לוס גלסיארס – שמורת הקרחונים

לוס גלסיארס – 
שמורת הקרחונים בדרום ארגנטינה
מאת: ד"ר גלעד (גילי) חסקין


מאות קרחונים גולשים בין שיפולי הרי האנדים אל אגמי טורקיז חלביים, מסיב ענק של סלעים קריסטליניים מתנשא בהוד פראי, ושפע של מסלולי טיול ונקודות תצפית המשקיפות על הנופים המרהיבים של שמורת הקרחונים בפטגוניה הארגנטינאית.


מסלולי הטיול שאציג כאן יתרכזו סביב שני האגמים הגדולים בפארק – לאגו ויידמה ולאגו ארחנטינו. 
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

פריטו מורנו – "הקרחון המתנפץ" (צילום: Andrey Khrobostov)
פסגת אל צ'אלטן מעל לגונה דה לוס טרס בזריחה (צילום: Olga Tarasyuk)
שברי קרחונים באגם ארחנטינו (צילום: Raffaele Nicolussi)
הר פיצרוי הידוע גם כאל צ'אלטן – "ההר המעשן" (צילום: kavram)
קרחון ספגציני המרשים (צילום: DmitryPichugin)
הר טורה מזדקר לגובה של מעל 3,000 מטרים (צילום: Kamchatka)
שייט על אגם ארחנטינו לפריטו מורנו (צילום: ravas51)
טיול על קרחון פריטו מורנו (צילום: Onfokus)
חוות אסטנסיה כריסטינה – שפע של אפשרויות טיול (צילום: Anita Sagastegui)


יעדי טיול בשמורת הקרחונים המוזכרים בכתבה, לפי סדר הופעתם
(להגדלה לחצו למעלה משמאל)
 

דרום אמריקה 

שמורת הקרחונים בדרום ארגנטינה

הפארק הלאומי לוס גלסיארס (Parque Nacional Los Glaciares, מילולית: "הקרחונים") משתרע על פני שטח של כ- 7,000 קמ"ר בקצה הדרום-מערבי של ארגנטינה, בפרובינציית סנטה קרוז (Santa Cruz). בשטח הפארק ישנם לא פחות מ- 356 קרחונים, מתוכם 47 גדולים, כאשר הגדול ביותר מביניהם הוא קרחון אופסלה (Upsala) והפופולרי ביותר הוא פריטו מורנו (Perito Moreno).
 
היישוב המרכזי באזור הוא העיירה אל קלפטה (El Calafate), הקרויה על שמו של שיח, שגרגיריו הכחלחלים ניתנים למאכל. זוהי עיירה קטנה, שאיננה נהנית מסביבה מרשימה כמו ברילוצ'ה, אך משהו מקסמה המרוחק של פטגוניה ניכר בה. ניתן לנצל שעה של זמן לשוטטות לחוף האגם ולצפייה בעופות המים, בעיקר בשמורת לגונה נימץ (Laguna Nimez), לגונה לא גדולה הנמצאת במרחק של כק"מ ממרכז העיר, ליד אגם ארחנטינו (Lago Argentino), בה ניתן לראות ציפורי מים רבות. קיים מסלול הליכה מעגלי נוח מאוד סביב ללגונה שאורכו כ-500 מטרים. בכניסה לשמורה ניתן לראות תמונות של הציפורים החיות בלגונה, כדי לזהותן במהלך ההליכה.

קלפטה היא בסיס מאוד נוח לטיולים בסביבה. יש בה חנויות יפות, מסעדות משובחות, ובשנים האחרונות הוקמו מספר מלונות טובים, חלקם מפוארים (ר' המלצה בסוף הכתבה). מרבית הסיורים רכובים ונמכרים על ידי כל סוכנות נסיעות בקלפטה או בבואנוס איירס. בין היתר ניתן למצוא סיורים למערה ובה שרידי ציורים של האדם הקדמון, או ביקור בחווה לגידול צאן.
לינה בעיירה אל קלפטה

לוס גלסיארס, ארגנטינה
לוס גלסיארס, ארגנטינה
קרחון אופסלה (למעלה) וקרחון פריטו מורנו (צילומים: CC David, Mehmet_KILIC)
 

קרחון פריטו מורנו

קרחון פריטו מורנו (Perito Moreno) הוא קרחון ענק ששטחו כשטח העיר בואנוס איירס. מ- 1917 ועד 1989 הוא התקדם לעבר האגם, וסכר את אחת מזרועותיו. המים שגאו יצרו לחץ על מחסום הקרח והיכו בו במשך כשלוש שנים, עד שהר הקרח היה מתמוטט בקולות נפץ אדירים וחוזר חלילה. בינתיים נוצרה מנהרה המנקזת את המים והתופעה פסקה. בשנת 2004, התקדם הקרחון וחסם פעם נוספת את מעבר המים. מראה הקרחון המתרומם מעל המים לגובה של 80 מ' הינו חזיון מרהיב. המרחק מקלפטה עד לקרחון הוא 80 ק"מ, אך יש לחשב שעתיים ורבע של נסיעה עד לנקודת התצפית הראשית על הקרחון, כולל עצירות בכניסה לפארק (שם מפה גדולה להמחשת התופעה, ושירותים) ובתצפית.

הביקור בקרחון פריטו מורנו אפשרי עם
אוטובוס, מונית או רכב פרטי. ישנן מספר חברות המפעילות מיניבוסים לקרחון, ובדרך כלל יתלווה מדריך דובר אנגלית לאוטובוס, למרות שהמידע אותו יספק המדריך איננו נרחב. האוטובוסים עוזבים בדרך כלל סביב השעה 09:00 בבוקר, מאפשרים ביקור של כ-4 שעות בקרחון, ואז חוזרים. אפשרות נוספת היא נסיעה במונית, ולצאת ב-07:30, לפני גלי התיירים. אפשרות אחרת היא לנסוע הלוך עם מונית, לישון לילה בחניון באזור, ולחזור למחרת עם האוטובוס. בסביבת הקרחון יש אזור קמפינג, בו ניתן ללון, אך ההגעה אל אזור הקמפינג דורשת הליכה ארוכה מהקרחון.

מומלץ ללכת ברגל ב-Camino del la Costa  – מסלול הליכה בן שעה ורבע מהאכסניה (והקמפינג), הנמצאת ממערב, עד לאתר התצפית המרכזי שעל הקרחון. משרדי הנסיעות בעיר מציעים מיני-טרקינג (Minitrekking): סיור אטרקטיבי, הכולל שייט לצידו השני של האגם, ומסלול הליכה מרשים, המאפשר תצפית על זוויות אחרות של הקרחון. במקום מודדים קרמפונים ויוצאים למסלול הליכה מרהיב על הקרחון, האורך כשעתיים, ומקנחים בשתיית ויסקי. הסיור אינו קשה ומבחינה זו שווה לכל נפש. הסיור מתבצע בבוקר ואחר הצהריים. מומלץ לצאת לסיור השני, לאחר שכבר עיכלתם את חוויית הקרחון. אם יוצאים קודם למיני-טרקינג, התצפית על הקרח מאבדת מעט מקסמה.

קרחון פריטו מורנו, ארגנטינה
קרחון פריטו מורנו או בשמו הנפוץ בקרב המטיילים – "הקרחון המתנפץ", 
בשל גושי הקרח המתנתקים ממנו ומתנפצים בקול רם אל המים (צילום: Andrey Khrobostov)
 

שייט לקרחון אופסלה ובהיה אונלי

קרחון אופסלה (Upsala) הוא הקרחון הגדול ביותר בדרום אמריקה (פי שלושה מקרחון פריטו מורנו). אורכו 60 ק"מ, ורוחבו 10 ק"מ. אין אפשרות להגיע אליו ברכב או ברגל, אלא אך ורק בשייט יקר וממוסחר להפליא, אך מרהיב מאין כמותו, בין גושי הקרח (Tempanos) הצפים באגם. השייט יוצא מנמל פונטה בנדרה (Punta Bandera), הנמצא כ-47 ק"מ מקלפטה. לאחר שעה וחצי של שייט, עוצרים מול קרחון אופסלה. משם ממשיכים אל מפרץ הנקרא בהיה אונלי (Bahía Onelli) והולכים רגלית, כ-20 דקות אל אגם אונלי, בו נפגשים שלושה קרחונים, והוא מלא כולו בגושי קרח.

במקום יש מסעדה, אך נראה לי לא נכון לבזבז את השעתיים היקרות הללו על ארוחה יקרה. נכון יותר לאכול סנדוויץ' מול האגם וללכת לחופו. משם ממשיכים אל קרחון ספגציני (Spegazzini) המרשים, שגובהו מגיע עד 135 מטרים. זהו טיול יקר יחסית, ומשך השייט הוא כ- 10 שעות.
 
קרחון אופסלה, ארגנטינה
קרחון אופסלה, הגדול ביותר בדרום אמריקה (צילום: Jason_YU)

קרחון ספגציני, ארגנטינה
קרחון ספגציני המרשים מגיע לגובה של 135 מטרים (צילום: Oscar Gutierrez)

שייט אל אסטנסיה כריסטינה 

שייט אלטרנטיבי, העוצר אף הוא מול קרחון אופסלה, אך במקום לעגון במפרץ אונלי, ממשיך אל צידו הצפוני של אגם ארחנטינו ועוגן בחווה בשם אסטנסיה כריסטינה (Estancia Cristina). המטיילים יוצאים משם לטיול ברכבי4X4 , המטפסים על הרכס, משם צועדים ברגל כחצי שעה לתצפית על קרחון אופסלה. הסיור מסתיים בסיור בחווה ובארוחה דשנה. בנוסף לשייט ולסיור המאורגן, יש באזור מסלולי הליכה רבים המוכרים ליודעי ח"ן בלבד. ניתן להתעניין במשרדים בקלפטה או להעז, להגיע לחווה עצמה ולשאול שם.
 
אסטנסיה כריסטינה, ארגנטינה
חוות אסטנסיה כריסטינה מציעה מגוון אפשרויות טיול (צילום: CC Shane R)
 

אל צ'אלטן – ההר המעשן

מוקד פופולרי נוסף בפארק הוא אזור הכפר אל צ’אלטן (El Chalten) הנמצא בצידו הצפוני של אגם ויידמה (Lago Viedma), ובסביבתו גושי גרניט עצומים, קרחונים תכלכלים ואגמים קסומים. הבולטים מבין ההרים באזור הם הר טורה (Cerro Torre), שגובהו 3,102 מטרים מעל פני הים ואל צ’אלטן (El Chalten) – גוש גרניט עצום שגובהו 3,405 מטרים מעל פני הים. זהו צוק מרהיב המזדקר לגובה אנכי של 2,200 מ' ומשמש כסמלה של פרובינציית סנטה קרוז. זהו מראה של הוד נורא.

חסרונו של המקום
המופלא הזה הינו ריחוקו מקלפטה (4 שעות נסיעה במכונית, 5 שעות באוטובוס), ומזג האוויר. בחורף הגישה חסומה בשל שלגים כבדים ובקיץ הצוקים מכוסים תכופות על ידי עננים. במקרה כזה כדאי לצאת לטיול באזור על גבי סוסים ולהמתין ליום טוב יותר. כיסוי ההר על ידי העננים הוא שנתן להר את שמו – המשמעות של אל צ'אלטן בשפת הטהואלצ'ה המקומית היא "ההר המעשן".

פסגת אל צ'אלטן ידועה גם כ
הר פיצרוי (Cerro Fitz Roy), על שמו של אדמירל רוברט פיצרוי שפיקד על אוניית הוד מלכותו "ביגל" במסע החקר לאמריקה הדרומית. למשך תקופה ארוכה היה המקום שומם, אך לאחר שהצוק וסביבתו נתבעו על ידי ממשלת צ'ילה, הקימה ארגנטינה יישוב במקום, המחזק את בעלותה על השטח. עם הזמן צצו בשטח אכסניות ומסעדות רבות. ההגעה למקום אפשרית עם רכב שכור או באוטובוס היוצא מדי יום מקלפטה.
 
אל צ'אלטן, פיץ רוי, ארגנטינה
פסגת אל צ'אלטן  "ההר המעשן", הידועה גם כהר פיצרוי (צילום: kovgabor79)
 

מסלולים פופולריים באזור

סרו טורה (Cerro Torre): צוק אנכי המזדקר מעל אגם בשם זה. הסיור כולל חציית נחל, טיפוס על גבי מורנה והליכה מערבה לכיוון הצוק. החזרה באותה דרך. טיול לא קל, האורך שלוש שעות הליכה לכל כיוון.

לגונה דה לוס טרס (Laguna de los Tres): זהו טיול רגלי, המיועד למיטיבי לכת בלבד. הליכה בת כארבע שעות עד למורנה קרחונית; משם, טיפוס קשה, האורך כשעה בעלייה תלולה על המורנה, עד לאגם יפהפה; משם תצפית נהדרת על צ'אלטן ועל לגונה ירוקה בשם לגונה סוסיה (Laguna Sucia, מילולית: האגם המלוכלך).

המסלול המשולבניתן לצאת לטרק בן שלושה עד חמישה ימים, המשלב את שני המסלולים. נראה לי נכון יותר לשוב ללינה באחת האכסניות, ולהימנע מנשיאת הציוד הכבד על הגב.

לגונה דה לוס טרס, אל צ'אלטן, ארגנטינה
לגונה דה לוס טרס ומעליה פסגת אל צ'אלטן (צילום: Mandy2110)

סרו טורה, ארגנטינה
המסלול לסרו טורה אורך כשלוש שעות לכל כיוון (צילום: Kamchatka)


המלצה למסלול נינוח בן ארבעה-חמישה ימים

יום 1: יציאה מצ'אלטן וטיפוס לאורך השביל המוביל עד למחנה פוינסנוט (Campo Poincenot) למרגלות הר פיצרוי; לינה במחנה.
יום 2: עלייה לפני הזריחה אל לגונה דה לוס טרס (Laguna de los Tres), כדי לראות את הזריחה, שבמזג אוויר טוב צובעת את ההר באדום וכתום, תופעה הנקראת "זריחת האש  Amanecer del Fuego". הנופים הנשקפים מן הלגונה הינם מדהימים. חזרה; לינה באותו המחנה; אפשר בקלות יחסית לבצע יומיים אלו ביום אחד, בפרט אם מזג האוויר יפה ואין לדעת מה ילד יום.
יום 3: הליכה אל לגונת פיידרס בלנקס (Laguna Piedras Blancas), אליה גולש קרחון יפהפה; חזרה למחנה ללינה.
יום 4: קיפול המחנה, והליכה אל לגונה טורה (Laguna Torre); לינה במחנה ד'אגוסטיני (Campo D'agostini).
יום 5: הליכה לאורך לגונה טורה לתצפית על קרחון טורה ועל הר טורה; חזרה ללינה בצ'אלטן. 
 
קרחון פיידרס בלנקס, ארגנטינה
קרחון פיידרס בלנקס (צילום: NidoHuebl)

הר טורה ולגונה טורה, ארגנטינה
הר טורה נשקף מלגונה טורה (צילום: Alex K)
 

מסלולי טיול נוספים

קרחון ויידמה (Ventisquero Viedma): טיול רגלי לא קל האורך יומיים, ומחייב לינה בשטח, אל הקרחון הגולש אל קרחון ויידמה. ניתן לצאת אליו גם ברכיבה על סוסים.

הקרחון היבשתי (Hielo Continental): טיול רגלי קשה האורך שבוע ימים, וכולל מראות נוף מרשימים. הטיול מחייב ציוד מתאים להליכה על הקרח ומדריך המכיר היטב את השטח. לשם כך יש לצאת לסיור מאורגן.

אגם ארחנטינו לאגם ויידמהשבוע של הליכה מאסטנסיה כריסטינה לאסטנסיה הלסנפורגוס (Estancia Helsingfors). זהו טיול בלתי שגרתי, מפרך, שכותב שורות אלו טרם עשה בעצמו. יש לחפש מידע בקלפטה או בצ'אלטן.
 דרכי הגעה לפארק

ההגעה הנוחה ביותר היא בטיסה מאושוואיה (Ushuaia, בספרדית - אוסוואיהשבארץ האש, או מבואנוס איירס. אם הטיסות מלאות ניתן לטוס (או לנסוע) אל ריו גייגוס (Rio Gallegos) שלחוף האטלנטי, ולנסוע ארבע שעות מזרחה אל קלפטה. ישנם מטיילים המגיעים לכאן מצפון, בכביש מספר 40, מכיוון אגם בואנוס איירס, אליו הגיעו לאחר שנסעו בדרך הקרטרה אוסטרל (Carretera Austral) הצ'ילאנית, מפוארטו מונט (Puerto Montt) ועד אגם חואן קררה (Lago Carrera), הנקרא "אגם בואנוס איירס" בפי הארגנטינאים. כמו כן, ניתן להגיע לכאן משמורת טורס דל פיינה (Torres del Paineשבדרום צ'ילה, דרך מעבר הגבול של סרו קסטיו (Cerro Castillo). הנסיעה אורכת כ- 7-8 שעות, כולל מעברי הגבול.
כתבה על טיול בחלקה הדרומי של הקרטרה אוסטרל
 

בתי מלון בפטגוניה

בשנים האחרונות נפתחו מספר בתי מלון חדשים באל קלפטה, אולם כנראה שהמלון הטוב בעיר, משילוב נתוני המיקום, האיכות והמחיר, הוא מלון פוסאדה לוס אלמוס (Hotel Posada Los Alamos), מלון בוטיק מדהים, עם בריכה וספא מפנק.
 
המלצה על מלון באל קלאפטה, ליד טורס דל פיינה
מלון פוסאדה לוס אלמוס – מלון בוטיק במיקום מצוין בעיירה אל קלפטה
 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על פטגוניה

כתבות נוספות על ארגנטינה


גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין,  PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר