www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

בולגריה: פני הארץ ותושביה


בולגריה: פני הארץ ותושביה


בולגריה שוכנת בדרום-מזרח אירופה, בחלקו המזרחי של חבל הבלקן.
את גבולה עם רומניה בצפון מסמן נהר הדנובה, ממזרח היא גובלת בים השחור, מדרום עם חלקה האירופי של טורקיה ועם יוון וממערב עם מקדוניה וסרביה.
שיטחה של בולגריה 110,993 קמ"ר (פי 5.5 מישראל) וחיים בה 7.9 מיליון איש (מעט יותר מישראל).


 

 

 

גיאוגרפיה של בולגריה
שני רכסי הרים עיקריים, חוצים את בולגריה לרוחבה, ממזרח למערב:
רכס הרי הבלקן (Balkan), שעל שמו נקרא האזור כולו (אזור הבלקן), הוא הצפוני מבין השניים. בבולגרית ובסרבית הוא נקרא סטארה פלאנינה (Stara Planina), שפירושו "ההר העתיק". תחילתו של רכס הבלקן בחופי הים השחור, במזרח, והוא נפרש מערבה אל תוך סרביה. הפסגה הגבוהה ביותר ברכס הבלקן, פסגת בוטב (Botev), גובהה 2,376 מ' והיא נמצאת במרכזו של "הפארק הלאומי של מרכז הבלקן" (Central Balkan National Park).
 
מפה טופוגרפית של בולגריה    (להגדלה
 

אירופה: בלקן 
הרכס השני, הדרומי יותר, הוא רכס הרי רודופי (Rhodopi), המשתרע מצפון לגבולה של בולגריה עם יוון. לרכס רודופי שני רכסי מישנה ממערב: רכס הרי פירין (Pirin) ורכס הרי רילה (Rila). הפסגה הגבוהה ביותר על רכס זה היא פסגת מוסאלה (Moussala), שגובהה 2,925 מ', והיא חלק מהרי רילה ונמצאת בתחומי הפארק הלאומי רילה (Rila National Park). פסגה זו היא הנקודה הגבוהה ביותר בין שני רכסי ההרים הגבוהים של אירופה – רכס האלפים והרכס הטרנס-קווקזי, ולמרגלותיה נמצא אתר הסקי בורובץ. הרי רילה, המכוסים עצי אורן ואשוח, הם יעד פופולרי לגולשי סקי ולמטיילים.
על רכס הרי פירין נמצא אתר הסקי בנסקו, המוכר לישראלים רבים.
 

נוף בהרי פירין   (צילום: שרון בן בסט) 
 
מישור רחב ידיים משתרע בין רכס הבלקן מצפון לרכס רודופי מדרום. הוא מתחיל באזור עיר הבירה סופיה, במערב, ומתרחב ככל שהוא נפרש מזרחה, עד שהוא מגיע אל חופי הים השחור. אזור זה מכונה "המישור התרקי" (או "השפלה התרקית"), אם כי הוא אינו מישורי לחלוטין ויש בו גם לא מעט גבעות.
 
ארבעה נהרות גדולים ועוד אין ספור נהרות קטנים, יותר זורמים בשטחה של בולגריה:
נהר הדנובה מסמן את הגבול בין בולגריה לרומניה בצפון.
נהר מריצה, הנהר הארוך ביותר בבלקן (480 ק"מ), תחילתו בהרי רילה בבולגריה והוא זורם דרך המישור התרקי וגבול טורקיה-יוון עד לים האגאי.
נהר איסקר, הנהר הארוך ביותר (368 ק"מ) הזורם רק בתחומי בולגריה, מתחיל בהרי רילה, זורם צפונה ונשפך לנהר הדנובה. 
נהר סטרומה מתחיל בהר ויטושה, מדרום לסופיה, וזורם דרומה, דרך יוון לים האגאי.


מפת בולגריה    (מקור: Plovdivguide

תושביה של בולגריה
בבולגריה חיים 7.9 מיליון תושבים.
84% מתושבי בולגריה הם בולגרים ויש בה גם מיעוט גדול, קרוב ל 10%, של טורקים וכן מיעוטים קטנים יותר של ארמנים, מקדונים, טטרים וצ'רקסים.
84% מהתושבים הם דוברי השפה הבולגרית, ועוד  10% דוברי טורקית.
בבולגריה נהוג הכתב הקירילי, אולם בכבישים מהירים ובמקומות תיירותיים השמות בדרך כלל כתובים גם באותיות לטיניות.
רוב הבולגרים הם נוצרים פראבוסלבים (85%),  וכן מוסלמים (12%) וקתולים (1%). בבולגריה קהילה יהודית קטנה המונה כ- 2,300 איש.
העיר הגדולה ביותר בבולגריה היא סופיה (Sofia) עם 1.14 מיליון תושבים. פלובדיב (Plovdiv) היא העיר השניה בגודלה ואחריה וורנה (Varna), ווליקו טרנובו (Veliko Tărnovo) .
 


כפריות חרוצות בשדות בולגריה   (צילום: כרמית וייס)

 
הדמוקרטיה הבולגרית
המימשל בבולגריה, שהפך לדמוקרטיה נשיאותית עם הפרידה מההשפעה הסובייטית, עדיין אינו יציב, עובדה שאינה משפיעה לטובה על המצב במדינה.
נשיא בולגריה נבחר בצורה ישירה לכהונה של חמש שנים, והוא משמש כראש המדינה והמפקד העליון של הצבא. הנשיא גם עומד בראש "המועצה המייעצת לביטחון לאומי".
הפרלמנט הבולגרי מורכב מבית אחד - האספה הלאומית (בבולגרית: נרודנו-סברניה). באסיפה הלאומית 240 נציגים של המפלגות, שנבחרים לתקופה של ארבע שנים, בכל אחד מתשעת האזורים המנהליים של בולגריה. כל מפלגה חייבת לעבור את אחוז החסימה, שעומד על 4%. הפרלמנט אחראי על חקיקה, אישור התקציב, תכנון הבחירות לנשיאות, בחירת ראש הממשלה והשרים ופיטוריהם, הכרזת מלחמה, פריסת חיילים מחוץ לגבולות בולגריה ואישור חתימה על חוזים בינלאומיים.
 

פסלו של אורפאוס, בכפר shiroka laka  שבהרי רודופי   (צילום: רמי בן בסט)
 
חלוקת בולגריה למחוזות
עד שנת 1999 היתה בולגריה מחולקת לתשעה מחוזות, אולם בשנת 1999 היא חולקה ל- 28 מחוזות. כל המחוזות נקראים על שם עיר הבירה שלהם, כאשר עיר הבירה מהווה תת-מחוז בתוך המחוז.
 
חלוקת בולגריה למחוזות    (מקור: Plovdivguide
 
כלכלת בולגריה
כלכלת בולגריה עברה טלטלה עם התפרקות הגוש הקומוניסטי בסוף שנות ה- 90 של המאה הקודמת. התוצאה המיידית של העצמאות הכלכלית הייתה אינפלציה גבוהה ובריחת נכסים ומוצרים לטובת מדינות אירופה המערבית ולטובת יזמים ומקורבים לשלטון. בשנים 1999-2000 הוחלט על תוכנית כלכלית חדשה, שהביאה ליצוב המשק ולאחר מכן לצמיחה בתל"ג ובתוצר לנפש.
בולגריה הצטרפה לאיחוד האירופי ב- 1 בינואר 2007, יחד עם שכנתה מצפון - רומניה, אך היא עדיין שומרת על המטבע שלה, הנקרא לב (Lev).
אוצרות הטבע העיקריים של בולגריה הם נפט, גז, עופרת, מנגן, ברזל, ליגניט, פחם קשה ועץ.
בתחום החקלאי מגדלת בולגריה בעיקר חיטה, תירס, שעורה, סלק, סוכר, חמניות, כותנה, טבק, עגבניות, תפוחי אדמה, ענבים וכן ורדים. 
במשק החי מייצרת בולגריה בשר, צמר, דבש, ביצים וחלב.
בתחום התעשייתי מייצרת בולגריה ברזל גולמי, סגסוגת ברזל, פלדה, דשן, חומצה גופרתית, מלט, נייר, בדי כותנה ואריגי צמר.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 16684
5375


Additionally, paste this code immediately after the opening tag: