים: אחד עשר מתמנים על ידי ראש הממשלה, שישה נבחרים על ידי האוניברסיטאות ועוד 43 נבחרים מתוך פנלים של מועמדים. ב"דול" 166 חברים, המכונים TD – Teachtaí Dála (מקביל לראשי התיבות ח"כ). חברי הדול נבחרים בבחירות אזוריות לפי שיטה של ייצוג יחסי.

על פי החוקה האירית יש לערוך בחירות לפחות אחת לשבע שנים. על פי החוק הבחירות נערכות אחת לחמש שנים. הממשלה מוגבלת חוקתית לחמישה עשר חברים.
 
פטריוט אירי קטן
פטריוט אירי צעיר (צילום: Tourism Ireland)
כלכלת אירלנד

המשק האירי הוא משק מודרני, קטן יחסית, הנשען על מסחר. המשק האירי צומח בשיעור צמיחה מהגבוהים באיחוד האירופי, אליו שייכת אירלנד, ומחק את תדמיתה של אירלנד כמדינה נחשלת. החקלאות, פעם הסקטור החשוב ביותר בכלכלה האירית, הוחלפה בתעשייה, שאחראית כיום חלק ניכר מן התמ"ג, היצוא וכוח העבודה. למרות שייצוא הוא המנוע העיקרי שמניע את הכלכלה האירית, גם העלייה בצריכה הפרטית וההתאוששות בענף הבנייה ובהשקעות העסקים תורמות לצמיחה הכלכלית.
 
מטה גוגל ברציפי הסיליקון בדבלין, המקבילה האירית ל
מטה גוגל ברציפי הסיליקון בדבלין, המקבילה האירית ל"עמק הסיליקון" בקליפורניה (צילום: 
CC William Murphy)
 

יוקר המחיה באירלנד וההשלכות עלינו כמטיילים

אירלנד היא אחת המדינות היקרות באירופה, וגם הלינה בה אינה זולה, אם כי בהחלט ניתן למצוא בתי מלון באירלנד במחירים סבירים וברמה טובה. יש לשים לב לתנאי הביטול, בהתאם להעדפותיכם האישיות, וכן לנושא של חנייה (אם אתם עם רכב), הסעות מ/אל שדה התעופה, ארוחת בוקר ועוד. מומלץ למיין ולסנן לפי העדפותיכם ולהיעזר במפה שבמנוע החיפוש.

שלושת בתי המלון שנביא כאן ממוקמים במרכז דבלין, במרחק הליכה מאתריה החשובים של העיר. יוקר המחייה באירלנד ובדבלין במיוחד גבוה מאוד ולכן גם בתי המלון אינם זולים. חשוב לשים לב לתנאי הביטול והאם ארוחת בוקר כלולה במחיר.
 
 
מלון פיץ-וויליאם
 (The Fitzwilliam Hotel מלון 5 כוכבים עם חנייה פרטית והסעות מ/אל שדה התעופה

 
מלון מאלדרון (Maldron Hotel Pearse Street– מלון 4 כוכבים שמחיריו נוחים ורמתו מצוינת

המלצה על מלון דירות בדבלין אירלנד  המלצה על דירה בדבלין אירלנד
מלון הדירות טמפל בר
 (Temple Bar District Apartments– דירות 1-3 חדרי שינה, מטבח וסלון, ברובע טמפל הפופולרי
 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות 


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר