הזמנות לחופשה שלך
טיול לפטגוניה - שמורת הקרחונים

טיול לפטגוניה – 
שמורת הקרחונים בדרום ארגנטינה
מאת: ד"ר גלעד (גילי) חסקין


המסלול שאציג כאן יתרכז סביב האגמים לאגו ויידמה ולאגו ארגנטינו. זהו ליבו של פארק הקרחונים לוס גלאסיארס – מאסיב ענק של סלעים קריסטליניים, אגמים וקרחונים, שהטורס דל פיינה הצ'ילאני הוא למעשה קצהו הדרומי.


הפארק הלאומי טורס דל פיינה מכסה שטח של 6,000,000 קמ"ר של הרים, קרחונים ואגמים, בשטחה של פרובינציית סנטה קרוז בדרום ארגנטינה. 
 
קרחון פריטו מורנו, הקרחון המתנפץ, פטגוניה, ארגנטינה
קרחון פריטו מורנו או "הקרחון המתנפץ", השם הנפוץ בקרב המטיילים,
בשל גושי הקרח המתנתקים ממנו ומתנפצים בקול רם אל המים
 (צילום: אביב וייס)


יעדי טיול בפטגוניה המוזכרים בכתבה, עפ"י סדר הופעתם
להדגלה לחצו למעלה משמאל
 

 ברירת מחדל 

שמורת טורס דל פיינה

בשטח פארק טורס דל פיינה (Torres del Paine National Park) יש 356 קרחונים, מתוכם 13 מוגדרים כקרחונים גדולים, או "חשובים", בלשון הארגנטינאים. רוב הפארק בלתי נגיש למבקרים, למעט שני אזורים – אזור פיץ רוי ליד העיר אל צ’אלטןואזור פריטו מורנו שליד קלפטה.
 
נקודת המוצא היא העיירה קלפטה (Calafate), הקרויה על שמו של שיח, שגרגיריו הכחלחלים ניתנים למאכל. זוהי עיירה קטנה, שאיננה נהנית מסביבה מרשימה כמו ברילוצ'ה, אך משהו מקסמה המרוחק של פטגוניה ניכר בה. ניתן לנצל שעה של זמן לשוטטות לחוף האגם ולצפייה בעופות המים, בעיקר בשמורת לגונה נימץ (Laguna Nimez), לגונה לא גדולה הנמצאת במרחק של כק"מ ממרכז העיר, ליד אגם ארגנטינו (Lago Argentino), בה ניתן לראות ציפורי מים רבות. קיים מסלול הליכה מעגלי נוח מאוד סביב ללגונה שאורכו כ-500 מטרים. בכניסה לשמורה ניתן לראות תמונות של הציפורים החיות בלגונה, כדי לזהותן במהלך ההליכה.

טורס דל פיינה, ארגנטינה
המצוקים המרשימים של שמורת טורס דל פיינה (צילום: גילי חסקין)
 
קלפטה היא בסיס מאוד נוח לטיולים בסביבה. יש בה חנויות יפות, מסעדות משובחות, ובשנים האחרונות הוקמו מספר מלונות טובים, חלקם מפוארים (ר' המלצה בסוף הכתבה). מרבית הסיורים בטורס דל פיינה רכובים ונמכרים על ידי כל סוכנות נסיעות בקלפטה או בואנוס איירס.
 
המלצה על מלון בשמורת טורס דל פיינה
בתחומי שמורת טורס דל פיינה בתי מלון בודדים
אחד מהם הוא מלון אקספלורה טורס דל פיינה, שחדריו משקיפים אל נופי השמורה, אגם 
פהואה והקרחונים

מלון בתחומי שמורת טורס דל פיינה   
מלון בתחומי שמורת טורס דל פיינה
הנוף מהחדרים ומהמסעדה של מלון אקספלורה טורס דל פיינה
(צילום: Explora en Torres del Paine)
 

קרחון פריטו מורנו

קרחון פריטו מורנו (Perito Moreno) הוא קרחון ענק ששטחו כשטח העיר בואנוס איירס. מ-1917 ועד 1989 הוא התקדם לעבר האגם, וסכר את אחת מזרועותיו. המים שגאו יצרו לחץ על מחסום הקרח והיכו בו במשך כשלש שנים, עד שהר הקרח היה מתמוטט בקולות נפץ אדירים וחוזר חלילה. בינתיים נוצרה מנהרה המנקזת את המים והתופעה פסקה. בשנת 2004, התקדם הקרחון וחסם פעם נוספת את מעבר המים. מראה הקרחון המתרומם מעל המים לגובה של 80 מ' הינו חזיון מרהיב. המרחק מקלפטה עד לקרחון הוא 80 ק"מ, אך יש לחשב שעתיים ורבע של נסיעה עד לנקודת התצפית הראשית על הקרחון, כולל עצירות בכניסה לפארק (שם מפה גדולה להמחשת התופעה, ושירותים) ובתצפית.

הביקור בקרחון פריטו מורנו אפשרי עם
אוטובוס, מונית או רכב פרטי. ישנן מספר חברות המפעילות מיניבוסים לקרחון, ובדרך כלל יתלווה מדריך דובר אנגלית לאוטובוס, למרות שהמידע אותו יספק המדריך איננו נרחב. האוטובוסים עוזבים בדרך כלל סביב השעה 09:00 בבוקר, מאפשרים ביקור של כ-4 שעות בקרחון, ואז חוזרים. אפשרות נוספת היא נסיעה במונית, ולצאת ב-07:30, לפני גלי התיירים. אפשרות אחרת היא לנסוע הלוך עם מונית, לישון לילה בחניון באזור, ולחזור למחרת עם האוטובוס. בסביבת הקרחון יש אזור קמפינג, בו ניתן ללון, אך ההגעה אל אזור הקמפינג דורשת הליכה ארוכה מהקרחון.

מומלץ ללכת ברגל ב- Camino del la costa. מסלול הליכה בן שעה ורבע מהאכסניה (והקמפינג), הנמצאת ממערב, עד לאתר התצפית המרכזי שעל הקרחון. משרדי הנסיעות בעיר מציעים מיני-טרקינג (Minitrekking): סיור אטרקטיבי, הכולל שייט לצדו השני של האגם, ומסלול הליכה מרשים, המאפשר תצפית על זוויות אחרות של הקרחון. במקום מודדים קרמפונים ויוצאים למסלול הליכה מרהיב על הקרחון, האורך כשעתיים, ומקנחים בשתיית ויסקי. הסיור אינו קשה ומבחינה זו שווה לכל נפש. הסיור מתבצע בבוקר ואחר הצהריים. מומלץ לצאת לסיור השני, לאחר שכבר עיכלתם את חוויית הקרחון. אם יוצאים קודם למיני-טרקינג, התצפית על הקרח מאבדת מעט מקסמה.

פריטו מורנו, הקרחון המתנפץ, קלפטה, ארגנטינה
קרחון פריטו מורנו, "הקרחון המתנפץ" (צילום: אביב וייס)
 

שייט לקרחון אופסלה ובהיה אונלי

קרחון אופסלה (Upsala) הוא הקרחון הגדול ביותר בדרום אמריקה (פי שלושה מקרחון פריטו מורנו). אורכו 60 ק"מ, ורוחבו 10 ק"מ. אין אפשרות להגיע אליו ברכב או ברגל, אלא אך ורק בשייט יקר וממוסחר להפליא, אך מרהיב מאין כמותו, בין גושי הקרח (Tempanos) הצפים באגם. השייט יוצא מנמל פונטה בנדרס (Punta Bandera), הנמצא כ-47 ק"מ מאל קלפטה. לאחר שעה וחצי של שייט, עוצרים מול קרחון אופסלה. משם ממשיכים אל מפרץ הנקרא בהיה אונלי (Bahia Oneli) והולכים רגלית, כ-20 דקות אל אגם אונלי, בו נפגשים שלושה קרחונים, והוא מלא כולו בגושי קרח.

במקום יש מסעדה, אך נראה לי לא נכון לבזבז את השעתיים היקרות הללו על ארוחה יקרה. נכון יותר לאכול סנדוויץ' מול האגם וללכת לחופו. משם ממשיכים אל קרחון ספגזיני המרשים, שגובהו מגיע עד 135 מטרים. זהו טיול יקר יחסית, ומשך השייט הוא כ-10 שעות.
 
קרחון אופסלה
קרחון אופסלה, הגדול ביותר בדרום אמריקה (צילום: גילי חסקין)

שייט אל אסטנסיה כריסטינה 

שייט אלטרנטיבי, העוצר אף הוא מול קרחון אופסלה, אך במקום לעגון במפרץ אונלי, ממשיך אל צידו הצפוני של אגם ארגנטינו ועוגן בחווה בשם אסטנסיה כריסטינה (Estancia Cristina). המטיילים יוצאים משם לטיול ברכבי4X4 , המטפסים על הרכס, משם צועדים ברגל כחצי שעה לתצפית על קרחון אופסלה ממעוף הציפור. הסיור מסתיים בסיור בחווה ובארוחה דשנה.
 

סיורים נוספים בסביבת קלפטה

משרדי הנסיעות מציעים סיורים למערה, בה שרידי ציורים של האדם הקדמון, או ביקור בחווה לגידול צאן.
 

אל צ'אלטן 

שמורת צוקים וקרחונים הנמצאת מצדו הצפוני של אגם ויידמה (Lago Viedma), ובה גושי גרניט עצומים, קרחונים תכלכלים ואגמים קסומים. הבולטים מבין ההרים באזור הם הר טורה (Cerro Torre), שגובהו 3,102 מטרים מעל פני הים ואל צ’אלטן (EL Chalten)  גוש גרניט עצום שגובהו 3,405 מטרים מעל פני הים. זהו צוק מרהיב המזדקר לגובה אנכי של 2,200 מ' ומשמש כסמלה של פרובינציית סנטה קרוז. זהו מראה של הוד נורא. חסרונו של המקום המופלא הזה הינו ריחוקו מקלפטה (4 שעות נסיעה במכונית, 5 שעות באוטובוס), ומזג האוויר. בחורף הגישה חסומה בשל שלגים כבדים ובקיץ הצוקים מכוסים תכופות על ידי עננים. במקרה כזה כדאי לצאת לטיול באזור על גבי סוסים ולהמתין ליום טוב יותר. המקום נקרא בעבר סרו פיצרוי (Cerro Fizroy), על שמו של אדמירל אניית הוד מלכותו ביגל. לפני 20 שנה המקום היה שומם, אך מכיוון שהצוק וסביבתו נתבעו על ידי ממשלת צ'ילה, הקימה ארגנטינה במקום יישוב, המחזק את בעלותה על השטח. עם הזמן צצו בשטח אכסניות ומסעדות רבות. ההגעה למקום אפשרית עם רכב שכור או באוטובוס היוצא מדי יום מקלפטה.
 
אל צ'אלטן, פיץ רוי, ארגנטינה
הצוקים המתנשאים מעל העיירה אל צ'אלטן (צילום: אביב וייס)
 

מסלולים פופולריים באזור

סרו טורה (Cerro Torre): צוק אנכי המזדקר מעל אגם בשם זה. הסיור כולל חציית נחל, טיפוס על גבי מורנה והליכה מערבה לכיוון הצוק. החזרה באותה דרך. טיול לא קל, האורך שלוש שעות הליכה לכל כיוון.
לאגונה דה לוס טרס (Laguna de los tres): זהו טיול רגלי, המיועד למיטיבי לכת בלבד. הליכה בת כארבע שעות עד למורנה קרחונית; משם, טיפוס קשה, האורך כשעה בעלייה תלולה על המורנה, עד לאגם יפהפה; משם תצפית נהדרת על צ'אלטן ועל לגונה ירוקה בשם לגונה סוסיה (Laguna Sucia, מילולית: האגם המלוכלך).
המסלול המשולבניתן לצאת לטרק בן שלושה עד חמישה ימים, המשלב את שני המסלולים. נראה לי נכון יותר לשוב ללינה באחת האכסניות, ולהימנע מנשיאת הציוד הכבד על הגב.

לגונה דה לוס טרס, פיץ רוי, אל צ'אלטן, ארגנטינה
לגונה דה לוס טרס (צילום: אביב וייס)
 

המלצה למסלול נינוח בן ארבעה-חמישה ימים

יום 1: יציאה מצ'אלטן וטיפוס לאורך השביל המוביל עד למחנה פוינסנוט (Campo Poincenot) למרגלות הר פיצרוי; לינה במחנה.
יום 2: עליה לפני הזריחה אל לגונה דה לוס טרס (Laguna de los Tres), כדי לראות את הזריחה, שבמזג אוויר טוב צובעת את ההר באדום וכתום, תופעה הנקראת "זריחת האש  Amanecer del Fuego". הנופים הנשקפים מן הלגונה הינם מדהימים. חזרה; לינה באותו המחנה; אפשר בקלות יחסית לבצע יומיים אלו ביום אחד, בפרט אם מזג האוויר יפה ואין לדעת מה ילד יום.
יום 3: הליכה אל לגונת פיידרס בלנקס (Laguna Piedras Blancas), אליה גולש קרחון יפהפה; חזרה למחנה ללינה.
יום 4: קיפול המחנה, והליכה אל לגונה טורה (Laguna Torre); לינה במחנה ד'אגוסטיני (Campo D'agostini).
יום 5: הליכה לאורך לגונה טורה לתצפית על קרחון טורה ועל הר טורה; חזרה ללינה בצ'אלטן. 
 
הקרחון היבשתי (Yello Continntal): טיול רגלי קשה האורך שבוע ימים, וכולל מראות נוף מרשימים. הטיול מחייב ציוד מתאים להליכה על הקרח ומדריך המכיר היטב את השטח. לשם כך יש לצאת לסיור מאורגן.
קרחון ויידמה (Ventisquiero Viedma): טיול רגלי לא קל האורך יומיים, ומחייב לינה בשטח, אל הקרחון הגולש אל קרחון ויידמה. ניתן לצאת אליו גם ברכיבה על סוס.
כתבה על טיול בארגנטינה בשלושה שבועות

פיץ רוי, אל צ'אלטן, פטגוניה, ארגנטינה, שמורת טורס דל פיינה
הר פיץ רוי במלוא הדרו כפי שנשקף מהעיירה אל צ'אלטן (צילום: אביב וייס)
 

חוות אסטנסיה כריסטינה

זו חווה חקלאית הנמצאת מצידו הצפוני של אגם ארגנטינו. מכיוון שעסקי הצמר שקעו, מנסה החווה להתפרנס מתיירות. בנוסף לשייט שהוזכר לעיל, יש באזור מסלולי הליכה רבים המוכרים ליודעי ח"ן בלבד. ניתן להתעניין במשרדים בקלפטה או להעז, להגיע לחווה עצמה ולשאול שם.
 

הטיול הגדול – טרק של שבוע ימים

שבוע של הליכה רגלית מאגם ארגנטינו לאגם ויידמה, היינו מאסטנסיה כריסטינה לאסטנסיה הלסנפורגוס. זהו טיול בלתי שגרתי, מפרך, שכותב שורות אלו טרם עשה בעצמו. יש לחפש מידע בקלפטה או בצ'אלטן.
 
לאגו ארגנטינו
קרחונים בלאגו ארגנטינו (צילום: גילי חסקין)
 

הגעה לפטגוניה

ההגעה הנוחה ביותר היא בטיסה מאושואיה (Ushuaia) שבארץ האש, או מבואנוס איירס. אם הטיסות מלאות ניתן לטוס (או לנסוע) אל ריו גייגוס (Rio Gallegos) שלחוף האטלנטי, ולנסוע ארבע שעות מזרחה אל קלפטה. ישנם מטיילים המגיעים לכאן מצפון, בכביש מספר 40, מכיוון לאגו בואנוס איירס, אליו הגיעו לאחר שנסעו בדרך הקרטרה אוסטרל (Carretera Austral) הצ'ילאנית, מפורטו מונט ועד אגם חואן קררה (Lago Carrera), הנקרא "אגם בואנוס איירס" בפי הארגנטינאים. כמו כן, ניתן להגיע לכאן משמורת טורס דל פיינה (Torres del Paineשבדרום צ'ילה, דרך מעבר הגבול של Cerro Castillo. הנסיעה אורכת כ- 7-8 שעות, כולל מעברי הגבול.
כתבה על טיול בחלקה הדרומי של הקרטרה אוסטרל
 

בתי מלון בפטגוניה

בשנים האחרונות נפתחו מספר בתי מלון חדשים באל קלפטה, אולם כנראה שהמלון הטוב בעיר, משילוב נתוני המיקום, האיכות והמחיר, הוא מלון פוסאדה לוס אלמוס (Hotel Posada Los Alamos), מלון בוטיק מדהים, עם בריכה וספא מפנק.
 
המלצה על מלון באל קלאפטה, ליד טורס דל פיינה  המלצה על מלון באל קלאפטה, ליד טורס דל פיינה
המלצה על מלון באל קלאפטה, ליד טורס דל פיינה  המלצה על מלון באל קלאפטה, ליד טורס דל פיינה

מלון פאוסאדה לוס אלמוס  מלון בוטיק במיקום מצוין בעיירה אל קלפטה
 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על פטגוניה


כתבות נוספות על ארגנטינה


גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין,  PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 


מספר צפיות: 21240
79700
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!