היכן ואיך לטייל בבולגריה
מאת: ד"ר גלעד (גילי) חסקין


לבולגריה אין תדמית "סקסית". לא אחת, כאשר הצעתי למטיילים ותיקים לצאת למדינה הבלקנית הקטנה והמקסימה הזו, נתקלתי במשיכת כתפיים סתמית. לא הועילו ההסברים על שרשרות ההרים הגבוהים, על היערות העבותים ועל הכפרים הציוריים, התגובה הייתה אפופה שיממון. אולם אלו מהם, שבכל זאת הגיעו, לא חדלו מלהתפעל. 


על המקומות שגרמו למטיילי להתפעל, ועל אלו שאני אוהב במיוחד בבולגריה, אני רוצה לספר לכם כאן.
 
אגמי רילה
שלושה מתוך שבעת אגמי רילה, אגמים קרחוניים קטנטנים על רכס הרי רילה   (צילום: CC Georgi Peshev)
 
האמת היא, שכאשר שמעתי לראשונה על בולגריה, גם אני חשבתי עליה בעיקר במונחים היסטוריים, פחות תיירותיים:
אימפריה שהתחככה בביזנטיון, הסיפור המפואר של הצלת היהודים במלחמת העולם השנייה, וכמובן גבינה בולגרית. ומכבי יפו.


יעדי טיול מרכזיים בבולגריה, לפי סדר הופעתם בכתבה

בלקן
 

אל מעבר לנתיב שכבשו התיירים

בולגריה שוכנת בצפון חצי האי הבלקני. גבולה הצפוני עם רומניה נמתח כמעט כולו לאורך נהר הדנובה. במערב היא גובלת עם סרביה ועם מקדוניה; בדרום - עם טורקיה ועם יוון, ובמזרח לוחכים את חופיה גלי הים השחור. זוהי ארץ אירופאית, אך לבה נוטה לכיוון ההפוך. הכתב הקירילי, הכנסיות הביזנטיות והמסגדים הטורקים הם תזכורת תמידית לקשר החזק של בולגריה עם המזרח.
 
המדינה מזמנת למבקרים בה הפתעה נעימה. הנוף עשיר בגווני ירוק, הרבה יותר משל יוון השכנה. הרי רילה 
(Rila), הרי פירין (Pirin) והרי רודופי (Rhodope), הם מוקדי משיכה טבעיים מופלאים, במיוחד בסתיו, עת הם מתהדרים בצבעי שלכת חמים. יש בבולגריה גם מסורת תרבותית ששורשיה מגיעים לתושבים הקדומים שלחוף הדנובה, דרך האתרים הביזנטיים, ועד לתקופה העות'מאנית.
 
המטיילים המעטים יחסית זוכים לקבלת פנים חמה. זוהי ארץ בטוחה, המחירים בה זולים והיא נהנית מאקלים נוח וממזון משובח. 
בולגריה אידיאלית למטיילים דלי תקציב, לגולשים המעוניינים בחופשת סקי, שמחירה מחצית מחופשה מקבילה בצרפת, לחובבי טיולים רגליים ולסקרנים המחפשים מנזרים עתיקים, שבילים נסתרים, עיירות עתיקות ופינות חמד מעבר לנתיבם הכבוש של התיירים.

כתבה על אתרי סקי בבולגריה

מנזר רילה
ציורי קיר על קירות מנזר רילה, מאתרי החובה של בולגריה  (צילום: CC aakaashá)
 

לטייל לבד בבולגריה

התיירות העצמאית בבולגריה הפכה קלה ופשוטה יותר משבוטל הצורך בוויזה, עבור מרבית המדינות, ובכללן ישראל. בשנים האחרונות גם הולכים ונפתחים חדרי אירוח בבעלות פרטית, וכמותם מתפתחת גם התיירות האקולוגית. אמנם, חלק גדול מהתושבים, בעיקר המבוגרים שבהם, אינם דוברי אנגלית, וחלק מהשלטים עדיין כתובים באותיות קירליות, אך דומה והתושבים יוצאים מגדרם כדי לסייע לתייר ולהנעים את שהותו בארצם.
חיפוש מקומות לינה בבולגריה  |  כתבה על מקומות לינה מומלצים בבולגריה

בולגריה, שבעת אגמי רילה
עם רשת ענפה של שבילים מסומנים היטב, לא קשה לטייל לבד -
ארבעה מתוך שבעת האגמים בהרי רילה  (צילום: CC Boyko Blagoev)
 

חוב לעם הבולגרי

על הרבה עמים נאמר שהם חביבים, אדיבים ומכניסי אורחים. משפט שהפך לקלישאה. ובכל זאת, אנו חייבים להם משהו, לבולגרים. אי אפשר שלא להשוות את מה שקרה כאן, למה שקרה בארצות השכנות בימים האפלים ההם של מלחמת העולם השנייה. קיים ויכוח עד כמה מרכזי היה חלקו של המלך לעומת חלקם של ראשי הכנסייה, אולם אין מערערים על כך שהעם הבולגרי מנע, הלכה למעשה, את השמדתם של יהודי המדינה. מכל מקום, הרכבות שכבר הגיעו לאסוף את היהודים - יצאו ריקות.
כתבה על סיפור הצלת יהודי בולגריה בשואה

 בולגריה, בית הכנסת בסופיה
בית הכנסת הגדול בעיר סופיה, כל יהודי בולגריה ניצלו בשואה    (צילום: CC Dan Lundberg)
 

היכן לטייל בבולגריה?

ספרי ההדרכה לתיירים מלאים התפעלות מסופיה (Sofija), עיר הבירה. הם מגזימים מעט לטעמי. זוהי עיר נעימה, אך לא כדאי להקדיש לה נתח גדול מדי מן הטיול.

האטרקציות האמיתיות הן ערי ימי הביניים, כמו ווליקו טרנובו (
Veliko Tărnovo) שבשפלה התרקית, 230 ק"מ צפונית-מזרחית לסופיה, או נסבאר (Nesebăr) שלחוף הים השחור.  עיר נעימה כמו פלובדיב (Plovdiv), השוכנת במישור התרקי העילי, שבמרכז בולגריה, 160 ק"מ דרומית-מזרחית לסופיה, ומייצגת את תקופת התחייה הלאומית במאה ה- 19.  יש בבולגריה עיירות פרובינציאליות ציוריות, כמו, מלניק (Melnik), בעלת החזות היוונית, 200 ק"מ מדרום לסופיה, שהיא הידועה שבהן. 
אך רוב רובו של הטיול בבולגריה איננו אורבאני. האטרקציות האמיתיות הן דווקא ההרים, היערות, האגמים והכפרים הססגוניים.
לינה בעיר סופיה  |  לינה בעיר ווליקו טרנובו  | לינה בעיר נסבאר לחופי הים השחור

בולגריה, וליקו טרנובו
העיר ווליקו טרנובו, הבירה הקודמת של בולגריה   (צילום: CC Naval S)מלון מומלץ במרכז העיר פלובדיב

מלון גרנד הוטל פלובדיב (Grand Hotel Plovdiv) ממוקם במרחק הליכה מהעיר העתיקה של פלובדיב ומבית הכנסת, ממש על גדות הנהר. המלון המודרני מציע מסעדה, בית קפה, בר, קזינו, בריכה ומרכז ספא (בתשלום), חנייה (חינם) חדרים גדולים וסוויטות ענקיות.

מלון מומלץ בעיר פלובדיב, בולגריה
מלון גרנד הוטל פלובדיב - במרחק הליכה מהעיר העתיקה ובית הכנסת של פלובדיב

בג'יפ, ברכב או ברגל

מכיוון שבולגריה ההררית מאירה את פניה יותר מאשר ערי התעשייה המשמימות שבעמק, כדאי לחרוג כמה שיותר מציר התנועה המרכזי ולהתפתל בדרכי היער, אל המקומות שלא נדרסו על ידי הקומוניזם ולא עוצבו מחדש תחת המכבש הסובייטי. טיול בג'יפ מומלץ במיוחד, משום שהוא מאפשר חופש תנועה.
 
כך או כך, גם לנוהגים ברכב רגיל, מומלץ מכל הלב לסטות מהציר הראשי, בכל הזדמנות. נשים מכבסות שטיח ליד שוקת מים בלב הכפר, זקנים יושבים בשקט על ספסל תחת עץ אלון ענק ומסגד צבעוני או כנסיה בין הבתים הקטנים.
 
אבל לא רק בג'יפ או ברכב - בולגריה נפלאה להולכים ברגל. הרי רילה (
Rila) החדים ומכוסי השלג, הרי רודופי (Rodopi) עם פסגותיהם הטרשיות החשופות, עמקי היערות והאגמים הקפואים לפרקים שבהרי פירין (Pirin), הם המאפיינים הנופיים העיקריים של הבלקן - אידיאלי לחובבי טיולים רגליים.

מתברר כי הבולגרים, כמו שכניהם הרומנים, הינם חובבי הליכה מושבעים. הארץ מרושתת בשבילים כבושים ומסומנים להפליא (פס צבעוני בין שני פסים לבנים, בדיוק כמו בארץ) ולנוחותם של המטיילים הוקמו עשרות בקתות עץ, בהן ניתן ללון בחדרים מחוממים ולקנות ארוחות פשוטות. השבילים מובילים ליערות עבותים, כרי דשא פורחים, מערות נטיפים וכפרים ציוריים.

טיול ג'יפים בבולגריה
טיול ג'יפים בבולגריה מאפשר לצאת אל השדות, היערות והכפרים היותר נידחים ומרתקים  (צילום: כרמית וייס)
 


 

עגלות צבעוניות רתומות לסוסים

ראינו להקת אווזים רובצת על האספלט בשולי אחת החוות, כרמי יין פרוסים על פני המרחבים, איכרים מעבדים את שדות הטבק ועוד מראות ססגוניים המאפיינים את הכפרים של ארץ בלקנית זו. בדרכי העפר ובכבישים הצדדיים פגשנו חקלאים הנוסעים לאיטם בעגלות צבעוניות רתומות לסוסים, הילדים שבינינו התלהבו אמנם מביצועי הג'יפים, אך קנאו ביושבים בעגלות.
 
פגשנו אותן בכל מקום - חוזרות מן השדה, או מובילות משפחות שלמות לאירוע, דוהרות בצד הכביש עמוסות צעירים צוהלים, נושאות מטען של עצים כרותים, או חונות בפאתי השדה כדי לאפשר מנוחה וסעודה לסוסים ולחמורים. כל העגלות בנויות באותה צורה, עם קירות להחזקת המטען, ורק הצבעים והקישוטים מבדילים ביניהן. מתברר כי העגלות אינן בחירה גרועה כל כך בהתחשב באלטרנטיבה...
 
המשאיות העמוסות לעייפה ומעלות פיח שחור, כמו גם כלי הרכב האחרים בבולגריה, מלמדים יותר מכול על ההתפתחות הכלכלית של המדינה. רוב כלי הרכב ישנים, נראים כאילו הם עומדים להתפרק, ונושאים תוויות של מפעלי רכב סובייטיים מתקופת השלטון הקומוניסטי. מראה של "'לאדה", או מכוניות רוסיות מתוצרת אחרת, תקועות כגרוטאות בצד הכביש, הוא מראה שבשגרה בכבישיה של בולגריה.

בולגריה
עגלות רתומות לסוסים, לצד מכוניות ישנות, הן מראה שכיח בכבישי בולגריה   (צילום: כרמית וייס)
 

חזירים גדולים וחזירים קטנים

בכפרי בולגריה ניתן לראות, כמעט בכל חצר, כמה תרנגולות מנקרות באשפה, פרה או שתיים מלחכות עשב ובעיקר דירי חזירים. גם בשדות המרעה הסמוכים לכפרים משוטטים חזירים בגדלים ובצבעים מגוונים. בשלב מסוים, בדרכנו מערבה, נעלמו החזירים לחלוטין מן הנוף.  ברגע הראשון ניסיתי לחפש סיבה אקלימית או כלכלית, עד שהבחנתי שהגענו לכפרים המיושבים במוסלמים.

תופעה נוספת שמשכה את תשומת לבנו היא שקתות האבן הגדולות, שהזרימו מים בצדי הדרכים. בכל כפר כמעט, נוצר הווי מקומי סמוך לשקתות וניתן לראות כפריים יושבים יחדיו, או עוצרים בצד הדרך, כדי לשתות, לאכול פירות שנקטפו בבוסתן סמוך ולמלא את כליהם. 

בולגריה, חזירים
באחד השווקים בבולגריה, מי רוצה לקנות חזיר?   (צילום: CC Ali Eminov)
 

 מפגש עצוב עם הצוענים של בולגריה

מפגש עצוב ופחות מחמיא לארץ נעימה זו היו שכונות פחונים מוזנחות, בסמוך לשיכונים הגבוהים, של הצוענים. המקומיים. הזהירו אותנו בכל הזדמנות להימנע מקרבת יתר לנוודים הללו, מחשש שישלחו ידיהם בחפצינו. אמרו שבלילות מסוכן להסתובב ברחובות הערים מחשש להיתקלות בקבוצה של צוענים, וציירו בפנינו תמונה עגומה של הנעשה במדינה, כתוצאה מחוסר יכולתם של השלטונות להשתלט על תופעה זו.

בדומה לארצות מזרח אירופה האחרות, חי כאן ציבור גדול, שהשלטונות הקומוניסטיים הצליחו ליישב בכפייה, אך לא הצליחו להטמיע בקרב האוכלוסייה. אך האמת העגומה היא שבשום מקום לא הצליחו הצוענים להשתלב, בשל מראם החיצוני השונה, בשל אורח חייהם ובגלל השנאה האוניברסאלית לשונה ולזר.
ישנם כמובן צוענים שנחלצו ממעגל העוני, אך בדומה לרומניה, שכנתה מצפון, הצוענים הם חרפת בולגריה.

 
בולגריה, צוענים
החיים ברחוב, משפחת צוענים בכפר בהרי רודופי   (צילום: כרמית וייס)
 


גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין,  PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר