מסלולים וטרקים בארגנטינה
מאת: ד"ר גלעד (גילי) חסקין


אמריקה הדרומית הינה היבשת המגוונת ביותר בעולם, מבחינת יחידות הנוף שבה: יש בה את יער הגשם המשווני הגדול בעולם, את רכס ההרים הארוך בעולם, מדבר צחיח יותר מהסהרה, הרי געש פעילים, הרי שולחן, מלחות, קרחונים, ועוד. כל אלו מאפשרים הזדמנויות רבות לטיולים רגליים (טרקים), באורכים שונים. 


בכתבה זו אציע מבחר יעדים לטרקים בשלושה אזורים: צפון ארגנטינה, אזור האגמים ודרום ארגנטינה (פטגוניה).
 
לאגו ארגנטינו
לאגו ארחנטינו, טרקים בדרום הרחוק של ארגנטינה (צילום: גילי חסקין)


יעדים לטיול וטרקים בארגנטינה המוזכרים בכתבה


ארגנטינה היא עולם שונה לחלוטין מזה של הארצות האנדיניות כמו פרו ובוליביה. כמעט ולא חיים בארגנטינה אינדיאנים (שהושמדו) או שחורי עור (שלא יובאו). מרבית התושבים כאן הם "לבנים", דהיינו, צאצאי אירופאים. לתושביה יצא שם לא מוצדק של נהנתנים, שכל עניינם בבשר, יין וכדורגל. 
 

טרקים בצפון ארגנטינה – אזור מנדוסה

צפון-מערבה של ארגנטינה הוא אזור הררי מבותר, הידוע בקניוני אבן החול הצבעוניים שבו. אזור זה זרוע כפרים שלווים וערים קולוניאליות יפות – סלטה, חוחוי, טוקומן ומנדוסה. התקופה המתאימה לטיולים בצפון נמשכת בין נובמבר למרץ. באחרונה מתקיים פסטיבל בציר מדי חודש מרץ. באזור מספר רב של אפשרויות לטיולים רגליים, בעיקר באזור העיר חוחוי (Jujuy). במיוחד אל קבראדה דה אומוואקה (Quebrada de Humahuaca), אזור הידוע באדמת אבן החול הצבעונית שבו. המטייל נתקל בשלל גווני קרקע שבין צהוב לאדום, בקקטוסים ממינים שונים, בכנסיות הבנויות מאדובה (חומר בלתי שרוף)  ובכפרים קולוניאליים זעירים. זהו אחד המקומות הבודדים בארגנטינה, בהם ניתן לפגוש באוכלוסיה הילידית. האזור כלול ברשימת אתרי הטבע לשימור עולמי של אונסק"ו. גורמי התיירות המקומיים מציעים טרק, האורך שמונה ימי הליכה, המתחיל סמוך לעיר סאלטה (Salta) ומסתיים ליד חוחוחי.

מנדוסה (Mendoza), הנמצאת על ציר התנועה העיקרי בין בואנוס איירס לסנטיאגו דה צ'ילה, היא עיר נעימה המושכת אליה מטיילים רבים, הבאים לסיור טעימות ביקבים שבסביבה וכמובן לטרקים באזור הר אקונקגואה (Aconcagua), המתנשא לגובה של 6,960 מ'. כ-105 ק"מ מערבית למנדוסה, בגובה של 1,751 מ' מעל פני הים, שוכן הכפר Upsallata, ששימש כתפאורת רקע לסרט שבע שנים בטיבט. האזור מציע שפע של טיולים רגליים. במרחק של שעתיים נסיעה מהכפר, נמצא אתר הסקי המטופח Las Penitinesבדרך אל הגבול עם צ'ילה, נמצא אחד מפלאי ארגנטינה  גשר האינקה (Puente del Inca). זהו גשר אבן טבעי, הנמתח על פני נחל Vacas (יובל של נהר מנדוסה) בגובה של 2,720 מ' מעל פני הים, ומתחתיו הוכתמו הסלעים בגווני צהוב, על ידי המעיין הגופריתי.
 
גשר האינקה, ארגנטינה
גשר האינקה, 
הסלעים בגווני צהוב על ידי המעיין הגופריתי  (צילום: pawopa3336)


טריפולוג 

טיפוס אל ההר הגבוה ביותר

הפארק המחוזי אקונקגואה (Parque Provincial Aconcagua) הינו יעד פופולארי למטפסים וחובבי טרקים. הנופים מרהיבים ומזכירים במידה רבה את הררי הגרניט של ההר הגבוה בסיני. הפארק, הנמתח לאורך הגבול עם צ'ילה, נועד לשמר את המרחבים הפראיים ואת עולם החי הסובבים את סרו אקונקגואה, הפסגה הגבוהה ביותר בחצי הכדור המערבי (¤). ניתן לערוך טרקים אל תחנות הבסיס של מטפסי ההרים ואל הבקתות שהוקמו למרגלות קו השלג. חובה לקבל היתר ליציאה לטרקים באזור וכן לטיפוס על ההר. הטיפוס אל פסגת אקונקגואה דורש כושר גופני גבוה, יכולת התמדה וניסיון קודם. משרדים מקומיים מארגנים טיול טיפוס אל פסגת ההר, טיול האורך כ-15 יום.
מידע נוסף בכתבה מהו ההר הגבוה באמריקה?
 
כ-170 ק"מ צפונית למנדוסה נמצאת העיירה סן חואן. זהו אחד האזורים הבודדים בארגנטינה בהם ניתן לראות שרידים פרה-קולוניאליים. כך למשל במוזיאון הפרהיסטורי הנמצא בכפר לה לאחה(La Laja)  הנמצא 25 ק"מ צפונית לסן חואן. האטרקציה העיקרית של האזור היא הכפר השלו Villa San Agustín‏, הנמצא 250 ק"מ צפונית-מזרחית לסאן-חואן. הכפר משמש כבסיס יציאה לביקור בפארק המחוזי Ischigualastoזהו עמק מדברי, שהנחלים שחרצו אותו חשפו מאובני דינוזאורים בסלעי הגיר המקיפים אותו. במקום נחשפו מרבצים של אבן חול שהבלייה גילפה בהן צורות טבעיות מרשימות. צורות כאלו ויפות מהן, ניתן למצוא בפארק הלאומי Talmapayaבשתי השמורות ניתן לצאת לטרקים באורך שונה. 

הר אקונקגווה
טיפוס על הר אקונקגווה  (צילום: Clube Trekking Santa Maria RS Brasil)
 

טרקים בדרום ארגנטינה – פטגוניה

אזור הצפון הינו עשיר ומגוון, אך האטרקציה הארגנטינית ב-ה' הידיעה היא פטגוניה, המושכת אליה את מרבית המבקרים. פטגוניה, "ארץ הטלפיים הגדולות", כפי שכינה אותה הנוסע הפורטוגזי פרדיננד מגלן, הינה שילוב בלתי נתפס כמעט של ניגודים: נהרות בצבע ירוק "חלבי", המפלחים מדבר שטוח וצחיח. אלו מול אלו, ישימון חדגוני מול נופים מהיפים בתבל: צוקים נשגבים עטורי צמחייה, אגמים חבויים בין הרים מושלגים, קרחונים המשתברים ברעש, גושי קרח צפים במים, שפע של חיות בר ועוד. 
 
פטגוניה היא ארץ ריקה מאדם. כמעט כל תושביה הילידים הוכחדו בידי המתיישבים הספרדים והוולשים, ונותרו בה כמה עיירות, חוות ענק, עשרות אלפי כבשים ומעט חוואים. פטגוניה מעניקה למטייל תחושת מרחב אין-סופי. זוהי חוויית טבע בלתי נשכחת. בפטגוניה עצמה, כמעט ולא נתקלים בפולקלור מקומי, למעט רודיאו, הדומה מאד למקבילו האמריקאי. גאוצ'ו (בוקר) מנסה לרכב על סוס או פר משתולל, עד שאחד מגבות המשתתפים נשבר... 
הר טרונדור, ברילוצ'ה
הר טרונדור, בסביבתו מסלולי טרקים רבים (צילום: גילי חסקין)

 
אזור האגמים של ארגנטינה, הינו אזור הררי גבוה, שפסגותיו המושלגות מזדקרות בתלילות מעל גבעות מיוערות בצפיפות ואגמים בשלל גדלים, צורות, וגווני כחול. האזור כלוא בשטח צר שבין הרי האנדים לבין המדבר הפטגוני. הנסיעה בו מזמנת למטייל שינויים עוצרי נשימה בנוף ובצמחיה: מישימון צחיח ועד ליער גשם ממוזג, ההולך ומתעבה ככל שמתקדמים מערבה. האזור כולל שרשרת אגמים, מקו רוחב שמעל 40°S, עד לקו רוחב שמתחת ל- 50°S. האגמים, בצדם המערבי, פולשים אל תוך האנדים, ובמזרחם, ממלאים את המורנות העתיקות של הקרחונים.

אזור האגמים הצ'יליאני, המשכו של אזור האגמים הארגנטיני, אף הוא אזור חשוב מבחינה תיירותית. כאן, בין קווי הרוחב 39-42 דרום, משתרע אחד מאזורי האגמים היפים בעולם. באזור שנים-עשר אגמים גדולים, מעיינות חמים והרי געש מושלגים. זהו האזור שבין קונספסיון לפוארטו מונט ( Concepcion / Puerto Mont), ארץ האגמים והנחלים; גשמים מסיביים בחודשי החורף הארוך; בקעות מעובדות המוקפות הרים מיוערים; אזור המושך דייגים ומטיילים.
טרקים באזור האגמים הארגנטינאי

באזור האגמים הארגנטינאי, מצויים שלושה פארקים לאומיים (שמורות טבע), ולצד כל אחד מהם עיירת נופש יפהפייה: בצפון אזור האגמים נמצא הפארק הלאומי לנין (Parque Nacional Lanín), ולצידו העיירה סן מרטין דה לוס אנדס (San Martin de los Andes), זוהרת פחות מברילוצ'ה המפורסמת , אך שקטה ונעימה. הטרק האולטימטיבי באזור הוא הטיפוס להר הגעש לנין (3,776 מ'). כמו כן, מומלץ לטייל ברגל באזור Lago Huechulafquen.

מלון מומלץ בברילוצ'ה, ארגנטינה
אגם נאוול וואפי כפי שהוא נראה ממלון Cacique Inacayal Lake בעיירה ברילוצ'ה
(צילום: Cacique Inacayal Lake)


מלון מומלץ במרכז העיירה ברילוצ'ה

אם אתם ללא רכב מומלץ לחפש מלון קרוב למרכז העיירה ואם אפשר גם לחופי האגם, וגם אם אתם עם רכב זה מאוד נוח. כזה הוא מלון Cacique Inacayal Lake Hotel & Spa הממוקם לחופי אגם נאוול ואפי, במרחק כ- 500 מ' מהמרכז. זהו מלון ספא בדרגת 4 כוכבים, שחלק ניכר משטחי הציבוריים שלו פונים לעבר האגם, וכך גם חלק מהחדרים (בדקו היטב, זה כתוב).
 
מלון מומלץ בברילוצ'ה, ארגנטינה
Cacique Inacayal Lake Hotel & Spa  במרכז העיירה ברילוצ'ה ולחופי האג


הפארק המפורסם והאטרקטיבי ביותר הוא הפארק הלאומי נאוול וואפי (Naual Huapi), ולצידו העיירה סן קרלוס דה ברילוצ'ה (San Carlos de Bariloche) או בקיצור, ברילוצ'הסביב ברילוצ'ה נבנו שש בקתות (Refugios) בסגנון וברמה אירופאית. ידועות במיוחד הן הבקתות של Tronador ו-Laguna Jacob. ניתן לשלב מסלולים הכוללים עליה לפסגת הר, ויורדים ללינה באחת הבקתות. הר טרונדור (Tronador), שפירושו "ההר הרועם" מתנשא לגובה של 3,550 מ' ובסביבתו ניתן לערוך טרקים רבים.
מלון באזור האגמים של ברילוצה, ארגנטינה
מלון הספא המפואר ז'או ז'או (Llao Llao Resort) שוכן במיקום נפלא באזור האגמים ליד ברילוצ'ה
(צילום: Llao Llao Resort

 
מדרום לנאוול וואפי נמצא הפארק הלאומי לוס אלרסס (Los Alerces) ולצדו העירה אסקל (Esquel). ניתן לצאת לטרקים סביב אגם Lago Fotolauquenצפונית משם נמצאת העיירה ההיפית אל בולסון (El Bolsón), המושכת אליה פציפיסטים ושוחרי סגנון החיים האלטרנטיבי. מהעיירה ניתן לצאת לטיולים רגליים סביב פסגת הגרניט המרשימה של Cerro Piltriquitron, המתנשאת לגובה של 2,260 מ'.
 
הפארק הלאומי לוס אלרסס, ארגנטינה
הפארק הלאומי לוס אלרסס (צילום: Claodio Arriagada)
 

טרקים בדרום הרחוק של ארגנטינה

הטרקים המרהיבים ביותר בארגנטינה, לדעתי, מרוכזים בדרום הרחוק, סביב האגמים לאגו ויידמה (Lago Viedma) ולאגו ארחנטינו (Lago Argentino).
 

טרקים בפארק הקרחונים

בליבה של פטגוניה הארגנטינית נמצא פארק הקרחונים לוס גלסיארס (P.N. Los Glaciares), ריכוז ענק של סלעים קריסטליניים, אגמים וקרחונים, שהטורס דל פיינה הצ'ילאני גובל בקצהו הדרומי. פארק לאומי זה מכסה שטח של כ- 7,000 קמ"ר של הרים, קרחונים ואגמים, בשטחו של מחוז סנטה קרוז (Santa Cruz Province) בדרום ארגנטינה. רוב הפארק אינו נגיש למבקרים, למעט שני אזורים: אזור אל צ'אלטן (פיץ-רוי) ליד העיר צ'לטן, ואזור פריטו מורנו שליד העיר קלפטה. בשטח הפארק יש 356 קרחונים, מתוכם 13 מוגדרים כקרחונים גדולים, או "חשובים", בלשון הארגנטינאים. נקודת המוצא היא העיירה קלפטה (Calafate), הקרויה על שמו של שיח, שגרגיריו הכחלחלים ניתנים למאכל. זוהי עיירה קטנה, שאיננה נהנית מנוף מרשים כמו ברילוצ'ה, אך משהו מקסמה המרוחק של פטגוניה ניכר בה. קלפטה היא בסיס מצוין לטיולים באזור ויש בה שפע של מסעדות, בתי מלון ומשרדי נסיעות, טיולים וכמובן, מארגני טרקים ופעילות ספורטיבית.
פריטו מורנו, פטגוניה, ארגנטינה
קרחון 
פריטו מורנו בפארק הקרחונים לוס גלסיארס בארגנטינה (צילום: Jacqueline Sarmiento)
 

טרקים באל צ'אלטן (EL Chalten)

שמורת צוקים וקרחונים הנמצאת מצידו הצפוני של אגם ויידמה, ובה גושי גרניט עצומים, קרחונים תכלכלים ואגמים קסומים. הבולטים מבין ההרים באזור הם הר טורה (Cerro Torre), שגובהו 3,102 מטרים מעל פני הים ואל צ'אלטן  גוש גרניט עצום שגובהו 3,405 מטרים מעל פני הים. זהו צוק מרהיב המזדקר לגובה אנכי של 2,200 מ' ומשמש כסמלו של מחוז סנטה קרוז. זהו מראה נורא הוד. חסרונו של המקום המופלא הזה הינו ריחוקו מקלפטה (4 שעות נסיעה במכונית, 5 שעות באוטובוס), ומזג האוויר. בחורף הגישה חסומה בשל שלגים כבדים ובקיץ הצוקים מכוסים תכופות על ידי עננים. במקרה כזה כדאי לצאת לטיול באזור על גבי סוסים ולהמתין ליום טוב יותר. 

יש במקום יישוב תיירות, המחזק את בעלות ארגנטינה על השטח. עם הזמן צצו בשטח אכסניות ומסעדות רבות. ההגעה: ברכב שכור או באוטובוס היוצא מדי יום מקלפטה.
מסלולים לטיולים רגליים מפורטים בכתבה על הפארק הלאומי לוס גלסיארס.
מידע נוסף: טרקים וטיפוס הרים בדרום אמריקה.


המלצה על מלון באל קלפטה

בשנים האחרונות נפתחו מספר בתי מלון חדשים באל קלפטה, אולם כנראה שהמלון הטוב בעיר, משילוב נתוני המיקום, האיכות והמחיר, הוא מלון פוסאדה לוס אלמוס (Hotel Posada Los Alamos), מלון בוטיק מדהים, עם בריכה וספא מפנק.
 
המלצה על מלון באל קלאפטה, ליד טורס דל פיינה
מלון פוסאדה לוס אלמוס - מלון בוטיק במיקום מצוין בעיירה אל קלפטה

מידע נוסף

השכרת רכב בארגנטינה
כתבה על תיירות אחראית (איזה מתנות מומלץ להביא, אם בכלל)
כתבה על תקשורת לוויינית למטיילים

כתבות נוספות על טרקים וטיפוס הרים

טרק מצ'וקיקיראו ועד למצ'ו פיצ'ו
טרקים בפרו, בוליביה ואקוודור
טרק בפארק הלאומי טורס דל פיינה
10 יעדי טרקים מומלצים
טרק השיניים של נווארינו (צ'ילה)
טרק צלב הימים (צ'ילה)

כתבות נוספות על ארגנטינה

בואנוס איירס - פריז של דרום אמריקה
פטגוניה - מבוא למטייל
פטגוניה - סוף העולם

גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין,  PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר