www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:לאוס - מידע כללי למטיילים
מאת: ד"ר גלעד (גילי) חסקין


טיול בלאוס הינו טיול למזרח הבלתי משתנה. כך כנראה, נראתה תאילנד, לפני חמישים שנה. לאוס היא המדינה הפחות מפותחת והפחות ידועה, מבין שלוש המושבות הצרפתיות לשעבר בחצי האי הודו-סין (האחרות הן וייטנאם וקמבודיה). רצף הרסני של שלטון זר, מלחמת אזרחים וסוציאליזם נוקשה הביא לבסוף לקריסת המדינה בשנות ה- 70, כאשר כמעט עשרה אחוזים מתושביה עזבו אותה. היום, אחרי עשור וחצי של בידוד מהעולם, נהנית סוף-סוף לאוס - המיושבת בדלילות וחסרת המוצא לים, משקט פנימי. מייצבת את בסיסה הכלכלי והפוליטי ומאפשרת כניסת מבקרים זרים.


לאוס "לחוצה" בין תאילנד במערב, קמבודיה בדרום; וייטנאם בדרום ובמזרח; סין בצפון ומיאנמר בצפון־מערב. ללא מוצא לים. נחשבת לאוס ל'ארץ האבודה בדרום־מזרח אסיה'. ארץ הידועה בפוריות אדמתה.
בעבר נאמר עליה, שאיכריה שוכבים על גחונם בשדה ורואים כיצד האורז גדל. למרות זאת, זוהי אחת הארצות העניות בעולם. ההכנסה השנתית לנפש היא 320$. סך כל היצוא השנתי הוא 300 מיליון דולר. בארץ ששטחה כשטח ניו זילנד, קיימות רק 2,000 ק"מ של דרכים סלולות ורובן במצב רע.
 
ויינטיאן (וויאנג-צ'אן) בירת לאוס (צילום: גילי חסקין)
 
לאוס מכונה לעתים ה"מדינה המופצצת ביותר בעולם" (לייתר דיוק: "המופצצת ביותר בעולם, לאיש"..), אך המטייל בה מופתע בדרך כלל למצוא מדינה יפהפייה, שלווה ורוגעת, בה הזמן עצר מלכת. ארץ כפרים קטנים ומבודדים של בתי קש ועץ, כמו תלויים על קצה צוקים מול נוף עוצר נשימה; שבטים בתלבושתם הססגונית המסורתית, צועדים בצד דרכי העפר המאובקות קילומטרים עד ליישוביהם המרוחקים; נזירים בגלימותיהם הכתומות האוספים עת שחר, אורז מקערות תושבי העיר; צבעי הזהב המרהיבים ונעימת התפילות המתנגנות במקדשי לואנג פראבנג, הבירה לשעבר; דוכני פירות מוזרים, אטריות בכל אורך ורוחב, באגטים צרפתיים טריים ונשים מחייכות בשווקים הצבעונים; משפחות שלמות וקניותיהן היומיות על אופנוע אחד, הילדים הרצים אחרי האוטובוס ומנופפים לתייר המערבי לשלום בקריאות "סאבאדי!!!" - הלא הוא "שלום" בלאוטית. כאילו נשכחה מדינה שלמה בזמן, ועתה, כיפהפייה נרדמת, מתעוררת אט-אט אל המאה העשרים ואחת.
 

נופי לאוס

המזרח הרחוק
 
לאוס - תעודת זהות
שם רשמי: הרפובליקה הדמוקרטית של העם הלאי (סַטהָלָנָלָט פָּשָטהִיפָּטָאי פָּשָשָוֹן לָאוֹ)
שטח: 236,800 קמ"ר (מקום 82 בעולם)
אוכלוסייה:6,368,481 (מקום 101בעולם)
תושבים:לאו-לום 68%, לאו-תאונג 22%, לאו-סאונג ואחרים 9%, וייטנמים וסינים 1%
שפה:רשמית לאו
דתות:בודהיסטים 60%,מאמינים ברוחות 38.5%, נוצרים על זרמיהם השונים 1.5%
בירהויינטיאן (וויאנג-צ'אן) 
ממשל"רפובליקה עממית"; למעשה - דיקטטורה צבאית קומוניסטית
עצמאית מאז 19 ביולי 1949 (מצרפת)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני34%
תל"ג לנפש1,900 דולר (מקום 185 בעולם)
שיעור אבטלה2.4%
ענפי כלכלה מרכזיים: בטטה, ירקות, תירס, קפה, קני-סוכר, טבק, כותנה, תה, בוטנים, אורז, תאו, חזירים, בקר, תרנגולות; כרייה (נחושת, בדיל, גבס), עץ לתעשייה, אנרגיה חשמלית, עיבוד מוצרי החקלאות, בנייה,פריטי הלבשה, תיירות, מלט.
מטבע: קיפ
ידיעת קרוא וכתוב: 66.4%
תוחלת חיים: נשים - 57.61; גברים - 53.45 (מקום 186בעולם).
 
3
רחצה בנהר (צילום: יובל נעמן)
 
תושבי לאוס
מעריכים את אוכלוסייתה של לאוס בכשישה מיליון נפש. רוב תושבי המדינה מתגוררים בכפרים לאורך גדות נהר המא-קונג ויובליו. תחום השיפוט ויינטיאן (וויאנג-צ'אן), הכולל את עיר הבירה (שהיא גם העיר הגדולה במדינה) כלל בשנת 1999, 569,000 תושבים. צפיפות האוכלוסייה הכוללת במדינה היא של 23.4 נפש לקמ"ר.
אוכלוסיית לאוס צעירה: 43% מהתושבים הם בני פחות מ- 14, ורק 3% הם מעל גיל 65. הדבר מוסבר בין היתר בתוחלת החיים נמוכה מאוד - רק 53.09 בממוצע לכלל האוכלוסייה, כאשר תוחלת החיים שלנשים היא 56.8 שנים ושל גברים 52.74 שנים (נתוני שנת 2000).
הקבוצה האתנית הגדולה ביותר (כ- 50% מכלל האוכלוסייה) היא "לאו-לום" (Lao Loum), המשתייכים לעם הלאו. כראוי לשמם (בני לאוס - תושבי השפלה) ניתן למצוא אותם בעיר הבירה ולאורך נהר המא-קונג, מבחינה אתנית הם קרובים מאוד לבני תאילנד.
למעט בני השבטים, שחלקם אנימיסטים ולמעט מיעוט נוצרי מבוטל, מרבית התושבים הם בודהיסטים.
כתבה על הנשים שבשמורת לואנג נמטה
 
תאי-דאם (צילום: יובל נעמן)
 
"לאו-תאי" הם שבטים שמקורם בתאילנד אשר התאזרחו בלאוס. מחולקים לקבוצות המזוהות על פי צבע הביגוד (התאים השחורים, האדומים וכו')
"לאו-סונג" נראה שהם גל ההגירה האחרון ללאוס, זה שם כללי לכמה קבוצות שהיגרו ממקומות שונים.
"לאו-טונג", הטוענים שהם תושביה המקוריים של לאוס, ואילו כל האחרים הם מהגרים. עם גלי ההגירה הם נדחקו למקומות הגבוהים, זהו למעשה שם כולל לקבוצת שבטים.
 
ילדה בשוק (צילום: יובל נעמן)
 
בנוסף ניתן למצוא מיעוטים כמו האקא (akha), פאלונג (palong) ליסו ועוד.
לשבטי הלאו אין מכנה משותף, למעט ציון אב קדמון מקובל, מאי-שם בדרומה של סין, לפני כ- 1,200 שנה. רבים מבין השבטים כלל לא יודעים את סודות הכתב, כך שחלק מהם בכלל לא יודעים שהם שייכים לעם שנקרא במערב "לאוס".
הלאוטי הממוצע הוא איכר השולח מכתב אחד בשנה, מתחלק בטלוויזיה עם עוד 150 איש, ורק אחד מתוך 500 רואה סרט פעם בשנה. בכפרים בצפון שיעור תמותת התינוקות הוא 50% ורק לאדם אחת מתוך ארבעה יש גישה למים נקיים. יחד עם זאת, זו אחת הארצות היותר "מתורבתות" בדרום־מזרח אסיה.
 
(צילום: יובל נעמן)
 
המיתוס של לאוס
גופו של דרקון הזהב השחיר, התעוות, התפתל והרעיש את מוסדות היקום. חושך ירד על הארץ והדרקון פער את לועו. מתוך אפילת הלוע פרץ זרם אדיר של מים, הציף את היקום ושכך. או אז נח הדרקון, גופו הזהיב, השמש עלתה על פני העולם וייבשה את המים. רק פס מים אדיר זרם במרכז העולם, חום ומהיר, אך רוגע. מתוך הבוץ שעל גדות הנהר בצבצו ועלו בני האדם, מהם שהחלו מיד לשתול אורז בתוך הבוץ ומהם שנסו במהירות מן המקום, עלו אל ההרים והיערות, נבלעו באפלולית ומשם הגיחו רק כדי להילחם עם אנשי הבוץ. אלה כאלה קראו לנהר "האם הגדולה" (בשפת לַאו טונג, הקרובה לתאית - "מא-קונג"). כך בריאתה של לאוס. לא בפי כל שבטי לאוס אומנם, אך די בסיפור כדי לייצב את הקשר של בני הארץ אל המרחב הגדול והריק שתוחם את גבולותיה.
 
פרפר ופרח (צילום: יובל נעמן)
 
נתונים גיאוגרפיים של לאוס
אורך לאוס 1,000 ק"מ מצפון לדרום. המרחק ממזרח למערב הוא בין 140 ל- 500 ק"מ. שטח המדינה 236,800 קמ"ר. גודלה של לאוס כשל בריטניה, למעלה מעשר פעמים ישראל, ואוכלוסייתה, מספרה קטן בהרבה מאוכלוסיית ישראל. פחות ממחצית שטחה של צרפת וכשליש משטחה של טקסס. נמצאת באזור הטרופי, בין קווי רוחב 14° ו- 23°.
שני שלישים משטחה של לאוס מכוסים יער, ורק עשרה אחוז משטחה נחשבים מתאימים לעיבוד חקלאי. לאוס היא אחת מהמדינות המיושבות בדלילות ביותר באסיה . רוב האוכלוסייה ממוקמת לאורך עמקי הנהרות הפוריים, פרט לשבטים קטנים רבים המתגוררים בהרים. מרכזי האוכלוסייה הגדולים ביותר, ויינטיאן (וויאנג-צ'אן) וסאוואנאקט (Savannakhet), נמצאים שניהם לגדותיו של נהר המא-קונג. 85% מתושבי המדינה חיים באזורים כפריים. הגידול העיקרי הוא אורז.
ויינטיאן (וויאנג-צ'אן) הבירה ממוקמת בקירבה לגבולה של תאילנד בסמוך לנהר המא-קונג שם מתגוררים כ 534,000 תושבים (1999).
 
ויינטיאן (וויאנג-צ'אן) בירת לאוס
שמה של לאוס
מאז 2/12/75, השם הרשמי של המדינה הוא 'המפלגה הדמוקרטית העממית של לאוס'. באופן לא פורמאלי, מקובל לקרוא למדינה "לאוס", בשפתם: "P'athet Lao". "פאתט" פירושו אדמה או ארץ מוצאה במילה הסנסקריטית Pradesha, שמשמעה כנ"ל.
 
מבנה המדינה של לאוס
מבחינת המבנה נחלקת לאוס לשני חלקים: האזורים ההרריים - בצפון ובמזרח, ועמק הנהר מא-קונג ויובליו - במערב ובדרום. האזורים ההרריים, התופסים כ- 3/4 משטח המדינה, מבותרים מאד. הם מכוסים בצמחייה סבוכה והתנועה בהם קשה ביותר, מלבד כמה עמקי נהרות. החלק הצפוני והצפוני־מערבי של האזור הוא רמה, הכוללת את שוליה הדרומיים של רמת יוננאן שבסין ואת שוליה המזרחיים של רמת שאן שמיאנמר. הרמה מבותרת מאד על ידי רשת צפופה של גיאיות צרים ועמוקים. גובה פני הרמה הוא 1,500-1,300 מ' מעל פני הים, אך כמה גושי הרים מתנשאים לגובה 2,200 -2,300 מ'. מרבית האוכלוסייה בצפון מתרכזת לאורך המא-קונג ויובליו נאם-הו (Nam Hou) ונאם-סנג (Nam Seng). לאורך ההיסטוריה, היה המא-קונג עורק החיים של המדינה ולאורכו יושבות הערים החשובות של המדינה: בצפון - הבירה הססגונית לואנג-פרבאנג (Luang Prabang) ובדרום - הבירה האדמיניסטרטיבית ויאנג-צ'אן (Vientien).
 
משמעות שמה של לאוס הוא "עיר עץ הסנדלווד" וויאנג = עיר. צ'אן - קיצור של המילה הסנסקריטית "צ'אנדאנה", היינו, עץ הסנדל. חיים בה 569,000 בני אדם.
את חלקה מרכזי והדרומי-מזרחי של לאוס תופסים המורדות המערביים של הרי אנאם. הגבול עם וייטנאם עובר סמוך לקוו פרשת-המים, בין אגן המא-קונג לבין הנהרות הנשפכים לים סין הדרומי. גם הרים אלו מבותרים מאד, אך בדרום מצויים גם עמקים רחבים, שבהם שוכנים כפרים רבים. הרי אנאם מגיעים בתחומי לאוס לגובה של 2,920 מ'. בקצה הדרומי של המדינה, בשטח שבין המא-קונג ליובלו הגדול סה-קונג (Se Khong), מכסות שכבות עבות של סלעים געשיים את מדרונות ההרים ויוצרות מישורים נרחבים. באזור זה מצויים מטעי קפה וכותנה. רק חלק קטן מהמישור הגדול של אגן המא-קונג התיכון, נכלל בתחומי לאוס, משום שהנהר, המהווה את הגבול בין לאוס ותאילנד, זורם בשוליו הצפוניים והמזרחיים של האגן. עם זאת, נכללים בתחומי לאוס שטחי מישור נרחבים.
 

נוף כפרי צפון לאוס
 
היחידות הגיאוגרפיות הדומיננטיות בלאוס הן נהר המא-קונג ושרשרת הרי אנאם, הנמתחים דרומה-מזרחה, לעבר ים סין הדרומי. 1,865 ק"מ מתוך ה- 4,000 של המא-קונג זורמים לאורך הגבול של לאוס. האזורים הנמוכים של בקעת המא-קונג הם ארץ עשירה ואזור חקלאי ראשון במעלה, במיוחדסביב ויאנג-צ’אן ו-Savannakhet, שם חיים הלאוטים של המישורים,הנחשבים ללאוטיים "האמיתיים". למא-קונג יש שלושה יובלים ראשיים: Nam-Ou , Nam-Tha מהצפון ו- Nam-Ngun, הנשפך אל מחוז ויינטיאן (וויאנג-צ'אן). חלק גדול מהמחצית הצפונית של לאוס, מתרומם לגובה של מעל 1,500 מ' ורובו אזור קרסטי. דרומה משם נמצא הרכס האנאמיטי ולו גובה ממוצע של 1,200 מ'. הרים אלה, מיוערים בצפיפות, יוצרים את גבולה הטבעי של לאוס עם וייטנאם.
 
מרבית שטחה של לאוס הוא שילוב של הרים ושל רמות גבוהות. יש בלאוס ארבע רמות מרכזיות:
1. רמת Xieng Khouang בצפון, הידועה כ"מישורהכדים".
2. רמת Nakai  במרכז.
3. רמת Khamuan הגירנית, במרכז.
4. רמת Bolovens בדרום, שאורכה 10,000 ק"מ.
ההר הגבוה במדינה הוא הר-ביא (Bia), המתרומם מעל רמת Xieng Khouang בצפון, לגובה של 2,800 מ'.
 
דרכי הנהר של לאוס
האקלים בלאוס
מחזור המונסון השנתי באסיה יוצר בלאוס שתי עונות נפרדות וברורות: העונה הגשומה - בין מאי לאוקטובר, והעונה היבשה - בין נובמבר לאפריל. מידות החום משתנות בהתאם לגובה מעל פני הים: בעמק של נהר מא-קונג התקופה החמה ביותר היא בחודשים מרץ ואפריל, כאשר הטמפרטורות עולות עד 38°. התקופה הקרירה ביותר חלה בדצמבר ובינואר - כאשר הטמפרטורות יורדות עד 15°. במהלךרוב העונה הגשומה נעה הטמפרטורה הממוצעת בסביבות 29º מעלות באזורים הנמוכים ובסביבות25º   מעלות בעמקי ההרים
 

שוק מזון בלאוס

גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 
לקריאת כתבות נוספות של גילי
מספר צפיות: 14713
4931