דרך שבעת האגמים –
מסלול יפהפה בצפון פטגוניה
מאת: הדר (הדי) בנדט ארנזון


דרך שבעת האגמים היא אחת הדרכים המפורסמות בחבל פטגוניה, ורבים מתכננים סביבה את הטיול שלהם באזור ברילוצ'ה. בכתבה זו אספר לכם על המראות בדרך ועל נקודות עצירה מעניינות, אדייק את המרחקים ואחשוף את האמת שיכולה לעזור לכם לתכנן את הטיול שלכם באזור בצורה הטובה ביותר.


אתחיל ואומר שכל המידע שתיתקלו בו כאשר תתחילו לתכנן את הטיול שלכם, למעשה מורכב בעיקר מהמלצות של מטיילים כמוכם. אולם, לפני ההגעה שלכם לכאן ובוודאי במהלך ימי הטיול, עליכם לבדוק שההמלצות השונות שקיבלתם אכן מתאימות למסגרת הזמן של הטיול שלכם, לאופי הטיול והמטיילים, להרכב הקבוצה ובעיקר למידת החשק שלכם לצאת לנסיעה ארוכה באותו יום.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

אחרי שתצאו לדרך בוויז'ה לה אנגוסטורה, תעברו בין האגמים נאוול וואפי וקורנטוסו (צילום: Eric Schroeder)
תצפית באהיה מאנסה על הפארק הלאומי ארשאנס (צילום: diegograndi)
פארק ארשאנס טובל באגם נאוול וואפי אדיר הממדים (צילום: Fermin Rodriguez Penelas)
אגם אספחו גראנדה – אחד משבעת האגמים (צילום: alfnqn)
מפלי ניבינקו – יעד טיול מומלץ לצד הדרך (צילום: Malena Gonzalez Serena)
סטייה קצרה מהדרך תוביל אתכם בכביש עפר הררי אל אגם טראפול (צילום: Hector Ramon Perez)
העיירה סן מרטין דה לוס אנדס על גדת אגם לאקאר היא הקצה הצפוני של הדרך (צילום: Gino Matteucci)
סן מרטין הציורית היא אחת העיירות האהובות והמתוירות באזור (צילום: Beto G)
תצפית על אגם לאקאר ממסלול בנדוריאס (צילום: Maria Hennies)

מפת אזור ברילוצ'ה ודרך שבעת האגמים, עם היעדים המוזכרים בכתבה מדרום לצפון
 

דרום אמריקהבין שתי עיירות

דרך שבעת האגמים (Camino de los Siete Lagos, או Ruta de los 7 Lagos) היא למעשה חלק קטן בן 108 ק"מ על כביש 40 הלאומי, שחוצה את ארגנטינה מצפון לדרום. הדרך מתחילה רשמית בעיירה ויז'ה לה אנגוסטורה (Villa La Angostura) ומסתיימת בעיירה סן מרטין דה לוס אנדס (San Martín de los Andes), צפונית לעיר הנופש המפורסמת סן קרלוס דה ברילוצ'ה (San Carlos de Bariloche) – בירת אזור האגמים של ארגנטינה. הנסיעה מברילוצ'ה לוויז'ה לה אנגוסטורה (כ-82 ק"מ נוספים) אורכת כשעה עד שעה וחצי. כלומר, מרגע היציאה מברילוצ'ה ועד ההגעה לסן מרטין, תיסעו מרחק של 190 ק"מ אשר יכולים להימשך בין 3-5 שעות, תלוי במזג האוויר ובזמני העצירות בדרך.

את הטיול בדרך שבעת האגמים מומלץ לעשות באופן עצמאי ברכב שכור, אך ניתן גם לשכור נהג פרטי או חברת הסעות פרטית לזוגות, משפחות או קבוצות, וכן לצאת לסיורים מאורגנים של סוכנויות הנסיעות הרבות בברילוצ'ה. יש לקחת בחשבון שאם אתם קבוצה של 6 אנשים או יותר אשר נוסעים דרך חברת נסיעות, עליכם להיות מלווים במדריך מקומי מוסמך אם ברצונכם לעצור בנקודות השונות בדרך. אם אינכם מתכננים לעצור בדרך, אזי הנסיעה תיקח אתכם מברילוצ'ה לסן מרטין ללא עצירות (במקרה כזה תוכלו גם לנסוע באוטובוס, נסיעה האורכת כ-4.5 שעות).
לינה בעיר ברילוצ'ה  |  כתבה על ברילוצ'ה – השער לפטגוניה הארגנטינאית
 

טעימה קטנה מהנופים היפים של דרך שבעת האגמים

 

שבעה אגמים ועוד כמה

הדרך המפורסמת מתפתלת לאורך שבעה אגמים שיהיה לכם קשה מאוד להבדיל ביניהם. גם אני, שנסעתי בה לא מעט פעמים, לא מבחינה בין מוצאו של אחד לסיומו של אחר. מי מכם שיוצא מברילוצ'ה, ייסע לאורך זרועותיו הצפוניות של אגם נאוול וואפי (Nahuel Huapi) אדיר הממדים, לוויז'ה לה אנגוסטורה, שם למעשה מתחילה הדרך באופן רשמי. מצידו השני של הכביש תפגשו את אגם קורנטוסו (Lago Correntoso) ואז את יתר האגמים לפי הסדר הבא: אגם אספחו (Lago Espejo, וליתר דיוק – Lago Espejo Grande), אגם אסקונדידו (Lago Escondido), אגם ויז'ארינו (Lago Villarino), אגם פאלקנר (Lago Falkner), אגם הרמוסו (Lago Hermoso), אגם מצ'וניקו (Lago Machónico) ואגם לאקאר (Lago Lácar).

לצד שבעת האגמים ה"רשמיים" ישנם עוד כמה אגמים קטנים לאורך הדרך, כמו אגם אספחו צ'יקו (Lago Espejo Chico) – האח הקטן של אגם אספחו גראנדה, אגם בולינס (Lago los Bullines), אגם ביילי וויליס (Lago Bailey Willis), אגם פיצ'י מצ'וניקו (Lago Pichi Machónico) ולגונה פרייה (Laguna Fría). סטיות קצרות מכביש 40 (לכבישים הצדדיים 63 ו-65) יובילו אתכם לשני אגמים נוספים: אגם טראפול (Lago Traful) ואגם מליקינה (Lago Meliquina), שהנוף ההררי הפראי בדרך אליהם ישאיר אתכם המומים.

אני לא בטוחה שתזכרו את כל השמות של כל האגמים שתראו בדרך, ועוד פחות מאמינה שיש בכך איזושהי תועלת. אני כן חושבת שדרך שבעת האגמים, על נקודות העצירה והתצפיות הרבות שמשובצות לאורכה, היא חוויית נסיעה מדהימה ועשירה אם משלבים אותה עם מסלול הליכה מותאם לקבוצה ולרמת הקושי, לילה או שניים באזור, מסעדה טובה באמצע הדרך, פיקניק או פעילות מים מהנה על גדת האגם.
 
אגם אספחו גראנדה, דרך שבעת האגמים
אגם הרמוסו, דרך שבעת האגמים
 אגם אספחו גראנדה (למעלה) ואגם הרמוסו, שניים משבעת האגמים (צילומים: CC David, Carlos Galarza)
 

הדרך היא לא העיקר

דרך שבעת האגמים הפכה במרוצת השנים לשם נרדף לברילוצ'ה ונחשבת לפעילות ש"חובה לעשות", משלוש סיבות עיקריות, שלדעתי אינן עומדות בזכות עצמן: (1) תיירים ומטיילים שמעו עליה ולכן חייבים לבדוק במה מדובר; (2) תיירים ומטיילים מעוניינים להגיע לעיירה סן מרטין דה לוס אנדס; (3) מכיוון שהיא יפה. כל זאת אומנם נכון, אך יחד עם זאת חשוב לציין שמדובר בדרך לא קצרה במיוחד (כשלוש שעות לפחות) ויש לנסוע בה בזהירות ובתשומת לב, בעיקר כשתנאי מזג האוויר קשים. ואם אתם מגיעים לכאן בחורף, קחו בחשבון שחלקים ממנה עלולים להתכסות בקרח, מה שיצריך מכם נסיעה עם שרשראות על הגלגלים וכנראה שתשתרכו באיטיות אחרי הרכב שלפניכם.

מבחינתי, הנסיעה בדרך שבעת האגמים היא חוויית נוף מדהימה, אבל היא לא הפעילות העיקרית לשמה הגעתם לארגנטינה, בטח שלא הסיבה בזכותה אתם באזור ברילוצ'ה. הדרך הזו היא שתיקח אתכם מברילוצ'ה לפיקניק וקיאקים באזור הציורי של פוארטו מנסנו (Puerto Manzano); למסלולי הליכה ותצפיות נהדרות בפארק הלאומי ארשאנס (Parque Nacional Los Arrayanes); למפלי ניבינקו (ÑivincoCascadas ) השופעים; למעבר הגבול עם צ'ילה המוביל למחוז האגמים הצ'ילאני, ועוד ועוד. אינכם חייבים להשלים את הדרך במלואה אם לא תכננתם להגיע לסן מרטין דה לוס אנדס.
 
הפארק הלאומי ארשאנס, אגם נאוול וואפי
הפארק הלאומי ארשאנס טובל במימיו של אגם נאוול וואפי (צילום: Luana Almeida)

אגם טראפול, דרך שבעת האגמים
הנופים ההרריים סביב אגם טראפול (צילום: SAQ_R)
 

העיירה סן מרטין דה לוס אנדס

זוהי אחת העיירות המוכרות והאהובות באזור, בעיקר בזכות הדרך המפורסמת המובילה אליה והעובדה שהיא יפה, קטנה יותר מברילוצ'ה וקלה להתנהלות. סן מרטין שוכנת על גדת אגם לאקאר, חיים בה כ-30,000 תושבים, יש לה אתר סקי, שדה תעופה קטן, מגוון מסעדות ובתי קפה, מלונות ברמות שונות, והיא מתוירת כמעט כל השנה. עוד היא מציעה טבע, חופים, מסלולי הליכה ונוף מדהים, וממנה תוכלו להמשיך בנסיעה לכיוון מעבר גבול נוסף עם צ'ילה, באזור הפארק הלאומי והר הגעש לנין (Parque Nacional Lanín). סן מרטין איננה אטרקציה של ברילוצ'ה אך בהחלט מומלץ לשלב ביניהן, אם יש לכם זמן וזה מתאים לכם בתוכניות.
לינה בעיירה סן מרטין דה לוס אנדס

העיירה סן מרטין דה לוס אנדס, דרך שבעת האגמים
העיירה סן מרטין דה לוס אנדס לחופי אגם לאקאר (צילום: FotografiaBasica)


המלצות לינה בעיירה סן מרטין דה לוס אנדס

מלון לטיטוד קווארנטה (Latitud Cuarenta) שוכן במיקום מצוין במרכז סן מרטין, בסמוך לרחוב הראשי ובקרבת מסעדות רבות, ופחות מקילומטר אחד מאגם לאקאר. במלון 14 חדרים מרווחים ונקיים המתאימים ליחידים, זוגות ומשפחות, חדר אוכל בו מוגשת ארוחת בוקר מדי יום, וצוות ידידותי הזוכה לשבחים רבים.

מלון הדירות אוריז'ה מאנסה (Apart Hotel Orilla Mansa) מרוחק כ-20 מטרים בלבד מהאגם, וכ-400 מ' ממרכז העיירה. הדירות גדולות ומרווחות (ניתן לבחור בין דירה עם חדר שינה אחד לדירה דו-מפלסית עם שני חדרי שינה המתאימה למשפחות), מעוצבות בסגנון כפרי, וכוללות בין היתר טלוויזיה בלוויין, קמינים, מתקני ברביקיו, פינת אוכל ומטבח מאובזר עם מקרר, מיקרוגל, תנור, כיריים, מכונת קפה ועוד. ארוחת בוקר קלה מוגשת מדי יום, והחניה ללא תשלום.

מלון לטיטוד קווארנטה, סן מרטין דה לוס אנדס
מלון הדירות אוריז'ה מאנסה, סן מרטין דה לוס אנדס
מלונות מומלצים בעיירה סן מרטין: מלון לטיטוד קווארנטה (למעלה) ומלון הדירות אוריז'ה מאנסה
מסלול טיול מומלץ בדרך שבעת האגמים

אם אתם עם רכב בטיול זוגי או משפחתי בעונת הקיץ, הנה הצעה למסלול כיפי של יומיים עם לינה בסן מרטין:

יום #1
08:30 – יציאה מברילוצ'ה לכיוון ויז'ה לה אנגוסטורה.
עצירה ראשונה: נקודת התצפית בכניסה לפארק ארשאנס – Mirador Bahía Mansa. טיפוס של כ-800 מטר אל תצפית מרהיבה על כל המפרץ, ולאחר מכן ירידה ופיקניק על גדת האגם (שימו לב שהמסלול אינו נגיש).
11:30 – המשך נסיעה צפונה על כביש 40, בדרך שבעת האגמים.
12:30 – הגעה למפלי ניבינקו ופיקניק על גדות הנהר (קחו איתכם אוכל).
15:00 – המשך נסיעה צפונה לכיוון סן מרטין דה לוס אנדס.
16:00 – הגעה לעיירה ושוטטות נעימה.
*אם אינכם נשארים ללילה, מומלץ להתחיל לנסוע חזרה לכיוון ברילוצ'ה כבר לקראת השעה 18:00 (בקיץ).
 
תצפית על הפארק הלאומי לוס ארשאנס
תצפית על הפארק הלאומי לוס ארשאנס (צילום: diegograndi)

תצפית על העיירה סן מרטין דה לוס אנדס, דרך שבעת האגמים
תצפית על סן מרטין דה לוס אנדס (צילום: Christian Peters)
 
 
יום #2
יציאה בבוקר מסן מרטין לכיוון מסלול ההליכה בנדוריאס (Sendero Mirador Bandurrias). בשלב מסוים המסלול מתפצל, אך בין אם תמשיכו עם השביל התחתון או עם העליון, תגיעו לבסוף לנקודת תצפית מדהימה על המפרץ של אגם לאקאר. במעלה ההר תוכלו להיכנס לסיור עצמאי בכפר של שבט מפוצ'ה (Mapuche) הילידי, ולהמשיך בהליכה לכיוון האי הקטן (La Islita). בדרככם חזרה דרומה לברילוצ'ה, צאו מכביש 40 מזרחה לכיוון אגם מליקינה (כביש 63) או אגם טראפול (כביש 65) – שני המקומות משגעים ביופיים!

שימו לב: כביש 63 הוא כביש עפר הררי ומפותל, והנסיעה בו מתאימה בעיקר לרכבי 4x4 או רכבים גבוהים (בחורף הוא אף עלול להיות מושלג ומסוכן למעבר). כביש 65 גם הוא כביש עפר אבל הוא רחב ונוח יותר עם מעט פיתולים. הנסיעה אינה מומלצת בחושך! לכן כדאי לצאת אליה בתנאי שיש לכם עוד לפחות שלוש שעות של אור איכותי. ודאו שיש לכם מספיק דלק ומכיוון שאין קליטה באזור – למדו היטב את המסלול והשתמשו במפות אופליין.
 
תצפית בנדוריאס על אגם לאקאר, דרך שבעת האגמים
תצפית על אגם לאקאר ממסלול בנדוריאס (צילום: הדר בנדט ארנזון)

אגם טראפול בפטגוניה, דרך שבעת האגמים
אגם טראפול אליו מוביל כביש 65 (צילום: Andres Jacobi)
 

חלופה לדרך שבעת האגמים

אם קמתם בברילוצ'ה בבוקר הנסיעה שלכם צפונה לסן מרטין על דרך שבעת האגמים, ומסיבות כלשהן החלטתם לשנות את התוכניות, תוכלו לנסוע דרומה אל שלושה אגמים מדהימים ביופיים: אגם גוטיירז (Lago Gutiérrez), אגם מסקרדי (Lago Mascardi) ואגם גיז'למו (Lago Guillelmo). מכאן תוכלו להדרים עוד יותר על כביש 40 לכיוון העיירה אל בולסון (El Bolsón), לסטות מערבה לכיוון אגם סטפן (Lago Steffen) דרך האגם הקטן וואלה ווה (Lago Huala Hué) או להמשיך עד אגם פואלו (Lago Puelo) ואגם אפויין (Lago Epuyén) הסמוך אליו – והרי לכם "מסלול שבעה אגמים" חלופי ויפה לא פחות.
על אזור זה תוכלו לקרוא בהרחבה בכתבה על טיולי יום באזור ברילוצ'ה

אגם פואלו בפטגוניה
אגם פואלו, אחד האגמים היפים אליהם ניתן להגיע עם כביש 40 דרומית לברילוצ'ה (צילום: scottiebumich)


דרך שבעת האגמים עוברת דרך נופים יפים באזור מתויר מאוד עם יעדים מומלצים רבים, אך זכרו שזהו הטיול שלכם ואינכם חייבים לסמן וי ברשימה או להספיק כמה שיותר. אם הגעתם לאזור ברילוצ'ה לשלושה עד חמישה ימים, התרכזו באזור העיירה עצמה ונסו ליהנות ממה שהיא מציעה, לצד כמה יעדי טיול קרובים, כי המבחר הוא אינסופי. אם בכל זאת החלטתם להרחיק צפונה לסן מרטין או דרומה לכיוון אל בולסון, נסו לתכנן שהייה של כמה ימים כדי לחוות את האזור במלואו. יש המון מה לראות, והצרה הכי גדולה שלכם תהיה לבחור...
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


הדר בנדט ארנזון אודות הכותבת
הדר (הדי) בנדט ארנזון, בעלת הבלוג ישראלית בברילוצ'ה, יועצת למשפחות ומטיילים בברילוצ'ה ובסביבתה. בעלת M.A בפיתוח וייעוץ ארגוני וחובבת טיולי יום, סלסה ובתי קפה. משנת 2019 מתגוררת בפרבר דינה וואפי מחוץ לברילוצ'ה, עם אוליסס הארגנטינאי ושני בניהם.
תכנון והפקת טיולים בהתאמה אישית בארגנטינה וצ'ילה
 

הדר עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר