רקע כללי לטיול בברזיל
מאת: ד"ר גלעד (גילי) חסקין


ברזיל היא ארץ שדי באזכור שמה כדי לעורר תחושות של קצב ועליצות. ברזיל היא מולדת הסמבה, הפרבו, הבוסה-נובה והלמבדה. ברזיל היא תיאורי החיים של בני התערובת שנכתבו על ידי ז'ורז'ה אמאדו, זמר הדייגים הנוגה של דוריוול קאימי, הציורים הפרימיטיביים בעלי שפעת הצבעים וסערת חושים אינסופית, ששיאה כמובן בקרנבל. ברזיל היא ארץ בעלת שטח חקלאי ענק ופוטנציאל כלכלי עצום, שלמרות חובותיה המעיקים, מאמינים הכל כי צפוי לה עתיד מזהיר. ברזיל היא כור היתוך כפי שאין בשום מקום בעולם, ולכן יש בה מגוון של אנשים ותרבויות.


נשים באהייניות, סלבדור, ברזיל
הנשים הבאהייניות של סלבדור (צילום: גילי חסקין)
 
את ברזיל ניתן לחלק, על פי צורת פני השטח, לחמישה חבלי ארץ גדולים:
רצועת החוף הארוכה והצרה, לאורכה חיה מרבית האוכלוסייה.
ארץ ההרים הצפונית, המתחילה בוונצואלה ונמשכת גם בברזיל.
הרמה המרכזית: אזור בגובה של כ- 500 מטר, ממנו מתרוממים מספר רכסים. באזור הדרום, חרוצים ברמה זו קניונים מרשימים ומצוקים ירוקים, הנופלים בתלילות אל שפלת החוף.
שפלת האמזונס, המהווה כ-40% משטח ברזיל, הידועה ביערות הגשם הטרופיים שלה, בהם אלפי מיני צמחים ובעלי חיים. כאן גדל עץ הפליסנדר האדמדם, שגונו כגון הגחלת (ברסה,  בפורטוגזית), שהעניק למדינה את שמה.
אגן פרגוואי שבדרום, המאופיין על ידי יער פתוח, עצים נמוכים ושרכים. באזור זה זורמים הנהרות פרגוואי ופרנה, היוצרים את אזור ביצות הפנטנל
 
קניון, הרמה המרכזית, ברזיל
קניוני הרמה המרכזית היורדים לחוף (צילום: גילי חסקין)
 

דרום אמריקה
ברזיל של אנשים

ברזיל היא המדינה החמישית בגודלה בעולם. שטחה העצום מהווה כמחצית משטח דרום אמריקה כולה. בכל זאת, הטיול בברזיל כמעט ואיננו טיול של נופים, אלא בעיקר של תרבויות אנשים. זהו כור היתוך מופלא של גזעי שחור, אדום ולבן, שיצרו כאן תרכובת נפלאה, בלתי גזענית, חמימה ומלטפת. יש משהו בברזיל, שכובש את המטייל בקסמה. החמימות האנושית, הקשר הבלתי אמצעי בין בני האדם, המיניות המורגשת באוויר, השפה הקטיפתית, הבלתי מובנת, ובעיקר המוסיקה המושמעת מכל מקום וממהרת לנענע את כל מי שנמצא בסביבתה.
 
ברזיל הינה גם ארץ של פערים חברתיים הגדלים והולכים, ארץ בה מרובים השקר, השוחד והשלמונים, ארץ של שיעור פשיעה ההולך ומאיים, ארץ של ניוון וחדלון. הגיהנום וגן העדן קרובים מאוד בברזיל. מרחקם אינו גדול יותר מהמרחק בין הפבלות (משכנות העוני), במרומי גבעותיה של ריו דה-ז'ניירו, לבין החווילות המפוארות של הרבעים העשירים. כל אלה, בתוספת בליל האמונות האפרו-ברזילאיות, אהבת הכדורגל ושמחת החיים, הופכים את הביקור בברזיל לחוויה מרתקת.
 
תרבויות, אנשים, ברזיל
הכותב עם ברזיל הצבעונית (צילום: באדיבות גילי חסקין)
 

פולקלור ברזילאי

זהו כאמור העניין העיקרי בברזיל. קודם כול מוסיקה. הסמבה של דרום-מזרח ברזיל, המתנגנת מכל פינה בתקופת הקרנבל, והמקצבים המהירים יותר של הצפון: פוהו (Forró), פרבו (Frevo), ובוסה-נובה (Bosa Nova), פרסמו את ברזיל במערב. גם מוסיקת הפופ הברזילאית זכתה לפרסום עולמי, והמפורסמים שבזמריה הם גל קוסטה (Gal Costa), ז'ורז בן (Jorge Ben) וז'ילברטו ז'יל (Gilberto Gil). ביקור במופע של אחד המבצעים הפופולריים הוא חוויה שאין להחמיץ.
בנושא זה ניתן לקרוא עוד בכתבה: פולקלור ברזילאי
 
קרנבל, ברזיל
תלבושת קרנבלית (צילום: גילי חסקין)
 
 
בברזיל התפתחו, בנוסף לקתוליות, גם דתות ספיריטואליסטיות ששורשיהן באפריקה, אך הושפעו הן מהנצרות והן מאמונות האינדיאנים. כאלו הן האומבנדה (מקומבה), שמרכזה בריו והקנדומבלה, שפולחנו בעיקר בסלבדור. הדתות הללו הולכות וצוברות מאמינים במספרים גדלים והולכים.
 
במשך השנה מתקיימים מספר פסטיבלים, שרובם ככולם ממזגים מוסיקה אירופאית עם מקצבים אפריקאים. חג מיוחד במינו מוקדש לאלה יאמנז'ה. זה חג אפרו-ברזילאי שמקורו פאגאני. במשך יום שלם מתקיימות תהלוכות ססגוניות לכבוד האלה הפופולארית, הלבושה בכחול. המוני אדם מפליגים בסירות עמוסות פרחים, בעוד נשים לבושות הדר יוצאות מן הכנסייה ומגישות שי לאלת הים.
אודות חג זה בכתבה אלת הים יאמנז'ה - האם של כל הברזילאים ובכתבות נוספות באתר זה.
 
קרנבל, ברזיל
שמחת קרנבל (צילום: גילי חסקין)
 

ברזיל של קרנבל וכדורגל

הקרנבל של ברזיל מתקשר אסוציאטיבית לשם המדינה. אלה הם ארבעה ימים של שכרון חושים, שמחול השדים הקשור בהם, מתחיל כחודש קודם. קרנבלים מתקיימים בכל מקום. הידועים ביותר הם הקרנבלים של ריו דה-ז'ניירו ושל סלבדור. הקרנבל בריו הוא למעשה ה"שואו" המפואר בעולם, ובסלבדור מדובר בעיר היוצאת מדעתה במשך שבוע. הקרנבל של ריו הוא סדרה של מופעים סוריאליסטיים וארוטיים, בעוד שהקרנבל בסלבדור מחייה את השורשים האפרו-ברזילאיים. בריו אסור להחמיץ את המסיבות הפרועות המתקיימות בלילות הקרנבל במועדוני הלילה. המועדון הידוע הוא Scala  שם מתקיימת החגיגה שנתית של הומוסקסואלים, קוקסינלים וטרנסוטיסטים.
 
הקרנבל אורך ארבעה לילות. מצעד בתי הספר לסמבה מן הליגה הלאומית  המכונה גם סמבדרומו (Sambadrome), מתקיים בלילות השני והשלישי של הקרנבל. הקרנבל מתחיל ביום שבת, בתאריכים משתנים בפברואר או ראשית מרץ. בערים הגדולות, בעיקר בריו, ניתן לראות מופעי סמבה, ג'אז ברמה גבוהה, חשפנות (של נשים ושל קוקסינלים) ועוד. מידע טוב ניתן לקבל ב- Jornal do Brasil, הנמכר בכל דוכן עיתונים.
 
כדורגל אינו רק ספורט, אלא חלק מובהק מהתרבות והשקפת העולם בברזיל. הכדורגל זורם בעורקים מילדות ועד זקנה. צפייה במשחק כדורגל הוא חוויה חזקה. המשחק הינו בדרך כלל ברמה גבוהה, אך ההצגה האמיתית מתרחשת ביציעים.
לינה בעיר סלבדור
 
קרנבל, ברזיל
איפור פנים בקרנבל (צילום: גילי חסקין)
אוכל ומשקה ברזילאים

המטבח הברזילאי מגוון ביותר והמאכלים משתנים מחבל ארץ אחד למשנהו. בדרום הארץ מרבים לאכול בשר, בדומה לאורוגוואי וארגנטינה השכנות; בחבל האמזונס שבצפון מתקיימים מפירות, דגים ואורז; בצפון-מזרח המטבח הוא אקזוטי ומיוחד במינו, בהשפעה אפריקאית בולטת. בכל מקום כמעט אוכלים "מנת היום" (Prato del Dia). צלחת ענקית המכילה נתח קטן של בשר - לעתים עוף או דג, אורז, שעועית שחורה, ירקות, בננה מטוגנת ועוד.
 
חוויה קולינרית טעימה ומשעשעת היא רודיזיו (Rodízio צורת הגשה מיוחדת של בשר-גריל אל השולחנות, מאיכות משובחת ההולכת ועולה ככל שנסתמת קיבתו של הסועד. מנה זו מוגשת במסעדות בשר הנקראות צ'ורסקרייה (Churrascaria). הטובות ביניהן נמצאות בקופקבנה ובאיפנמה אשר בריו דה-ז'ניירו.
המאכל הלאומי של ברזיל הוא פיג'ואדה (Feijoada), צלי בשר המוגש עם אורז וקערת שעועית. בבהיה כדאי לטעום את המוקקה (Moqueca)  רוטב המכיל דג, חסילונים, צדפות או שילוב שלהם.
 
המשקאות העממיים הם חלק בלתי נפרד מחיי הרחוב. כך, למשל, הסומו (Sumo מיץ פירות מדולל במים, בטעם אלוהי. הוא טעים יותר כשהוא מדולל בחלב ונקרא ויטמינה (Vitamina). קשאסה (Cachaça) הוא משקה חריף וזול במיוחד, המופק מקנה סוכר. קוקטיל של קשסה, סוכר ומיץ פירות, נקרא בטידה (Batida). המשקה הלאומי של ברזיל הוא הקאיפיריניה (Caipirinha), המורכב מקשסה, ליים, סוכר וקרח.

קניות בברזיל

השווקים מציעים ארטסניה (עבודות יד), במגוון רב ובאיכות גבוהה: מוצרי עור, פסלוני אבן, עבודות חבלי רפיה, ריקמות תחרה, ערסלים, עבודות עץ וקרמיקה. ידוע במיוחד הוא "שוק ההיפים", המתקיים מדי יום א' באיפנמה שבריו דה-ז'ניירו. שוק מיוחד במינו מתקיים בימי ד' ושבת בקארוארו (Caruaru) שליד רסיפה (Recife). היצע עצום יש בשוק סן-ז'וזה שברסיפה, וברחובות פורטלזה (Fortaleza). ברזיל היא מקום טוב לקנות אבני חן (למבינים בלבד!). לרשת התכשיטים הגדולה שטרן (Srern) יש חנויות בכל עיר, וכמעט בכל שדה תעופה.
 
בוזיוס עיירת נופש, ברזיל
לאורך רצועת החוף חיה מרבית אוכלוסיית ברזיל, 
עיירת הנופש בוזיוס (צילום: רותם קצין)
 

המלצות ליעדי טיול בברזיל

ריו דה ז'ניירו
מהיפות שבערי תבל. שכונות ציוריות הדחוקות בין חמוקיהן המיוערים של גבעות שחורות ולשונות ים, החודרות לתוך צוקי גרניט. בעיר פארקים ירוקים, מרכזי מסחר הומים, חופים נהדרים, שווקים ומועדוני לילה. הטיול בריו הוא קודם כל טיול של תצפיות על נופה המהמם מראשי ההרים המעטרים אותה. תושביה, המכונים קריוקה (Carioca), לא יקבלו מדלייה על חריצות, אך הם אנשים חביבים, עליזים ונהנתנים. ליפהפיותיה של ריו, המולטיות הגודשות את החופים בבגדי הים הזעירים בעולם, יצא שם עולמי.
 
מפלי איגווסו (Foz do Iguacu)
המפלים הגדולים בשטחם בעולם כולו. שפע אדיר של מים, הניגר מכל עבר. עושר עצום של צמחים ובעלי חיים. הביקור בצד הארגנטינאי חשוב להשלמת התמונה. מומלצים בחום, שייט למפלים בצד הארגנטינאי וטיסה בהליקופטר בצד הברזילאי.
אודות ביקור במפלים בכתבה: איגאסו - ארץ המים האדירים
 
מפלי האיגוואסו, איגוואסו, ברזיל
קשת מפלי איגוואסו – המפלים בעלי השטח הגדול בעולם (צילום: גילי חסקין)
 
ברזיליה (Brasilia)
בירת ברזיל ועיר העתיד. ב-1960 הגשים הנשיא קוביצ'ק סעיף בחוקה הברזילאית, שעד אז נראה אוטופי  העתקת הבירה מריו דה-ז'ניירו שלחוף הים, אל לב לבה של הארץ. מעבר זה נועד לפתח את אזורי הסוואנות הצחיחים ולסמל את ההינתקות מהמורשת הקולוניאלית. בהקמת העיר חברו המעוף של קוביצ'ק לכישורי התכנון של קוסטה וליכולת האדריכלית של נימאייר והניבו יצירה מרשימה.
לינה בעיר ברזיליה
 
ביצות הפנטנל (Pantanal)
ביצות רחבות ידיים באגן הניקוז של נהר ריו-פרגוואי, בין מדינות מאטו-גרוסו ומאטו-גרוסו דו-סול. זהו אזור עשיר מאד בצמחי מים ובעלי חיים, בעיקר ציפורים. גן עדן לחובבי טבע ולדייגים, המוכרז על ידי אונסק"ו כאזור שימור טבע עולמי. שייט מרתק בן 1-4 ימים מתחיל בקויאבה (Cuiabá) שבאזור הצפוני, ומסתיים באזור קורומבה (Corumbá) סמוך לגבול בוליביה. העונה המומלצת לשייט בפנטנל היא העונה היבשה באזור הטרופי: מאי עד ספטמבר.
 
דרך החוף מריו לסנטוס
דרך החוף מריו לסנטוס, הסמוכה לסאו-פאולו ולאורכה מצוקים הרריים, מפרצי ים חוליים, ערי קייט שלוות, איים עתירי צמחייה טרופית ועיירות, המשמרות בחזותן את העבר הקולוניאלי.
 
קרנבל, ריו דה ז'ניירו, ברזיל
קרון חוגגים בקרנבל (צילום: גילי חסקין)
 
 
אורו-פרטו (Ouro Preto)
אחת הערים המקסימות ביותר בברזיל, ואחת מפניני התיירות שלה. עיר קולוניאלית, בנויה בתי אבן וסמטאותיה מרוצפות. בסביבה עיירות נוספות כמו Mariana ו-Tierradentes, המקסימות אף הן.
אודות הרמה המרכזית והעיר אורו-פרטו בכתבה: טיול בארץ הקניונים בדרומה של ברזיל 
 
סלבדור
בירת מדינת באהייה. בירתה הפולקלוריסטית של ברזיל; מולדת דת הקנדומבלה וריקוד הקפוארה. שילוב של עולם פאגאני שחור, עם עולם איברי (ספרדו-פורטוגזי) שטוף אמונות תפלות  שילוב אותו היטיב לתאר הסופר הבהיאני ז'ורז'ה אמאדו. זו עיר מוקפת חופים, הבנויה על מצוק. חלקה העליון עתיק וחלקה התחתון חדש. בין שני החלקים מקשרת מעלית. זהו המקום להתחקות אחר השורשים האפריקאים כמו גם אחר העבר הפורטוגזי. בעיר כנסיות יפהפיות ומוזיאונים חשובים להמחשת התרבות האפרו-ברזילאית. בחוף ריו ורמליו (Rio Vermelho) מתקיים מדי שנה הטקס הגדול של חג ימנז'ה. ניתן לשוט מהעיר לאיי הקייט איטפריקה (Itaparica) ואיליה דה-מאר (Ilha de Maré), אשר במפרץ. הראשון מפורסם יותר, השני אותנטי יותר.
 
העיר העתיקה, סלבדור, ברזיל
רחובותיה הצבעוניים של העיר העתיקה סלבדור העילית (צילום: גילי חסקין)
 
רסיפה (Recife)
בירת מדינת פרנמבוקו. עיר של איים, מים וגשרים, שהעניקו לה את הכינוי "ונציה של ברזיל". במספר מקומות נותרו סימני השלטון ההולנדי. בעיר רבעים השונים זה מזה בתכלית. אולינדה (Olinda) משמרת את האווירה הקולוניאלית, בעוד שבשכונת בואה-ויאג'ם (Boaviagem) נבנו בניינים גבוהים, שהפכו אותה למעיין "קופקבנה של הצפון". בסביבה כפרי דייגים יפהפיים וחופים חוליים, השזורים בדקלים. הקרנבל של אולינדה ידוע בעדינות יחסית וברקוד הפרבו הסוער.
 
מרסיפה צפונה דרך פורטלזה ועד בלם שבשפך האמזונס, עשרות חופים חלומיים כגון ג'ריקו-קווארהקנואה-קברדה ואחרים. אלה חופים של דקלים השעונים לים, ערסלים, מולטיות וים קסום.
לינה בעיר רסיפה
 
מנאוס (Manaus)
עיר נמל בלב הג'ונגלים של האמזונס. שוכנת במרחק 1,600 קילומטר במעלה הנהר. מנאוס מהווה בסיס יציאה לטיולים בנהר האמזונד הגדול בעולם, המזרים חמישית מכמות המים המתוקים עלי אדמות, וביערות הגשם הגדולים בתבל. טיול פופולארי מאוד הוא למפגש הנהרות ריו-נגרו הכהה וריו-סולימנס הבהיר. הם זורמים זה לצד זה עשרות קילומטר, טרם שיתערבבו. בעיר בתי מידות מפוארים, כולל בית אופרה בסגנון ניאו-קלסי צרפתי, זכר ל"בום של הגומי"  הימים בהם לעשירי העיר היה מונופול על סחר הגומי.
 
קפוארה, ברזיל
ריקוד המלחמה קפוארה (צילום: גילי חסקין)
 

מידע נוסףגילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין,  PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר