חגיגות בלואנג פראבנג

חגיגות השנה החדשה בלואנג פראבנג
מאת: יובל דיין


במהלך רוב ימות השנה לואנג פראבנג, השוכנת בצפונה של לאוס, היא עיר שקטה ושלווה. אך באמצע אפריל – תחילת השנה החדשה בלאוס – הכול מתהפך ואווירת טירוף משתלטת על כולם.


חגיגות השנה החדשה אמורות להימשך שלושה ימים, אך בלאוס הכול קורה לאט יותר, וכך גם החגיגות נמשכות יותר זמן  שבוע בערך. הכתבה מוקדשת לחגיגות, אך תחילה אספר על העיר עצמה.
 
לאוס, לואנג פרבאנג, חגיגות השנה החדשה
חגיגות השנה החדשה בלואנג פראבנג, שבוע של שמחה ותפילות (צילום: יובל דיין)
 

העיר על גדות המקונג

לואנג פראבנג (Luang Prabang) היא לדעתי אחת הערים המעניינות ביותר בלאוס, ובדרום מזרח אסיה כולה. העיר נבנתה בתוך חצי אי, שנוצר בין שני נהרות, ובראשם נהר המקונג (Mekong) האדיר. העיר שוכנת בצפונה של לאוס, 400 ק"מ לערך צפונית לבירה ויינטיאן (Vientiane) ומתגוררים בה 80,000 איש.
 
חצי האי עליו נבנתה לואנג פראבנג, הוכרז אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, משתי סיבות מרכזיות. האחת היא הבניינים שנשתמרו עוד מתקופת השלטון הקולוניאלי הצרפתי, לפני 60 שנה ויותר, והשנייה היא המקדשים הרבים בחצי האי, שחלקם בני 400 שנה ויותר.
 

העיר לואנג פראבנג (A) ועיר הבירה 
ויינטיאן (B) על מפת לאוס


 ברירת מחדלבירת לאוס הראשונה

ללואנג פראבנג היסטוריה ארוכה. ישוב ראשון קם באזור זה, ככל הנראה, לפני אלפיים שנה לערך. חשיבותה של העיר התעצמה במאה ה-14 לספירה, אז היא הפכה לבירה הראשונה של ממלכת לאוס העתיקה. באותם ימים נקראה העיר סיינג דונג סיינג תונג (Xieng Dong Xieng Thong), ובתקופה זו הובא אליה פסל הבודהה הקדוש פרה באנג (Phra Bang). מאתיים שנה מאוחר יותר, כאשר הוחלפה הבירה, נקראה העיר על שם הפסל. המילה "לואנג", שהתווספה לשם הפסל, פירושה בלאו "הגדול" או "הנפלא".
 
למרות שכבר לא הייתה הבירה ולמרות אינספור תהפוכות פוליטיות, שמרה לואנג פראבנג על מעמדה כעיר הקדושה ביותר בלאוס וכמרכז תרבות, עד ימים אלו ממש. העיר נוחה לביקור ומעניינת בכל תקופות השנה בזכות שפע בתי מלון, מסעדות, בתי קפה על גדות הנהרות והטבע הנפלא, הנמצא בקרבת העיר.
 
לאוס, לואנג פרבאנג, חגיגות השנה החדשה
טור נזירים אוספים תרומות מזון מתושבים מקומיים  (צילום: יובל דיין)


אטרקציות לביקור בללואנג פראבנג

אספר בקצרה על כמה מהאטרקציות שהעיר מציעה בכל ימות השנה:
 
רכיבה על פילים באחת מחוות הפילים בסביבת העיר: ממלכת לאוס העתיקה נקראה לאן סאנג (Lan Xang), שפירושו "מיליון הפילים". כיום נותרו בלאוס רק כ- 1,500 פילים, שרובם עובדים בתעשיית כריתת העצים במעמקי הג'ונגלים, ורק כמה מאות מהם חיים בטבע. בסביבת העיר מספר חוות פילים, מהן ניתן לרכב על הפילים לתוך הג'ונגל., וההרפתקנים יכולים גם להישאר עם הפילים מספר ימים בג'ונגל, לטפל בהם ולחיות איתם.

מפלים וחווה להצלת דובים: בסביבת לואנג פראבנג ישנם מספר מפלים יפים, אליהם אפשר לטייל ואף לשחות. היפה ביותר הוא מפל קואנגסי (Kuangsi), בו זורמים מים כל ימות השנה. בתוך הפארק הקטן בו נמצא המפל, ישנה חווה להצלת דובים שנפגעו על ידי ציידים.

לאוס, לואנג פרבאנג, חגיגות השנה החדשה
נזירים על רקע מפל קואנגסי (צילום: יובל דיין)


תצפית פנורמית: טיפוס על גבעת פו סי (Phu Si), הנמצאת במרכז העיר, ממנה נשקף נוף פנורמי על כל הסביבה. הטיפוס מתחיל ממרכז הרחוב הראשי, מול הכניסה הראשית למוזיאון הלאומי, והוא כולל כמה מאות מדרגות (הכינו את עצמכם...). הנוף הנשקף מלמעלה שווה את המאמץ, במיוחד בשעות השקיעה.

המקדש העתיק ביותר: בחצי האי עליו בנויה העיר ישנם עשרות מקדשים, אך המיוחד ביותר הוא וואט סיינג תונג (Wat Xieng Thong), המקדש העתיק ביותר בלואנג פראבנג, שבנייתו החלה לפני למעלה מ-450 שנה. זהו אחד המקדשים החשובים ביותר בלאוס כולה. ייחודו במוזאיקות הקטנות שעל קירות המקדש, המתארות סיפורים בודהיסטים וסיפורים מהעיר עצמה.

שוק הלילה: שוק הלילה של לואנג פראבנג הוא נפלא. זהו המקום הטוב ביותר בכל המדינה לקניית מזכרות ואומנות תוצרת יד. בקצהו יש שוק אוכל, בו אפשר למצוא אוכל מקומי במחיר זול ובאווירה לאואית אמיתית. השוק מתקיים בכל ימות השנה, פרט לימי חג אחדים או גשם חזק שלא מאפשר את פתיחתו (פתוח בחגיגות השנה החדשה).
 
לאוס, לואנג פרבאנג, חגיגות השנה החדשה  לאוס, לואנג פרבאנג, חגיגות השנה החדשה
מוזאיקה במקדש וואט סיינג תונג  (צילום: יובל דיין)


טירוף השנה החדשה בלואנג פראבנג

כאמור, במהלך רוב ימות השנה לואנג פראבנג היא עיר שקטה ושלווה, אך עם תחילת השנה החדשה, הנקראת פימאי לאו (Pimai Lao), הכול מתהפך. אווירת טירוף משתלטת על כולם. באופן עקרוני החגיגות אמורות להימשך שלושה ימים (13-15 לאפריל), אך בלאוס הכול קורה לאט יותר... וכך גם החגיגות נמשכות יותר זמן, שבוע בערך.
 
מקור הפסטיבל ככל הנראה בהודו, שם הוא מתקיים במספר מחוזות, וכן בסרי לנקה, תאילנד, נפאל וקמבודיה (במדינות אלו הדת השלטת היא בודהיזם תרוואדה, זרם בדת הבודהיסטית שהתפתח בהודו). החגיגה מתקיימת בכל מקום בלאוס, וגם בלואנג פרבנג, והדבר הבולט ביותר הוא התזת המים איש על רעהו. די מובן בהתחשב בעובדה שזוהי התקופה החמה ביותר בשנה, מעט לפני תחילת העונה הגשומה, והטמפרטורות מגיעות עד 40 מעלות צלזיוס, עם אחוזי לחות גבוהים.
 
חגיגות השנה החדשה נערכות בכל לאוס, אך לואנג פראבנג מושכת אליה את מירב המבקרים, והכוונה לא רק לתיירים זרים. גם תושבי לאוס מגיעים מכל רחבי המדינה, להשתתף במסיבה ברחובות ובטקסים הדתיים המתקיימים בעיר. בימי הפסטיבל העיר עמוסה באנשים וכל בתי המלון מלאים עד אפס מקום.
 
בנוסף למסיבה ברחובות, מקדישה כל משפחה זמן לעצמה, ונערכים טקסי באסי (Basi) מסורתיים, שמטרתם להביא מזל והצלחה בשנה החדשה. הטקס יראה מוזר מאוד לעיניים שלנו, ומקורו בשאריות של האמונה ברוחות, שהייתה נהוגה בלאוס לפני הגעת הבודהיזם. במהלך הטקס יושבים כל בני המשפחה על הרצפה בבית, מסביב לשולחן קטן ועליו מאכלים שונים. אחרי התפילה אוכלים את המאכלים ושותים כוס של ויסקי מקומי, ולאחר מכן קושרים צמידים לבנים על הידיים האחד לשני ומברכים במזל. תושבים רבים חוזרים לבתיהם בתקופה זו על מנת להיות עם משפחתם, גם אם עבודתם היא בעיר אחרת.

לאוס, לואנג פרבאנג, חגיגות השנה החדשה
תהלוכות רחוב לכבוד חגיגות השנה החדשה בלואנג פראבנג  (צילום: יובל דיין)
 

מלכת היופי ופסלי בודהה

אפרט כאן כמה מהאירועים המתקיימים בעיר במהלך תקופה זו, ואת הטוב ביותר אשמור לסוף.
 
תחרות מלכת היופי תופסת בלאוס חשיבות עצומה. הטקס מתקיים כל שנה בלואנג פראבנג, והוא מעורר עניין רב בכל רחבי המדינה. ברחבה מחוץ לחצי האי, בה עמד פעם האצטדיון הישן של העיר, נאספים אלפי אנשים, כדי לראות ולעודד את הנערה שהם רוצים שתזכה. האירוע מועבר בשידור חי בטלוויזיה בכל רחבי המדינה. בטקס, הנמשך 3-4 שעות, מקבלות הבנות מעט מאוד זמן על הבמה ורוב הזמן מוקדש לפרסום של חברות טלפונים, ביטוח או בנקים. אך זה לא מפריע לתושבי לאוס להישאר דבוקים לטלוויזיה, כאילו מדובר בגמר גביע העולם בכדורגל. הנערה הזוכה תפורסם כל השנה הבאה על שלטי חוצות ובלוחות שנה, ותזכה לכבוד רב, כיאה למלכה.
 
מצפון ללואנג פראבנג נמצאות מערות פק או (Pak Ou), שתי מערות קדושות, שבהן 4,000 פסלי בודהה. במהלך תקופה זו של תחילת השנה החדשה, מביאים המאמינים פסלי בודהה חדשים אל המערות ופסלי הבודהה הקיימים נשטפים באמצעות הזרמת מים. מסורת זו נמשכת כבר מעל 450 שנה, וחלק מפסלי הבודהה שורדים מאז.
 
האירוע הקדוש ביותר בתקופת השנה החדשה קשור לפסל הבודהה פרה באנג, פסל הבודהה הקדוש ביותר בלאוס, עליו סיפרתי בתחילת הכתבה. מאז אמצע המאה ה-14, אז הוא הובא לעיר, ולמרות תהפוכות פוליטיות רבות, במהלכן הוא נלקח ממנה מספר פעמים, הוא תמיד מצא את דרכו חזרה. אנשי לואנג פראבנג אומרים שהפסל שואף תמיד לחזור לעיר שלו, ולכן אי אפשר באמת לקחת אותו.

במהלך כל השנה נמצא הפסל במתחם המוזיאון הלאומי (שהיה בעבר ארמון המלך), ובמהלך חגיגות השנה החדשה הוא מועבר למתחם וואט מאי (Wat Mai), שם הוא הוא נשאר שלושה ימים. במהלך אותם ימים יכולים כולם להתקרב אל הפסל ולהתפלל אליו, והזכות הגדולה ביותר היא לשטוף אותו.
 
לאוס, לואנג פרבאנג, חגיגות השנה החדשה
תפילות לפסל בודהה פרה באנג, על שמו קרויה העיר (צילום: יובל דיין)


מלחמות המים של השנה החדשה

אך עם כל הכבוד לאירועים שצוינו למעלה, האירוע המרכזי בחגיגות השנה החדשה הוא מלחמות המים. מספר ימים לפני כן כבר אפשר להרגיש את ההתרגשות. בכניסה לעיר ועל כל כביש עומדות קבוצות אנשים למסיבה רטובה, מוזיקה ב"פול ווליום" וצינורות מים פתוחים. במהלך חגיגות השנה החדשה המסיבות הרטובות מתקיימות בכל פינה בעיר, וגם אם מאוד רוצים אי אפשר להתחמק מהן.
 
אם אי אפשר לנצח – עדיף להצטרף... ומומלץ להצטייד ברובה מים ובמצב רוח טוב. סיבוב של חמש דקות בעיר וכבר תרגישו כאילו אתם בבריכת שחייה, וגם תגלו שאתם מלאים במי צבע ושמרחו לכם קמח על הפנים. לא נורא, זה נשטף מהר במים שמותזים עליכם, ולרוב גם ירד בכביסה, אם כי לא תמיד. חשוב לזכור לא לצאת עם דברים יקרי ערך מהמלון וגם לא ללבוש את בגדיכם היפים ביותר. אפשר לקנות שקית או תיק אטומים למים, ואם אתם רוצים לצלם, עשו זאת ממקום בטוח.
 
ברחובה הראשי של העיר מתקיימת תהלוכה, בה מציגים את עצמם ואת תרבותם תושבי כפרים קטנים וקבוצות אתניות שונות, מכל מחוז לואנג פראבנג. גם מלכת היופי הטרייה משתתפת, וכולם יודעים שיבשים הם לא יסיימו את התהלוכה הזאת. בערבים המסיבה נגמרת וכולם חוזרים לבתיהם להתקלח ולהירגע, ובשעות אלו אפשר לצאת מהמלון בלי להירטב.
 
לואנג פראבנג היא עיר שחייבים להגיע אליה, לפחות פעם אחת בחיים. אם החלטתם להגיע בתקופת השנה החדשה, תנו לעצמכם עוד כמה ימים כאן והישארו לכל תקופת החגיגות. אני מבטיח לכם שתיקחו אתכם חוויה לכל החיים.
 
לאוס, לואנג פרבאנג, חגיגות השנה החדשה
תחפושות בחגיגות השנה החדשה בלואנג פראבנג, אף אחד לא מסיים יבש  (צילום: יובל דיין)

 

מידע נוסף

אפשרויות לינה בלואנג פראבנג
אפשרויות לינה בלאוס

כתבות נוספות

נשות שמורת לאונג נמטה
מידע וטיפים למטייל בלאוס
שיט על המקונג העילי

כרמית וייס
 
אודות הכותב
יובל דיין, הדריך טיולים בצפון תאילנד ולאוס במשך שנתיים, במהלכן התאהב בלאוס ומשתדל לחזור ולבקר בה כמה שיותר. טייל כתרמילאי במדינות רבות, אקזוטיות יותר או פחות.0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר